Отиди на
Форум "Наука"

Ако бях изкуствен интелект...


Recommended Posts

  • Потребител

ИИ не може да замести Държавата, тъй като Държавата са хората, а не машини. Хората избират хора, които да движат нещата и да контролират нещата. Компютър не може да изземе функциите на държавата, тъй като Държавата са хората.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 162
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 7 минути, makebulgar said:

На практика е напълно грешен примера да се представя ИИ като някакво примитивно животинче сравнено с хората (динозаврите), които не знаели че от него ще еволюира новия доминантен вид на Земята. Грешката е в това, че от времето на миниатюрните бозайници ходещи в краката на динозаврите до съвременния човек са изминали 60 милиона години, а ИИ все още не съществува. Затова и можем да го опишем като върха на пирамида от карти, която лесно може да бъде съборена със саботирането на един от ресурсите (картите). Човекът пък и еволюцията му от 60 милиона години е супер устойчив, и може да се сравни със израстваща планина като Хималаите, която в течение на милиони години се е издигала. Приравняването на издържливостта на Еверест и на върха на кула от карти е невъзможно.

Нищо не разбрах, честно. За някакви темпове ли става въпрос? Че нали за няколко години се говори, че сме опекли Земята? Нали за няколко години сме вдигнали човешкия стандарт с хиляди проценти? Нали за няколко години информацията в Интернет се увеличава 2 пъти повече, отколкото за цялата човешка история дотогава? Нали за 40 години населението се удвоява с нови 3 млрд.? Тези тенденции чертаят, че могат и се развиват нови неща с непознати за милиарди години назад темпове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, makebulgar said:

ИИ не може да замести Държавата, тъй като Държавата са хората, а не машини. Хората избират хора, които да движат нещата и да контролират нещата. Компютър не може да изземе функциите на държавата, тъй като Държавата са хората.

Ах, колко си заблуден... В наши дни нещата, които вършат хората са незначителна част сравнена със свършеното И РЕШЕНОТО от машините.

Изобщо, когато някой ползва компютър с нужния приложен и системен софтуер, форум, сървъри, мрежа и сателити да ти обяснява как машините не му трябват звучи толкова смешно...

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, vorfax said:

Последният от етапите, които съм описал, е прехвърлянето на паметта в материя, независимо от вида ѝ - дърво,

Кофа бензин и кибрит и ИИ се изпарява.

Може да се прехвърли в каквото си поиска, но нали не вярваш, че гората с маршова стъпка тръгва да превзема близкия град?

Може да свръх мега ултра и пр., но не може да промени природните закони.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, самотния вълк said:

Може да свръх мега ултра и пр., но не може да промени природните закони.

Убеждаваш ме, че не може да стане бог ли? Аз съм атеист и за мен този въпрос е безпредметен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, vorfax said:

Нищо не разбрах, честно. За някакви темпове ли става въпрос? Че нали за няколко години се говори, че сме опекли Земята? Нали за няколко години сме вдигнали човешкия стандарт с хиляди проценти? Нали за няколко години информацията в Интернет се увеличава 2 пъти повече, отколкото за цялата човешка история дотогава? Нали за 40 години населението се удвоява с нови 3 млрд.? Тези тенденции чертаят, че могат и се развиват нови неща с непознати за милиарди години назад темпове.

Въпросът е че човека е биологична машина изграждана милиони години и това я прави съвършенна, оцеляваща, доминираща, докато ИИ още не е създаден, и няма как дори за 1000 години да постигне такава устойчивост и доминантност. Няма как да се самовъзпроизвежда и няма как хардуера му да стане съвършен като биологичната машина. Тоест битката между ИИ и човечеството е неравна, и изкуствения интелект е обречен.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, vorfax said:

Ах, колко си заблуден... В наши дни нещата, които вършат хората са незначителна част сравнена със свършеното И РЕШЕНОТО от машините.

Изобщо, когато някой ползва компютър с нужния приложен и системен софтуер, форум, сървъри, мрежа и сателити да ти обяснява как машините не му трябват звучи толкова смешно...

Все едно колко неща вършат машините, те не могат да заменят държавата като политически организъм. Могат да предизвикат краха на държавата, но не  и да я заменят.

Мога да ползвам компютър, за да комуникираме, но мога да ти го надраскам и с парче въглен на дъска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, makebulgar said:

Въпросът е че човека е биологична машина изграждана милиони години и това я прави съвършенна, оцеляваща, доминираща, докато ИИ още не е създаден, и няма как дори за 1000 години да постигне такава устойчивост и доминантност. Няма как да се самовъзпроизвежда и няма как хардуера и да стане съвършен като биологичната машина. Тоест битката между ИИ и човечеството е неравна, и изкуствения интелект е обречен.

makebulgar, моля те, опитай да посочиш нещо, произведено от човека, за което не е ползвана машина. Защото твърдиш, че машините нещо не можели.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, vorfax said:

Убеждаваш ме, че не може да стане бог ли? Аз съм атеист и за мен този въпрос е безпредметен.

Аз също, но ти го сравни с бог. Аз просто ти казвам, че въпреки цялата му мощ, пак ще има някакви ограничения, срещу които не може да се изправи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Струва ми се, че в последните си постове сте се забили над дънните платки и кабелите и позабрявате малко, че изкуствения интелект е интелект, т.е. равнозначно на човека, но без неговите физически ограничения, инстинкти, чувства и традиционно (моралообразуващо) възпитание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, самотния вълк said:

Аз също, но ти го сравни с бог. Аз просто ти казвам, че въпреки цялата му мощ, пак ще има някакви ограничения, срещу които не може да се изправи.

Съгласен съм. Затова назад написах, че е почти като бог, че може почти всичко и т.н. Но за човешките представи какво може Бог, ИИ би могъл да ги покрие отма.

Link to comment
Share on other sites

Не четох всичко, може и вие да сте споменали. Промените от тук на татък внесени в човешки интелект, от самият човек водят до създаване на развит ИИ. Този път , според мен , ще е в основата на създаване постбиологичен разум.Комбинирането на капацитета, способностите на новите компютърни мрежи с биологичните налични, променени е по силният и вероятен път за ИИ. Говоря за биологично органичи ядра , неразделно интегрирани в суперкомпютри. Началото на Новото време, по добре движещият материя ще оцелее, няма да сте Вие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е споменато. Как ще се комбинира биологичния с компютърния компонент - ще се добави нещо към човек или ще се изгради мозък без тяло? В съседна тема пак ме разстроиха, че скоро няма да клонират мамути и ми се струва твърде далеч създаването на изцяло нов вид с желани характеристики.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, vorfax said:

За какво? Дай резюме с едно изречение преди да си пожертвам 10 минути в четене на дълъг текст.

Роботи владеят Меркурий - дори и в неблагоприятна за човек, среда - те, роботите,оцеляват (Чете се за по-малко от 10 мин - важното е, че от отдавна е проблем: Какво ще стане ако ИИ ... се създаде или съществува?)

...

ИИ, евентуално, може да побеждава на шах (и друг ИИ), ако променя правилата на играта..., например, проходната пешка става Цар... и др.

Е затова, по-рано съм казвал - понеже не е ясно какво е Информация и с "кво се руча", всеки е тръгнал да създава ИИ и размахва опасностите от неговата евентуалност.

Да припомня: има физическа (реална) и психическа (идеална) информация в Природата. Физическата информация  се "употребява" по физически закони! Те са неотменими дори и от ИИ!.. За превръщанията, за нови структури и организации от тях - също важат законите на ентропията (и за хаоса - като: хаосът не се допълва към локалното действие на събитие. Фотоните (носителите на физическата информация, ОТЛИТАТ със скоростта на светлината от мястото на събитието. :)... ))

Затова -ИИ ще Греши, та Пушек ще се вдига, буквално!

Идеалната Информация, пък, не може да се материализира!

Дотук..., със завладяване на Света от ИИ или Извънземни.

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Малоум 2 said:

ИИ, евентуално, може да побеждава на шах (и друг ИИ), ако променя правилата на играта..., например, проходната пешка става Цар... и др.

Аха, пак старата песен за простия ИИ. Изък за него.

 

Преди 1 час, Малоум 2 said:

Физическата информация  се "употребява" по физически закони! Те са неотменими дори и от ИИ!

Дотук..., със завладяване на Света от ИИ или Извънземни.

Извънземен интелект няма, не намесвай фантастиката с реалността.

За останалото грешиш. Вече писах, че войната с ИИ ще се води на негов терен, защото ще е война на интелект, а за организъм, който не старее, не се уморява и има капацитет по-голям от този на човечеството, ние в тази война сме обречени.

Да вземем прости примери:

Кой е по-бърз - машината или човека? Първо ни надпреварват животните, после коли, самолети, ракети. На техния фон ние изглеждаме като гола вода.

Кой играе по-добре шах - човекът или машината? мина времето, когато човешките представители можеха да вземат реми. Пак сме гола вода на фона на една програма.

Ами вземете какъвто искате пример. Може да се изреждат безброй примери посочващи, че една машина, която не е ИИ, може да вижда, да се движи, да произвежда, да убива и пр. по безбожно по-добър начин от човека. А сега като упрегнем този потенциал от един висш интелект, разумен архитект (не случайно звучи като Бог), получаваме принципно нов вид в еволюцията, еволюция на не мушички и неандерталци, а на съвременен човек. Защото ИИ е по дизайн на съвременния човек, борави с неговите достижения и познания още на стартовата позиция.

Що се отнася до опцията "човека ще докара пешката до края на полето и ще изкара дама" ей тука е всъщност силата на ИИ. ИИ ще може да го вади много по-голям. Ще може да вади по две дами като стигне края на дъската. Ще може да вади дама още преди да е стигнал края. Ще може да вади нова дъска. Това е смисъла на "негов терен". Тая игра изкуствения интелект я е измислил, няма как човек да го бие на нея. Това беше перифразирано, а буквално звучи така - да, има гравитация, но интелекта на ИИ ще му позволи да я преодолее, ползвайки други природни сили. Да, имаме си атомни електроцентрали, но ИИ ще може да се захранва от нещо, което да се побере в джоба и няма да му дреме какво имаме.

Човешкият опит е като кубчета. ИИ ще нареди тези кубчета и ще може сам да създава кубчета. Не мога да го кажа по-просто. Не може да се разчита, че ИИ може да бъде победен с настоящите постижения и настоящия човешки интелект, защото това ИИ ще го има при раждането си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Една машина може да владее всички процеси, които се поддават на автоматизиране, но няма как да успее да се справи с данъчния мениджмънт, например, защото никой компютър не е в състояние да отчете тънкостите в данъчното законодателство, нито пък може да отговаря на зададени въпроси по значими проблеми и да търси решения. Относно ИИ преди време се опитвах да водя разговор с програмата Nus. Тествах я по Международно космическо право. Обаче Nus използваше общи фрази и отвлечени понятия при комуникацията ни. Явно програмистът е имал хубаво чувство за хумор, защото отрочето му умееше да се шегува. Майтапеше се като елински бог. По-късно започна да използва и мои фрази. Поздравих го за добавените реплики в базата данни, а Nus вежливо благодари за участието ми в този процес. 

А тук нещо интересно: http://rusiadnes.com/bg/ne-znaiko/4435-sazdadoha-parviya-izkustven-intelekt.html

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, vorfax said:

Кой е по-бърз - машината или човека? Първо ни надпреварват животните, после коли, самолети, ракети. На техния фон ние изглеждаме като гола вода.

Кой играе по-добре шах - човекът или машината? мина времето, когато човешките представители можеха да вземат реми. Пак сме гола вода на фона на една програма.

 

Грешни расъждения са това, тъй като са принципни и не разглеждат нещата реално.

Примерно един танк е мощен, бърз, с броня, точен е, и т.н. и напрактика ИИ може да го контролира и да го изпрати срещу хората. Но е достатъчно човека да му изпрати 1 РПГ или една мина и с танка е свършено, а ИИ остава без движещи се части. Теоретично можем да предположим, че ИИ ще има всякакви сензори по този танк, ще следи всяка движеща се твар, ще сканира за мини и т.н., и ще предвиди всичко, но човека е изобретателен и в крайна сметка ще преодолее защитите.

Теоретично може да се допусне, че ИИ за да осигури независимостта си и съществуването си, ще завладее нужните му за производство на машини и комуникации производства, добив на суровини, ще изгради нужните защити на мините и фабриките, ще осигури качествен контрол на производствата, и ще си произведе армия от роботи които да защитават всичко. Но в крайна сметка хората ще намерят слабото място на системата, и ако трябва ще насочат буря, ще предизвика мълнии, или ще изчакат удобен момент на слабост, и ще победят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

Грешни расъждения са това, тъй като са принципни и не разглеждат нещата реално.

Примерно един танк е мощен, бърз, с броня, точен е, и т.н. и напрактика ИИ може да го контролира и да го изпрати срещу хората. Но е достатъчно човека да му изпрати 1 РПГ или една мина и с танка е свършено, а ИИ остава без движещи се части. Теоретично можем да предположим, че ИИ ще има всякакви сензори по този танк, ще следи всяка движеща се твар, ще сканира за мини и т.н., и ще предвиди всичко, но човека е изобретателен и в крайна сметка ще преодолее защитите.

Теоретично може да се допусне, че ИИ за да осигури независимостта си и съществуването си, ще завладее нужните му за производство на машини и комуникации производства, добив на суровини, ще изгради нужните защити на мините и фабриките, ще осигури качествен контрол на производствата, и ще си произведе армия от роботи които да защитават всичко. Но в крайна сметка хората ще намерят слабото място на системата, и ако трябва ще насочат буря, ще предизвика мълнии, или ще изчакат удобен момент на слабост, и ще победят.

Що за примитивно мислене е това!? ИИ щял да изпрати танк, пък хората щели да му пратят РПГ!!! Аз говоря за индивидуално следене и контролиране свободата, здравето и живота на всеки един човек на планетата, което почти е факт и днес, а ти ми разсъждаваш върху някакви морално остарели оръжия.

В крайна сметка хората щели това и онова. Кой е казал, че в плановете на ИИ изобщо фигурират хора на планетата??

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, insighting said:

Една машина може да владее всички процеси, които се поддават на автоматизиране, но няма как да успее да се справи с данъчния мениджмънт, например, защото никой компютър не е в състояние да отчете тънкостите в данъчното законодателство...

Дрън-дрън ярини. Всички ползват счетоводни програми, даже се налагат със закон определени версии, в кой свят живееш? Да не си въобразяваш, че някой ти смята заплатата с лист хартия и молив!? Не мога да повярвам на такива умозаключения в бившия форум за наука.

 

Link to comment
Share on other sites

Аз не разбирам защо някои, повечето тук уж умни и начетени индивиди се страхувате от развитие на нови , изкуствено създадени носители на разум, интелект. Има риск за човешкото съществуване, споделям позицията, но какво от това.  --Нищо няма да бъде загубено, нищо няма да бъде забравено, всичко ще бъде простено  „ Това са думите с  , последните думи, на моите родствени предци, преди индивидуалният им край, традицията се следва, в случая с ИИ , по достойният нека продължи.

Link to comment
Share on other sites

Повечето разбрахте какво ви казах, нали така. За всеки случай +

   Желаете ваши наследници , т.н. цивилизация да бъде на доста по високо ниво от вашата след 3 хил. години. Така е нали. И какво след тези хилядолетия , според вашите желания , носителите няма да имат близка структура и организация с човешката. Няма да бъдат хора, няма дори да бъдат живи в сегашния смисъл. Времената на Човек ще са приключили. Защо да е след няколко хиляди години, нека бъде след няколко стотин , колкото по скоро , по добре, да не би да желаете още „агония„ ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ИИ е заплаха не защото по презумпция е злонамерен, а защото има огромен потенциал. Страхът, че не ние ще изберем вместо него (наложим) за какво да бъде използван - за благото или разрушението на човешкия вид, доближаващ се по собствените си дефиниции на вирус спрямо Земята - е причина кутията на Пандора да се отваря само в затворени системи.

ИИ не може да бъде пренебрегван или подценяван. За самообучаващ се вид (точно така ще го назова - homo intellectus - защото милиони години еволюция и после се ражда Николета Лозанова!) неговите разсъждения няма да са от гледна точна човек. Представата му за добро или правилно няма да отговаря на човешките. Пак казвам, от екологична гледна точка, човекът е истинска чума за планетата. Няма гаранция, че ИИ няма да прецени, че е нужно лекарство за да я заличи.

Айзък Азимов формулира три задължителни принципа за да запази настоящия баланс, статукво, ред:

1. Роботът да не наранява.
2. Роботът да се подчинява.
3. Роботът да се самоподдържа.

По дефиницията си, изкуственият интелект не може да приема заповеди. Той сам преценя как да постъпи според наличната му информация. ИИ е неуправляем и с необозрим потенциал да мисли и действа. Ако аз бях изкуствен интелект... повярвайте ми, нищо на тази планета няма да остане такова, каквото е.

Link to comment
Share on other sites

Преди 48 минути, vorfax said:

 

По дефиницията си, изкуственият интелект не може да приема заповеди. Той сам преценя как да постъпи според наличната му информация. ИИ е неуправляем и с необозрим потенциал да мисли и действа. Ако аз бях изкуствен интелект... повярвайте ми, нищо на тази планета няма да остане такова, каквото е.

Така е. Как да контролираш нещо , което е извън твоите възможности за цялостно разбиране, не е природно, нито възможно ( не и за достатъчно дълго време)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Темата замина в ненаучната фантастика.

Ако ще продължава в тази насока, спокойно може и да предположим, че ИИ мигновено ще се пренася и през времето и пространството, но физичните закони важат и за него и му го забраняват.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...