Отиди на
Форум "Наука"

Защо няма кондуктори в автобусите на софийския градски транспорт?


nik1

Recommended Posts

  • Потребители

Въпрос към софиянци (отдавна си го задавам и аз)

Защо няма кондуктори в автобусите на софийския градски/публичен транспорт?

https://news.bg/crime/tri-devoyki-biha-kontrolyor-v-sofiya-rano-sutrinta.html

В Пловдив публичният транспорт е напълно частен (няколко частни фирми експлоатират различните линии) и работещ на пазарен принцип, при цена на билета 1 лев.
/Разбира се, цената се определя в най-голяма степен от "средния пробег" на един пътник/еднократен билет, който среден пробег за Пловдив е по-малък от този в София/

Има ли някаква икономическа , документална  обосновка за това защо се спестяват кондукторите в автобусите на Софийския градски транспорт? Колко и какви са годишните субсидии за автобусният транспорт в София?

Апропо когато в автобусите има кондуктори, то гратисчиите изчезват напълно (пътувам с градския транспорт)
/Южнякът ще ме подкрепи за това - в Бургас също има кондуктори във всеки автобус от публичния  градски транспорт, макар да има някакви съмнения за далавери в, и около общинската компания Бургасбус/

Ако няма такава обосновка, нещата не ви ли изглеждат малко или повече "сиви" и съмнителни при това положение - при фактите, които излагам за пловдивския градски транспорт?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

В Карлово е същата работа, жената обикаля и събира парите като дава билети.Гратисчий просто няма как да има, освен някой особено нагли братя роми, които се возят по една спирка (защото ги стоварват).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В София след като пуснаха метрото по много линии автобусите и тролейбусите са почти празни, особено по ненатоварените часове. Съвсем спокойно шофьорът би могъл да играе ролята на кондуктор, просто да се влиза през предната врата и всеки да си показва билета или да си го купува - така е в градския транспорт в САЩ и няма никакъв безпорядък, дори когато има много пътници.

Защо няма кондуктор - ами тогава как ще осигурим работа на контрольорите, в София те са повече от кондукторите, необходими за всяко превозно средство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, Frujin Assen said:

В Карлово е същата работа, жената обикаля и събира парите като дава билети.Гратисчий просто няма как да има, освен някой особено нагли братя роми, които се возят по една спирка (защото ги стоварват).

Доста пътувам и съм пътувал с градския транспорт, досега свален ром без билет не съм виждал, подминават ги, защото вдигат страхотни скандали, понякога бият контрольорите. Те са си постоянно абонирани безплатно, само в метрото не можеш да ги видиш, защото контролът е автоматичен.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Доста пътувам и съм пътувал с градския транспорт, досега свален ром без билет не съм виждал, подминават ги, защото вдигат страхотни скандали, понякога бият контрольорите. Те са си постоянно абонирани безплатно, само в метрото не можеш да ги видиш, защото контролът е автоматичен.

При нас си плащат (колкото и странно да изглежда). И понеже сме малък град и се знаем на такива умници им се отваря парашута 2-3 пъти докато ги научат, а после кондукторката ги връща още преди да са влезли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доколкото прегледах набързо информацията, в София вървят около 400 автобуса, стотина тролеи и още толкова трамвайни мотриси - или общо става въпрос за около 600 работни места за кондуктори. В момента контрольорите са над 200, но отделно към тях често се ангажира и полицай, така че реално са повече като работни места. Притежават и собствен автомобилен транспорт, което също е разход. Така че, ако контрольорите се преквалифицират като кондуктори ще е почти равнозначно като разходи за заплати и консумативи. Само че много рязко ще се вдигне събираемостта на пари за пътуване, което може да свали реално цената на билет.

В София има поне 10 000 маршрутки, конкуриращи градския транспорт, където няма кондуктор нито контрольор, но нямаш шанс да не платиш и да се возиш. защото са частни.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма кондуктори за да може в София да се хрантутят една разпасана шайка безполезни чиновници, които работят на бройка глоби, вдигат скандали на чужденци и искат да глобяват чужденци хванали транспорт от летището защото последните я не са разбрали, че билета се дупчи, я не са успели да си купят билети, тъй като родните шЕфьори не знаят английски език. Въпросните сини якички са често неучтиви и груби. Правят се на ударени за размера на куфарите и веднъж носих в себе си рулетка, която помогна срещу наглия опит да бъда свален за липса на билет за куфара си. Да не говорим, че глобяват единствено хора, които показват уплаха или просто искат да са коректни. За 4 години в София не съм видял глобен циганин (не ми пречи, че е циганин ни най-малко), глобен груб или нахален и упорит човек. Не съм видял глобени студентки, които просто взеха да се оправдават, но отказаха да напуснат автобуса. Тогава какъв е смисъла от контролите ?

Нищо, вместо това може да се стигне до следните "справедливи" казуси в транспортните средства. Шофьорът няма дребни да ми върне - нямаш билет - глоба. Шофьорът няма билети - нямаш билет - глоба. Автоматът за билети не работи, но той така и така не връща ресто - нямаш билет - глоба. Влизаш във втория вагон на трамвая, защото е претъпкан

, където няма автомати, няма и шофьор - нямаш билет - глоба. Машинката е стара и не перфорира добре - опитваш пак, перфорацията става разместена - билета е нагласен - глоба.

Вместо да се вдига билета, нека поддържаме въпросната шайка, която да припечелва от глоби и да вкарва в ЦГМ-то пари. Или глобяват всички, или не глобяват никого.

 

 

 

Редактирано от Kujiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щот нема пари и нема хора за толкова пари.

Ама защо ти са? То светът върви вече без шофйори да прекарват народ /тук например най-новият участък на метрото няма возител/, не само в метрото ами и на трамваите и даже и на автобусите искат подобно да направят.

 

http://index.hu/video/2016/06/27/vezeto_nelkuli_metro/

 

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 28 минути, Skubi said:

Щот нема пари и нема хора за толкова пари.

Ама защо ти са? То светът върви вече без шофйори да прекарват народ /тук например най-новият участък на метрото няма возител/, не само в метрото ами и на трамваите и даже и на автобусите искат подобно да направят.

 

http://index.hu/video/2016/06/27/vezeto_nelkuli_metro/

 

image.png.e78bef52db34964d20d6a8b3ebe66fab.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Frujin Assen said:

При нас си плащат (колкото и странно да изглежда). И понеже сме малък град и се знаем на такива умници им се отваря парашута 2-3 пъти докато ги научат, а после кондукторката ги връща още преди да са влезли.

И в Пловдив всички си плащат (няма цигани, няма българи), и предполагам насякъде е така, където фирмите са частни..

Човек се научава да си плаща, просто придобива културата и навика за това, и не се замисля. Изпадал съм в шок, пътувайки в софийски автобуси - виждайки как хората не си дупчат билетчета или вадят тефтерите си със стари продупчени дупчени билетчета, и избират подходящото..

В интерес на истина и навремето, преди 20 годин, когато живеех в София, и аз не дупчих билетчета (като няма кой да ми търси сметка и когато другите не дупчат, и аз се оставям на течението на общата култура), За двете години нито веднъж не ме глобиха; Не съм се разправял, просто си дупчих билетчета още преди контролъорите да се качат или малко след като се качваха и започваха да проверяват (въпросът е да си редовен когато те проверяват). Има начин да се мами системата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Б. Киров said:

В София след като пуснаха метрото по много линии автобусите и тролейбусите са почти празни, особено по ненатоварените часове. Съвсем спокойно шофьорът би могъл да играе ролята на кондуктор, просто да се влиза през предната врата и всеки да си показва билета или да си го купува - така е в градския транспорт в САЩ и няма никакъв безпорядък, дори когато има много пътници.

Защо няма кондуктор - ами тогава как ще осигурим работа на контрольорите, в София те са повече от кондукторите, необходими за всяко превозно средство.

И в Пловдив по някои линии понякога липсва кондуктор, Тогава в автобуса има бележка че шофьорът таксува, и това е достатъчно за пътниците..Хората са свикнали да се таксуват; Никой не си прави оглушки... (все едно са германци в Берлин),

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Возих се на такъв влак в Германия, много интересно чувство предизвиква да знаеш, че няма човек, който управлява.

Не знам каква е идеята да няма кондуктори в софийския градски транспорт, но в цяла България градския трандпорт е с кондуктори. А практиката да се влиза от първата врата е използвана навсякъде в Европа и работи, пак си има контола, която проверява пътниците и кондукторите и така нещата са много по строки като контрол.

Един приятел излезе с теория, че поскъпването на билета е "покана" всички да си купят месечни или годишни карти и така запълват цялата финансова дупка. Честно казано успешно, защото много хора спряха да купуват билети и си направиха карти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 минути, Р. Теодосиев said:

Не знам каква е идеята да няма кондуктори в софийския градски транспорт, но в цяла България градския трандпорт е с кондуктори. А практиката да се влиза от първата врата е използвана навсякъде в Европа и работи, пак си има контола, която проверява пътниците и кондукторите и така нещата са много по строки като контрол.

Няма идея, според мен. Може би отживелица от 70-те, 80-те, когато нямаше толкова коли, градския транспорт буквално се пукаше по шевовете от пътници, и никакъв кондуктор нямаше начин да отиде от единия край на превозното средство до другия, хората висяха по стъпалата, а вратите не се затваряха, даже имаше вицове за това. Преди това, през 60-те е имало кондуктори, изчезнаха с перфораторите. Обаче и тогава хората не си перфорираха билети, а струваше 4 ст., после стана 6 ст.

Това да е 1.6 лв. и да имаш поне 50 гратисчии на ден на превозно средство е избиване на пропуснатите ползи. Обаче е супер-тъпа сметка, защото като сметнеш заплатите на още 500 кондуктори плюс тези на сега 200 контрольори, като ги умножиш пропуснатите ползи от гратисчиите, ще излезе танто за кукуригу. От несъбрани пари на гратисчии примерно губиш по 12-15 млн. годишно, за заплати на кондуктори трябва да дадеш още 5 млн., с една дума градския транспорт губи по 10 млн. всяка година, само защото чиновника не иска да си напрегне ума и да сметне, пък и много му пука. Тогава дори да сложиш цена 1 лев, пак ще си отгоре на сегашните приходи. Ама кой да смята пък и още повече, чиновник да променя нещо - абсурд, важно е рахата. Как например в Турция са постигнали цена от 1 лев за билет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, Skubi said:

Щот нема пари и нема хора за толкова пари.

Не е точно така, частните компании как се оправят финансово?Говоря за България. Те не могат без кондуктори;

Ще ти кажа в Пловдив как се оправят- ползват икономични бусове с пропан-бутан, Частното стимулира и икономии, и рационално изполване на реурсите

Автобусът ще изгори максумум за 50 лева пропан-бутан за 12 часа примерно (ще измине не повече от 200 километра), през това време ще качи 350-400 пътника, От тези 350-400 лева предприемача ще плати плати на водача, на кондуктора, за горивото, за консумативите и за лизинга и пак ще му остане печалба..

Баш Капиталиста работи с малка печалба, щото работи, далавераждията който чака удара, малката печалба не го устройва..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, nik1 said:

Баш Капиталиста работи с малка печалба, щото работи, далавераждията който чака удара, малката печалба не го устройва..

Малка печалба, но гони голям оборот, оттам получава голямата печалба, затова клиента е Цар.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Абе не е баш така. В Карлово автобусите са си с нафта, през деня са почти празни и се пълнят само сутрин и вечер когато хората отиват/връщат се от работа. Линията на "четворката" която аз ползвам най много се движи през половин час, и се обслужва от две фирми. Едната вози на 60 ст, а другата прави дъмпинг и вози на 40 ст. Явно им излиза сметката и така, защото аз не съм видял частна фирма да работи на загуба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 7 часа, Frujin Assen said:

Абе не е баш така. В Карлово автобусите са си с нафта, през деня са почти празни и се пълнят само сутрин и вечер когато хората отиват/връщат се от работа. Линията на "четворката" която аз ползвам най много се движи през половин час, и се обслужва от две фирми. Едната вози на 60 ст, а другата прави дъмпинг и вози на 40 ст. Явно им излиза сметката и така, защото аз не съм видял частна фирма да работи на загуба.

С дизела е малко по-скъпо, но все пак сметката излиза на 50-60 стотинки..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Край на пътуването гратис, връщат кондукторите в градския транспорт

В зимния период в града на час минават по около 830 автобуса, а само в периферията на града по 150, това означава, че за всички тях ще са нужни около 1500 кондуктори, коментира той. Според тъмносиния съветник дори да се отпусне заплата от 1200 лв. месечно на тези служители, то годишният разход ще бъде от порядъка на 21.6 млн. лв. В момента на лов за нередовни пътници в градския транспорт ходят едва 210 контрольори, а загубите от гратисчиите достигат средно по 73 млн. лв. на година. 

Всяка година ние търпим огромни загуби, тъй като сме прекалено ларж и ни мързи най-после да въведем постоянни кондуктори, аргументира предложението си зам.-шефът на СОС. На практика ние години наред поощряваме гратисчиите, възмути се общинарят.

http://www.faktor.bg/bg/articles/novini/balgariya/kray-na-patuvaneto-gratis-vrashtat-konduktorite-v-gradskiya-transport-12619

Това е от 2013 година, но вместо да се назначат кондуктори, и то не с 1200 лева заплати, това е неадекватно при заплатите на преподаватели и учени, с много по-ниски ще се намерят хора, - разликата между 73 млн. загуби и 21 млн. разходи е 52 млн. годишно.

Вместо това обаче чиновниците в общината решиха да вдигнат цената с 60 процента, наказват тези които плащат. Абсурдистан.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Б. Киров said:

Няма идея, според мен. Може би отживелица от 70-те, 80-те, когато нямаше толкова коли, градския транспорт буквално се пукаше по шевовете от пътници, и никакъв кондуктор нямаше начин да отиде от единия край на превозното средство до другия, хората висяха по стъпалата, а вратите не се затваряха, даже имаше вицове за това. Преди това, през 60-те е имало кондуктори, изчезнаха с перфораторите. Обаче и тогава хората не си перфорираха билети, а струваше 4 ст., после стана 6 ст.

Това да е 1.6 лв. и да имаш поне 50 гратисчии на ден на превозно средство е избиване на пропуснатите ползи. Обаче е супер-тъпа сметка, защото като сметнеш заплатите на още 500 кондуктори плюс тези на сега 200 контрольори, като ги умножиш пропуснатите ползи от гратисчиите, ще излезе танто за кукуригу. От несъбрани пари на гратисчии примерно губиш по 12-15 млн. годишно, за заплати на кондуктори трябва да дадеш още 5 млн., с една дума градския транспорт губи по 10 млн. всяка година, само защото чиновника не иска да си напрегне ума и да сметне, пък и много му пука. Тогава дори да сложиш цена 1 лев, пак ще си отгоре на сегашните приходи. Ама кой да смята пък и още повече, чиновник да променя нещо - абсурд, важно е рахата. Как например в Турция са постигнали цена от 1 лев за билет.

За свежест:ag:: Дочут коментар на мъж ... след подобно "возене" (по болднатото):):

"Аз искам отзад, ама тя не ми дава. Кара ма отпред!.. Ама отпред не мога, щото има много хора...":)

(имаше кондукторки и ... неписано (но крещящо!:annoyed:) правило да се качваме от задната врата и да слизаме от предната ... Даже кондукторско столче-масичка имаше до задната врата)

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Мой лапсус, автобусите в Пловдив са на метан/компресиран природен газ/..Предимството на това гориво пред дизела е икономия на пари, и по-малко CO2, твърди частици и миризми (най-вече липсват гадните миризми и пушеци)..

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 24 минути, Б. Киров said:

Край на пътуването гратис, връщат кондукторите в градския транспорт

В зимния период в града на час минават по около 830 автобуса, а само в периферията на града по 150, това означава, че за всички тях ще са нужни около 1500 кондуктори, коментира той. Според тъмносиния съветник дори да се отпусне заплата от 1200 лв. месечно на тези служители, то годишният разход ще бъде от порядъка на 21.6 млн. лв. В момента на лов за нередовни пътници в градския транспорт ходят едва 210 контрольори, а загубите от гратисчиите достигат средно по 73 млн. лв. на година. 

Всяка година ние търпим огромни загуби, тъй като сме прекалено ларж и ни мързи най-после да въведем постоянни кондуктори, аргументира предложението си зам.-шефът на СОС. На практика ние години наред поощряваме гратисчиите, възмути се общинарят.

http://www.faktor.bg/bg/articles/novini/balgariya/kray-na-patuvaneto-gratis-vrashtat-konduktorite-v-gradskiya-transport-12619

Това е от 2013 година, но вместо да се назначат кондуктори, и то не с 1200 лева заплати, това е неадекватно при заплатите на преподаватели и учени, с много по-ниски ще се намерят хора, - разликата между 73 млн. загуби и 21 млн. разходи е 52 млн. годишно.6-

Вместо това обаче чиновниците в общината решиха да вдигнат цената с 60 процента, наказват тези които плащат. Абсурдистан.

Тези загуби са са 7-8 пъти повече от приходите в бюджета на община... Карлово.

http://www.karlovo.bg/прогнози-бюджет-и-гфо/бюджет-на-община-карлово-за-2017-г

/Малка илюстрация за Фружина какво е състоянието на "държавното" у нас../

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В пиковите часове в центъра е безумие всички да влизат на опашка само от първата врата докато се размятат стотинки с кондуктори. Това ще доведе до огромно изоставане в графика, което не може да бъде допуснато, в Япония за такова нещо падат министерски глави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Вижте сега за какво иде реч:

Приходите на столичния градски транспорт за 2013 г. са 241.5 млн., което е с близо 70 млн. лв. по-малко от планираното в икономическата рамка на дружеството.

http://www.segabg.com/article.php?id=691004

това е за същата година, за която дава цифрите зам.предсетателят на СОС /нямам причина да не му се доверявам за цифрите, той е с вътрешна информация/. Било е планирано със 70 млн. повече, точно съвпада цифрата със спомената от него цифра за загуби от гратисчии 73 млн.

И как по соломоновски отиграват топката градските съветници - вместо да се главоболят с откриване на нови щатове за кондуктори /обсъждали са го обаче:ag:/, което означава несигурност за тях, защото най-напред откриваш щатове, назначаваш хора, предвиждаш перо за заплати, с една дума ДАВАШ, те са отиграли лесния пас - ВЗЕМАТ, при това повече - на очаквани общи приходи от 310 млн. като сложиш отгоре 60 процента в цена на билетче, очакваните приходи скачат на 480 млн., дори да има гратисчии, техните загуби са 25 процента, ще рече от 480 млн. вадиш загубите от гратисчии - 120 млн, но получаваш в бюджета приходи вече от 360 млн., а не 310 от идеално предвидените преди увеличението, тоест реализира се златното правило на чиновника:

"Когато губим, печелим и от загубите."

Гениално. Както казваше един мой познат ДИректор в държавно предприятие "Аз не давам, на мен само ми дават."

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...