Отиди на
Форум "Наука"

Посоки за икономическо развитие на България


stinka (Rom)

Recommended Posts

  • Потребители

Мисля че най-големият дефект на българската политическа система е зависимостта между политика и икономика. И това не е от вчера, нито от времената на соца. Не е работа на политиците в една държава да се месят в пазара. Нито десните политици в Турция го правят, нито левите в Уругвай, нито тези в САЩ - управлението на държавата и пазара са две различни сфери, които действат по свои закони и правила. Когато едното се смеси с другото настъпват аномалии. това не могат да проумеят много хора в България. Работата на политиците, според мен, е да осигурят добра законова и управленска рамка, а по отношение на пазара да управляват събираните с данъци пари. Дотам е тяхната връзка с пазара. Никой политик в Турция не диктува на Коч холдинг например в какви сфери да инвестира и как да развива бизнеса си - пазарът е този, който определя това. Същото важи навсякъде - не е президентът на САЩ е този, който ще посочи на Илон Мъск къде да инвестира активите си и с какво да се занимават корпорациите му. Който си мисли това дълбоко се заблуждава и бърка причина със следствие. Затова всякакви дебати къде да инвестираме и какво да развиваме са безпочвени, това ще решат условията на пазара. Можем да дебатираме как да се осъществи върховенството на закона, как да се разпределят парите от данъците и какви да са тези данъци, а също какви закони да се направят и прилагат, за да могат предприемачите на пазара да работят пълноценно. Самите предприемачи, когато имат всичко това, осигурено от държавата, ще намерят пътищата за развитие на пазара и на бизнеса си - те ще инвестират там, където пазарът им отваря ниши, парите са като голямата вода, те винаги намират посоката си. Държавата просто не бива да се меси и да пречи, още по-малко да се изживява като пазарно лице. Нито мъдрите глави на макроикономистите могат да предвидят къде ще расте пазара, те не са олимпийски богове или оракули, тяхното място е в университетите и академичните общности, но на пазара са активни и актуални съвсем различни икономисти, които са прагматици.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 479
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 37 минути, Б. Киров said:

Мисля че най-големият дефект на българската политическа система е зависимостта между политика и икономика. И това не е от вчера, нито от времената на соца. Не е работа на политиците в една държава да се месят в пазара. Нито десните политици в Турция го правят, нито левите в Уругвай, нито тези в САЩ - управлението на държавата и пазара са две различни сфери, които действат по свои закони и правила.

Политиците от цял свят, имат необходимите лостове да се месят в икономиката/пазара/ и го правят.Точно това им дава възможност за корупция.

Просто законите за корупция и разделянето на властите могат да намалят тия престъпления до здравословни размери.

То хич без престъпление не може.Без тях човечеството ще пропадне.Еволюцията нарочно не дава на всяка маймуна банан, а кара тия които нямат късмет да намерят, да откраднат от другите.Те почват да работят по упорито и ето ти тебе прогрес.Ако не са престъпленията, кражбата и лъжата, всички щяхме още да стоим по клоните и да ядем банани.

Преди 44 минути, Б. Киров said:

Когато едното се смеси с другото настъпват аномалии. това не могат да проумеят много хора в България. Работата на политиците, според мен, е да осигурят добра законова и управленска рамка, а по отношение на пазара да управляват събираните с данъци пари.

Политиците много добре знаят какво трябва и какво не трябва да правят.Те не са жертви на корупцията, а се облагодетелстват от нея.За това участват с удоволствие в тия престъпления.Ами нали за това се натискат да ги изберат.Значи, те не се научават да крадат едва след като дойдат на власт.Предварително знаят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Б. Киров said:

В България пенсионерите са малко над 2 млн., а пенсиите над 2.5 млн., което е около 30 процента от населението.

В Турция хората на пенсионна възраст /за мъже 60 години, за жени 58/ не са толкова малко:

tyrk.thumb.jpg.2a83e29b37eef45e839c5e8cbfedc377.jpg

http://www.indexmundi.com/turkey/age_structure.html

Те реално са над 12 процента от населението, или над 10 млн., в Турция - при добри пенсии, тези хора са огромен пазар за турските производители и стават двигател на икономиката.

Според мен не бива да гледаме на пенсионерите като на социално бреме /което сега се случва у нас, допълнително условие за конфликт между поколенията/, а като на потенциален пазар - какво по-хубаво от това пенсионерите да получават добри доходи и да пазаруват на вътрешния пазар, те са страхотно добри клиенти, особено за фармацевтиката и хранитело-вкусовата промишленост, стига да имат пари в джобовете си, които между впрочем не са "парите на другите хора", а техните собствени спестени пари - защо да получа 60 процента от вложеното от мен, а не по-висок процент? На какво основание. тези пари по време на социализма бяха влагани в почивни станции и фабрики, които при приватизацията бяха откраднати, цяло едно поколение беше ограбено, тези пари могат да се върнат на законните им притежатели, на пенсионерите.

Това е ужасяващо... дори да се мисли...

Доходите за пенсионерите се изземат от работещите!!! По-добре да се насочва ресурс към младите, които трябва да гледат семейства, отколкото към пенсионерите!!!

Стига с тези герантофилски изяждащи и последния ресурс на обществото пенсионерофилски глупости!!!

Ограбено поколение? Поколението, което спря да гледа деца не е ограбено, а ограбващо.  Цялата пенсионна система, вкл. соц осигуряване трябва да бъде обвързано с броя на децата, според мен. 

По-добре да се дават жилища на млади семейства с деца, отколкото каквито и да е увеличения на пенсиите. Това е самоунищожение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Б. Киров said:

Мисля че най-големият дефект на българската политическа система е зависимостта между политика и икономика. И това не е от вчера, нито от времената на соца. Не е работа на политиците в една държава да се месят в пазара. Нито десните политици в Турция го правят, нито левите в Уругвай, нито тези в САЩ - управлението на държавата и пазара са две различни сфери, които действат по свои закони и правила. Когато едното се смеси с другото настъпват аномалии. това не могат да проумеят много хора в България. Работата на политиците, според мен, е да осигурят добра законова и управленска рамка, а по отношение на пазара да управляват събираните с данъци пари. Дотам е тяхната връзка с пазара. Никой политик в Турция не диктува на Коч холдинг например в какви сфери да инвестира и как да развива бизнеса си - пазарът е този, който определя това. Същото важи навсякъде - не е президентът на САЩ е този, който ще посочи на Илон Мъск къде да инвестира активите си и с какво да се занимават корпорациите му. Който си мисли това дълбоко се заблуждава и бърка причина със следствие. Затова всякакви дебати къде да инвестираме и какво да развиваме са безпочвени, това ще решат условията на пазара. Можем да дебатираме как да се осъществи върховенството на закона, как да се разпределят парите от данъците и какви да са тези данъци, а също какви закони да се направят и прилагат, за да могат предприемачите на пазара да работят пълноценно. Самите предприемачи, когато имат всичко това, осигурено от държавата, ще намерят пътищата за развитие на пазара и на бизнеса си - те ще инвестират там, където пазарът им отваря ниши, парите са като голямата вода, те винаги намират посоката си. Държавата просто не бива да се меси и да пречи, още по-малко да се изживява като пазарно лице. Нито мъдрите глави на макроикономистите могат да предвидят къде ще расте пазара, те не са олимпийски богове или оракули, тяхното място е в университетите и академичните общности, но на пазара са активни и актуални съвсем различни икономисти, които са прагматици.

То всъщност в развитите икономики е обратно политиците са функция на икономическите субекти. В България почти няма независими предприемачи, пък камо ли пазарно ориентирани. То от тук идва перманентната стагнация на икономическото развитие. Не можа да се намери баланс между контролираното и свободно развиващото се. И то и не се търси.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 16 минути, stinka (Rom) said:

Това е ужасяващо... дори да се мисли...

Доходите за пенсионерите се изземат от работещите!!! По-добре да се насочва ресурс към младите, които трябва да гледат семейства, отколкото към пенсионерите!!!

Стига с тези герантофилски изяждащи и последния ресурс на обществото пенсионерофилски глупости!!!

Ограбено поколение? Поколението, което спря да гледа деца не е ограбено, а ограбващо.  Цялата пенсионна система, вкл. соц осигуряване трябва да бъде обвързано с броя на децата, според мен. 

По-добре да се дават жилища на млади семейства с деца, отколкото каквито и да е увеличения на пенсиите. Това е самоунищожение.

Според мен реагираш емоционално, разбирам те, защото и аз преди време мислех като теб. Но ето какви са аргументите ми: когато в едно общество се поляризират групи от бедни и ощетени и богати и ощетяващи, цялото това общество отива в канализацията. Случаят в България, според мен е такъв. Сделката е огледално обърната на това, което на запад наричат "уин-уин" /печелят всички/, при нашата сделка /да я наречем Обществен договор/ губят всички, макар, че тарикатите си въобразяват, че са прецакали останалите. Да откраднеш от някого, в случая това са сегашните пенсионери, нещо и после да кажеш, "да, откраднато е, но има по-нуждаещи се и затова няма да им го върнем" е нерационално, то работи само за лошите. Така се насъскват различни групи в обществото една срещу друга - млади срещу стари, цигани срещу българи, бедни срещу богати, леви срещу десни и т.н. Според мен това е грешка, дори от чисто икономическа гледна точка. Ти гледаш на пенсионерите като на излишни гърла, които подяждат работещите: погледни на тях като на купувачи, които ще купят нещо произвеждано от предприемачи, това е пазар от 2 млн. души, купувайки повече, тази група отваря търсене, търсенето ще задвижи предлагане, предлагането изисква производство, производството отваря работни места, конкуренцията за работни места повишава заплатите и ето ти имаме възходящ тренд нагоре в икономиката. Същото важи и за циганите, не гледай на тях като на проблем, а като решение на проблем, те де факто са такива в тази демографска ситуация, там има резерв за квалифицирана работна ръка, тук е, само трябва да се разработи. Необходим ни е нов обществен договор, поне според мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Б. Киров said:

Според мен реагираш емоционално, разбирам те, защото и аз преди време мислех като теб. Но ето какви са аргументите ми: когато в едно общество се поляризират групи от бедни и ощетени и богати и ощетяващи, цялото това общество отива в канализацията. Случаят в България, според мен е такъв. Сделката е огледално обърната на това, което на запад наричат "уин-уин" /печелят всички/, при нашата сделка /да я наречем Обществен договор/ губят всички, макар, че тарикатите си въобразяват, че са прецакали останалите. Да откраднеш от някого, в случая това са сегашните пенсионери, нещо и после да кажеш, "да, откраднато е, но има по-нуждаещи се и затова няма да им го върнем" е нерационално, то работи само за лошите. Така се насъскват различни групи в обществото една срещу друга - млади срещу стари, цигани срещу българи, бедни срещу богати, леви срещу десни и т.н. Според мен това е грешка, дори от чисто икономическа гледна точка. Ти гледаш на пенсионерите като на излишни гърла, които подяждат работещите: погледни на тях като на купувачи, които ще купят нещо произвеждано от предприемачи, това е пазар от 2 млн. души, купувайки повече, тази група отваря търсене, търсенето ще задвижи предлагане, предлагането изисква производство, производството отваря работни места, конкуренцията за работни места повишава заплатите и ето ти имаме възходящ тренд нагоре в икономиката. Същото важи и за циганите, не гледай на тях като на проблем, а като решение на проблем, те де факто са такива в тази демографска ситуация, там има резерв за квалифицирана работна ръка, тук е, само трябва да се разработи. Необходим ни е нов обществен договор, поне според мен.

Щото ако насочиш ресурс към младите семейства... те не потребяват така ли? То това е въпрос на приоритети, да насочваш малкия ресурс към по-важната група население. И тук не става въпрос за противопоставяне, а за реалност. Вместо да се надуват популистки лозунги  за горките пенсионери и ниските пенсии, трябва да се обяснява, че са много. че не са правили много деца и затова няма кой да им изкарва желаните пенсии и да свикват на малко. Това е реалността. Парите за пенсии са тези изработени днес и сега от сегашната икономика и от сегашните работещи, а не какво е било преди 30 години.

Аз не подценявам циганите.... напротив те са ресурс, който също не се използва. Ако махнеш големите градове в България... това, което остава циганите на места са 50% от работещите... днес... сега. Пълен провал в интеграцията на турските цигани - един безплатен булсатком в тези махали би довел за едно поколение до по-голям успех в езиковата българизация, отколкото цялата образователна система за две поколения. То пак добре че турските телевизии възпитават някакви нормални ценности и поведение в обществото за разлика от българските или сръбските, но това върви и с турски национализъм...  Полупровал в интеграцията на циганоговорящите - поради натрупваните и в момента антицигански настроения сред българите.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, stinka (Rom) said:

Щото ако насочиш ресурс към младите семейства... те не потребяват така ли? То това е въпрос на приоритети, да насочваш малкия ресурс към по-важната група население. И тук не става въпрос за противопоставяне, а за реалност. Вместо да се надуват популистки лозунги  за горките пенсионери и ниските пенсии, трябва да се обяснява, че са много. че не са правили много деца и затова няма кой да им изкарва желаните пенсии и да свикват на малко. Това е реалността. Парите за пенсии са тези изработени днес и сега от сегашната икономика и от сегашните работещи, а не какво е било преди 30 години.

Ресурсът не е малък и едно /младите семейства/ не изключва другото - България има сравнително малък държавен дълг и много голям резерв от 40 млрд. лева, за какво го пазят политиците, за ново КТБ ли, те друго не умеят, поне досега са показали това. Ситуацията е благоприятна като световен тренд в икономиката нагоре за коренни реформи, пенсионерите не са пречка за младите семейства, ресурсът е достатъчен, моментът добър.

 

Преди 4 минути, stinka (Rom) said:

Аз не подценявам циганите.... напротив те са ресурс, който също не се използва. Ако махнеш големите градове в България... това, което остава циганите на места са 50% от работещите... днес... сега. Пълен провал в интеграцията на турските цигани - един безплатен булсатком в тези махали би довел за едно поколение до по-голям успех в езиковата българизация, отколкото цялата образователна система за две поколения. Полупровал в интеграцията на циганоговорящите - поради натрупваните и в момента антицигански настроения сред българите.

+ Съгласен, но ми се налага да прекъсна, ще продължим диалога:)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 1 час, stinka (Rom) said:

Това е ужасяващо... дори да се мисли...

Доходите за пенсионерите се изземат от работещите!!! По-добре да се насочва ресурс към младите, които трябва да гледат семейства, отколкото към пенсионерите!!!

Стига с тези герантофилски изяждащи и последния ресурс на обществото пенсионерофилски глупости!!!

Ограбено поколение? Поколението, което спря да гледа деца не е ограбено, а ограбващо.  Цялата пенсионна система, вкл. соц осигуряване трябва да бъде обвързано с броя на децата, според мен. 

По-добре да се дават жилища на млади семейства с деца, отколкото каквито и да е увеличения на пенсиите. Това е самоунищожение.

На секундата в която някоя партия каже това директно изтича в канализацията.

Отделно да ти задам такъв въпрос. А какво ще правят тези останали без средства пенсионери? Най добрия вариант очевидно е да умират веднага след като се пенсионират. Да, ама те пък не щат да мрът. По лошото е, че техните деца обичат родителите си. И още по лошото- помагат им. Ако пенсиите се прехмахнат (най радикалното решение), това автоматично ще натовари хората на средна възраст, които освен децата си ще бъдат принудени да издържат и родителите си. Така че, намаляването на пенсиите не само няма да увеличи парите на работещите-напротив ще ги намали.

Преди време когато пенсии не е имало са казвали така "Гледай деца като млад, за да има кой да те гледа като одъртееш". В днешно време когото има пенсии възрастните хора масово се опитват да бъдат самостоятелни от младите и да не искат от тях пари. Даже се опитват да спестяват, за да помагат на младите. Ако пенсиите бъдат премахнати (най радикалното решение) възрастните ще станат напълно зависими от децата си. И понеже младите българи не са изроди вместо да ги оставят да умират ще се грижат за тях давайки им пари.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да вметна: ниските пенсии на пенсионерите в значителна степен са отражение на цялата  ни икономическа действителност , а не само на демографската структура (вижте и демографската структура на Германия или Япония) и тенденции (да, имаме най-лошите тенденции в целия свят)

Другото, което не се вижда, е че на битово ниво "пенсионерите" трудно  могат да бъдат разграничени от "работещите". В домакинствата на работещите най-често има пенсионери, или тези пенсионери, когато са със собствени докаминства,  имат своите близки роднини, които ги обичат и се грижат финансово за тях. Допълвайки средствата към пенсиите им с ежемесечни и други допълнителни подпомагания.

Освен това, и немаловажно, модерната медицина доведе до там, че човекът може да е подържан жив след/при няколко мозъчни инсулта, два инфаркта и имащ почти всички модерни болести. а това се превръща в "свръх"-икономическа тежест за домакинствата на работещите.

Случаят е краен (не съвсем, защото мозъчните инсулти в България стават много разпространени, познавам много много много работещи хора, на това дередже, на което съм бил и аз, а медицината става все по-развита), но  илюстрира  феномена, че така или иначе възрастните (поне в градовете, малки и големи) разчитат финансово на децата и внуците си -за ежемесечни и други допълнителни подпомагания..

Медицината става развита и адекватна, и това води до предизквикателни промени и последствия в общество като нашето.

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.11.2017 г. at 19:24, Б. Киров said:
 

Само тези два сектора при добро развитие могат да направят от България страна със средноевропейски доходи, каквато е била по време на капитализЪма.

Какво е развивал банкерът Буров - селско стопанство, тютюни, преработвателна промишленост, минно дело. Българските крупни фабриканти от онова време са в тези сфери.

Бих добавил и програмиране, то не е "висока технология" - многократно цитираната от мен Телерик, които сега са открили академия за програмисти, не се продадоха на американска корпорация с висока технология, продадоха едно приложение за програмиране на различни устройства, проверете. Скоро писах за едно българско момче в Щатите, разработило програма за безплатна търговия на фондовата борса, това не е "висока технология", такива са космическите и военните. Десет процента на БВП на Индия идва от програмиране и АйТи услуги, те не са "високи технологии".

Така ги виждам перспективите.

Извинявайте, но айде стига с митовете.

1. Царство България не е била страна със средноевропейски доходи. Да не говорим, че не е имало почти никаква преработвателна промишленост. Огромната част от населението се е занимавала с т.нар. subsistence farming.

2. Икономиката на НРБ ударно се индустриализира, което води до огромни дисбаланси и съответно фалити - просто защото България няма никакви традиции в индустрията. Продукцията на НРБ са отчайващо некачествени дори на фона на други соцстрани.

3. В момента икономиката е изцяло ескпортно ориентирана, което в дългосрочен план няма да доведе до трайно вдигане на доходите. Просто аутсорсингът на програмисти и колцентрове ще пресъхне, щом заплатите се вдигнат и поръчките ще отидат я към Молдова, я към Албания или Грузия. Ай-ти продукцията собствено българско производство е крайно малка.

3а. Туризмът е важен фактор за платежния баланс и има потенциал за повече приходи, но той няма да дойде от пакетните почивки за 200 евро олинклузив на Слънчака или Банско. За съжаление малко хора осъзнават това и се кара по инерция. С появата на Райънеър може да има някакво раздвижване при индивидуалните туристи, но общественият превоз в страната е толкова зле, че ефектите от уикенд туристите са ограничени в тесен брой общини в близост до летищата.

4. Никой не обръща достатъчно внимание на вътрешното потребление. Излишъците от бюджета реално се похарчват за съмнителни програми като саниране или се превъртат през схеми, които после водят до инвестиции в жилищното строителство (?!? - реално гробище за инвестиции).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 14.11.2017 г. at 23:33, nik1 said:

 Казано направо - трябва ни Пиночет в български вариант, който да проведе необходиомите десни (либертариански) и други реформи в съдебна система,

Либертарианските реформи на Пиночет доведоха Чили до фалит през 1982 и оставиха страната в състояние на масова бедност (над 40%) и огромно социално неравенство. Икономиката тръгва нагоре чак при управлението на социалистите през 90-те години. Очевидно е, че тези модели не работят в държави с население повече от 1 милион души.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, Perkūnas said:

Либертарианските реформи на Пиночет доведоха Чили до фалит през 1982 и оставиха страната в състояние на масова бедност (над 40%) и огромно социално неравенство. Икономиката тръгва нагоре чак при управлението на социалистите през 90-те години. Очевидно е, че тези модели не работят в държави с население повече от 1 милион души.

Не съм се интересувал от реформите на Пиноичет и няма да споря (доколко са били  либертариански или не , но приемам че така както пишеш), но може да се видят годините на управление на Алиенде...

А дали ако социалистите на Алиенде бяха управлявали , щяха да управляват по-добре? И дали ако не бяха реформите на Пиночет,  социалистите през 90-те години щяха да постигнат този растеж?

Мисля че пропускаме основото нещо, и то че Латинска Америка започва да се развива по "добрия" начин, с нарастване на БНП (страните, които се развиват), когато се изостaвя State-led индустриализацията..Бих добавил и отпадането на държавните монополи..

(това не е мое мнение, аз не съм толкова умен)

 

Цитирай

Очевидно е, че тези модели не работят в държави с население повече от 1 милион души.

Сериозно? Да припомня ли че Сингапур е най-либертарианската икономика в света - легални рамки, свобода, среда, правене на бизнес, и върховенство на закона.

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

Да вметна: ниските пенсии на пенсионерите в значителна степен са отражение на цялата  ни икономическа действителност , а не само на демографската структура (вижте и демографската структура на Германия или Япония) и тенденции (да, имаме най-лошите тенденции в целия свят)

Другото, което не се вижда, е че на битово ниво "пенсионерите" трудно  могат да бъдат разграничени от "работещите". В домакинствата на работещите най-често има пенсионери, или тези пенсионери, когато са със собствени докаминства,  имат своите близки роднини, които ги обичат и се грижат финансово за тях. Допълвайки средствата към пенсиите им с ежемесечни и други допълнителни подпомагания.

Освен това, и немаловажно, модерната медицина доведе до там, че човекът може да е подържан жив след/при няколко мозъчни инсулта, два инфаркта и имащ почти всички модерни болести. а това се превръща в "свръх"-икономическа тежест за домакинствата на работещите.

Случаят е краен (не съвсем, защото мозъчните инсулти в България стават много разпространени, познавам много много много работещи хора, на това дередже, на което съм бил и аз, а медицината става все по-развита), но  илюстрира  феномена, че така или иначе възрастните (поне в градовете, малки и големи) разчитат финансово на децата и внуците си -за ежемесечни и други допълнителни подпомагания..

Медицината става развита и адекватна, и това води до предизквикателни промени и последствия в общество като нашето.

Е да ама Германия се подготвя, за пенсионирането на бейбибумърите... внася милиони мюсюлмани... Ама Вие хем не искате да намалявате пенсии, хем не искате да внасяте емигранти... Математиката е математика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Perkūnas said:

Извинявайте, но айде стига с митовете.

1. Царство България не е била страна със средноевропейски доходи. Да не говорим, че не е имало почти никаква преработвателна промишленост. Огромната част от населението се е занимавала с т.нар. subsistence farming.

Не ми се влиза в дребнави спорове, погледнете архивите и сатистиките, там ще откриете всичко за това каква промишленост е имала България, какво е произвеждала, какво е изнасяла преди 1944. Само ще постна архивен материал от Държавния архив за промишлеността в София и Софийско, вижда се какво е имало и какво не:

2017-11-16_161418.thumb.jpg.d1eca620a4512a001d220c60518448c0.jpg

http://gov.archives.bg/guides/13_P_C_2012.pdf

Страницата е 99-100

По отношение на доходите, преди съм сравнявал заплати на учител, чиновник, офицер, работник, приравнено към сегашните цени и стойности заплатите са били големи; приравнени към европейските тогава са били съпоставими. Много български младежи учат в Чехия, Германия, Франция на издръжката на родителите от България, но за разлика от сега, след това се връщат в България и упражняват професиите си на инженери, лекари или юристи тук. Защо според вас са се връщали, ако е бил толкова нисък стандартът и заплащането, тогава масова емиграция от България не е имало.

Преди 1 час, Perkūnas said:

2. Икономиката на НРБ ударно се индустриализира, което води до огромни дисбаланси и съответно фалити - просто защото България няма никакви традиции в индустрията. Продукцията на НРБ са отчайващо некачествени дори на фона на други соцстрани.

Съгласен съм, така е, с уточнението, че се индустриализира по идиотско-идеологическата матрица на сталинизма "Ще строим завод, другари, завод за заводи" и то "с кирки, знамена, да зашумят като гора"; е, "зашумяха", видяхме какво стана с "гигантите" на соц. безумието Кремиковци, Радомир и т.н. гигантомански изцепки, добре че не прокопаха и Канал от Черно море до Дунав през София. Обаче разбиха селото и го ликвидираха окончателно с приватизацията на парче през 90-те.

 

Преди 1 час, Perkūnas said:

3. В момента икономиката е изцяло ескпортно ориентирана, което в дългосрочен план няма да доведе до трайно вдигане на доходите. Просто аутсорсингът на програмисти и колцентрове ще пресъхне, щом заплатите се вдигнат и поръчките ще отидат я към Молдова, я към Албания или Грузия. Ай-ти продукцията собствено българско производство е крайно малка.

Съгласен съм с извода ви, че експорта в дългосрочен план няма да вдигне доходите, най-вече поради факта, че е по-малък от импорта и това си остава константа с годините. Не изнасяме стоки с висока принадена стойност а суровини и стоки с малка принадена стойност, затова големият обем на износа не надминава вноса на стоки с висока принадена стойност. Сам по себе си износът би могъл да е двигател на растеж, когато надминава много вноса, това прави Китай, това прави и Германия. Ай-ти продукцията е малка, това е факт, но там има резерв, защото тя се прави без големи материални активи и капиталовложения, тя е в основата на много старт-ъп предприятия и в нея биха инвестирали много чужди инвеститори, ако видят бъдещи ползи за себе си. Това че не го развива България си е неин проблем, не на инвеститорите.

Преди 1 час, Perkūnas said:

3а. Туризмът е важен фактор за платежния баланс и има потенциал за повече приходи, но той няма да дойде от пакетните почивки за 200 евро олинклузив на Слънчака или Банско. За съжаление малко хора осъзнават това и се кара по инерция. С появата на Райънеър може да има някакво раздвижване при индивидуалните туристи, но общественият превоз в страната е толкова зле, че ефектите от уикенд туристите са ограничени в тесен брой общини в близост до летищата.

Туризмът сам по себе си като отрасъл няма да ни измъкне от капана на ниските доходи, няма такъв случаи в световната икономика - в Турция и Гърция туризмът е сериозно перо, но не е решаващо на фона на целия БВП, не е магическата пръчица, която ще ни реши проблемите с растежа на БВП. Иначе съм съгласен, че с този тип евтин туризъм перспективите са изчерпани.

Преди 1 час, Perkūnas said:

4. Никой не обръща достатъчно внимание на вътрешното потребление. Излишъците от бюджета реално се похарчват за съмнителни програми като саниране или се превъртат през схеми, които после водят до инвестиции в жилищното строителство (?!? - реално гробище за инвестиции).

+++ Това се опитвам да развивам като идея и виждане в цялата тема. Също мисля, че без реформирана политическа, правна и законова рамка, цялото наливане на пари, било от бъджетни излишъци, било от резерва, вместо да изпише вежди ще извади очи. За съжаление популистите точно натам въртят колелото, към наливане на пари в нереформирани системи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

На секундата в която някоя партия каже това директно изтича в канализацията.

Отделно да ти задам такъв въпрос. А какво ще правят тези останали без средства пенсионери? Най добрия вариант очевидно е да умират веднага след като се пенсионират. Да, ама те пък не щат да мрът. По лошото е, че техните деца обичат родителите си. И още по лошото- помагат им. Ако пенсиите се прехмахнат (най радикалното решение), това автоматично ще натовари хората на средна възраст, които освен децата си ще бъдат принудени да издържат и родителите си. Така че, намаляването на пенсиите не само няма да увеличи парите на работещите-напротив ще ги намали.

Преди време когато пенсии не е имало са казвали така "Гледай деца като млад, за да има кой да те гледа като одъртееш". В днешно време когото има пенсии възрастните хора масово се опитват да бъдат самостоятелни от младите и да не искат от тях пари. Даже се опитват да спестяват, за да помагат на младите. Ако пенсиите бъдат премахнати (най радикалното решение) възрастните ще станат напълно зависими от децата си. И понеже младите българи не са изроди вместо да ги оставят да умират ще се грижат за тях давайки им пари.

Минимални пенсии, а не липса на пенсии...твърдя. И да не е популярно, но резултата е че в такъв случай пенсионерите изяждат внуците си... това по-хуманно ли е?

Междудругото отсега нататък у нас ще започват да се пенсионират "златното поколение" на комунизма. Златното поколение са родените и възпитаните от комунизма, тези които водеха България през последните 30г., тези които не гледаха по много деца... щото имат свръх претенции и очаквания... честито.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, stinka (Rom) said:

Минимални пенсии, а не липса на пенсии...твърдя. И да не е популярно, но резултата е че в такъв случай пенсионерите изяждат внуците си... това по-хуманно ли е?

Междудругото отсега нататък у нас ще започват да се пенсионират "златното поколение" на комунизма. Златното поколение са родените и възпитаните от комунизма, тези които водеха България през последните 30г., тези които не гледаха по много деца... щото имат свръх претенции и очаквания... честито.

Хората са казали: Уважавай старостта. Живот и здраве, тя е твоето бъдеще!:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Perkūnas said:

Либертарианските реформи на Пиночет доведоха Чили до фалит през 1982 и оставиха страната в състояние на масова бедност (над 40%) и огромно социално неравенство. Икономиката тръгва нагоре чак при управлението на социалистите през 90-те години. Очевидно е, че тези модели не работят в държави с население повече от 1 милион души.

Не е точно така, има нюанси във всичко това, Пиночет управлява 17 години, след него се редуват социалдемократи и християндемократи /десни/, големият ръст на икономиката е от 2000 натам и е заслуга и на леви и на десни, но излизаме от темата. Все пак при Пиночет има съществен ръст на икономиката, той подготвя следващия растеж, видно е от графиката:

2017-11-16_164725.jpg.80850368ab6fd8e6f94d41318655a40b.jpg

Пиночет управлява от 1973 до 1990. какво би станало, ако Алиенде е за алтернативния раздел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, Малоум 2 said:

Хората са казали: Уважавай старостта. Живот и здраве, тя е твоето бъдеще!:)

Тук не става въпрос за пожелания или неуважение... а за демографски и финансови реалности.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Б. Киров said:

Не е точно така, има нюанси във всичко това, Пиночет управлява 17 години, след него се редуват социалдемократи и християндемократи /десни/, големият ръст на икономиката е от 2000 натам и е заслуга и на леви и на десни, но излизаме от темата. Все пак при Пиночет има съществен ръст на икономиката, той подготвя следващия растеж, видно е от графиката:

2017-11-16_164725.jpg.80850368ab6fd8e6f94d41318655a40b.jpg

Пиночет управлява от 1973 до 1990. какво би станало, ако Алиенде е за алтернативния раздел.

... или в ръста цените на бакъра?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 9 минути, stinka (Rom) said:

Минимални пенсии, а не липса на пенсии...твърдя. И да не е популярно, но резултата е че в такъв случай пенсионерите изяждат внуците си... това по-хуманно ли е?

Междудругото отсега нататък у нас ще започват да се пенсионират "златното поколение" на комунизма. Златното поколение са родените и възпитаните от комунизма, тези които водеха България през последните 30г., тези които не гледаха по много деца... щото имат свръх претенции и очаквания... честито.

Къде по минимални? В момента минималната пенсия е 150 лв. Питай някого как се живее със 150 лв- ще ти кажат едно "Ако не са децата съм умрял". Тези хора няма как да изчезнат, щем не щем ще трябва да се съобразяваме с тях. Освен ако не се направи някаква ултра диктатура която да изпрати всички възрастни хора в газовите камери.

Ти се възмущаваш, че като тичаш и после те болят краката и като така дай да ги отрежа, че да не ме болят.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Frujin Assen said:

Къде по минимални? В момента минималната пенсия е 150 лв. Питай някого как се живее със 150 лв- ще ти кажат едно "Ако не са децата съм умрял". Тези хора няма как да изчезнат, щем не щем ще трябва да се съобразяваме с тях. Освен ако не се направи някаква ултра диктатура която да изпрати всички възрастни хора в газовите камери.

Ти се възмущаваш, че като тичаш и после те болят краката и като така дай да ги отрежа, че да не ме болят.

И къде съм написал, че трябва пенсионерите да се унищожат? Че в няколко поста вече "твориш" по тая линия?

Абе всеки ден виждаме по новините да хвърлят от 5 до 20 хил. през терасите.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 минути, stinka (Rom) said:

И къде съм написал, че трябва пенсионерите да се унищожат? Че в няколко поста вече "твориш" по тая линия?

Абе всеки ден виждаме по новините да хвърлят от 5 до 20 хил. през терасите.

Отново подвеждаш всички пенсионери под общ знаменател. Който има хвърля, който няма не хвърля. Нима твърдиш, че всички български пенсионери имат такива пари? Отделно и какво като ги имат? Техни са си. В България частната собственост е неприкосновенна.

Стинка, довеждам идеята ти за "вредните пенсионери" до най крайния край. Колкото повече им се намаляват финансовите възможности, толкова повече децата им ще им помагат. Тоест, твоята идея да се помогне на младите за сметка на старите не работи. Защото младите като получат тези пари все едно ще ги дадат на родителите си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 46 минути, stinka (Rom) said:

Е да ама Германия се подготвя, за пенсионирането на бейбибумърите... внася милиони мюсюлмани... Ама Вие хем не искате да намалявате пенсии, хем не искате да внасяте емигранти... Математиката е математика.

И ти се хвашащ за думите......

Когато майка ти и/илили баща ти "легнат"( живи и здрави да са колкото може повече - педесе години още), ще плащащ от джоба си (заплатата си) за лекарства и консуматови, и на хора за помощ .. Гарантирам го.. Слушай ме малко понякога, недей върви само с рогата напред..

Да го кажа по-ясно: за мен този спор е безпредметен на тоя етап (пенсии версус заплати)...

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 19 минути, Skubi said:

Тук визионират вече 70. Тоест на тази възраст да се пенсионират хората.....

Принципно подходът е правилен и аз приемам този подгход, Но нека да и да кажем, той не решава кой знае какво (пак казвам не предлагам друго,осветлявам за четящите)

Имаме билогичен часовник  - клетките ни могат да се делят определен брой пъти след което органите иситемите заповат да отказават  (медикаментите не променят това,само предотартяват смъртоносните  сривове) и , и на 70 години хората са инвалидизирани в голяма степен..

В един момент ще се получи парадокс, при който хората да се пенсионират предимно по болест, вместо по възраст и прослужено време..

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...