Отиди на
Форум "Наука"

Дезинфектанти, използвани в домакинствата. Какви са последиците за природата и за хората?


k.jekov

Recommended Posts

  • Потребител

        Може ли някой да ми отговори нали според инструкциите за безопасност при работа с белина (и др. опасни препарати използвани в повечето домакинства) не е позволено тя да се изхвърля в канализацията почвата и водите а всички знаем че много хора директно изсипват разтворът в канализацията с цел дезинфекция и почистване кой не си върши работата нали някой трябва да контролира това?

        Каква е разликата между натриев хипохлорит (белина) и натриев дихлоризоцианурат (дихидрат)

Нали активната съставка си остава хлорът имат ли научна обосновка да ме задължават да използвам натриев дихлоризоцианурат (дихидрат)  вместо натриев хипохлорит?

        След като сме дезинфекцирали готварски съдове примерно с натриев хипохлорит от най-близкия магазин разтвора го дават от 5 до 10 %  как да измием съдовете тоест как е най-ефективно да отстраним остатъците от опасния химикал с който сме ги дезинфекцирали преди това. До колкото разбрах това не е възможно напълно но как трябва да ги изплакнем за да намалим до минимум вредните агенти. Като стана дума за дезинфектанти които не са разрешени да се изхвърлят в канала почвата и водата има ли такива който можем безопасно да използваме без притеснение че необезвредени ще попаднат в нитратно уязвима зона при ниво на подземните води около 10 - 20 метра? Аз си мисля че йода е от тези дезинфектанти поправете ме ако греша!

 

                                                                                                         100px-Hazard_N.svg.png100px-Hazard_C.svg.png

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Скритите врагове в банята
(внимателно четете етикетите!)

- Амоняк – безцветен отровен газ
- Амониев хидроксид – корозивно действие, токсичен дразнител
- Белина – потенциално фатална при поглъщане, отделя токсични газове при смесване с други вещества
- Хлор – виновник номер едно за натравяне при децата
- Формаледхид – силно токсичен, известен канцероген
- Хидрохлорна киселина – корозив, действа дразнещо на очите и кожата
- Луга – сериозно уврежда стомаха и хранопровода в случай на неволно поглъщане
- Нафта – подтиска централната нервна система
- Нитробензен – предизвиква обезцветяване на кожата, плитко дишане, повръщане и смърт
- Перхлоретилен – уврежда черния дроб, бъбреците и нервната система
- Петролни дистилати – лесно запалими, заподозрян канцероген
- Феноли – изключително опасни, заподозрян канцероген, фатални при вътрешен прием
- Пропилен гликол – имуноген, основна съставка в антифриза
- Натриев хипохлорит – потенциално фатален
- Натриев лаурил сулфат – канцерогенен, токсичен, мутаген
- Натриев триполифосфат – дразнител
- Трихлоретан – уврежда черния дроб и бъбреците

Източник: http://healthycleaning.com/

 

Моля, разгледайте и тази листовка с мерки за безопасност!

https://www.applichem.com/fileadmin/datenblaetter/A1647_bg_BG.pdf

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Прочитайки съобщенията спонтано си спомних и реших да споделя. Преди месей - два жена ми чела някъде из интернета , че препаратите за миене в миячните машини били много токсични и опасни. И някакъв съвет да се слага оцет в миячната машина . Доколкото разбрах от нея той помагал за по ефективното измиване и като че ли отслабвал действието на миячния препарат ? Аз разбира се нямам нищо против да слага оцет в миячната машина в разумни количества. Оцета е доста евтин. Каза ми че с добавянето на оцет миячната машина миела още по - добре. 

Едно време при комунизма понякога си миехме косата я жълтък или при изплакване ползвахме малко оцет който омекотява косата. 

Отделно съм чел книги за много полезното действие на ябълковият оцет при консумация. разбира се става дума за разумни количества а не за крайности. . 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител
On 12/20/2016 at 9:56, k.jekov said:

        Може ли някой да ми отговори нали според инструкциите за безопасност при работа с белина (и др. опасни препарати използвани в повечето домакинства) не е позволено тя да се изхвърля в канализацията почвата и водите а всички знаем че много хора директно изсипват разтворът в канализацията с цел дезинфекция и почистване кой не си върши работата нали някой трябва да контролира това?

        Каква е разликата между натриев хипохлорит (белина) и натриев дихлоризоцианурат (дихидрат)

Нали активната съставка си остава хлорът имат ли научна обосновка да ме задължават да използвам натриев дихлоризоцианурат (дихидрат)  вместо натриев хипохлорит?

        След като сме дезинфекцирали готварски съдове примерно с натриев хипохлорит от най-близкия магазин разтвора го дават от 5 до 10 %  как да измием съдовете тоест как е най-ефективно да отстраним остатъците от опасния химикал с който сме ги дезинфекцирали преди това. До колкото разбрах това не е възможно напълно но как трябва да ги изплакнем за да намалим до минимум вредните агенти. Като стана дума за дезинфектанти които не са разрешени да се изхвърлят в канала почвата и водата има ли такива който можем безопасно да използваме без притеснение че необезвредени ще попаднат в нитратно уязвима зона при ниво на подземните води около 10 - 20 метра? Аз си мисля че йода е от тези дезинфектанти поправете ме ако греша!

 

                                                                                                         100px-Hazard_N.svg.png100px-Hazard_C.svg.png

И при двата дезинфектанта ефекта се държи заради хлора който съдържат и отделят.

Инструкции за работа с тези неща трябва да имате.

За йода забрави!

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...