Отиди на
Форум "Наука"

Постапокалиптичен вегански свят


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Бе то принципно може да караме и само на глюкоза, точно като в матрицата - да лежим в някакви вани, да си въобразяваме, че живеем като хора, а реално - като растения.
Хората обаче са сложни същества, те не искат да живеят просто за да съществуват, а живеят заради удоволствията от живота. Които включват кулинарни глезотийки, събиране с приятели на бира и скара и т.н. :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 597
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор
Преди 3 минути, vorfax said:

Те сами ще се изядат или ще умрат от глад. Проблем няма.

Веганите обаче не искат това. Демек пак се завъртат така нещата, че животинският рай, за който лелеят, просто не може да се състои. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз нямам морални задръжки в това да се храна, включително коля, жива храна. Превръщането на всеядния човек в тревоопасен е твърде трудно начинание, ако не и невъзможно, поради което аз не го подкрепям. Човешкият мозък се е развил, защото е оставал достатъчно голям излишък енергия за да се прахосва за една такава екстра, която е пещ за храна. И ако е невъзможно изхранването на 70 млрд. души (за мен това е реално с морската градина) без помощта на животновъдство, лов и риболов, то трябва да се коли.

А за моженето, което екстремистите наречени вегетарианци говорят, може. Много работи може, но не всички са разумни.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 10 минути, Warlord said:

Бе то принципно може да караме и само на глюкоза, точно като в матрицата - да лежим в някакви вани, да си въобразяваме, че живеем като хора, а реално - като растения.
Хората обаче са сложни същества, те не искат да живеят просто за да съществуват, а живеят заради удоволствията от живота. Които включват кулинарни глезотийки, събиране с приятели на бира и скара и т.н. :animatedwink:

Не можем, гарантирам ти. Освен енергия тялото има нужда и от градиевн материал (резервни части, ако искаш) дори и да сме затворени в стъкленици (за да растем). Това са белтъците (протеините). Белтъчните молекули са микромашинките или тухличките в тялото. Те също дават енергия, но е по-добре да се изолзвт за изграждане.

Всъщнос аналогията е такава - колата / роботът / багерът имат нужда и от резервни части. Въпреки че човешкото тяло е на степен по-сложно, от която и да е машина, принципът е същия - има износване (амортизация), съответно има и ремонти.

Разликата е, че тялото (живото нещо) може само да си изгражда частите на ниво нано(и микро)метри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Warlord said:

Хората обаче са сложни същества, те не искат да живеят просто за да съществуват, а живеят заради удоволствията от живота. Които включват кулинарни глезотийки, събиране с приятели на бира и скара и т.н. :animatedwink:

Точно това не е човешко, а животинско мислене. Да, човекът вместо да учи и да работи може да се глези с бира и скара. Но аз говоря за друго. Аз говоря за това, че за твоя ограничен живот можеш да имаш допълнително 32 064 часа с приятелите си (3,66 години, които прекарваш в плюскане, без да броим готвенето, пазаруването, кеш операции и висенето на опашки). Говорим говоря за това, че може да съкратиш прекараните 3 години в кенефа. Говоря за това, че 30-те тона, които ще изядеш унищожават с бързи темпове природата, а на планетата все още има 200 000 000 деца, които гладуват. Говоря за това, че когато "маймуната" е освободила ръцете си са станали чудеса. После и се освободило време и възникнали изкуството и науката, и само мога да гадая какъв потенциал се крие в тези 5 години допълнително време и отделно удължен живот лишен от болести и слабост. Да, може да ги прекараш в бира и скара, но то и училището е за това - не да излязат всички умни, а умните и мотивираните да имат възможност да направят всички онези дреболии на които дължим еволюцията и прогреса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Warlord said:

Веганите обаче не искат това. Демек пак се завъртат така нещата, че животинският рай, за който лелеят, просто не може да се състои. :)

Веганите са лицемери. Това, че растенията не пищят като ги колиш не означава, че не дишат, не общуват, не се хранят и не умират. В бялото братство ги пратих да се хранят със слънчева светлина, но нямаха апетит.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, vorfax said:

Веганите са лицемери. Това, че растенията не пищят като ги колиш не означава, че не дишат, не общуват, не се хранят и не умират. В бялото братство ги пратих да се хранят със слънчева светлина, но нямаха апетит.

Те вегани ли са?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да вметна: Будистите според вярванията  не убиват животни, но могат да консумират убити вече.

Аз съм убивал един път и не ми хареса, Друг е въпросът че и не съм голям месоядец, Напоследък имам малко нужда от много малко месна храна: Толкова колкото само за да задоволя потребностите си от незаменими белтъчини (не съм почитател на сиренето, яйцата и млякото, затова ми се налага да ям и месо)

--------------------------------------

Ако говорим за бъдещето и изхранването: С оглед на нарастване на населението и изчерпавне на ресурсите, и  с оглед на това че човекът като оригинален и ноторен herbivore  + inсectirvore мисля трябва да се насочим отново към бубулечките https://dariknews.bg/novini/liubopitno/nasekomite-hranata-na-bydeshteto-1628759
Те са най ефективните и икономични "машини" за производство на белтъчини, освен това разнобразието им е голямо (има колко 2000 ядливи бубулечки)  ,http://www.babh.government.bg/userfiles/files/COR/2015/Mart/15-112/COR15-112-2.pdf 
На насекомите дължим големия си мозък, и развитието си в хомосапиенс, https://dariknews.bg/novini/liubopitno/horata-dylzhat-golemiq-si-mozyk-na-qdeneto-na-nasekomi-1290940 Не сме ноторни вегани, а herbivore  + inсectirvore; /Всъщност приматите са еволюирали от вид, който е "чист" insectirvore/

 

Не изключвам и водораслите, но не мисля че можем да минем изцяло на водораслова диета (да някои от водораслите имат високо съдържание на белтъчини и мазнини, и ще са подходящи за храна, но не можем да се изхранваме нормално и пълноценно без животинските незаменими белтъчини и витамин В12, който го има в бубулечките)

Back to the future:

http://www.fao.org/docrep/018/i3253e/i3253e.pdf

 

chapulines-620x482.jpg

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, *abi* said:

Те вегани ли са?

Те ся всякакви - преродени Клеопатри, вегани, астролози, хомеопати и хомеопатки, сред тях се шири безконтролно цялата мешаница от псевдонауки издигнати до култ.

ПП: Затуй ме помолиха учтиво 1 месец да не пиша там, който трае вече няколко години.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, laplandetza said:

Що за погнуса от убийствата на вкусни животинки, на мен ми доставят удоволствие , животинките и другото :ag:

На прасе си е жив (за едни сватба за други брадва) урок по човешка анатомия. В наши дни един червей не може да посолиш и една жаба да обелиш в час по биология.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, vorfax said:

... мога да гадая какъв потенциал се крие в тези 5 години допълнително време и отделно удължен живот лишен от болести и слабост.

Забележка: Това са 5 години съзнателно будно състояние. Реално това са 10 години. И отделно онова, което е изгубено в бича за българина - затлъстяване, преждевременна смърт от запушени съдове, инфаркт и т.н. В България двама на всеки трима души умират от сърдечно-съдови заболявания - миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност. С около 2-2.5 млн. души със сърдечно-съдови заболявания България е на първо място в ЕС и на трето в Европа по смъртност по този показател.

Има един израз за лекуване - здрава храна и здрав сън. Храната е най-доброто лекарство, а вместо него се тъпчем с вредни сурогати само защото излизат по-евтино и са добре боядисани и напомпани.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 19 часа, vorfax said:

Точно това не е човешко, а животинско мислене. Да, човекът вместо да учи и да работи може да се глези с бира и скара. Но аз говоря за друго. Аз говоря за това, че за твоя ограничен живот можеш да имаш допълнително 32 064 часа с приятелите си (3,66 години, които прекарваш в плюскане, без да броим готвенето, пазаруването, кеш операции и висенето на опашки). Говорим говоря за това, че може да съкратиш прекараните 3 години в кенефа. Говоря за това, че 30-те тона, които ще изядеш унищожават с бързи темпове природата, а на планетата все още има 200 000 000 деца, които гладуват. Говоря за това, че когато "маймуната" е освободила ръцете си са станали чудеса. После и се освободило време и възникнали изкуството и науката, и само мога да гадая какъв потенциал се крие в тези 5 години допълнително време и отделно удължен живот лишен от болести и слабост. Да, може да ги прекараш в бира и скара, но то и училището е за това - не да излязат всички умни, а умните и мотивираните да имат възможност да направят всички онези дреболии на които дължим еволюцията и прогреса.

Ами и човекът е животно, природата го е създала, тъй че - нормално :animatedwink: И въобще твоята оферта с допълнителните 30к часа с приятелите не ми трябва. Какво ще правим като се събираме, ако няма да пием бира през това време или ракия и салатка? :) Също така и обичам да чета книги в кенефа, ти искаш да ми отнемеш и това удоволствие. През останалата част от ежедневието (извън WC-то) почти не ми остава време за това. 
Хората имат предостатъчно време за да мислят и за технологическия прогрес на цивилизацията и да го осъществяват. Не мисля, че трябва да се превръщаме в някакви мекотели в името на това.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е ти ако само във WC-то четеш... Поздравленя :D

Изглеждаш ми ( ине само на мен) доста ерудиран, което ме навежда на два извода:

1. Надарен си със свръхчовешка памет и/или четеш (и асимилираш написаното) със свръхчовешка скорост или...

2. Повечко време прекарваш там (във WC-то).

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Warlord said:

... твоята оферта с допълнителните 30к часа с приятелите не ми трябва... и обичам да чета книги в кенефа...През останалата част от ежедневието (извън WC-то) почти не ми остава време за това.

Навържи фактите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, Joro-01 said:

Е ти ако само във WC-то четеш... Поздравленя :D

Ще ти отговори довечера. За тогава му е планирано културното мероприятие посещение на тоалетна, когато ще може да прочете какво си написал :D

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Warlord said:

Хората имат предостатъчно време за да мислят и за технологическия прогрес на цивилизацията и да го осъществяват. Не мисля, че трябва да се превръщаме в някакви мекотели в името на това.

Ако погледнем еволюцията човешкият вид прогресивно се е изнежил. Тъкмо в името на прогреса и тъкмо заради прогреса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, nik1 said:

На насекомите дължим големия си мозък, и развитието си в хомосапиенс, https://dariknews.bg/novini/liubopitno/horata-dylzhat-golemiq-si-mozyk-na-qdeneto-na-nasekomi-1290940 

Не е ли мършата? То и днешните примати се тъпчат с буболечки, но това не ги е направило умни. Но пък най-умните сред тях, шимпанзетата, са овладели организирания лов на други бозайници, вкл. маймуни.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 24 минути, vorfax said:

 

Що се отнася до шипназетата (т.н. големи) никой не знае колко е делът на бубулечките в диетата им, и колко е този на месото от "бозайници" (всъщност те ловуват определени видове маймуни); Освен това, не всички групи от т.н. големи шимпанзета ловуват "други бозайници", и ловуването и "активите" остават предимно за мъжките. А "малките" шимпанзета бонобо не ловуват "други бозайници"

Ще го кажа и по друг начин: Не е ясен произходът и необходимоста от този "лов" на бозайници при големите шимпанзета, Явно не става дума за хранене, а за социални дейности и ритуали - от това да се споява групата чрез отделените окситицин и други хормони; до това да се създават връзки чрез раздаване на месо; Защо мисля че не става дума основно за хранене - ами защото диетата им се подържа и балансира чрез бубулечките (така е при групите които не ловуват груги маймуни, така е при малките боново), И ако наистина ставаше дума за липса на незаменими белтъчини, то - големите шиманзета щяха да ловуват змии, жаби, гущери, риба, стриди, мишки и всичко друго в този смисъл , а те не го правят..

Иначе:

Може би болшинството примати са напълно растителноядни с изключенията; Човекоподобните са едно изключение, ние също сме били такова, и може би тук е заровен ключа към бараката, както смятат учените.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Още преди 50 години Станислав Лем се е изгаврил с цялото вегано-фанатично войнство и то по време, когато това фанатизирано племе е съвсем в зародиш.

Цитирай

Вниманието ми се накъсваше като съзнанието на припаднал — до мен достигнаха само откъслечени фрази.

— Дори месоядството в случая не е ничия вина, след като произлиза от естествената еволюция! Независимо от това между така наречения „човек“ и неговите животински роднини почти няма разлика! Така както ПО-ВИСОКОТО същество не може да смята, че има право да изяжда ПО-НИСКИТЕ на ръст същества, така и притежаващият донякъде ПО-ВИСШ разум не би трябвало да убива и изяжда ПО-НИСШИТЕ по разум, а ако е принуден да го прави (Викове: „Не е принуден! Да яде спанак!“) — ако, повтарям, е принуден да го прави поради трагична наследствена обремененост, той би трябвало да поглъща окървавените си жертви скришом, в своите дупки и в най-тъмните кътчета на пещерите, разкъсван между угризенията на съвестта, отчаянието и надеждата, че все някога ще успее да се освободи от бремето на неизброимите убийства. Не, Гнусотник Беснеещ съвсем не постъпва така! Той се гаври с телесните остатъци, задушавайки и пържейки, начуквайки и режейки ги за забавление, а едва след това ги поглъща в публични хранилки, сред подскоците на разголени самки от своя вид, тъй като това увеличава страстта му към трупоядството. В същото време в полутечната му глава не минава и мисъл да направи нещо, за да промени това положение на нещата, призоваващо цялата Галактика за мъст! Напротив, той измисля какви ли не оправдания, които помества между стомаха си, тази гробищна крипта на безброй жертви, и безкрайността, като се заблуждава, че те му дават право да убива с гордо вдигнато чело. Само толкова ще кажа, за да не отнемам времето на високоуважаемото събрание, за заниманията и обичаите на така наречения „Разумен Човек“. Сред прадедите му имаше един вид, който даваше известни надежди: Homo neanderthalensis. Той заслужава внимание. Подобен на съвременния човек, но с по-голям обем на черепа от него, следователно — и с по-голям мозък, тоест разум, гъбар, склонен към размишления, любител на изкуствата, добродушен, флегматичен, без съмнение той би заслужавал днес да се разглежда въпросът за неговото членство във високоуважаемата организация. За съжаление той не е между живите. Дали делегатът от Земята, който ни гостува днес, ще бъде така любезен да ни обясни какво е станало с този толкова културен и симпатичен неандерталец? Делегатът мълчи, затова аз ще отговоря вместо него: неандерталецът е бил изтребен напълно, премахнат от повърхността на Земята от така наречения Homo sapiens. И на земните учени сякаш не им е било достатъчно гнусното братоубийство, та се заели да очернят нещастната жертва, приписвайки не на нея, а на себе си по-висш разум. И ето, сред нас в тази достойна зала, сред тези величествени стени се намира един представител на Трупоядците — изобретателни в търсенето на пагубни удоволствия, талантливи архитекти на средства за унищожение, будещи с вида си и смях, и труден за овладяване ужас, ето, виждаме там, на неопетненото досега място, едно същество, което дори не притежава смелостта на професионалния престъпник, след като скрива зад красива фасада своята белязана с безбройни убийства кариера, въпреки че всеки обективен изследовател на земните раси лесно може да разшифрова истинското положение на нещата. И така, обръщам се към вас, високоуважаеми колеги…

Целият разказ, който е и гавра (пророческа) с процедурите за прием в Европейския съюз, тук: https://chitanka.info/text/2114-osmo-pyteshestvie

П.П. Ще си спестя коментара относно психологическия профил на веганите и други сродни тям по фанатизъм групи като например тези на кучелюбците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, nik1 said:

Не е ясен произходът и необходимоста от този "лов" на бозайници при големите шимпанзета, Явно не става дума за хранене, а за социални дейности и ритуали - от това да се споява групата чрез отделените окситицин и други хормони; до това да се създават връзки чрез раздаване на месо;

Т.е. бозайниците могат да се сплотят от месото без това да има отношение към храненето? Самият избор на месо за този ритуал несъмнено посочва неговата стойност за общността. И тя е хранителна. Иначе за какво си правят труда?

И хората могат да ловуват за да се сплотят, но инстинкта им за лов е обусловен от поведението гарантиращо физическото оцеляване чрез набавяне на висококалорична богата на протеини храна.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 4/30/2017 at 12:15, vorfax said:

Ако погледнем еволюцията човешкият вид прогресивно се е изнежил. Тъкмо в името на прогреса и тъкмо заради прогреса.

Несъмнено е така, но все още не сме се отдалечили критично много от физиката на ловно-събираческите ни предци. Разбира се ако сега ни пуснат да оцеляваме в гората ще изпукаме от глад. Но ако преди това минем през известен период на обучение по стрелба с лък, мятане на копие, тичане, разчитане на следи, разпознаване на миризми и т.н. много от нас могат да се научат да оцеляват и така.

И въобще еволюцията в никакъв случай не е праволинеен процес. Съвсем не считам, че е нужно да продължаваме да деградираме физически и накрая всички да станем просто атрофирали мекотели с мозък управляващ компютри и машини като Стивън Хокинг примерно.

Хората спокойно могат да продължават технологичния си прогрес, като пазят пиподата и здравето си. Като ходят на планина, фитнес, спорт, туризъм и т.н. И това в никакъв случай не може да е загубено време, след като е здравословно и доставя удоволствие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, Warlord said:

Хората спокойно могат да продължават технологичния си прогрес, като пазят пиподата и здравето си. Като ходят на планина, фитнес, спорт, туризъм и т.н. И това в никакъв случай не може да е загубено време, след като е здравословно и доставя удоволствие.

Доставя удоволствие защото сме все още близо до времето на пещерняците. Това е нашата животинска природа. Затова и когато някой каже, че иска да се почувства "като човек" има предвид точно да се освини и да даде воля на своите инстинкти и първични нужди.

Ние цял живот сме живели в тела и от тях е зависело нашето здраве и живот, както отбелязваш. И ако можем да се абстрахираме от това ще осъзнаем, че телата ни са твърде непохватни инструменти, на фона на технологиите създадени от човешкия ум, и че тези тела са пречка за нашето развитие. Нямаме нужда от спорт за да бъдем здрави. Нямаме нужда и от тела. Това е просто товар, който приемаме за даденост, защото сме оковани в него с раждането си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Говориш почти като Стивън Хокинг. Той последно беше изказал теорията, че според него анатомичните тела са само нещо като материални сензори, които улавят съзнанието, а всичко, което представляваме ние е съзнанието.
Колкото е лесно толкова е и трудно да се обори това твърдение. Описваш телата ни като "непохватни". Такива са в известен смисъл, до толкова до колкото съвършенството в природата просто не съществува. Но и в технологиите/машините пък още по-малко съществува. И въобще защо трябва да бъде достигано, дори и хипотетично да съществува? :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Човек не може да "цепи атома" с голи ръце, не може да види какво има в друга галактика с невъоръжено око, не може да види даже какво има зад стена. Но си е направил труда да може. Защо му е потрябвало - дълга тема.

На Стивън Хокинг много му вдигате акциите в моите очи и много искам да почета повечко за него, ако може ми дайте линкове, но на български.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...