Отиди на
Форум "Наука"

Силно ЕМП от GSM клетка


Recommended Posts

Преди 10 минути, Thorn said:

Няма значение колко клетки има върху един блок. Лъчението им е насочено напред, това не са омниантени, които да светят във всички посоки. Ако над главата ти има клетка, нивото на "лъчението" ще е по-голямо от отсрещната страна на улицата.

 

Колкото за наслагването на излъчвания - не съм достатъчно запознат технически, възможно и да не е изключено. Аз наистина нямам представа.

наслагването е въпрос на дифракционна решетка. и да, антените са еднопосочни и то доста тясно насочени

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 100
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Така, както ги гледам -обикновено клетките са с по 3 излъчвателя, покриващи 360 градуса хоризонтално или с лек наклон надолу. Не мисля, че сумирането на мощността на излъчването от различните клетки има нещо общо с дифракционна решетка.

Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, Doris said:

Така, както ги гледам -обикновено клетките са с по 3 излъчвателя, покриващи 360 градуса хоризонтално или с лек наклон надолу. Не мисля, че сумирането на мощността на излъчването от различните клетки има нещо общо с дифракционна решетка.

Това са вълни. И единствения начин за който се сещам (да се сумират) е дифракция

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

+ На Жоро.

Всички симптоми и проблеми при такива облъчвания ( с такива нива) са неврологични..( всъщност става дума за рапортувани такива при анкетите)

Склонен съм мисля, че става дума за пласебо ефекти, и то не само при Фъри и половонаката му,а при всички т.н. рапортувани невропогични проблеми при свръхчуствителност.. Мисля че така наречените свръхчувстителни (5 процента)  са хора с определена психика, които гледат машинариите и си внувашават разни неща,, или са склонни да  отдават на машинариите и пре-усилват физологичните си проблеми (главоболие, безсъние и сърцебиене, от които всъщност са засегнати може би 100 от възрастното населението в градовете,т.е без децата)

Приемам че 5 или повече  процента от хората са по-податливи на плацебо ефекти, внушения, тревожност, хипохондризъм, вярвания в бабини диветини , което съвпада с процента на "свръхчувствителност"

 

ПС За бабинитре диветини. В тревожни култури като нашата се смята че настинките се причиняват от изстиване, от недобра облеченост (всъщност не визирам хипотермията, която може да доведе сериози проблеми,или пък за излизане на мокър човек на студ и вятър); Наскоро дори един млад мъж (с висше образование) ме убеждаваше че настинките се причиняват от изстиване и не приемаше никакви аргументи (един от тях е че повечето възрастни "настиват" два пъти годишно без значение дали са стояли на студено, а децата по около 4 пъти годишно) .. В Щатите, и Скандинавските страни - култури с ниска степен на тревожност, тези вярвания се смятат за бабини диветини.

Каква е истината: Настинките са вирусни заболявания, които са активни през зимата, заради това че вирусите е по-издръжливи при по-високата влажност, и заради това че имунната система на хората през този сезон не е толкова силна.

https://www.24chasa.bg/Article/2585894

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мерси, Ник, няма нужда, ще ме наелектризираш :)

Така - никой не казва, че мобилният с инициализиането му към мрежата (преди звънене или при "фалшивото"..) му е предизвикал инфаркт, не го е повалил, не е изгорил останалата електроника в къщи и не е свалил някой самолет.

Обаче антената е. Онези които помнят телевизорите с конескопи и особено с антена, па и ако някой е слушал радио при наличието на телефо наблизо знае за какво говоря..

 

Ето една диаграма на такава антена:

Radiation pattern for a low-gain antenna

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 часа, Doris said:

Днес като излизах поразгледах тия GSM клетки. Най-близката до моя апартамент е на 150 метра, но до нея на същия покрив на разстояние около 20 метра има още една. Интересно Thorn как ще коментира това: ако за всеки излъчвател се спазват праговете, то сумарното излъчване може и да е по-високо от допустимото. Видях даже един блок с три клетки - вероятно всяка на един трите оператора.

Мислиш че се сумират ли? Не ми се вярва. Честотите се различни и може за всяка (лента) да има прагове као е взето под внимание "сумирането" им.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 14 минути, Joro-01 said:

Ето една диаграма на такава антена:

Radiation pattern for a low-gain antenna

Нвясноти?

А да видим сега кой разчита графика в полявни координати. То няма и нужда де. 3 фута са един метър (даже 93 см)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мощността на излъчвания от GSM - телефона сигнал е по-висока от посочените в наредбата номер 9 стойности за хигиенно допустимите плътността на лъчнието. Всъщност физиологичните ефекти от разговор с мобилен телефон, са такива каквито трябва да се очакват - температурата на мозъка се повишава, но пък не се наблюдават другите "Стар трек"- ефекти на възбуждане на определени нерви (за това още в началото написах че темата е за медицинския отсек - има три вида главоболия, и когато се рапортува за такова вселдствие от експозиция трябва да се каже от кои вид е)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 21 минути, Joro-01 said:

Нвясноти?

А да видим сега кой разчита графика в полявни координати. То няма и нужда де. 3 фута са един метър (даже 93 см)

Мощността на RF сигнала при 1000 ватова клетка/антена е около 60-100 вата:

https://www.naefrontiers.org/File.aspx?id=44661

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, nik1 said:

Мощността на RF сигнала при 1000 ватова клетка е около 60-100 вата:

https://www.naefrontiers.org/File.aspx?id=44661

 

И като се има предвид че сигнала затихва с квадрата на разстоянието сигнала от антената на телефона е много по-опасна за здравето на човека

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Joro-01 said:

Мислиш че се сумират ли? Не ми се вярва. Честотите се различни и може за всяка (лента) да има прагове као е взето под внимание "сумирането" им.

Честотите са различни, но близки, което означава, че механизмът на въздействие е сходен. Значи мощностите на  сигналите от отделните клетки трябва да се сумират, когато се гледа за нежелателен ефект върху хората. Надявам се да им задават прагове, съобразени с наличието на клетки на други оператори  в съседство.

Намерих един според мен доста добър материал по темата в три части:

www.phys.uni-sofia.bg/~dankov/GSMnetwork/GSM%20network_part1.pdf

www.phys.uni-sofia.bg/~dankov/GSMnetwork/GSM%20network_part2.pdf

www.phys.uni-sofia.bg/~dankov/GSMnetwork/GSM%20network_part3.pdf

В третата част е разгледана вредата от GSM  -ите и базовите станции.

Има един успокоителен за Forryy извод, че разстояние над 30 м от клетката е практически безопасно. Но...

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, Doris said:

Честотите са различни, но близки, което означава, че механизмът на въздействие е сходен. Значи мощностите на  сигналите от отделните клетки трябва да се сумират, когато се гледа за нежелателен ефект върху хората. Надявам се да им задават прагове, съобразени с наличието на клетки на други оператори  в съседство.

...

 

Не, доколкото ми е известно няма такава практика да се ограничават мощностите при повече от една клетка

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 6 минути, nik1 said:

Мощността на RF сигнала при 1000 ватова клетка е около 60-100 вата:

https://www.naefrontiers.org/File.aspx?id=44661

 

Да. И да добавим че на 90 фута, което е 30 м (мъничко под), мощността на еспозицията е 0,010 mV/m^2

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 минути, Captain Nemo said:

Не, доколкото ми е известно няма такава практика да се ограничават мощностите при повече от една клетка

Но би могло да има клетки (айде антени) с различна моюност на предаване, нали? Според нуждите. В мола напрм

Аз не съм познавач на ези неща, но това може да се постигне и по друг начин - нормативано - приема се се клетните трябва да имат... (2 или 3 или 10 пъти по малка моюност  / ниво на експозиция) от установения от медиците праг. Тогава има реззерва, има накъде. Тоест ако не става иначе - може да не получат право да разползагат клетка там. Или да сложат от по-слабите.

 

Преди 9 минути, Doris said:

Честотите са различни, но близки, което означава, че механизмът на въздействие е сходен. Значи мощностите на  сигналите от отделните клетки трябва да се сумират, когато се гледа за нежелателен ефект върху хората. Надявам се да им задават прагове, съобразени с наличието на клетки на други оператори  в съседство.

Намерих един според мен доста добър материал по темата в три части:

www.phys.uni-sofia.bg/~dankov/GSMnetwork/GSM%20network_part1.pdf

www.phys.uni-sofia.bg/~dankov/GSMnetwork/GSM%20network_part2.pdf

www.phys.uni-sofia.bg/~dankov/GSMnetwork/GSM%20network_part3.pdf

В третата част е разгледана вредата от GSM  -ите и базовите станции.

Има един успокоителен за Forryy извод, че разстояние над 30 м от клетката е практически безопасно. Но...

 

И аз имам това предвид. Отделно имам бележки при сумирането на вълните, но наистина следва да се взели при нормирането най-лошия случай.

Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, Joro-01 said:

Но би могло да има клетки (айде антени) с различна моюност на предаване, нали? Според нуждите. В мола напрм

Аз не съм познавач на ези неща, но това може да се постигне и по друг начин - нормативано - приема се се клетните трябва да имат... (2 или 3 или 10 пъти по малка моюност  / ниво на експозиция) от установения от медиците праг. Тогава има реззерва, има накъде. Тоест ако не става иначе - може да не получат право да разползагат клетка там. Или да сложат от по-слабите.

 

И аз имам това предвид. Отделно имам бележки при сумирането на вълните, но наистина следва да се взели при нормирането най-лошия случай.

Да, разбира се, това зависи от мрежовия план на оператора и от характеристиките на клетката (мола примерно). И има законови разпоредби, друг е въпроса колко се спазват...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

http://www.phys.uni-sofia.bg/~dankov/GSMnetwork/GSM network_part3.pdf

Според USA и ЕС хигиенните норми на пределно допустимата плътностн на лъчението (1 mW/сm2), хората там трябваше  да са станали фрийкове и зомбита, ако влиянието върху определени нерви беше толкова критично..В случая с Фъри, става дума за нй-малко 100 пъти по-ниска стойност.

Сигналът от GSM е мощност 0,1 W, и поставен до главата на човека директно му "загрява" мозъка (с до 1 градус), и може да причини рак, но никой не съобщава, че фончето му причинява главоволие, в същото време това се твърди за клетките (всички изследвания са на база селф-репорт)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Главоболие

от Уикипедия, свободната енциклопедия
 

Главоболието е обединяващо понятие за различни болки и болезнени усещания в областта на главата. То винаги е признак или резултат на някаква болест или реакция на организма към дадени условия на живот. Трудно е да се диагностицират причините на главоболието, за което е необходимо всеки болен да проследи общото състояние на организма си, периодичността на болките, областта, в която се явяват, времето на явяване и обстановката, при която болките са най-силни. По-голямата част от болките в главата се дължат на схващане и напрежение във врата, лицевите мускули, дължащи се на стрес или неправилна стойка. Все пак главоболието е и следствие на глад, отказване от кафето или воъбще всякаква рязка промяна в начина на живот, прекалено дълъг сън, непроветрено помещение, шум, различни видове алергии, синузит, ниска кръвна захар, високо кръвно налягане. Често главоболието е свързано и с напрежение в дъвкателните мускули или смущения в темпоромандибуларната става.

Упоритото главоболие, за което няма видна причина, или главоболие, което събужда хората нощем или идва и отминава с внезапни пристъпи, говорят за по-сериозни симптоми, което изисква медицинско лечение.

 

Съдържание

 

Класификация

Главоболието е класифицирано най-пълно от Международната класификация за главоболие (МКГ) на Международното дружество за главоболие.[1] Тази класификация е възприета и от СЗО.[2]

Първично главоболие

МКГ определя като основни типове първично главоболие: мигрената, тензионното главоболие, клъстърно главоболие, автономните тригеминални цефалгии.[3] Според същата класификация към първичното главоболие се причисляват и някои по-рядко срещани типове като главоболие породено от кашлица, напрежение и сексуално главоболие (коитусова цефалгия).

Вторично главоболие

Вторичното главоболие за класифицира въз основа на своята етиология, а не на проявените симптоми.[3] Според МКГ основните типове вторично главоболие са причинени от травма във врата или главата като: „камшичен удар“, вътречерепен хематом, посткраниотомия или други наранявания на главата и врата.

Като вторично главоболие се класифицира и такова причинено от смущение в черепните и шийните съдове като исхимичен инсулт и преходна исхимична атака, нетравматична вътречерепна хеморагия, съдова малформация или артериит.

Други типове вторично главоболие са вътречерепни смущения с несъдов произход като: високо или ниско налягане на гръбначно-мозъчната течност (ликвор), асептично възпаление, туморно образувание, епилептичен пристъп или друг тип заболяване, което е вътре черепно, но не е свързано с съдовата система на централната нервна система.

Според МКГ главоболие причинено от поемането на някаква субстанция, както и от продуктите на нейното метаболизиране се отнасят към тази група. Този тип главоболие може да бъде и причиненото от предозирането на даден медикамент.

Тази система за класификация отнася към вторичното главоболие всички типове възникнали вследствие на отклонение от хемеостазата и заболяванията възникнали като следствие. Това означава, че главоболие причинено от диализа, високо кръвно налягане, хипотироидизъм и дори спазване на диета се отнасят към групата на вторичните.

Вторична главоболие е и това свързано с нараняване на някои от лицевите структури като зъби, челюст, очи и т.н. Главоболие породено от психични разстройства като соматизация или психоза.

Невралгии

МКГ класификацията поставя черепната невралгия и други видове невралгия в отделна категория. Съществуват 19 типа невралгии и главоболие причинени от централен източник на лицева болка.

Други

Други видове главоболие не отнесени в предходните категории.[3]

Епидемиология

В течение на една календарна година 90% от хората страдат от главоболие. От тези потърсили медицинска помощ при около 1% се установява наличието на сериозно първично заболяване.[4]

Първичното главоболие съставлява повече от 90% от оплакванията от главоболие, а от тези най-често срещаното е епизодочното тензионно клавоболие.[5]

Установено е със сигурност, че жените са около три пъти по-често склонни от мъжете да изпитват мигрена. Също така изглежда, че този конкретен вид главоболие варира в зависимост от конкретното място по света, където потърпевшият живее. Все пак, мигрените засягат между 12% до 18% от популацията.[5]

Смята се, че клъсърното главоболие засяга по-малко от 0.5% от популацията, макар че тяхното разпространение е трудно за установяване, защото често се бъркат и се приемат като проблеми със синусите. Въпреки това по наличните данни се забелязва значително преобладаващ брой мъже с клъстерно главоболие над жените с приблизително отношение пет до осем пъти към 1.

Етиология

Патофизиология

Човешкият мозък сам по себе си не е чувствителен към болка, защото в него липсват рецептори за болка (ноцицептори). Някои области от врата и главата, все пак, са снабдени с ноцицептори и могат да създават чувство за болка. Такива области са екстракраниалните артерии, големите вени, черепните и гръбначно-мозъчните нерви, главовите и шийните мускули и менингите.[6]

Главоболието често е резултат от въздействието на или върху менингите и кръвоносните съдове. Ноцицепторите могат да бъдат стимулирани и от други фактори освен травма на главата или тумори; и пак да причинят изпитването на главоболие. Такива фактори могат да са стрес, разширени кръвоносни съдове или мускулно разтежение. След като е стимулиран ноцицептора изпраща аферентен сигнал по нервното влакно към мозъка, сигнализирайки, че част от тялото (в случая главата) боли.[7]

Нивата на ендорфини в човешкото тяло оказват съществено влияние върху начина и силата на възприемана на болка в частност главоболие. Така хора страдащи от хронично главоболие или остро главоболие имат по-ниски нива на ендорфини, от тези нестрадащи от главоболие.

Първичното главоболие е по-трудно за обяснение и разбиране от вторичното. Въпреки че, патофизиологията на мигрената, тензионното и клъстърното главоболие не е добре изяснена, все още, съществуват различни теории за това какво точно се случва в главата на страдащия от главоболие. Една от най-старите теории, развита в средата на миналия век е васкуларната. Според нея вътречерепната вазоконстрикция (свиване на кръвоносните съдове) е отговорна за аурата при мигрена. Главоболието е резултат от последващото обратно разширение (вазодилатация) на кръвоносните съдове, при което се активират периваскуларните ноцирецептори.

Повечето специалисти приемат невроваскуларния подход към първичното главоболие. Според тази нова теория мигрената се задейства от сложна серия от нервни и съдови събития. Различни изследвания заключават, че индивиди страдащи от мигрени, но не и от главоболие, са в състояние на нервна хипервъзбудимост на мозъчнта кора, особено в тилната област на кората.[8] Хора, които са по-податливи на мигрени без главоболие са тези, които имат фамилна обремененост; жени; жени с хормонални проблеми; приемащи хормонални противозачатачни; или са на заместваща хормонална терапия при менопауза.[9]

Симптоми и диагноза

Лечение и профилактика

При лечението на остро главоболие се използва преди всичко неопиоиден аналгетик (например ибупрофен). При продължителна употреба (злоупотреба) на комбинирани аналгетици възниква опасността от медикаментозно индуцирана хронична болка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Just now, nik1 said:

http://www.phys.uni-sofia.bg/~dankov/GSMnetwork/GSM network_part3.pdf

Според USA и ЕС хигиенните норми на пределно допустимата плътностн на лъчението (1 mW/сm2), хората там трябваше  да са станали фрийкове и зомбита, ако влиянието върху определени нерви беше толкова критично..В случая с Фъри, става дума за нй-малко 100 пъти по-ниска стойност.

Сигналът от GSM е мощност 0,1 W, и поставен до главата на човека директно му "загрява" мозъка (с до 1 градус), и може да причини рак, но никой не съобщава, че фончето му причинява главоволие, в същото време това се твърди за клетките (всички изследвания са на база селф-репорт)

Напротив, в материала е обърнато голямо внимание на това, че сигналът от личния GSM е по-силен, даже и при какви случаи става по-силен. Според мен това е един много обективен и компетентен, научно обоснован анализ на проблема за вредата от GSM .

Странно би било нашите нормативи да са различни от тези на ЕС, но човек трябва да се води не само от нормативи, а да търси достоверна информация, когато става въпрос за важни неща като здравето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на всичко отново! Доколото знам електромагнитните полета на две суседни антени се събират съобразно диаметрите на затихване на всяка антена. Клетките Пръскат (гъбовидно) прави лъчи във всички посоки освен надолу. Ъгълът надолу би трябвало да е около 7 градуса спрямо хоризонта. Едни казват, че е най-безопасно откъм ЕМП да си под самата клетка. Други твърдят, че е така, но в резултат се получават силни торсионни полета, които всъщност били доста вредни, и най-силни точно там.

 

Редактирано от Forryy
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Материалът не е лош, добър е, Коментарът ми не се отнася до материала, а е във връзка с темата, както е според заглавието (темата за главоболието). Ти самата  вероятно ще се съгласиш че селф-репортите за главоболие са далеч от емпирично доказателство, че сигналът въздейства върху определените нерви, касаещи главоболието.
(и какво точно главоболие, има три вида главоболия)

Именно, човек трява да търси достоверна информация за здравните си проблеми, и за това са лекарите, а не форумните дискусии..Ако убедиш човекът че клетката му е проблемна (или подхранваш тази му вяра), а се окаже че има главоболието е симптоп на нещо по-сериозно, какво правим тогава?

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

NIk1, разговор по Гсм над 2 мин не се препоръчва. Не и със телефон до главата. За цял ден макс. 10 мин. Всеки телефон си има книжка и упътване, както и число SAR.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Клетките са насочени наистина предимно напред в Range 120 градуса. 3 клетки = 360. Защо тогава на мачтата до нас има 4?  4 със сумирани 4 сигнала. ...не са от най- малките по- скоро от най-големите...най-добре да ги снимам утре.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Nik1, относно  "Според USA и ЕС хигиенните норми на пределно допустимата плътностн на лъчението (1 mW/сm2), хората там трябваше  да са станали фрийкове и зомбита, ако влиянието върху определени нерви беше толкова критично..В случая с Фъри, става дума за нй-малко 100 пъти по-ниска стойност. "

Не е по ниска . При мен е измерено 9.8 mW/сm2

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 9 минути, Forryy said:

Благодаря на всичко отново! Доколото знам електромагнитните полета на две суседни антени се събират съобразно диаметрите на затихване на всяка антена. Клетките Пръскат (гъбовидно) прави лъчи във всички посоки освен надолу. Ъгълът надолу би трябвало да е около 7 градуса спрямо хоризонта. Едни казват,

Малко под 30˚ трябва да е. Зависи и от разстоянието.

Radiation pattern for a low-gain antenna

Лявата диаграма.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 2 минути, Forryy said:

Клетките са насочени наистина предимно напред в Range 120 градуса. 3 клетки = 360. Защо тогава на мачтата до нас има 4?  4 със сумирани 4 сигнала. ...не са от най- малките по- скоро от най-големите...най-добре да ги снимам утре.

Не си прави труда без спецификации няма как да знаеш. Може да се с други антени

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...