Отиди на
Форум "Наука"

Ресентимент


Recommended Posts

  • Потребител

Сравнението със западните демокрации не е в наша полза.То предизвиква в психически неустойчивите индивиди Ресентимент (фр. ressentiment /rəsɑ̃timɑ̃/ <негодувание, злопамятност, озлобление») — чувство на враждебност към този, който субекта счита причина за своите неудачи («врага»), бессилна завист, тягостно съзнание за безмислието,....Чувството на слабост или неполноценност а също завист по отношению на «врага» води към формирането на ценностна система която отрича системата от ценности на «врага» 

Субекта създава образа на «врага», за да се избави от чувството за вина от собствените неуспехи.
Ресентимента се явявя по сложно понятие, от завист или неприязън. Феномена на ресентимента е сублимация на чувството за неполноценност в особена система на морал.
Ресентимента пренасочва болката, която придружава усещането за собствената ни малоценност /неуспех/ към външна изкупителна жертва. Егото създава илюзията за враг, който може да бъде "обвиняван" за собствената ни малоценност /неуспех/. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0 ... 0%BD%D1%82
Прави впечатление, че темите за конспирациите, русофилството , демонизирането на САЩ и Европа, антинауката, фолк-хистори,магическото мислене,носталгията и негативните новини са най посещавани и дискутирани.Не е случайно че флагманите на проруската пропаганда "Блиц","Шок","...публикуват само такива материали.Най тежко поразените индивиди вярват във всичко, други поддържат определени профили.По образованите например не вярват в кемтрейлса, но си запазват енергията и пристрастията за някои други от посочените теми.

Евреите,банките,Ротшилд, рептилите,...ни командват.Пръскат ни с кемтрейлз за да ни манипулират.Отричат се “атлантическите ценности” на врага.САЩ тормозят не само Русия, но и цялото земно кълбо напоследък посягат даже на  Марс Сравнението със западните демокрации не е в наша полза.То предизвиква в психически неустойчивите индивиди Ресентимент (фр. ressentiment /rəsɑ̃timɑ̃/ <негодувание, злопамятност, озлобление») — чувство на враждебност към този, който субекта считае причина за своите неудачи («врага»), бессилна завист, тягостно съзнание за безмислието,....Чувството на слабост или неполноценност а също завист по отношению на «врага» води към формирането на ценностна система която отрича системата от ценности на «врага» 
Общото между тях е ресентимента, във всички се посочва врага и се обвинява за сполетените нещастия. 
Моралът на господарите и моралът на робите (нем. Herren- und Sklavenmoral) ― е централна тема в работата на Фридриха Ницше, в частност, съчиненията «Към генеалогия на морала». Ницше утвърждава, че съществуват два основни вида морал: «морал на господарите» и «морал на робите».
В отличие от морала на господарите, който е основан на sentiment, рабския морал е основан на ressentiment — той е построен на обезценяване на това ,което се явява ценност за господарите и което робите нямат. Моралът на господарите се заражда в силните духом, моралът на робите в слабите ,и двата се явяват противоположни. Робския морал е реакция на угнетените, за това е отправен към очерняне на своите угнетители. Той се характеризира с песимизъм и цинизъм. https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0 ... 0%BE%D0%B2
Оказва се че “ресентимента” е в основата на робския морал който имат всички конспиратолози, русофили, отричащите науката и прочие други индивиди със ниско самочувствие(което е основополагащо за липсата на характер).
Успокоение носи факта че и руснаците са като нас. http://www.inache.net/filos/967
Не напразно всички произлизаме от склавите(робите). :ab:

 

Редактирано от vvarbanov
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

значи як буламач от понятия заформи.

А и си превеждал тук таме от някой 'непълноценен' русофилски сайт :)))

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Психологическите модели на догонващи нации са много интересни. Те трябва да се изучават особено у нас, за да се пропагандират подходящи морално-обществени модели на поведение и идентификация. Иначе наистина се стига до двете крайности - или абсолютно себеотрицание и пълно приемане на всичко от напредналите като правилно. Или пълно отричане на всичко у напредналите като неправилно и вражеско. 

Имайте предвид, че голяма част от "интелектуалците" от пропагандаторите у нас са с руска школовка или направо работят за рус и затова у нас веднага се пропагандира и представя руската гледна точка за света и тя се набива на българина.

Наистина е трудно да се изгради модел, в който постоянно се представя материалното благополучие на напредналите (медиите и информацията), а от друга страна трябва да се изгради морално-обществен модел, с който трябва да ги догонваш и то с десетилетия. Трудно е, но крайните нагласи са еднакво вредни.

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко в противовес: Ако не "умрете" от смях докато гледате ... какво значи различна гледна точка. Има и други, ама това е добро да се почувстваме глупаци... Ужас! Умножиха ни по нула!:aggressive:

https://www.youtube.com/watch?v=qPfuOcfHY44

 

...

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Last roman said:

значи як буламач от понятия заформи.

А и си превеждал тук таме от някой 'непълноценен' русофилски сайт :)))

Не че ти нямам доверие, но нека видим Фружина и Душко какво ще кажат.

Иначе по принцип си прав(от русофилска гледна точка).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

между другото - русофобията също е израз на ресентимент :animatedwink:

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Last roman said:

между другото - русофобията също е израз на ресантимент :animatedwink:

 

Не е точно така. Русофобията е реакция, контрадействие срещу външна денационализираща идеология - русофилията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, stinka (Rom) said:

Психологическите модели на догонващи нации са много интересни. Те трябва да се изучават особено у нас, за да се пропагандират подходящи морално-обществени модели на поведение и идентификация. Иначе наистина се стига до двете крайности - или абсолютно себеотрицание и пълно приемане на всичко от напредналите като правилно. Или пълно отричане на всичко у напредналите като неправилно и вражеско. 

Имайте предвид, че голяма част от "интелектуалците" от пропагандаторите у нас са с руска школовка или направо работят за рус и затова у нас веднага се пропагандира и представя руската гледна точка за света и тя се набива на българина.

Наистина е трудно да се изгради модел, в който постоянно се представя материалното благополучие на напредналите (медиите и информацията), а от друга страна трябва да се изгради морално-обществен модел, с който трябва да ги догонваш и то с десетилетия. Трудно е, но крайните нагласи са еднакво вредни.

 

Ако руския ресентлимент (като негодувание и озлобление към Запада) е все пак е очакван и разбираем (психологически разбираем) , то нашият ресентлимент продобива гростескни форми.  Избива в това което се нарича "русофилство" - "русофилите"  смятат, че нищо в България не трябва да се прави (и нищо България не би трябвало да прави) без одобрението на Русия..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 8 минути, stinka (Rom) said:

Не е точно така. Русофобията е реакция, контрадействие срещу външна денационализираща идеология - русофилията.

при някои хора е просто психическо заболяване.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Last roman said:

при някои хора е просто психическо заболяване.

Русофилията и фобията са резултат на психически разстройства.Там е работата, че опониращите на русофилите се възприемат от тях като русофоби.Пропагандата втълпява, "Който не обича Русия значи я мрази.Това черно-бяло виждане е характерно за индивидите с комплекс за малоценност.Те го възприемат поради липса на критично мислене)и почват да го повтарят тъй като допада на техните когниции."Патология е да се обича цяла държава барабар с престъпниците.

Така наречените от теб русофоби, не харесват нито политиката на Русия, нито москвичите.Но руснаците, нафтата им,природата, културата, са харашо.

Това не е русофобия!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

о, моля ти се, срещал съм доста видиотени представители на русомразците, които хейтят по дифолт и виждат света в черно-бели краски именно поради психически разстройства или някакъв комплекс за малоценност. :)

 

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 49 минути, Last roman said:

при някои хора е просто психическо заболяване.

а русофилията тогава какво е? И тя на какви психични състояния почива?

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, nik1 said:

Ако руския ресентлимент (като негодувание и озлобление към Запада) е все пак е очакван и разбираем (психологически разбираем) , то нашият ресентлимент продобива гростескни форми.  Избива в това което се нарича "русофилство" - "русофилите"  смятат, че нищо в България не трябва да се прави (и нищо България не би трябвало да прави) без одобрението на Русия..

Там е естествено пропагандиран, защото Русия е естествен конкурент на Запада в Европа и някой части на света.  Донякъде е нормално пропагандата да възпитава подобни нагласи спрямо Запада...

А у нас защо??? И колко е вредно? Вмество да се пропагандира, че догонването изисква време, постояннство, работа и отдаденост за дълъг период...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, Last roman said:

о, моля ти се, срещал съм доста видиотени представители на русомразците, които хейтят по дифолт и чиждат света в черно-бели краски именно поради психически разстройства или някакъв комплекс за малоценност. :)

 

Добре, съгласен съм с тебе.

Тук обаче няма русофоби.Русофили има.Защо тия хора с "психични отклонения" не се ограничават в троленето и хейтването на проруска пропаганда.Аз разбирам, че те не го правят нарочно, а е резултат на болестното състояние в което се намират.Индивидите диспансирани тука, получават прорусофилска  протекция , но това пречи на тяхната рехабилитация и интегрирането им в обществото.Така не можем да дискутираме  ,всички теми се разглеждат от русофилска гледна точка.

п.п.А пък ако случайно се мерне някой русофоб(от тия дето казваш че си виждал) ,той също трябва да се изолира като русофилите.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

също така неспособността да виждаш своите недостатъци, но да сочиш тези на другарчето си е общочовешки модел на поведение. :animatedwink: 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 минути, vvarbanov said:

Добре, съгласен съм с тебе.

Тук обаче няма русофоби.Русофили има.Защо тия хора с "психични отклонения" не се ограничават в троленето и хейтването на проруска пропаганда.Аз разбирам, че те не го правят нарочно, а е резултат на болестното състояние в което се намират.Индивидите диспансирани тука, получават прорусофилска  протекция , но това пречи на тяхната рехабилитация и интегрирането им в обществото.Така не можем да дискутираме  ,всички теми се разглеждат от русофилска гледна точка.

п.п.А пък ако случайно се мерне някой русофоб(от тия дето казваш че си виждал) ,той също трябва да се изолира като русофилите.

При троловете състоянието се уложнява допълнително - в един момент започват да вярват напълно в нелепостите които преразказват или директно линкват и цитират, и загубват всяка възможност за критично мислене..Имаме едни индивид тук във форума, с видимо професионално изкривяване..

http://www.dw.com/bg/един-бивш-руски-трол-разказва/a-18387103

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, nik1 said:

При троловете състоянието се уложнява допълнително - в един момент започват да вярват напълно в нелепостите които преразказват или директно линкват и цитират, и загубват всяка възможност за критично мислене..Имаме едни индивид тук във форума, с видимо професионално изкривяване..

http://www.dw.com/bg/един-бивш-руски-трол-разказва/a-18387103

 

 

 

Според мен тук във форума няма професионални тролове.Просто русофилите постоянно се сблъскват с информация които противоречи на техните когниции.Светът не е такъв какъвто си го представят и те трябва трябва да се намесват навсякъде за да опровергават и да отстояват моралните си ценности .Така се мъчат да намалят дисонанса който изпитват

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Тая тема какво общо има с науката? Или е просто елементарен опит през задната врата под формата на "психология" да се вкара за пореден път политиканстване във форума?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Начи, аз кату прос чувек и русофил такиа купешки приказки кат когнитивен дисононс не ги разбирам и няаам никъф проблем с тях.

Никога не се сблъсквам с информация която да противоречи на моите политически позиции. Проста причина е, че това което Върбанов нарича "информация" е в 99% пропаганда и тролене (и от двете страни), поради което просто не чета това което противоречи на вижданията ми. Времето ми е твърде малко и твърде скъпо за да го губя в опити да отсея 1% жито от русофобската пропаганда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Frujin Assen said:

Начи, аз кату прос чувек и русофил такиа купешки приказки кат когнитивен дисононс не ги разбирам и няаам никъф проблем с тях.

Никога не се сблъсквам с информация която да противоречи на моите политически позиции. Проста причина е, че това което Върбанов нарича "информация" е в 99% пропаганда и тролене (и от двете страни), поради което просто не чета това което противоречи на вижданията ми. Времето ми е твърде малко и твърде скъпо за да го губя в опити да отсея 1% жито от русофобската пропаганда.

Точно игнорирането и отхвърлянето на информацията която пречи на твоите вярвания е един от начините(четвърти) за намаляване мащаба на когнитивния дисонанс, който изпитваш. https://en.wikipedia.org/wiki/Cognitive_dissonance

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...