Отиди на
Форум "Наука"

Психологията има нужда от философски поглед


Recommended Posts

Преди 1 час, dora said:

Защо да не може, може. Натрапчивостите са симптом за различни състояния и разстройства, като за кое от тях става дума може да се изведе от цялостната клинична картина (напр. обсесивно-компулсивно разстройство, депресия, дефицит на вниманието, посттравматично разстройство, телесно дисморфно разстройство, психоза/шизофрения).

Какво съдържа конкретната натрапчива мисъл е без значение, важното е, че е натрапчива. Както и това, че човешкият мозък може да ражда всякакви мисли, не променя общите положения в когнитивните ни способности.

Всеки човек има индивидуални особености, но това не релативира общите положения. Същото е и за медицината. Напр. сърдечната аритмия (ритъмни нарушения)  у един човек може да е напълно безобидна (екстрасистоли при стрес имаме всички), но у друг да е животозастрашаваща, в зависимост от това къде и как се случва (предсърдно трептене/мъждене, увреждане на сърдечния мускул). Това не означава, че можем да релативираме кардиологията.

Нали говорим за „философско„ влияние върху Психология. Трябва тогава да говоря направо , щом се правите ,че „не разбирате„ или така излиза.  До колкото имам информация, в случая имам „скромна„ , развитието и методите в Психология не се правят за да „лекуват , помагат на страдащи „ и пр. , влаганият ресурс и „материал„ е за „ съзнателно навреждане, увреда, „повлияване„ не в интерес на стотици милиони „цели„ , т.е хора и техните , части или целите им струпвания, „общества“ . „Технологиите на злото„ са няколко основни вида, но минавам вече в подробности, нямам време и желание. Който търси , ще намери , това за което говоря, ако не намери ......„Тя„ ще намери следващите в поколенията.:117:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 97
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 14 часа, laplandetza said:

Трябва тогава да говоря направо , щом се правите ,че „не разбирате„ или така излиза.

До колкото имам информация, в случая имам „скромна

Дааа - скромна е. Но това е поправимо, направи заявка до "кораба баща" с настояване за "повече информация" за "силите на злото" и от "няколко основни вида" да станат ясни много повече... Ето че и конспирацията за "психологията" вече е разкрита - колко ли още скрити лъжи и заблуди ще се разкрият... Нека им - гадове... В очакване съм на светлите сили от философията да разкрият всички тъмни страни на подмолната конспирация срещу доброто.

Кво се стискат тия от 'кораба', ми не ти изяснят "всичките подробности" - да разкажеш на бедните земни подлъгани души, кви ги вършат зад гърба им... Би трябвало да е налице 'свобода на словото' и "свобода на достъп до информацията" - нали СТЕ от "силите на доброто"... Така, че само бъди инат и дай всичко от себе си - за добрата кауза...

Ти можеш! На теб се уповават излъганите да ги просветиш. На теб разчитат и добрите сили, от 'кораба баща' - да изпълниш дълга си.

====

п.с. Винаги съм подозирал някои корифейни имена - сред "психолозите и психоаналитиците"... Специално - към Фройд и Юнг - направо лъхат на лъжи и заблуди... Сега вече ми стават ясни... гадовееееее

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Във връзка с горните... разкрития! на конспирации, имам две вметки:

1. Аз също смятам да внеса личния си принос, като израз на своя граждански и социален дълг. Така ще ви разкрия най-голяма конспирация - точно в науката. Особено е валидна тя в хода на разкритията на колегата относно някои социални посоки на манипулации, с джендърен привкус и звучене.

Много моля да се обърне  внимание на следното - има проблем и е заложена 'бомба' във фундаментални научни положения - а именно:

Основните посоки на научното знание - са наречени с думи в женски род. Колеги, обърнете внимание - билогия, физика, медицина, философия, психология... а във философията - основни понятия на човешкото размислително и абстрактно битие, са заложени в същата "женска същност" -  вселена, безкрайност, вечност...

Според мен, и моята скромна информация, това застрашава основни човешки права, израз е на сексизъм и лъха на "черна и злобна преднамереност"... Венсеремос!

===

2. задавам въпрос към автора на темата, с молба и разяснение на смисъла на нейното заглавие:

ПСИХОЛОГИЯТА - имала нужда... Не е ясно - каква е точно нуждата (голяма ли е, малка ли е) ?

Само една нужда ли е, или са "много"... нужди?

Как се очаква че друга дума (в женски род) ще задоволи "нуждите" на първата... Нещо джендърско виждам тук и заради това отправям своят апел

Разкрийте ги колега, да направим всичко възможно да ги "задоволим" (ако трябва - с "мъжествени" средства и инструменти )!

:)

========

И понеже некъв си тиквеник рамус, е с претенциите за "синтезатор" - му се пада да направи синтезна връзка между двете си вметки:

Всъщност - "психология" (като дума в женски род) може да има безкрайни вариации от ... "нужди" (и големи и малки) ! Но мисля че една основна дума, в мъжки род, ще намери начин да задоволи "ВСИЧКИТЕ й НУЖДИ" (колкото и невероятно да звучи :) ) . Това основно понятие с думичка в мъжки род - е ЖИВОТ!

А'м Ин ( в превод от английски - "вътре съм", със смисъл на "участвам", но и заедно с други... смисли, пак става многозначително :) )

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В психологията отдавна се използват фисолофски подходи. Един, за който се сещам, например, е феноменологичният.

Първоначално феноменологичния подход е създаден от Хусерл, но се съдържа както в хуманистичния подход на Роджърс/Маслоу, така и в Гелщат психотерапията, НЛП, психосинтеза и пр. Редуктивността пък е в основата на психоанализата и психодинамиката. Въпреки това в практичната психология за феноменологичния подход се говори доста рядко. Поведенческият е може би най-популярен, следван от психоаналитичния или психодинамичния, а най-модерният е когнитивният. Докато феноменологичния подход в практичната психология може би е най-разпространен. Но този подход е толкова естествен, че сякаш не се забелязва, а и е логично психологията да използва и борави със собствената си терминология.

Феноменологичният подход е подход, в центъра на който не е поведението, а съдържанието на възприятията и преживяванията на съзнанието - т.е. какво виждам и как го преживявам. Феномени са и усещането, и възприятието, и представите, и мислите. Важното в случая е как се преживява от съзнанието, какво ни казва, за какво ни напомня. 

Ще илюстрирам с пример за повече яснота. Да речем, че в киното се прожектира филм, главният герой на който е един объркан и инфантилен човек, не умеещ да се грижи нито за себе си, нито за другите. През погледа на практичните хора-реалисти - филмът е депресивна боза, но неизвестно защо голяма част от женската публика се връща да го гледа отново и всеки път плаче. Пак го гледа и пак плаче. Съжалява искрено главния герой, съпреживява лутанията и нещастията му. Женската душа откликва на самотата и страданията му, така близки до собствените й преживявания и опит. От логична гл.т. - във филма няма нищо ценно. От феноменологична - филмът е душевно богатство. 

Т.е. от значение са феномените на вътрешния свят - онова, което живее непосредствено в душата, а всичко друго - като логиката, обективните обосновки и социалната полезност, са от значение само дотолкова, доколкото те са свързани с вътрешните преживявания. В този смисъл феноменологичното е тясно свързано с психологичното. Психологично е и всичко, което е вътрешно и няма рационални обосновки. Онова, което изведнъж се случва, въпреки че според логиката и разума не би следвало да се случва. Логиката, анализът и рационалните изводи, полезност и целесъобразност - не са от този свят. Това е светът на чувствата, усещанията и преживяванията. Отново ще илюстрирам с пример: 

Може приятели да ти обясняват обективно какъв си късметлия и колко много си постигнал, но ако до теб няма любим човек и ти изпитваш болка и пустота, за какво ти е тази външна обективност? Или ти разказват как някакъв човек е много умен, достоен и талантлив, но ти чувстваш, че това не е човек по твой вкус, не ти е симпатичен, гласът му те дразни, нещо в маниерите му ти се струва фалшиво или предвзето. И ти не задълбочаваш отношенията си с този човек, въпреки че приятелите ти го превъзнасят.

Както се вижда от примера, акцентът не пада върху собственото поведение, а върху същността на преживяванията, стоящи зад това поведение - неговата мотивация, емоции и намерения. За това спокойно може да се каже, че когато психолозите говорят за субективността на индивидуалното съзнание, те говорят и от позицията на феноменологичната парадигма. 

Предполагам, че един философ би могъл да обясни в пъти по-добре същността на разглежданите феномени и за това привествам всякакви допълнения и поправки към написаното от мен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря много, caress.

Въпросът при феноменологичата школа е доколко интроспекцията (Wundt, макар той да се свързва със структурализма) може ефективно да се използва за академични цели (http://www.oxfordhandbooks.com/view/10.1093/oxfordhb/9780199594900.001.0001/oxfordhb-9780199594900-e-2).

На помощ на феноменологията, специално за изследване на емоционалния свят, идва невропсихологията, вижте ето този:

https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_E._LeDoux

Един сравнително нов клон на психологията, използващ някои феноменологични елементи, е "позитивната психология", на мен лично тя ми идва прекалено "американска", в смисъл, на мен лично не ми харесва концепцията, че хората обезателно трябва да са щастливи и успешни и отделен дял на психологията трябва да се ангажира с това как да ги направи такива. Не можем да изличим от живота емоционалната болка, а и не трябва.

Тя пък се основава на ето това: https://en.wikipedia.org/wiki/Eudaimonia

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приближаването на психологията към сериозните науки определено върви. В някои дялове се използват рангови скали за измерване. 

Харесва ми как в психотерапията се орентират към въпроси като: "Кои нови умения, очакваш след терапията?" и следва каталог т.е. номинална скала на очакванията, а накрая резултатът може да се определи от наличието/ отсъствието на очакваното. Или въпросът "Как се чувстваш по скала от 1 до 10?", което си е някаква интуитивна рангова скала. В психодиагностиката е още по- характерно. Нещото, което се измерва като IQ има стойности, макар че никой не може да каже, че този със 150 е една трета по- умен от този със 100. При измерването на реакция и пр. е още по- красиво. Мери се в секунди. Безупречно. (друг е въпросът как се интерпретира. Една пишман- психоложка казваше, че рефлексивните личности са тези, с бързи рефлекси :) )

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Втори след княза said:

При измерването на реакция и пр. е още по- красиво. Мери се в секунди. Безупречно. (друг е въпросът как се интерпретира. Една пишман- психоложка казваше, че рефлексивните личности са тези, с бързи рефлекси :) )

При тези измервания участва и физиологията. За това получените данни са първо - косвени, второ - приблизителни. Те не казват нищо за скоростта на висшите умствени процеси.

Когато в споменатия от вас случай се измерва скоростта на психичните процеси, всъщност, се измерва скоростта на физиологичния процес, протичащ между стимула и реакцията, а само косвено психичния процес, понеже се допуска, че едновременно и паралелно с физиологичния процес протича и психическият. Само в този контекст може да се говори за измерване на скоростта на психическите процеси.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Втори след княза said:

Харесва ми как в психотерапията се орентират към въпроси като: "Кои нови умения, очакваш след терапията?" и следва каталог т.е. номинална скала на очакванията, а накрая резултатът може да се определи от наличието/ отсъствието на очакваното.

Хората не посещават терапия с цел придобиване на нови умения. Това не са курсове за машинопис, шев и кройка или готварски курс.:ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, caress… said:

Хората не посещават терапия с цел придобиване на нови умения. Това не са курсове за машинопис, шев и кройка или готварски курс.:ag:

Може би във вашата школа- не. Ако там разравят... (питал съм се след това те там заравят ли?).

... значи ако отида при психолог и помоля да придобия умения да общувам по- добре, да излизам от къщи без страх, да подобря емоционалната си емпатия, ще ми кажат: "Сбъркал си вратата!" ..........`баси!!!

Още един пример, че психологията и в частност психотерапията няма единен поглед, за да избере конкретен метод за конкретен проблем. Все още е изкуство, а не наука. Няма лошо.
(настрани  :) ) При врачките поне минаваш с една сесия.

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Втори след княза said:

Може би във вашата школа- не. Ако там разравят... (питал съм се след това те там заравят ли?).

... значи ако отида при психолог и помоля да придобия умения да общувам по- добре, да излизам от къщи без страх, да подобря емоционалната си емпатия, ще ми кажат: "Сбъркал си вратата!" ..........`баси!!!

Още един пример, че психологията и в частност психотерапията няма единен поглед, за да избере конкретен метод за конкретен проблем. Все още е изкуство, а не наука. Няма лошо.
(настрани  :) ) При врачките поне минаваш с една сесия.

Избира конкретен метод, но вие описвате три несвързани проблема:

- социални умения (аутизъм, аспергер)

- фобия

- шизоид/асоциално разстройство  :))

(шегувам се с което, да не се стреснете сега!)

В европейските държави това дали ще ви вземат насериозно зависи от това дали психологът преценява пробема като значително пречещ на нормалното ви функциониране. Тоест ако примерно от фобия не сте напускали къщата си няколко месеца.

В други държави ще ви терапевтират срещу необходимото заплащане, дори да пожелаете да се почесвате по гърба с лявата ръка, а не с дясната :)

Извинете, иронизирам позитивната психология.... Не е ваша вината, имам идеологически възражения към дисциплината. Не можем и не бива да отстраняваме болката от живота, така отстраняваме дълбочината на преживяванията, мотивацията човек да се усъвършенства и учи, не можем да превърнем хората в консуматори на щастие, като го направим задължително и обезателно постижимо. А с нещстните хора какво правим? Изхеърляме ги като негодни на щастие, или като провалили се да се присъединят към всемирната радост?

Отглеждаме децатга си в памук. Сега ще започнем да отглеждаме и възрастните в същото. И ще добием хора без никакъв имунитет към трагедиите в живота, а такива има достатъчно.

Дори лекарите днес казват: "сега малко ще ви заболи'. А трябва да казват: "ето сега МНОГО ще ви заболи, толкова МНОГО ще ви заболи, че да сте готови да дадете и живота си, само и само да спре, но това е нормално! После ще се излекувате и вече няма, но ако не престанете да съсипвате тялото си, пак много ще ви заболи и така, докато не промените навиците си!"

Ще взема да направя една школа по негативна психология, ама ха! :))

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, dora said:

В европейските държави това дали ще ви вземат насериозно зависи от това дали психологът преценява пробема като значително пречещ на нормалното ви функциониране. Тоест ако примерно от фобия не сте напускали къщата си няколко месеца.

...

Дори лекарите днес казват: "сега малко ще ви заболи'. А трябва да казват: "ето сега МНОГО ще ви заболи, толкова МНОГО ще ви заболи, че да сте готови да дадете и живота си, само и само да спре, но това е нормално! После ще се излекувате и вече няма, но ако не престанете да съсипвате тялото си, пак много ще ви заболи и така, докато не промените навиците си!"

Ще взема да направя една школа по негативна психология, ама ха! :))

А можем ли да определим отвън колко боли? То си става по двата традиционни начина
1. самонаблюдение на лиицето и скалиране по интуитивна скала от нищоминяма-малко- доста -ужасно.
2. номинална скала на признаци, т.е списък: потрепна, лицето му се сгърчи, каза "ох", лицето му се зачерви, тялото му се сгърчи, стисна зъби и т.н. посиня, загуби съзнание

В т.см. и дали възприемаме "пробема като значително пречещ на нормалното ви функциониране" може да бъде 1. заявен от лицето или 2. състоянието бъде сравнено с някакви ранжирани признаци. Изглежда и двете се взимат предвид, така както зъболекарят се съобразява както в вашето "ох", така и с предположението си за болката по външни признаци и познаването на резултата от действията си.

В контекста на идеята за "негативна психотерапия"( или "психаротерапия"- каквато изигра Джак Никълсън), не е ли по- добре да опитате с пушачи, наркомани, хазартници и пияници? Агравирането, искам да кажа подсилването, на симптомите им може да спаси живота им. (само в случай, че самите го искат, или за това ни плаща друг заявител :animatedwink: ) 

Понеже вярвам в таланта на българските психолози, моля ви НАПРАВЕТЕ ШКОЛА! Ако Аристотел и Хипократ нямаха ученици, нямаше да знаем за тях. :) 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Втори след княза said:

А можем ли да определим отвън колко боли? :) 

 Можем, има разработени скали за измерване на "distress":

http://www.mhtu.co.uk/outcome-monitoring/outcome-core-10-manual.pdf

https://www.tac.vic.gov.au/files-to-move/media/upload/k10_english.pdf

Както и такива скали, с наръчници:

https://www.nimh.nih.gov/labs-at-nimh/asq-toolkit-materials/index.shtml

Но можем и поведенчески, ето ви пример. Сцена от филм е, но е автентично направена:

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, dora said:

 Можем, има разработени скали за измерване на "distress":

http://www.mhtu.co.uk/outcome-monitoring/outcome-core-10-manual.pdf

https://www.tac.vic.gov.au/files-to-move/media/upload/k10_english.pdf

Както и такива скали, с наръчници:

https://www.nimh.nih.gov/labs-at-nimh/asq-toolkit-materials/index.shtml

 

Ех, никакъв шанс за школа за "негативна терапия". Явно някъде има вече линк.:girl_cray2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, Втори след княза said:

Ех, никакъв шанс за школа за "негативна терапия"

Ще си останем само с позитивната, явно :)

Центрове за лечение на зависимостите обаче има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, dora said:

Ще си останем само с позитивната, явно :)

Центрове за лечение на зависимостите обаче има.

Да, но ми остава тъгата за новата методика. Отивам си :to_become_senile: 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 часа, Втори след княза said:

При врачките поне минаваш с една сесия.

В психоаналитиката сесиите може да продължат 10 и повече години. Обикновено приключват неочаквано, когато свършат парите на пациента. Резултатът не е гарантиран.

Психологията няма нужда от философски поглед, защото тя си е философия, макар с елемент на емпиричност. Интелектуално занимание за изкушени, в което терапевтичният ефект е много съмнителен, когато става въпрос за неизкушени от психология пациенти. Понеже психиката е самоорганизираща се система, а не заради нещо друго.:)

Link to comment
Share on other sites

Преди 10 минути, Incorrectus said:

В психоаналитиката сесиите може да продължат 10 и повече години. Обикновено приключват неочаквано, когато свършат парите на пациента. Резултатът не е гарантиран.

Психологията няма нужда от философски поглед, защото тя си е философия, макар с елемент на емпиричност. Интелектуално занимание за изкушени, в което терапевтичният ефект е много съмнителен, когато става въпрос за неизкушени от психология пациенти. Понеже психиката е самоорганизираща се система, а не заради нещо друго.:)

Де да е така, ама не е. Има огромни разлики в провеждащите „психология„, имам двамцина корифеи и те са „магйосници„ , но не помагат на хората, правят нещо много по трудно, мащабно и Зло!, за пари и по „задание Свише„:ag:, без право на отказ............

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

... значи ако отида при психолог и помоля да придобия умения да общувам по- добре, да излизам от къщи без страх, да подобря емоционалната си емпатия, ще ми кажат: "Сбъркал си вратата!" ..........`баси!!!

Ами, да. В моята школа сме жестоки и безмилостни. Ще ви оставя без капка съжаление да грешите и да се лутате съвсем самостоятелно, както подобава на възрастен индивид, докато сам не намерите ключа от бараката. Така постижението няма ли да ви се услади повече?

Преди 7 часа, dora said:

Ще взема да направя една школа по негативна психология, ама ха! :))

Основете я. Веднага ще ви стана ученик, а след това и най-върл критик, основавайки собствено направление. :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, caress… said:

Ами, да. В моята школа сме жестоки и безмилостни. Ще ви оставя без капка съжаление да грешите и да се лутате съвсем самостоятелно, както подобава на възрастен индивид, докато сам не намерите ключа от бараката. Така постижението няма ли да ви се услади повече?

Да си помисля, изнася ли ми? Май не. По- добре да се срещна с философ.

Нали знаете колко психолози са необходими за да завият една крушка? 
Отг. Един е достатъчен, но само ако крушката иска

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Втори след княза said:

Да си помисля, изнася ли ми? Май не. По- добре да се срещна с философ.

Уважавам и напълно подкрепям самостоятелното ви решение. 

И от мен един виц.:D

Двама пътуват във влака от Варна за София. Запознават се: 
- Аз съм психолог. 
- Аз пък съм едър мафиот... Я да те видим що за психолог си? Опитай да познаеш за какво мисля! За всяка мисъл, която познаеш, ще ти давам по сто кинта. 
- Ама аз съм психолог, не врачка! 
- Абе сто кинта са това, я опитай!
- Добре, пътуваш от Варна. Значи си бил на море. Значи сега си спомняш колко хубаво ти е било. 
- Браво! Позна! Ето ти стотачка. 
- Щом ти е било хубаво, значи си бил със жена. И сега си мислиш за нея. 
- Точно така! Ето ти още стотачка. 
- Освен това, не ти се иска да се прибираш у дома. 
- Правилно, ето ти още сто лева... 
- Щом не ти се прибира, сигурно си женен. А щом си мафиот, сигурно мислиш, че няма да е лошо да пречукаш жена си и да си останеш с другата. 
- Ха! Ето ти хилядарка! 
- Ама защо хиляда? Нали щеше да ми даваш по сто на мисъл? 
- Това не е мисъл, а идея!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Има едно неразбиране по отношение на психичното, което се състои в това, че то не се вижда. Философията още е в реалността на очевидното.

Парадоксът е в това, че никой не пита как от радиовълните се стига до видимо ТV изображение, как компютърът превежда от един език на друг, без това да се вижда, приемайки, че електрическите сигнали задействат електронните елементи да разчитат потенциалите от паметта, а се чудят как да видят психическото.

В т.см. приемането, че психичното е продукт на дейността на ВНД (по подобие на това, че електронната дейност на компютърните схеми е основа за изкуствения интелект) ме удовлетворява. А вас?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...