Отиди на
Форум "Наука"

Иисус Христос - Бог, богочовек или човек? Неговата личност


insighting

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 7 часа, Rebecca said:

Преди време един равин,който  беше много значим човек в сфарадим общността  преди да почине ми каза " Отивам си от този свят с пълното съзнание ,че не можах  докрай да разуча в пълнота  богатството и значението  на Неговото слово" .

Представете си след като един духовен водач на  общност  казва това ,какво остава за нас другите ?

 

Много пъти се чувствам по същия начин - в пълно съзнание за обема и същността на пълнотата на богатството и значението в необозримостта на Словото, същевременно примирена с краткостта на времето за изучаването и разбирането му. Парадоксалното в случая е, че Словото вместо да носи отчаяние поради дълбоката си, осъзнавано (в процеса) непостижима (всеки тръгнал по Пътя го разбира в даден момент) Премъдрост, дава все повече и повече вдъхновение да бъде разкривано.

Ценно признание на мъдър човек.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 299
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On 21.01.2017 г. at 18:10, Rebecca said:

Защо да са копирали ?

Дорис,

Останах с впечатлението ,че познаваш Библията. Авраам беше първо  Аврам ,нали?Баща му Тара и цялото семейство са били политеисти. От Исус Навиев става достатъчно ясно.........

 

Нямам големи претенции за познаване на Библията, но и децата знаят, че първите библейски хора са Адам и Ева. Ето техен по-ранен в шумерски вариант заедно със змията и с дървото на живота:

SUMERIAN-ADAM-EVE.JPG

Преди 1 час, Rebecca said:

Драги ,

Никой от гореизброените включая още Пастьор  и др. не  са имали съмнение  в Твореца ,който е изявен точно в Тора ,която е част от Библията.

..........

Каква Тора? Никой от изброените не е изповядвял юдаизма. Двама от тях са евреи -Айнщайн и Бор, но първият е бил агностик, а вторият християнин.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Doris said:

Каква Тора? Никой от изброените не е изповядвял юдаизма. Двама от тях са евреи -Айнщайн и Бор, но първият е бил агностик, а вторият християнин.

Вметка: Юдаизмът (и не само) не е само изповедание, но и начин на живот. В този смисъл Айнщайн е бил юдеин независимо от степента си на вяра, или безверие. За това в случая по-скоро ако ще се обсъжда е в посока - до колко е била силна вярата в Бог прим. на Айнщайн или иначе казано, различните форми на агностицизма.

Не съм запозната, има разни твърдения за Айнщайн, но според мен дълбоко в себе си той си остава подчинен на схващането за Абсолюта. Което схващане по няколко, вкл. психологически причини не е в противоречие с научните занимания. Отделно, че в юдаизма има следното тълкувателно схващане - науката е дадена от Бог и Бог поощрява науката. Трябва да проверя (забравила съм) от кога е изведено, за да примири излишните въпроси тип: "е ли вредна или не е", които са обсъждани и в християнската теологична школа. Ако Ребека помни или знае - нека тя да представи тълкуванието в обяснителната му част и датировката му. За всеки случай по времето на Айнщайн то е валидно и служи за образователната мотивация в общностите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Rebecca said:

Интересен  начин на тълкуване- Само не мога да разбера ,защо след като Тора е дадена на евреите и Исус декларира ,че зачита закона , проповядва в синагога, иудеин  обрязан според берита ,вие пренебрегвате това ? Не можете да цитирате думите  без да имате ясна представа затова какво значат..Това  обезмисля не само нашата дискусия. Това обезмисля самото писание. 

Според мен дори и в написаното от еврейските мъдреци по отношение на понятието "месия" има двусмислие

Танах называет «машиахом» («мессией», букв. «помазанником») царей Израиля и Иудеи[2], священников[3], библейских патриархов[4], некоторых пророков[5], весь народ Израиля[6], персидского царя Кира II[7].

Танах содержит представление о Мессии как в историческом (текущие цари Израиля), так и в эсхатологическом смысле.

В галахическом труде Мишнэ Тора Маймонид описывает три стадии наступления эры Машиаха следующим образом:

[1.] Если встанет царь из дома Давида, изучивший Тору и соблюдающий заповеди, подобно Давиду, своему предку… и он приведёт весь Израиль [на путь Торы]… и будет сражаться в битвах Бога — тогда можно предположить, что он Машиах.
[2.] Если его усилия увенчаются успехом, и он построит Храм на его месте и соберёт Израиль из изгнания — тогда он наверняка Машиах.
[3.] Его влияние распространяется на весь мир, и все объединятся в служении Богу, ибо сказано: «И тогда изменю Я язык народов [и сделаю его] чистым, чтобы все призывали Имя Господа, чтобы служили Ему единодушно» (Соф. 3:9)

Ако така е написано в оригинала "тогда он наверняка Машиах" това ми изглежда несигурно определение - може да е, може да не е. Сяхаш мъдреците някак се страхуват от тоя Месия - да го припознаят ли да не го ли припознаят...:animatedwink:

 

В Библии Храм обычно называется «Бет YHWH» (вследствие запрета на произношение имени Бога читается Бет Адонай — Дом Господа или Бет Элохим — Дом Бога). Часто в поэтических текстах в Пятикнижии[1] и Пророках[2] Храм называется «Леванон» (ивр.לבנון‏‎, «белый»)[3]. Название «Бет а-Микдаш» (ивр.בֵּית הַמִּקְדָּשׁ‏‎, Дом Святости)[4] получило распространение со времён Мишны (II век). В еврейской религиозной литературе широко употребляется название «Бет а-Бехира» (ивр.בֵּית הַבְּחִרָה‏‎, Дом Избрания)[5]. В поэтической литературе Храм называется также именем «Ариель» (ивр.אריאל‏‎, букв. «Божественный лев»)[6].

 

Според мен Дом Бог /или боговете/ също може да има разни тълкувания, при това с месопопотамска връзка.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Пророчествата ,които предсказват  появата на машиях са в СЗ и тяхното изпълнение е в НЗ,което всъщност легитимира Иеошуа като такъв.

Предсказанието за появата на машиах търсете в края на СЗ. Иисус наричат 'Рог на спасението'. Идеята е взета от 'правото на убежище', т.е. спасение за всеки, който успее (когато е преследван), да влезе в храма в Йерусалим и да се хване за рога на жертвеника. По силата на азилното право той се смятал за спасен. Именно чрез тази вяра на всички се дава възможност да станат членове на "новия Израил".
 

Цитирай

последно -като жител на град ,  като  издънка от корена  на пророка Иесей, или и двете - кое  ??

Еврейските думи звучат еднакво и всъщност има съвпадение между назаретец и назер. Аз го употребих според първото му значение, т.е. като жител на Назарет. 

Назорей е бил Самсон. Според стария еврейски закон името 'назирей' се давало на мъж или жена, които се задължавали с обричане да се въздържат от вино и други опиващи напитки, както и от плода на лозата въобще, да не режат косите си и да се пазят от осквернение.

Цитирай

Защо да са копирали ?

Защото са копирали и символа, с чийто аватар се идентифицирате тук. Това е звездата на бог Велес и исторически този символ не принадлежи на юдейската религия. Евреите просто са заимствали звездата. Т. нар. 'древни евреи' не съществуват в историята. Те са били изкуствено реконструирани заедно със своята "история" и със "своя" език [43, п. 1.3. гл. XI]. Така че по това време за евреите тази звезда не носи никакъв смисъл. Този факт е потвърден и от еврейски автор, който обяснява, че евреите възприемали символа само като елемент от декорация. Сетете се кой е авторът. Приели сте нещо за символ след събитията през 1917 г. 

Цитирай

и децата знаят, че първите библейски хора са Адам и Ева

Въпреки че съществува предание за първата жена на Адам - Лилит. Тя се споменава в Исаия 34. Равините просто правят "опит да асимилират вавилонската богиня Белет". :)

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айнщайн е бил атеист. Това, че много от вярващите не са разбрали начина му на изразяване и прибързано го обевяват за вярващ не променя нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, Doris said:

Нямам големи претенции за познаване на Библията, но и децата знаят, че първите библейски хора са Адам и Ева. Ето техен по-ранен в шумерски вариант заедно със змията и с дървото на живота:

 

При тия познания върху нея ,няма как да твърдите това.

Върнете се и вижте за какво точно става въпрос ,защото при вас вече взе да става класика ,да ви се обяснява по няколко пъти. Не ставаше въпрос дали някой  е вярвал в Адам и Хава , а дали са вярвали в други богове. Доколкото ми е известно двойката от Еден не са богове, така пише и в Библията. В никоя космогония първите хора не са били богове.В нашата космогония пък те даже не са били и евреи.:biggrin:

 Така ,че явно на вас само ви е известно поради каква причина сте дали този линк в поста си.

Не случайно ви писах изречението : Авраам беше Аврам. При нас имената имат значение. Аврам -описва времето в което той и семейството му са вярвали в други богове. Затова ви дадох цитат  от Исус Навин, от който е видно това. Момента в който Аврам приема единобожието , Адонай му дава името Авраам, което  означава край на вярата в други богове и начало на  берита с него.

Черно на бяло :

4 Ето, Моят завет е с тебе; и ти ще станеш отец на множество народи. 
Не ще се именуваш вече Аврам {Т.е., Висок отец.}, но името ти ще бъде Авраам {Т.е., Отец на множество.}; защото те направих отец на множество народи. 

 

Преди 12 часа, Doris said:

 

Каква Тора? Никой от изброените не е изповядвял юдаизма. Двама от тях са евреи -Айнщайн и Бор, но първият е бил агностик, а вторият християнин.

Ставаше въпрос за вярата в Твореца.Хайде обратно пак да доразберете какво сте прочели.

Този Творец е описан в Тора. Тора ,която вие наричате Петокнижие. То пък е сбора от първите пет книги на СЗ, който пък е част от Библията ,която се намира във всеки един християнски дом.

В този смисъл няма значение дали гореизброените от мен учени са  изповядвали иудаизма или  са били   християни. Те вярват и не отричат Твореца.Този Творец, който е центъра на три световни религии.

По същата причина  президентите се кълнат с ръка върху Библията , а не върху плочките с епоса на Гилгамеш.

 

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Пандора said:

Според мен дори и в написаното от еврейските мъдреци по отношение на понятието "месия" има двусмислие

Танах называет «машиахом» («мессией», букв. «помазанником») царей Израиля и Иудеи[2], священников[3], библейских патриархов[4], некоторых пророков[5], весь народ Израиля[6], персидского царя Кира II[7].

Танах содержит представление о Мессии как в историческом (текущие цари Израиля), так и в эсхатологическом смысле.

В галахическом труде Мишнэ Тора Маймонид описывает три стадии наступления эры Машиаха следующим образом:

[1.] Если встанет царь из дома Давида, изучивший Тору и соблюдающий заповеди, подобно Давиду, своему предку… и он приведёт весь Израиль [на путь Торы]… и будет сражаться в битвах Бога — тогда можно предположить, что он Машиах.
[2.] Если его усилия увенчаются успехом, и он построит Храм на его месте и соберёт Израиль из изгнания — тогда он наверняка Машиах.
[3.] Его влияние распространяется на весь мир, и все объединятся в служении Богу, ибо сказано: «И тогда изменю Я язык народов [и сделаю его] чистым, чтобы все призывали Имя Господа, чтобы служили Ему единодушно» (Соф. 3:9)

Ако така е написано в оригинала "тогда он наверняка Машиах" това ми изглежда несигурно определение - може да е, може да не е. Сяхаш мъдреците някак се страхуват от тоя Месия - да го припознаят ли да не го ли припознаят...:animatedwink:

 

 

 

 

Пандора,

В горното ,което сте дала  като линк , няма абсолютно никакво противоречие.

Машиях е титла. Божи син е титла.Цар е титла.

В един момент от историята на Иудея всичките и царе са носили тези титли наведнъж. Царете са били " облечени" със светската и духовната власт. Цар Давид е бил и цар и помазан машиях.Този термин се среща основно в книгата на Самуил и Псалтир.

Свързан е преди всичко с имената на Шаул / Саул / и Давид. Машиях / помазаника / е титла.

1 А тия са последните Давидови думи: - Давид Есеевият син рече: Мъжът, който бе издигнат на високо, Помазаникът на Бога Яковов И сладкият Израилев псалмопевец, рече: 

Помазването с елей  е част от порцедурата на царското коронясване.До ден днешен е така.Цар, избраник и слуга на бога, пастир на народа си-това са разбиранията за тези титли. Царят организира богослужението и е съдия в най-общия смисъл на думата.  По време на помазването царят получавал божествен елемент ,който изливал върху него , уподобяван на дихание ,ruach.

 След греха на Шломо , когато царството се разделя на две става отделяне и на двете власти и те вече не се съвместяват  от царя.Царят е един. Първосвещеника друг.

Сега е важно да обърнеш внимание на това:

Двата пътя на очакваната справедливост са били свързването със очаквания водач от царското давидово потомство и свещеническото -аароновото потомство.

Така ,че ако Исус е "докаран" да произлезе  от рода на Давид , то той не може да е произлязъл от коляното на Аарон -тоест става излишно някой да се мъчи да внуши че като клонче от Иесеевия корен, този му произход има някакво  някакво духовно значение. Мисля ,вие бяхте дала някакъв линк с такова разбиране за произхода на Исус от Иесей.

Аарон е първият първосвещеник и дава началото на единствения род ,който  е законен свещенослужител- коените/ коанимите/

Свещеничеството е наследствено.  Така  е до ден днешен. Когато срещнеш хора с фамилно име Коен ,да знаеш ,че това говори за връзка по произход от коанимите. Същото е и с фамилията Леви/ но това е друга тема/.

 Поради тази причина ,ако чаканият Спасител е от рода на Давид , то очакванията към него са да спаси и поведе евреите срещу угнетителя/ в случай Рим/. Претенциите за духовен водач могат да се изискват само от човек от рода на Аарон. Исус не е от този род.

За останалото предполагам се досещаш какво означава.:biggrin:

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 14 часа, Doris said:

Нямам големи претенции за познаване на Библията, но и децата знаят, че първите библейски хора са Адам и Ева. Ето техен по-ранен в шумерски вариант заедно със змията и с дървото на живота:

SUMERIAN-ADAM-EVE.JPG

 

Този артефакт е един от доста материални аргументи в полза  на схващането, че евреите са заимствали наготово редица елементи, свързани със сътворението и последвалите го събития, от митологията на Месопотамия. Дори самият рай, описан в библията, е ситуиран в Месопотамия - до Ефрат и Тигър.

Редактирано от T.Jonchev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, insighting said:

Предсказанието за появата на машиах търсете в края на СЗ. Иисус наричат 'Рог на спасението'.

 

Не съм казала ,че евреите отричат появата на машиях. Откъде ви хрумна това ?

Цитирам ви давидовия псалом.

Подчертайте ми изречението в което е написано името Иеошуа,посочен  като рог на спасението . Както казах неговото име е теофор и означава " Иеова спасява" .

Къде прочетохте че той е чакания машиях. Не го нагаждайте към писанията,че ще излезете лъжец като Матей / ако е той де /:biggrin:

Ще Те възлюбя, Господи, крепост моя! 
3. Господ е моя твърдиня и мое прибежище, мой Избавител, мой Бог, моя скала; Нему се уповавам; Той е мой щит, рог на спасението ми и мое убежище. 
4. Ще призова достойния за поклонение Господ и ще се избавя от враговете си.

Преди 3 часа, insighting said:

 

Еврейските думи звучат еднакво и всъщност има съвпадение между назаретец и назер. Аз го употребих според първото му значение, т.е. като жител на Назарет. 

 

После го употребихте и в смисъла на назар ,понеже ми цитирахте и характеристиките ,които преди това ви бях посочила /хронологията на" разговора" стои/:biggrin:

Хайде, да ми дадете най-накрая сведения за този град по времето на юношеството на Исус ?:biggrin: За четвърти път ви питам-след като твърдите ,че Исус е бил жител на Нацри-ами дайте сведения за този град. Нарамил сте кобилица и ми мъкнете от десет кладенеца вода ,която не съм ви искала. Извора ми дайте:animatedwink:

Преди 3 часа, insighting said:

.

Защото са копирали и символа, с чийто аватар се идентифицирате тук. Това е звездата на бог Велес и исторически този символ не принадлежи на юдейската религия. Евреите просто са заимствали звездата. Т. нар. 'древни евреи' не съществуват в историята. Те са били изкуствено реконструирани заедно със своята "история" и със "своя" език [43, п. 1.3. гл. XI]. Така че по това време за евреите тази звезда не носи никакъв смисъл. Този факт е потвърден и от еврейски автор, който обяснява, че евреите възприемали символа само като елемент от декорация. Сетете се кой е авторът. Приели сте нещо за символ след събитията през 1917 г. 

 

Добре де. Аз едно питам ,вие друго отговаряте. След като не е ставало дума в дискусията  за Маген Давид ,нямам представа защо  отведохте дискусията в такива посоки и в друго време.

Ако нещо ви се е насъбрало в тази насока ,спокойно можете да отворите тема за древните символи.

Това ,което съм ви болднала в червено си посочете източника ,който сте преписал дословно . все пак не съм гадателка.:biggrin:

Преди 3 часа, insighting said:

 

Въпреки че съществува предание за първата жена на Адам - Лилит. Тя се споменава в Исаия 34. Равините просто правят "опит да асимилират вавилонската богиня Белет". :)

 

Перфектно потвърждавате моето твърдение за отърсването от политеизма.  Благодаря. 

 

Редактирано от Rebecca
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, T.Jonchev said:

Този артефакт е един от доста материални аргументи в полза  на схващането, че евреите са заимствали наготово редица елементи, свързани със сътворението и последвалите го събития, от митологията на Месопотамия. Дори самият рай, описан в библията, е ситуиран в Месопотамия - до Ефрат и Тигър.

Йончев, 

ставаше въпрос за творците на Сътворението-дали е един или повече? Май забрави какъв ти беше въпроса ,който щеше да ти виси във въздуха ,ако не бях отговорила.

Кой нормален човек може да отрича ,че когато един народ живее в регион населен и от други народи ,с които съдбата му непрекъснато се сблъсква  , има важни културни взаимопрониквания и влияния,обуславящи жизненото  развитие на традициите. Някъде да съм твърдяла обратното ,че да го натякваш в два поста .

Монотеизма възниква в Египет, но за първи път остава трайно в традицията на Исраил ,откъдето тръгва по света-за това иде реч. Ето това вземи да ми обориш.

 Щото видяхме,че за Нацри нищо не можеш да пишеш.:biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Rebecca said:

Откъде ви хрумна това ?

За Назарет ви е отговорил Incorrectus.

Какво са очаквали евреите от Иешуа? Да бъде земен цар и вожд на политическо движение вместо изкупител от греховете и спасител на цялото човечество? 

На въпроса: "Ти ли си обещаният или да чакаме друг?" Иисус изпраща послание на Иоан, с което да го убеди, че Месия наистина е дошъл. Знаете думите на Исаия за този, който трябва да дойде. Знаете думите и на най-големия пророк Иеремия, чийто пророчески свитък цар Иоаким хвърля в огъня. 


Относно Лилит може да се запознаете по-подробно с библейския образ на Саломе (изкусителка и интригантка), дъщеря на цар Ирод - идумеецът, поставен за цар от римляните.

 

P.S. Толкова сте разбрали. То и за Обещаната земя сте си мислели, че е до Мъртво море, понеже е било по-близко, а според библейския текст това е било Средиземно море, т.е. западното. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Rebecca said:

Хайде, да ми дадете най-накрая сведения за този град по времето на юношеството на Исус ?

За съжаление историците не могат да си поръчват извори с градоустройствени планове на градове и по възможност с актуална градска хроника. Но извори преди 3 век има:

1. Във всички евангелия градът е споменат и е споменато, че Христос е от Назарет. Евангелията са писани през 1 век, т.е. преди 3 век.

2. Апокрифът "Детство Исусово" е писан през 2 век някъде в Сирия. Днес е известен от по-късни преписи.

3. Евсевий Кесарийски цитира Секст Юлий Африкан (2-3 век) и споменава града.

Стига толкова.

Относно понятието "назорей" в християнството, където е проблемно, според вас. Вече споменах руската школа и не очаквайте, че тълкуванията ще са едно към едно с юдаизма, в противен случай нямаше да имаме две религии. Тълкуванията, впрочем, са адекватни. Че конкретно пророчество няма, това християните го знаят и преди вие славно да се появите на този форум да ни отворите очите по въпроса.

"Итак, Христос называется Назореем, согласно реченному через пророков. Но в пророческих текстах подобных цитат мы не найдем. Толкователи сходятся на той мысли, что евангелист имел в виду не конкретные пророчества, а общий смысл многих пророческих выражений. «Есть предположение, что это пророчество находилось в книге, потерянной евреями. Другое мнение, что евангелист не указывает здесь на какое-либо определенное пророчество, но имеет в виду общий характер всех пророчеств об уничиженном состоянии Христа-Спасителя во время Его земной жизни. Выйти из Назарета значило быть презираемым, униженным, отверженным. С другой стороны, назореями в Ветхом Завете назывались люди, посвятившие себя Богу; быть может, и это было причиной наименования Иисуса Христа Назореем, как высшего носителя назорейских обетов – полного посвящения Себя служению Богу"

http://pravlife.org/content/pochemu-hrista-nazyvali-nazoreem

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, *abi* said:
Преди 6 часа, *abi* said:

Отделно, че в юдаизма има следното тълкувателно схващане - науката е дадена от Бог и Бог поощрява науката. Трябва да проверя (забравила съм) от кога е изведено, за да примири излишните въпроси тип: "е ли вредна или не е", които са обсъждани и в християнската теологична школа. Ако Ребека помни или знае - нека тя да представи тълкуванието в обяснителната му част и датировката му. За всеки случай по времето на Айнщайн то е валидно и служи за образователната мотивация в общностите.

 

аби,

Талмуд си е цяла  наука,полит -икономика, юриспруденция, медицина ,доктрина за човека,доктрина за бог, фолклор.

Няма нещо в живота на евреите ,което да не е  икономически уроци от Талмуд-а.От това по-голямо поощрение здраве му кажи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 часа, Rebecca said:

Затова ви  писах ,че имате право на мнение както всеки един друг ,но само свое собствено такова.

Следва да дадете цитати от текстове (научни) на споменатите, в които цитати да се убедим, че важни техни открития в науката или аспекти на техни открития се позовават конкретно фактологично на Тора. Докато не дадете такива цитати е очевидно, че лични неадекватни мнения за споменатите тук изразявате само вие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Incorrectus, ++ (свършиха ми плюсчетата за днес, ще поставя следващия път).

 

Преди 13 минути, Rebecca said:

Няма нещо в живота на евреите ,което да не е  икономически уроци от Талмуд-а.

 

Притча о дымоходах, бессмысленных вопросах и смысле жизни


Чтобы жить и радоваться, нужны всего две вещи – жить и радоваться. И не задавать себе глупых вопросов.
В середине 20-х годов молодой еврей пришел к известному нью-йоркскому раввину и заявил, что хочет изучить Талмуд.
— Ты знаешь арамейский? — спросил раввин.
— Нет.
— А иврит?
— Нет.
— А Тору в детстве учил?
— Нет, ребе. Но вы не волнуйтесь. Я окончил философский факультет Беркли и только что защитил диссертацию по логике в философии Сократа. А теперь, чтобы восполнить белые пятна в моих познаниях, я хочу немного поучить Талмуд.
— Ты не готов учить Талмуд, — сказал раввин. — Это глубочайшая книга из всех, написанных людьми. Но раз ты настаиваешь, я устрою тебе тест на логику: справишься — буду с тобой заниматься.

Молодой человек согласился, и раввин продолжил.
— Два человека спускаются по дымоходу. Один вылезает с чистым лицом, другой — с грязным. Кто из них пойдет умываться?
У молодого философа глаза на лоб полезли.
— Это тест на логику?!
Раввин кивнул.
— Ну, конечно, тот, у кого грязное лицо!
— Неправильно. Подумай логически: тот, у кого грязное лицо, посмотрит на того, у кого лицо чистое, и решит, что его лицо тоже чистое. А тот, у кого лицо чистое, посмотрит на того, у кого лицо грязное, решит, что сам тоже испачкался, и пойдет умываться.
— Хитро придумано! — восхитился гость. — А ну-ка, ребе, дайте мне еще один тест!

— Хорошо, юноша. Два человека спускаются по дымоходу. Один вылезает с чистым лицом, другой — с грязным. Кто из них пойдет умываться?
— Но мы уже выяснили — тот, у кого лицо чистое!
— Неправильно. Оба пойдут умываться. Подумай логически: тот, у кого чистое лицо, посмотрит на того, у кого лицо грязное, и решит, что его лицо тоже грязное. А тот, у кого лицо грязное, увидит, что второй пошел умываться, поймет, что у него грязное лицо, и тоже пойдет умываться.
— Я об этом не подумал! Поразительно — я допустил логическую ошибку! Ребе, давайте еще один тест!

— Ладно. Два человека спускаются по дымоходу. Один вылезает с чистым лицом, другой — с грязным. Кто из них пойдет умываться?
— Ну... Оба пойдут умываться.
— Неправильно. Умываться не пойдет ни один из них. Подумай логически: тот, у кого лицо грязное, посмотрит на того, у кого лицо чистое, и не пойдет умываться. А тот, у кого лицо чистое, увидит, что тот, у кого лицо грязное, не идет умываться, поймет, что его лицо чистое, и тоже не пойдет умываться.

Молодой человек пришел в отчаяние.
— Ну поверьте, я смогу учить Талмуд! Спросите что-нибудь другое!
— Ладно. Два человека спускаются по дымоходу...
— О Господи! Ни один из них не пойдет умываться!!!

— Неправильно. Теперь ты убедился, что знания логики Сократа недостаточно, чтобы учить Талмуд? Скажи мне, как может быть такое, чтобы два человека спускались по одной и той же трубе и один из них испачкал лицо, а другой — нет?! Неужели ты не понимаешь? Весь этот вопрос — бессмыслица, и если ты потратишь жизнь, отвечая на бессмысленные вопросы, то все твои ответы тоже будут лишены смысла!
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, insighting said:

За Назарет ви е отговорил Incorrectus.

 

Вие май си правите някакви сървайвъри. На единия като не му достигне ,другия го замества. :biggrin:

 

Вие , драга ,най-накрая няма ли да вземете едно становище по въпросите, които не съм ви питала, но ми отговаряте :
първи път :

Преди 5 часа, insighting said:

 

Въпреки че съществува предание за първата жена на Адам - Лилит. Тя се споменава в Исаия 34. Равините просто правят "опит да асимилират вавилонската богиня Белет". :)

 

втори път:

Преди 41 минути, insighting said:


Относно Лилит може да се запознаете по-подробно с библейския образ на Саломе (изкусителка и интригантка), дъщеря на цар Ирод - идумеецът, поставен за цар от римляните.

 

Да ви кажа ли още веднъж ,че темата на дискусията не е Лилит , а Исус.

 Припомням ваш пост ,на който зададох въпрос ,но вие нямате отговор. Да очаквам ли вместо вас да ми отговори друг.
 

Преди 5 часа, insighting said:

Предсказанието за появата на машиах търсете в края на СЗ. Иисус наричат 'Рог на спасението'. Идеята е взета от 'правото на убежище', т.е. спасение за всеки, който успее (когато е преследван), да влезе в храма в Йерусалим и да се хване за рога на жертвеника. По силата на азилното право той се смятал за спасен. Именно чрез тази вяра на всички се дава възможност да станат членове на "новия Израил".
 

 

повтарям въпроса:

Преди 2 часа, Rebecca said:

.

Подчертайте ми изречението в което е написано името Иеошуа,посочен  като рог на спасението . Както казах неговото име е теофор и означава " Иеова спасява" .

Къде прочетохте че той е чакания машиях. Не го нагаждайте към писанията,че ще излезете лъжец като Матей / ако е той де /:biggrin:

Ще Те възлюбя, Господи, крепост моя! 
3. Господ е моя твърдиня и мое прибежище, мой Избавител, мой Бог, моя скала; Нему се уповавам; Той е мой щит, рог на спасението ми и мое убежище. 
4. Ще призова достойния за поклонение Господ и ще се избавя от враговете си.

 

 

Ако обичате  не се разхвърляйте пространствено из Библията . В случая ме интересува имате ли отговор само на горния ми въпрос?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Rebecca said:

Монотеизма възниква в Египет, но за първи път остава трайно в традицията на Исраил ,откъдето тръгва по света-за това иде реч.

Ex oriente lux. Ама по-източно от Израеля. :bigwink:

Първите монотеизми са от Китай и Индия. Доколкото те днес са голямата част от света, а там еврейският монотеизъм не е припарвал, монотеизмът в света не идва от евреите, а от споменатите, които хронологично предхождат. До Вавилонския плен евреите изповядват монолатрия и едва след това се преориентират. Но тогава и Зороастър е бил вече роден - още един хронологично предхождащ специфичен влиятелен монотеизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Rebecca said:

Вие май си правите някакви сървайвъри.

Вие , драга ,най-накрая няма ли да вземете едно становище по въпросите, които не съм ви питала

Какъв отговор ще Ви се стори удобен, за да не се провали пиесата? Явно от Вас зависи в каква светлина ще бъде представена тя. Сетих се... Вие сте Осветителят! 

Аз обаче не съм Директора и нямам права да си модерирам темата, която ми бе наложена. Моля, слезте от сцената. Докато не си научите репликите, може да се преместите на партера или на балкона...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Incorrectus said:

Следва да дадете цитати от текстове (научни) на споменатите, в които цитати да се убедим, че важни техни открития в науката или аспекти на техни открития се позовават конкретно фактологично на Тора. Докато не дадете такива цитати е очевидно, че лични неадекватни мнения за споменатите тук изразявате само вие.

Ти не разбра ли, че всичко започва и свършва с тора и талмуда? :animatedwink:

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Rebecca said:

Кой нормален човек може да отрича ,че когато един народ живее в регион населен и от други народи ,с които съдбата му непрекъснато се сблъсква  , има важни културни взаимопрониквания и влияния,обуславящи жизненото  развитие на традициите. Някъде да съм твърдяла обратното ,че да го натякваш в два поста .

Монотеизма възниква в Египет, но за първи път остава трайно в традицията на Исраил ,откъдето тръгва по света-за това иде реч. Ето това вземи да ми обориш.

Щом има такова културно взаимодействие между евреите и месопотамските народи, както и преплитане на митове, това не поставя ли под съмнение цялата теза за сътворението? Ако приемем единствения еврейски бог и неговото авторство на света, то от къде са се появили всички останали митове и богове? От потопа до Аврам има към 400 години, ако се вярва на Битие. Значи за 4 века месопотамците напълно са забравили единствения бог, щом твърдите, че Аврам е бил политеист. египтяните също са измислили цяла митология. Нещо повече самите евреи  в последствие взаимстват от тях. Кашата не става ли пълна?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Incorrectus said:

Следва да дадете цитати от текстове (научни) на споменатите, в които цитати да се убедим, че важни техни открития в науката или аспекти на техни открития се позовават конкретно фактологично на Тора. Докато не дадете такива цитати е очевидно, че лични неадекватни мнения за споменатите тук изразявате само вие.

А бе брато, а що не се замислиш че тези учени като са религиозни създават науката си уповавайки се на религията. Кви цитати, кви пет лева, ти колко вярваш на цитати?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 40 минути, самотния вълк said:

Щом има такова културно взаимодействие между евреите и месопотамските народи, както и преплитане на митове, това не поставя ли под съмнение цялата теза за сътворението? 

Поставя я, естествено. И - както сам разбираш - точно това е непоносимото.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...