Отиди на
Форум "Наука"

Посоки за икономическо развитие на България


stinka (Rom)

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

Така е Дора, разбира се, но не всичко се измерва в пари (и БНП).. Парите са "само един компонент" (както казвате за БНП)
За украинците сме най-близката и съседна западна страна - (1) Няма го по-силния културен шок, който обикновените хора получават отивайки на гурбет в Унгария или Чехия, да не говорим за   класическите западни страни, (2) езикът им (руския, за всички украинци са руския е първи език, говоря за младите хора, казвам го защото, фамилията ми се сроди с украинска и имам поглед върху младите) се говори навсякъде и от почти всички професионали и работодатели по Черноморието - дори млади българи, които никога не са го изучавали го говорят /ползват в някаква степен, (3) Украинците за разлика от руснаците, не срещат лошо отношение у нас (голяма част от българските десни са "русофоби", и са по скоро "украинофили")

Разбирам изцяло улесненията за непосредствен достъп (напр, езика), но според мен е добре да въведем и още един параметър,

сезонен труд/временна заетост за млади хора (които се надяват да припечелят някой лев и да се приберат)

versus

вероятност за постоянна заетост/трайно покриване на нуждата на работодателя/сектора от подобен тип служители.

Там, където плановете са за по-дълготрайно оставане на това работно място, съпроводено с временна или постоянна смяна на държавата, факторите като политическа стабилност, работещи институции, добра образователна система, добра защита на трудовите права и т.н. биха били решаващи. Затова и според мен по-високоспециализираните кадри, вкл. техническите такива, или средният медицински персонал, просто предпочитат да отидат в Западна Европа. Дори с цената на това да трябва да преодоляват езиковата бариера (да учат език от нулата, напр. заминавайки само с английски за Германия).

Не мога да извадя статистика за това, това е личното ми наблюдение, което подлежи на корекции.

Затова и ми се вижда малко вероятно без значително по-високо от средното за сектора заплащане (компенсиращо недостатъците в другите сфери) да можем да привлечем примерно специализирани технически кадри. (Вие кажете доколко предположението ми се доближава до реалността? Имам впечатление, че познавате сектора значително по-добре от мен.)

Затова и не сезонната заетост, а трайната кадрова криза в дадени сектори ми се вижда много по-драматичен проблем пред икономическото развитие. А за специализирани кадри, дори в средния ресор - полувисше или политехническо образование - едва ли някога ще можем да извадим по-голяма торба със сочни морковчета от Германия, да речем (защото я ползвах в горния пример).

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 479
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 3 часа, dora said:

Разбирам изцяло улесненията за непосредствен достъп (напр, езика), но според мен е добре да въведем и още един параметър,

сезонен труд/временна заетост за млади хора (които се надяват да припечелят някой лев и да се приберат)

versus

вероятност за постоянна заетост/трайно покриване на нуждата на работодателя/сектора от подобен тип служители.

Там, където плановете са за по-дълготрайно оставане на това работно място, съпроводено с временна или постоянна смяна на държавата, факторите като политическа стабилност, работещи институции, добра образователна система, добра защита на трудовите права и т.н. биха били решаващи. Затова и според мен по-високоспециализираните кадри, вкл. техническите такива, или средният медицински персонал, просто предпочитат да отидат в Западна Европа. Дори с цената на това да трябва да преодоляват езиковата бариера (да учат език от нулата, напр. заминавайки само с английски за Германия).

Не мога да извадя статистика за това, това е личното ми наблюдение, което подлежи на корекции.

Затова и ми се вижда малко вероятно без значително по-високо от средното за сектора заплащане (компенсиращо недостатъците в другите сфери) да можем да привлечем примерно специализирани технически кадри. (Вие кажете доколко предположението ми се доближава до реалността? Имам впечатление, че познавате сектора значително по-добре от мен.)

Затова и не сезонната заетост, а трайната кадрова криза в дадени сектори ми се вижда много по-драматичен проблем пред икономическото развитие. А за специализирани кадри, дори в средния ресор - полувисше или политехническо образование - едва ли някога ще можем да извадим по-голяма торба със сочни морковчета от Германия, да речем (защото я ползвах в горния пример).

Съгласен съм.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Относно споменатия "бизнесмен" Домусчиев и как забогатява.

Цитирай

 В дъното на забогатяването на двамата братя стоят дядото на Домусчиеви, активен борец против фашизма и капитализма,  бащата на Домусчиев, който по времето на комунизма е с ранг на министър, куфарчетата на БКП, ДС и майка им, която е верен и дългогодишен активист на БКП, а по време на комунизма и след 10.11.89г. е директор на завод „Балкан“ в Ловеч, който Домусчиев успява да приватизира за жълти стотинки, чрез фонд „Напредък“ и на който след това става шеф. Благодарение на съветите на другарите на бащата на Домусчиев от ДС и отчасти на майка си, още ненавършил 30 години Кирил вече участва в голямото разграбване на България чрез фонда си „Напредък“. През това време служителите на ДС създали Домусчиев го свързват с един от много силните хора в мутренската СИК Стоил Славов, както и с разстреляния бивш шеф на „Локомотив“ (Пловдив) Александър Тасев , който е твърде близък до Позитано 20.

 

http://nikidichev.blog.bg/biznes/2015/07/29/koi-e-kiril-domuschiev-i-otkyde-e-ogromnoto-mu-bogatstvo.1379930

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
Цитирай

Bulgaria’s Nominal GDP Growth was reported at 7.04 % in Mar 2018. This records an increase from the previous number of 3.93 % for Dec 2017. Bulgaria’s Nominal GDP Growth data is updated quarterly, averaging 9.25 % from Mar 1996 to Mar 2018

https://www.ceicdata.com/en/indicator/bulgaria/nominal-gdp-growth

Предвид, че БВП за миналата година бе ревизиран нагоре до 101 млрд. лева и инфлацията се вдига, като нищо тази година ще стигнем 110 млрд. А при запазване на сегашните темпове на номинален плюс реален растеж, през 2019 може да стигнем 120 млрд. лева БВП. Или иначе казано "невижданите" 60 млрд. евро...

От цялата история с инфлацията виждам следните положителни моменти:

1) производителността на труда, за която дс креатурите от разните "работодателски организации"  постоянно лаят, ще се увеличи номинално. Следователно креатурките ще трябва да си търсят нови доводи...

2) с навлизането на електромобилите потреблението на нефт ще спадне, т.е. инфлационно напомпаните доходи номинално ще си останат, но с по-висока покупателна способност

3) повече пари в бюджета = повече разходи

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...