Отиди на
Форум "Наука"

С 350 млн. лева от ЕС в България ще бъдат изградени 12 центъра за наука и върхови постижения


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

между другото парите по тази програма бяха замразени заради множество злоупотреби от българска страна, така че тази тема вече не е актуална.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

https://www.google.bg/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=фонд+научни+изследвания

Фантомче, парите отиват при всички които не мрънкат (като теб), а си пишат домашните - отиват при всички онези които си подготвят и защитават проектите, и спазвайки изискванията..

Протоколите на комисията са публични, и доколкто съм разглеждал два протокола (от интерес), и в двата нямаше отказани или непризнати средства за искащите..

Парите може и да са повече, ама не може да са токова колкото ви се иска (ако искате всичко да ви е като в МАКС ПЛАНК, няма как да стане),

То затова трябва да казвате на управляващите "искаме това и онова, защото...", "искаме да се направи еди какво си", "искаме да се стратира еди каква си програма",  Никой няма да ви даде на ръка просто така пари, като си стоите, и мрънкате по форумите..
Що не излезете всички на протест? Всеки, които е излезнал на протест е получил каквото иска- и учители, и полицаи, само си натискате парцалите..

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

 

https://www.google.bg/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=фонд+научни+изследвания

Фантомче, парите отиват при всички които не мрънкат (като теб), а си пишат домашните - отиват при всички онези които си подготвят и защитават проектите[1], и спазвайки изискванията[2]..

Протоколите на комисията са публични, и доколкто съм разглеждал два протокола (от интерес), и в двата нямаше отказани или непризнати средства за искащите [3]..

Парите може и да са повече, ама не може да са токова колкото ви се иска (ако искате всичко да ви е като в МАКС ПЛАНК, няма как да стане)[4],

То затова трябва да казвате на управляващите "искаме това и онова, защото...", "искаме да се направи еди какво си", "искаме да се стратира еди каква си програма",  Никой няма да ви даде на ръка просто така пари, като си стоите, и мрънкате по форумите[5]..
Що не излезете всички на протест? Всеки, които е излезнал на протест е получил каквото иска- и учители, и полицаи, само си натискате парцалите..

 

 

 

хехе мрънкам а?

просто се обадих защото пишеш глупости... и малко конкретика, че очевидно не си запознат:

Въпросният последен конкурс, (който беше един вместо 5 за последните 5 години!) участвал съм и в него и съм перфектно наясно

От 56 участвали в дадена научна област се класират 15 проекта, на мене лично не ми достигнаха 4 точки за да се класирам, но това не е от голямо значение в случая. За 2та месеца които имах да измисля и напиша проекта, мисля добре се справих. Голямото участие не е случайно, това е единствения източник на държавни средства за цялата научна общност.

Проекта е на максимална стойност 120 000лв. За 3 години, ще кажеш и това е много, за това ще ти дам и разбивка:

8% веднага отиват за базова организация и одит, остават 110 400лв.

20 % са за персонала (25% - 27 600), в моя проект общо сме 10 човека, което прави по 77лв на човек на месец за 3те години.

командировки 7 600лв.

10% ДМА + апаратура, тамън за компютър, ултразвукова ваничка и малка центрофуга - 11 040лв. т.е. за нищо сериозно.

20% външни 20 800лв. Всички изследвания SEM, TEM, XRD, BET, се заплащат, никой няма да иска да ми ги направи за без пари.

45% материали и консумативи - 44 800лв. Е те биха стигнали, ако внимаваш с харченето.

 

1. Защита на проектите в БГ няма, то и за това на предните сесии минаха библиотекарските проекти за "социологическа издържаност на сутиените".

2. Изискванията се променят всеки път (за първи път отпадна изискването хабилитиран учен да е ръководител)

3. Не си гледал внимателно, но не си и уточнил кои протоколи си гледал....

4. Ами тази логика е доста хмм изкривена да кажем, странно, може наукометрично нивото да ни е като на макс-планк, ама нищо друго? Е как ще задържите младите (а и не само) в БГ с подобно отношение?

5. Казваме го, последните 15 години съм личен свидетел и участник, лично аз имам обяснение защо управляващите не искат да има развита наука и образование, но едва ли ще ти е интересно че да споделям.

6. Излизали сме на протести не веднъж, ама с извинение към полицаи, медици и миньори, нямаме достатъчно "вандали" в редиците си за да направиме впечатление.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Лично имам опит с тази програма и корупцията е толкога голяма и видима, че направо спряха програмата и още не могат да оправят бакиите в нея, за да я пуснат.

Хайде да си говорим направо - Пари за наука в България няма, ако някой си мисли нещо друго то нека отиде на 4-ти км и разгледа сградите или на 8-ми и там да разгледа в какво състояние са институтите и хората, които работят там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, fantom4e said:

хехе мрънкам а?

просто се обадих защото пишеш глупости... и малко конкретика, че очевидно не си запознат:

Въпросният последен конкурс, (който беше един вместо 5 за последните 5 години!) участвал съм и в него и съм перфектно наясно

От 56 участвали в дадена научна област се класират 15 проекта, на мене лично не ми достигнаха 4 точки за да се класирам, но това не е от голямо значение в случая. За 2та месеца които имах да измисля и напиша проекта, мисля добре се справих. Голямото участие не е случайно, това е единствения източник на държавни средства за цялата научна общност.

Проекта е на максимална стойност 120 000лв. За 3 години, ще кажеш и това е много, за това ще ти дам и разбивка:

8% веднага отиват за базова организация и одит, остават 110 400лв.

20 % са за персонала (25% - 27 600), в моя проект общо сме 10 човека, което прави по 77лв на човек на месец за 3те години.

командировки 7 600лв.

10% ДМА + апаратура, тамън за компютър, ултразвукова ваничка и малка центрофуга - 11 040лв. т.е. за нищо сериозно.

20% външни 20 800лв. Всички изследвания SEM, TEM, XRD, BET, се заплащат, никой няма да иска да ми ги направи за без пари.

45% материали и консумативи - 44 800лв. Е те биха стигнали, ако внимаваш с харченето.

 

1. Защита на проектите в БГ няма, то и за това на предните сесии минаха библиотекарските проекти за "социологическа издържаност на сутиените".

2. Изискванията се променят всеки път (за първи път отпадна изискването хабилитиран учен да е ръководител)

3. Не си гледал внимателно, но не си и уточнил кои протоколи си гледал....

4. Ами тази логика е доста хмм изкривена да кажем, странно, може наукометрично нивото да ни е като на макс-планк, ама нищо друго? Е как ще задържите младите (а и не само) в БГ с подобно отношение?

5. Казваме го, последните 15 години съм личен свидетел и участник, лично аз имам обяснение защо управляващите не искат да има развита наука и образование, но едва ли ще ти е интересно че да споделям.

6. Излизали сме на протести не веднъж, ама с извинение към полицаи, медици и миньори, нямаме достатъчно "вандали" в редиците си за да направиме впечатление.

:)

Ти излъга като каза че нямало "никакви" пари, или че ги взимали силните хора (ей сега ще кажеш че тези преди теб, с повечето точки са били връзкари, нали така? Или греша, Питам само, не знам?) , Показах ти че не е така, че има пари, ти ми казваш не съм запознат фактите и ми разказваш тоята история, която пък отрича твърдението ти че нямало никакви пари, и те изобличава в лъжа..

 

Демагоствай си, ще получиш плюсовете си, и ще си доволен.

120 000 лева , не съм казал че са много или малко, не ми вкарвай думи (и не се правете на телепати с Калчо) , колкото толково, мисълта ми беше че ако искаш 1 милион няма кой да ти ги даде (ако има по един милин за проект но при не недостигащи пред отличниците точки, шак ли ще да казваш че няма никакви пари, или че те са връзкари? Питам само?)

На теб отдавана не ти вярвам (демагогстваш и извърташ всикчо по всеки възможен начин, за да спечелиш популярност и преднина в спора, сега те хванах пак яко на тясно)

--

Кога сте излизали на протести? Я ми цитирай точните дати, и покажи отразяването ви пресата, моля

Излезнахте май преди два месеца за онези 10 милиона, но аз видях малка групичка според това което показаха по телевизията (от 7 хиляди човека , излезнахте 50-100)

------------

Вандали, ха-ха-ха, да ти обясня как стоят нещата тогава

И през 1997 нямаше вандали в БАН ама излизахме целият БАН в продължение на няколко месеца , всеки ден на площада , а и между нас имаше хора с разцепени глави и бити от полицията (Иво, Вихър) 

Просто сега сте клечовци и мрънкала.. :)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

-) Да ми кажете,  че Цецето Бабева например е корумпирана (защото си спечели своя проект, с високи точки), за мен значи сте изпадали като най-големите парцали и к...ви..:)


С поколение като вас, жална ни майка..(учени и администраратори,  ама изпадали морално до дъното)

Жал ми е и за вас, но няма да го разберете..

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

Ти излъга като каза че нямало "никакви" пари, или че ги взимали силните хора (ей сега ще кажеш че тези преди теб, с повечето точки са били връзкари, нали так?а) , показах ти че не така, ти ми каваш не съм запонат фактите и ми разказваш тоята история, която пък не отрича твърдението ти че нямало никакви пари, и те изобличва в лъжа

Демагоствай си, ще получиш плюсовете си, и ще си доволен 

120 000 лева , не съм казал че са много или малко, не ми вкарвай мисли , колкото толкво, мисълта ми беше че ако искаш 1 милион няма кой да ти ги даде (в един милион но при не недостигащи пред отличниците точки, шак ли ще да казваш че няма никави пари, или че те са връкари)

На теб отдавана не ти вярвам (демагостваш и извърташ всико по всеки възможен начин за да спечелиш популярност и преднина в спора, сега те хванах яко на тясно)

--

Кога сте излизали на протести? Я ми цитирай точните дати, и покажи отразяването ви пресата

Излезхате май преди два месеца за онези 10 милиона, но аз видях малка групичка според това което показаха по телевизията (от 7 хиляди човека , излезнахте 50-100)

------------

Вандали, ха-ха-ха да ти обясня как стоят нещата тогава

И през 1997 нямаше вандали в БАН ама излизахме целия БАН в продължение на няколко месеца  -всеки ден на площада , а и между нас имаше хора с разцепени гласив и бити от полицията (Иво, Вихър) 

Просто сега сте клечовци и мрънкала.. :)

 

Значи нека да го кажем по-обобщено- няма пари и малкото ги вземат връзкарите и силните. Така е по-ясно, мисля. 

За демагогията(много ти е любимо това обвинение към противника)- ти си най-добрият спец в нея, евала за което, не искам да меря сили с майсторите в занаята :-)

А за протестите- виж скорошните новини. И не, няма как да очакваш 300 хиляди човека от една замряна( не е грешка!) среда. Трябва да е много далеч от логическото мислене човек, че да очаква нещо друго. Иначе виждам, че отдавна не си имал поглед върху академичната среда в БГ, още живееш с разбиранията от 1997...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 53 минути, kall said:

Значи нека да го кажем по-обобщено- няма пари и малкото ги вземат връзкарите и силните. Така е по-ясно, мисля. 

За демагогията(много ти е любимо това обвинение към противника)- ти си най-добрият спец в нея, евала за което, не искам да меря сили с майсторите в занаята :-)

А за протестите- виж скорошните новини. И не, няма как да очакваш 300 хиляди човека от една замряна( не е грешка!) среда. Трябва да е много далеч от логическото мислене човек, че да очаква нещо друго. Иначе виждам, че отдавна не си имал поглед върху академичната среда в БГ, още живееш с разбиранията от 1997...

 

Нали беше корупция според Теодосиев?

Какво значи връзкари и силни?

Я се уточнете, защото с вашите приказки няма кой да ви вземе насериозно (само вие ще си цъкете плюсчета)

Човекът може да е от силните, но проектът му да е добър нали така?

Има ли такива случаи по-точно - колко са?Какъв процент са?

(Искам да се помисли по въпроса, и да ми се каже точно число с някаква неопределеност, не просто "болшинството", "повечето" или "много")

(Аз мога да ти изброя колко са връзкарите и силните в компанията в която работя, и мога да ткажа дори кои не може пише правилно от тях, кои как бърка в работа си, т.е знам какво говоря, когато използвам тези думи)

Демагогията за мен е прескачане границата на лъжата (минаване под летвата), Ако ми кажеш че съм лъгал някъде- трябва да го покажеш. (Ако си над тази летва всичко е разрешено, може и да печелиш спорове както ти е удобно, но не с лъжи и менти)

В случая фантомчо излъга като написа " Пари няма, не се дават," ("пари няма, не се дават" значи "0"), обвини ме в незнание, и след това се самооповергва, и като каза че не знам фактите и престави негов проект за 120 000 лева, с който той е кандидаствал (кои факти?)

 

/Та, за "обвиненията", Обвиних Душко в оная тема ,защото лъжеше че Еврокомисарите са тези които били казали че референдума в Украйна е незаконен, пслед акто го оопровергах Душко каза че са били САЩ а дригите вървели под строй, а то излезна чве болшинството страни от ООН смятат рефендума за незаконен, т.е Душко разпространяваше тендензионо неверни факти Едно е да кажеш "аз мисля така", това значи че може човека да греши, друго е да прествиш измислен факт за истина. Аз това не го правя - както виждаш, съм и "историк" във форума/

 

Какво значи живея с разбиранията за академичната общност през 1997 година?

Обяснявай си по-добре идеите, иначе изпадаш в тролене (троленето е точно това- подхвърляне на някакви думи без връка с дисксуята, целящи да предизвикат емоционална реакция) Каква е врзъката, какво значние има, и с какво?  (след като не разбирам и едва ли някои го разбира, аз го приемам за тролене) 

Калчо, казвам го, за да сравня нивата на обществената ангажираност и активност на хората преди, и сега ; Преди се излизаше на простести, сега по-младите или просто народът, не само младите, са апатични, (а и дори в случая не става дума само за хората от БАН, а изобщо)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, kall said:

 

Не знам Фантомчо за какви сутиени говори:

Всичко тук е  прилично, могат да се видят всички проекти и оценките им

https://www.fni.bg/?q=node/567

https://www.fni.bg/sites/default/files/competition/6_2016/FUND-2016/Results/H08.pdf

https://www.fni.bg/sites/default/files/competition/6_2016/FUND-2016/Results/Н05.pdf

 

Не ме разбирайте погрешно, пак ще кажа ,според мен бюджетът за наука трябва да е по-голям, особено за БАН, или главно за БАН

Вие се нахвърлихте въру мен , все едно съм някои ваш враг политик, и аз за това написах че сте мрънкала, и не си търсите правата, Ами не си ги търсите, не сте активни Да не се правим на дръж ми шапката Фантомче,няма да мине  -занимавам се с народопсихология като интерес и хоби и знам какво пиша и казвам,

Да не е удобно това което пиша, ама е така -  пасивност и приимиреност и мрънкане по форуми (и кръчми), и едва ли не божествена  убеденост че нищо не може да се направи- Фанточмо написа един   голям постинг как нищо не можело да се направи, политици, врзъкари, силни събда, господ, - един ферман как не можело нищо да се оправи. 

Нито Калчо нито Фантомчо ми отговориха на въпроса ако " има по 1 милион за проект, (пари има), но пак се взимат неправомерно,и добрите  (според вас)  учени няма тъ достъп до тях , какво ще говорите?

Нали си имате ръководство, научни съвети, защо не поставяте тези въпроси пред тях, ами се натискате?

Защото ни е по лесно да мрънкаме нали така?

ПС

Защо БАН заслужава повече,?

За мен това виждане не се дължи на носталгия, Учудвам се че никой от вас не го спомена (пишман защитници сте на БАН, пишман сте), Ами защото БАН  е The Best, според резултаите си

СУ е обрижван  като единсвения национален  университет (вярно е най-добрия)  например, но БАН е с порядъци (подрядът значи умножено по десет или 2х10) по-високо от СУ в класациите, продуктивноста в и  ефективността,и наситеността  с проекти.

Бюджетът ба БАН не е много по-голям от този на СУ

-----------

ПС

:-) А и СУ ги " награждават" понякога със щедри извън бюджетни  субсидии, Например в 2014, за да тушира Орешарски и сие " наградиха"  СУ с 18 милиона (ПИШЕ ГО В ПРЕСАТА; ЗАГЛАВИЕТО Е ОТ СТАТИЯ  В ПРЕСАТА),и средствата им за тази година бяха горе долу колкото тези на БАН

http://offnews.bg/news/Obshtestvo_4/Pravitelstvoto-se-otblagodari-na-SU-s-18-mln-lv-za-provalenite-prote_298349.html

Сега да не шпикше тук някои от СУ и  да ми се разсърди.

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2/19/2017 at 12:27, Frujin Assen said:

Това съм го писал 100 пъти, сега ще ви го напиша за 101 ви.

Какъв е естествения ход на нещата? Първо се отваря производство, например завод за трактори. Когато стане ясно, че няма достатъчно квалифицирани кадри заплатите се увеличават, за да дойдат квалифицираните в завода, а не някъде другаде. Когато и това спре да помага (просто вече няма хора) започва обучение на нови кадри, оттам се включва и образователната система.

Вие искате да градите наука сама за себе си.

Всъщност това е естественият ход не за науката, а на бизнеса. Естественият ход на науката е осъществен още от древни времена. Богато хора, които са едновременно и доста умни и образовани започват да скучаят и затова си намират най-интересното за тях занимание - науката. Може би точно това е методът, който учените трябва да се опитват да следват и днес: изграждаш печеливш бизнес, след което печалбата си я влагаш, за да си развиваш сам науката.

Между другото горната схема вече е в експлоатация от американските космически частни компании.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

 

Има ли такива случаи по-точно - колко са?Какъв процент са?

(Искам да се помисли по въпроса, и да ми се каже точно число с някаква неопределеност, не просто "болшинството", "повечето" или "много")

В случая фантомчо излъга като написа " Пари няма, не се дават," ("пари няма, не се дават" значи "0"), обвини ме в незнание, и след това се самооповергва, и като каза че не знам фактите и престави негов проект за 120 000 лева, с който той е кандидаствал (кои факти?)

 

/Та, за "обвиненията", Обвиних Душко в оная тема ,защото лъжеше че Еврокомисарите са тези които били казали че референдума в Украйна е незаконен, пслед акто го оопровергах Душко каза че са били САЩ а дригите вървели под строй, а то излезна чве болшинството страни от ООН смятат рефендума за незаконен, т.е Душко разпространяваше тендензионо неверни факти Едно е да кажеш "аз мисля така", това значи че може човека да греши, друго е да прествиш измислен факт за истина. Аз това не го правя - както виждаш, съм и "историк" във форума/

 

Какво значи живея с разбиранията за академичната общност през 1997 година?

Обяснявай си по-добре идеите, иначе изпадаш в тролене (троленето е точно това- подхвърляне на някакви думи без връка с дисксуята, целящи да предизвикат емоционална реакция) Каква е врзъката, какво значние има, и с какво?  (след като не разбирам и едва ли някои го разбира, аз го приемам за тролене) 

Калчо, казвам го, за да сравня нивата на обществената ангажираност и активност на хората преди, и сега ; Преди се излизаше на простести, сега по-младите или просто народът, не само младите, са апатични, (а и дори в случая не става дума само за хората от БАН, а изобщо)

 

Конкретни данни за това кои са връзкари и кои не едва ли ще може някой да ти даде, защото това е нещо, което става на "четири очи". 

За парите- ами много малко са и се разпределят при които хора "трябва". Колко е бюджетът на БАН спрямо бюджетите на останалите държавни изследователски институции в Европа? Това просто са смешни пари. И не извъртай думите на Фантома, много ясно си го каза човекът( той е действащ научен кадър, само за сведение, така че е наясно със системата).  

Душко няма нищо общо с темата, нека го оставим намира, все пак той е неуморно тролче :-)

Хората и сега могат да са активни, просто трябва сериозен подтик това да се случи( за по-голямата част от обществото, а не за маргинализирана малцинствена общност, в каквото се превръща академичната ни среда), например студентските протести. Оставям настрана резултатите от тях и това кой седеше зад организациите на студентските съвети. За 97- ами различно е било, просто тогава е имало повече живец и надежди в академичната ни среда, и повече хора, че и доста изключително кадърни хора. За съжаление, с времето БАН се превръща все повече в една безнадеждно загиваща институция. И това продължава и до днес.

А резултатите от конкурсите на фонда изглеждат ОК, това съм съгласен...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 49 минути, kall said:

Конкретни данни за това кои са връзкари и кои не едва ли ще може някой да ти даде, защото това е нещо, което става на "четири очи". 

За парите- ами много малко са и се разпределят при които хора "трябва". Колко е бюджетът на БАН спрямо бюджетите на останалите държавни изследователски институции в Европа? Това просто са смешни пари. И не извъртай думите на Фантома, много ясно си го каза човекът( той е действащ научен кадър, само за сведение, така че е наясно със системата).  

Душко няма нищо общо с темата, нека го оставим намира, все пак той е неуморно тролче :-)

Хората и сега могат да са активни, просто трябва сериозен подтик това да се случи( за по-голямата част от обществото, а не за маргинализирана малцинствена общност, в каквото се превръща академичната ни среда), например студентските протести. Оставям настрана резултатите от тях и това кой седеше зад организациите на студентските съвети. За 97- ами различно е било, просто тогава е имало повече живец и надежди в академичната ни среда, и повече хора, че и доста изключително кадърни хора. За съжаление, с времето БАН се превръща все повече в една безнадеждно загиваща институция. И това продължава и до днес.

А резултатите от конкурсите на фонда изглеждат ОК, това съм съгласен...

Цитирай

Конкретни данни за това кои са връзкари и кои не едва ли ще може някой да ти даде, защото това е нещо, което става на "четири очи".

Това не звучи добре.

Цитирай

За парите- ами много малко са и се разпределят при които хора "трябва". Колко е бюджетът на БАН спрямо бюджетите на останалите държавни изследователски институции в Европа? Това просто са смешни пари.

Не се равнявайте по Макс Планк, Така няма да постигнете нищо, отговорът ще бъде нашата "страна е бедна".
Равнявайте се според другите ни научни институции в България. Вие там сте отличниците (това е факт) , и имате какво да аргументирате за да изисквате и искате от управляващите (тази година 10 милиона, другата 15, третата 18 и така нататък), Политиците един вид са ви работодателите, и тях не ги е грижа как живеете, как се чувствате, а какво правите и постигате като краен резултат

/те може да дават вид че не ги интересува БАН и дори в момента да не ги  интересува, но утре ако няма прогноза за времето, и не само тя, или се каже  ясно че се отива към затваряне, духовете ще се разбунят , и те ще  отстъпят или ще осмислят всичко това/

Да, трябва да се организирате, да бъдете солидарни, толкова ли е трудно аджаба (не разбирам, по мое време не беше така) , Но прав,  прочетох какво си написал на края. Тогава си имаше други надежди, вяра и живец - имаше и солидарност. (тя е много важна)

----------------------

Заплатите ви са нисички (не го казах досега, за да не засегна някого в тази връзка), и не може да карате дълго време с лишения в личния живот, та според мен трябва да се мисли първо за това, после за науката..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, kall said:

Колко е бюджетът на БАН спрямо бюджетите на останалите държавни изследователски институции в Европа? Това просто са смешни пари

Парите са важни, но са и като яйцето с кокошката. Ако в БАН се правеха научни изследвания на световно ниво, парите щяха да дойдат сами, от заинтересованите международни корпорации и институции, примерно. Както и по партньорства  с други институти. Затвореният кръг не е само в липсата на средства, а в неконкурентноспособността, която не е от днес и далеч не се основава на единичен фактор.

Посочвам го, защото от развоя на този тип разговор иманентно излиза,  че ако хей сега (от държавата или от някъде другаде) потекат едни пари, БАН като по чудо ще се напълни с нобелови лауреати. Само че мисля, че на всички е ясно, че това няма да се случи. И не е зле разбирането, че изобщо не е само до парите, все пак да присъства: нямаме учени от тази класа. Не мисля, че и скоро ще имаме.

С което не казвам, че заплатите на хората на интелектуалния труд не са унизителни - унизителни са. Но днес поне имат избора да заминат - и ако наистина разполагат с потенциал, да го реализират там, където за техния труд ще има средства.

Мисля си, че е и добре човек да се съпоставя, тоест да си дава сметка, че тези, които правят революционни за времето си открития, освен шанс за изява притежават и значителни таланти, а такива не са раздадени волно на всички ни - и житейският ни път много ясно го показва. В това включвам и себе си.

Ако човек може, той прави. Ако е блестящ, изключителен ум, шансът рано или късно го намира. Или по-скоро неспокойната му природа го тласка към този шанс дори против силата на съдбата. Ако човек не може, това не е само щото не го обсипват със средства. Това също е важно да се каже.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, nik1 said:

Ти излъга като каза че нямало "никакви" пари, или че ги взимали силните хора (ей сега ще кажеш че тези преди теб, с повечето точки са били връзкари, нали така? Или греша, Питам само, не знам?) , Показах ти че не е така, че има пари, ти ми казваш не съм запознат фактите и ми разказваш тоята история, която пък отрича твърдението ти че нямало никакви пари, и те изобличава в лъжа..

 

Демагоствай си, ще получиш плюсовете си, и ще си доволен.

 

ахахаха

верно си демагог, ама се очудвам че така нагло лъжеш, жалка работа....

 

ПП да ти туря едно плюсче да се успокоиш?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, dora said:

Парите са важни, но са и като яйцето с кокошката. Ако в БАН се правеха научни изследвания на световно ниво, парите щяха да дойдат сами, от заинтересованите международни корпорации и институции, примерно. Както и по партньорства  с други институти. Затвореният кръг не е само в липсата на средства, а в неконкурентноспособността, която не е от днес и далеч не се основава на единичен фактор.

Посочвам го, защото от развоя на този тип разговор иманентно излиза,  че ако хей сега (от държавата или от някъде другаде) потекат едни пари, БАН като по чудо ще се напълни с нобелови лауреати. Само че мисля, че на всички е ясно, че това няма да се случи. И не е зле разбирането, че изобщо не е само до парите, все пак да присъства: нямаме учени от тази класа. Не мисля, че и скоро ще имаме.

С което не казвам, че заплатите на хората на интелектуалния труд не са унизителни - унизителни са. Но днес поне имат избора да заминат - и ако наистина разполагат с потенциал, да го реализират там, където за техния труд ще има средства.

Мисля си, че е и добре човек да се съпоставя, тоест да си дава сметка, че тези, които правят революционни за времето си открития, освен шанс за изява притежават и значителни таланти, а такива не са раздадени волно на всички ни - и житейският ни път много ясно го показва. В това включвам и себе си.

Ако човек може, той прави. Ако е блестящ, изключителен ум, шансът рано или късно го намира. Или по-скоро неспокойната му природа го тласка към този шанс дори против силата на съдбата. Ако човек не може, това не е само щото не го обсипват със средства. Това също е важно да се каже.

Дора, не съм съгласен с някои неща. Първо, парите няма да дойдат така лесно, това става бавно и в продължение на години. Без някакво сериозно първоначално капиталовложение не става никъде( ако говорим за приложни разработки). Неконкурентноспособността идва от липса на средства, последвана от липса на качествени кадри(всичко кадърно бяга оттам). Иначе никой не казва, че сега като се дадат едни милиони и всичко ще стане още веднага рай на земята( прибавяме и липсата на подходяща политика за задържане и привличане на качествените хора). Не всичко е до "класата" на учените, а до вложения труд в повечето случаи( не работят отделни учени, а цели колективи, ако нямаш нищо напротив), а за това вече заплащането и добрите условия за труд са сериозни критерии. За "класата" може да се говори само при единици гении, които са основно теоретици. Там нещата седят по много по-различен начин, но за съжаление масовата поп-представа за учен идва от тях. Но това е прекалено и нереалистично висока летва да очакваме всички да са такива. А пък и предвид факта, че са теоретеци, тях финансирането не ги бърка толкова( впрочем, изследванията в БГ в последните години са основно теоретични, оставям да се сетиш защо). Не е и вярно твърдението, че в БАН не се създава продукт на високо ниво. Просто не е в приложни области и е основно теоретична наука. 

А и не мисля, че е редно кадърните ни хора да работят в чужбина. Това е въпрос на национален просперитет и национална сигурност. След като имаме кадърни и можещи хора, редно е да получават признание тук, а не в Америка( примерно).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една новина между другото, крайно време беше някой да се заеме с този въпрос(защото такива като въпросния "професор" хич не са малко и наистина уронват и без това почти никаквия вече престиж на научноизследователските ни институции):

Учени алармират, че професор уронва престижа на БАН с приказки за извънземни

Отворено писмо до ръководството на БАН

НАУКА ОFFNEWS | ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 21 февруари 2017 в 15:5710675
1487686356_9_559x*.jpg
Извънземните - любимата тема на проф. Филипов.

В редакционна поща получихме отворено писмо на група сттуденти и докторанти, учещи в България и
чужбина. В писмото се изразява тревога за накърняването на имиджа на българската наука заради неадекватните изказвания на професор Лъчезар Филипов по медиите.

За медийните изяви на професор Лъчезар Филипов може да добиете представа от примерите в края на писмото.

Ето  пълния текст: 

До акад. Юлиан Ревалски, Председател на Българската академия на науките
чл.кор. проф. дтн инж. Петър Гецов, Директор на Института за космически изследвания
и технологии
Копие до регионални и национални медии
Отворено писмо

Уважаеми акад. Ревалски,

Уважаеми проф. Гецов,

Ние сме студенти и докторанти в областта на природните и инженерните науки в България и чужбина, обединени от загрижеността си за българската наука и имиджа ѝ пред българските граждани. Голяма част от финансирането на БАН идва от данъкоплатците и ние считаме, че българските учени са длъжни да бъдат отговорни към гражданите, да заявяват позициите си по водещи проблеми и да бъдат активна част от обществото! Поради това се обръщаме към ръководството на БАН и ИКИТ, за да Ви призовем да изразите мнението си и да предприемете конкретни действия по проблем, който засяга доверието на българските граждани към научната институция. Става въпрос за широко огласяваните медийни изказвания на учен от Академията, доц. д-р Лъчезар Филипов, ръководител на секция Астрофизика и Космическа динамика към ИКИТ на БАН.

В редица свои интервюта в последните три години той разпространява твърдения, характерни за научната фантастика, представяйки ги като доказани факти.

Примери за неправилните научни твърдения на г-н Филипов може да намерите в приложението към писмото. Ние считаме, че това медийно поведение е недопустимо, и безвъзвратно накърнява авторитета на Академията и в частност ИКИТ. Всичко това бива извършвано от позицията му на служител в БАН, при това представян от медиите с научната титла „професор“.

Крайно време е хората, ръководещи съответните институции, да предприемат превантивни действия относно медийното поведение на г-н Филипов. В противен случай остава ясното впечатление, че Вие насърчавате системната дезинформация на обществото. Ние считаме това за морално престъпление срещу българската наука.

Изискваме да изясните дали БАН стои зад финансирането на крайно нелепите „академични“ дейности на г-н Филипов, свързани с организиране на конференции по теми в разрез със световните научни норми, като например „Контакт с извънземни цивилизации и новата парадигма – бъдещето на човечеството“. Считате ли, че поведението на г-н Филипов представя адекватно изследователския капацитет на институцията, която обединява професионалисти, занимаващи се със сериозни научни изследвания?

След преглед на научните публикации на г-н Филипов през последните 13 години забелязваме, че работата му на изследовател в областта на акреционните дискове или остава скрита за широката научна общност, или просто липсва. Фактът, че този „учен“ е една от най-често срещаните личности, представящи БАН в медиите, отблъсква нас - младите хора, желаещи да се занимаваме със сериозни научни изследвания, от Академията. Ние се чувстваме накърнени от факта, че гражданите на Република България асоциират БАН с пародията на наука, която г-н Филипов пропагандира в медийните си изяви, и не желаем да бъдем част от институция, която толерира подобни действия.

Ако искате да промените това, за да се спре съзнателното погребване на авторитета на българските научни институции, предприемете конкретни действия за отстраняването от длъжност на г-н Филипов!

Дата: 20.02.2017г.
 

Писмото е подписано от 67 млади учени.

Приложение

Цитати от интервюта на Лъчезар Филипов

„Има открити форми на живот на Венера.“ [1]
„От учените се избягва информацията, че руските сонди „Венера 12“ и „Венера 13“ са открили цветя, гущери и скорпиони на Венера. Те са се движили бавно заради високото налягане на повърхността, което ги притиска.“ [1]
„Сега търсим живот на Марс, защото там атмосферата е горе-долу подобна на земната.“ [1]
„Да, гущерите на Венера са заснети и са истински!“ [1]
„Скорпионите на Венера не са абсолютно копие на земните.“ [1]
„На Венера няма слънчева светлина, защото е обвита с плътна обвивка.“ [1]
„Цветята на Венера са с венчелистчета и се опрашват редовно, което говори за наличие на някакъв вид насекоми.“ [1]
„В днешно време учените укриват информация, която не могат да обяснят. Това е масова практика.“ [1]
„1947г. са паднали чиниите в Америка. Същите чинии са падали и в Русия, Япония и Англия. В Англия летящата чиния е излитала и кацала три дена, и военните са можели да отидат и да я пипнат.“ [1]
„Имаме снимки, на които се вижда, че извънземните са ходили на църква, и те много приличат на нашите ангели, светещи малки човечета с ореоли около главите си.“ [1]
„Норвежките ми колеги в [уфологията] говорят за портал!“ [1]
„Студентите в Норвегия редовно правят лагери, за да наблюдават НЛО-та.“ [1]
„В Норвегия се пишат дисертации, свързани с НЛО-та и извънземни. Там дори има и специалност в университета за изследване на подобни обекти.“ [1]
„Аз от три години се опитвам да създам академична организация в България, която да се занимава с изследване на извънземни. “ [1]
„В България навсякъде има зони на аномалии, които могат да бъдат свързвани с присъствие на извънземните.“ [1]
„Исторически, [извънземните] са били на Земята много пъти.“ [2]
„Да, извънземните вече са тук!“ [2]
„[Извънземните] летят от планета на планета, от галактика на галактика.“ [2]
„Тесла е доказал, че от Космоса може да се тегли чиста енергия.“ [2]
„Военните и учените ги е страх от извънземните.“ [2]
„Разделението между наука и религия ни лишава сега от ориентация за това какво е съзнание.“ [2]
„Леонардо да Винчи, Тесла и Айнщайн заявяват, че всичко, което са създали, им е дошло от някъде.“ [2]
„Всичките мисии Аполо, които са летели до Луната, са били следвани от НЛО-та. Това е
документирано и никой не го отрича.“ [2]
„До военния санаториум в Банкя през 1976г. е кацало НЛО.“ [2]
„НАСА започна от скоро непрекъснато да публикува кадри с НЛО.“ [2]
„НЛО-та хвърчат непрекъснато под нас, над нас.“ [2]
„[Извънземните] не винаги са хуманоиди.“ [2]
„Много хора са забравили, че когато „Аполо 11“ каца на Луната, по същото време много близо до него каца също и руската сонда „Луна 13“. “ [3]
„Американците са имали център в Холивуд, в който да симулират условията на Луната, за да може, ако нещо се провали с мисията „Аполо“, да имат резервен план.“ [3]
„На Луната от много години се наблюдават аномалии от типа на прелитащи обекти, но поради това, че не могат да се обяснят, са пропускани.“ [3]
„Руски луноход, докато е бил на Луната, е заснел обекти около него, които са го следвали, и това се знае от руснаците.“ [3]
„Кенеди и Хрушчов са имали данни за това, че Луната е била заселена от друга цивилизация.“ [3]
„Целенасочено нямаме кадри от обратната страна на Луната.“ [3]
„По всякаква вероятност има извънземни бази на Луната.“ [3]
„Съвременната наука разполага с много факти, които доказват наличието на извънземни.“ [4]
„Изънземните вече са били на Земята и са ни давали информация.“ [4]

Избраните цитати са от следните интервюта на г-н Филипов:
[1] „Учени разкриха: На Венера са открити цветя, гущери и скорпиони“, 10.11.2016г., в
предаването „Тази Сутрин“ по bTV.
[2] „Проф. Лъчезар Филипов: Гответе се за среща с извънземните!“, 08.02.2014г., в предаването
„Горещо с Венета Райкова“ по Нова телевизия.
[3] „От другата страна на Луната“, 05.07.2014г., в предаването „Въпрос на гледна точка“ по News
[4] „Проф. Лъчезар Филипов, ИКИТ-БАН: Извънземни цивилизации могат да помогнат на
човечеството“, 01.11.2016г., в предаването „Студио БТА“ по БТА.

 

http://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/Ucheni-alarmirat-che-profesor-uronva-prestizha-na-BAN-s-prikazki-za-i_71720.html

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Привет, Кал :)

Съгласна съм, че постингът ми беше малко схематичен, но това му беше и целта: да насочи вниманието към обстоятелството, че нещата далеч не опират само до това, че държавата не може да отделя достатъчни средства за наука. (Между другото, никоя държава не може, затова и източници на финансиране навсякъде се търсят от частния сектор.)

Финансовите инжекции не са панацея, а средство - и това важи за всеки сектор. Без добро управление, без организационна култура, без култура на работния процес, без конкуренция и показатели за ефективност, без контрол над ценза и качеството на работата (според много показателния пуснат преди малко от вас постинг), и без прозрачност и отговорност никъде нищо не става.

Това, което аз лично на мига бих направила за българските учени, ако имах как, е да им осигуря безплатен служебен абонамент за всички международни научни издания.  За да може поне да са в течение на това, което правят колегите им. А те за жалост най-често не са в течение, какво остава да се мерят с тях... И какво остава да се конкурират... За да не продължава БАН да бъде саморасла, себереферентна организация поне по отношение на потока на информация. Поне това бих направила веднага.

Затова и написах, че ако наистина имат качества, българските учени имат много по-голям шанс наистина да правят наука, ако сменят държавата. (Навсякъде се работи в екипи, също. Но екипите работят при напълно различни условия.)

Тъжна тема е тази, всъщност.

 

---

Знаете ли за какво си мечтая, всъщност? За нещо на вид много по-дребно, но знаково и много важно.

Мечтая си да видя или прочета български универеситетски учебник, написан от български екип, по която и да било специалност, който поне малко да прилича на учебниците на западните университети. Откъм системност, методика, подробност, задълбоченост, организираност на знанието... актуалност, и дори откъм отлична, актуална и непрекъснато актуализираща се - с всяко преиздаване веднъж на две-три години - библиография. С източници от първо лице - точните  скорошни публикации, а не тези отпреди тридесет-четиридесет-петдесет години и то опосредствани, през превод от руски...

Но дори това няма.

Ако видите такъв, моля пишете ми.

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, dora said:

 

Да, съгласен съм, че не са панацея държавните финансови инжекции, в някои са случаи дори обратното. Най-добрият модел според мен е смесеният- приложните и инженерни области могат да се самофинансират в голяма степен, докато фундаменталните научни направления и изобщо стратегическите за страната и икономиката и области да получават обществено финансиране. Впрочем никъде по света няма страна, чиято научно-изследователска дейност да е изцяло на частно финансиране. Това е показателно. Съгласен съм, че трябва да се отчита качеството на работата, при получаването на пари, спор няма за това. Но за какво качество на работата може изобщо да говорим, когато няма елементарна експериментална база( най-новата апаратура е съветска от 70-те години, примерно). Отделно достъпа до научната периодика и литература( и аз бих направил същото като Вас). Управленската структура на БАН( и не само, също и в ССА и другите ни по-малки изследователски институции, включително и доста от ВУЗ-овете ни) има крещяща нужда от реформиране и смяна на доста стари кадри. Такива като "професорът" Филипов, който се мъдреше доста време точно в управата на ИКИТ. На такива индивиди дори всичките пари на света да се дадат, няма да им стигнат. А заплатите, за тях не ми се коментира. Под 1000 лева месечна заплата в БГ е мизерия, и то истинска. С месечна заплата от 400 и дори по-малко лева може ли да се живее в собствено жилище? Какво остава за семейство. Кой млад човек с акъла си ще иска да работи при тези условия? Като прибавите всичките тези фактори, ще видите защо всичките ни изследователски институции са саморасли и самоцитиращи се( и БАН е най-добре всред тях, за останалите просто трагедията е в пъти по-голяма).

Знаете ли, темата е много повече от тъжна...

Повечето нови университетски учебници в БГ са парцаливи стихосбирки с остаряла информация. Но въпреки всичко има известни проблясъци, защото ве още има останали кадърни хора в БГ. Ето един такъв: http://nauka.offnews.bg/news/Nauki-za-Zemiata_15/Shpringer-izdade-za-parvi-pat-nauchen-trud-na-balgarski-geolozi_2013.html

За съжаление такива случаи са едно на милион.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тъжното е, че обществото ни не се интересува от науката и учените, Интересува се от футбола и футболисти, от спора и спортистите, от поп или фолк музиката и изпълнителите, от политиците, от това какъв е Джон Атанасов, от клюките, от Тръмп, от новите молове, но не и от учените и техните проблеми..

Не мисля, че политиците правят нещо целенасочено против БАН, по-скоро съм склонен да приема че тяхното отношение отразява обществените нагласи  От науката не се иска нещо  по-особено от политическата класа (освен може би редовна прогнозата за времето и състоянието на  водите и почвите), Науката не може да докара/възвърне бързо и толкова средства както ЕС програмите, не пази избранниците (както полицията) и други в този смисъл.

В тази връзка, ще спомена и нещо друго:  Мисля, че БАН все още има някъв негативен облик (имидж) сред част от обществото ни заради некоретни публикации, в които истина се смесва с неистина, Визирам заглавията и статиите за "феодалните страчета"; публикациите, в които се акцентира че че  "нереформиран" (в действителност в БАН беше направена реформа - преструктурине, при което по-слабите и непродуктивни  звена се вляха в по-силните и по-големите), че има "сътрудници на бившата ДС" ; че е "хранилка за бивши величия от времето на режима".

В последното има истина, доколкото чета и рзбирам.   Академиците взимат пожизнена добавка, равна на една депутатска заплата, а член-кореспондентите - 30 процента от нея, и сред тези академици и член- кореспонденти присъстват или присъстваха въпросните хора (академикът по философия Ал. Лилов, какви успехи и заслуги има към науката и философията? https://bg.wikipedia.org/wiki/Александър_Лилов )

Истината е обаче че не са недъзи на БАН, а на обществото ни: Не беше извършена адекватна и прозрачна лустрация (което води до висока степен обществено недоверие към всики бивши сътруднци и кум интитициите в които работят) ; свръх-щедрите пожизнени добавки (които са несъразмерно високи спрямо  заплатите на редовите учени, и спрямо парите колко се отделят за наука от фонда - от този фонд се дават и еднократно суми и от порядъка на  няколко хиляди лева ) изглеждат като политически подкуп и уреждане на сегашни или биши членове от една партия, (Не знам дали е така, но така изглежда в обществеността, отстрани погледнато) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Мисля, че БАН все още има някъв негативен облик (имидж) сред част от обществото ни

По мое скромно мнение, не може да се пренебрегне факторът, че неуважението към интелигенцията, презрението към знаещите и образованите, бе култивирано цели петдесет години, с генезис дори още по-отрано - и сега просто берем плодовете от това. Няма как необразованият да разбира и цени образования - той дори не може да си го представи.

Ако въпросът е как интелигенцията да се реабилитира в очите на обществото - няма как, а и няма защо - не е длъжна. Но че се чувства отчуждена, това е така.

Най-тъжното е обаче, че сякаш се е отказала. Виждам как в последните петнадесетина години познатите ми минаха в деморализирано вътрешно отшелничество. Съществуват в държавата и обществото си само формално, а всъщност функционират само в рамките на непосредствената си среда и конкретните си интереси. Не се чувстват представлявани в политическия и обществения живот от никого. И не желаят да се ангажират с нищо. Освен с вижте през две изречения: непосредствената си среда и конкретните си интереси.

Без видима, активна интелигенция обаче обществото бавно потъва.

Това защото споменавате липсата на протести.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Какво да кажем за науката и образованието, които са оставени на самотек... Учителите работят повече като бюрократи, отколкото като преподаватели. Ако някой те е снимал гол, не ставаш за учител и директор на училище. Обаче, ако си гОла вОда, ставаш за министър. Особено - ако никога не си преподавал. И не си гледал учениците в очите. По време на учебен час.

Ще цитирам една колежка - Павлина Станева...

 

Учител или писар?

Отварям си дипломата и гледам – УЧИТЕЛ. Пак поглеждам – учител. Тука има някаква грешка.
Писар
От ранна утрин започвам да пиша.
Пиша разпределение.
Пиша отсъствия.
Пиша оценки.
Пиша в тетрадките.
Пиша рецензии.
Пиша в дневника.
Пиша писма до родителите.
Пиша инструктаж.
Пиша писма до инспектората.
Пиша до кукления театър.
Пиша до директора.
Пиша доклади до директора.
Пиша забележки.
Пиша лично до родителя, да вземе да забележи забележката.
Пиша всички предмети в ученическите бележници.
Пиша оценки в бележниците – текущи и срочни.
Пиша протоколи от квесторство.
Пиша педагогически характеристики.
Пиша образователно досие на всяко дете.
Пиша портфолио.
Пиша програма по проекта „Твоят – моят час”.
Пиша доклади пак по този проект.
Пиша присъствия и отсъствия пак по него.
Пиша заявки, суми, материали - пак по него.
Пиша протоколи за деца със СОП. В клас имам 5 ученици такива. Всеки месец два пъти по 5 протокола на дете. Ха, вий ги смятайте!
Пиша цялостна оценка на дете със СОП.
Пиша списъци с имена и егн.
Пиша протоколи в екипа за личностна подкрепа.
Пиша обяснения.
Пиша удостоверения.
Пиша на съвет, да не пропусна нещо.
Пиша заявки за закуски.
Пиша писма до всички институции.
Пиша протокол за всяка родителска среща.
Пиша протокол за всеки разговор с родител.
Пиша протокол за всеки разговор с ученик.
Пиша протокол и за себе си, като почна сама да си говоря, и се подписвам даже.
Пиша заявки за материали.
Пиша обобщения на анкети.
Пиша сценарии.
Пиша реплики по сценария.
Пиша програма за първия срок.
Пиша програма за втория срок.
Пиша програмата на цялото училище.
Пиша материала в дневника.
Пиша индивидуални програми.
Пиша материала в дневника за индивидуална програма.
Пиша класни работи.
Пиша контролни работи.
Пиша тестове.
Пиша отчет за първи срок.
Пиша отчет за втори срок.
Пиша отчет за цялата учебна година.
Пиша препоръки.
Пиша ученически характеристики.
Пиша ученически досиета.
Пиша лични картони.
Пиша дипломи.
Пиша докладна за сбиване.
Пиша докладна за счупена дъска.
Пиша докладна за агресия срещу ученик.
Пиша докладна за агресия срещу учител.
Пиша на компютър.
Пиша на лист.
Пиша, напомняйки си нещо през 5 минути.
.........................................
Отварям си дипломата и гледам – УЧИТЕЛ. Пак поглеждам – учител. Тука има някаква грешка. Не съм учител аз, писар съм, писар! Ще ида още утре до университета. Ще искам веднага да ми сменят хартиите. Нека си пише какво точно работя. Ми тъй де, ще дойде една проверка , ще ме метнат ония отгоре, ха върви обяснявай, че си учител, а цял ден бумаги оправяш. Не ща. Нека ме пишат един писар. Тъй и тъй време никой не ми дава да уча децата, даже и те знаят, че съм писар. Писар съм, писар...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Ивайло Пенчев към "София тех парк": Провалихте се. Ама яката!

Отворено писмо от собственика на "Уолтопия"

 

 

Ивайло Пенчев

 

Държавният "София тех парк" беше замислен като център, който да събере на едно място наука и бизнес и да създаде среда за развитие на иновациите. Строителството на сградите на мястото на бившите казарми на 4-ти километър в столицата започна в средата на 2014 г. и официално приключи в края на 2015 г., макар че работата продължи и след това. Проблемно се оказа напълването на парка със съдържание, като голяма част от помещенията и до днес стоят празни, а някои от организациите, които го обитаваха, вече напуснаха. Наематели има основно в сградата на "Уолтопия", която компанията изгради в парка, след като закупи право на строеж.

Междувременно държавната компания, която е подопечена на Министерството на икономиката, смени няколко директора и борда, като последното назначение беше в края на миналата година, малко преди края на мандата на Божидар Лукарски. Тогава като изпълнителен директор на "София тех парк" влезе Иван Симеонов, който замени назначената шест месеца по-рано Елица Караджова.

По информация на "Капитал" от два независими източника, предстои нова промяна в ръководството на държавното дружество, която трябва да се гледа на общо събрание следващата седмица.

Представа какво се случва в парка дава полученото в редакцията отворено писмо от съоснователя и мажоритарен собственик на "Уолтопия" Ивайло Пенчев. Публикуваме текста му без съкращения и редакции.

Отворено писмо от Ивайло Пенчев към София Тех Парк 

Мили хора от София Тех парк и от министерството на икономиката,

Пиша ви това писмо, защото мисля че сте се объркали. Ама яката!
Ето как изглеждат нещата според мен:

Преди две години и нещо, когато подхванахте строителството на София Тех парка, ми предложихте да построим новата си сграда при вас. Когато го направихте, ние от Уолтопия вече бяхме провели оня световен архитектурен конкурс, в който участваха около 370 архитектурни екипа от около 70 държави, журито от 11 световно добри архитекти беше избрало победител, а той беше вече завършил идейния проект на сградата. Сградата вярно си я бива. Щото много талантливи хора работиха по нея.
НО.

Проектът беше правен за нашият терен в Младост, дето си го бяхме купили за целта. 22 декара. Да, малко се фукам за сега, ама щото има за какво. Тази част от писмото ми е така наречената завръзка. Искам да създам напрежение и очакване.
ТА.

Бая пари опука Уолтопия за този конкурс и за самия проект, а и теренът в Младост си беше супер – на спирка на метрото, голям, равен – абе кеф от сякъде. Още си го имаме тоя терен.

И точно тогава Вие, хора от тех парка ми предложихте да променя мястото на сградата и да я построя при вас. Казахте ми, че правите високо технологичен парк, който ще се напълни с иновативни фирми, една от друга по-иновативни и технологични и една екосистема ще се създаде – ум да ти зайде – то иноватори, то високи технолози, гурута, и прочее куул обитател щял да се засели в еко системата, да се чифтоса там и от чифтосването да произлязат високотехнологични гурута, иновативни високи технолози и така нататък пермутации или комбинации да бяха предизвикани от ентусиазираното чифтосване на въпросната куул паплач.

Освен това, казахте вие, едни лаборатории правим – страшни ! Туй прототипиране, туй сигурност, туй биотехнологии и какви ли още не пълни с най-съвременни машини за три де принтване, за биотехнология, и за всякаква друга велика иновативност и висока технология. Май и за роботика имаше.
Не помня.
А!
И не казвахте "туй" а "това" – туй – то е привнесено от мен, щото съм търновец.
Вие си казвате "това".

Аз първо не приех предложението, щото от една страна съм скръндза, ама дето викат американците frugal - такава скръндза, не tight ass, a от друга – щото не ми се занимава с държавна работа – винаги съм знаел, че ако си имаш работа с държавата, вярно трябва да си tight ass, щото държавния чиновник често търси пенетрейшън. Знаех си, ама ...ви се вързах.

Викам си – тия юнаци ще опукат сто милиона в тоя тех парк – най-големите будали да са – се нещо ще направят. Все някаква екосистема ще се получи бе да му еба майката – ще се заселят свестни хора като нас (да, ние сме свестни!)
И викам – айде – фърлям се. Барабар Петко с мъжете! Ще се потопя в иновативната високотехнологична екологичност, ще си пием кафетата със сходни на нас хора - дето са най-добри в нещо или поне се напъват да бъдат такива, и така от кафе на кафе, току се родила нова идея, нов продукт или поне едната наслада, че сме сред свои да остане.

Ето така си мислех тогава.
Бях на 43 или 44.
Фърлих се.

Купихме си право на строеж в парка и казахме, че ще завършим сградата най- късно до края на 2016. Вие бяхте особено настоятелни да я завършим на време, щото да не ви грозим парка с незавършен строеж, докато хилядите високи технолози щъкат из вътре, сноват отрудени и създават иновации. А пък нашата сграда – недовършена. И грози там.

Съгласихме се също така да платим за облагородяването на 5-6 декара от вашата земя, дето е лицето на парка откъм цариградско, за да стане по-красиво – понеже вие сте нямали пари да харчите за хубости.
И ги платихме.
50-60 хиляди бяха.

Наложи ни се да препроектираме сградата си, защото беше правена за друг парцел и това отне бая време и бая пари.
Направихме го.

Обещахте ни, че ще може да си купим паркоместа във вашия паркинг, та да не правим голям паркинг при нас.
Януари 2015 получихме разрешителното за строеж и почнахме. Беше зима и това позабави строителството, но не особенно.
По някое време се оказа, че всъщност не можем да си купим паркоместа във вашия паркинг, щото не знам си какво и се наложи да променим проекта си и да добавим още паркинг под и над земята. Това наложи да си купим право на строеж върху още декар и нещо, само че На ВАС ви отне 3 месеца да ни го продадете.

А ни бяхте обещали друго.

Карай. Няма проблем, ама това забави строителството ни с поне 3 месеца
Не помня дори една псувня да сте отнесли по тоя повод, щото още живеех с ентусиазма на високо-технологичната екосистема и се чувтвах виновен, да не закъснеем със строежа, че да я увредим.
Екосистемата.

А! Щях да забравя – обещахте ни и независимо електрозахранване от два източника – демек – първа категория ток. Това ни го обещавахте докато ни навивахте да дойдем при вас. После някъде пътьом се отметнахте като едни нечестивци и казахте, че за нас нямало достатъчно ток от първата категория – ще си го пазите за лабораториите дето се твори биотехнологията, роботиката и киберсигурността и за някви други работи, дето им трябва тая първа категория повече.

Тогава се поядосах, защото се наложи да похарчим стотина хиляди за генератор и някакви промени по трафопоста дето беше вече поръчан. Ама пак нищо не казах на глас. Айде викам – държавни чиновници – толкова си могат, не че са злонамерени. Няма да им се ядосвам.

По някое време обаче вие си завършихте сградния фонд, направихте откриването както подобава с рязане на ленти и прочие помпозност и се очакваше да почнете да заселвате сградния фонд с високи технолози и да почне нещо да се създава в тоя парк за сто милиона. Само че прозорците на сградния фонд, снабден с първа категория ток упорито си стояха тъмни.

Заселиха се няколко стартъпа, дето бяха привлечени от непазарно ниските наеми дето им давахте щото са куул, ама те стартъпите често са си енд дауни – поокъсаха го някои от тях - нормално – те и те горките с държавна пара бяха финансирани предимно и кво да се чудим, че не прокопсват, поразбягаха се понеже и тези наеми им били високи и нямало къде да се хранят и каква стана тя, една година след като открихте техпарка за сто милиона имате педесетина човека в няколко стартъпа, май всичките финансирани с държавни и европейски
пари , на ниски наеми. В лабораториите май нищо не се създава, но сигурно имат директори и харчат пари. Имате си и борд и не знам колко служители.

И не създавате нищо.
Нищо.
Ниш-то.
Но харчите много.
Вие, Мили хора се провалихте.
Ама Яката!

Излъгахте ме, като ме кандардисвахте да строя при вас. Нищо от това, което обещахте не се случи. Няма наематели в сградния ви фонд, още по-малко високо-технологични, няма други частни инвеститори от ранга на Уолтопия.
Всъщност от никакъв ранг. Едни големи поляни и няколко празни сгради.
И един борд и малко чиновници.
И само харчите пари.

Пари, които не толкова високотехнологични гурута изкарват с честен труд и плащат под формата на данъци, за да можете вие да се преструвате на важни, че и да си вярвате.

Казвам ви го чак сега, понеже ме ядосахте, когато някой си иван симеонов – дето бил шеф на безплодния ви борд и неговия юрисконсулт или както там се наричат заядливците с юридическо образование по държавните учреждения решиха да ни ебат във въздуха. Нас от Уолтопия.

Та тези двамата – иван симеонов и илия големанов решили, че няма да ни отговарят на въпросите, ако не входираме МОЛБА в деловодството им.
МОЛБА!
Верно ли бе илиия?!?
Верно ли бе големанов!?!?
Верно ли бе ванка??!
МОЛБА!

Свирка да си бяхте поискали бе момчета! По-мъжко някак си. Ама това с молбата – много долно бе...

Освен това решили да ни глобят няколкостотин хиляди лева задето сме закъснели с акт 16 на част от сградата.
...........................

Само да ви кажа нещо:
Уолтопия е единствения частен инвеститор в Тех Прка.
До ден днешен никой не ви повярва.
Никой!
Само ние.
Само Уолтопия
В сградата ни в момента са САП – една от най-големите и най- добри софтуерни фирми на света.
Софтуер АГ – друга от най-големите и най-добри софтуерни фирми на света.
Немски.
Уолтопия – най-голямата и най-добрата фирма на света в нейния бранш.
Българска.
Заедно в час – най-активното и постигащо ен джи о в областта на образованието и още няколко по-малки свестни фирми. И сградата ни е пълна.
Общо 600 – 700 човека.

А при вас са има няма 50.
И никой не е най-добър в каквото и да било.
Уолтопия ви прави Живи, ванка.
Без нас щяхте да сте си един борд, 20 чиновника и педесетина наемателя – всички на държавна хранилка.
Вдяваш ли?
И не искаме да ни входирате молби, за да ви отговорим на въпросите.

Та затова ви казвам:
Объркали сте се Мили хора!
Ама Яката!

Но като го показах това писмо на колегите, те ме нахокаха, че бая от щуротиите ви съм забравил да спомена.
Ама айде – не ми се дописва.
Друг път.

Ивайло Пенчев

П.П. Правописните грешки не са нарочни.

 

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/mnenia/2017/03/10/2932707_ivailo_penchev_kum_sofiia_teh_park_provalihte_se_ama/

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

да, много е прав човекът:

Шефът на „Уолтопия”: Европейските фондове трябва да се изтрият от лицето на Земята

Държавата не трябва да се занимава с бизнес. Държавните фирми трябва да бъдат закрити, защото съществуват само поради една причина – за да могат чиновниците да крадат. Еврофондовете пък са предпоставка за корупция и трябва да се премахнат. Това каза в студиото на „120 минути” директорът на „Уолтопия” Ивайло Пенчев.

През седмицата той написа гневно писмо на „София Тех Парк”, в което обяснява, че докато на неговата фирма (най-голямата в производството на стени за катерене в света и с клиенти в 50 държави-б.р.) се налага глоба за независещо от нея закъснение при строежа на вече функционираща сграда, всичко останало в комплекса практически не работи и за това е виновен назначеният от държавата мениджмънт.

От „София Тех Парк” отхвърлиха тези твърдения със свое отворено писмо.

2111315006.jpgШефът на „Уолтопия” към „София Тех парк”: Объркали сте се, ама яката!От управата на Тех парка също реагираха с отговор до медиите

Пенчев обясни, че докато общината в „Младост” бавела процедурата за превръщането на офис в банков клон, друга институция се възползвала и наложила санкция на „Уолтопия”.

На този фон, компанията инвестирала и в новата индустриална зона край Божурище. „Построил съм завод, година и три месеца този завод чака ток”, посочи предприемачът. Държавата имала задължение до края на 2015 г. да осигури нужното свързване. Движение няма.

„Не казвам, че администрацията в българската държава е по-лоша от другите администрации – в 50 държави сме имали проблеми, най-големи проблеми сме имали с калифорнийската администрация”, подчерта Ивайло Пенчев. Според него показателното в случая с „Уолтопия” е друго – „бизнес начинание, оставено в ръцете на държавни чиновници, е обречено на бавна агония”.

 

 
 

„Нищо не създадоха, похарчиха 100 млн., примерно. Каква стойност създадоха? Минус 100 млн. стойност”, подчерта Ивайло Пенчев.

 

„Държавата да прави бизнес е все едно кастрат да прави деца, това е обречена кауза”, категоричен беше той и допълни: „Политик работни места не създава, политик заплата не дава. Предприемачите са единствените хора на белия свят, които създават работни места. Политиците създават работни места в държавната администрация, която е паразитен организъм”.

Според него всеки бизнес, който зависи от държавата или от европейските фондове е „мъртвороден”. Пенчев призна, че „Уолтопия” също е получавала пари от ЕС, но това е било резултат от „тъпанарска алчност” защото „всички цървули и смотаняци разграбват еврофондове”. Сумата по програмата за иновации не била голяма, но сега съжалявал и за нея.

"Европейските фондове трябва да се изтрият от лицето на Земята с една голяма гума. Единственото нещо, което правят, е да стимулират корупционната среда", категоричен беше той.

Ивайло Пенчев посочи, че има много успешни български компании, които са независими с помощта на добрите продукти, които предлагат.

„Държавното трябва да бъде смалено, не трябва да има държавни фирми. Нищо не е по-безумно от наличието на държавни фирми. Вие, мили хора, сте инвеситори в тези държавни фирми. Ние нямаме право да управляваме своята инвестиция, а тази инвестиция се управлява от шайка чиновници”, смята шефът на „Уолтопия”.

http://m.btvnovinite.bg/article/bulgaria/ikonomika/shefat-na-zuoltopija-darzhavnite-firmi-stavat-samo-za-kradene.html

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...