Отиди на
Форум "Наука"

Стари бижута


Нуршен

Recommended Posts

  • Потребител

Някои може ли да ми каже ,какъв е този пръстен.Колко е стар и това дамгосване от долу какво е??Не ми дава да кача снимка !

Редактирано от Нуршен
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.10.2017 г. at 16:21, Нуршен said:

Някои може ли да ми каже ,какъв е този пръстен.Колко е стар и това дамгосване от долу какво е??Не ми дава да кача снимка !

Ето снимките.

 

 

 

23113566_511888685832988_1080725661_n.jpg

23140474_511888665832990_1566163921_n.jpg

23113398_511888675832989_2041644986_n.jpg

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Отново благодаря.Странни неща ми се случват ,затова искам да разбера по-скоро нещо.Рових из нета ,но нищо не намерих ,само разбрах ,че камъкът е Седеф.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че моделът на пръстена е от 20 век.Камъкът и металът трудно могат да се установят по снимка.Предполагам че металът е сребро.Но ги има и изпълнени от неръждавейка.

Според мен пръстена е обикновен, по него няма никакви знаци и символи.Едва ли е причина за странните неща които се случват. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Потребител

Някой може ли да каже доколко точна реплика на розетата от Плиска е този модел: https://www.palladiumbg.com/medaloni/Сребърен медальон Розетата от Плиска 7238

Благодаря предварително

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като размер, вероятно да, защото и оригинала е с диаметър около 4 сантиметра. Като Руни, вероятно също да.

Вече по отношение на тегло, вероятно не, защото и материала е различен, както и начин на закрепване, тъй като закачането на оригинала, е с халка в средата..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.04.2021 г. at 14:46, roca said:

Като размер, вероятно да, защото и оригинала е с диаметър около 4 сантиметра. Като Руни, вероятно също да.

Вече по отношение на тегло, вероятно не, защото и материала е различен, както и начин на закрепване, тъй като закачането на оригинала, е с халка в средата..

Да, все пак оригиналът е бил бронзов, докато тази реплика е от сребро. Има обаче различни теории за значението на руническите знаци. Това, което намирам в уикипедия е:

Цитирай

Една от най-ранните интерпретации на надписа е на Е. Сачев, който смята, че розетата представлява част от конска сбруя. С помощта на чувашкия език той прочита следния текст[3]: „Тази амуниция за ездитен кон да се знае носи печатните знаци на дома“ Днес това мнение и прочит не се приемат от научните среди. В. Бешевлиев допуска, че знаците и лъчите на розетата са свързани с познатите в древността седем дни в седмицата, седем планети, седемте сияйни богове, а розетата е служела за гадаене[4]. Неговата хипотеза е най-общоприетата към момента и съгласно нея различни изследователи дават свои четения на знаците върху лъчите на розетата

 

Вероятно има и трета. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те най-вероятно са поне 10 интерпретациите, но това не виждам какво общо има с това до колко е точна репликата..Т.е. едното няма никаква връзка между двете.

Мисля че ако ви интересуват самите интерпретации, е най-добре да пуснете една нова тема в ето този раздел:

https://www.forumnauka.bg/forum/105-средновековна-история/

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...