Отиди на
Форум "Наука"
makebulgar

Скито-сарматските военно-племенни обединения, известни с политонима хуни

Recommended Posts

Преди 10 часа, Пандора said:

Въпросът е, че и едното и другото допускане за "черен" може да са погрешни. Защо мислиш, че "кер" - черен в случая е правилно? Дори и Трубачов да е прав и да има такава тракийска дума, не всяко име с такъв корен "кер" или съставляваща трябва неизменно да се тълкува така, особено ако няма обяснение за цялата дума. При това е нужна и граматическа обосновка, която Спароток не дава - просто изважда една част от редица думи и то тази, която му хареса и тези думи, които той си хареса. Показах ти примери, че друг може да раздели думата различно. Спароток е взел само едното име на група богове, които са свързани - Аксиокерсос, но другите например Аксиоерос не тълкува, защото добре разбира, че постройката му може да не се получи. Отделно, че имената на боговете понякога се дават в превод, не с оригиналното им наименование. Откъде си сигурен дали Аксиокерсос е на тракийски, а не на друг език ? Още повече, че сред учените няма единно мнение дали тези богове са исконно тракийски. 

Axi-Eros, Axio-Kersos, and Axio-Kersa.

Само при първото нямаме съвпадение,но ...трябва да попрочета за кабирите-нещо ми се върти там,но съм забравил....

Колкото до връзката "кер"-"чер",ми се струва,че уцелихме поне до името Кера-това име е още в обръщение,но няма сигурно тълкуване на произхода..Не е нужно да е тракийски.Името се среща и днес в странджанското село Българи/ Древното име на селото е Ургури,/

https://bg.wikipedia.org/wiki/Българи_(област_Бургас)

Има още няколко интересни имена там....Плума,Марула,Митро,Йовно,Фелон.....,които и до днес са в обръщение...

Редактирано от Бобо

On 13.09.2018 г. at 11:38, Бобо said:

Не е нужно да е тракийски.

Въпросът тук, според мен, който всеки трябва да си зададе, когато разглежда въпроса с траките или автохтонните племена е:

1. Мога да си позволя известни спекулации, защото информацията е оскъдна

2. Искам да разбера какво се крие под общото название "траки".

Само че тази тема е за скити, сармати и хуни, макар, че сармати има и на Дунав, а също и скити в Малка Скития в съседство с тракийските племена.

Редактирано от Пандора
  • Харесва ми! 2

Преди 20 часа, Бобо said:
Династия на Спартокидите
Спарток I (Spartokos I), цар 438/7 – 433/2 пр.н.е.
Сатир I (Satyros I) 433/2 – 389/8
Селевк I (Seleukos I) 433/2 – 393/2
Левкон I (Leukon I) 389/8 – 349/8
Горгип (Gorgippos) в Gorgippia
Перисад I (Pairisades I) 349/8 – 311/10
Спарток II (Spartokos II) 349/8 – 344/3
Аполоний (Apollonios) 349/8–ca. 345
Сатир II (Satyros II) 311/10 – 310/09
Притан 310/09
Евмел (Eumelos) 310/09 – 304/3
Спарток III (Spartokos III) 304/3 – 284/3
Перисад II (Pairisades II) 284/3–ca. 245
Сатир III (Satyros III) 284/3 – ?
Спарток IV (Spartokos IV) ca. 245–ca. 240
Левкон II (Leukon I) ca. 240–ca. 220
Хигиаинон ca. 220–ca. 200
Спарток V (Spartokos V) ca. 200–ca. 180
Камасария Филотекнос (регентка) ca. 180–ca. 160
Перисад II (Pairisades III) ca. 180–ca. 150
Перисад IV (Pairisades IV Philometor) ca. 150–ca. 125
Перисад V (Pairisades V) ca. 125–ca. 108

1. Е,тука няма ли тракийски имена/правилно май трябва да се пише тракски имена/?

има някакви, само дето аз ти говорих за времето около н. е. Както и да е, имаме ли данни, че Спартокидите са тракийска династия? По произход те са от местното племе на синдите.

Преди 22 часа, makebulgar said:

Дай римлянино да четем. Къде пише за поставянето на царете и къде пише, че боспорското царство е зависело напълно от Рим!?

Ми чети тогава едно мое творение отпреди н.е:

http://nauka.bg/2013/55/PAX-Romana-2013.pdf

• Харесва ми! 1

"For millennia, the Pontic-Caspian steppe was a connector between the Eurasian steppe and Europe. In this scene, multidirectional and sequential movements of different populations may have occurred, including those of the Eurasian steppe nomads. We sequenced 35 genomes (low to medium coverage) of Bronze Age individuals (Srubnaya-Alakulskaya) and Iron Age nomads (Cimmerians, Scythians, and Sarmatians) that represent four distinct cultural entities corresponding to the chronological sequence of cultural complexes in the region. Our results suggest that, despite genetic links among these peoples, no group can be considered a direct ancestor of the subsequent group. The nomadic populations were heterogeneous and carried genetic affinities with populations from several other regions including the Far East and the southern Urals. We found evidence of a stable shared genetic signature, making the eastern Pontic-Caspian steppe a likely source of western nomadic groups."
http://advances.sciencemag.org/content/4/10/eaat4457

• Харесва ми! 2

Цитирай

According to the pattern for nomadic empires I have noted so far, in the case of the Xiōngnú and Hú one should be the imperial dynastonym, while the other should be the pre-existing ethnonym, one which had a broad usage, and eventually acquired somewhat plebeian connotations. In fact, I argue Xiōngnú is the dynastonym, while Hú is the broader ethnic term.

Цитирай

As I will show later, the self-designation of the empire as the “people who draw the bow” illustrates in a very explicit fashion the “Skythian” origin of the Xiōngnú political system.

Цитирай

The result of this investigation is that *Xoŋai, the original form of Xiōngnú, far from being an early ethnonym, is actually the name of a river in southern Mongolia, the modern Ongi, which the Xiōngnú empire founder adopted as his dynasty’s name.

http://www.academia.edu/18160947/_The_Qai_the_Khongai_and_the_Names_of_the_Xiōngnú_

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 2

https://scholarworks.iu.edu/dspace/bitstream/handle/2022/15172/Atwood.Huns+and+Xiongnu-1.pdf;jsessionid=45B8DFB915E87AB6C7E47995E0D02C73?sequence=1
Същият автор обяснява за хунну и хуни.

Редактирано от новорегистриран2

Цитирай

The new glue that kept the world of Attila together was gold. It motivated the barbarian allies to seek out Imperial gold in a never-ending spiral of consumption and violence.

Цитирай

Romulus [who had come from Italy to Attila as ambassador], an ambassador experienced in many affairs, took up the discourse and said that his[Attila’s] very great fortune and the power derived from good luck exalted him so that he could not endure just proposals unless he thought they came from himself. By no one who had ever yet ruled over Scythia, or indeed any other land, had such great things been achieved in such a short time,since he ruled even the islands of the Ocean and,in addition to Scythia, held the Romans also to the payment of tribute. He is aiming, he said, at greater achievements beyond his present ones and desires to go against the Persians to expand his territory to even greater size.

Scandinavia and the Huns: an Interdisciplinary Approach to the Migration Era.

И така. Моментът, в който златото секва, самият Атила става жертва на интриги, а империя му се разпада. Синовете му се оказват неспособни да продължат "делото" на баща си и германските племена се разбунтуват много скоро...

• Харесва ми! 1

Регистрирай се или влез в профила си, за да коментираш.

Трябва да имаш регистрация, за да може да коментираш.

Регистрирай се!

Регистрацията на нов акаунт в нашата общност е много лесно!

Нова регистрация!

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход

За нас

Всяка помощ за нас е ценна и се надяваме с общи усилия да успеем да поддържаме това място на научни дискусии живо. Форум "Наука" е сред малкото активни форуми в България, изключително полезно и нужно място за свободна обмяна на мисли и знания.

baner_event_marco

За контакти: