Отиди на
Форум "Наука"

1916 – Нация, изправена на бойна нога (100 години от Тутраканската епопея и боевете срещу румънци и руснаци в Добруджа)


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 14 часа, resavsky said:

румънците кога са бягали?

"И тук както на предния ден, по време на артилерийската престрелка и още преди българската пехота да се впусне в атака, румънските окопи започват да се изпразват. Из царевичаците и трудно проходимата Тутраканска гора хаотично плъзват като подгонен дивеч огромни групи от румънски войници без посока и без офицери."

Поне да четеше темите преди да коментираш, Ресавски..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 18 часа, Aspandiat said:

"И тук както на предния ден, по време на артилерийската престрелка и още преди българската пехота да се впусне в атака, румънските окопи започват да се изпразват. Из царевичаците и трудно проходимата Тутраканска гора хаотично плъзват като подгонен дивеч огромни групи от румънски войници без посока и без офицери."

Поне да четеше темите преди да коментираш, Ресавски..

Я виж двата дни на Тутракан колко румънски контраатаки има.Омалважаваш нашата победа като представяш противника по този начин.Пълни глупости са това че румънците са се разбягали хаотично още при артилерийския обстрел.Всеки техен редут всяка позиция е превзета с много българска кръв и упорити боеве.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Само за сведение битката при Тутракан е крайно ожесточена и загубите на българите достигат почти 20 процента/много повече от Одрин да речем/.Масовото предаване на румънците в плен става едва около 16.00 часа на втория  когато се проваля деблокиращия удар от Силистра и положението става наистина безнадеждно.Дотогава битката си е крайно ожесточена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За горе цитираните описания съм се позовал на "Войните на Третото царство" от Александър Ганчев (4-ия том). Споменава за бягствата от окопите и фортовете още първия ден на обсадата, споменава и за контраатаките разбира се и за всички останали трудности при превземането.

Загубите идват около 14% ако трябва да сме точни, но пак е повече от при Одрин.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Значи загубите при Тутракан са около 9 000 убити и ранени от 55 000 човека личен състав взели участие в операцията.Някъде от порядъка на 17 - 18 процента.Грешката на Ганчев е че не включва убитите и ранените от боя при Сарсанлар който си е неразривна част от операцията.Иначе включва бригата да полковник Атила Зафиров която води този бой в общото число на българските част в операцията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз 8000 ги докарах от данните, които Тошев е изнесъл в споменатата от теб книга. Общо към 1600 убити и 6300 ранени (това включва и германския отряд), ако добавим и стотина жертви при Сарсанлар = 8 000.
Което от общия брой (55 000) прави точно 14.54% 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Цялата статия може да прочетете в току що излезлия нов брой на списанието, на стр. 95-108:
за директно четене в пдф - http://image.nauka.bg/magazine/bg-science96.pdf
за даунлоуд от тук - http://nauka.bg/bgnauka-send-me/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 3.03.2017 г. at 12:42, Warlord said:

Аз 8000 ги докарах от данните, които Тошев е изнесъл в споменатата от теб книга. Общо към 1600 убити и 6300 ранени (това включва и германския отряд), ако добавим и стотина жертви при Сарсанлар = 8 000.
Което от общия брой (55 000) прави точно 14.54% 

То аз имам съмнения и за тази бройка - 55 000.Туракан е  атакуван точно от 33 български дружини и 42 батареи.не ми се вярва общата бройка да стига 55 000.В частите атакували директно крепостта загубите са много тежки - от порядъка на 20 -22 процента.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 28.03.2017 г. at 13:25, Warlord said:

Цялата статия може да прочетете в току що излезлия нов брой на списанието, на стр. 95-108:
за директно четене в пдф - http://image.nauka.bg/magazine/bg-science96.pdf
за даунлоуд от тук - http://nauka.bg/bgnauka-send-me/

Сериозен труд, и стилът ми харесва ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Снощи (на живо) неназован докторант от СУ, каза че е прочел внимателно статията и била зле щото в нея имало правописни грешки - като питах какви не можа да цитира точно, ама били объркани щ с ш и т, и как така можело списанието да няма постоянен редактор?! Също така библиографията накрая не била цитирана коректно според правилата.

И нищо по същество :) защо ли не ме учудват критиките.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, тази критика е от типа на доброжелателната - човекът просто иска перфектност и не гледа същността на материала.

Случи ми се преди време да коментирам сцената с атаката на Чаталджа от "Дървото на живота" - настръхващо силна, но  - без щикове атаката, а това е ксилно оректно. Е, от това, че застрахователите не са дали да тичат с щикове и че режисьорите са се съгласили с нищо не намалява силата на тая сцена, която предава толкова много от духа на събитията в толкова малко. 

А пък тук - някакви си технически грешки.

Списанието се издава  безплатно..... По един лев да дават за него такива като докторанта на година - нещата ще са съвсем други! Той ако знае какъв труд стои зад това и какво усилие, ще има друго мнение. 

Статията е великолепна!!! Техническите грешки при дълъг текст са неизбежни, затова са редакторските дейности и коректорските, но това наистина са детайли. Говорим за нивото и качеството на материала и аз пък ще ви кажа, че тя е сред най-добрите материали по въпроса, па май и единствен за 100-годишния юбилей!

Да не говорим колко е издържана. 

Историците трябва да благодарят на хора като Радослав, че утре като търсят как е отбелязаната 100 годишнината от тия битки, какво ще намерят .... 

 

ПП а тоя приятел докторантът може да допринесе като вземе, да отбележи тия технически грешки. :animatedwink: 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Глобален Модератор

Цяло епизодче за Колев в канала за ПСВ. Макар, че са боцнали и тая измишльотина за "цитата" на Гудериан вътре. Явно и тях някой ерудиран нашенец ги е консултирал.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Имаше и български документален филм за генерал Иван Колев.И там митове.Бил се намесил в боя за Добрич въпреки че има изрична забрана от командването да го прави......Не знам откъде идват тези глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Намесил се е. И няма забрана :animatedwink:
Принципно щаба го разполага при Куртбунар (Тервел) 40-ина км северозападно от Добрич, за да покрива луфта между съединенията и повече за да пази фланга на щурмуващите Тутракан. Заповед от щаба мисля, че няма когато тръгва към Добрич - това го решава на своя глава, но не с всички сили, с които е трябвало да пази периметъра.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 8 часа, Warlord said:

Намесил се е. И няма забрана :animatedwink:
Принципно щаба го разполага при Куртбунар (Тервел) 40-ина км северозападно от Добрич, за да покрива луфта между съединенията и повече за да пази фланга на щурмуващите Тутракан. Заповед от щаба мисля, че няма да тръгне към Добрич - това го решава на своя глава, но не с всички сили, с които е трябвало да пази периметъра.

Заповед има но идва половин час след като генерал Колев е заповядал тръгване към Добрич.Проявил е съвсем целесъобразна инициативност.За да не стане Добрич втория Кукуш.Самия ход на генерал Колев е  бил крайно рискован защото всеки момент е можело да се появи и руската кавалерийска дивизия срещу която той оставя съвсем слаб заслон.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сиреч - мит е.
Не е имал забрана.
Както посочва Ресавски становищата на Тошев и Колев по възникналите ситуации се припокриват, но поради бавните комуникации за периода се е наложило Колев да импровизира преди да дочака заповедта съзнавайки, че всяка секунда е безценна и Добрич виси на конци.
Той дочува артилерийския грохот от изток и знаейки с какви крехки сили разполагаме срещу връхлитащите от север румънци и казашки конници правилно решава да не бездейства с цялата конна дивизия на стика между двете полесражения. Още повече, че силистренския гарнизон нищо съществено не предприема и че Зайончковски не праща никакви съединения към Тервел.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересно какви сили прехвърля Русия на фронта в Добруджа срещу генерал Колев ? Армия , корпус, дивизия, бригада , полк , рота ? Русия държи фронт срещу Германската и Австрийската империи от Балтика до Карпатите. Фронт срещу Османската империя в Кавказ . Отделно войски прикриващи владенията и от Япония до Финландия. 

Към тези фронтове се добавя и оказване на помощ на разгромена от Германия, Австрия , България и Турция - Румъния във Молдова и Влашко. Инфраструктура между Русия и Добруджа по суша практически няма. От стратегическа гледна точка Добруджа няма никакъв смисьл за Русия или Антантата. Даже и за Румъния Добруджа няма значение  след като централните сили влизат в столицата и Букурещ и завладяват Влашко. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, Du6ko said:

Интересно какви сили прехвърля Русия на фронта в Добруджа срещу генерал Колев ? Армия , корпус, дивизия, бригада , полк , рота ? Русия държи фронт срещу Германската и Австрийската империи от Балтика до Карпатите. Фронт срещу Османската империя в Кавказ . Отделно войски прикриващи владенията и от Япония до Финландия. 

Към тези фронтове се добавя и оказване на помощ на разгромена от Германия, Австрия , България и Турция - Румъния във Молдова и Влашко. Инфраструктура между Русия и Добруджа по суша практически няма. От стратегическа гледна точка Добруджа няма никакъв смисьл за Русия или Антантата. Даже и за Румъния Добруджа няма значение  след като централните сили влизат в столицата и Букурещ и завладяват Влашко. 

Значи Русия приема Румъния като съюзник и с ясното съзнание за последиците,а това че,нещата не се развиват както се очаква, си е риска на професията.Руснаците могат да отделят армия и да нападнат България, ама после да се отбраняват на Дунав им тежи, що така бе Миме? Сега ревем че, се били напрегнали,ами ако не пращаха войски по Македония и Франция сигурно щеше да им е по-леко, ама на, лошите българи напляскаха смелите румъни и се наложи да ги спасяват.Мъка:ai:То да се радват,че нашите не са решили да настъпят в Бесарабия,тогаз щеше да е интересно !:ag:

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Че сме ги наплескали е ясно. Симеон Дянков и той ги наплеска после отиде да работи в Русия . Интересно ми е какви войски сме разгромили. Понеже никъде не съм чел за тия боеве в немска или руска литература а в нашата данни не съм срещал за количеството разгромен противник. Днеска на един наш форум към един вестник четох че сме разгромили руски Корпус. За това и питам. Дали е корпус , армия, рота или дивизия ? Приблизително. 

Чел съм почти всичката литература в една австрийска библиотека посветена на ПСВ. Там също гяма нито дума за боевете в Добруджа , макар че войските на АУ империя са били наши непосредственни съседи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Du6ko said:

Че сме ги наплескали е ясно. Симеон Дянков и той ги наплеска после отиде да работи в Русия . Интересно ми е какви войски сме разгромили. Понеже никъде не съм чел за тия боеве в немска или руска литература а в нашата данни не съм срещал за количеството разгромен противник. Днеска на един наш форум към един вестник четох че сме разгромили руски Корпус. За това и питам. Дали е корпус , армия, рота или дивизия ? Приблизително. 

Чел съм почти всичката литература в една австрийска библиотека посветена на ПСВ. Там също гяма нито дума за боевете в Добруджа , макар че войските на АУ империя са били наши непосредственни съседи. 

Браво,четеме, учиме, и от върховете на науката сравняваме Иван Колев със Симеон Дянков.Машалла,ентелегенция:ag:

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В статията, която е предмет на тази тема съм споменал какви са силите на врага в Добруджа. Не четете господа... :(

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Неприятелят има достатъчно ясно изразено числено превъзходство по време на Добруджанската кампания.Това е извън съмнение.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...