Отиди на
Форум "Наука"

Най-големият проблем на България в момента е демографският. Но решение има.


Recommended Posts

  • Потребители

Бедността според мен е само един от корените..

Ще илюстрирам така - дядо ми е бил мебелист на държавна работа, баба ми е била домакиня (визирам хора които нямат никаква, никаква връзка и подкрепа от село), но са изучили и 3-те си дъщери.  Мен и по-големия ми брат ни отгледаха същите тези хора - баба ми и дядо ми , с минимална финансова помощ на родителите ми, т.е аз съм бил в  бедно семействоство, И брат ми, аз сме се изучили

(Става дума за една минимална пенсия от 42 лева и една по-висока, по 2 х 30 лева давани месечно от родителите ми за мен и брат ми, плюс заработването на нещо частно от дядо ми, и отглежданите зеленчуци в двора ни - голям двор, Когато къщата е строена от дядо ми, това място е било в края на града, и е имало сметище, което той е взел да обработва, Сега мястото е в идеалния център на Пловдив)

Каква са другите корени на ромския проблем - смятам също културата, моделите (при ромите), съчетани и/или обусловени от дискриминацията и предразсъдъците към ромите - които са на стотици години и ги има както от българските турците така и от българите.

Нека всеки честно си отговори на въпроса, при равни условия дали ще избере за работник циганин, или нециганин?

Апропо, на работата ми (вече бивша) решиха да уволнят чистачките и да изполват услугите на  фирма за почисване. В екипа на фирмата, която почистваше имаше циганка - чиста, слабичка и изпълнителна жена, с поизрусена коса. Нашите работодатели още на третия ден поискаха от фирмата да смени циганката с българка Е от фирмата намериха една дебелана, момиче което замени циганката, момиче без никакъв опит, тя си го каза (момичето имаше някакви здравословни проблеми, а и според мен имаше и някакви ментални и емоционални такива), което момиче не се научи да чисти, но за сметка на това се преби бпо стълбите, докато работеше...

Та отгорете си на въпроса честно (аз съм доказан либертарианец и имам предрасъдъци към циганите, какво остава за нелибертарианците??)

ПС

Ако говорим за мен, аз още на пет - шест години ходех самостоятелно на училище - взимах една торбичка с учебници на брат ми, отивах до близкото училище и влизах в някои час, при учениците на случаен принцип (учителите не ме гониха, просто им казвах че искам да уча и те ме допускаха), сядах на някой чин, и слушах..

(Аз съм бил малко фрики)

ППС

И нещо малко комично и показателно: Моята малка приятелка, турското цигане А, тази година тръгва на училище. Каза ми "Аз тази година тръгвам на училише,..Ама ще уча с едни с черни деца...Ммм...Цигани! (казано с негативизъм)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 244
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 1 час, nik1 said:

Каква са другите корени на ромския проблем - смятам също културата, моделите (при ромите), съчетани и/или обусловени от дискриминацията и предразсъдъците към ромите - които са на стотици години и ги има както от българските турците така и от българите.

За нас е културен проблем техният модел да омъжват момичетата съвсем рано и да не работят жените, но това върви в съчетание с изискването мъжът да изкарва достатъчно пари, за да издържа жена си и децата. Обаче този техен модел се сблъсква със стената на невъзможност мъжът да е глава на семейството, оттук се разбива целият им морален свят. А причината е обективна - мъжете нямат достатъчно добре платена работа, за да изпълняват ролята си на авторитети в семействата. И започва разпад.

Както се вижда от това изследване, а и в други, почти половината роми, особено в Северозападна България, са намирали работа и прехрана в ТКЗС и разните предприятия, които тогава съществуваха в този край. Пътувах веднъж с мой роднина от този край в Берковица и като влизахме в града, той ми показа на един хълм много високи бели къщи, накипрени там: "Там е кварталът ЦК", каза ми. Изумих се, но се вързах, защото къщите изглеждаха по-хубави от обикновените. "Циганския квартал", поясни ми човекът. Всички тези къщи бяха построени тогава от пари, изкарани със занаят и труд, циганите в Берковица имаха добре платени занаяти. Сега не е така.

И тези почти половината от всички хора, след като нямат работа на село, идват по градовете и се заселват незаконно, където намерят - създават гета. И тъй като и в града за тях няма работа, започват да се лумпенизират, занимават се със събиране на боклуци, дребни кражби и черна борса или нещо от сорта.

И двамата ми дядовци бяха от село, единият от Бургаско, другият от Монтанско, и двамата са имали по 5-6 братя и сестри, защото са имали ниви и гори, за които е била необходима работна ръка. И тези хора, и двамата, не можеха да стоят без работа, все нещо правеха, така бяха възпитани и това бяха вършели през целия си живот. Не са били богати, но всичко са изкарвали с труд и бяха много будни, съзнавали са, че трябва да дадат на децата си възможно най-добро образование, което са и направили. Традициите се надграждат поне 3-4 поколения - счупиш ли за толкова време една традиция, нещата стават неуправляеми.

Ромите в България са лишени от реалната възможност да изкарват добри пари с някакъв занаят или частен бизнес, което разбива целия им свят на обичаи, в основата на който лежи моделът на патриархат - работещ много мъж, достатъчно силен, за да осигури дом и препитание за семейството си. Оттук започва тяхното маргинализиране и лумпенизиране и конфликтите им с другите етноси. Но те са различни, както от турците, така и от българите - те не са земеделци, като работливите турци, нито са толкова склонни към абстрактно образование като българите. За сметка на това имат други качества, прагматични са, сръчни, много комбинативни, но нямат никакво поле, където реално да правят пари с тяхна помощ да се измъкнат от бедността и гетата. Няма достатъчно прагматично направени училища за занаяти, защото не могат и свободно да се практикуват такива, в строителните занаяти никой не ги обучава, за да имат висока квалификация там и да печелят добри пари. И като сложиш допълнителното масло в огъня, което уж "социалната държава" налива във вид на дотации от социални помощи без ангажименти за трудова квалификация и задължения, много от тези хора си казват, че за тях е по-изгодно да не работят, отколкото да работят и учат.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Цитирай

Родителите роми са абсолютно категорични, че детето трябва да усвоява професия и че това ще засили интереса им към образованието.

 

Защо не се откриват такива техникуми ????

Защото не са нужни! Образованието само по себе си е тотално ненужно, ако после завършилите няма къде да работят. Иначе казано, първо трябва да имаш завод на когото да са нужни обучени хора и чак след това да откриваш съответното училище.

Цитирай

Затваря се порочен кръг: тъй като нямат образование и са неграмотни, повечето роми не могат да си намерят работа, поради което считат, че търсенето на работа е безпреспрективно занимание.

ГРЕШКА! Ромите нямат работа, не защото са без образование, а защото няма работни места в икономика. Няма заводи, няма ферми, няма нищо, къде да работят?

Цитирай

Разкъсването на този кръг може да стане само по един начин – да им се намери работа, заплащане за тази работа и жилище.

То това добре, но къде да им намерят работа на толкова хора. Още повече, за нормални заплати, като се има предвид, че нашите чорбаджий са по склонни да внесат работници от бабината си щурава, ама сакън да наемат роми за малко по големи заплати.

Цитирай

става въпрос за правителствена програма за борба с бедността в България, не само ромската.

МАЙКО, КАК МОЖА ДА КАЖЕШ ТОВА КИРОВ! И ТИ СЕ ОКАЗА ГНУСЕН КОМУНУИД, ТРЯБВА ДА БЪДЕШ РАЗПЪНАТ НА ПЕТОЛЪЧКА!!! (Както се знае бедните са такива защото са мързеливи).

На тези хора трябва да се даде РАБОТА и човешко заплащане. За целта държавата трябва да построи заводи, където да работят ромите. Защо държавата? Защото чорбаджийте по скоро ще си закрият бизнеса, отколкото да дадат нормални заплати и съответно да си намалят печалбата, а държавата може да си позволи тези производства да работят на минимална печалба със социална цел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо все на тях да се дава? Има някаква амнезия, че в тази държава живеят и други хора, някои бедни, нуждаещи се...

Една истинска история - В моето родно село имаше наводнение с доста сериозни поражения. Докарали след време помощи и ги раздали, но само на ромите. Иронията в случая е, че циганската махала е на високо и изобщо нито един ром не е бил засегнат от бедствието.

Преди 23 минути, Б. Киров said:

Ромите в България са лишени от реалната възможност да изкарват добри пари с някакъв занаят или частен бизнес, , което разбива целия им свят на обичаи, в основата на който лежи моделът на патриархат - работещ много мъж, достатъчно силен, за да осигури дом и препитание за семейството си.

Ром - "работещ много мъж" :animatedwink:, сигурно страдам от предрезсъдъци, но нещо не ми се вярва ромският модел да е такъв. Българите в мнозинството си също не изкарват добри пари, но никой не го е грижа за това. Ромите, та ромите.След толкова много грижи що се чудите, че се множат повече?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, Frujin Assen said:

На тези хора трябва да се даде РАБОТА и човешко заплащане. За целта държавата трябва да построи заводи, където да работят ромите. Защо държавата? Защото чорбаджийте по скоро ще си закрият бизнеса, отколкото да дадат нормални заплати и съответно да си намалят печалбата, а държавата може да си позволи тези производства да работят на минимална печалба със социална цел.

А-ха до постигнем консенсус, Фружине, ама не съвсем. Защо все за държавни заводи и ферми пропонираш? Та това си е жив държавен капитализъм. Ама нали като построи държавата завод или ДЗС, трябва да намери ПАЗАР за тяхната продукция, а държавния чиновник е калпав капиталист и търговец, опитът показа, че той повече краде, отколкото печели и продава. И тези неконкурентни заводи и държавни ферми без осигурен пазар ще капитулират по-бързо от немците пред Сталинград. Този филм вече го гледахме.

За друго пиша - държавна програма за строителство на домове за най-бедните и нуждаещите се. Държавата закупува терените, възлага на строителни фирми поръчки, като те приемат ангажимент да назначат определен брой безработни и крайно бедни /не само роми, защото проблемът не е етнически/ за свои работници, тези фирми строят и продават на държавата на по-ниски от пазарните цени домовете, а държавата ги продава дългосрочно на кредит на бедните, които работейки и с домове вече не са бедни. Държавата си върща вложените пари дългосрочно без да печели, но и без да губи, отървавайки се от вечното бреме да издържа социално слаби. Това са направили и правят и досега в сингапур - 750 000 държавни апартаменти, изкупени на дългосрочен кредит от работещи. Първата вноска от 80 000 долара се поема от държавата. И знаеш ли от кой го е изкопирал Ли Куан Ю - от "реалния социализъм", където вижда този модел през 60-те, но си го прилага без да одържавява целия частен бизнес. После комунистите от Китай копират неговия модел на капитализъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, Б. Киров said:

Ромите в България са лишени от реалната възможност да изкарват добри пари с някакъв занаят или частен бизнес, което разбива целия им свят на обичаи, в основата на който лежи моделът на патриархат - работещ много мъж, достатъчно силен, за да осигури дом и препитание за семейството си. Оттук започва тяхното маргинализиране и лумпенизиране и конфликтите им с другите етноси. Но те са различни, както от турците, така и от българите - те не са земеделци, като работливите турци, нито са толкова склонни към абстрактно образование като българите. За сметка на това имат други качества, прагматични са, сръчни, много комбинативни, но нямат никакво поле, където реално да правят пари с тяхна помощ да се измъкнат от бедността и гетата. Няма достатъчно прагматично направени училища за занаяти, защото не могат и свободно да се практикуват такива, в строителните занаяти никой не ги обучава, за да имат висока квалификация там и да печелят добри пари. И като сложиш допълнителното масло в огъня, което уж "социалната държава" налива във вид на дотации от социални помощи без ангажименти за трудова квалификация и задължения, много от тези хора си казват, че за тях е по-изгодно да не работят, отколкото да работят и учат.

Подчертаното от мен в твоето съобщение важи и за 40-50 процента от българите днес: Занаятът който 50 процента от българите научават е на работното място като наемници с  малки заплати (апропо, заплатата трябва да се оценява спрямо средната в региона, а не в страната - последното е напълно неинформативно, като пиша "малки" то използвам първата релация)

Разликите при българите и ромите идват по две направения- разлики в образованието на първо място, и предразсъдъците и дикриминацията при наемането на работа...
Ммм, да попитам Някой виждал ли в циганка сервитьорка например? Апропо, понеже съм/сме на морска вълна - миналата година видях за първи път и единствен път в живота си циганин касиер (който ме обслужи) и циганка консултант (към която се обърнах) в големия супермаркет на Свети Влас.

Е да това е така, защото в региона не остава и една свободна ръка "българи" през сезона (на автогарата на Слънчев Бряг, фирмените автобуси летят през десет минути за всяко селце в бургаския регион и обират и последния човек годен за работа, та съвсем сериозно тази година се мисли за внос на индийски и бангладешки работници за бранша https://dariknews.bg/regioni/burgas/chakame-11-mln.turisti-tyrsim-personal-ot-indiia-2026477 ), но в света на икономиката и реалния живот това е изключение. Безработица макар и минимална, има навсякъде по света, с много малки изключения, Е какво правим с циганите тогава? Необразовани и нежелани, "трета" ръка хора ? Ясно че не могат да бъдат калайджии и кошничари, ковачи, подковачи и т.н. - никой вече не ползва бакърени съдове, кошници, коне и т.н.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето ви още наука:

http://www.osf.bg/cyeds/downloads/SocialDistancesReport.pdf

Вижте 2.2. "трудови дистанции"

ПС

Леле боже, сега видах и таблица 6, стр.58....Аз не се смятам за особено толерантен, но се оказва че като "южноцентрален българин" съм с 3-4 пъти по толерантен от българите от другите региони..Леле боже..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Миналата година един приятел ходи на екскурзия в Италия и беше удивен колко много занаятчии правят живота на туристите там приятен - почти във всяко малко селце или градче има хора, произвеждащи и продаващи вина, домашни колбаси и всякакви произведения на занаятчийство. Аз съм виждал Фермерски пазар в западна страна, където производителите съвсем свободно продават всичко, приготвено от тях - сирена, колбаси и т.н. Не знам каква е статистиката на това колко хора си изкарват в България прехраната със занаяти, но ето какво открих на първо четене за Франция, която е втората икономика в Европа по БВП след Германия:

"Всяко трето предприятие във Франция (34%) е занаятчийско, сочи проучване на "ИК-Индустриконсулт". Около 850 000 фирми с годишен оборот повече от 174 млрд. евро създават 11% от БВП на страната. С присъствието си в хранителната индустрия, строителството, други производства и услуги съвкупният продукт на занаятчийството надвишава този на автомобилостроенето, както и на застрахователните услуги. Износът на занаятчийска продукция е над 7 млрд. евро, от които две трети в ЕС. Инвестициите в сектора надвишават 7.5 млрд. евро годишно. Занаятите дават работа на 12% от активното население в 250 професии - както традиционни (като кожарство, месарство и други), така и модерни (като микроелектроника, аудио, видео, климатични системи и др.)."

http://www.capital.bg/biznes/predpriemach/2008/04/18/486837_chudaci_v_zanaiatite/

Освен това, и в материала, който си постнал също го пише, децата от ромски произход проявяват подчертано внимание към часовете по музика, рисуване и физкултура, както и това, че тези предмети им се отдават. За занаятите в България стана въпрос в друга тема, оказва се, че да платиш патент не е достатъчно условие за да работиш, необходимо е майсторско свидетелство след три изпита за чирак, калфа и майстор и 6 години стажуване. Няма шанс някакъв занаятчия от ромски произход да премине през тези формалности, дори само заради това, че се плаща скъпо за всеки изпит и курсовете, отделно за патент. Обаче любопитна подробност е, че в номенклатурата на патентите има "компаньонка" и патентния данък, доколкото си спомням беше 6000 лв. годишно, сега не ми се търси, но го бях открил. Там им е отворено поле за дейност на ромските момичета, пълен шаш.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 13 минути, Б. Киров said:

Освен това, и в материала, който си постнал също го пише, децата от ромски произход проявяват подчертано внимание към часовете по музика, рисуване и физкултура, както и това, че тези предмети им се отдават.

Пише го и го знам (малката ми приятелка още от четири годишна е танцувачка и певачка и може да сложи в джоба си  всяка БГ етническа чалга звезда), но аз "сламки" не виждам..Пандора беше писала точно за това, но аз не се намесих за да не развалям дискусията и да не пукам розовите балони- Българите няма да отидем на концерт на циганка, ако не е поне четири октави и не е ромка християнка (Софи Маринова е ромка християнка и е с пет октави :))

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 21 минути, nik1 said:

Пише го и го знам (малката ми прителка още от четири годишна години е танцувачка и певакчка и може да сложев сложи си вскя БГ чалга звезда), но аз "сламки" не виждам..Пандора беше писала точно за това, но аз не се намсеих за да не развалям дискията и да не пукам розовите балони- Българите няма да отидем на концерт на циганка ако не е поне четири октави и не е ромка христинка (Софи Маринова е Христи

Още

Софи Маринова и Азис - не съм им ходил на концерти, но харесвам как могат да пеят и двамата, талантливи са, а Азис е невероятно интелигентен и саморазвиващ се интелектуално човек, скоро слушах интервю с него, той е израснал много през последните години като разбиране за живота и обща култура. Берковската духова музика, голям фен съм им:), също Иво Папазов, Ибряма, световен музикант. Ами Горан Брегович и Кустурица с какво си направиха световната слава - с цигани музиканти.

п.с. Но ако съм сериозен, ясно, че с чалга и песни и танци тези хора няма да бъдат извадени от бедността, а вече повече от 20 години всички други опити са ялови, като положението им става все по-тежко в битов план. Затова като изход виждам някаква правителствена програма за борба с бедността, не само ромската, но те са в ядрото на най-бедните 20 процента в България, това е факт. Вариантът със строителството вече е работил в други страни, всъщност държавата и преди 1989 година прилагаше панелното строителство на нови квартали за урбанизиращите се селяни - такива са Люлините, Младостите, Дружбите и още ред квартали в София, някои почти изцяло ромски - тогава апартаментите струваха колкото една лада и половина и се изплащаха за по 20-30 години на вноски, колкото сега е кабелната телевизия, факт. това няма да се върне, но принципът не е толкова лош, вместо да им рутят гетата, защото се криминализират, могат да им предложат работа в строителни компании с възможност да си купят евтино на изплащане жилища, докато работят. това е напълно осъществима идея, стига да има воля. Повече няма какво да напиша, защото се повтарям.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

Софи Маринова и Азис - не съм им ходил на концерти, но харесвам как могат да пеят и двамата, талантливи са, а Азис е невероятно интелигентен и саморазвиващ се интелектуално човек, скоро слушах интервю с него, той е израснал много през последните години като разбиране за живота и обща култура. Берковската духова музика, голям фен съм им:), също Иво Папазов, Ибряма, световен музикант. Ами Горан Брегович и Кустурица с какво си направиха световната слава - с цигани музиканти.

п.с. Но ако съм сериозен, ясно, че с чалга и песни и танци тези хора няма да бъдат извадени от бедността, а вече повече от 20 години всички други опити са ялови, като положението им става все по-тежко в битов план. Затова като изход виждам някаква правителствена програма за борба с бедността, не само ромската, но те са в ядрото на най-бедните 20 процента в България, това е факт. Вариантът със строителството вече е работил в други страни, всъщност държавата и преди 1989 година прилагаше панелното строителство на нови квартали за урбанизиращите се селяни - такива са Люлините, Младостите, Дружбите и още ред квартали в София, някои почти изцяло ромски - тогава апартаментите струваха колкото една лада и половина и се изплащаха за по 20-30 години на вноски, колкото сега е кабелната телевизия, факт. това няма да се върне, но принципът не е толкова лош, вместо да им рутят гетата, защото се криминализират, могат да им предложат работа в строителни компании с възможност да си купят евтино на изплащане жилища, докато работят. това е напълно осъществима идея, стига да има воля. Повече няма какво да напиша, защото се повтарям.

Жилищата навремето струваха колкото една лада, но имаше и работа за циганите като наемници. Сега за тях няма такава, (и аз няма да обяснвам повече че ще започна да се повтарям);

Строителните фирми са частни , както ти сам отбеляза, следват своя си политика и при наличие на някава безработица и желаещи и квалифицирани за работа нецигани, за циганите няма големи шансове. Дистанциите съществуват, те са факт, не може да го отричаме..
Апропо, за строителството днес, в 21 век също се искат квалифицирани хора, такива от професионалните гимназии по строителство, или хора с опит и/или квалификация - един строителен работник трява да може да се справя и да разбира от много неща, включително и от техника. Един ром, хванат от "улицата" не може да се справи с това, а и никои работодател не би взел човек от улицата, още по малко полуграмотен и/или маргинализран ром..

Бащата на А са го били взели на работа в една фирма в България и на третия ден са го уволнили, защото изпитвал големи затруднения с техниката, не разбирал нищо-това ми го разказа моя приятел, който живее на семейни начала с майката на младия мъж, и познава работодателят му.. Преди една година същия мъж (бащата на А) замина за Франция, с идеята/обещанието на негов авер,  да работи обща работя в строителството , но се оказа че там такива хора не се търсят. Върна се скоропостижно, затънал с дългове. Иначе мъжът е работлив - работи селска работа, ратай е

------------------------

Това с рутенето на гетата, е тъпо..Като им срутят гетата , те в гората ли ще живеят? Същото е и със спирането на помощите, раздаването им с условности (не визирам теб, добре разбирам какво казваш за помощите) - като им спрат помощите, те с кражби и грабежи ли ще се издържат? Ще увеличим полицаите, прокурорите, ще натоварим съдилищата още повече, и ще направим нови затвори, или какво? А тези които няма да крадат, ще умрат от глад ли?

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, nik1 said:

Жилищата навремето струваха колкото една лада, но имаше и работа за циганите като наемници. Сега за тях няма такава, (и аз няма да обяснвам повече че ще започна да се повтарям);

Строителните фирми са частни , както ти сам отбеляза, следват своя си политика и при наличие на някава безработица и желаещи и квалифицирани за работа нецигани, за циганите няма големи шансове. Дистанциите съществуват, те са факт, не може да го отричаме..
Апропо, за строителството днес, в 21 век също се искат квалифицирани хора, такива от професионалните гимназии по строителство, или хора с опит и/или квалификация - един строителен работник трява да може да се справя и да разбира от много неща, включително и от техника. Един ром, хванат от "улицата" не може да се справи с това, а и никои работодател не би взел човек от улицата, още по малко полуграмотен и/или маргинализран ром..

Бащата на А са го били взели на работа в една фирма в България и на третия ден са го уволнили, защото изпитвал големи затруднения с техниката, не разбирал нищо-това ми го разказа моя приятел, който живее на семейни начала с майката на младия мъж, и познава работодателят му.. Преди една година същия мъж (бащата на А) замина за Франция, с идеята/обещанието на негов авер,  да работи обща работя в строителството , но се оказа че там такива хора не се търсят. Върна се скоропостижно, затънал с дългове. Иначе мъжът е работлив - работи селска работа, ратай е

------------------------

Това с рутенето на гетата, е тъпо..Като им срутят гетата , те в гората ли ще живеят? Същото е и със спирането на помощите, раздаването им с условности (не визирам теб, добре разбирам какво казваш за помощите) - като им спрат помощите, те с кражби и грабежи ли ще се издържат? Ще увеличим полицаите, прокурорите, ще натоварим съдилищата още повече, и ще направим нови затвори, или какво? А тези които няма да крадат, ще умрат от глад ли?

 

Навремето една лада струваше колкото едно панелно апартаментче, по-точно е да се каже, защото ладата струваше 40 средни работни заплати или превъртяно еквивалентно 40 000 по днешни стандарти, това беше безумието на соц.дефицита:af:един цветен български телевизор струваше 4 средни работни заплати и т.н.

Да, строителните фирми са частни и едва ли биха наемали нискоквалифицирани работници, но има и държавни и общински такива. Т.н. Домостроителни комбинати, които през 60-те, 70-те и 80-те построиха стотици хиляди жилища по градовете и днес съществуват като предприятия, обаче се занимават с производство на тротоарни плочки и бордюри. Нищо не й пречи на българската държава да възобнови тяхната строителна дейност. Тогава вече може реално да обвърже наемането на работници с настаняване в построени от държавата апартаменти, както и организирането на квалификационни курсове за тези работници от държавата.

Точно така са постъпили в Сингапур през 60-те. Фирмата им за строителство и инвестиции е държавна от самото начало, та и до днес. В началото са строели бързо евтини жилища за настаняване под наем на най-нуждаещите се, после на втора крачка са им отворили възможност, вместо да плащат наеми да ги закупят, а на трета стъпка са започнали мащабно строителство и на по-луксозни апартаменти за онези, които могат да си ги позволят.

https://en.wikipedia.org/wiki/Public_housing_in_Singapore

Досега са построили и продали над 750 000 апартамента, като бумът в това строителство е бил през 2010, много след оттеглянето на Ли Куан Ю. Всъщност държавата в Сингапур се явява най-голямата строителна фирма и най-голямата инвестиционна банка, а гражданите печелят и то много, защото купуват на държавни цени, но могат да продават на пазарни - откъдето и да го погледнеш, печелят всички.

Преди голяма част от строителните работници, и то квалифицирани с добри заплати, бяха цигани и работеха по тези обекти. При целия мащаб обаче на българското соц. строителство на панелки /чак накрая почнаха да строят ЕПК/ количеството не може да се мери с това, което е построено в Сингапур, в качеството, без да съм виждал там построеното лично, почти съм сигурен, че също.

Та идеята ми е, че никой не може да забрани на държавата ни да строи и да инвестира в това, както го прави с магистралите и метрото. Ако се изчислят парите, които са пропилени по така нареченото "ромско интегриране" и се прибавят социалните помощи без никаква възвръщаемост, сумата вероятно ще надхвърли многократно необходимата сума за построяването на жилища за всички нуждаещи се бедни, голяма част от които продължават да живеят в бордеи и гета.

Между другото, безработицата при ромите не е съпоставима със средната в страната, там става въпрос за двуцифрени числа. Държавата в България се прави на ощипана мома по отношение на социалните си задължения и го кара ден да дойде друг да мине, пък после ще му мислим.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, nik1 said:

Това с рутенето на гетата, е тъпо..Като им срутят гетата , те в гората ли ще живеят? Същото е и със спирането на помощите, раздаването им с условности (не визирам теб, добре разбирам какво казваш за помощите) - като им спрат помощите, те с кражби и грабежи ли ще се издържат? Ще увеличим полицаите, прокурорите, ще натоварим съдилищата още повече, и ще направим нови затвори, или какво? А тези които няма да крадат, ще умрат от глад ли?

 

Сигурно ще ти прозвучи расистко, но да живеят където искат и да ядат каквото намерят, щом не щат да се интегрират.

Сигурно е ставало дума, че имам малко стопанство. Вече не помня колко са идвали да работят.

Пример от тази пролет. Търся някой да изчисти оборите. Вярно, тежка, ниско квалифицирана работа, но давам за нея цяла надница, макар, че работата е за три часа. Когато се налага и сам си я върша. Та, пролетта намирам един циганин, дето преди време е работил при мен и го пазаря да дойде да чисти. Ама той изкарал от някъде 20 лв и вече е богат и не му се работи. Праща ми брат си, за да се разберем. Почва да му обяснява, как не трябва да го излага пред мен и трябва да свърши работата. Разбираме се в колко часа да дойде. Идва времето, ама циганина го няма. Минава половин час и аз звъня на брат му. Какво става?  Ми... той брат ми се е напил и е легнал да спи. И това около обяд.

Е, питам, как да наемаш на работа хора, на които не може да се разчита? Защото това не е изолиран случай, а масово явление?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 55 минути, самотния вълк said:

Сигурно ще ти прозвучи расистко, но да живеят където искат и да ядат каквото намерят, щом не щат да се интегрират.

Сигурно е ставало дума, че имам малко стопанство. Вече не помня колко са идвали да работят.

Пример от тази пролет. Търся някой да изчисти оборите. Вярно, тежка, ниско квалифицирана работа, но давам за нея цяла надница, макар, че работата е за три часа. Когато се налага и сам си я върша. Та, пролетта намирам един циганин, дето преди време е работил при мен и го пазаря да дойде да чисти. Ама той изкарал от някъде 20 лв и вече е богат и не му се работи. Праща ми брат си, за да се разберем. Почва да му обяснява, как не трябва да го излага пред мен и трябва да свърши работата. Разбираме се в колко часа да дойде. Идва времето, ама циганина го няма. Минава половин час и аз звъня на брат му. Какво става?  Ми... той брат ми се е напил и е легнал да спи. И това около обяд.

Е, питам, как да наемаш на работа хора, на които не може да се разчита? Защото това не е изолиран случай, а масово явление?

 

Искаш гражданска война? То затова днес държавата им плаща социални помощи и ги оставя да крадат, защото човека е така устроен (включително циганина), че не му се мре от глад. Може да бъдеш убеден, че ако оставиш братята роми гладни ще се стигне до граждански безредици, а едни хубави брадати чичковци ще им обяснят как "българите християни са виновни за всичко".

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Да, строителните фирми са частни и едва ли биха наемали нискоквалифицирани работници, но има и държавни и общински такива. Т.н. Домостроителни комбинати, които през 60-те, 70-те и 80-те построиха стотици хиляди жилища по градовете и днес съществуват като предприятия, обаче се занимават с производство на тротоарни плочки и бордюри. Нищо не й пречи на българската държава да възобнови тяхната строителна дейност. Тогава вече може реално да обвърже наемането на работници с настаняване в построени от държавата апартаменти, както и организирането на квалификационни курсове за тези работници от държавата.

Точно така са постъпили в Сингапур през 60-те. Фирмата им за строителство и инвестиции е държавна от самото начало, та и до днес. В началото са строели бързо евтини жилища за настаняване под наем на най-нуждаещите се, после на втора крачка са им отворили възможност, вместо да плащат наеми да ги закупят, а на трета стъпка са започнали мащабно строителство и на по-луксозни апартаменти за онези, които могат да си ги позволят.

Ако държавата възобнови строителната им дейност, то строителните разходи не бива да нарастват. Освен това за да се построи нещо, трябва да се ограничи друго, тъй като това е обвързано с наличния капацитет на националното стопанство. Напр. представете си, че трябва да избираме между строеж на пътища и отглеждане на пшеница. Тонове пшеница да бъдат заменени с километри пътища, за да се построят селища за нуждаещите се. Решаването на такъв сложен проблем изисква конструиране на определен модел, чиито елементи да съдържат опростени условия. Колкото и нелогично да изглежда това, измислените предпоставки съществуват и реално. Възможностите за производство представляват една крива на трансформация, която показва, че при определено техническо равнище и определен капацитет винаги стоим пред избор. Едното за сметка на другото.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, самотния вълк said:

Сигурно ще ти прозвучи расистко, но да живеят където искат и да ядат каквото намерят, щом не щат да се интегрират.

 

Не е ми звучи расистко, ами необмислено, емоционално и доста опростенческо: Интегрирането нито е едностранен процес, нито е толкова лесен..

Апропо, нелепо е да се очаква че в една държава всички хора ще са с еднаква култура, еднакви ценности и еднакво интегрирани....  Малкият ми племенник е на 29, не работи никъде, не търси работа , всъщност отказва или бяга от работа (аз съм го водил за ръката на интервюта, на които са го одобрявали) и има само една година трудов стаж (има две започнати висши образования и  знае два чужди езика) ,без да е наркоман,  или от малцинство, е типичен случай на неинтегриран човек.. Той какво трябва да направи за да поиска да се интегрира, според теб? Да поиска някои да му смени чипа ли? Как става това? Или и него кучетат го яли?

Е да ама сме социална държава по Конституция,  и в това има и прагматична логика както го обясни и Фружина, хората независмо какви са и що са, и какво правят или не -имат основни нужди, ако те са пренебрегнати - стават революции и въстания.
Апропо, така наречените арабски пролети са нищо повече илки по-малко от реакции на кризатата от 2008 която засегна силно крехките и икономики на Сирия, Ирак и Либия, но не засегна богатите и  с по развити иконимикиарабски и близкоизточни държави, някои от тях също толкова  недемократични от изброените, Да имало е и външно участие и намеса на САЩ (тя винаги е съществувала в Близкия изток), но тя не е причината или повода за тези вълнения! Причината винаги е една - обедняване и недоволство към управляващите

(Грубо но и направо казано .. Ако командната система не се беше провалила икономически, ние нямаше да пишем във форума, защото БКП още щеще да е на власт, и щеще да има цензура)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, insighting said:

Ако държавата възобнови строителната им дейност, то строителните разходи не бива да нарастват. Освен това за да се построи нещо, трябва да се ограничи друго, тъй като това е обвързано с наличния капацитет на националното стопанство. Напр. представете си, че трябва да избираме между строеж на пътища и отглеждане на пшеница. Тонове пшеница да бъдат заменени с километри пътища, за да се построят селища за нуждаещите се. Решаването на такъв сложен проблем изисква конструиране на определен модел, чиито елементи да съдържат опростени условия. Колкото и нелогично да изглежда това, измислените предпоставки съществуват и реално. Възможностите за производство представляват една крива на трансформация, която показва, че при определено техническо равнище и определен капацитет винаги стоим пред избор. Едното за сметка на другото.

Не е точно така, макар че формалната Ви логика е желязна:)

Представете си сега друго: имате 250 000 души социално слаби и безработни на които непрекъснато трябва да давате поне по 200 лв. месечно, за да оцеляват. Месечно това прави 50 млн., годишно 600 млн., умножете това по 20 години и ще получите внушителната цифра 12 млрд. Сега си представете, че имате в наличност половината от тези пари - 6000 млн. Можете да построите с тях 200 000 жилища /по 30 000, защото те на Вас като инвеститор Ви излизат по толкова за брой преди да ги продавате/, в които да настаните тези 250 000 социално слаби и безработни /някои са семейства, затова говоря за 200 000 жилища/; инвестирате и строите, като същевременно назначавате повечето от тези нуждаещи се за Ваши работници на заплата да речем по 800 лв. месечно, преди това сте си калкулирали заплатите на работниците и при тази имате своята принадена стойност. тези хора работят, Вие им плащате заплати, но те строят за Вас. Едновременно с това те са Ваш осигурен пазар, защото Вие произвеждате стока с спринадена стойност - апартаменти. Докато работят, те Ви ги изплащат, но вече не по 30 000, колкото Ви е струвало на Вас, а по 40 000, колкото сте си изчислили, че ще Ви бъде лихвата за 20 години. И така, Вие вече не им плащате техните по 200 лв. следващите 20 години, продали сте им Вашата стока, която те след 20 години са Ви изплатили напълно с лихвите, върнали сте си изцяло инвестицията и сте спестили Вашите 12 млрд.

Сега вече можете да гледате чашата от към пълната й половина - не мислите откъде да орежете 6 млрд, а къде да инвестирате вашите спестени 12 млрд., защото те са Ви чиста печалба.

Но това не е всичко, както се казва в рекламите на телешоп - Вие сте извадили от нищетата 250 000 изгубени души, техните деца не са тръгнали по пътя на престъпленията и порока, а учат във вашите училища и университети и като черешката на тортата, след 20 години имате не само 250 000 хора средна класа, вместо лумпени, а имате и още поне 300 000 млади и образовани Ваши работници, които ще Ви носят принадена стойност и ще си стоят в родината.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, Б. Киров said:

Не е точно така, макар че формалната Ви логика е желязна:)

Представете си сега друго: имате 250 000 души социално слаби и безработни на които непрекъснато трябва да давате поне по 200 лв. месечно, за да оцеляват. Месечно това прави 50 млн., годишно 600 млн., умножете това по 20 години и ще получите внушителната цифра 12 млрд. Сега си представете, че имате в наличност половината от тези пари - 6000 млн. Можете да построите с тях 200 000 жилища /по 30 000, защото те на Вас като инвеститор Ви излизат по толкова за брой преди да ги продавате/, в които да настаните тези 250 000 социално слаби и безработни /някои са семейства, затова говоря за 200 000 жилища/; инвестирате и строите, като същевременно назначавате повечето от тези нуждаещи се за Ваши работници на заплата да речем по 800 лв. месечно, преди това сте си калкулирали заплатите на работниците и при тази имате своята принадена стойност. тези хора работят, Вие им плащате заплати, но те строят за Вас. Едновременно с това те са Ваш осигурен пазар, защото Вие произвеждате стока с спринадена стойност - апартаменти. Докато работят, те Ви ги изплащат, но вече не по 30 000, колкото Ви е струвало на Вас, а по 40 000, колкото сте си изчислили, че ще Ви бъде лихвата за 20 години. И така, Вие вече не им плащате техните по 200 лв. следващите 20 години, продали сте им Вашата стока, която те след 20 години са Ви изплатили напълно с лихвите, върнали сте си изцяло инвестицията и сте спестили Вашите 12 млрд.

Сега вече можете да гледате чашата от към пълната й половина - не мислите откъде да орежете 6 млрд, а къде да инвестирате вашите спестени 12 млрд., защото те са Ви чиста печалба.

Но това не е всичко, както се казва в рекламите на телешоп - Вие сте извадили от нищетата 250 000 изгубени души, техните деца не са тръгнали по пътя на престъпленията и порока, а учат във вашите училища и университети и като черешката на тортата, след 20 години имате не само 250 000 хора средна класа, вместо лумпени, а имате и още поне 300 000 млади и образовани Ваши работници, които ще Ви носят принадена стойност и ще си стоят в родината.

 

++

Една закачка: "Ох, къде са  ги тези 6 милиарда, да си направим голямата далаверата, с някой "шлем" или нещо друго, и да си оправим живота" (казали политиците от управляващите партии в България, респективно в коя да е балканска страна)

----------------------

Забелязавам, че нямаш нито един плюс. .

1) Никой не е готов да инвестира стотинки в България, ако става дума за роми, В периода на валерисимеонизма и популизма (какъвто у нас се очертава белязаното с кризи второ десетилетие на 21 век) е най-лесно е да се разкаже че те сами са си виновни и си заслужават съдбата, а парите да се пренасочват в "подходящите" насоки.
2) Валерисимеоновците не знаят кой е Ли Куан, и имат смътна представа за Сингапур като за далечна и екзотична страна:)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, nik1 said:

++

Една закачка: "Ох, къде са  ги тези 6 милиарда, да си направим голямата далаверата, с някой "шлем" или нещо друго, и да си оправим живота" (казали политиците от управляващите партии в България, респективно в коя да е балканска страна)

----------------------

Забелязавам, че нямаш нито един плюс. .

1) Никой не е готов да инвестира стотинки в България, ако става дума за роми, В периода на валерисимеонизма и популизма (какъвто у нас се очертава белязаното с кризи второ десетилетие на 21 век) е най-лесно е да се разкаже че те сами са си виновни и си заслужават съдбата, а парите да се пренасочват в "подходящите" насоки.
2) Валерисимеоновците не знаят кой е Ли Куан, и имат смътна представа за Сингапур като за далечна и екзотична страна:)

 

Забелязвам и аз:), но никъде не пиша конкретно за роми, това, според мен, е най-рационалното решение за ликвидиране на голямата бедност от над 20 процента. По стечение на ред причини там са повече роми, но утре, а и днес, не е гарантиран и никой етнически българин, като в крайна сметка всички сме по националност българи.

Подходът ми е чисто рационален, пък и не измислям топлата вода. В крайна сметка соц.държавата точно така прибираше парите на гражданите си в спестовните влогове и вноските за апартаменти, като ги караше да работят повече отколкото им плащаше.

Изчислих и вноската за такъв апартамент от 40 000 за 20 години - по 167 лв. месечно, ще рече, че тези хора работейки ще си плащат на държавата по толкова, колкото иначе като социално слаби тя им плаща. Те като работници ще построят своите жилища максимум за 5-6 години, а после ще работят 15 години за държавната фирма като й дават печалба, защото тя ще продължи да строи и продава с печалба на други, по-заможни от тях, и по луксозни апартаменти. Бизнесът в Сингапур с държавния фонд въобще не е благотворителен, защото така държавата прибира стотици милиарди долари от спестяванията на своите граждани и ги върти в други сметки.

Но който няма акъл има крака, казваше учителката ми по математика.:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

Забелязвам и аз:), но никъде не пиша конкретно за роми, това, според мен, е най-рационалното решение за ликвидиране на голямата бедност от над 20 процента. По стечение на ред причини там са повече роми, но утре, а и днес, не е гарантиран и никой етнически българин, като в крайна сметка всички сме по националност българи.

Подходът ми е чисто рационален, пък и не измислям топлата вода. В крайна сметка соц.държавата точно така прибираше парите на гражданите си в спестовните влогове и вноските за апартаменти, като ги караше да работят повече отколкото им плащаше.

Изчислих и вноската за такъв апартамент от 40 000 за 20 години - по 167 лв. месечно, ще рече, че тези хора работейки ще си плащат на държавата по толкова, колкото иначе като социално слаби тя им плаща. Те като работници ще построят своите жилища максимум за 5-6 години, а после ще работят 15 години за държавната фирма като й дават печалба, защото тя ще продължи да строи и продава с печалба на други, по-заможни от тях, и по луксозни апартаменти. Бизнесът в Сингапур с държавния фонд въобще не е благотворителен, защото така държавата прибира стотици милиарди долари от спестяванията на своите граждани и ги върти в други сметки.

Но който няма акъл има крака, казваше учителката ми по математика.:ag:

Аз те разбирам много добре за какво пишеш..

Според валерисимеонситичните и популистични обществени нагласи, ние българите сме добрите и работливите (е след като сме добри и работливи, няма начин да сме бедни, нали така ),. а бедните са циганите (които са лошите и мързеливите), и се подразбира че парите ще са за тях. Ах, да българите сме добрите разбира се,  ние дори престъпления не правим, правят ги циганите  в берлинското метро,  и шведите в българските хотели

Ама, не правим престъпления :), редовно се пребиваме по улиците и магистралите за отнето предимство, или защото някои ни е крив, Организираната престъпност по черноморието (дрога, простуция) с размерите на тази в САЩ по време на сухия режим....А да.. и политиците ни и бизнесмените ни, етнически българи, са съучастници в кражби за милиарди, на които редовно се замитат следите с помощта на на държавното ни обвинение, (в случаят с КТБ ще се случи същото!http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/07/27/3014538_dokato_davnostta_ni_razdeli/) , Но кой знае защо в медиите и телевиизиите все още се превъртат случаите и видеоматериалите на пияните и дрогирани БГ-цигани от берлинскто метро, ритнали момиче , и на пияният швед, ритнал камериерка?

Цитирай

Но който няма акъл има крака, казваше учителката ми по математика.:ag:

Има и друга поговорка: "прост човек, лесно настива" :)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, nik1 said:

Аз те разбирам много добре за какво пишеш..

Според валерисимеонситичните и популистични обществени нагласи, ние българите сме добрите и работливите (е след като сме добри и работливи, няма начин да сме бедни, нали така ),. а бедните са циганите (които са лошите и мързеливите), и се подразбира че парите ще са за тях. Ах, да българите сме добрите разбира се,  ние дори престъпления не правим, правят ги циганите  в берлинското метро,  и шведите в българските хотели

Ама, не правим престъпления :), редовно се пребиваме по улиците и магистралите за отнето предимство, или защото някои ни е крив, Организираната престъпност по черноморието (дрога, простуция) с размерите на тази в САЩ по време на сухия режим....А да.. и политиците ни и бизнесмените ни, етнически българи, са съучастници в кражби за милиарди, на които редовно се замитат следите с помощта на на държавното ни обвинение, (в случаят с КТБ ще се случи същото!http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/07/27/3014538_dokato_davnostta_ni_razdeli/) , Но кой знае защо в медиите и телевиизиите все още се превъртат случаите и видеоматериалите на пияните и дрогирани БГ-цигани от берлинскто метро, ритнали момиче , и на пияният швед, ритнал камериерка?

Има и друга поговорка: "прост човек, лесно настива" :)

ПС

Това че държавното обвинение замита следите на големите кражби и престъпления, извървани от управляващите не е нещо случайно, мое хрумване или черен ПР. (всеки се сеща за случаи на поставени чадъри от прокуратурата над политици през последните пет-десет години - ББ. ВС и други). Апропо тактиката на корпорациите да размотават и печелят се състои в същото- да подхвърлят огромно количество документи в съда или на проверяващите ги,   т.е прокуратурата в случая с КТБ изглежда се държи като адвокат на замесените в източването и съсипването на КТБ. http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2017/07/27/3014538_dokato_davnostta_ni_razdeli/

Просто е ( в "етика и право" има тема за това): Прокуратурата ни е съдадена по един вид сталинов образец и не е претърпяла радикални промени и в демократичната ни конституция. Та, тя е създадена да бъде репресивен орган, със свръхоправомощен главен прокурор и силно централизирана структура;
След промените това положение остава същото, новото е главният прокурор става независим от всякакъв контрол, той е напълно безконтролен (ако преди е имало контрол на партията майка или по точно на ЦК и  на Политбюро над всеки ръководител в страната, след промените той отпада)..Прокуратурата освен като репресивен орган (може да смаже всеки неудобен и) се превръща и в най-големия Търговец на влияние в Републиката, в лицето на Главния Прокурор  (по долу ще обясня защо) Т.е прокуратурата както може да размазва избрани и посочени хора,  така може да поставя чадъри над други, (Спомняме си доста такива - както на смазани и рекетирани хора, така и поставени чадъри)


Апропо в една от темите в Икономика дискутирахме Уругвай - страна с висока степен на върховенство на закона и много ниски нива на корупция,Там прокурорите са към съдилищата, а офисът на отговарящия за съдилишата и прокурорите магистрат е под шапката на министерството на културата, (всъщност в Уругвай няма министерство на правосъдието) Което просто значи е правосъдната/правораздавателна система може да работи добре без централизирана прокуратура (британския модел, най-добрата система е точно такава децентрализрана, прокурорите са "адвокати на короната" към всеки съд)

Всъщност първостепенното и най-важното за да работи изобщо една система, е прокурорите и магистратите да се ръководят от закона, но в нашия тип система  този конституционен и върховен принцип е изпразнен от съдържание (по скоро е заобиколен със Закона за съдебната власт,) , защото прокурорите са подчинени на хора и институции, те са зависими, освен че са и "методически наставлявани" от Биг Брадъра си, в момента е Цацаров
Т.е така конституираната ни прокуратура със Закона за съдебната власт е "системна" грешка (благодарности на Цацаров че илюстрира това толкова добре по време на мандата си) и е в противоречие с чл 117 ал 2 от  Конституцията ни, която гласи че чл 117 (2) Съдебната власт е независима. При осъществяване на своите функции съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите се подчиняват само на закона.

 

Цитирай

 

 

В чл. 117 от Конституцията се казва, че Съдебната власт е независима. При осъществяване на своите функции съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите се подчиняват само на закона.” Това гарантира функционалната независимост на прокурорите като магистрати. Изразът „само на закона” не е случаен и изключва подчиненост на лица и институции.

 

Някъде из лутанията на прехода българският законодател е решил да „пришие” в Закона  за съдебната власт една кръпка от миналото. И в отмененият ЗСВ от 1994 г., и в сега действащия закон от 2007 г., е заложено следното:  (3)Прокуратурата е единна и централизирана. Всички прокурори и следователи са подчинени на Главния прокурор. (4) Всеки прокурор е подчинен на съответния по-горестоящ по длъжност, а всички прокурори и следователи са подчинени на административния ръководител на съответната прокуратура”. (Чл. 136)

 

Прочетете повече на: http://ime.bg/bg/articles/podinyavaneto-na-prokurorite-protivorei-na-konstituciyata-/#ixzz4aAW64Viz

 

 

 

 

 

Добре, остава въпросът защо толкова  години никоя партия или политик не е сезирал Конституционния съд? Отговорът е защото всяка партия търгува с  Главния търговец на влияние на Републиката, и всяка партия очаква че когато дойде на власт ще може да изтъргува по - голяма кошница!

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, nik1 said:

Аз те разбирам много добре за какво пишеш..

Според валерисимеонситичните и популистични обществени нагласи, ние българите сме добрите и работливите (е след като сме добри и работливи, няма начин да сме бедни, нали така ),. а бедните са циганите (които са лошите и мързеливите), и се подразбира че парите ще са за тях.

+++

Стокхолмски синдром.

Така бих описал такава реакция, погрешно пренасочване на чувствата.

В случая с ромите, който е част от бедността в България, като се погледне обективно, много по-неизгодно за цялото общество е да се изсипват безцелно социални помощи десетилетия наред, които на всичко отгоре имат единствения ефект да предизвикват ненормално висока раждаемост, защото тя по този начин, както са дефинирани помощите, става средство за пари. Сметнах сумата, която за 20 години е дадена по този начин само от държавата, тоест от всички данъкоплатци - 12 млрд., отделно са разните "грантове" отвън. Е не е ли лудост сам да си създаваш демографски проблем, при това да си плащаш за този проблем, а най-сетне да мразиш източника на проблема, който сам си създал и продължаваш да поддържаш? Според мен е нерационално.:) след като с половината от тези пари си могъл да го решиш и да имаш ползи, както и хората от този етнос и въобще да не се говори за етноси, а за българска нация.
Историята с тази етническа част от българската нация е много проста - след падането на социализма, повечето останаха без работа, следователно без пари и някои от тях поради тази причина се отдават на престъпност. Вместо да ги мразиш и биеш, намери им работа и жилища /защото тези от селата се преместиха в градовете/ и проблемът ще се реши. Но не - ще ги мразим, ще им даваме още пари за да раждат по 5-6 деца с които изкарват още пари, и ще гледаме с възторжен блясък в очите онези демагози, които ни казват, че този етнос е лош.

Насила хубост не става, обаче, пък и да става - не бива. Някои уроци се учат по трудния начин, просто не съществува друг.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, Б. Киров said:

Не е точно така, макар че формалната Ви логика е желязна:)

Представете си сега друго: имате 250 000 души социално слаби и безработни на които непрекъснато трябва да давате поне по 200 лв. месечно, за да оцеляват. Месечно това прави 50 млн., годишно 600 млн., умножете това по 20 години и ще получите внушителната цифра 12 млрд. Сега си представете, че имате в наличност половината от тези пари - 6000 млн. Можете да построите с тях 200 000 жилища /по 30 000, защото те на Вас като инвеститор Ви излизат по толкова за брой преди да ги продавате/, в които да настаните тези 250 000 социално слаби и безработни /някои са семейства, затова говоря за 200 000 жилища/; инвестирате и строите, като същевременно назначавате повечето от тези нуждаещи се за Ваши работници на заплата да речем по 800 лв. месечно, преди това сте си калкулирали заплатите на работниците и при тази имате своята принадена стойност. тези хора работят, Вие им плащате заплати, но те строят за Вас. Едновременно с това те са Ваш осигурен пазар, защото Вие произвеждате стока с спринадена стойност - апартаменти. Докато работят, те Ви ги изплащат, но вече не по 30 000, колкото Ви е струвало на Вас, а по 40 000, колкото сте си изчислили, че ще Ви бъде лихвата за 20 години. И така, Вие вече не им плащате техните по 200 лв. следващите 20 години, продали сте им Вашата стока, която те след 20 години са Ви изплатили напълно с лихвите, върнали сте си изцяло инвестицията и сте спестили Вашите 12 млрд.

Сега вече можете да гледате чашата от към пълната й половина - не мислите откъде да орежете 6 млрд, а къде да инвестирате вашите спестени 12 млрд., защото те са Ви чиста печалба.

Но това не е всичко, както се казва в рекламите на телешоп - Вие сте извадили от нищетата 250 000 изгубени души, техните деца не са тръгнали по пътя на престъпленията и порока, а учат във вашите училища и университети и като черешката на тортата, след 20 години имате не само 250 000 хора средна класа, вместо лумпени, а имате и още поне 300 000 млади и образовани Ваши работници, които ще Ви носят принадена стойност и ще си стоят в родината.

 

Тази обективна рационалност предполага действие при цялостна информация. Когато едно национално стопанство съсредоточи усилията си върху производството на стоки за бъдещето, се появяват много обществено-политически и икономически проблеми, които също трябва да бъдат решени. Демографията познава три варианта за развитие броя на населението. По принцип е трудно да се предвиди в каква степен изменението на броя на населението зависи от икономическото развитие, но приемаме условно това като 'външна величина'. При нарастване на населението графичният вариант е пирамида, при задържане на развитието пирамидата се трансформира в камбана, а при намаляване на населението получаваме форма на ряпа. Ако населението стагнира (нито намалява, нито се увеличава), производството зависи от квотата на работещото население, а квотата на заетостта трябва да нараства, за да се увеличава жизненият стандарт. Ако жителите на дадена страна намаляват, техническият прогрес е длъжен по някакъв начин да прекомпенсира тази намаляваща квота, защото заетостта се съкращава. Относно решението на примера, който сте задали, ще отбележа, че размерът на необходимите бъдещи инвестиции, отговарящ на потребностите, се установява от статистиката. Но дали има строителна организация, която би инвестирала в това? Съмнявам се. В същото време държавата не може да отдели 6 млрд., за да се направи този 'завой'. Тогава как да се формира веществен капитал за целта? Правителството би могло да насърчи спестовността и да накара домакинствата да заделят тези пари, които да вложат в банките, а те от своя страна да отпуснат кредит на предприемачите, които ще строят. Понеже спестяването е трудна работа при нисък доход, държавата ще трябва да действа принудително. В резултат от спестяването жизненият стандарт ще спадне, а ефектът от инвестициите ще се прояви чак след няколко години. Ще бъдат ли съгласни работещите да им правят допълнителни удръжки от работната заплата, за да се постигне целта?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 48 минути, insighting said:

Но дали има строителна организация, която би инвестирала в това? Съмнявам се. В същото време държавата не може да отдели 6 млрд., за да се направи този 'завой'.

По първото Ви изречение написах, че строителната организация, която би могла да инвестира в това са държавните Домостроителни комбинати, тоест самата държава.

Дали държавата може да отдели 6 млрд. за да направи този завой?

Според мен, категорично да, и то се потвърждава от думите на самите държавници, изречени на първото събиране на Консултативния съвет за национална сигурност при Президента по повод на кризата с КТБ, които са стенографирани, цитирам:

"Николай Бареков:

Г-н Миков, имаме ли по 1-2 млрд. на ден, защото народът като усети 3-4 дена пари, ще спре да тегли на 5-тия ден?

Иван Искров: Колкото - толкова, колкото е необходимо - толкова.

ЙОРДАН ЦОНЕВ:

Значи, може да трябват 2 млрд., които да погасят първите няколко дни и да спре паниката при определено говорене, при определен тип действия. Могат категорично да не стигнат 20 млрд., ако кризата и паниката се разшири. Българската банкова система има 86 млрд. активи. Съотношението пари към други активи е около 10%, при средно за ЕС 3 за еврозоната, 4 за ЕС, но тези 10% не могат да стигнат. Ето защо няма отговор на въпроса - колко? Колкото трябва - толкова.

НИКОЛАЙ БАРЕКОВ: 10 млрд. можем ли да извадим

ЙОРДАН ЦОНЕВ: Ако предприемем необходимите действия, можем, за това говорим."

http://www.chitatel.net/forum/topic/19499-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%BF%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%82%D0%B1-%D1%81%D1%8A%D1%81-%D0%B7%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%B8%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D0%B1%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D1%8A%D0%BB%D0%B5%D0%BD-%D1%82%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82/

Всъщност държавата ни вече "извади" 5 млрд. лева по случая с погасяване на лошите дългове на КТБ и това е още по-силно доказателство, че може.

Има ли желание, има и начин. В противен случай сте права, не може.:)

Ако държавниците ни преценяват демографската криза като по-малък приоритет от спасяването на банките, това вече не е мой проблем.

п.с. Уточнявам, "необходимите действия", за които говори Цонев, са теглене на заем от МВФ, което става ясно от предишно изказване на Искров.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Киров. Една забележка към теб. Ти питаше "Защо българите не слушат ромски певци" и въобще не се интересуват от ромска култура. Отговора сигурно ще обиди и теб и другите либерали, но ще бъда честен. Вие либералите НЕ приемате друг културен модел освен американския. За вас селяните (независимо роми или българи или турци) са някакви полудиви необразовани кръгли идиоти, чиято култура е изостанала и упадъчна. Въобще според вас цялата българска цивилизация и култура са изостанали, мизерни и недостойни даже за споменаване. Поради това вие знаете и харесвате творчеството примерно на Франк Синатра, но не и оркестър Канарите, знаете и обичате Бийтълс, но не и Емил Димитров, а западната поп музика е несравнимо по добра от българската чалга. Слушането на лейди Гага и Деспасито е нормално, но който слуша 6 без 10 или Преслава е простак.

Това е причината ромската култура да не бива приета, а не някакъв митичен български шовинизъм.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...