Отиди на
Форум "Наука"

Джендър- психология или джендър- лакърдии


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 45 минути, dora said:

Затова си мисля, че това е поредното използване на абсолютно безобидно решение за хомофобски цели.

За някои хора може и да е безобидно. Но ето за мен например е обидно. Ценя ролята си на майка, а също и пола си. И ще ми е крайно неприятно да ме обезличават така, определяйки ме просто като родител №1 или №2.

Подобно "решение" би било аналогично с това, вместо да съм вписана някъде си като българка, да ме определят просто като никаква.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, самотния вълк said:

И все пак кой ще е родител едно и кой родител две? Изобщо ли не усещате каква безмерна глупост е това? Детето било осиновено от баба си, детето било родено без брак... дрън дрън дрън.

Или по азбучен ред или ще теглят чоп .....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

За някои хора може и да е безобидно. Но ето за мен например е обидно. Ценя ролята си на майка, а също и пола си. И ще ми е крайно неприятно да ме обезличават така, определяйки ме просто като родител №1 или №2.

Подобно "решение" би било аналогично с това, вместо да съм вписана някъде си като българка, да ме определят просто като никаква.

 

Цялата работа идва от това че за сбърканяците понятия като майка и баща нищо не значат

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Шпага said:

За някои хора може и да е безобидно. Но ето за мен например е обидно. Ценя ролята си на майка, а също и пола си. И ще ми е крайно неприятно да ме обезличават така, определяйки ме просто като родител №1 или №2.

Подобно "решение" би било аналогично с това, вместо да съм вписана някъде си като българка, да ме определят просто като никаква.

 

То това е в крайна сметка целта, пропагандирана и тук от няколко човека във форума. По подобие на една много популярна книга, която все по-точно описва попълзновенията на господстващата понастоящем в някои кръгове идеология - защо да имаш стотици думи, означаващи "добър" в различни нюанси, като може да имаш просто good и plusgood? Та и тука така - защо са ни необходими "хиляди" полета по формулярите като можем да спестим хартия с "родител 1" и "родител 2"?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брей, то били за улеснение на училищните власти... Днес на училището, утре на болницата, после на кметството. Направо да ги ожалим институциите как са се оправяли преди няколко години. Сега на майката ли да звънят, на бащата ли. Голямо чудене е било... Настина ли си вярвате в тези небивалици?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, самотния вълк said:

Брей, то били за улеснение на училищните власти... Днес на училището, утре на болницата, после на кметството. Направо да ги ожалим институциите как са се оправяли преди няколко години. Сега на майката ли да звънят, на бащата ли. Голямо чудене е било... Настина ли си вярвате в тези небивалици?

За улеснение  на всяка администрация. Представете си, че непрекъснато ви се налага да попълвате формуляри, където нито едно от посочените полета не отговаря на вашата ситуация.

Колкото повече хора живеят в ситуация, която се отличава от стандартната, толкова по-общо ще се налага да се формулират тези полета, за да покриват всички възможни случаи.

А ако статистиката показва, че значителен процент от хората живеят в ситуация, която не се вмества в полетата на формуляря, очевидно трябва да се сменят полетата.

Като причините да не се вместват могат да са изключително разнообразни. Не знам дали си спомняте едно изследване на УНИЦЕФ преди две-три години, от което излизаше, че всяко четвърто или пето дете в България е с родител в чужбина. Тези деца са оставени на бабите и дядовците си. Бабата и дядото родител ли да се пишат? Ако един формуляр - само по един критерий -  е неизползваем за 20-25% от населението, той каква работа върши?

Ако примерно съм чичо на това дете, което ми е подопечно, защото аз се грижа за него, къде ще се пиша във формуляра, като негова майка или като негов баща?

Все пак училищната администрацията не я занимава това дете дали е дете на биологичните си родители, дали те са живи, дали са се разделили, дали са го желали или са се отказали от него - това изобщо не им влиза нито в задълженията, нито е тяхна работа, нито пък трябва да бъдат вкарвани в някакви филми, само защото примерно им се налага понякога да се обадят на някого в случай на спешност. Или изобщо, за да знаят с кого да разговарят за детето, ако има нужда.

Изискване да не се разкрива за никого повече информация, отколкото е изрично необходима за изпълняването на функциите на съответната организация,  е заложено и в закона. Затова и каква точно е семейната ситуация на детето не се разкрива на училището. То не е длъжно да знае, защото това инфо с нищо не им е необходимо, за да го обучават.

Вероятно и поради новия GDPR тези конкретно държавни институции са се сетили, че имат повече инфо, отколкото е редно да имат за неща, които нямат нищо общо с необходимото за функциите им. Никаква вселенска гей конспирация.

При мен, както споменах, формулярите отдавна имат такъв вид и чудно защо родителите изобщо не виждат в това проблем.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, dora said:

Ако примерно съм чичо на това дете, което ми е подопечно, защото аз се грижа за него, къде ще се пиша във формуляра, като негова майка или като негов баща?

Ето как от изключенията се създават правила. В едно училище може да няма нито едно дете, за което да се грижи чичо му, но сигурно 90% си имат баща и майка или поне един от тях. Или прост пример... от десетина дни прибирам едно дете от училище, защото правя услуга на майка му. Като какъв да ме пишат в училищните формуляри

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, самотния вълк said:

Ето как от изключенията се създават правила. В едно училище може да няма нито едно дете, за което да се грижи чичо му, но сигурно 90% си имат баща и майка или поне един от тях. Или прост пример... от десетина дни прибирам едно дете от училище, защото правя услуга на майка му. Като какъв да ме пишат в училищните формуляри

Хммм, хмммм. Ако досега не са те описали и портиера само така Те пуща да прибираш чуждо дете.....Утре ще дойди друг чичко  да го вземе и му щракне няколко снимки както се къпи или чишка.....Хммммм, хммммм.....✋

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 59 минути, самотния вълк said:

сигурно 90% си имат баща и майка или поне един от тях.

Това никак не е сигурно.

Попадна ми някъде преди време статистика за  ЕС,  където само около 65% от децата живеят с двама биологически родители.

От което следва, че 35% от децата не живеят в такава ситуация.

В по-нискоимуществените части от населението процентът беше около 50, ако помня добре.

Дори само оглеждайки се около себе си, всички знаем, че моделът на традиционното семейство отдавна не важи. Много хора живеят сами, много хора съжителстват без брак, много хора отглеждат сами дете. И от двата пола. Има и достатъчно хора, които отглеждат несвои деца, в биологическия смисъл на думата.

Това означава, че на всичките тези хора традиционният формуляр за двама родители - майка и баща -  не им върши работа  и не ги представлява.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Написах баща и майка или поне един от тях... Което предполага, че се включват и децата на разделени родители. Но, дори и разделени, те пак си остават баща и майка на детето. И как едно и две решава проблемите? Какво пречи да се напишат двамата родители, дори и да са разделени, или само баща или само майка, според конкретния случай?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приемаме, че детето се отглежда от самотна майка. Какъв е проблемът да се попълни графата майка, а другата да е свободна? С какво попълването на едно и празно за две ще реши проблемите на детето или администрацията?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, самотния вълк said:

Написах баща и майка или поне един от тях... Което предполага, че се включват и децата на разделени родители. Но, дори и разделени, те пак си остават баща и майка на детето. И как едно и две решава проблемите? Какво пречи да се напишат двамата родители, дори и да са разделени, или само баща или само майка, според конкретния случай?

Много просто:

Тази информация (дали детето е с два биологически родителя или един, дали те са разведени или не, дали детето е осиновено) необходима ли е на училището, за да изпълнява образователните си функции? Не. Значи не е необходимо да бъде споделяна и не е работа на училището.

Тази информация обаче може да се използва, за да бъде детето тормозено от съучениците си. Което е още една причина да не бъде споделяна.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, dora said:

Много просто:

Тази информация (дали детето е с два биологически родителя или един, дали те са разведени или не, дали детето е осиновено) необходима ли е на училището, за да изпълнява образователните си функции? Не. Значи не е необходимо да бъде споделяна и не е работа на училището.

Тази информация обаче може да се използва, за да бъде детето тормозено от съучениците си. Което е още една причина да не бъде споделяна.

 

Сериозно ли? Ако едната графа е празна, то изобщо никой няма да се сети, нали? А дали детето е осиновено, каква връзка има?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност, да необходима е. Все пак трябва и да има индивидуален подход към всяко дете. Имаше един страхотен филм със Сидни Поатие. Учител на клас с проблемни деца. Именно, когато се заинтересува за всяко по отделно успя да ги спечели

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, самотния вълк said:

Всъщност, да необходима е. Все пак трябва и да има индивидуален подход към всяко дете. Имаше един страхотен филм със Сидни Поатие. Учител на клас с проблемни деца. Именно, когато се заинтересува за всяко по отделно успя да ги спечели

По филм не  може да се съди.

Ето ви един пример с дете, което познавам. Майката е наркоманка и не го е виждала от бебешката му възраст. Бащата също е наркоман и не е ясно дали изобщо би го припознал.

Това дете се отглежда от двете си баби. И слава богу е родено здраво. Не само това, детето е страхотно. Умница, веселка, лъчезарна, чаровна, че и красива на всичкото отгоре.

Това дете виновно ли е с нещо, че нещата му не са се стекли добре?  Абсолютно не.

Представете си обаче нещата, с които се сблъсква всеки ден. Че трябва да непрекъснато да си измисля някакви завързани истории защо никога не си празнува рождения ден, защо не кани другите деца вкъщи, защо никое от тях не е виждало майка й и баща й, защо мама не идва на родителска среща - то ту представя леля си за майка си, ту баба си за майка си.... Представете си и цялата административна тежест на това бележникът да бъде подписан от родител, тази или онази бележка да бъде подписана от родител...

Ако имате избор между това някой си да не бил да се засегнел от хомофобни съображения какво пишело в някакъв формуляр, и това на това дете да бъде спестено унижението във формуляра да трябва да се попълни "майка" и "баща" вместо "отговарящ за детето 1" и "отговарящ за детето 2", какво бихте предпочели?

За мен добруването на детето (което и да било дете, всяко дете, включително и това) е значително по-важно от това дали някой си би бил се засегнал на мъжка - или бащинска - чест. Ами, като толкова му е акълът, че да не прозре, че светът не се върти около него, то да се засяга колкото си иска :)

Децата днес живеят във всевъзможни ситуации - просто светът е разнообразен. Институциите няма как да не отчитат това. Или ако не го отчитат, е добре да се актуализират, защото ако не се, то те не служат на хората, а на нещо друго.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пак частни случаи... И като пише отговарящ едно и две, това с какво помага на детето? Ще започне да кани други деца при баба си или ще спре да представя баба си за майка? Сигурно другите деца няма да видят, че на родителските срещи идва доста по-възрастна жена. Глупости са това.  И не ми обяснявайте, че не е в интерес на детето учителят да е наясно със семейното му положение и проблемите у дома.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, самотния вълк said:

Всъщност, да необходима е. Все пак трябва и да има индивидуален подход към всяко дете. Имаше един страхотен филм със Сидни Поатие. Учител на клас с проблемни деца. Именно, когато се заинтересува за всяко по отделно успя да ги спечели

Простете, но имам две възражения.

1. Филмът "На учителя с любов" визира главно расовия проблем- учител негър в Източен Лондон. Вж.(интересна е и критиката)

2. Действително, ако графата в детско заведение е необходима САМО за това на кого да се обадят, изобщо не е нужно баща/майка. В общината обаче, задължително се пише баща, майка и пр., защото е свързано с юридически и граждански въпроси. Ако става дума за наследство от бащата, осиновител 1 и 2 веднага ще се възползват. :) 

Редактирано от Втори след княза
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, самотния вълк said:

Пак частни случаи... И като пише отговарящ едно и две, това с какво помага на детето? Ще започне да кани други деца при баба си или ще спре да представя баба си за майка? Сигурно другите деца няма да видят, че на родителските срещи идва доста по-възрастна жена. Глупости са това.  И не ми обяснявайте, че не е в интерес на детето учителят да е наясно със семейното му положение и проблемите у дома.

Частните случаи са тези 35% от децата, които не живеят с биологическите си родители. 35% не могат да се считат за частен случай.

Само частните случаи са безкрайно разнообразни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

При 35% отпада аргумента ви за униженията и подигравките, защото ще е масова практика и на никой няма да му пука. Противоречите си. И какво означава, че не живеят с биологичните си родители? Живеят с един от тях, живеят в институция? Или просто се пляска някаква цифра? Ако живеят с осиновители, то те ще са вписани като баща и майка, ако живеят само с един родител, то ще се пише само него, другата графа ще е празна. Каквото и ще е положението при едно и две. Ще се попълни едно, а две ще е празно. Та как точно се защитава интересът на детето

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 минути, dora said:

По филм не  може да се съди.

Ето ви един пример с дете, което познавам. Майката е наркоманка и не го е виждала от бебешката му възраст. Бащата също е наркоман и не е ясно дали изобщо би го припознал.

Това дете се отглежда от двете си баби. И слава богу е родено здраво. Не само това, детето е страхотно. Умница, веселка, лъчезарна, чаровна, че и красива на всичкото отгоре.

Това дете виновно ли е с нещо, че нещата му не са се стекли добре?  Абсолютно не.

Представете си обаче нещата, с които се сблъсква всеки ден. Че трябва да непрекъснато да си измисля някакви завързани истории защо никога не си празнува рождения ден, защо не кани другите деца вкъщи, защо никое от тях не е виждало майка й и баща й, защо мама не идва на родителска среща - то ту представя леля си за майка си, ту баба си за майка си.... Представете си и цялата административна тежест на това бележникът да бъде подписан от родител, тази или онази бележка да бъде подписана от родител...

Ако имате избор между това някой си да не би да се засегнел от хомофобни съображения какво пишело в някакъв формуляр, и това на това дете да бъде спестено унижението във формуляра да трябва да се попълни "майка" и "баща" вместо "отговарящ 1" и "отговарящ 2", какво бихте предпочели?

За мен добруването на детето е значително по-важно от това дали някой си би бил се засегнал на мъжка - или бащинска - чест. Ами, като толкова му е акълът, че да не прозре, че светът не се върти около него, то да се засяга колкото си иска.

Моля, пояснете какво спестява формулярът на детето в отношенията му. Моето мнение е Нищо. Просто ако нещо се случи, ще се обадите на №1.

Доколкото всичко тръгна от публицистика на французин, може би става дума за нещо, което е значимо за него в неговата страна. Иначе не би бил толкова патетичен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Втори след княза said:

Простете, но имам две възражения.

1. Филмът "На учителя с любов" визира главно расовия проблем- учител негър в Източен Лондон. Вж.(интересна е и критиката)

2. Действително, ако графата в детско заведение е необходима САМО за това на кого да се обадят, изобщо не е нужно баща/майка. В общината обаче, задължително се пише баща, майка и пр., защото е свързано с юридически и граждански въпроси. Ако става дума за наследство от бащата, осиновител 1 и 2 веднага ще се възползват. :) 

Знам какво визира филмът, но това не отрича факта, че учителят се интересуваше и от личните проблеми на децата.

2. Когато има осиновители, няма наследство от биологичния баща

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, самотния вълк said:

Знам какво визира филмът, но това не отрича факта, че учителят се интересуваше и от личните проблеми на децата.

2. Когато има осиновители, няма наследство от биологичния баща

1. Съгласен.

2. При кого отива наследството, ако няма други преки наследници?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

 

2. При кого отива наследството, ако няма други преки наследници? 

Не е по темата, но при пълно осиновяване се заличава връзката между биологични родители и деца. Ако биологичният родител почине без да има други деца - има си ред предвиден в ЗН - негови родители, братя и сестри, баба и дядо, съпруга... накрая в държавата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И защо родител 1, 2, а не отговорник 1, 2, 3?

Интересно... Ако родител 1 е Иван Петров, а родител 2 е Георги Тодоров, дали детето ще покани съучениците си и съседчета на рожден ден? 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...