Отиди на
Форум "Наука"

2017-та.Сфери, политики и фактори, свързани с икономиката. Опит за анализ и оценка


nik1

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 39 минути, nik1 said:

Вместо това болницата им прави няколко скъпи скенера (за да си прибере "пая"), за да им каже че им е засегнат мозъка (ееее това го знам и без скенер), и след 7 дни ги изхвърля от болницата, в почти неадекватно състояние, прехвърляйки отговорноста на безотговорните GP-та, които все нямат време за посещения по домовете, И при следващото им взимане по спешност в болницата, болничните лекари питат близките уж изненадани "вашият GP преглеждал ли е изобщо тази жена"

Това е в добрия за пациента случай. В лошия /ако е възрастен и близките му нямат пари/ пациентът просто бива отпратен в къщи и без тези 7 дни. Пиша го от личен опит с мой близък пред 5-6 години. дежурният лекар на спешното ме викна на страна и ми обясни, че за такъв пациент най-добре могат да се грижат продължително в хоспис, очаквайки коментар. Тъй като такъв не последва от моя страна, тоест не го попитах колко би ми струвало в личен план в болницата, той загуби всякакъв интерес към мен, респективно към близкия ми, викна специализирана колежка, която още от вратата определи "диагнозата", че повторен инсулт няма - и така си го откарах човека в състояние на инсулт, той беше очевиден, парализа на лицето, неадекватност при говор. Пари, плащане в кеш веднага, това се очакваше от мен, но ги нямах. Видях че разговорите на дежурния с други хора дадоха резултат, там нещата потръгнаха - разговорите се провеждаха на четири очи. Не споменавам болница, но мисля, че това е широко разпространена практика, имал съм и други подобни случаи в други болници.

Преди 39 минути, nik1 said:

Средстава в НЗОК не са много (да си го кажем) , въпросът е че нещо не се вижда статистически ефектът от повишаването им за годините - при създаването си НЗОК има 500 милиона лева бюджет, днес той  е почти 4 милиара лева..

Да, затова посочих Македония като пример, там средствата са много по-малко, страната им е по-бедна - около 750 евро на човек срещу 1170 у нас, но те са на 20-то място по качество на здравеопазване в Европа, а ние на 33-то. Нещо в модела ни на изразходване на парите е основно сбъркано и дефектно.

Както е структурирана касата по схемата 4-2-2-1, тя винаги предполага политически /популистки/ и лобистки решения за изразходване на парите. Защото 4-та държавни представители, които са решаваща квота за гласуване, винаги са от управляващата партия или коалиция, другите двама са работодатели /лобистки интереси/, другите двама служители и работници /профсъюзи, популизъм/ и 1 от пациентската квота за цвят и парлама. познайте какво ще се случи в такава компания с парите.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 101
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 2 минути, Б. Киров said:

Това е в добрия за пациента случай. В лошия /ако е възрастен и близките му нямат пари/ пациенът просто бива отпратен в къщи и без тези 7 дни. Пиша го от личен опит с мой близък пред 5-6 години. дежурният лекар на спешното ме викна на страна и ми обясни, че за такъв пациент най-добре могат да се грижат продължително в хоспис, очаквайки коментар. Тъй като такъв не последва от моя страна, тоест не го попитах колко би ми струвало в личен план в болницата, той загуби всякакъв интерес към мен, респективно към близкия ми, викна специализирана колежка, която още от вратата определи "диагнозата", че повторен инсулт няма - и така си го откарах човека в състояние на инсулт, той беше очевиден, парализа на лицето, неадекватност при говор. Пари, плащане в кеш веднага, това се очакваше от мен, но ги нямах. Видях че разговорите на дежурния с други хора дадоха резултат, там нещата потръгнаха - разговорите се провеждаха на четири очи. Не споменавам болница, но мисля, че това е широко разпространена практика, имал съм и други подобни случаи в други болници.

Да, затова посочих Македония като пример, там средствата са много по-малко, страната им е по-бедна - около 750 евро на човек срещу 1170 у нас, но те са на 20-то място по качество на здравеопазване в Европа, а ние на 33-то. Нещо в модела ни на изразходване на парите е основно сбъркано и дефектно.

Това е така продеполагам, защото  според закона.. "повторен инсулт няма" :) , т.е. болниците нямат право на повторна пътека и лечение на едно и също заболяване, при повторение, в рамките на определен период..Възможно е този лекар да е бил корупмиран социопат,В случаите когато ми се слувало нещо подобно на мен лекарите човешки просто са ми обяснвали как стоят нещата,без да ми намекват каквото и да е.
В "най-добрия" случай човекът е можел да бъде диагностициран за друго и лекуван подходящо за действителната болест, но това предполагам се договаря в частни договорки, на четири очи..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, dora said:

Не сте прав за рака, Фружин Асен. Близките никога не знаят предварително дали роднината им ще оживее или умре, но правят всичко по силите си да е първото. След лечение, ако е успешно, ракът минава в ремисия, но това не означава, че няма да се върне - след година, две, пет, че и повече. Борбата с рака е от диагнозата до края на живота. Когато и да е този край.

 

Това го говоря от личен опит дето се вика. Малцина са тези близки, които продължават да се интересуват какво става в здравната система след като човека се оправи. Надеждата е, че "повече няма да се налага да ходим по доктори", все пак важното е нашия близък да е добре, а той вече е добре.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 19 минути, Б. Киров said:

Това е в добрия за пациента случай. В лошия /ако е възрастен и близките му нямат пари/ пациентът просто бива отпратен в къщи и без тези 7 дни. Пиша го от личен опит с мой близък пред 5-6 години. дежурният лекар на спешното ме викна на страна и ми обясни, че за такъв пациент най-добре могат да се грижат продължително в хоспис, очаквайки коментар. Тъй като такъв не последва от моя страна, тоест не го попитах колко би ми струвало в личен план в болницата, той загуби всякакъв интерес към мен, респективно към близкия ми, викна специализирана колежка, която още от вратата определи "диагнозата", че повторен инсулт няма - и така си го откарах човека в състояние на инсулт, той беше очевиден, парализа на лицето, неадекватност при говор. Пари, плащане в кеш веднага, това се очакваше от мен, но ги нямах. Видях че разговорите на дежурния с други хора дадоха резултат, там нещата потръгнаха - разговорите се провеждаха на четири очи. Не споменавам болница, но мисля, че това е широко разпространена практика, имал съм и други подобни случаи в други болници.

 

Лошото идва внезапно! Човек бърза с близкият си да го спаси и изобщо не мисли как да се бори с корумпираните доктори. Това му е последната грижа. Поради което масовата ситуация в случая става "дума срещу дума". Близкия ги обвинява в незаинтересованост и корупция, а те твърдят- няма такова нещо.

Поради това и бият докторите. Особено братята роми които са по кибритлии и пасионарни от българите. Сблъсквайки се с корупцията и осъзнавайки, че са безсилни те реагират не с отчаяние и примирение като българите, а с гняв и възмущение и правят каквото могат- бият докторите. Както един приятел казва, здравната система ще се очисти от корупция когато близките на пациентите започнат не да бият, а да убиват корумпираните лекари. Това разбира се е крайност, но май побоят тук и сега е единствения начин корумпираните лекари да не прекаляват с лакомията си.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Frujin Assen said:

Лошото идва внезапно! Човек бърза с близкият си да го спаси и изобщо не мисли как да се бори с корумпираните доктори. Това му е последната грижа. Поради което масовата ситуация в случая става "дума срещу дума". Близкия ги обвинява в незаинтересованост и корупция, а те твърдят- няма такова нещо.

Поради това и бият докторите. Особено братята роми които са по кибритлии и пасионарни от българите. Сблъсквайки се с корупцията и осъзнавайки, че са безсилни те реагират не с отчаяние и примирение като българите, а с гняв и възмущение и правят каквото могат- бият докторите. Както един приятел казва, здравната система ще се очисти от корупция когато близките на пациентите започнат не да бият, а да убиват корумпираните лекари. Това разбира се е крайност, но май побоят тук и сега е единствения начин корумпираните лекари да не прекаляват с лакомията си.

Така е.

Щр разкажа един случай в тази връзка

В енокринолията на Св.Георги ми искаха пари (къде с намеци, къде директно) и когато разбрах за какво мрънкат, си казах майната ви-, хванах леглото с майка ми (лека и пръст) и тръгнах към изхода на отделението. На лекарката и  сестрите им се разтреперяха мартинките (може да съм някаква голяма клечка, не ме познавават или да съм голяма уста, или връзки, и да ги съсипя, защото те нямат право да отказват лечение, това директно ги извърля, те нарушават всички закони писани и неписани), и ме върнаха, и хостипализираха майка ми..

Имах човек в болницата в неврологията, който се грижеше за майка ми в къщи (туркиня, турчееща се циганка- работлива и честна, такава която не пипа,но си иска, те нямат пробелм с това да си поискат) и платих допълнително да я наглежда по няколко пъти на ден. Нямах проблем, с това че могат да я оставят на призвола..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 14 минути, nik1 said:

На лекарката и  сестрите им се разтреперяха мартинките (може да съм някаква голяма клечка, не ме познавават или да съм голяма уста, или връзки, и да ги съсипя, защото те нямат право да отказват лечение, това директно ги извърля, те нарушават всички закони писани и неписани), и ме върнаха, и хостипализираха майка ми.

++:ag: Винаги така реагират, не знам защо. Чиновнически манталитет - "щом е толкова ербап, значи е Някой или Човек на Някой", предполагам, но реакцията е винаги подобна. Така отидох да си отрегистрирам колата в общината преди време, същевременно имах и някаква друга работа. Стигам на една дълга опашка от нервни до крайност граждани /защото чакат прави с часове пред вратата, а вътре влиза само по един, където 3 чиновнички павкат цигари, пият кафенце и говорят по телефоните с близки и роднини/; та влизам вътре след два часа чакане, свършвам си първата работа и казвам за номера на колата, при което чиновничката ме изглежда строго над очилата и отсича: "Това е друга работа, наредете се отвън на опашката!". И тука както казват "ми пада пердето" и се развиквам, нещо в смисъл "ние ви плащаме заплатите, кои сте вие да се подигравете, извикайте началника си веднага..." и т.н., но безответно, само да си отпусна нервите, махнал съм с ръка на работата с колата, ще си вървя, викам просто да ми олекне. Изведнъж се възцарява пълна тишина, трите чиновчики се изправят и замръзват, след което тази, която ме връща казва колебливо:

- Ама господине... защо така сега. Дайте тука документите, ще ги оправим веднага.

Опашката ме гледа възхитено. Не знам какво си мислят.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 25 минути, nik1 said:

В енокринолията на Св.Георги

Това не беше ли на третия етаж в сградата до входа? Където сега го бутнаха и построиха други сгради.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 4 минути, Б. Киров said:

++:ag: Винаги така реагират, не знам защо. Чиновнически манталитет - "щом е толкова ербап, значи е Някой или Човек на Някой", предполагам, но реакцията е винаги подобна. Така отидох да си отрегистрирам колата в общината преди време, същевременно имах и някаква друга работа. Стигам на една дълга опашка от нервни до крайност граждани /защото чакат прави с часове пред вратата, а вътре влиза само по един, където 3 чиновнички павкат цигари, пият кафенце и говорят по телефоните с близки и роднини/; та влизам вътре след два часа чакане, свършвам си първата работа и казвам за номера на колата, при което чиновничката ме изглежда строго над очилата и отсича: "Това е друга работа, наредете се отвън на опашката!". И тука както казват "ми пада пердето" и се развиквам, нещо в смисъл "ние ви плащаме заплатите, кои сте вие да се подигравете, извикайте началника си веднага..." и т.н., но безответно, само да си отпусна нервите, махнал съм с ръка на работата с колата, ще си вървя, викам просто да ми олекне. Изведнъж се възцарява пълна тишина, трите чиновчики се изправят и замръзват, след което тази, която ме връща казва колебливо:

- Ама господине... защо така сега. Дайте тука документите, ще ги оправим веднага.

Опашката ме гледа възхитено. Не знам какво си мислят.

Психология! Всички те работят с хора и малко или повече умеят да преценяват възможностите на човека срещу тях. Как си облечен, как говориш, как се движиш... могат за секунди да преценят дали срещу тях стои див силяндур без 2 лв в джоба и никакво образование или интелигентен човек с не толкова лоши доходи. И оттам се държат съответно.

Още един разказ за болница и психология. Един мой познат беден човечец битов алкохолик беше ходил до болницата, че се разболяла тежко жена му. Разказваше как се притеснявал, че докторката ще му иска пари и приготвил колкото могъл, но съвсем дребна сума. Тя обаче не му поискала пари, но той опасявайки се, че ще се грижат лошо за жена му ако не даде сам предложил да даде колкото имал. Докторката му отговорила, че го вижда, че няма пари затова и не му е поискала и завършила с думите "Аз виждам кой какъв е и знам колко да си поискам".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Frujin Assen said:

Това не беше ли на третия етаж в сградата до входа? Където сега го бутнаха и построиха други сгради.

МБАЛ "Свети Георги" се казва тази на Пещерско шосе, но там не съм влизал

Това става в бившата Окръжна болница, сега е МБАЛ "Пловдив", По едно време май се казваше "Свети Георги" (трябва да проверя в епикризите, аз така съм я запомнил,може и да греша,за това и казвам "Св, Георги" или "Окръжна"), 
Еднокринологията е на високите етажи на Окръжна , мисля че е 13-ти (или 12-ти),

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 20 минути, Б. Киров said:

++:ag: Винаги така реагират, не знам защо. Чиновнически манталитет - "щом е толкова ербап, значи е Някой или Човек на Някой", предполагам, но реакцията е винаги подобна. Така отидох да си отрегистрирам колата в общината преди време, същевременно имах и някаква друга работа. Стигам на една дълга опашка от нервни до крайност граждани /защото чакат прави с часове пред вратата, а вътре влиза само по един, където 3 чиновнички павкат цигари, пият кафенце и говорят по телефоните с близки и роднини/; та влизам вътре след два часа чакане, свършвам си първата работа и казвам за номера на колата, при което чиновничката ме изглежда строго над очилата и отсича: "Това е друга работа, наредете се отвън на опашката!". И тука както казват "ми пада пердето" и се развиквам, нещо в смисъл "ние ви плащаме заплатите, кои сте вие да се подигравете, извикайте началника си веднага..." и т.н., но безответно, само да си отпусна нервите, махнал съм с ръка на работата с колата, ще си вървя, викам просто да ми олекне. Изведнъж се възцарява пълна тишина, трите чиновчики се изправят и замръзват, след което тази, която ме връща казва колебливо:

- Ама господине... защо така сега. Дайте тука документите, ще ги оправим веднага.

Опашката ме гледа възхитено. Не знам какво си мислят.

+ !

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 минути, nik1 said:

МБАЛ "Свети Георги" се казва тази на Пещерско шосе, но там не съм влизал

Това става в бившата Окръжна болница, сега е МБАЛ "Пловдив", По едно време май се казваше "Свети Георги" (трябва да проверя в епикризите, аз така съм я запомнил,може и да греша,за това и казвам "Св, Георги" или "Окръжна"), 
Еднокринологията е на високите етажи на Окръжна , мисля че е 13-ти (или 12-ти),

Свети Георги е на Васил Априлов. Мислех, че за тази болница говориш. Малко по нагоре беше някаква полиция. Това няма да го забравя). Имам много ярък спомен свързан косвено с нея.

Като сме тръгнали с лични истории ще направя още един офтопик. Пътувам значи с влака за Пловдив и се качвам в купе където седеше млад мъж- викам си поне с някой по млад да правя лаф, а то предимно пътуват пенсионери. Пича се оказа, че е от село Антон отивал по работа нещо да оправя в полицията. Пита ме, знам ли къде има полицейско управление. Казах му, че най близкото е на Васил Априлов, след което поиска да го водя до там. Измъкна литрово шише наливна водка и за по малко от час го опъна. Разказа как влизал да краде в някакъв двор, излязла бабата, той я подгонил да я бие с брадва, но не бил виновен, нищо лошо не бил направил, защото дошъл комшията и той избягал. На другия ден селския полицай го посъветвал да иде да се предаде в Пловдив и затова отивал там. Явно си беше крими герой защото имаше разкази как го биели в ареста полицаите, как било в затвора и прочее... Отидох аз в друго купе (с такива хора е по добре да си нямаш работа), обаче тоя ме намери и си беше доста агресивен. Добре, че на гарата има полиция, та имаше към кого да се обърна. Докато се разправям с полицаите на перона чувай викове "Стой" и го гледам тоя пич с белезници бяга през глава нанякъде. След кратко време го уловиха и го вкараха в някаква сграда точно на перона (там май е транспортна полиция). Първото което ми мина през ума беше "Тоя пак ще го бият в ареста".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, nik1 said:

МБАЛ "Свети Георги" се казва тази на Пещерско шосе, но там не съм влизал

Това става в бившата Окръжна болница, сега е МБАЛ "Пловдив", По едно време май се казваше "Свети Георги" (трябва да проверя в епикризите, аз така съм я запомнил,може и да греша,за това и казвам "Св, Георги" или "Окръжна"), 
Еднокринологията е на високите етажи на Окръжна , мисля че е 13-ти (или 12-ти),

Преди десетина години, в Пирогов - и аз ще я напиша болницата, влетявам с новината, че роднина е откарана там и започвам да чакам с нея по кабинетите. Седейки пред един от тях, виждам как отвътре, съпроводена от висок и видимо в добро здраве лекар, излиза кльошава сива на цвят старица. Буквално пред вратата и на нивото на очите ми тя със слабата си ръка бавно изважда от портмонето си единствените си пет лева и му ги дава, а той ги прибира в джоба си. Светкавично ставам, препречвам пътя на лекаря обратно към кабинета, вадя си журналистическата карта и спокойно, но твърдо, питам: "Бихте ли се легитимирали и бихте ли обяснили какво се случи тук преди секунда, пред очите на всички?" - соча с ръка към хората наоколо, като с изненада забелязвам, че от тях не срещам никаква подкрепа. Гледат ме полуневярващо, полузлобно - тази пък какво иска. Междувременно, без да изпускам доктора от очи,  вадя от портмонето си пет лева и ги давам на бабата, която изглежда така, че се чудя как без придружител ще стигне където и да било на собствен ход...

По него време последва скандал, с призиви към охраната да ме изхвърли. Сега може и да е друго, не знам.

Противното в цялата работа е, че точно мен, точно в Пирогов, са ме лекували с целия професионализъм, професионален героизъм (добрите от тях буквално всеки ден вадят хора от гроба)  и нежна грижа на света, без изобщо да са ми правили намеци за каквото и да било. Гнили ябълки има навсякъде.

Като говорим за манталитет, в тази сцена не мога да забравя не арогантността на лекаря - здрав, прав, мъж в разцвета на силите си, дори физиономията му не си спомням - а това как ме гледаха онези, които реално защитавам.... вместо бабата можеше да е всеки един от тях. Пък аз съм тръгнала да искам от тези хора в коридора, както и стотиците хиляди други с болен роднина,  а и тези без, днес да застанат на страната на онкоболните....

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, dora said:

Преди десетина години, в Пирогов - и аз ще я напиша болницата, влетявам с новината, че роднина е откарана там и започвам да чакам с нея по кабинетите. Седейки пред един от тях, виждам как отвътре, съпроводена от висок и видимо в добро здраве лекар, излиза кльошава сива на цвят старица. Буквално пред вратата и на нивото на очите ми тя със слабата си ръка бавно изважда от портмонето си единствените си пет лева и му ги дава, а той ги прибира в джоба си. Светкавично ставам, препречвам пътя на лекаря обратно към кабинета, вадя си журналистическата карта и питам: "Бихте ли се легитимирали и бихте ли обяснили какво се случи тук преди секунда, пред очите на всички?" - соча с ръка към хората наоколо, като с изненада забелязвам, че от тях не срещам никаква подкрепа. Гледат ме полуневярващо, полузлобно - тази пък какво иска. Междувременно, без да изпускам доктора от очи,  вадя от портмонето си пет лева и ги давам на бабата.

По него време последва скандал, с призиви към охраната да ме изхвърли. Сега може и да е друго, не знам.

Противното в цялата работа е, че точно мен, точно в Пирогов, са ме лекували с целия професионализъм и грижа на света, без изобщо да са ми правили намеци за каквото и да било. Гнили ябълки има навсякъде.

Като говорим за манталитет, в тази сцена не мога да забравя не арогантността на лекаря, а това как ме гледаха онези, които реално защитавам.... вместо бабата можеше да е всеки един от тях. Пък аз съм тръгнала да искам от тези хора в коридора, както и стотиците хиляди други с болен роднина,  днес да застанат на страната на онкоболните....

Хората в българия много не се интервуваме от правата ни и задълженията ни, и затова свикваме на такива практики и отношения - смятаме че всичко зависи от лекарят и той е Бог..Аз съм скептичен към лекарите, макар и да си трая понякога пред нередностите, главно на GP-то ми. Дори и да го (я) бях сменил нещата няма кой знае колко са по-добри, системата прави GP-та...чиновници и малко като роботи, и предполагам половуината от тях  страдат пот Burn Out

За даването на някой лев на санитарките, не е добре, като система (мислил съм го с години), но всички го правят, защото санитарките не достигат в този тип болници (въпреки милионите левове които взимат тези болници, персоналът е слабо платен, и има текучество и недоимък на кадри)  и за да не остане близкия нехранен и неизчистен е нужно да се плати малка сума като благодарност, Тя и като подкуп и като подарък и жест

С тази жена и мъжа и,  който е българин, сме приятели днес, те са ми и почти съседи , Знам с какво я товарят тази жена, например с различни сестрински задължения,  такова  е храненето на тежко болните в неврологията..
Не знам е в частните болници , но във въпросната Окръжна  тежкоболните ги хранят санитарките, сестрите не се занимават с това, прехвърлят си задълженията на санитарките

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, nik1 said:

Хората в българия много не се интервуваме от правата ни и задълженията ни, и затова свикваме на такива практики и отношения - смятаме че всичко зависи от лекарят и той е Бог..Аз съм скептичен към лекарите, макар и да си трая понякога пред нередностите, главно на GP-то ми. Дори и да го (я) бях сменил нещата няма кой знае колко са по-добри, системата прави GP-та...чиновници и малко като роботи, и предполагам половуината от тях  страдат пот Burn Out

За даването на някой лев на санитарките, не е добре, като система (мислил съм го с години), но всички го правят, защото санитарките не достигат в този тип болници (въпреки милионите левове които взимат тези болници, персоналът е слабо платен, и има текучество и недоимък на кадри)  и за да не остане близкия нехранен и неизчистен е нужно да се плати малка сума като благодарност, Тя и като подкуп и като подарък и жест

С тази жена и мъжа и,  който е българин, сме приятели днес, те са ми и почти съседи , Знам с какво я товарят тази жена, например с различни сестрински задължения,  такова  е храненето на тежко болните в неврологията..
Не знам е в частните болници , но във въпросната Окръжна  тежкоболните ги хранят санитарките, сестрите не се занимават с това, прехвърлят си задълженията на санитарките

Сестри и анестезиолози също няма...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 минути, dora said:

Сестри и анестезиолози също няма...

Допълнителнително се влошава  картината тези заведения (общинските и университетски болници) от това че, сестрите работещи в тях, "изтичат" към частния сектор, където са по-добро заплатени..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 12/14/2017 at 16:09, nik1 said:

Основен проблем на енергетиката е монополът на натрупалата големи дългове държавна НЕК (БЕХ),управлявана от политиците чрез недостатъчно компетентни менаджери, избирани по политическите съображения.на управляващите партии, и изпълняващи техните поръчки . Показателен е случаят с меганарушенията на законите при строежа Белене

Мисля, доколкото си спомням, че по време на служебното правителство на Марин Райков

https://bg.wikipedia.org/wiki/Правителство_на_Марин_Райков

този мъж, който тогава отговаряше за енергетиката,

https://bg.wikipedia.org/wiki/Асен_Василев_(политик)

беше предложил аргументирано коренна реформа в НЕК и БЕХ, може да се открие някъде в мрежата, която ми изглеждаше мотивирана и смислена. След това, както много хубави идеи в България, всичко потъна в забрава.

Бих свързал в една линия проблемите в НЕК, БЕХ, НЗОК, НОИ и БДЖ - навсякъде в тези места властва колективна безотговорност.

п.с. Не успях да открия в интернет пълния текст на Василев за състоянието на енергетиката, но от откъслечни негови изказвания, нещата се свеждат до следната картина, според него: в България има свръхпроизводство на ток, поради политически натиск и намеса, НЕК, с бездействието и съучастието на ДЕКВР, изкупува ток със завишени цени, които после се калкулират като загуба за НЕК, това е системно, като в крайна сметка го плаща цялото общество. Лечението, което той предлага е либерализация на пазара, който по естествен път ще отстрани неконкуретните производители, без те да бъдат дотирани от обществото и за сметка на обществото. По негово време на сайта на министерството е бил публикуван списък с всички договори на НЕК, който сега по някаква причина, не може да се отвори. Освен това, той е бил на мнение, че енергетиката е достатъчно важен отрасъл и ресор, за да бъде отделена в отделно министерство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Допълнителнително се влошава  картината тези заведения (общинските и университетски болници) от това че, сестрите работещи в тях, "изтичат" към частния сектор, където са по-добро заплатени..

или заминават за други държави.

И по друг ваш постинг, това с бърнаута е сериозен проблем за лекарското съсловие навсякъде, професията им е такава, чв колкото и професионално подготвени да са, работата с хора във възможно най-тежките и неприятните за тях моменти неизбежно си казва думата.

Но това не е извинение нито за злоупотребите, нито за правенето на намеци за пари, нито за такива помоему свинщини, като да прибереш на болния и немощния последните пет лева, пред очите на всички - не за касата на болницата, не срещу бележка, а за да ги сложиш в собствения си джоб, без изобщо да се смутиш от това (?!). И без никой друг освен мен да намира това за осъдително?!

Заплатите в някои сектори са печално ниски. Пример е "Бърза помощ". Но и това не е извинение. Бих излязла на протест с всеки лекарски екип за това, че при това нечовешко натоварване са принудени да мизерстват. Бих платила и дори помогнала  с каквато сума е необходимо, но по ценоразпис и на болницата. Но не бих приела свинщина като гореописаните под никакъв претекст и при никакви условия.

Когато малко по-късно в друга болница разказвах на друг лекар за случилото се, той попита:

- Вие в чужбина ли живеете?

- Да, защо?

- Само живеещите в чужбина се възмущават....

--

... И тук ще го напиша, че няма къде другаде: вечна памет на Д-р Йорданов от "Бърза Помощ":

https://nova.bg/news/view/2017/11/11/198246/последната-линейка-на-софия-остана-без-своя-лекар

Без да го познавам.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Подкрепям мнеиnето ви, Дора

Няма връзка или корелация между корупция и бърн аут.

Бърнаутът и натовареноста ги споменах в друга връзка - GP-то ми отказваше всички домашни прегледи, с агрумента че няма време и е заета, и наистина като знам какво е пред кабинета и, аз го разбирам. 

Някои от GP-та просто не могат и да се справят качествено  и количествено с работата си, това гои има навскъде при стресовите работи, и не е логично да го и отричаме за лекарското съсловие,смятайки че GP не грешат. Може би грешките при GP обикновено нер са  толкова  фатални, а и самите практикуващи могат да ги минимизират.

Пример: Имал съм случай когато GP (не сегашното ми -, въпросната дама ) ми е казвало че не може да бъде сигурен за резулатите от прегледа  (имам ли или не чисти дробове- беше в грипния период) и да ме  прати на ренген, или още един случай когато  лекарят ме прати да ме прегледа негов колега, за да потръвди че дробовете ми са чисти

====================================

На този етап не бих дал пари, но това се отнася само за мен, Хипотетично ако касаеше дете или много близък, вероятно бих дал..

в тази връзка. Това което правят корупираните лекари  прилича на хищничество или лешоядство , и смятам че цялото общество трява да се обедини срещу лекарската корупция, изобщо срещу корупцията.. 

Иначе - аз нямам против да се дават малки подаръци като жест на благодарност и внимание, за мен лично това не е проблем, мисля че съм го споменавал и в друга връзка..(Не казвам всички да започнат да дават подаръци на лекарите. Само ако самите даващи преценят,.. една кутия бонбони например кого ощетява толкова?)

PS

Касовите бележки се искат (аз винаги искам и чакам, и винаги ми дават, поне в Пловдив такава е културата) , подаръци от сърце може, но не и да се "подари" касовата бележка на лекаря. Това е абсурд за мен..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

PPS

Касовата бележка не се "подарява" в белите страни, Защо?

Защото е гаранция, че може да направите рекламация , тя ви гарантира правата като потребител на тази услуга или стока..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Frujin Assen said:
Преди 12 часа, dora said:

 

Това го говоря от личен опит дето се вика. Малцина са тези близки, които продължават да се интересуват какво става в здравната система след като човека се оправи. Надеждата е, че "повече няма да се налага да ходим по доктори", все пак важното е нашия близък да е добре, а той вече е добре.

Добре, а защо така? Точно от гледна точка на човек, в чието семейство ракът е чукал няколко пъти, когато чуя за отношението на държавата към раковоболните, на мен лично  - при все уравновесения ми нрав - ми кипват всички чивии. Защо хората се успокояват, защо престават да се интересуват? Защо не съчувстват на тези, които минават по техния път и не се опитват да им помогнат, като заедно настояват за промяна? Раковите заболявания се увеличават. Възрастта пада. Никой реално не е застрахован.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 49 минути, dora said:

Добре, а защо така? Точно от гледна точка на човек, в чието семейство ракът е чукал няколко пъти, когато чуя за отношението на държавата към раковоболните, на мен лично  - при все уравновесения ми нрав - ми кипват всички чивии. Защо хората се успокояват, защо престават да се интересуват? Защо не съчувстват на тези, които минават по техния път и не се опитват да им помогнат, като заедно настояват за промяна? Раковите заболявания се увеличават. Възрастта пада. Никой реално не е застрахован.

Дора, ти сама разказа случая със старицата в болницата. Сама си видяла как хората не са се застъпили за теб. Защо у нас в България се случва така имам две обяснения, едното е на битово, другото на философско ниво. (Ники не се сърди, никого не троля, опитвам се да мисля, но ми е толкова малко простия акъл).

Има една поговорка "Сития на гладния не вярва". Обикновените хора са толкова бити и мачкани в най различни ситуации, че просто не могат да повярват когато някой се застъпи за тях. Смятат, че ти "се правиш на луда", правиш това "защото ти е широко около врата", но те не могат да си позволят такова държание, защото ще ги бият отново, и ще ги бият лошо.

Вторият пласт ми идва на ума от нещо което чух наскоро. Относно природните бедствия. Малко да стане нещо и се почва рев по медиите "Ужас, дъжд наводни града", "Шок, ниските температури блокираха България", "Паника от изпепеляващото слънце и адските горещини". Смятах, че е дело на медиите които търсят сензации, но как да кажа обърнаха ми малко мнението. Българите сме свикнали да мрънкаме, да се оплакваме още от турско. Впоследствие от 1912 до 1918 отново ни счупват самочувствието. От 44 до 89 изобщо беше опасно човек да има свое мнение. Поради което и българите станахме послушни, свикнахме, че каквото е това е, като те бият ще търпиш зер "Срещу ръжен не се рита" и "Преклонена главица остра сабя я не сече".

Сега тук сигурно Ники пък и ти ще ми се разсърдите. Западната цивилизация която у нас се реализира от 89 също е построена на законопослушанието, а не на това да проявиш инициатива. Когато крадец ти влезе в къщата трябва да звъниш в полицията, а не да го пребиеш, защото после той ще те осъди. Когато комшията слуша силна музика вместо да се разберете като мъже (демек да му зашиеш два шамара) ще извикаш полиция. Когато шефа прави неприлични предложения и опипва някоя жена, вместо да се оплаче на мъжът си, който да пребие идиота ще се оплаче в полицията. Когато корумпиран лекар или чиновник ти поиска пари е правилно да се оплачеш в полицията, а не да му теглиш един бой тук и сега.

Тоест на българина му се набива в главата да си натиска парцалите и да не знае много, защото ще стане лошо. Виж братята роми, които имат друг чип. Когато се сблъскат с корупция те просто бият лекаря, когато не могат да си платят тока го крадат, когато имат проблем с комшията отиват да се разправят с него. Ако има живителна сила в нашето общество това са ромите, ние българите сме вече изяли прекалено много бой за да мислим и действаме самостоятелно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Frujin Assen said:

Сама си видяла как хората не са се застъпили за теб.

Не съм си и помисляла да се застъпват за мен; ако за някого, то за женицата трябваше да се застъпят. Но дори и не това, не видях и за миг убеждение, че това, което се разиграва пред очите им,  е дълбоко нередно. Вероятно защото те също щяха да дадат пари под масата, белким лекарите се омилостивят (?!) и си свършат работата.... Или какво?

Корупцията винаги има две страни - този, който взема и този, който дава. "Пирогов" е спешна болница, там не се ходи с направление, нито от глезотия, по собствено желание. Там човек се оказва, и това, че в там, означава, че му се е случило нещо извън контрола му. Плащания на ръка не би трябвало да се случват по никакъв повод и по никаква причина. Да се изискват още по-малко....

Защото както тези, които имат, ще дадат  - хей така, за всеки случай -  така и от тези, които нямат, ще бъде взето, пред всчки, без капка неудобство или срам, с презумцията, че това е нормално.

И хей ме на мен, възмутената, на бял кон и с журналистическа карта, да развалям рахата на хората...

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

А какво да направят? Ако се застъпят ще се стигне до скандал и в добрия случай ще минат с него. Ако дойде полиция ще стане "дума срещу дума" и накрая пак тях ще ги изкарат виновни, че несправедливо обвиняват честния доктор. От друга страна забележи какво казва... незнам как да се изразя "официалната пропагандна машина" и "общественото мнение"- при корупция бъдете активни! Звънете на телефон... Аха, ей сега, тия отсреща само твоето обаждане чакат. Масово е убеждението, че това е безсмислено и тия на които се обаждаш /държавата/ няма да направят нищо.

Да, корупцията е нещо нормално. Докато хората се чувстват безпомощни ще е така.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, Frujin Assen said:

Дора, ти сама разказа случая със старицата в болницата. Сама си видяла как хората не са се застъпили за теб. Защо у нас в България се случва така имам две обяснения, едното е на битово, другото на философско ниво. (Ники не се сърди, никого не троля, опитвам се да мисля, но ми е толкова малко простия акъл).

Има една поговорка "Сития на гладния не вярва". Обикновените хора са толкова бити и мачкани в най различни ситуации, че просто не могат да повярват когато някой се застъпи за тях. Смятат, че ти "се правиш на луда", правиш това "защото ти е широко около врата", но те не могат да си позволят такова държание, защото ще ги бият отново, и ще ги бият лошо.

Вторият пласт ми идва на ума от нещо което чух наскоро. Относно природните бедствия. Малко да стане нещо и се почва рев по медиите "Ужас, дъжд наводни града", "Шок, ниските температури блокираха България", "Паника от изпепеляващото слънце и адските горещини". Смятах, че е дело на медиите които търсят сензации, но как да кажа обърнаха ми малко мнението. Българите сме свикнали да мрънкаме, да се оплакваме още от турско. Впоследствие от 1912 до 1918 отново ни счупват самочувствието. От 44 до 89 изобщо беше опасно човек да има свое мнение. Поради което и българите станахме послушни, свикнахме, че каквото е това е, като те бият ще търпиш зер "Срещу ръжен не се рита" и "Преклонена главица остра сабя я не сече".

Сега тук сигурно Ники пък и ти ще ми се разсърдите. Западната цивилизация която у нас се реализира от 89 също е построена на законопослушанието, а не на това да проявиш инициатива. Когато крадец ти влезе в къщата трябва да звъниш в полицията, а не да го пребиеш, защото после той ще те осъди. Когато комшията слуша силна музика вместо да се разберете като мъже (демек да му зашиеш два шамара) ще извикаш полиция. Когато шефа прави неприлични предложения и опипва някоя жена, вместо да се оплаче на мъжът си, който да пребие идиота ще се оплаче в полицията. Когато корумпиран лекар или чиновник ти поиска пари е правилно да се оплачеш в полицията, а не да му теглиш един бой тук и сега.

Тоест на българина му се набива в главата да си натиска парцалите и да не знае много, защото ще стане лошо. Виж братята роми, които имат друг чип. Когато се сблъскат с корупция те просто бият лекаря, когато не могат да си платят тока го крадат, когато имат проблем с комшията отиват да се разправят с него. Ако има живителна сила в нашето общество това са ромите, ние българите сме вече изяли прекалено много бой за да мислим и действаме самостоятелно.

Не ти се сърдя

На много места съм писал че трябва да се научим да се обръщаме към полицията, инспекциите, и службите (видял си вероятно, че  аз съм писал  дори директно до МС), Може ефектът да не е такъв, както искаме, но и струва в някои случаи.


На тези служби това им е работата , трябва да се научим като граждани на това вече,  Там работят обикновени хора, на които за това им плащат

Страшно няма ,страшното е само в предтавите ни , най-много приятелите или колегите да  кажат не се занимавай с нешо, Това ми се е случвало, и бях много разочарован..

Апропо, Гледате и политиката в момента, нали? Протестите имат ефект - и зелените постигнаха нещо за Банско (там нещата не са точно такива както ги представя Сименов, зелените се страхуват и протестират, защото няма стратегия и мислят че ще бъдат прецакани с концесията и концесионера) , и онкоболните постигнаха нещо във връзка с мораторирума, Поне има дебат и развитите

==========================

По скоро и аз като теб  мисля, че в такива случаи  човек въобще не мисли за корупираните лекари, за корупция и друго, Човек не мисли за друго изобщо, а за близките си (така сме устроени като хора) и затова мисля че е доста гадно, това което правят корупираните лекари- като лешояди са.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...