Отиди на
Форум "Наука"

За книгите, четенето и други дяволи

boilad

Recommended Posts

• Потребители

Не е важно колко четеш, а какво четеш. Даже най-важното е какво правиш след като си прочел нещо. Ако е нищо, няма голям смисъл от това четене.

• Потребители
On 11/10/2017 at 0:35, makebulgar said:

Едно е да отделиш 6 часа да изгледаш на кино Властелинът на пръстените, и съвсем друго е да отделиш 15 дена за четене на същата история на хартия.

Двете са съвършено различни. Киното си има свой език, писаният текст, литературата друг. Свързващото е сюжетът и дотам. Затова много често от силни романи и повести стават бозави филми - как да направиш адекватна версия на "Война и мир" например, няма практически начин, защото 99 процента от романа е в словото на автора, не в сюжета. Преди време в американски университети бяха правили "адаптирани версии" на този роман, за да го изучават по-бързо студентите, но според мен така нищо не могат да изучават - един гол сюжет плюс окастрени диалози, ерзац. Точно оставането насаме с текста е магията на четенето - защото аз и ти четем по различен и индивидуален начин, уникален за всеки от нас, докато четем ние дописваме свой прочит. Това е невъзможно при киното - там камерата и режисьорът те хващат за ръка и те водят отначало до край, друг език е.

• Потребител
1 hour ago, Б. Киров said:

Това е невъзможно при киното - там камерата и режисьорът те хващат за ръка и те водят отначало до край, друг език е.

++++

"Водят те за ръка"... в друг свят. За хора, които обичат пътешествиятаи срещите с други култури, и които са люзнателни, това е като :сбъднатата мечта"..Имам един приятел, който казва че без телевизията, телевизора тоест, е "като болен". И аз съм така (физически не мога постоянно да съм в нета или форума) :), но май е от ЕГН-то.. Колкото повече остаряваме, толкова повече се вдетиняваме :):)

Редактирано от nik1

• Потребител
Преди 12 часа, Б. Киров said:

Те не само четат в широкия смисъл на думата, те пишат свой свят в нея, много е модерна сред тийнейджърите, имат си я на смартфоните и таблетите и някои са големи професионалисти. Покрай такива игри върви влизането в социалните медии, сърфирането там, контакти, което пак е вид "четене" и т.н. Трябва малко да си сменим "чиповете" от пред-интернетното поколение, или поне да сложим съответните очила за четене:) на новите знаци.

Да наистина това е един съвременен начин за придобивани на общи енциклопедични познания. Литературата обаче, художествена или научна носи в себе си стил на словото, нещо което в енциклопедичния текст не може да намериш. Същото е като в музиката - всеки автор има свой стил дори и в подредбата на думите. Четенето на литература може да провокира усъвършенстване и опити в писането . В този смисъл смятам, че четенето носи и удоволствие , може да пристрастява и да разтоварва психиката.

Редактирано от Пандора

• Потребители

Сега, за да е пълна картината от трите анкети на Алфа рисърч, представяв мой "слайд-прочит" на анкетата от 2009, която в случая е базисна, защото за разлика от другите две не е чисто статистическа, а предлага оценъчен инструментариум, който по мое мнение е задълбочен и широкообхватен едновременно, това е заслуга на авторите на анкетата и на тяхната "висока камбанария".

Извинявам се за големия обем информация, но съм извадил това от близо 150 страници, така че съм го "компресирал" много за четене, според мен не можем да обсъждаме толкова обширна тема, без минимум информация. Приятно четене на тези, които "имат нерви" за това:)

Моето отношение този път е изразено не с коментари, а с оцветения текст:

2.jpg.721b3b8276b0817c1991eb3f0cd63642.jpg

3.jpg.a31faabd834fed74ce2dc1acab2c3769.jpg

4.jpg.ca1ec274e4c1364002b75e5f29b73568.jpg

5.jpg.520da182ac05f19f0adcae95eea96f11.jpg

5a.jpg.1b7419bab649105b381b1386be68522c.jpg

6.jpg.32173e6a3677797dc74c9100a30d8520.jpg

7.jpg.92b7512b6e48768832064e6e56b1e401.jpg

7a.jpg.8fe1626c97efedb18f35e6c6fdca4f30.jpg

7b.jpg.6f1ee9340d2e1e1e24dbef21f7f43c99.jpg

7c.jpg.5a366dd596192afedaad332290895369.jpg

7d.jpg.48f05bd3226f698e09ce3bae09f4f327.jpg

8.jpg.0b511179a0c2fd42406a406f94ca133a.jpg

9a.jpg.705305760a1d573c7bd3604ffbe61db0.jpg

12.jpg.58dbe4f55c6361e210a6c1395a337324.jpg

13.jpg.4a9c49f8b29909e1a4c10c426e05bd64.jpg

14.jpg.dcba9e7eb291a53720901b600047e4e9.jpg

14a.jpg.3d55d00446fe7737bc4ae24edf64e9d0.jpg

15.jpg.659af8c7dc52a6dbef2caf641196dac7.jpg

16b.jpg.ab30a760a25c489d9c1bbb97c519bed4.jpg

17.jpg.1edee36cccc77f25516cba0a6c1880f7.jpg

17a.jpg.4589a0699a856ecd30ee5875e7fad335.jpg

17b.jpg.2fe866e458ce70399ada6c1b2340f706.jpg

17c.jpg.a2929e21b46217bb9b4eeb10e2412842.jpg

17d.jpg.49bf74c1dac0b837167b48dd91cd5743.jpg

18.jpg.aa2443a75fbafb5347a9a1db7bb932e9.jpg

19.jpg.f75537c6a0a7efe6cc86bb3cfe59ace2.jpg

19a.jpg.a190207df818c057b9bcde7d825ac0a7.jpg

19b.jpg.2e9c3bfe93b38d9e7c9efc6b7d33eef9.jpg

19d.jpg.4c2ba2e8de52abc8f3fa74c512dc981b.jpg

19e.jpg.e08b253b0d4de7917f9c3191024f0876.jpg

19j.jpg.cd4935df700aed4341390681d8d1f19f.jpg

19k.jpg.1e8057d6acfe5f838293f8f40e9616b9.jpg

• Потребител
Преди 12 часа, Б. Киров said:

Сега, за да е пълна картината от трите анкети на Алфа рисърч,

Смущава ме въпросите за интересите на съвремените ученици и как да се съобразим с тях. От тази презумпция могат да се нароят много "съвремени" бисери като задачата в учебника по математика с кебапчетата. Учениците според мен трябва да имат широк поглед към всичко създадено преди тях като стил и изкуство, преди да изберат кое им харесва повече и ги привлича. Класиците затова са класици, защото могат да звучат винаги съвремено.

Редактирано от Пандора

• Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Двете са съвършено различни. Киното си има свой език, писаният текст, литературата друг. Свързващото е сюжетът и дотам. Затова много често от силни романи и повести стават бозави филми - как да направиш адекватна версия на "Война и мир" например, няма практически начин, защото 99 процента от романа е в словото на автора, не в сюжета. Преди време в американски университети бяха правили "адаптирани версии" на този роман, за да го изучават по-бързо студентите, но според мен така нищо не могат да изучават - един гол сюжет плюс окастрени диалози, ерзац. Точно оставането насаме с текста е магията на четенето - защото аз и ти четем по различен и индивидуален начин, уникален за всеки от нас, докато четем ние дописваме свой прочит. Това е невъзможно при киното - там камерата и режисьорът те хващат за ръка и те водят отначало до край, друг език е.

За друго идва реч. Въпросът е, че за повечето днешни хора по-важно е количеството на получаваната информация, а не удоволствието от получаването й. Днес просто хората ценят повече времето си, което е ограничено. Ако в миналото четенето е било единствен начин за получаване на информация за света, и хората са се наслаждавали да четат, то днес книгите не са еденствения начин, и четенето им по-скоро води до загуба на време, доколкото днес информацията може да бъде получавана по-бързо, с достатъчна степен на задоволителност. Тоест днешния достъп до много повече информация в интернет, тв, кино и т.н., води до това хората да отделят по-малко време за да четат красиво и за удоволствие, за да имат време да получат информация за повече неща. Ако превърнем тези думи в числа, можем да сметнем приблизително, че ако човек чете 1 книга за около 5 дена, то през годината с максимални усилия ще успее да прочете 70-80 книги, а това за времето на един дълъг съзнателен (четящ) живот от около 50 години (без 20-30 години несъзнателен детски и старчески живот) ще му позволи да прочете максимум от около 4000 книги. Огромна бройка на пръв поглед, която може да запълни някоя от най-големите частни библиотеки от 19-20 в. Но информацията от 4000 книги в днешно време е нищожно малка на фона на информацията до която имаме достъп в интернет и по другите комуникационни и информационни канали като ТВ, Радио и др. Така днес хората имат избор да си загубят целия живот в качествено четене на 4000 книги, но имат избора за същото време четейки и гледайки по-некачествено да получат информация от примерно 20 000 книги, филми, тв-предавания, сериали, интернет вестници, страници от уикипедия, и т.н. 

Редактирано от makebulgar

• Потребител
Преди 4 часа, makebulgar said:

Книгите как така носят адреналин не ми стана ясно!? Адреналина мисля е когато скачаш бейсджъмпинг или когато се влюбиш...

При четенето се образуват емоции, те спомагат за отделянето на ендорфини, те са полезни.Адреналина е един от тях.В криминалните романи има напрежение.Като чете човек изпитва радост,тъга ,гняв,......... http://gotvach.bg/n9-37421-Ендорфини

Преди 4 часа, makebulgar said:

А компютърните игри не са безцелни и формират умения.

Разбира са че тия игри са безцелни.Тяхната цел не е да формират умения.Тия умения са страничен продукт.Огромната загуба на време не е оправдана.Подобни способности могат да се получат за много по кратък срок.

Наркоманите също придобиват завидни умения да поставят инжекции.Тия действия ги овладяват до съвършенство.Имат също така големи познания и практика с наркотични вещества.Та значи и от наркотиците има полза.

Преди 3 часа, Б. Киров said:

Донякъде си прав, но не е точно така. Най-напред научават английски език, докато играят, правят го, защото четат упътванията за играта, водят диалози в самата игра, играят онлайн с други англоезични и т.н. Второ научават много за компютъра и интеренет, пак защото обикновено всичко става онлайн, влизат в сървъри, регистрират се там, чатят, работят в "облак" и т.н.

Виж сега.Тия компютърни наркомани, губят 6-8 часа всеки ден в игрите.Ако отделят толкова време за изучаване на английски език ,те само за една година ще могат да го преподават вече.За това време трябва да се научат да влизат отвсякъде в компютъра и да ремонтират интернет.Та полза има, но файдата е малка.:ag:

Иначе ако става въпрос комп. игрите развиват много добре седалищните мускули, засилват концентрацията, лечебното гладуване укрепва имунната система,като седят пред декстопа шанса да хванат грипни вируси е минимален.Пести се защото дрехите и обувките не се амортизират.Хич не е без значение ,че играчът прави по малко бели.И обикновено е кротък ,стига да не го убият в играта.

Та английския е само върхът на айсберга.

Редактирано от vvarbanov

• Потребител
Преди 37 минути, vvarbanov said:

Разбира са че тия игри са безцелни.Тяхната цел не е да формират умения.Тия умения са страничен продукт.Огромната загуба на време не е оправдана.Подобни способности могат да се получат за много по кратък срок.

Виж сега.Тия компютърни наркомани, губят 6-8 часа всеки ден в игрите.Ако отделят толкова време за изучаване на английски език ,те само за една година ще могат да го преподават вече.За това време трябва да се научат да влизат отвсякъде в компютъра и да ремонтират интернет.Та полза има, но файдата е малка.:ag:

Иначе ако става въпрос комп. игрите развиват много добре седалищните мускули, засилват концентрацията, лечебното гладуване укрепва имунната система,като седят пред декстопа шанса да хванат грипни вируси е минимален.Пести се защото дрехите и обувките не се амортизират.Хич не е без значение ,че играчът прави по малко бели.И обикновено е кротък ,стига да не го убият в играта.

Върбанов, нищо не разбираш. Игрите развиват умения за победи. Те са днешната алтернатива на битките от миналото. Ако искаш избери си някой геймър и го предизвикай на негова територия, кажи му че ще го биеш на неговите игри. И после се опитай в много кратък срок (както казваш) да придобиеш уменията и да го победиш в играта. Едва ли ще можеш. Ще те разбие, и ще ти вземе парите. Десетките "загубени" часове в игри са часове на придобиване на умения, които няма как да придобиеш за 1 час. Това са рефлекси, съобразителност, тактики, тайни вратички, комбинативност, съучастие, дисциплина, групови стратегии и т.н. Тези неща се научават и по други начини и с други игри от спорта, в армията и т.н., но с компютърните игри става по-лесно и бързо. 

Редактирано от makebulgar

• Потребител
1 hour ago, makebulgar said:

Върбанов, нищо не разбираш. 

Аз не разбирам и след твоето обяснение!

Игрите развиват умения за победи. Те са днешната алтернатива на битките от миналото

Всички игри развиват умения за победи.Като почнеш от жуменка, челик, футбол, шах, покер,......Това е нормално.Целта на игрите е победата.

И после се опитай в много кратък срок (както казваш) да придобиеш уменията и да го победиш в играта. Едва ли ще можеш. Ще те разбие, и ще ти вземе парите.

Виж сега, аз ако се опитам да победя на шах, бокс, рапира,колоездене,.....някой който всеки ден тренира по 8 часа , пак ще загубя.Ако по цял ден правиш някоя глупост, примерно да риташ кибрит, никой няма да може да те бие в това занимание.Какъв ми шанса срещу  някой дето тренира по 8 часа ? И без тебе знам, че това е невъзможно.

Ама аз не мога и да крада добре, нито съм опитен в измамите.Всеки крадец или измамник може това по добре от мен.

Преди 1 час, makebulgar said:

Това са рефлекси, съобразителност, тактики, тайни вратички, комбинативност, съучастие, дисциплина, групови стратегии и т.н. Тези неща се научават и по други начини и с други игри от спорта, в армията и т.н., но с компютърните игри става по-лесно и бързо. 

Да бе,......... научават се до толкова че да победят съперника си в комп. играта.Но какъв им е шанса с някой дето има практически опит?

Ама чакай, тия геймъри побеждават и пришълците от съзвездието"Куцото куче", но в действителност не съм виждал никога да го правят.В този случай все пак съм съгласен, че уменията, тактиките и т.н. ще им бъдат от полза когато дойдат враждебно настроените извънземни. И по твоя препоръка ще заложа на нашите.

• Потребители
Преди 5 часа, makebulgar said:

За друго идва реч. Въпросът е, че за повечето днешни хора по-важно е количеството на получаваната информация, а не удоволствието от получаването й. Днес просто хората ценят повече времето си, което е ограничено. Ако в миналото четенето е било единствен начин за получаване на информация за света, и хората са се наслаждавали да четат, то днес книгите не са еденствения начин, и четенето им по-скоро води до загуба на време, доколкото днес информацията може да бъде получавана по-бързо, с достатъчна степен на задоволителност. Тоест днешния достъп до много повече информация в интернет, тв, кино и т.н., води до това хората да отделят по-малко време за да четат красиво и за удоволствие, за да имат време да получат информация за повече неща. Ако превърнем тези думи в числа, можем да сметнем приблизително, че ако човек чете 1 книга за около 5 дена, то през годината с максимални усилия ще успее да прочете 70-80 книги, а това за времето на един дълъг съзнателен (четящ) живот от около 50 години (без 20-30 години несъзнателен детски и старчески живот) ще му позволи да прочете максимум от около 4000 книги. Огромна бройка на пръв поглед, която може да запълни някоя от най-големите частни библиотеки от 19-20 в. Но информацията от 4000 книги в днешно време е нищожно малка на фона на информацията до която имаме достъп в интернет и по другите комуникационни и информационни канали като ТВ, Радио и др. Така днес хората имат избор да си загубят целия живот в качествено четене на 4000 книги, но имат избора за същото време четейки и гледайки по-некачествено да получат информация от примерно 20 000 книги, филми, тв-предавания, сериали, интернет вестници, страници от уикипедия, и т.н. 

Съгласен съм, има различни видове четене. Това за информация е различно от това за удоволствие. Да четеш роман и да четеш учебник е различно. Но и в двата случая става въпрос за четене. Иначе, според мен, по принцип четенето за информация е кауза пердута без умението да мислиш, защото каквито и изчисления да правиш, никога не можеш да обемеш цялата нова информация в която и да било област на знанието, прекалено голям е обемът и се увеличава лавинообразно. Единствено способността да се ориентираш в този обем има стойност. Но излизаме извън темата:)

Преди 4 часа, vvarbanov said:

Та английския е само върхът на айсберга.

Виж сега. То и лекарството в свръхдоза може да те прати в моргата. Така е и с игрите. Но отиваме в сферата на локумите, не ми е силата.

• Потребител
Преди 22 минути, Б. Киров said:

Съгласен съм, има различни видове четене. Това за информация е различно от това за удоволствие. 

Винаги е за информация, било то от учебник, било то от роман, или от друга книга. Художесхвената литература ни разказва измислени истории, но ни учи на взаимоотношения, на действия, на това какво може да се случи, на човешки реакции, и т.н., и съответно четящия използва тази информация и нови знания в живота си. Примерно четеш добър любовен роман, вживяваш се, плачеш дори, и после евентуално си станал по-добър. Научил си нещо, дори и да е измислица от фантазията на писател. 

• Потребители
Преди 17 часа, makebulgar said:

Художесхвената литература ни разказва измислени истории, но ни учи на взаимоотношения, на действия, на това какво може да се случи, на човешки реакции, и т.н., и съответно четящия използва тази информация и нови знания в живота си.

А поезията, която е художествена литература, каква история ни разказва тя:

Това е мястото,
избрано от мен безмълвно място.
Тук цялото небе безмълвно във пръстта се впива,
безмълвно облаците се изтягат по земята
и целият простор изпълнен е от мрака на тревите.

Оттегля се пространството
и изоставен в неговата тайна,
един след друг напускам себе си,
един след друг се връщам друг при мене.
По празната земя,
в безмълвието
другите отминаха и още отминават,
вглъбени в премълчаното,
в голямата земя вглъбени.

Тук аз извършвам
всички неми ритуали на забравата,
в които сам се посветих,
в които ме заклеха.
Тук,
от безмълвието призован,
безмълвието призовавам,
заклевам го
и вслушвам се в безмълвното му ехо.

Тъй затаява себе си светът, от който съм
привлечен,
от притаените езици,
от глъхнещите знаци,
от жестове, чийто смисъл заличен е вече
край сухо слънце, сухи клони и ръждиви камънаци.

Заклевам всички, тръгнали насам, да се загубят.

http://www.slovo.bg/old/litforum/141/grupchev.htm

Или музиката? Каква история или разказ има в тази картина?

Kandinsky3.jpg.9815b3c9e83a995525a5cb854f080456.jpg

Друга реалност на идеалното и красивото, понякога може да са обвити с история и разказ, понякога не. В чистия си вид е изкуство и е присъщо единствено на човек. Изкуствената интелигентност на машината не може да твори изкуство, няма и да може, колкото и да се увеличава потенциалът и за бърз обмен на информация, информацията няма нищо общо с изкуството. Различни светове са.

• Потребител

Поезията разказва много истории, стига човек да има усета да ги чуе.

А изкуството във всякакви  форми принципно също ни информира, но със различни форми на информация, като обикновено провокира въображението. Това отново ни учи на нещо... да виждаме по различен начин нещата... да мислим разчупено...

• Потребител

Котаракът се събуди,
протегна се, и тръгна
по любов.

Бусон

Сега си представете августовската мараня , неподвижният въздух и танцуващите прашинки в него ,тихото бучене на пчелите, аромата на сеното , припукването на гредореда и там някъде на двора лежи неговият господар. Представете си как първо лениво опашката притупва един два пъти после как бавно се изправя ,ноктите някак нежно  се показват и прибират ,всеки мускул по тялото се изпъва …  небрежно  се оглежда и тръгва. 
Ей така за секунда две си го представям . 
Ако не четем ледът ще се пропука съвсем дами и господа съдебни заседатели.

• Потребители
Преди 8 часа, makebulgar said:

различни форми на информация, като обикновено провокира въображението.

+ Това е - въображението, то е индивидуално и уникално за всеки един човек, то е неговата свободна воля. Всеки един чете по свой начин поезия или слуша музика. Въображението.

• Глобален Модератор

Бих могъл да пусна анкета за четенето. Да видим какво и колко се чете в този форум... Искате ли?

В момента събирам въпроси... Скоро ще съм готов и ще я пусна.

Редактирано от ISTORIK

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...
  • Дарение

• Подобни теми

• От ISTORIK
      Имаше една анкета отпреди доста години в нашия форум. Сега аз я възраждам, но - с тази разлика, че предлагам някои стари и някои нови въпроси. 
      Основният въпрос е: Вярвате ли, че... и оттам нататък следват твърденията. 
      Надявам се тази анкета да бъде посрещната с интерес.
      Човечеството от векове се взира в небето и си задава тези въпроси. Съществуват ли извънземни разумни същества? Те живеят ли сред нас? И така нататък.Надявам се анкетата да даде отговор на тези вечни въпроси. 
      И накрая - един виц...
      - Защо интелигентните извънземни форми на живот не са потърсили и не са установили контакт с човечеството до този момент?
      - Много просто - защото са интелигентни. 

• От glishev
      Здравейте всички  Попадам на прекрасни нови книги и искам да ги препоръчам. Ужасно ми липсват блажените години 2009-2012, когато тук си ръсехме бисери из медиевистиката. тогава и четяхме повече. Или поне аз четях повече. Весела Коледа на всички!

На първо място: "Византийското хилядолетие" от Ханс-Георг Бек, "Прозорец", 2017. 
      Страхотно изложение върху вътрешната жизненост на византийската цивилизация. 

На второ: "Симеон Велики и Византия" от Мирослав Лешка, "Агата-А", 2017. 
      Уж изчерпана тема, но изследването е от поляк. Безкрайно интересно е, че чужденец пише с такъв интерес върху нашата история. 

И "Сърбите сред европейските народи" от сима Чиркович, "Агата-А", 2017. 
      Кеймбриджка история на Сърбия и сръбската култура с особен фокус върху формативната роля на Средновековието. Трябва да има и такава история за българите. Просто трябва. 
    • От ISTORIK
      Моля, споделете своя опит!
      Може да изберете само един отговор или повече отговори в анкетата
    • От Р. Теодосиев
      Богата библиотека с книги по астрономия, математика, физика и др.

This is the updated list of astronomy books available for free download or online reading. These books and
      papers cover all the areas of astrophysics, cosmology, galactic and extragalactic astronomy, solar and stellar
      physics, celestial mechanics, planetary science, astrobiology, as well as some popular works. The books are
      made available free of charge to the reader by their authors or publishers. Here is a categorized directory of
      astronomy books. This page is updated daily.

001. Lunar Orbiter Photographic Atlas of the Moon
             D.E. Hughes, J.K. Bowker | Lunar and Planetary Institute
             Published in 1971
      002. Handbook of Space Astronomy and Astrophysics
             Martin V. Zombeck | Cambridge University Press
             Published in 2006, 780 pages
      003. The Planet Mars: A History of Observation and Discovery
             William Sheehan | University of Arizona Press
             Published in 1996, 270 pages
      004. Hubble Space Telescope: Discoveries
              | NASA
             Published in 2012
      005. Advances in Global and Local Helioseismology: an Introductory Review
             Alexander G. Kosovichev | arXiv
             Published in 2011, 86 pages
      006. A Review of the Universe: Structures, Evolutions, Observations, and Theories
              | universe-review.ca
             Published in 2009
      007. The Geology of the Terrestrial Planets
             Michael H. Carr | NASA
             Published in 1984, 322 pages
      008. Sky Surveys
             S. G. Djorgovski, A.A. Mahabal, A.J. Drake, M.J. Graham, C. Donalek | arXiv
             Published in 2012, 62 pages
      009. Great Astronomers
             Robert S. Ball | Isbister
             Published in 1895, 392 pages
      010. Big Bang Nucleosynthesis and Physics Beyond the Standard Model
             Subir Sarkar | arXiv
             Published in 1996, 156 pages
      011. Observing the Sky from 30S
             Roberto Mura | Wikibooks
             Published in 2010, 86 pages
      012. An Exposition on Inflationary Cosmology
             Scott Watson | arXiv
             Published in 2000, 93 pages
      013. Views of the Solar System
             Calvin J. Hamilton | 
             Published in 2008
      014. An introductory treatise on the lunar theory
             Ernest W Brown | Cambridge University Press
             Published in 1896, 312 pages
      015. The Solar Magnetic Field
             Sami Solanki, Bernd Inhester, Manfred Schussler | arXiv
             Published in 2010, 83 pages
      016. Observatories in Space
             Catherine Turon | arXiv
             Published in 2011, 50 pages
      017. Pioneers of Science
             Oliver Lodge | Macmillan and co
             Published in 1905, 421 pages
      018. A Primer for Black Hole Quantum Physics
             R. Brout, S. Massar, R. Parentani, P. Spindel | arXiv
             Published in 2007, 178 pages
      019. A Practical Introduction to Numerical Hydrodynamics
             Garrelt Mellema | Leiden University
             Published in 2003
      020. Astrochemistry: The Issue of Molecular Complexity in Astrophysical Environments
             M. De Becker | arXiv
             Published in 2013, 62 pages
      021. Lectures on Inflation and Cosmological Perturbations
             David Langlois | arXiv
             Published in 2010, 56 pages
      022. Particle Physics Aspects of Modern Cosmology
             Robert H. Brandenberger | arXiv
             Published in 1997, 70 pages
      023. Observational Probes of Cosmic Acceleration
             David H. Weinberg, et al. | arXiv
             Published in 2012, 253 pages
      024. Lunar Stratigraphy and Sedimentology
             John Lindsay | Elsevier
             Published in 1976, 311 pages
      025. Primordial Magnetogenesis
             Alejandra Kandus, Kerstin E. Kunze, Christos G. Tsagas | arXiv
             Published in 2011, 107 pages
      026. Cosmic Rays and the Search for a Lorentz Invariance Violation
             Wolfgang Bietenholz | arXiv
             Published in 2008, 81 pages
      027. Inflationary Cosmology and Structure Formation
             J. A. Peacock | arXiv
             Published in 1996, 77 pages
      028. Understanding Galaxy Formation and Evolution
             V. Avila-Reese | arXiv
             Published in 2006, 50 pages
      029. Spherical Astronomy
             F. Brünnow | Van Nostrand
             Published in 1865, 559 pages
      030. The Story of Eclipses
             George F. Chambers | S. S. McClure Co.
             Published in 1909, 208 pages
      031. Planetary Rings
             Matthew S. Tiscareno | arXiv
             Published in 2011, 82 pages
      032. Quantization in Astrophysics, Brownian Motion, and Supersymmetry
             F. Smarandache, V. Christianto | MathTiger
             Published in 2007, 516 pages
      033. Practical Astronomy
             George L. Hosmer | John Wiley and Sons Inc.
             Published in 1925, 314 pages
      034. Planetary Photometry
             Max Fairbairn | 
             Published in 2005
      035. Massive Stars and their Supernovae
             F. Thielemann, R. Hirschi, M. Liebendorfer, R. Diehl | arXiv
             Published in 2010, 81 pages
      036. Cosmology
             James Schombert | University of Oregon
             Published in 2008
      037. Protoplanetary Disks and Their Evolution
             Jonathan P. Williams, Lucas A. Cieza | arXiv
             Published in 2011, 65 pages
      038. The Elements of Theoretical and Descriptive Astronomy
             Charles J. White | J. Wiley
             Published in 1909, 322 pages
      039. Textbook on Practical Astronomy
             George Leonard Hosmer | Wiley
             Published in 1910, 252 pages
      040. Celestial Navigation, Elementary Astronomy, Piloting
             Arturo Chiesa, Raffaele Chiesa | Sky and Sea Software
             Published in 2010
      041. Solar System
              | Wikipedia
             Published in 2012, 646 pages
      042. Photographs of Nebulae and Clusters
             James Edward Keeler | University of California Publications
             Published in 1908
      043. An Introduction to Celestial Mechanics
             Forest Ray Moulton | The MacMillan Company
             Published in 1914, 437 pages
      044. Multi-messenger Astronomy and Dark Matter
             Las Bergstrom | arXiv
             Published in 2012, 105 pages
      045. Atomic and Molecular Processes in Astronomy and Planetary Science
             Geoffrey A. Blake | California Institute of Technology
             Published in 2004
      046. The Star Splitters: The High Energy Astronomy Observatories
             Wallace H. Tucker | NASA History Office
             Published in 1984, 182 pages
      047. The world according to the Hubble Space Telescope
             Mario Livio | arXiv.org
             Published in 2008, 112 pages
      048. A Handbook of Descriptive and Practical Astronomy
             George F. Chambers | Oxford At The Clarendon Press
             Published in 1889, 756 pages
      049. History of Astronomy
             George Forbes | 
             Published in 1909
      050. Superstring Cosmology
             James E. Lidsey, David Wands, E. J. Copeland | arXiv
             Published in 2000, 161 pages
      051. Introduction to relativistic astrophysics and cosmology through Maple
             V. L. Kalashnikov | arXiv
             Published in 2001, 124 pages
      052. Black-Hole Phenomenology
             Neven Bilic | arXiv
             Published in 2006, 58 pages
      053. Introduction to the Theory of Black Holes
             Gerard 't Hooft | Utrecht University
             Published in 2009, 49 pages
      054. High Energy Astrophysics
             Jonathan Katz | The Benjamin/Cummings Publishing
             Published in 1986, 338 pages
      055. Introduction to Millimeter/Sub-Millimeter Astronomy
             T. L. Wilson | arXiv
             Published in 2009, 106 pages
      056. To a Rocky Moon: A Geologist's History of Lunar Exploration
             Don E. Wilhelms | University of Arizona Press
             Published in 1993, 524 pages
      057. Galaxies and the Expanding Universe
             Published in 2008
      058. Notes on Stellar Astrophysics
             James N. Pierce | Minnesota State University
             Published in 2013, 299 pages
      059. Elements of Astrophysics
             Nick Kaiser | University of Hawaii
             Published in 2002, 435 pages
      060. Recent Developments in Gravitational Collapse and Spacetime Singularities
             Pankaj S. Joshi, Daniele Malafarina | arXiv
             Published in 2012, 89 pages
      061. Techniques of Radio Astronomy
             T. L. Wilson | arXiv
             Published in 2011, 47 pages
      062. The Galactic Habitable Zone I. Galactic Chemical Evolution
             G. Gonzalez, D. Brownlee, P. Ward | arXiv
             Published in 2001, 57 pages
      063. Introduction to Non-Baryonic Dark Matter
             Paolo Gondolo | arXiv
             Published in 2004, 51 pages
      064. Gravitational Wave Experiments and Early Universe Cosmology
             Michele Maggiore | arXiv
             Published in 2000, 100 pages
      065. Cosmology: Mankind's Grand Investigation
             Greg Bothun | Harcourt Brace College Publishers
             Published in 1999, 129 pages
      066. Consolidated Lunar Atlas
             Gerald P. Kuiper, et al. | Lunar and Planetary Institute
             Published in 1960
      067. When Biospheres Collide: A History of NASA's Planetary Protection Programs
             Michael Meltzer | NASA
             Published in 2011, 542 pages
      068. Evolution of the Solar System
             Hannes Alfven, Gustaf Arrhenius | NASA
             Published in 1976
      069. Habitable Planets for Man
             Stephen H. Dole | RAND Corporation
             Published in 1964, 176 pages
      070. General Astronomy
              | Wikibooks
             Published in 2009
      071. Radiative Gas Dynamics
             David Weinberg | Ohio State University
             Published in 2007
      072. Origin of the Moon
             W. K. Hartmann, R. J. Phillips, G. J. Taylor | Lunar and Planetary Institute
             Published in 1986, 781 pages
      073. Ekpyrotic and Cyclic Cosmology
             Jean-Luc Lehners | arXiv
             Published in 2009, 79 pages
      074. Are We Alone?
             Gregg Easterbrook | The Atlantic Monthly
             Published in 1988
      075. Curiosities of the Sky
             Garrett Putman Serviss | Harper & Brothers
             Published in 1909, 300 pages
      076. Radiative Processes in High Energy Astrophysics
             Gabriele Ghisellini | arXiv
             Published in 2012, 157 pages
      077. Traces of Catastrophe
             Bevan M French | Lunar and Planetary Institute
             Published in 1998, 120 pages
      078. Introduction to Supersymmetry: Astrophysical and Phenomenological Constraints
             Keith A. Olive | arXiv
             Published in 1999, 67 pages
      079. First Light
             Abraham Loeb | arXiv
             Published in 2006, 157 pages
      080. Man's Place in the Universe
             Alfred R. Wallace | Chapman and Hall
             Published in 1904, 330 pages
      081. Dwarf-Galaxy Cosmology
             Regina Schulte-Ladbeck, at al. | Hindawi Publishing
             Published in 2010
      082. Planetary Theory
             Ernest Brown, Clarence Shook | Cambridge University Press
             Published in 1933, 323 pages
      083. The First Stars
             Simon C. O. Glover | arXiv
             Published in 2012, 72 pages
      084. Lecture notes on the formation and early evolution of planetary systems
             Philip J. Armitage | arXiv
             Published in 2010, 63 pages
      085. Cosmic Microwave Background Anisotropies up to Second Order
             Nicola Bartolo, Sabino Matarrese, Antonio Riotto | arXiv
             Published in 2007, 53 pages
      086. Large Scale Structure of the Universe
             Alison L. Coil | arXiv
             Published in 2012, 43 pages
      087. Astrodynamics: A Compendium of Orbitology
              | Wikipedia
             Published in 2013, 334 pages
      088. Recreations in Astronomy
             Henry White Warren | Project Gutenberg

089. An Introduction to Celestial Mechanics
             Richard Fitzpatrick | The University of Texas at Austin
             Published in 2011, 216 pages
      090. Black Holes
             P.K. Townsend | arXiv
             Published in 1997, 145 pages
      091. The Fundamentals of Stellar Astrophysics
             George W. Collins, II | W H Freeman & Co
             Published in 2003, 494 pages
      092. A Text-book of Astronomy
             George C. Comstock | D. Appleton and company
             Published in 1901, 391 pages
      093. Cosmos and Culture: Cultural Evolution in a Cosmic Context
             Steven J. Dick, Mark L. Lupisella | NASA
             Published in 2010, 612 pages
      094. Cosmic Journey: A History of Scientific Cosmology
             N. S. Hetherington, W. P. McCray | American Institute of Physics
             Published in 2009
      095. Mysteries of the Sun
             Ginger Butcher | NASA
             Published in 2011, 20 pages
      096. The Cosmic Web: Geometric Analysis
             Rien van de Weygaert, Willem Schaap | arXiv
             Published in 2007, 129 pages
      097. Exoplanet Observing for Amateurs
             Bruce L. Gary | Reductionist Publications
             Published in 2007, 170 pages
      098. Inflation
             Marieke Postma | NIKHEF
             Published in 2009, 53 pages
      099. Dense Matter in Compact Stars
             Andreas Schmitt | arXiv
             Published in 2010, 146 pages
      100. Oulu Space Physics Textbook
             Reijo Rasinkangas | University of Oulu
             Published in 2008
      101. Practical Astronomy
             P. S. Michie, F. S. Harlow | John Wiley & Sons
             Published in 1893, 246 pages
      102. Cosmological Evolution of Galaxies
             Isaac Shlosman | arXiv
             Published in 2012, 88 pages
      103. Magnetic Fields, Strings and Cosmology
             Massimo Giovannini | arXiv
             Published in 2006, 76 pages
      104. Cosmology for Particle Physicists
             U. A. Yajnik | arXiv
             Published in 2008, 63 pages
      105. Astronomy with an Opera-glass
             Garrett Putman Serviss | D. Appleton & co.
             Published in 1890, 154 pages
      106. A Simple Guide to Backyard Astronomy
             Carol Beigel | 
             Published in 2008, 61 pages
      107. Primordial Nucleosynthesis: from precision cosmology to fundamental physics
             F. Iocco, G. Mangano, G. Miele, O. Pisanti, P.D. Serpico | arXiv
             Published in 2009, 148 pages
      108. Frequently Asked Questions about Calendars
             Claus Tøndering | 
             Published in 2008, 65 pages
      109. The Formation and Evolution of the Solar System
             Published in 2007
      110. Why CMB physics?
             Massimo Giovannini | arXiv
             Published in 2007, 179 pages
      111. Mechanism of the Heavens
             Mary Somerville | J. Murray
             Published in 1831, 710 pages
      112. Celestial Mechanics
             J. B. Tatum | 
             Published in 2008
      113. Stellar Atmospheres
             J. B. Tatum | 
             Published in 2006
      114. The Foundations of Celestial Mechanics
             George W. Collins, II | Pachart Pub House
             Published in 2004, 145 pages
      115. Lopsided Spiral Galaxies
             Chanda J. Jog, Francoise Combes | arXiv
             Published in 2008, 75 pages
      116. Astronomical Image and Data Analysis
             J.-L. Starck, F. Murtagh | Springer
             Published in 2006, 335 pages
      117. An Introduction to the Theory of Rotating Relativistic Stars
             Eric Gourgoulhon | arXiv
             Published in 2010, 88 pages
      118. Supernova Cosmology: Legacy and Future
             Ariel Goobar, Bruno Leibundgut | arXiv
             Published in 2011, 62 pages
      119. Cosmology: The Study of the Universe
              | NASA
             Published in 2009, 38 pages
      120. Observations of the High Redshift Universe
             Richard S. Ellis | arXiv
             Published in 2007, 115 pages
      121. String Cosmology
             James M. Cline | arXiv
             Published in 2007, 47 pages
      122. The Birth and Death of Stars
             Published in 2008
      123. Cosmology Primer
             Sean Carroll | preposterousuniverse.com
             Published in 2012
      124. Planetary Science: A Lunar Perspective
             Stuart Ross Taylor | Lunar and Planetary Institute
             Published in 1982
      125. Introduction to Cosmology
             David H Lyth | arXiv
             Published in 1993, 53 pages
      126. An Introduction into the Theory of Cosmological Structure Formation
             Christian Knobel | arXiv
             Published in 2012, 102 pages
      127. Gravitational Waves: Sources, Detectors and Searches
             Keith Riles | arXiv
             Published in 2012, 79 pages
      128. Protostars and Planets IV
             V. Mannings, A. Boss, S. Russell | University of Arizona Press
             Published in 2000, 1422 pages
      129. Lectures on Astronomy, Astrophysics, and Cosmology
             Luis A. Anchordoqui | arXiv
             Published in 2007, 41 pages
      130. Encyclopedia of Astrophysics
             Søren Bertil F. Dorch | Scholarpedia
             Published in 2009
      131. Resources of Near-Earth Space
             J. S. Lewis, M. S. Matthews | University of Arizona Press
             Published in 1993, 977 pages
      132. Cosmic Rays in Galactic and Extragalactic Magnetic Fields
             F. Aharonian, A. Bykov, E. Parizot, V. Ptuskin, A. Watson | arXiv
             Published in 2011, 43 pages
      133. Short History of Astronomy
             Arthur Berry | John Murray
             Published in 1898, 439 pages
      134. Particle Physics and Inflationary Cosmology
             Andrei Linde | arXiv
             Published in 2005, 270 pages
      135. The Virial Theorem in Stellar Astrophysics
             George W. Collins, II | Pachart Pub. House
             Published in 1978, 135 pages
      136. Primer Of Celestial Navigation
             John Favill | Cornell Maritime Press
             Published in 1944, 300 pages
      137. Introductory Lectures on Quantum Cosmology
             J. J. Halliwell | arXiv
             Published in 1990, 107 pages
      138. Atlas of Peculiar Galaxies
             Halton C. Arp | California Institute of Technology
             Published in 1966, 190 pages
      139. Galaxy systems in the optical and infrared
             A. Biviano | arXiv
             Published in 2008, 60 pages
      140. Cluster Lenses
             Jean-Paul Kneib, Priyamvada Natarajan | arXiv
             Published in 2012, 120 pages
      141. A Photographic Atlas of Rock Breakdown Features in Geomorphic Environments
             Mary Bourke, Heather Viles | Planetary Science Institute
             Published in 2007, 88 pages
      142. The Fine-Tuning of the Universe for Intelligent Life
             Luke A. Barnes | arXiv
             Published in 2011, 76 pages
      143. The Astronomy of the Bible
             E. Walter Maunder | Richard Clay & Sons
             Published in 1908
      144. Elementary Astronomy
             James N. Pierce | 
             Published in 2013, 134 pages
      145. Astronomical Discovery
             Herbert Hall Turner | E. Arnold
             Published in 1904, 225 pages
      146. Elementary Mathematical Astronomy
             C. Barlow, G. Bryan | University Correspondence College Press
             Published in 1893, 442 pages
      147. An Introduction to Cosmic Rays and Gamma-Ray Bursts
             A. De Rujula | arXiv
             Published in 2007, 37 pages
      148. Images of the Solar Upper Atmosphere From SUMER on SOHO
             Uri Feldman, at al. | ESA Publications Division
             Published in 2003, 209 pages
      149. Introduction to Cosmology
             A. D. Dolgov | arXiv
             Published in 2009, 58 pages
      150. Lectures on Black Holes, Topological Strings and Quantum Attractors
             Boris Pioline | arXiv
             Published in 2007, 103 pages
      151. Gamma-Ray Bursts: Progress, Problems and Prospects
             Bing Zhang, Peter Meszaros | arXiv
             Published in 2008, 87 pages
      152. A Briefer History of Time: From the Big Bang to the Big Mac
             Eric Schulman | St. Martin's Press
             Published in 2004, 207 pages
      153. A New Astronomy
             David Peck Todd | American Book Company
             Published in 1906, 437 pages
      154. An Introduction to Astronomy
             Forest Ray Moulton | The MacMillan Company
             Published in 1916, 577 pages
      155. To See the Unseen: A History of Planetary Radar Astronomy
             Andrew J. Butrica | NASA History Division
             Published in 1996, 301 pages
      156. Moon Trip: A Personal Account of the Apollo Program and its Science
             Elbert A. King | Lunar and Planetary Institute
             Published in 1989, 162 pages
      157. Stellar Structure and Evolution
             Sergey V. Vorontsov | Queen Mary, University of London
             Published in 2010
      158. The Beginning and Evolution of the Universe
             Bharat Ratra, Michael S. Vogeley | arXiv
             Published in 2008, 69 pages
      159. General Astronomy
             Harold Spencer Jones | Edward Arnold and Company
             Published in 1924, 392 pages
      160. Supernova Remnants: The X-ray Perspective
             Jacco Vink | arXiv
             Published in 2011, 78 pages
      161. Astronomy Notes
             Nick Strobel | astronomynotes.com
             Published in 2010
      162. Celestial Mechanics: Notes and Work
             J.D. Mireles James | University of Texas
             Published in 2007
      163. TASI Lectures: Introduction to Cosmology
             Mark Trodden, Sean M. Carroll | arXiv
             Published in 2004, 82 pages
      164. Basaltic Volcanism on the Terrestrial Planets
              | Pergamon Press
             Published in 1981, 1286 pages
      165. Astronomy of To-day
             Cecil Goodrich Julius Dolmage | Seeley and co.
             Published in 1910
      166. Mag 7 Star Atlas Project
             Andrew L. Johnson | 
             Published in 2007, 21 pages
      167. Guidebook to the Geology of Barringer Meteorite Crater, Arizona
             David A. Kring | Lunar and Planetary Institute
             Published in 2007, 154 pages
      168. Practical Astronomy for Engineers
             Frederick Hanley Seares | Stephens
             Published in 1909, 160 pages
      169. The Cosmological Constant
             Sean M. Carroll | arXiv
             Published in 2000, 50 pages
      170. The Beginning and the End: The Meaning of Life in a Cosmological Perspective
             Clement Vidal | arXiv
             Published in 2013, 356 pages
      171. A practical guide to Basic Statistical Techniques for Data Analysis in Cosmology
             Licia Verde | arXiv
             Published in 2008, 52 pages
      172. An Introduction to Quantum Cosmology
             D.L. Wiltshire | arXiv
             Published in 2003, 60 pages
      173. Advances in Modern Cosmology
             Adnan Ghribi | InTech
             Published in 2011, 198 pages
      174. An Introduction to Galactic Chemical Evolution
             Nikos Prantzos | arXiv
             Published in 2007, 46 pages
      175. Observing the Sky from 40N
             Roberto Mura | Wikibooks
             Published in 2010, 86 pages
      176. Star-Gazer's Hand-Book
             Henry William Elson | Sturgis & Walton
             Published in 1910, 72 pages
      177. Guide to Lunar Orbiter Photographs
             Thomas P. Hansen | NASA
             Published in 1970, 127 pages
      178. Astronomy for Amateurs
             Camille Flammarion | D. Appleton and Company
             Published in 1910
      179. The Complete Idiot's Guide to The Sun
             Jay M. Pasachoff | Alpha
             Published in 2003, 350 pages
      180. Stellar Superfluids
             Dany Page, et al. | arXiv
             Published in 2013, 88 pages
      181. The Birth And Death Of The Sun
             George Gamow | Dover Publications
             Published in 1940, 256 pages
      182. Chondrules and their Origins
             Elbert A. King | The Lunar and Planetary Institute
             Published in 1983, 377 pages
      183. Introduction to Physical Astronomy
             Kenneth R. Koehler | University of Cincinnati
             Published in 2010
      184. Mercury
             F. Vilas, C. Chapman, M. Matthews | University of Arizona Press
             Published in 1989, 794 pages
      185. Introduction to Early Universe Cosmology
             Robert H. Brandenberger | arXiv
             Published in 2011, 70 pages
      186. Dynamics of the Universe in Problems
             Yu. L. Bolotin, et al. | UniverseInProblems.com
             Published in 2013, 113 pages
      187. Everything You Always Wanted To Know About The Cosmological Constant Problem
             Jerome Martin | arXiv
             Published in 2012, 89 pages
      188. The Universe in a Helium Droplet
             Grigory E. Volovik | Oxford University Press
             Published in 2003, 532 pages
      189. Modified Gravity and Cosmology
             T. Clifton, P.G. Ferreira, A. Padilla, C. Skordis | arXiv
             Published in 2012, 312 pages
      190. Gravitational Wave Detection by Interferometry
             Matthew Pitkin, Stuart Reid, Sheila Rowan, Jim Hough | arXiv
             Published in 2011, 80 pages
      191. The Astrobiology Primer: An Outline of General Knowledge
             Lucas J. Mix, at al. | arXiv
             Published in 2006, 79 pages
      192. Advanced Topics in Cosmology: A Pedagogical Introduction
             T. Padmanabhan | arXiv
             Published in 2006, 40 pages
      193. From Disks to Planets
             Andrew N. Youdin, Scott J. Kenyon | arXiv
             Published in 2012, 70 pages
      194. Voyager 1 and 2: Atlas of Six Saturnian Satellites
             Raymond M. Batson | NASA
             Published in 1984, 175 pages
      195. Solar Neutrinos
             V. Antonelli, L. Miramonti, C. Pena-Garay, A. Serenelli | arXiv
             Published in 2012, 51 pages
      196. An Expanded View of the Universe
              | European Southern Observatory
             Published in 2011, 54 pages

• От Liana Nikolova
      Здравейте,

Във връзка с дисертацията ми, правя академично проучване на тема импулсивно пазаруване на младите хора (20-35 год.), живеещи в София. Ако спадате във въпросната възрастува група, ще съм ви изключително благодарна да отделите около 5 минути и да попълните анкетата. Анкетата е на английски език (за което приемам критика и се извинявам) и е анонимна.

Участието ви е доброволно и всяко попълване ще е от огромна полза.

http://www.smartsurvey.co.uk/s/Impulse_Buying_Behaviour_Bulgaria/

Благодаря ви за съдействието!
  • Теми

• Последно разглеждащи   0 Потребители

No registered users viewing this page.

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...