Отиди на
Форум "Наука"

Отношението на българите към Русия


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Разкарах И ТУК осем мнения.

Като държани на синджир кучета сте - някой ви издърпа ушите в една тема, прехвърляте се веднага в друга да блъскате глупости.

Няма никак да е зле Южняка, след като е пуснал такава злободневна тема, да си я и модерира.

 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ!

Душко днес и Булгароид вчера са на много тънък косъм да им наложа наказание за спам и тролене. Не съм раздавал наказания от 5-6 години, но мисля, че е май е време да извадя отново секирата.

Пиша това, за да няма после изненадани в деня, в който открият, че им е наложен преглед на мненията от модератор за някакъв период от време.

 

П.П. Да ме прощава админът Росен, че му ползвам червеното, но зеленото явно не е достатъчно предупредително.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 83
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОПУЛЯРНИ ДНИ

  • Модератор Военно дело
Just now, stinka (Rom) said:

А... ти какво разбираш под прятелство... конкретно? 

1 Да не се изпращат поздравителни адреси до Финландия и Полша, а до Русия не.

2 Да не се цапа паметника на съветската армия

3 Да не се плюе по духовно лице

3 Да се престане с медийната русофобска вакханалия

4 Да се обясни на Москва по един достоен начин, че приятелството и благодарността са си тук, но ние сме в НАТО и ЕС

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Frujin Assen said:

1 Да не се изпращат поздравителни адреси до Финландия и Полша, а до Русия не.

2 Да не се цапа паметника на съветската армия

3 Да не се плюе по духовно лице

3 Да се престане с медийната русофобска вакханалия

4 Да се обясни на Москва по един достоен начин, че приятелството и благодарността са си тук, но ние сме в НАТО и ЕС

1. Значи целият проблем, който русофила вижда в междудържавните отношения България- Русия е в кой получил... картичка???

2. Това е окупаторски паметник... по всички дефениции. Проблема с цапането му ще се реши като се демонтират...

3. Духовното лице само създаде цирка. Лично за мен е безкрайно ирелевантно дали се обиждат или не при споменаването на белорусци... това са техни вълнения. Много по притеснителна е позицията на Духовното лице в подкрепа на СПЦ в Македония... заради това изобщо не трябваше да бъде допускано в България.

3.1. Под това ако разбираш никога да не се говори лошо за Русия... е дефакто цензура.

4. Москва не се интересува от благодарност в картички, писма или речи. А се интересува да се защитават нейните интереси които се сблъскват с тези на НАТО и ЕС.

Та в общи линии възприятието ти за приятелство е напрактика да се говорят сладки приказки. Само че не сладките приказки са реалното желание на Русия, а реални политически и икономически действия в нейн интерес. Сладките приказки могат да са важни за някой, който е идеализирал Русия в главата си и тя е набита като част от неговата идентичност и затова несладките приказки за Русия го поставят в когнитивен дисонанс...

  • Харесва ми! 5
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 43 минути, Frujin Assen said:

Няколко забележки.

Ники, ти си умен човек, но разсъждаваш в щампите на западната пропаганда, без опит да погледнеш извън тях.

1 Реакцията на Русия на развилнялата се русофобия е доста малка. Например можеха да ни спрат газа, или Козлодуй... Това е пропагандна реакция, колкото да отбият номера за пред хората. 

1. Как така ще спрат Газа бе Фружине, това да не ти е Зелениково от 20 години на 20 век? Чувал ли за неща като Арбитражни съдилища, и плашане на неща като за глоби, неустойки , пропуснати ползи.

И Каква ти е ползата заради това че не одобряваш дадена политика на нечия страна да си прескънеш бизнеса с тази страна.

Ето помислиио ти - да не би в Германия да са Русофили, та РФ прави бизнес с тях?
 

Цитирай

 

2 Русия не може да ни бъде приятел докато правителството в София се намира под ръчното управление на американския посланик. Това е все едно да се договаряш с 4 годишно дете- трябва да се договаряш не с него, а с родителите му. 

 

 

 

Според теб, а според мен голямата част от това което се случва в България се всичко се съгласува с Меркел, без нечие посредничество.

Но и така и да е, нищо не пречи да подържат добри отношения с нас, както ние подържаме с тях? Като обидени те губят (в политиката няма такова нещо като "или с мен", или "против мен"). Нали можем да бъдем посредници, например (явно в Губернията и Метрополията будунът не знае какво е това дипломация) в Много неща в отношенията им с ЕС?

 

Цитирай

3 Последното ти изречение е правилно. Ние няма как да сме приятели с Русия докато тя не влезе отново в координационната система на запада. Или още по точно казано-докато нашите политици не получат от Вашингтон заповед.

Ако трябва да сме коректни Вашингтон тук няма никаква връзка и място (освен в руските  коментари и предавания, и трола на душката) 

Пак казвам Борисов се съгласува за много неща (но не може да очакваш че е за всичко) директно с Меркел

ПС

Ако сме честни ГЕРБ е германски (баварски) проект, на сестринската ХСС,и това го знае цял свят (чрез DW най-малкото, да не говорим че програмата на ГЕРБ е директен превод на тази на ХСС), само в Губернията и Метрополията още не го знаете

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, nik1 said:

ОТ

Да продължа:  Хипотетичио след шест години Навални или Собчак (по-скоро Собчак, която не предлага революция, и има много ясни виждания за развитието на Русия, като гарантира че ще има върховетство на закона и най-вече по отношение на Путин, за разлика от Навални, които се фосукирал върху корупцията  и предлага плошадни действия) могат бъдат по-добрите избори за Путин и Русия..

Вярно че е жена, но е знае три езика, има магистърско образование по политопология, умна е, амбизиозна е, и има "топки" (куражлийка е). Тя създава  тръмп- ефекта в руската политика, шоуменка е, и не страхува да казва какво мисли,, като мислите и вижданията първоначлно са непримливи и шокиращи за руската поолитическа действителност, след което печели подържници за куража си да кава каво мисли..

Едва ли Собчак,тя е любимата девочка

 

 на Путин и си изкарва някой лев,там всички я мразят.

Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Няколко забележки.

Ники, ти си умен човек, но разсъждаваш в щампите на западната пропаганда, без опит да погледнеш извън тях.

1 Реакцията на Русия на развилнялата се русофобия е доста малка. Например можеха да ни спрат газа, или Козлодуй... Това е пропагандна реакция, колкото да отбият номера за пред хората. 

2 Русия не може да ни бъде приятел докато правителството в София се намира под ръчното управление на американския посланик. Това е все едно да се договаряш с 4 годишно дете- трябва да се договаряш не с него, а с родителите му. 

3 Последното ти изречение е правилно. Ние няма как да сме приятели с Русия докато тя не влезе отново в координационната система на запада. Или още по точно казано-докато нашите политици не получат от Вашингтон заповед.

1. Няма развилняла се русофобия а нормално възмущение на просташко поведение от един свещеник, с 4 милиарда долара лично състояние който си позволява да лъже и поучава домакините си. Няма как да ни спрат газа щото тоя газ ги храни, после какво ще правят ?Има си договори и ако не ги изпълняват си има санкций за това. Още повече официална Москва мълчи като пукал.знае,че се е издънила и сега си мълчи а вие пропагандаторите на местна почва замазвате положението.:ag:

2. Тия лозунги вече не са актуални, американския посланник такова не си е позволявал никога.Като на господар се държа патрирх вся Руси Кирилл а президента дето те си го избраха мълча като ........

Май нашите политици се правят на прозападни ама все на изток гледат. Тука си имаме БСП дето Решетников му казва какво да прави,ДПС дето Доган само заради Русия излезе от сарайте, и всички негови детупати се оказаха доносници. Имаме си и Костов дето продаде Нефтохим на Лукойл, пък имаше и по-добри оферти,ама той е русофоб и нарочно им го даде да им е гадно.:ag: За Сидеров няма какво да говорим,ручная собака Путина, Каракачанов и той, кой остана ? Ах да Бойко, бивш охранител на Тодор Живков, човек от стария комунистически елит, дето искаше да ни закопае с Белене и Южен Поток,та се наложи да идват да му обесняват, че ЕС през крив макарон ще види с фалирала държава. Ама иначе крещим на всеки ъгъл ,че ни управлява американския посланник,а за инструкций тичаме при Решетников.:ag:

3 Русия я каниха да стане част от света,ама как ще крадът на воля ако има ред и законност? За какво им е ? Друго си е да гладуваш и да плашиш света с ракети,а после се смеем на Корейците!!

Преди 2 часа, stinka (Rom) said:

Ще върви сегашното още около 10 години. Тогава пак ще има революционна промяна. Щото за две поколения при такива системи на тотален контрол се натрупват дефектите на системата до нетърпимост, вкл. и у поддържащите я. Та последният път беше през 90та... 

Айде сега Путин незаменим. КГБ има кадри, които да го заместят. Въпроса е доколко са .... артистични, че да имат същата приемственост от масите. А и как ще се договорят с другите центрове на властта... да не почнат да си подливат вода ептен... тогава ще го омажат.

Вече го правят. Навални е първата лястовица, напада ги, а те не могат да го пипнат, и не плюе срещу всички, за някой не е и чувал. Значи тези някой са зад гърба му. 
а не говорим за Настя Рибка,  е там е голямо омазване.

 

Редактирано от bulgaroid
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Много си зле Булгароиде. Мозъкът са ти го измили без накисване. Ти мислиш в западната координатна система на светлите и благородни елфи и гнусните и злобни орки.

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 часа, stinka (Rom) said:

1. Значи целият проблем, който русофила вижда в междудържавните отношения България- Русия е в кой получил... картичка???

2. Това е окупаторски паметник... по всички дефениции. Проблема с цапането му ще се реши като се демонтират...

3. Духовното лице само създаде цирка. Лично за мен е безкрайно ирелевантно дали се обиждат или не при споменаването на белорусци... това са техни вълнения. Много по притеснителна е позицията на Духовното лице в подкрепа на СПЦ в Македония... заради това изобщо не трябваше да бъде допускано в България.

3.1. Под това ако разбираш никога да не се говори лошо за Русия... е дефакто цензура.

4. Москва не се интересува от благодарност в картички, писма или речи. А се интересува да се защитават нейните интереси които се сблъскват с тези на НАТО и ЕС.

Та в общи линии възприятието ти за приятелство е напрактика да се говорят сладки приказки. Само че не сладките приказки са реалното желание на Русия, а реални политически и икономически действия в нейн интерес. Сладките приказки могат да са важни за някой, който е идеализирал Русия в главата си и тя е набита като част от неговата идентичност и затова несладките приказки за Русия го поставят в когнитивен дисонанс...

1 Да, в това е част от проблема

2 Да, окупаторски е, но ако искаме добри отношения с Русия ще сме принудени да го държим чист

3 Големия цирк е, че бе провокиран да го направи, ако бяхме изпратили поздравителна картичка в Москва това нямаше да стане.

3.1 Да, за Русия, САЩ, Германия, Турция и още ред държави лошо не може да се говори- освен ако не искаме да изглеждаме като идиоти. Истинските държавници никога и за никого не говорят лоши неща.

4 Да, така е. 

Общо взето относно конфликта Русия- САЩ и българското участие в него, народа го е казал- не си бутай задните части там където батковците си мерят мъжките полови органи, защото може да го отнесеш и от едната и от другата страна.

Редактирано от Frujin Assen
  • Харесва ми! 2
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 24 минути, bulgaroid said:

Едва ли Собчак,тя е любимата девочка

 

 на Путин и си изкарва някой лев,там всички я мразят.

1. Няма развилняла се русофобия а нормално възмущение на просташко поведение от един свещеник, с 4 милиарда долара лично състояние който си позволява да лъже и поучава домакините си. Няма как да ни спрат газа щото тоя газ ги храни, после какво ще правят ?Има си договори и ако не ги изпълняват си има санкций за това. Още повече официална Москва мълчи като пукал.знае,че се е издънила и сега си мълчи а вие пропагандаторите на местна почва замазвате положението.:ag:

3 Русия я каниха да стане част от света,ама как ще крадът на воля ако има ред и законност? За какво им е ? Друго си е да гладуваш и да плашиш света с ракети,а после се смеем на Корейците!!

Вече го правят. Навални е първата лястовица, напада ги, а те не могат да го пипнат, и не плюе срещу всички, за някой не е и чувал. Значи тези някой са зад гърба му. 
а не говорим за Настя Рибка,  е там е голямо омазване.

 

Винаги се възхищавам от високо информирани, умни, знаещи личности , за които няма банкови тайни! Булгароиле, мога ли да попитам ? В какв валута са тия милиарди на Патриарха - рубли, левове, долари, гривни, злоти, леи ? В коя банка ги държи ? Сигурно като си тегли парите си бръсне брадата за да не привлича вниманието на хората ? 

Булгаориде, имам предложение към тебе. Хайде да разкажем на световната общественност къде са парите на Патриарха. Предполагам са в някоя банка в Алпите или Лондон ? Ако ми кажеш в коя банка са, ще се опитам да проверя и да го фотографирам когато си тегли парите. Или поне да кажа на местните банкери в Алпите ако партие му са там ? 

Русия я каниха като България, Румъния, Косово, Украина, Босна, Ирак да стане част от световната общност. Да се подели със света. Ама тя краде и краде американският, българският, европейският, украинският  нефт и газ, пари, метали, злато, алуминий , уран и ни лъже че уж били от Сибир и Арткика. Ама ние знаем че това са откраднати, а не руски. Добре , че поне в ШОС и Брикс я приеха  и още я държат в ООНето. Сега русофилите пак ще ме обвинят че искам да разкрия тайните на Патриарха.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, bulgaroid said:

Едва ли Собчак,тя е любимата девочка  на Путин и си изкарва някой лев,там всички я мразят.

 

1. Близка - ОК но чак любима. Няма как да не е близка семейно с него - това е кръстника и, той е помагал на баща и, приятел и съратник му е бил..

2. Какви левове да вади Собчак,  след като харчи и свои пари за тази кампания, част  от парите са нейни личн. Тя остава в политиката, и това не е PR

3. За мразенето и обичането: в изборите и политиката не е  важно началото, а края на представлението!.
И Тръмп го мразеха и не го дооценаваха, и артистът Рейгън не го оценяваха, но тези двамата обраха точките.
 

ПС Това е най-вече така, защото избирателят от мъжки пол избира с очите си, а избирателят от женски пол  - с ушите си .Нещо което отдавна се знае в науката

/и ВП който не участва в дебатите, го знае ... При едни дебати би рискувал загуби , ако не на първи, то на втори тур  . Той никога не е водил дебат и не е бил в опозиция, макар и да има  някаква външа харизма/

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност в положителното отношение на българите към руснаците няма нищо чудно. От чужденците от по-големите и съответно световнозначими държави, с които е имал вземане-даване, руснаците са единствените, които българинът е разбирал без особени затруднения - особено във времена, когато познаването на други езици, освен рудиментарен турски, не е било особено високо. Човек естествено изпитва по-голяма съпричастност към този, когото разбира.

И до ден днешен е много по-лесно един българин да научи руски, отколкото примерно френски.

Българинът доскоро е виждал и много повече руснаци, отколкото хора от други националности. Дали с бягащите от Червената армия белогвардейци, и техните потомци, заселили се в България, дали през смесените бракове по време на социализма. Всеки от нас, мисля, има в приятелския си кръг хора с руски или смесен произход - много повече, отколкото хора с немски, австроунгарски или британски произход.

Естествено, положителните чувства през годините, са подсилени с мощни количества идеология. Но дори и без нея добронамереността на обикновения човек, необвързан с политиката, би била съществена.

Моето семейство, да речем, е пострадало директно от практическото приложение  чрез терор на идеологията, която обвърза държавата ни със СССР, но нищо лошо не мога да кажа за чудесните си приятели - руснаци. Дори когато човек е в чужбина, обстоятелството на сходния език и взаимнодостъпна култура смалява дистанцията от първия момент на запознанството - и това никой не може да отрече.

Нищо, че на мен лично не ми харесва руската култура - не ме докосва изобщо. Уважавам, но не мога да понасям Достоевски. Изприщвам се на всеки прочетен ред. Чехов разбирам, но го чета трудно. "Майсторът и Маргарита" за мен не е най-великата книга. Дори в Ромен Гари сантименталната руска  жилка ме дразни ужасно. Пред това да слушам Рахманинов и Чайковски предпочитам да слушам Бах и Моцарт. Не харесвам особено романтиците (изключая може би Шопен) в музиката, а като се прибави и славянската нишка, ме хваща съклет на третата минута. Нищо, че са ме карали да свиря и Чайковски, и Рахманинов.

Но това не променя доброто ми отношение към руснаците.

Проблемът е, че с близостта си Русия от два века е основна заплаха за националната ни сигурност/независимост.  Всяка свръхсила, с набелязаните си сфери на влияние, би била такава заплаха за всяка по-малка държава в региона си. Държавите в Латинска Америка страдат от същото.

При все добрите си чувства обаче е редно да не забравяме горното. Особено когато голямата ни полусъседка се опитва активно да влияе на политическия и икономически живот в държавата, като удачно използва доброто отношение на мнозина. И то далеч не за благото й.

 

Редактирано от dora
  • Харесва ми! 6
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не виждам нищо сензационно в изследването. Какво по-нормално от това от един българин принципно да харесва руснаците? България е създадена на раменете на техните войници, офицери, интелектуалци и ако щете отделени големи пари от Империята. Създаването ни е платено от обикновенния руски мужик. Русия е единствената славянска държава, освен Полша, даваща някаква тежест на понятието славяни и имаща сериозен отпечатък в световната история. Харесваме им музиката, разбираме се с тях. Когато са в чужбина, българи, руснаци и украинци, винаги забравят всякакви различия, развиват съзнанието "ние" и "те" и създават едина група. Факт! Та защо да не ги харесваме?

Проблема и целият шум идва от крайните русофили. Крайната русофилия е станала убежище на странни индивиди, които чрез нея борят собствените си демони и дефицити. Защо се разразиха такива бури след тъповатото изказване на Захарова? Ами заради крайните русофили скочили да я защитават, основно чрез принизяване на сънародниците си и "масажиране" на историята. Ако не бяха те, щяхме да се посмеем, да се понамръщим и всичко да отмине. Жената си върши работата и дори няма лошо отношение към България. В нета има нейни снимки в българска народна носия и дори излежда трезвена!

Същото е и с прословутата "русофобия". Че има патологични русофоби - има, ама не са много. Обаче дори ако без да искаш пръднеш в общо направление към Москва се класифицира като "русофобия" - ами да, тогава почти всички са "русофоби", нищо че са просто "фасулофили".  Така се създава и някаква грешна представа, едва ли не че българите не са достатъчно русопреклонни. Напротив, харесваме Русия и руснаците, макар че както се спомена не е съвсем заслужено от тях. Особено от съвременните тежко изпропагандирани руснаци.

Редактирано от Amazonski
  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, Amazonski said:

Аз не виждам нищо сензационно в изследването. Какво по-нормално от това от един българин принципно да харесва руснаците? България е създадена на раменете на техните войници, офицери, интелектуалци и ако щете отделени големи пари от Империята. Създаването ни е платено от обикновенния руски мужик. Русия е единствената славянска държава, освен Полша, даваща някаква тежест на понятието славяни и имаща сериозен отпечатък в световната история. Харесваме им музиката, разбираме се с тях. Когато са в чужбина, българи, руснаци и украинци, винаги забравят всякакви различия, развиват съзнанието "ние" и "те" и създават едина група. Факт! Та защо да не ги харесваме?

Проблема и целият шум идва от крайните русофили. Крайната русофилия е станала убежище на странни индивиди, които чрез нея борят собствените си демони и дефицити. Защо се разразиха такива бури след тъповатото изказване на Захарова? Ами заради крайните русофили скочили да я защитават, основно чрез принизяване на сънародниците си и "масажиране" на историята. Ако не бяха те, щяхме да се посмеем, да се понамръщим и всичко да отмине. Жената си върши работата и дори няма лошо отношение към България. В нета има нейни снимки в българска народна носия и дори излежда трезвена!

Същото е и с прословутата "русофобия". Че има патологични русофоби - има, ама не са много. Обаче когато като "русофобия" се класифицира дори ако без да искаш пръднеш в общо направление към Москва - ами да, тогава почти всички са "русофоби", нищо че са просто "фасулофили".  Така се създава и някаква грешна представа, едва ли не че българите не са достатъчно русопреклонни. Което не е така, макар че както се спмена не е съвсем заслужено. Особено от съвременните тежко изпропагандирани руснаци.

Страннте индивиди русофили :) ?

Като хората прояващи симптоми  като фаназйоствтво  , бягство от действителността, натрапичиви мисли и идеи (една уж неизпратена картичка взриява душевния мир на човека и той започна да обивинява в американофилия всеки опонент)

Добре сме си във форума..

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 4 часа, Aspandiat said:

Разкарах И ТУК осем мнения.

Като държани на синджир кучета сте - някой ви издърпа ушите в една тема, прехвърляте се веднага в друга да блъскате глупости.

Няма никак да е зле Южняка, след като е пуснал такава злободневна тема, да си я и модерира.

 

ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ!

Душко днес и Булгароид вчера са на много тънък косъм да им наложа наказание за спам и тролене. Не съм раздавал наказания от 5-6 години, но мисля, че е май е време да извадя отново секирата.

Пиша това, за да няма после изненадани в деня, в който открият, че им е наложен преглед на мненията от модератор за някакъв период от време.

 

П.П. Да ме прощава админът Росен, че му ползвам червеното, но зеленото явно не е достатъчно предупредително.

Наивна постъпка от моя страна. 

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, nik1 said:

Според теб, а според мен голямата част от това което се случва в България се всичко се съгласува с Меркел, без нечие посредничество.


Ник, мислех, че си по-осведомен. Меркел е същата балванка като батбойко, просто нейния цех е по-голям. 
В Германия още не е отменен т.нар. канцлер акт - демек без американски подпис никой не може да стане канцлер. Американските военни бази допринасят това да се случва мирно.

И германия и българия (както и почти цяла европа) в момента обслужват американския интерес, който в момента е ДА СЕ МАХНЕ ПУТИН И ДА СЕ ВКАРА РУСИЯ ПАК ПОД КОНТРОЛ. Те и сега имат голям контрол, но не пълен и явно нещата които путин размаха на първи март не влизат в този контрол. 
Нашата последна демократична задача е да "приобщим западните балкани" ... разбирай към американските интереси. Иначе всичката мара втасала, остана западните балкани да оправим ... 

поздрави от един англофил

  • Харесва ми! 1
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-необразованите българи имат голям проблем с разбирането на руския език... да вметна... пък камо ли с говоренето...

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, sirius said:


Ник, мислех, че си по-осведомен. Меркел е същата балванка като батбойко, просто нейния цех е по-голям. 
В Германия още не е отменен т.нар. канцлер акт - демек без американски подпис никой не може да стане канцлер. Американските военни бази допринасят това да се случва мирно.

 

Осведоми ме тогава. Дай да го видим този документ, какво точно пише в него (не ми го преразказвай, дай ми го)

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, dora said:

Всъщност в положителното отношение на българите към руснаците няма нищо чудно. От чужденците от по-големите и съответно световнозначими държави, с които е имал вземане-даване, руснаците са единствените, които българинът е разбирал без особени затруднения - особено във времена, когато познаването на други езици, освен рудиментарен турски, не е било особено високо. Човек естествено изпитва по-голяма съпричастност към този, когото разбира.

И до ден днешен е много по-лесно един българин да научи руски, отколкото примерно френски.

Българинът доскоро е виждал и много повече руснаци, отколкото хора от други националности. Дали с бягащите от Червената армия белогвардейци, и техните потомци, заселили се в България, дали през смесените бракове по време на социализма. Всеки от нас, мисля, има в приятелския си кръг хора с руски или смесен произход - много повече, отколкото хора с немски, австроунгарски или британски произход.

Естествено, положителните чувства през годините, са подсилени с мощни количества идеология. Но дори и без нея добронамереността на обикновения човек, необвързан с политиката, би била съществена.

Моето семейство, да речем, е пострадало директно от практическото приложение  чрез терор на идеологията, която обвърза държавата ни със СССР, но нищо лошо не мога да кажа за чудесните си приятели - руснаци. Дори когато човек е в чужбина, обстоятелството на сходния език и взаимнодостъпна култура смалява дистанцията от първия момент на запознанството - и това никой не може да отрече.

Нищо, че на мен лично не ми харесва руската култура - не ме докосва изобщо. Уважавам, но не мога да понасям Достоевски. Изприщвам се на всеки прочетен ред. Чехов разбирам, но го чета трудно. "Майсторът и Маргарита" за мен не е най-великата книга. Дори в Ромен Гари сантименталната руска  жилка ме дразни ужасно. Пред това да слушам Рахманинов и Чайковски предпочитам да слушам Бах и Моцарт. Не харесвам особено романтиците (изключая може би Шопен) в музиката, а като се прибави и славянската нишка, ме хваща съклет на третата минута. Нищо, че са ме карали да свиря и Чайковски, и Рахманинов.

Но това не променя доброто ми отношение към руснаците.

Проблемът е, че с близостта си Русия от два века е основна заплаха за националната ни сигурност/независимост.  Всяка свръхсила, с набелязаните си сфери на влияние, би била такава заплаха за всяка по-малка държава в региона си. Държавите в Латинска Америка страдат от същото.

При все добрите си чувства обаче е редно да не забравяме горното. Особено когато голямата ни полусъседка се опитва активно да влияе на политическия и икономически живот в държавата, като удачно използва доброто отношение на мнозина. И то далеч не за благото й.

 

Малките държави да са в орбита на влияние на свръх сила е нормално. Проблема е какво предлага съответната свръх сила.

Второ именно близостта притъпява защитните реакции. Затова най-големите вреди на България и българският народ в последните 200г. са направени от Русия и Сърбия. Затова в българската национална идентичност трябва на тях да се отдели специално внимание. И тя да бъде изграждана да е силно резистентна на техните влияния. А не противоположното да се вплитат като част от националната ни идентичност. На антирусизма и антисърбизма трябва да се отделя специално внимание у нас. Инак се получава ситуация, в която един и същ човек постоянно се оплаква от "колониалната" зависимост на България от САЩ и същевременно възхвалява колониалната ни зависимост от Русия в миналото, дори без да си прави илюзията, че това от Русия е робство. В крайна сметка няма проблем да бъде тотално подчинен на чужда държава, а проблема е на коя... И когато е масово...неможе така. Социалният инжинеринг в България е сбъркан на толкова много нива, и това е едно от тях. Резултата е налице и няма как нещата да се подобряват ако тези неща не се изчистват или поне силно ограничават. И далеч контактите между редовите българи и руснаци не са толкова много. Огромна част от възприятията за Русия са пропагандни. Още повече във времена на огромен достъп до информация и дезинформация, когато неможе да се ограничи силно  руската пропаганда, крайно наложително е поне да се изчисти тази руска пропаганда от българската национална идентичност. Езиковата близост не трябва да е оправдание, а напротив задължение да се "инсталират" защитни реакции към подобни народности.

  • Харесва ми! 5
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, nik1 said:

Страннте индивиди русофили :) ?

Като хората прояващи симптоми  като фаназйоствтво  , бягство от действителността, натрапичиви мисли и идеи (една уж неизпратена картичка взриява душевния мир на човека и той започна да обивинява в американофилия всеки опонент)

Добре сме си във форума..

PS

И реверсивния матриархат оказва влияние върху русофилството..
В Русия го има този матриархат- жената подсказва, казва и изисква (това са три различни неща) на мъжа какво да прави (а му отстъпила да изпълнява редица социални функции и роли) .

"Реверсивните" българи със смесени бракове са другите активни русофили в нашия форум..

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 9 часа, nik1 said:

Подкрепям ,

Въпросът е докога руснаците ще търпят бедността, растящите цени, лошите условия,на живот, образование, здравеопазване  и изтичнето на кръвта им  (младите) от една страна, от друга наглостта в обогатяването на влстта и приближените (стихнало нивата на диктатори като Маркос ) и действията им (лощо упрваление, корупция, иточване средтва) н на управляващите им?

Хипотетична ситуация на смяна власта предлага два вероятни сценария (според мен)
1) По-следващия президент е отново "назначен" , /или хипотетично е взел власта чрез като "преврат" огранизиран от ВПК и друите стълбове/ , за да продължи политиката (но към какво),

2) Политиците на промяната са спечелили.
Добре но и Навални, доколкото знам от думите на Собчак,  и Собчак със сигурност , а според мен това са политиците на промяната в близките 5 години, са твърди поддръжници  на парламентарна демокрация. Смятат я за решението.

в близките 5 години,,и стига да са живи де, Апоропо Собчак, официален кандидат-президент  я нападнаха на рожденния ден на Горбачов, на излизане от мястото където го честваха, неговата дача, Нападнаха я и заляха с вода, добре че не беше киселина, Беше някакъв външен човек, бил охранител, който избяга, но полицаите пазещи Горбачов, дадоха пълна газ на патрултата и го хванаха, Това нападение според мен се едва е станало без подкрепата от най-високо място - все пак тя е кръщелнищата на Вова !)

ПС

Ето такива чудеса има във Великата страна

 

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, nik1 said:

Осведоми ме тогава. Дай да го видим този документ, какво точно пише в него (не ми го преразказвай, дай ми го)

Аз ли да ти го донеса или ти ще минеш да си го вземеш?  Несериозно е Ник. Ако не си чувал за този документ. 
Което означава, че не си се интересувал...
Или не си се интересувал от истината, което предполага да не търсиш истината само в "Работническо Дело", разбирай официозните източници.
А то дори и в официозните източници е споменато. Надявам се имаш 16г защото са му сложили възрастова санкция.
http://ireport.cnn.com/docs/DOC-183232
Надявам се можеш да се справиш с английския. Аз се надявах, че знаеш и за канцлер акта ... не ме разочаровай пак моля те.
 

 

  • ХаХа 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 6 минути, sirius said:

Несериозно е Ник. Ако не си чувал за този документ. 
Което означава, че не си се интересувал...
 

 

Това означаваше още вчера, когато те помолих да ме осведомиш

Цитирай

А то дори и в официозните източници е споменато. Надявам се имаш 16г защото са му сложили възрастова санкция.
http://ireport.cnn.com/docs/DOC-183232

абе споменато е, много работи се спомнават, аз исках да видя върху какво се е подписала Меркел (нали това ти бешпе идеята - че Меркелсе подписала на нещо, ама ти не схвана какво те моля.

Както и да е..

 

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не Меркел се подписва. Ще трябва да сваля нивото като за третокласници от политкръжока...
В българската конституция е заложено евродоларовото управление. И българския президент спазва КОНСТИТУЦИЯТА. Той това се кълне и подписва - че ще спазва конституцията.
Аз нямам идея къде точно се подписва или кълне канцлера, но съм сигурен, че както и българският президент, НЕ подписва чуждото право като по-върховно от немското (респективно българското). Тя НЕ Е ВЛАСТ за да и се иска разрешение. А се кълне и подписва под нещо, което е вече вкарано на ниво конституция. За кръжачниците - не е задължително да е в конституцията, може да е в друг някакъв документ, който също е толкова важен. А може и анекси да има, които ние с тебе никога няма да видим. Както е и с договора с ЧЕЗ. Договора е секретен, а анексите още повече.

Ник, имам усещането, че сериозни, фундаментални въпроси като това ЩО Е ВЛАСТ ти убягват. Що е ДЪРЖАВА, що е НАЦИЯ, що е НАЦИОНАЛЕН ИНТЕРЕС.
А си тръгнал да лепиш етикети кой русофил и кой незнамси къв. Разбираш ли, ти хабер си немаш от това що е автомобил, но държиш да класифицираш кое е форд и кое опел?! По боята и специалните символи. Или каквито учебници са ти дадени да учиш. И аз мога да боядисам кучето и да му закича една емблема (или каквото е там от твоите листовки. И ти ще издадеш квитанция че е опел. Ми не е, куче е.
И сигурно не знаеш, че Навални върши работата на американците в русия. Неее. То и документ няма....

Ник, имал си и по-свестни и смислени постове. Нещо социологическо беше - там ми е кеф да науча нещо. А пропагандата я шиеш с дебели бели конци - не ти върви.
Пропагандата лесно се познава - липса на фундаментални знания (или липса на разбирането им; демек преиначаването им) и ... лепене на етикети.

Нещата са далеч по дебели и сериозни. За тях се иска и знание и разбиране. 
А пропагандата е да заобиколи по някакъв начин тези неща и да ги покрие обилно с пяна. Аз м у казвам информационна пяна. Нещо, което добрата домакиня внимателно обира с лъжицата го хвърля в сифона. И нещо което търсачите на истината в крайна сметка се научават да изхвърлят от употреба.

 

 

Редактирано от sirius
  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 20 часа, nik1 said:

Аз си знаех че знаех населението на Русия е 2,5-те милиона летуващи из странско, но чаках пак да го повториш, да не взема да объркам нещо..

 

 

Ники, дори само заради туристите си струва да имаме добри отношения с Русия.

  • ХаХа 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 минути, Frujin Assen said:

Ники, дори само заради туристите си струва да имаме добри отношения с Русия.

Преди 35 минути, sirius said:

Не Меркел се подписва. Ще трябва да сваля нивото като за третокласници от политкръжока...
В българската конституция е заложено евродоларовото управление. И българския президент спазва КОНСТИТУЦИЯТА. Той това се кълне и подписва - че ще спазва конституцията.
Аз нямам идея къде точно се подписва или кълне канцлера, но съм сигурен, че както и българският президент, НЕ подписва чуждото право като по-върховно от немското (респективно българското). Тя НЕ Е ВЛАСТ за да и се иска разрешение. А се кълне и подписва под нещо, което е вече вкарано на ниво конституция. За кръжачниците - не е задължително да е в конституцията, може да е в друг някакъв документ, който също е толкова важен. А може и анекси да има, които ние с тебе никога няма да видим. Както е и с договора с ЧЕЗ. Договора е секретен, а анексите още повече.

Ник, имам усещането, че сериозни, фундаментални въпроси като това ЩО Е ВЛАСТ ти убягват. Що е ДЪРЖАВА, що е НАЦИЯ, що е НАЦИОНАЛЕН ИНТЕРЕС.
А си тръгнал да лепиш етикети кой русофил и кой незнамси къв. Разбираш ли, ти хабер си немаш от това що е автомобил, но държиш да класифицираш кое е форд и кое опел?! По боята и специалните символи. Или каквито учебници са ти дадени да учиш. И аз мога да боядисам кучето и да му закича една емблема (или каквото е там от твоите листовки. И ти ще издадеш квитанция че е опел. Ми не е, куче е.
И сигурно не знаеш, че Навални върши работата на американците в русия. Неее. То и документ няма....

Ник, имал си и по-свестни и смислени постове. Нещо социологическо беше - там ми е кеф да науча нещо. А пропагандата я шиеш с дебели бели конци - не ти върви.
Пропагандата лесно се познава - липса на фундаментални знания (или липса на разбирането им; демек преиначаването им) и ... лепене на етикети.

Нещата са далеч по дебели и сериозни. За тях се иска и знание и разбиране. 
А пропагандата е да заобиколи по някакъв начин тези неща и да ги покрие обилно с пяна. Аз м у казвам информационна пяна. Нещо, което добрата домакиня внимателно обира с лъжицата го хвърля в сифона. И нещо което търсачите на истината в крайна сметка се научават да изхвърлят от употреба.

 

 

Ти съвсем се омота нещо

До този пост твърдеше че канцлерите на ФРГ подписват т.н. Канцлер Акт (някакъв американо-германски документ)

Исках да видя върху какво се е подписала Меркел

Другото не ме интерсува кой знае колко , аз съм от кръжока на третокласниците, исках да видя и да прочета, като третокласниците..

 

Редактирано от nik1
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...