Отиди на
Форум "Наука"

Невероятно, но факт!


Recommended Posts

 

Всички знаем, че според Айнщайн, времето във всяка движеща се инерциална система К2, забавя своята скорост, при това независимо от посоката на движение. С други думи, времето тече най-бързо само в системата на даден наблюдател К1 и във всички системи които са в покой спрямо неговата. 

Също така, всички знаем, че осцилаторите които излъчват електромагнитни вълни, например радиовълни, също представляват часовници по същество. 

Следователно, осцилаторите също се забавят, намаляват своята честота, когато се намират в движеща се инерциална система К2 спрямо наблюдателя в К1. 

И следователно (това Айнщайн го е пропуснал), възниква червен доплеров ефект за осцилаторите, независимо от посоката на движение на К2 спрямо К1. Това означава, че според Айнщайн, не е възможен и не съществува син доплеров ефект за електромагнитните вълни, а има само червен. Това е груба грешка във физиката! 

А по-нататък в неговата теория, той твърди, че съществува и син и червен доплеров ефект за електромагнитните вълни. 

Найс, а? 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Понеже съм  в добро настроение ще ти дам приятелски съвет как се започват подобни теми.

Когато след две минути разъждения стигнеш до два реда умозаключения, с който намираш противоречие в тоерията на относителеноста, това което трябва да напишеш във форум за наука е нещо от сорта "Разсъждавам по следният начин (тук написваш разсъжденията си) и стигам до следното противоречие. Очевидно греша някъде, може ли някой да ми обясни къде ми е грешката и ли да ми посочи източник от където мога да науча как стоят нещата. Предварително се извинявам за наивните разъждения."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Или: Измислих нещо толкова гениално, че само аз и Господ го разбирахме. Вече и аз не си го разбирам :D

ПП: Хайде и от мен един съвет, защото нищо не мога да кажа по темата ти. Сложи си аватар, за да те вземат на сериозно. Моя е много строг, което е нежелан ефект, но ми хареса дракона, а и стопля бавно, като всяко влечуго.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

Герасим (гравити) е всезнайко натирен от много форуми и не си заслужава коментара. 

Вортакс ето едно видео да си изясниш, за какво става въпрос. 

 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 27.01.2017 г. at 20:14, джумбиш said:

 

Всички знаем, че според Айнщайн, времето във всяка движеща се инерциална система К2, забавя своята скорост, при това независимо от посоката на движение. С други думи, времето тече най-бързо само в системата на даден наблюдател К1 и във всички системи които са в покой спрямо неговата. 

Също така, всички знаем, че осцилаторите които излъчват електромагнитни вълни, например радиовълни, също представляват часовници по същество. 

Следователно, осцилаторите също се забавят, намаляват своята честота, когато се намират в движеща се инерциална система К2 спрямо наблюдателя в К1. 

И следователно (това Айнщайн го е пропуснал), възниква червен доплеров ефект за осцилаторите, независимо от посоката на движение на К2 спрямо К1. Това означава, че според Айнщайн, не е възможен и не съществува син доплеров ефект за електромагнитните вълни, а има само червен. Това е груба грешка във физиката! 

А по-нататък в неговата теория, той твърди, че съществува и син и червен доплеров ефект за електромагнитните вълни. 

Найс, а? 

 

Не е верен изводът - болднатото.:)

В "неподвижна" ИС си има някаква среда. Скоростта на светлината в тая среда е максимално възможна и гранична. Ссреда.

Ако има някаква движеща се ИС  в тая, приета за неподвижна  и ако движещата се ИС излъчва (отразява) "в средата" на неподвижната, то излъченото е със скорост Ссреда. От нейните характеристики (спектри) "нагоре-надолу" ще има цялостни отклонение по Доплер, в зависимост от посоката на Относително движение.

В нея, в Ссреда се получават доплерите.... За всички движещи се обекти - с един и същ физически смисъл - син-червен и нюанси.:)

И да, по Айнщайн във всички ИС за параметър е избрана скоростта на  светлината във вакуум -като максимална и гранична :  Свакуум. Но правилното, според мен (хипотеза) - не е Свакуум, а Ссреда. И понеже из Космоса е все вакуум - експериментите с измервания на скорост на светлина "по звездите" и отклоненията й, се оказват правилно тълкувани - не е възможно да се хване "грубата грешка"..:)

...

Link to comment
Share on other sites

Малоум за толкова години още не си научил физиката, извинявай. Трудно е да ти се обясни, но все пак ще ти кажа, че според Айнщайн съществува, както забавяне на времето, така и разнообразен доплеров ефект (син и червен). А тези две неща се изключват взаимно. При това, забавянето на времето е фундаментално за Теорията на относителността, и то забранява съществуването на син доплеров ефект. Елементарна, но груба грешка на Айнщайн.  

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, джумбиш said:

...Трудно е да ти се обясни, но все пак ще ти кажа, че според Айнщайн съществува, както забавяне на времето, така и разнообразен доплеров ефект (син и червен). А тези две неща се изключват взаимно...

И защо се изключват взаимно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, джумбиш said:

Малоум за толкова години още не си научил физиката, извинявай. Трудно е да ти се обясни, но все пак ще ти кажа, че според Айнщайн съществува, както забавяне на времето, така и разнообразен доплеров ефект (син и червен). А тези две неща се изключват взаимно. При това, забавянето на времето е фундаментално за Теорията на относителността, и то забранява съществуването на син доплеров ефект. Елементарна, но груба грешка на Айнщайн.  

 

(Айде-е-е! Пак тръгна личностно...:058: Знам ти мнението, въобще за съвременната физиката и знам, че е грешно - заблуждавай... себе си)

 

По принцип на така "формулирани за дразнене" въпроси не отговарям, но все пак, ще  открехна, защото заблудата е често срещана:)

В СТО - забавянето на времето е относителен ефект - въпрос на приемане на ИС за неподвижна! Условно! Никой не знае с каква скорост му се движи ИС и ... най-страшното - спрямо какво (кое) ... е тая скорост?! Това е идеализация - изчистена от незначителните параметри система, за по-лесно "виждане" и решаване на проблем. Ако е нужно - частно, за допълнителен ефект - може да се добавят още параметри. Самото "забавяне" го вижда-тълкува приелият се за неподвижен наблюдател.

Другият - Този наблюдател, който е в подвижната ИС - си работи нормално с физическите закони (по Нютон) в неговата си ИС. Нищо, от процесите които изследва, не му е "бавно" или "забавено". Просто, заради определяне на понятие за "едновременност" на две събития - общи, виждащи се и от двете ИС, се пресмята, че няма общо време за двете ИС - не е абсолют времето.

Така - връзка между наблюдатели в различни ИС, относно Доплер от някой обект, на практика - няма, щото знаят, че не им пречи в наблюденията - Единият наблюдател не пречи на другия наблюдател и обратно. :)

Приелият се за  неподвижен може да изчисли с Лоренц - преобразуванията, с колко ще се различава отклонението (от червен, син, напречен Доплер), които ще отчете наблюдателят в подвижната ИС. И обратно, ако другият се приеме за неподвижен - по същата "технология" може да изчисли наблюденията на първия. Понеже принципно скоростите на обекта са различни (Двете ИС са в относително движение), то и резултатите им са различни - но са точно по Доплер... за всеки наблюдател - там също участват относителни скорости на телата.

...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...