Отиди на
Форум "Наука"

Как се предпазвате от настинка, от грип и от други подобни болести?


ISTORIK

Как се предпазвате от настинка, от грип и от други подобни болести?  

23 потребители са гласували

  1. 1. Как се предпазвате от настинка, от грип и от други подобни болести?

    • Ваксинирам се
      1
    • Пия витамини
      7
    • Храня се здравословно
      6
    • Пия чайове (билкови, зелени, черни, плодови)
      6
    • Ям чесън, лук и/или горчица
      9
    • Ям мед (или слагам мед в чая)
      7
    • Правя си гаргара (с чай и/или с топла вода)
      2
    • Ям цитрусови плодове и/или пия цитрусови фрешове
      4
    • Пия вода и други течности
      8
    • Пия твърд алкохол
      7
    • Лекувам се превантивно с хомеопатични препарати
      0
    • Спортувам
      7
    • Медитирам
      1
    • Ходя на сауна
      0
    • Спя повече
      3
    • Временно спирам тютюнопушенето
      0
    • Стоя си вкъщи и избягвам срещите с хора
      4
    • На работа избягвам болните колеги
      4
    • Не ползвам градския транспорт
      4
    • Нося маска
      2
    • Нося противогаз
      2
    • Моля се и чукам на дърво да не се разболея
      1
    • Мен настинки, грипове и болести (засега) не ме ловят. Аз съм нинджа и съм от желязо!!!
      4
    • Ще му мисля, като ме хване!
      4
    • Друго
      5


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Моля, споделете своя опит!

Може да изберете само един отговор или повече отговори в анкетата

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Дотук:

-никой не спира тютюнопушенето (баси мамата и наркоманите)

-никой не се лекува с хомеопатични срества (Романа печели нова точка, бафф)

-никой не ходи на сауна (никой не ходи в Швеция или Финландия, ах бедняците)

-никой не се вкасинира (ами да, те ваксините са опасни..)

-никой не носи маска или притовогаз (аха, да не сме китайци)

 

 

 

-

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

лично аз имам известни резерви към противогрипните ваксини, що се касае до тяхната ефективност. Разбира се хора с компроментиран имунитет е добре да си ги слагат.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

и ми звъниш на мен за безплатна консултация, кучееее ;))))

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 минути, Р. Теодосиев said:

Аз като се разболея слушам личния си лекар и си копувам каквото ми предпише от аптеката :animatedwink:

И аз така, но не всичко което, ми предписва GP-то ми понася на стомаха (не говоря за настинките и гриповете)

Преди известно време се бях "схванал" (или там както се казва) в областа на тила и чувтствах болки в продължение на 20 дни. Вероятно бях настинал и някакъв нерв се беше "зачоплил", и не минаваше (не бях сменял пози на спане или възглавници)

GP-то ми предписа някакви яки лекарсва (за подагра и за отпускане на мускули), обаче ми се разказа играта на стомаха още на втория ден.

Пълна тъпотия (от моя страна погледнато),. защото стомашните болки са (бяха) много по-силни , а и раздразненият и наранен стомах (лкигавицата му) не минава какво едно схващане или възпаление на нерв. Курсът  със фамотидина и диетата е поне месец при такова състояние, и няма гаранции..Както и да е, тези лекарства, само с няколко таблетки ми помогнаха за болката в тила, и ги спрях..
/Ако бях пил изпил всичките изписани, както е по рецепта (блистер, два) щях да пострадам сериозно/

--------------------------------

Не я знам моята GP как стои като професионалист, аз съм лаик и не мога да преценя..Иначе, не е дошла един път да види майка (лека и пръст) в къщи,, въпреки молбите ми - става дума за пациент преживял 4 мозъчни инсулта, за запознатите е ясно какво значи това..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 6 минути, Last roman said:

и ми звъниш на мен за безплатна консултация, кучееее ;))))

Аз теб визирам като казвам "личен лекар" :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, nik1 said:

- никой не спира тютюнопушенето (наркомани!!!)-

Непушачите никога не са го започвали. Няма какво да намаляват или да спират. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Само аз ли съм с твърдия алкохол? Ужас!

За себе си (освен за медицинско) почти не ходя при жипито. Поне по-рядко от 0,5 пъти / годишно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, ISTORIK said:

Непушачите никога не са го започвали. Няма какво да намаляват или да спират. 

Ееее...ти от майтап не разбираш..Не се стягай толкова де....Всички, които четат това, знаят, че и непушачите боледуват от настинки и грипове ; всеки е боледувал като дете най-малкото, освен ако не е бил Айрън Мен..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Някои карат на вода, други - на алкохол, трети - на чай, а има и такива, които смесват чая с алкохола.

Чудно ми е последната група хора дали разреждат алкохола с чай или пък разреждат чая с алкохол... 

Някои хора поят от мъка... Други - защото са болни. Трети пият от сутринта.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предпазването от настинка става, като се пазим да не прегреем! Прегряване:

- учестява са дишането и то повърхностно - в горната част на белите дробове, за да се охлажда кръвта, че ... ще ходи до мозъка, да го охлажда (за да нямаме халюцинации). Това води до "сваляне" Т на около 32-34 градуса в горната дихателна зона - и Т става ефективна  за бързо микробно развитие, като практически "не можем" с висока Т да убием вирусите, "намиращи" бактерии. https://bg.wikipedia.org/wiki/Вируси

- изпотяване и ... най-вредното: обдухване-течение, което да ни охлади (за кеф, по-скоро). Води до местно преохлаждане и "вдървяване на жилите" по жаргон...Боли много!:ac: Става доста често и по време на сън - неволно отмятаме завивките и ... се "вкоченяват" разни отвити места.

- чаят да не се пие горещ, а топъл. Да не се предизвиква голяма Т разлика, която  автоматично да изисква бързо дишане за охлаждане на "изгореното".

-при Хранене - топла, а не гореща храна. Всяка хапка да се дъвчи до "втечняване" - тогава се преглъща. Да не се употребяват газирани (или др.) напитки, по време на хранене, а и около 10-15 минути след това.

Е, и ако може да отделите сутрин около половин час за йога-леки упражнения (запазват еластичността на връзките и преносът на информация става нормален) с дишането - значи добре се пазите.:)

Късмет! за опитващите!:)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Малоум 2 said:

Предпазването от настинка става, като се пазим да не прегреем! Прегряване:

- учестява са дишането и то повърхностно - в горната част на белите дробове, за да се охлажда кръвта, че ... ще ходи до мозъка, да го охлажда (за да нямаме халюцинации). Това води до "сваляне" Т на около 32-34 градуса в горната дихателна зона - и Т става ефективна  за бързо микробно развитие, като практически "не можем" с висока Т да убием вирусите, "намиращи" бактерии. https://bg.wikipedia.org/wiki/Вируси

- изпотяване и ... най-вредното: обдухване-течение, което да ни охлади (за кеф, по-скоро). Води до местно преохлаждане и "вдървяване на жилите" по жаргон...Боли много!:ac: Става доста често и по време на сън - неволно отмятаме завивките и ... се "вкоченяват" разни отвити места.

- чаят да не се пие горещ, а топъл. Да не се предизвиква голяма Т разлика, която  автоматично да изисква бързо дишане за охлаждане на "изгореното".

-при Хранене - топла, а не гореща храна. Всяка хапка да се дъвчи до "втечняване" - тогава се преглъща. Да не се употребяват газирани (или др.) напитки, по време на хранене, а и около 10-15 минути след това.

Е, и ако може да отделите сутрин около половин час за йога-леки упражнения (запазват еластичността на връзките и преносът на информация става нормален) с дишането - значи добре се пазите.:)

Късмет! за опитващите!:)

...

Настинката е вирусно заболяване. 

Всичко това което си написал има връзка  със намаляване/ограничаване на стреса върху организма, който стрес отслабва  имунната система.

Това отслабване е един от факторите за възникване на заболяването
Настинките и гриповете са най-чести в периодите в които имунната система е подложена на стрес и/или е отслабена. И обратно - те са рядко срещани или протичат бързо и без усложения когато имунната система е в добра форма.

Другият фактор са самите вируси. Смята се че те са по-устойчиви в среда с по-висока влажност

Третия фактор са  струпванията на хора, и динамиката им;

Бих предположил че Жоро, които не се разболява често (според неговите думи),  се движи с личен автомоибил, и на работата си няма досег с много хора (алкохолът не помага, иначе приемам напълно закачката че "ракията мори вирусите" ;))

---

Моя метод е по-прост :animatedwink: и съчетава полезното с приятното: 7-8 пъти в годината морски рекреационен туризъм през лятото и есента ,....и до пролетта съм шен..:)

Преди да започна да го прилагам, двата, трите пъти вирусни заболявания от рода на настинките, през зимата до пролетта,  не ми мърдаха; Като по график бяха..

Имунната ми система се подобрява значително при този вид рекреационна дейност - плуване по вскяко време  + подремване на плажа + обикаляне из региона..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 4 часа, Р. Теодосиев said:

Аз като се разболея слушам личния си лекар и си купувам каквото ми предпише от аптеката :animatedwink:

Преди няколко години ме беше пипнал някакъв грип. Отивам аз при личната. Преслуша ме и рече: "сега отиваш в аптеката, купуваш си парацетамол и витамин С, после минаваш през пазара, взимаш си лимони, мед, чай от мента и си лягаш на топло". Оттогава спрях да ходя при нея при грип. :ag:

П.П. Но това го пиша не като подигравка с жената. Евала й правя, че не е от тези, дето веднага ти изписват куп хапове за всяка дреболия. Лятото на 2013 г. нещо се бях схванал зле във врата. Не минава и не минава, пущината му. Рекох си да не съм взел шипове да правя. Отивам при нея, поглежда ме тя, поразпита и рече: "що не вземеш за една седмица да не седиш пред компютъра и само да си лежиш". Полежах си десетина дена и... взех че се оправих. :ag:

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, Aspandiat said:

Преслуша ме и рече: "сега отиваш в аптеката, купуваш си парацетамол и витамин С, после минаваш през пазара, взимаш си лимони, мед, чай от мента и си лягаш на топло"

 

Преди 3 минути, Aspandiat said:

"що не вземеш за една седмица да не седиш пред компютъра и само да си лежиш".

 Тя има и "мойта" го казва това, ама тук там като се "изпраска", и ставам малко  скептичен..

Лимон, мента или градински, мед,  витамин С и парацетамол на прахчета при настинките (то май няма други медицински лекове за настинка, само едно ативирусно за определени типове "настинки", та току виж излезне, че всеки може да е "доктор по настинките" ;)), ама така ме накисна с тея хапчета за подагра и отпускане на мускулите (барем самото едното да  беше; или да ме беше питала първо как съм със шкембето), че не знам какво да мисля

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Начи, аз като усетя, че почва да ме налазва нещо, веднага разтварям 1-2 таблетки аспирин С на байер. Затопля и ако не е нещо по-сериозно вирусно, пресича веднага. С другия аспирин на байер не се получава.

Инак като дойде 1 ноември и почвам да набивам настърган джинджифил с мед. Той люти доста за онези, които не са му свикнали, но действа добре и на алвеолите, и общоимунно, и тонизира. Можеш и вместо кафе да го взимаш. Отделно и вдига самолета.

Ама трябва да се внимава с джинджифила. Колкото е по-пресен, е по-лют и по-полезен. Ако изпод рендето излиза като все едно стържеш ряпа или картоф, значи джинджифилът е читав. Ако излиза на влакна и външно е спаружен, е стар и е за боклука. Лошото е, че миналата зима пазарът беше наводнен с един сорт джинджифил, който външно изглежда пресен, гладък, обаче като го стържеш, излиза на влакна. Тоя скапан сорт се познава по това, че е с по-дребни грудки, по-кръгли и с правилна форма, иначе гладки и лъскави. Хубавият пресен джинджифил е с по-неправилни като форма грудки, по-издължени.

 

П.П. Джинжифилът, противно на заблудите, не дразни стомаха. Така че става и за гастритлии и за хора с нервен стомах.

Редактирано от Aspandiat
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В анкетата липсва основния принцип на лечението на грип:

Без лекарства те влачи цяла седмица, а с лекарства минава за 7 дни.

:ag:

Все пак при грип почивката и болничния са за препоръчване, защото при грип основното го прави имунната система. След заболяване има имунитет към същия щам за около 6 месеца. Пиенето на антибиотици не ускорява кой знае колко оздравяването, но пречи на изграждането на имунитета и има риск същия щам да изплющи този дето ги е пил не след месеци, а още другата седмица.

 

Обръщам внимание, че грипът е вирусно заболяване, а не настинка или бактериално заболяване. Няма достатъчно ефективно лечения. Особено хвален е ремантадина, а и хомеопатичния тонзилотрен принася полза. Макар че шанса да се заразите от чакащите на опашка в аптеката докато купувате лекарство за близък  е много по-голям, отколкото цяра който вземете да помогне не него, а после и на вас.

Редактирано от Р. Теодосиев
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Галахаде, ако ще почваме да правим тук реклама на здравни продукти, аз ще препоръчам това профилактично да се взима от 1 ноември. Съдържа коластра и е силен имуностимулант.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поне веднъж на ден ям лук. До сандвича или принцесата, като си цепна една глава на 4 и я посоля изяждам я ей така. А чечер обизателно 1-2 склиди чесън. Случвало ми сее цяла глава да изям, ама това е рядко.....

1 склида чесън гони вирусите, една глава гони всички....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Just now, Skubi said:

1 склида чесън гони вирусите, една глава гони всички....

всички мацки гони също :ae:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, Galahad said:

Обръщам внимание, че грипът е вирусно заболяване, а не настинка или бактериално заболяване.

Да вметна, и настинките са вирусни заболявания, като вирусите са различни от този на грипа. Някои от симптомите на настинките и грипа са подобни, но грипът протича по-тежко, с характерни за него симптоми. и с по-голям риск от усложнения от настинките.

Ремантадинът е антивирусно противогрипно лекарство.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 17 минути, Skubi said:

Една скилида чесън гони вирусите, една глава чесън гони всички....

Малко чесън ще прогони вирусите. Много чесън ще прогони приятелите ти.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...