Отиди на
Форум "Наука"

Постапокалиптичен вегански свят


Recommended Posts

Преди 13 минути, makebulgar said:

 

...Както казах бъдещите столетници, които ще доживеят 150 годишна възраст вероятно днес се раждат. ..

Вай,вай! Аллах е Велик, но не чак токова благороден, та да остави разни полуфабрикати да тъпчат по скалата без да носят смисъл и разум.
Може 150-200, , що не и 100 хиляди, НО при  условие на Обезличаване!, инак Демоните Остриета ще Рестартират Играта !

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 597
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 18 минути, makebulgar said:

Еми сигурно може да се направи подобно изследване върху будитски монаси или върху някоя хиндуистка група, но това си е работа за дисертация. И подобно проучване трябва да отчита много фактори, тъй като живота на един будитски монах в Тибет или на хиндуист в Индия не може да се сравнява с живота на стандартен западняк, африканец или австралиец. Но ако във всички тези страни се направи пручване върху хора с близък бит и статус имащи един и същ достъп до медицински услуги и нямащи значителни разлики в стреса, то накрая може да се направи някакво коректно заключение в тази насока. Няма как да дам собствен или научен отговор по въпроса при положение че не са правени подобни проучвания. Мога единствено да цитирам разни проучвания върху храненето с различни храни, които са доказали повишаването на холестерола при ядене на месо и захар, и други подобни, а също така и вредните биохимични промени до които водят някои продукти получени в химичния състав на храните при печенето им. 

Както казах бъдещите столетници, които ще доживеят 150 годишна възраст вероятно днес се раждат. Днешните столетници достигат такива възрасти основно поради здравеопазването и лекарствата които борят инфекциите, и също така поради спокойствието и липсата на стрес, които им осигурява социалната среда с високи пенсии и грижа за възрастните. Храната също е важна и със сигурност тези възрастни хора не ядат всеки ден пържоли, мас, шкембе и захар, а минават на диети, ядат плодове, приемат витамини, като тези промени са следствие на проучванията през последните 50 години. Тъй че трябва да се съобразяваме с тези нови проучвания, а не да повтаряме мантрите, че човека е станал умен щото е ял месо или че щом преди 100 години баба ти и дядо ти са яли по някакъв начин, то и ти трябва да ядеш така. 

Нямам предвид будистки монаси или други такива, а някой народ като ненците, примерно някое племе от Амазония, където би следвало да има плодове в изобилие, т.е. по твоята теория да няма нужда от ядене на "неестествена" храна като месото. Има ли такива?

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 минути, skiahtro said:

Това е така, но аз съм избрал друг път, а конкретния път, го чакам наготово..

За сега мога да ти дам само практически съвети, примерно съм установил, че великденското агънце става най-вкусно, ако се направят преди това поне три проби в рамките на месец...

Колегите забраниха агънца и подхождащите за тях елексири. 
Имам аз  една приятелка, др., почти <радева> , тя ми вика, пазиш, непазиш тръгнал си с единия крак................. абе Всичко можеш да ядеш! 😀

Link to comment
Share on other sites

Преди 8 минути, laplandetza said:

Колегите забраниха агънца и подхождащите за тях елексири. 
Имам аз  една приятелка, др., почти <радева> , тя ми вика, пазиш, непазиш тръгнал си с единия крак................. абе Всичко можеш да ядеш! 😀

Аз само споделям опита си, свързан с разреза в традициите, да разбереш, че в действителност не съм толкова консервативен и съм винаги отворен за новото и прогресивното...😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, skiahtro said:

Със сигурност, нормалните хора не разделят съществата на висши и нисши! Това е правил Хитлер! Нормалните хора, просто се хранят с човешка храна..! А храната се определя от нашите вековни традиции, които в никой случай, не определят кои са висши или нисши!!

Със сигурност не е нормално да определяш като "нормални" хора само тези, които се хранят по начина, който ти считаш за нормален.

Познавам доста вегетарианци, които са съвсем нормални хора въпреки че имат друга представа за "нормална човешка храна".

П.П. Прави впечатление, че някои от "месоядните" тук се държат така, сякаш им дърпат кокала от устата. По-спокойно:)

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 34 минути, Шпага said:

Със сигурност не е нормално да определяш като "нормални" хора само тези, които се хранят по начина, който ти считаш за нормален.

Познавам доста вегетарианци, които са съвсем нормални хора въпреки че имат друга представа за "нормална човешка храна".

П.П. Прави впечатление, че някои от "месоядните" тук се държат така, сякаш им дърпат кокала от устата. По-спокойно:)

 

Вегетарианци , повечето са психично здрави. 

Вегани и Активни вегани е друга работа, не им е в ред работата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, laplandetza said:

Вегани и Активни вегани е друга работа, не им е в ред работата.

Да, тези хора май са изгубили мярката. Както се казва "Прекален светец и Богу не е драг":bl:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 30 минути, Шпага said:

Със сигурност не е нормално да определяш като "нормални" хора само тези, които се хранят по начина, който ти считаш за нормален.

Познавам доста вегетарианци, които са съвсем нормални хора въпреки че имат друга представа за "нормална човешка храна".

П.П. Прави впечатление, че някои от "месоядните" тук се държат така, сякаш им дърпат кокала от устата. По-спокойно:)

 

Може да се гледа на идеята за хранене и така: има резци --> гризач, има кучешки зъби --> хищник, има кътници --> преживно има мъдреци --> мислещо, демек общо -->животно ЧОВЕК със смесено хранене. (лапландецът е специалист по нуждата от зъби). Но зъбите служат най-често, само за раздробяване на храната. По-важно е ослюнчването -->"олигавянето" на храната - хищниците не дъвчат, примерно. Преживните пък "връщат" храна за дораздробяване и ослюнчване... Всичко е еволюционно изградени системи за усвояване на Готова Енергия от храната.

Е, при човек -животното е най-разнообразно подготвен за смесено хранене (като при свинята). Това не значи, че може да живее само със "зелено" или само с "мръвка". Полезно му е ... всичкото! Акъл му е даден за Избор и ... кантар - да не заприлича ептен на прасе.😉

...

Link to comment
Share on other sites

Преди 2 часа, Шпага said:

Със сигурност не е нормално да определяш като "нормални" хора само тези, които се хранят по начина, който ти считаш за нормален.

Познавам доста вегетарианци, които са съвсем нормални хора въпреки че имат друга представа за "нормална човешка храна".

П.П. Прави впечатление, че някои от "месоядните" тук се държат така, сякаш им дърпат кокала от устата. По-спокойно:)

 

Не не ми слагай думи в устата!🙂

Само твърдя, че нормалните хора имат нормални причини, да се хранят с нормална човешка храна! Определения не съм правил, направих сравнение..

Не знам защо оставаш с такива впечатления, но те уверявам, че винаги съм готов, да споделя кокала си с гладни вегетарианци, вкл. и вегани и ненормалници...🙂

Това което исках да кажа е, че не е нормално, единствено според критериите на собствения егоцентризъм, да се делят съществата на висши и нисши и да им се присъжда правото, да живеят или не! 

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, makebulgar said:

 

Днес сме наясно с всички тези неща и някои хора се опитват да избегнат резултатите от преминаването към преработените храни. Логично се насочват към първичните непреработени храни, а това ги прави автоматично вегани. 

 

Отговарям конкретно на това. Не, не ги прави вегани. Защото в непреработени храни влиза суровото месо от току що убито животно, карантиите, яйца, морски дарове, мляко. мед.
Ако смяташ пък киселото мляко, сирената кашкавала, ферментиралите или изсушените на слънце меса за непървични, то тогава трябва да изключиш мушмулата, киселицата и още един куп плодове, които са подложени на благородно угниване за да станат годни и вкусни за ядене. 
От друга страна прясното мляко е подложено на въздействието на естествени и природни бактерии, гъбички, дрожди  и са се полуили богато разнообразие от сирена. Така че това не е ли пак естествена храна? Някак си така веганска. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.04.2021 г. at 10:51, makebulgar said:

Били са печено-месоядни, а не месоядни.

Маке стига псевдо-научност и грубо изнасилване на истината....Ти си враг на Истината ! 

 Преди да открият и използват огънят, човеците са яли месото ....а познай ? ...Сурово бре ! Сурово !  Минава време - много , преди да започнат да го прегарят на огън...и още мнооого време са използвали успоредно технологиите - когато имат възможност - ядат месото печено, когато не - сурово. Важното е да го има. И стига с този твой гротескни вопъл за акламиране на веганството....щото май нарушаваш форумните правила...

През античността който е похапвал месце е бил и по висок и по дълголетен, който е маал на треви - слаб, гърбав и късолетен....

Статистика в края на XIX столетие категорично определя за най-високите хора в света представители на индианците дакота - 198 см.  Ето и за дълголетие 

Мъжът, за когото се твърди, че е починал на 138 г.

Този индианец е на 125 години. Може и малко да се оспорят годините, но че минава стотака  категорично..Познай с какво са се хранели и той и дакотата....най-високите хора  в света ? С 99% месна диета ...

Месо са употребявали ....а де ? ..ми бащата на Историята - Хипократ ...Роден 460 г. пр. Хр. на остров Кос, починал 370 г. пр. Хр. в Лариса Тесалия ...колко годишен е бил при кончината си ? Колко ?  90 ! 90 години бре Маке ! Не е ял тъпите ти тревопасни диети....Питагор - 90 години ! Софокъл - 90 , Демокрит...абе за по лесно три декади антични мъдреци надхвърлят 80-те.....

Аз на тях ли да вярвам или на теб ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Преди 14 минути, Евристей said:

... стига псевдо-научност и грубо изнасилване на истината....Ти си враг на Истината ! 

 

 

Такива са не само бесните вегани, същите но много по вредни са поклонниците на Пандемона, т.е  бойците под знамето на псевдопандемията.

Ако продължа ще ме изтрият, но вие си знайте, историята ще съди глупците пандемонопоклонници, когато настане време Истината ше поеме по своя път !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, Евристей said:

... ... ...

Статистика в края на XIX столетие категорично определя за най-високите хора в света представители на индианците дакота - 198 см.  Ето и за дълголетие 

Мъжът, за когото се твърди, че е починал на 138 г.

Този индианец е на 125 години. Може и малко да се оспорят годините, но че минава стотака  категорично..Познай с какво са се хранели и той и дакотата....най-високите хора  в света ? С 99% месна диета ...

По тази логика пигмеите би трябвало да са абсолютни вегани и да мрат още в "люлката"🙃

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

То какво да обясняваш на идеологически фанатици, колкото и самосвали с доказателства да им стоварваш пак ще търчат през девет кладенеца у десетия да ти вадят шепа келяви доводчета против тях ;)

Иначе примери и на мен ми хрумват доста на прима виста, ако има въобще смисъл да продължаваме да ги стоварваме. Но може би е подходящ момент да ги дискутираме. За Рамзес ІІ се сещам - стотак без няколко месеца. За простолюдието на Древен Египет - ясно, че са били вегетарианци по принуда в голямата си част, но за фараоните има достатъчно доказателства, че са консумирали най-различни видове месо и са ги считали за стоки на лукса.

Също се сещам и за едно описание у римските историци, където се споменаваше, че хуните консумирали месото сурово, като единствено го затопляли буквално между колената си преди консумация. Та тия хора също не са били някакви окьопавели от месото, при това сурово, даже за една бройка са щели да капичнат Римската империя. Мързи ме да търся точния цитат и автора му, при положение, че няма да му бъде обърнато никакво внимание така или иначе, но който се сети може и да го спомене.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ясно е,че са консумирали месо,но не и сурово. Нямат нито зъби,нито стомах за това. Римските историци вероятно леко са преувеличили изкарвайки хуните ядящи сурово месо,за да ги покажат като варвари. Възможно е да са слагали парчета месо под седлата си,които с времето са се превръщали в нещо като пастърма. Месо може да се консумира от човека само след термична обработка. Може да е малка обработка,но задължителна. Най-масово може би е било опушването с дим. Забелязали сте,че когато помиришете опушено месо,(или опушено сирене/кашкавал),в съзнанието нахлуват някакви първобитни и древни усещания. (Подобно на домашната ракия,която възбужда някакви възрожденски,дълбоко селски усещания от минали векове!) Разбира се това не може да бъдат доказателства в смисъла на науката,но не трябва и да се изключват.

Напук на всеобщата представа,че в местообитанията на първобитните и даже на древните,постоянно е горял огън в огнището,това съвсем не е така. Изключително трудно е да се запали огън от нищото... А пък за постоянното му поддържане само за един ден ще отиде голямо количество дърва. Откъде да ги набавят,когато нямат инструментите за това. Впрочем,първобитните не са имали и ножове в истинският смисъл на думата. Което също изключва теорията да са яли сурово месо. Те са палели огън само за да опушат месото,за което не е нужно много време и дърва.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Warlord said:

То какво да обясняваш на идеологически фанатици, колкото и самосвали с доказателства да им стоварваш пак ще търчат през девет кладенеца у десетия да ти вадят шепа келяви доводчета против тях ;)

Иначе примери и на мен ми хрумват доста на прима виста, ако има въобще смисъл да продължаваме да ги стоварваме. Но може би е подходящ момент да ги дискутираме. За Рамзес ІІ се сещам - стотак без няколко месеца. За простолюдието на Древен Египет - ясно, че са били вегетарианци по принуда в голямата си част, но за фараоните има достатъчно доказателства, че са консумирали най-различни видове месо и са ги считали за стоки на лукса.

Също се сещам и за едно описание у римските историци, където се споменаваше, че хуните консумирали месото сурово, като единствено го затопляли буквално между колената си преди консумация. Та тия хора също не са били някакви окьопавели от месото, при това сурово, даже за една бройка са щели да капичнат Римската империя. Мързи ме да търся точния цитат и автора му, при положение, че няма да му бъде обърнато никакво внимание така или иначе, но който се сети може и да го спомене.

Е какви доказателства можеш да стовариш, при положение, че спора не е толкова с каква храна сме се хранили, а с каква храна е по-добре да се храним сега и в бъдеще.

Тоест историческата справка е хубаво да се прави, ама ако ядящите месо я използват за да доказват как имаме есенциална нужда от ядене на месо значи нещо са се объркали и доказателствата им не струват. Това, че хората са яли и ядат месо не означава, че хората не могат да ядат и само растителни храни така че да си осигурят всички нужни хранителни вещества. Подобни примери за това как силните хуни яли само сурово месо или други подобни примери показват само слабостта на аргументацията на онзи който дава тези примери. 

Фактите са, че в днешно време при съществуващите възможности за доставки на всякаква разнообразна растителна храна има доста хора, които избират да карат само на растителна храна. И сред тях има доста спортисти, атлети, силови атлети, маратонци и други. Тоест напълно възможно е не само човек да се изхранва с растителна храна, но и при това да бъде професионален спортист. 

Тези факти имат не по-малка стойност от фактите от историческата справка. Съответно не могат да се пренебрегват. Тъй че любителите на пържолите и кебапите просто трябва да се съобразяват с тях когато се заемат да изтъкват доказателства от миналото. 

Всеки който оспорва предимствата на растителната храна когато реши да изтъква предимствата на месото, трябва да може и да цитира научните изследвания относно химическите преобразувания, които се случват в месото при термичната му обработка. Много от ензимите, мазнините, белтъците и витамините в месото при термичната му обработка се унищожават. Но те не изчезват и не се изпаряват, а химически се преобразуват. Някои от новообразуваните вещества са аромати, феноли и соли, които подобряват вкуса на месото, но наред с тях има и много новообразувани химични вещества, които са вредни, токсични, не могат да се обработват или са карценогенни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Евристей said:

Статистика в края на XIX столетие категорично определя за най-високите хора в света представители на индианците дакота - 198 см.  Ето и за дълголетие 

Този индианец е на 125 години. Може и малко да се оспорят годините, но че минава стотака  категорично..Познай с какво са се хранели и той и дакотата....най-високите хора  в света ? С 99% месна диета ...

Месо са употребявали ....а де ? ..ми бащата на Историята - Хипократ ...Роден 460 г. пр. Хр. на остров Кос, починал 370 г. пр. Хр. в Лариса Тесалия ...колко годишен е бил при кончината си ? Колко ?  90 ! 90 години бре Маке ! Не е ял тъпите ти тревопасни диети....Питагор - 90 години ! Софокъл - 90 , Демокрит...абе за по лесно три декади антични мъдреци надхвърлят 80-те.....

Аз на тях ли да вярвам или на теб ? 

Еми можеш да вярваш на който си искаш, но това не означава, че избора ти ще е верен. 

Сигурното е, че тези данни от 19 век или от 4 век пр.Хр. не трябва да се приемат за чиста монета. Онези хронисти и писатели от античността често са преувеличавали възрастта си, а за индианеца няма как да знаем точно каква му е възрастта, тъй като му нямаме ксерокопие на личната карта. Нищо чудно дори да не е и 100 години. Съмнява ме индианците да са имали някакви сериозни традиции в хронологичното записване на възрастта си. Те са безписмени и едва ли са били добри в математиката и календарите. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е нали сме били "печено-месоядни" (макар никога да не съм за чувал такъв термин в науката) и никой не бил ядял сурово месо? Северните народи били принудени, хуните явно и те. Е, и? Първобитните всякаш не са били още по-принудени?!
Оспорва се възрастта на индианеца щото нямало регистри, относно възрастта на Рамзес обаче, чиито дати на раждане, царуване и смърт са точно записани, както и че фараоните са били месоядни - нито дума.
Типично.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.04.2021 г. at 15:24, sir said:

Нямам предвид будистки монаси или други такива, а някой народ като ненците, примерно някое племе от Амазония, където би следвало да има плодове в изобилие, т.е. по твоята теория да няма нужда от ядене на "неестествена" храна като месото. Има ли такива?

Примера с будистите и хиндуистите е достатъчно добър, но и за тях нямаме данни. Пример с някакво индианско племе в джунглата вероятно ще е най-добър, но пак няма да е релативен на въпросът който обсъждаме, тъй като говорим за веганско хранене в днешно време в съвременния свят, в който спокойно можеш да си осигуриш богата и разнообразна растителна храна по всяко време на годината. 

Най-добър пример вероятно ще е не с племе или религиозна група, а ще е статистиката и сравнението между жените и мъжете. Фактите са, че мъжете и жените се хранят доста различно и за жените е по-характерно това да ядат растителна храна, да ядат здравословно, да спазват диети, и като цяло да контролират яденето си. И резултатите са налице, като статистиката ясно показва, че жените живеят по-дълго от мъжете. Мъжете обикновено не обръщат внимание на това какво ядат, угаждат на вкусовете си, преяждат, ядат много месо тъй като им трябвали белтъци, за да имат яки мускули и т.н. Разбира се за смъртността при мъжете факторите са и стреса и повечето бира и спирт изпити през годините, но основната причина за смърта при мъжете са болестите на сърцето и кръвоносната система, които възникват основно заради неправилното хранене с вредна храна. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ученият не би казал,че месото или каквото и да е,е вредно по презумпция! Храната е вредна не сама по себе си,а когато се комбинира с друга храна. Например,ако ядете торта и я поливате с бира. Или риба с яйца,(майонеза). И т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще е интересно тези които защитават правото си да ядат месо да коментират фактът че християнската традиция изисква 184 дни в годината човек да се подлага на пречистващ пост без месо. Защо би било нужно да се изисква такъв пост ако яденето на месо и мазно не оказваше вредно влияние върху тялото?! 

Друг въпрос има към любителите на историята и историческите примери. Нека обяснят онази история случила се във Вавилон, в която пророк Данаил, за да докаже че избора му на храна е по-добър, накарал да дават на него и другарите му за 10 дена само вода и зеленчуци. В края на десетте дена четиримата изглеждали физически много по-добре и по-здрави, от останалите знатни младежи, които се хранели с царска храна (вероятно богата на месо)!? 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Шпага said:

По тази логика пигмеите би трябвало да са абсолютни вегани и да мрат още в "люлката"🙃

Шпага,  за първи път ме разочаровате....

Пигмеите и в Африка и по островите в Индийски Океан са  си....пигмеи , а етнонима идва от старите елини .....които са ги познавали....като малки хора...ГЕН..

Иначе, ако хвърлите поглед в съседство на пигмеите - ще видите масаите препитаващи се от прословутите им говеда , ловци на лъвове (който не убие лъв не може се ожени....това разбира се в миналото)  и най-страховити воѝни на Африка...(ех има мит , че са обучени от римски легионери...но карай....) Масаите ...знаете , че са с височина над 190 см....и са консумирали месо , а за ..напитки - кравешка кръв......

Аз визирах общества които имат достъп както до месни, така и до зърнено/зеленчукови/плодови/ продукти ......

МЕСОТО фигурира в диетата на Здравеняците и Дълголетниците ( Сиреч на заможните) а за всички други е било цел да се сдобият с този.....ДЕЛИКАТЕС  и ВАЖЕН продукт на масата !  

ИМА МЕСО НА МАСАТА ...............това е повод за тържественост и благополучие.....И за богати и за бедни.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, makebulgar said:

Ще е интересно тези които защитават правото си да ядат месо да коментират фактът че християнската традиция изисква 184 дни в годината човек да се подлага на пречистващ пост без месо. Защо би било нужно да се изисква такъв пост ако яденето на месо и мазно не оказваше вредно влияние върху тялото?! 

Интересен пример. Християнството или по-точно Исус Христос смята за вредни и парите. В смисъл че те пречат за спасението на душата. В този ред на мисли,християнството може би изисква отказване от месото за определен период заради това,че то прави характера на човека по-агресивен и войнствен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, Евристей said:

МЕСОТО фигурира в диетата на Здравеняците и Дълголетниците ( Сиреч на заможните) а за всички други е било цел да се сдобият с този.....ДЕЛИКАТЕС  и ВАЖЕН продукт на масата !  

Фактите конкретно за България са, че традиционната българска кухня, която е богата на месо, е вредна и поради тази причина сме на едно от последните места по дълголетници в Европа. Най-много и най-дълго живеещи са хора на първо място от богатите западни страни, в които има добра здравна и социална система. И сред тези богати страни се отличават онези, в които има държавна регулация върху храненето или изградени традиции свързани с храненето и външния вид. Такива са и Франция и Япония и съответно най-дългоживеещите са от тези страни. И във Франция и в Япония ядат месо, но е в малки количества, често се яде сурово, и е като допълнение към растителната храна, а не като основна храна. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, deaf said:

Интересен пример. Християнството или по-точно Исус Христос смята за вредни и парите. В смисъл че те пречат за спасението на душата. В този ред на мисли,християнството може би изисква отказване от месото за определен период заради това,че то прави характера на човека по-агресивен и войнствен.

Едва ли това е причината. Поста се прилага за пречистване на тялото преди големите празници. Може би за да не мре много от народа от преяждането по време на празниците. 

Богомилите са друг пример на религиозна група, в която се практикува вегетарианство. И съвсем не са били кротки, а са разбунили цяла Европа. 

Същото е и с будистите, които са вегани и в манастирите са тренирали здраво кунг-фу и други бойни изкуства и често са воювали в миналото. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...