Отиди на
Форум "Наука"

Най-големият проблем на България в момента е демографският. Но решение има.


Recommended Posts

  • Потребител

Тя, интеграцията, е двустранен процес, но не зная колко още време ще трябва на някои да го разберат. В нашето училище при съставяне на паралелките ромите се разпределят поравно във всяка от тях. Преди години се получи така, че останаха по едно дете. Съвсем скоро родителите им поискаха да ги преместят в съседното училище по "семейни причини", а всъщност там щяха да са в един клас. 

Южняк, моля Ви, само ромски не съм учила и преподавала, откакто съм ресурсен учител. :wink: Не зная дали знаете, но в бланките за НВО - IV клас има графа за майчиния език. Е, "моите" ромчета отбелязват българския като такъв. Някои пък споделят, че като доведат в рода снаха от другаде, поради езикова бариера използват вкъщи българския. Не е като да няма надежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 244
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители

 

Преди 3 часа, Южняк said:

ПСС - бъркаш, ако мислиш, че българите ще имат нещо против "истински" ромски училища. Напротив, ще им дойде дюшеш  - разделяне на циганчетата от българчетата в училище. Проблема е, че тия, които ще загубят от това, не са българчетата...и...не е в тон с епохата, в която живеем.

Здравей!

Това казвам и аз, Родителите на българчетата не искат децата им да учат с ромчета (ако щете не точно и само поради предразсъдъци спрямо циганите) , най- вече защото в училищата, в които учат ромчета (това са училищата в гетата, но не само) не се получава добро образование.

/Представете си едно елитно основно училише, и друго в което учат фунционално неграмотни деца - без значение етноса, ако ще тези деца да са бели американчета, Вие кое кое училище бихте предпочели за вашите деца?/

Ако нищо не се прави по въпроса- мисля че трябва да има някаква категоризация на училищата, колкото и да не  се ще на учителското съсловие,и на част от политиците
Или пък-  трябва деца от едни училища да се извозват в други (това се предлага от учители за решаване на проблема със слабата  езиковата грамотност нас ромчетата - в друга тема съм цитирал изследване по този въпрос) , което пак е непопулярна популярна мярка

Иначе аз лично не си правя илюзии че нещо ще се промени, че ще бъдат взети някакви решения от нашите политици- тук просто си теоретизираме и изказваме вижданията

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 минути, nik1 said:

Родителите на българчетата не искат децата им да учат с ромчета (ако щете не точно и само поради предразсъдъци спрямо циганите) , най- вече защото в училищата, в които учат ромчета (това са училищата в гетата, но не само) не се получава добро образование.

По-голямата част се притесняват заради хигиената. Редовно имат въшки и бълхи, имаше и краста, а най-страшното преди години - цели фамилии с хепатит, а нито едно медицинско лице не намери за редно да информира училището. Засега няма морбили, но кой знае...

При нас има много роми, над 10% от всички ученици, малка част продължават след 8 клас, но българчетата остават. Според резултатите от ДЗИ по БЕЛ /към този момент няма друг критерий/ училището ни е в първите 50, преди елитните в нашия град. За съжаление не намирам класации за НВО в IV и VII клас за тази година.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трябва да има отделни училища, паралелки или школи за циганите./може и не само за тях а и за други без претенции / В тях трябва да се изучава само български език - говорене,писане и четене, българска история и география, е, от мене да мине -може и малко  събиране и изваждане.  Който има мерак за повече - да отива в нормалните училища

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би няма да повярвате, но много от ромчетата след първи клас нямат проблеми с разбирането на български. Вярно, все още речта е аграматична и най-вече бъркат глаголните време, но нямат проблеми. С колегите установяваме, че без изключение всички те са най-редовните зрители на сапунките, които са озвучени на български за разлика от много по-качествени филми. Въпреки спорната художествена стойност, тези филми обогатяват активния и пасивния речник на ромската общност така, както нито един учител не успява за една година. Е, вярно че все пак има и млад меринджей :)

За математическите умения - с времето се научават да събират много добре, дори и децата, които не четат.  Другите действия не са приоритет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 5 часа, Самодива said:

Тя, интеграцията, е двустранен процес, но не зная колко още време ще трябва на някои да го разберат. В нашето училище при съставяне на паралелките ромите се разпределят поравно във всяка от тях. Преди години се получи така, че останаха по едно дете. Съвсем скоро родителите им поискаха да ги преместят в съседното училище по "семейни причини", а всъщност там щяха да са в един клас. 

Южняк, моля Ви, само ромски не съм учила и преподавала, откакто съм ресурсен учител. :wink: Не зная дали знаете, но в бланките за НВО - IV клас има графа за майчиния език. Е, "моите" ромчета отбелязват българския като такъв. Някои пък споделят, че като доведат в рода снаха от другаде, поради езикова бариера използват вкъщи българския. Не е като да няма надежда.

Ако говорим за роми-християни има надежда.

Аз още от началото направих вметката че големият проблем е с турскоезичните цигани - масата в България са такива, или поне тези  които припознаваме като обитателите на големите гета, и като източник на битовата престъпност, Те са най- неграмотните и най-маргинализирани , и при тях не става дума за желание за интеграция (дали имат или нямат желание това е отделен въпрос) , а прсто за невъзможност да го направят

Каква работа би имало днес за  човек, който не разбира разликата между мъжки и женски род, според вас? Или за хора които не знаят не знаят да събират или изваждат,камо ли да делят и умножават?.Има достатъчно безработни и пенсионери -желаещи българи за всяка работа в града ми- дори хората в автомивките и хигиениститките са българи - аптрпо- някои имат висше образование!

(Моято дилърка на тютюн, млада жена на 40 години, не знае да смята и когато направя някаква по сложна покупка, и я питам колко струва, я ми казва- "ами колкото дадеш, бате")

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 32 минути, Самодива said:

Може би няма да повярвате, но много от ромчетата след първи клас нямат проблеми с разбирането на български. Вярно, все още речта е аграматична и най-вече бъркат глаголните време, но нямат проблеми. С колегите установяваме, че без изключение всички те са най-редовните зрители на сапунките, които са озвучени на български за разлика от много по-качествени филми. Въпреки спорната художествена стойност, тези филми обогатяват активния и пасивния речник на ромската общност така, както нито един учител не успява за една година. Е, вярно че все пак има и млад меринджей :)

За математическите умения - с времето се научават да събират много добре, дори и децата, които не четат.  Другите действия не са приоритет.

За какви роми говорите Самодива, досега не сте конктеризирали нищо по въпроса - вярно е че всички желаем аномнимност, но все пак ако можете да бъдете по-конкретна?

Доколкото разбирам училището ви е условно "българско" е а не "псевдоромско" (гетово),  каквито са училищата в Столипиново или Шекера, къде циганетата няма с кого от връстниците си да говорят български?

Всъщност за мен лично потвърджавате вижданията, че ромчетата трябва да се учат в условно български училища, и да излезнат от пседворомските ("гетовите") училища..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ник, не бих могла да посоча към коя религия принадлежат, тъй като празнуват всички празници, включително и Хелоуин, а езикът им е някаква смесица от цигански, турски и български. Зная само, че при ромите от нашия град доскоро съществуваше строга социална стратификация. 

Преди години имах възможност да наблюдавам възрастни роми, заети да се грижат за озеленяването и поддържане на чистотата или да почистват коритото на реката. Работата им се контролираше почти ежеминутно. Днес много от тях, придобили умения за работа с моторни косачки и триони, притежават такива и се прехранват като предлагат услугите си. Доколкото разбирам получават немалко пари. А преди няколко години имаше масова трудова миграция към Португалия, бяха ангажирани в селското стопанство. Оттогава някои се връщат само през зимата. Част от парите бяха изядени и изпити на сватби и рождени дни, но останаха и за благоустрояване на жилищата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Самодива said:

За математическите умения - с времето се научават да събират много добре, дори и децата, които не четат.  Другите действия не са приоритет.

И аз имам подобна информация /съвсем слаба/. Класът, за който са ми казвали е от училище, в което учат предимно ромчета, но има и българчета. Има доста добре справящи се, но изглежда един голям проблем е дисциплината, а също и липсата на каквто и да бил интерес у родителите. Въпросът дали да учат заедно в едно училище наистина е сериозен. Може би по-скоро за тези, които проявяват желание и интерес и подкрепа от родителите, би било хубаво да учат в смесено училище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Южняк said:

В съвременния свят сегрегирани училища -под какъвто и да е предтекст - са изключени. Нико не може да го направи, дори с най-добри намерения. Мисълта ми е, съвременния свят е сбъркан.Много.

П.С. - рано  или късно владеенето на ромски език трябва да влезе в изискванията за учителската професия в БГ. Засега учителите го финтират тоя момент (не им се учи?...), но няма да могат да го избягнат. Един вид, като част от лиценза. Но това е извън топика на темата, далече от него.

ПСС - бъркаш, ако мислиш, че българите ще имат нещо против "истински" ромски училища. Напротив, ще им дойде дюшеш  - разделяне на циганчетата от българчетата в училище. Проблема е, че тия, които ще загубят от това, не са българчетата...и...не е в тон с епохата, в която живеем.

Не защото светъе е сбъркан, а защото нехомогенността на днешните общества навсякъде по света е факт. Освен може би на малките островни държавици - сега не се сещам за пример. Всички останали държави имат нехомогенно население. С оглед на добруването на цялото общество, ако от най-ранно детство хората нямат опит какво е да се живее заедно с различни от тях, те няма да се научат на това никога.

Като по отношение на училищата, под "различни" дори нямам предвид само етнически, расово или религиозно различни. Имам предвид и децата с увреждания. За да не бъдат те трайно дискриминирани и сегрегирани те като възрастни, трябва да не бъдат сегрегирани като деца. Освен ако наистина не са способни да участват в класическия учебен процес, дори с подкрепа - тогава е резонно да учат в специални училища.

И не само това. За да имат шанс за развитие, децата имат нужда от предизвикателство. Да се сравняват с по-добрите, да общуват с по-добрите. Оставено само на своята непривилигирована група едно дете примерно с образователни трудности никога няма да навакса и  дори това, което вече е постигнало, може да загуби. Точно защото се снижава до това, което възрастните си мислят, че то може и влиза в групата на неможещите. Това е labelling, a това нанася съществени вреди и на възрастни, какво остава на децата.

Въпросът с образованието е въпрос на това какъв свят искаме в бъдеще. Сегрегиран, в който монолитни групи от хора отпадат въобще от социалната мрежа на взаимоотношения, или такива, които макар и с нужда от съдействие, живеят според нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 9 часа, Самодива said:

 

Привет, мисля, че темата и форумът имат нужда от някой като тебе...добре дошла в темата, а и въобще.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Това с ученето на цигански от учителите е глупост. По добре е да има циганки за учителки. Хем ще са от техните (отношението на учениците ще е тотално друго), хем ще служат като нагледно пособие, че може да има и файда от учението. Съответно останалия училищен персонал охрана, чистачки, озеленители също може да са братя роми.

Задължително полицаи цигани. Няма да обяснявам защо, мисля е ясно.

Задължително връщане на трудови войски (може и не под това име, и въобще да не са към армията)! При това и за момичета. Нека за 1 година и даже 2 служба да получат професионални навици и китап. А като бъде забелязано умно момче (или момиче) може да получи привилегии за по нататъшно образование.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 59 минути, Frujin Assen said:

Това с ученето на цигански от учителите е глупост.

не мисля, че е глупост, след като има например изучаване на японски език в някои училища, защо да няма ромски или турски по желание. Още повече, ако реалната статистика е такава, че половината роми-мохамедани или турскоговорящи се декларират като етнически турци, изучаването на турски език по желание и преподаван от учители етнически турци, говорещи естествено и български, е добра възможност за интегриране и преминаване към добре овладян говорим и писмен български език, който е официалния книжовен език в България.

Друг вариант е да се въведе двуезичност в попълването на документите към държавните институции, отчитайки големия брой турскоговорящи - това е практика в САЩ, доколкото си спомням там имаше вариант на английски и испански.

п.с дали съществува още турска филология в СУ, докато учех там имаше такъв факултет?

п.с. Всъщност трансформирали са го в катедра "Тюркология и алтаистика"

  https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/fakultet_po_klasicheski_i_novi_filologii/struktura/katedri/tyurkologiya_i_altaistika

 

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Имам предвид учителите да учат цигански. Много по добър вариант е за учители да бъдат назначени роми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Just now, Frujin Assen said:

Имам предвид учителите да учат цигански. Много по добър вариант е за учители да бъдат назначени роми.

+ Разбирам

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Отдавна съм го писал, че ако искаме ромите да почувстват България своя държава трябва да бъдат допуснати до управлението. Примерно кмета на Столипиново да е циганин от национална партия (ГЕРБ, БСП), полицаите в квартала да са цигани, кметската администрация цигани, полицията цигани... и прочее. И когато ромите кажат "българите ни бутат къщите" да им се каже, "Ама той кмета е циганин като вас!" (а той не може да не ги бутне, защото такъв е закона). Когато полицията започне да бие ромите апаши да няма циркове "български полицаи бият бедни и гладни роми", защото ще ги бият пак цигани като тях. Да си има цигани депутати и от управляващите и от опозицията, а не да се гласува както сега.

За мен това е начина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, nik1 said:

Който има интерес, може да види това изследване

http://www.omda.bg/public/institut/niki/otpadashtite_romi - final.pdf

+ Интерес има:), но е над 300 страници и иска време.
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.... и че как позиция, изразена от национална институция, не се е допитала до специалистите преди да лансира тези през националния ефир:

http://e-vestnik.bg/5912/д-р-илона-томова-раждаемостта-сред-ромd/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Взето от един друг форум....

Цитирай

Ами, раждайте, бре! Кой ви спира? Правете деца на разглезените евро-кифли и до печката с 4-5 деца и ще видите как ще се оправи демографската криза. Но кой ще ходи из моловете, по кафенца с други кифли? Кой ще се шматка по магазините, за да си напълни гардеробчето с поредните парцалки? Кой ще развива криворазбрания феминизъм и още по-тъпата еманципация? Това с 4-5 деца, край теб, няма как да стане.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребители
On 7/6/2017 at 22:47, nik1 said:

Който има интерес, може да види това изследване

http://www.omda.bg/public/institut/niki/otpadashtite_romi - final.pdf

Ник, прочетох цялата книга и основното, което си извадих като заключение от нея е че всички пътища за ромската неграмотност и сегрегация водят до една-единствена причина: бедност.

Бедността на ромското население е източник на всички верижни проблеми, породени от нея, а не обратното. Според мен се търси лечение на симптомите, а не на източника, което усложнява проблема и е изцяло погрешен подход, обръщане в обратна перспектива, поради което има и неуспех на ромското интегриране.

Можем да дискутираме конкретно, подготвил съм си цитати от книгата в подкрепа на тази моя теза, но е доста обширна тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Всички тия книги се пишат в условията на автоцензура. Проблемът е много по-голям и няма да се реши. 

А за българската раждаемост - кой знае, може да се обърнат нещата, един Господ знае. Но не и ако вървим в направлението, в което сме тръгнали. 

Защото спасението е само едно - външна миграция на хора със СЪВМЕСТИМА с българската култура. Иначе няма да има тука България, а друго, което ще носи това име, но субстратът му няма да е тоя. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, КГ125 said:

Всички тия книги се пишат в условията на автоцензура. Проблемът е много по-голям и няма да се реши. 

А за българската раждаемост - кой знае, може да се обърнат нещата, един Господ знае. Но не и ако вървим в направлението, в което сме тръгнали. 

Защото спасението е само едно - външна миграция на хора със СЪВМЕСТИМА с българската култура. Иначе няма да има тука България, а друго, което ще носи това име, но субстратът му няма да е тоя. 

 

Специално това изследване не мисля, че е писано по метода на автоцензурата и политкоректността, защото в него има много нелицеприятни изводи от тази гледна точка. По-точно е да се каже, че авторите са подходили прагматично и емпирично, върху събрани данни и резултати от анкети. Много сериозен труд, според мен, който обобщава и други изследвания. 

За да не съм голословен, ще се опитам да го резюмирам, според моята гледна точка, разбира се:

cfe0ca2d97c35f6945e1e48a27418c20.jpg

стр. 55

Родителите роми искат прагматично образование и считат, че сегашното „няма връзка с пракиката” – 55 стр. Според тях обучението е с излишно натрупана информация и „това което се учи не им помага в живота”, а най-важно за образованието е неговата „полезност”.

Едно че са силно съкратени СПТУ-тата, второ там има завършили 1.8 процента роми, но се вижда, че са почти равни на другите етнически групи – 2.2 процента – изследването е от 2000 година.

ea48fb3a3e32b6623b9eb5d85f9e3c5c.jpg

Родителите роми са абсолютно категорични, че детето трябва да усвоява професия и че това ще засили интереса им към образованието.

Защо не се откриват такива техникуми ????

Учителите са привърженици на подготвителния клас като предучилищна подготовка – подготвителните класове в езиковите гимназии.

И на второ място – целодневни занимания за откъсване от гетото. – стр. 62

Ето защо /поради неполезност/ образованието в този му вид не е ценност за много от родителите роми – то не им дава перспектива за излизане от най-тежкия им проблем – бедността.

Точно поради осъзната неполезност, много роми родители считат, че правят услуга на държавата и обществото, като пращат децата си на /безполезно според тях/ училище, поради което тази услуга следва да им се заплаща. /Антова, Вълчев, 1998/. Когато се опитват да задържат с дисциплинарни мерки децата им, такива родители считат това като дискриминация.

Ромите се само-сегрегират, като общуват в гетото на ромски /който е безписмен/. – с.76

b0d87785a22c40e0be49f6f20202e8a2.png

Около 90 процента от ромите-родители считат, че най-добре децата им ще овладеят български език в детската градина и с повече занимания всеки ден в училище /допълнителни часове, занималня/.

Ромските момичета спират да ходят на училище около 12-13-годишни поради ранна бременност и раждане. Това е в тяхната родова култура – достигне ли полова зрелост момичето, трябва да се омъжи девственно, това е ценност, а в училище е трудно да го опазиш. Ранните бракове се посочват като главна причина за отпадане на 89.4 % от момичетата /Изследване на ПРООН-България, 2001:20/.

„Дъщерята учи в девети клас и е стара мома, трябва да я оженя”.

В повечето случаи женихът бива избиран от родителите на момичето критерият е да бъде способен да издържа семейството и децата, патриархална култура със силна мъжка роля в семейството. Като цяло мнението в ромската общност е, че образованието на момичето трябва да приключи във възраст между 15-18 години.

e06c9cd4667889ab20204d4efe05cab6.jpg

Друга важна причина и при момичета и момчета за отпадане е детския труд в различни форми, най-често гледане на близки:

9cb57b83606792d00057a36ce1ac72d0.png

Затваря се порочен кръг: тъй като нямат образование и са неграмотни, повечето роми не могат да си намерят работа, поради което считат, че търсенето на работа е безпреспрективно занимание. Така остават вън от здравноосигурителната и пенсионната система.И се насочват към полулегални и нелегални дейности: събиране на боклуци и отпадъци, нелегална работа по строежи, нелегална търговия, джебчийство, проституция, врачуване /Пампоров, 2004:45/; единственият легален източник са социални помощи, детски надбавки, помощи за безработни – циганите получават 4-6 пъти повече помощи от българите и 2-3 пъти повече от турците /Тилкиджиев, 2003: 156-157/; тази системна зацикленост ги гетоизира още повече и зантвърждава убеждението им, че няма смисъл да търсят работа. Държавата им отваря врата към такъв манталитет. Така може да се говори за „етнизация на бедността”.

Представително изследване на Р.Желева, в В.Киров и Е.Маркова сред родители на деца между 1-4 клас, главна причина за непосещаване на училище: бедност /61 %/, ценностна система на родителите /17%/, липса на родителски контрол /12 %/; за мен и трите се обобщават в един – бедност.

На въпроса „какво правят децата, докато не ходят на училище”, 56 % от родители-роми под чертата на бедността отговарят, че събират вторични суровини, 17 % че събират гъби и билки, 12 % - помагат в домашното стопанство. 67 % от децата на бедните ромски семейства работят срещу заплащане в извънучилищно време.

Красноречив е този профил на ромски родители:

e6bbe501207b19a5b7ae766945a93587.jpg

За децата от бедни ромски семейства най-трудни са български език и математика – 75 % от отговорилите.

70ae581531ce541cad5f0f8df0d969d6.jpg

От графиката се вижда, че приоритетти за ромските родители от получаването на образование на децата им са: 1. полезни знания; 2. да не са безработни; 3. по-голямо самочувствие – и трите могат да се групират в едно, изтръгване от бедността. Така отговарят 58 % от ромите – „образованието ще ги спаси от бедност.”

69735856e76a422320fbfc2e20dc988b.jpg

С какво се изчерпват държавните помощи

безплатни закуски

безплатни учебници

помощи за деца до 20 години

заплащане на детска градина

помощи за ученик

безплатен транспорт

еднократна помощ за началото на учебната година от 80 лв. за соц. слаби

Това са пасивни мерки за смекчаване на бедността, но не целенасочен план за нейното премахване.

Как самите родители оценяват различните помощи за задържане на децата в училище:

най-слабо са оценени „наваксващи програми”, училища „втори шанс”, целодневна форма на обучение; ромските родители оценяват най-високо безплатни закуски и учебници, еднократна помощ в началото на годината, месечна помощ, ако детето посещава училище, безплатен транспорт и т.н. – тоест парите

Веднага след това идва обаче „интернетна форма на обучение”!!!

70e5a8a15130b2d49118dbc26bb89e45.png

bec792e24abeb7a2d912c9d44f7f2edf.png

Повечето от родителите смятат, че интернетната форма на обучение е ефективна, но немалка част не са чували за нея или не знаят, едва една четвърт смятат, че не е ефективна.

Училищата, според анкета с учителите, нямат подкрепа от РИО, чиновниците не си вършат работата и са оставили на училищата сами да се оправят, работи се „на парче”.

766624439d28d5bab89372b6a2146085.png

За най-ефективни се оценяват задължителна подготовка преди първи клас /подготвителни класове/, еднократна помощ 80 лв. в началото на учебната година и заплащане на детската градина

673d66ce4fbf4ab3f54b6c51a2189f2e.jpg

Ромските „лидери”, които са посредници, обаче имат друго мнение за помощите, различно от това на родителите, те имат своя интерес от сегрегацията, защото я осребряват:

cfa480c7f59c20d969a9fb6b1afd7082.png

Не трябва да се игнорира напълно мнението на този ромски лидер, защото при всички помощи, те все пак са помощи за смекчаване на бедността, без да имат за цел да помогнат на ромите да излязат от нея. Ето защо, думите на такива „вождове” хващат декиш. Бедността е в основата на „гетоизацията” – тези хора не биха живели там, ако имаха финансовата възможност да си го позволят, поне мнозина от тях.

Затваря се порочен кръг – ромите са бедни, защото не владеят български език и нямат образование и не могат да си намерят работа, поради което по принуда се събират в гета, но тези гета се предимно бедняшки, а чак след това ромски.

Разкъсването на този кръг може да стане само по един начин – да им се намери работа, заплащане за тази работа и жилище.

За успехите на НПО-тата какво може да се каже, то е казано тук:

c3fe88ec10d3102e30a624c57ddacb25.png

Те дават малко пари за „екскурзии, закуски и парцалки” на ромските деца и присвояват съществената част от големите отпуснати им суми за заплати и бонуси. Дотам с техните „успехи”.

538b5cf31a18c56eb7dea4a629caa72f.png

Оттук нататък в книгата се завърта един постоянно зациклен кръг от констатирани проблеми:

-          езикова бариера

-          липса на държавен план за действие в лицето на Министерството на просветата и РИО

-          социална изолация в смесените училища

-          сегрегация

-          гетовизация

Дори и да пропускам нещо, кръгът започва и се затваря в една точка – масова бедност на етническото ромско население. И тук вече въпросът става не етнически и малцинствен, а социален. Това е големият въпрос, как да бъдат извадени тези 10 процента /по официални данни около 5/ от бедното БЪЛГАРСКО население от тяхната БЕДНОСТ, която ги изолира, сегрегира, противопоставя и гетовизира.

Въпросът за отпадането на ромските деца от училище може успешно да бъде отключен единствено по един радикален начин – с целенасоченото и планирано действие на цялото българско общество в лицето на неговата национална държава за ликвидиране на тяхната бедност.

Това казва в прав текст и Кметъла на Каварна: не можете да ги образовате и да искате от тях каквото и да е, преди да им създадете нормални човешки условия за живот, такива, че да се почувстват ХОРА.

Всички останали частични мерки са палиативни, те са решаване на частични проблеми, лекуване на симптоми, но не на болестта. А болестта се нарича БЕДНОСТ.

Оттам би трябвало да се изтегли цялата дефинирана погрешно като етническа верига на ромските проблеми – те са резултат от поголовната бедност на ромското население.

И от тази гледна точка, отговорът на твоя въпрос, Дора: кои са онези няколко повратни точки, които трябва да се намерят, за да се реши изцяло проблемът със сегрегацията на ромите в България?

Според мен  най-ефективното решение е правителстена програма за построяване на домове на тези бедни хора в интегрирана среда на останалото българско население, изваждане от гетата им. Като не става въпрос единствено на ромите, има поне още толкова хора от български етнически произход в тяхното положение на бедност, става въпрос за правителствена програма за борба с бедността в България, не само ромската.

Това може да стане, както е станало в Сингапур – закупуване на държавни терени и строителство на апартаменти и къщи за бедните, но или с тяхно директно участие в работата или със задължение да си плащат вноските редовно с друга работа.

Получаване на собственост не безплатно, не даром, както получават сега „помощите” си за иждивение, а със сключване на ипотечни заеми, в които всяко едно сдобило се със такъв собствен дом семейство се задължава да го изплати в срок от 10-20 години на вноски от работата, която му е осигурена от държавата или само си е осигурило.

Това е първата и най-съществена стъпка за изваждането на ромите от капана на бедността и гетото. Защото след като я направят, тези хора от лумпен-пролетарии, каквито са мнозина от тях сега в гетата, ще преминат в друго социално измерение – те ще бъдат собственици на недвижимост, тоест те вече няма да са бедни и безработни, следователно изолирани в гета по тази причина.

А да си собственик означава отговорност и друг манталитет, означава работа, образование и грижа за живота ти и за този на собствените ти деца. вече има какво да губиш, но и какво да печелиш, вече преставаш да си си лумпен без корени.

Следващите стъпки ще дойдат естествено от само себе си и ще бъдат много по-леки.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...