Отиди на
Форум "Наука"

НАСА няма пари да прати хора на Марс, Луната е по-достъпна


Recommended Posts

  • Модератор Космически науки

 

НАСА най-накрая призна, че няма парите, за да изпрати човек на Марс

work-at-mars.jpg

Илюстрация: астронавт на Марс. Image credit : NASA

16 юли 2017 г. 10:00 ч.

Светослав Александров. Тази новина надали би изненадала някой космически ентусиаст - ние го знаем от доста време. По времето на предходната администрация на Обама НАСА постоянно рекламираше как има намерение да прати хора към Марс, но очевидно с идването на Тръмп и със смяната на администрацията агенцията най-накрая има свободата да признае каква е реалността публично.

"Аз не мога да предложа дата за хора на Марс и причината за това е че при текущите бюджетни нива, грубо при увеличение от 2%, ние не разполагаме със системите за повърхността, които трябва да са достъпни за Марс", съобщи Уилиам Герстенмайер (източник), шеф на пилотираната програма на НАСА, по време на среща на Американския институт за аеронавтика и астронавтика миналата сряда. "Цялото това навлизане, спускане и кацане е голямо предизвикателство за нас относно Марс".

Ето какво означава това: НАСА разполага с парите да изпрати хора в далечния космос, вероятно дори до орбитата на Марс, но самото спускане и кацане на повърхността е много сложна и скъпа задача. Нееднократно инженерите, работещи по безпилотната програма на НАСА, са говорили за това - тънката атмосфера е тази, която усложнява системите за кацане и поради това се налага създаването на комплексен и многокомпонентен хардуер, който включва топлинни щитове, парашути, спирачни ракетни двигатели, въздушни възглавници и авангардни системи като "небесния кран", с който марсоходът "Кюриосити" се спусна на повърхността на Марс през 2012 година.

Един пилотиран спускаем апарат обаче ще е много по-голям и тежък от тежащия един тон и с размер на лек автомобил "Кюриосити".

Но ако НАСА не може да изпрати хора на Марс, какво следва?

"Ако открием, че има вода на Луната, и ако искаме да свършим по-обширни задачи на Луната, за да проучим това, ние бихме разполагали с Дийп Спейс Гейтуей  за да позволи провеждането на такива обширни задачи на лунната повърхност", подчерта Герстенмайер. Дийп Спейс Гейтуей представлява всъщност окололунната станция, която НАСА понастоящем разработва съвместно с Русия и Европейската космическа агенция (ЕКА).

Така за пръв път шеф на НАСА след доста време заговори за пилотирани полети до Луната. Очевидно е, че при текущата бюджетна реалност, пилотираната космонавтика отива в тази посока.

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1840-2017-nasa-no-money-mars-landing

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...