Отиди на
Форум "Наука"

Какво е това ?


Recommended Posts

  • Потребител

Монетата е от 1910 година

Пише Фердинанд I

 

Някой ако може да ми каже дали изобщо е монета ;д

Или да ми каже какво е...

Много ще съм благодарна!!

1508854859105-163963013.jpg

1508854912985923893829.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прилича на пендар (накит) заради дупката, която е пробита в края на монетата. Металът злато ли е?

(Не знам да има медни пендари)

Медалът е с ушенце:

http://magazinera.bg/1910-г.-Стар-бронзов-медал-2219841

Пуснах един сърч, излезна ми че медалите се правят с ушенца, а пендарите - без ушенца, и хората си ги пробиват да ги нанижат

--------------

Не ми присъщо да се заминвам с монети. Видях темата и се разрових.. 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

59ef83d2861c7_.jpg.62eeb714fe66e3289fc4f7e1a7bd202e.jpg

Изглежда става дума за вариант на този медал. Той е позлатен, но има и бронзов вариант. Има надпис „Спомен от България”, което означава, че е със сувенирен характер. Няма го сред официалните български ордени и медали. Orders, decorations, and medals of Bulgaria - Wikipedia

Не се знае от кого е раздаван. Може да е нещо като днешния „Почетен знак на президента” и да е даван от Фердинанд на чужденците. Този от снимката най-горе е без текста „Спомен...". Вероятно е по-ранен вариант.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност те са твърде спорни, но всички тези типове се водят "Неофициални Царски Медали", като се смята че са правени от различни неправителствени организации, ателиета, по поводи и различни годишнини....или без такива,

От този тип са поне 5 варианта. Всички са от едно атилие, но не съм виждал голяма и ясна снимка за да се разчете под бюста производителя.

От типа "Споменъ отъ България" и халка има поне 3: бял (мисля е мед никел), голям мед или бронз (колкото 1 лев 1912) и малък, колкото 50 стотинки 1912/1910 или близки диаметри,

Също с халка, но без надпис "Споменъ" има поне 2 малък и голям.

Този според мен е бил с халка, която обаче се е счупила (има следи отгоре), изпилена и пробита вторично дупка. И мисля че е по-малкия диаметър.

Може би от почти всички неофициални 1910 има най-много разновидности и се среща, може би най-често...останалите са още по трудни, И информацията за всички е яко кът.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...