Отиди на
Форум "Наука"

За претенциозността в отношенията


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, caress… said:

Да отпишеш другия само поради несъвпадение в целевата програма, някак е винаги доста меркантилен акт.

"Целевата програма" не включва само меркантилни визии. Например можеш да отпишеш другия не само защото не се грижи за децата, но им и вреди. Няма как да прецениш кой какъв родител ще е преди брака. Или да започне да играе хазарат (няма нищо меркантилно в това да се разделиш преди да те разорят). Просто няма как да предвидиш рационалните мотиви, които ще е появят за отписването на един човек.

Преди 2 часа, caress… said:

Това е идеята - опознай първо добре човека, а не се хвърляй през глава и не си създавай илюзии.

Това няма как да стане. Десетката се уцелва в пъти по малко от непредвидимия избор. Времевата графика показва, че колкото и рационални да са хората по време на най-ирационалната част от програмата, влюбването, те обикновено не познават човека до себе си. Освен това както ние, така и партньорът се променя и няма начин да се предвиди лесно в каква посока ще е. Случват се големи изненади. Например партньорът започва да злоупотребява са алкохол с времето. В началото всичко е изглеждало нормално и под контрол.

Преди 2 часа, caress… said:

Въобще, да строиш взаимоотношения, независимо от всички възможни проблеми, които се появяват не само между хората, но и в самия живот, си е работа и изисква тотално посвещаване с всички възможни ресурси. Например, винаги изгубването на работа от единия партньор, е стресова ситуация както за човека, така и за самата връзка. Особено, ако това е мъжът, при мъжете социалния натиск да са провайдери е много силен, както и идентификацията им с реализацията, с това, което правят и умеят.

На хартия стои добре, но на практика всеки случай е индивидуален и с индивидуален подход.

Според горния пример има хора, които загубват работата си, безработицата започва да им се харесва, другият партньор поема цялата издръжка и в даден момент пасивният започва да злоупотребява със ситуацията. В края на краищата активният може да вземе обратен завой - всеки заслужава втори шанс.  Така или иначе любовта и уважението са отминали - любовта се е превърнала в съжаление, а уважението е взело обрат на презрение. Никой нормален човек не може да съществува гдълга в подобна раздвоеност - хем да съжалява, хем да презира. По достойно е да се оттегли. И колкото и да се вглежда в партньора си, няма да открие стойност, която да го задържи.

Искам да кажа, че някакви препоръки са добри за връзките, но вършат работа за едно и никаква работа за друго. Дори семеен психолог няма да спаси подобна двойка. Защото пак казвам - ирационалното си отива безвъзвратно от даден момент на връзката. Ако останат някакви частици от него те са само благодариние на това, че рационалната картина си пасва. Тези двойки издържат "докато смъртта ги раздели".

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 133
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 2 часа, caress… said:

Пример, ако един човек е изградил точно определена представа каква жена/мъж му е необходим, той със сигурност ще пропусне много други варианти, които биха го обогатили не само като преживяване, но и като начин на мислене, в търсене на точно онзи или онази, която да изпълни точно зададените параметри.

Или със сигурност ще си намери подходящия вариант за себе си. Защото ще е в роля. Избирателната способност на вниманието ще го води към търсените партньори. 80 % от жените, които познавам, търсещи осигурен мъж се сдобиха с осигурен мъж и от тях 75 % са щастливи в браковете си (говорим за връзки над 20 години) . И разбира се са положили нужните усилия, за да привлекат подобен партньор - визия, поведение, задоволяване на очакванията му. Ролята е роля. Персоната си върши отлично работата, когато знаем какво искаме. Търкулва се гърнето и си намира похлупака.

Сега, ако човек има нереалистични очаквания спрямо собствените си възможности тогава става по-сложно...Например Крокодил - Ален Делон трудно ще хване. Но и това не е невъзможно...Убедих се с времето, че всичко е възможно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, caress… said:

В каква степен мисли стереотипно. Кои стереотипи са водещи или в каква степен е освободил мисленето си от тях. Стереотипите се формират, защото ни е нужно да обобщаваме информацията за хората, с които влизаме в контакт, опростяваме по този начин картината си за света, правим я по-разбираема. Проблемите започват, когато човек не е в състояние да осъзнае собствения, прекалено обобщен и неверен подход към света.

На парче отговарям, но това го видях по-подробно сега.

Така мислех докато бях по-млада. Сега си давам сметка, че повечето хора мислят доста правилно за очакванията си. Стереотипите не са проблемни - те се създават от нуждите на времето.Привидно може да изглеждат ирелевантни, но са в тон с необходимостта. По късно ще обясня.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, tack said:

Дайте да ги видим(ако не Ви затруднява) тези "другите" отношения,за да има база за сравнение.Дотук прочетох различни варианти(ако,ако) на "единия" тип. "Другият" тип (ако няма и "онзи третият" тип) би завършил и оцялостил картинката. Мерси

 

Няма да ги видиш написани и коментирани тук, защото е забранено да се говори за това. Веднага ще го обявят за спам! Статуквото (либералната политика) налага забрана, за друг вид коментари, приемани за "език на омразата", когато на някой от власт-имащите не му изнасят! А е лесно за обяснение и е просто за разбиране! В отношенията "кой е по-по-най" се крие отговорът на въпроса ти!

http://eklekti.com/как-да-се-борим-с-разпада-на-семействот/

В борбата за надмощие на единият "дискриминиран" до сега пол са "другите отношения" за които питаш! А, дай-добра база за сравнение е животът в миналото и днес, в настоящето!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, *abi* said:

На парче отговарям, но това го видях по-подробно сега.

Така мислех докато бях по-млада. Сега си давам сметка, че повечето хора мислят доста правилно за очакванията си. Стереотипите не са проблемни - те се създават от нуждите на времето.Привидно може да изглеждат ирелевантни, но са в тон с необходимостта. По късно ще обясня.

Съгласна, че стереотипът, сам по себе си, не е проблем, напротив. Той е някаква ясно очертана форма на нещо. Но става проблем, когато, като шаблон, започне да се ползва към всички.

Имам приятели, които имат изисквания половинката им да има същите интереси като тях. Както и такива, които нямат проблем в това отношение - интересите, заниманията, професията и хобито да са различни. Това, което се забелязва при първите, е почти винаги един и същи типаж - като им погледнеш партньорите през годините, все едно са излезли от машина-ксерокс. Не го казвам като критика, а като наблюдение. Всеки сам избира кое го прави щастлив и удовлетворен.

При другите, от втория тип, с по-широкия диапазон, пък съм чувала най-интересните и комични истории. 

И в двата случая има негативни ефекти обаче. В първия познатото носи стабилност, сигурност, уют, но и скука. При вторите, когато непознатото се превърне в добре изучено и познато, може да пропадне интересът, ако няма други, по-дълбоко изградени взаимовръзки.

Няма как да се мине без жонглиране през скалите и стереотипите, но пък да си само с някого единствено поради удобство и навик, също винаги дава отклонения и проблеми. Аз си мисля често, че човечеството се движи все повече към индивидуализъм и свобода и хората все по-малко изпитват нужда да се обуславят заедно по добре познатия патриархален модел. 

Както го има и нерационалния момент - колко пъти сме чували фразата - първият път, когато го/я срещнах, просто знаех, че това е бъдещият ми съпруг/а.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, herkules said:

Няма да ги видиш написани и коментирани тук, защото е забранено да се говори за това. Веднага ще го обявят за спам! Статуквото (либералната политика) налага забрана, за друг вид коментари, приемани за "език на омразата", когато на някой от власт-имащите не му изнасят! А е лесно за обяснение и е просто за разбиране! В отношенията "кой е по-по-най" се крие отговорът на въпроса ти!

http://eklekti.com/как-да-се-борим-с-разпада-на-семействот/

В борбата за надмощие на единият "дискриминиран" до сега пол са "другите отношения" за които питаш! А, дай-добра база за сравнение е животът в миналото и днес, в настоящето!

Хайде сега и вие. Каква борба за надмощие, каква дискриминация. Единственото, което съвременната жена очаква от всеки разумен съвременен мъж, е да не се отнася нито със снизхождение към нея, нито от позицията на превъзходството.

Според мен, няма нищо по-глупаво за една жена от това да се опитва да се съревновава с мъжа до себе си. Същото се отнася и за мъжа. Хората се събират, за да се подкрепят и стимулират в развитието си, а не за да водят безсмислени войни. Аз никога не съм си избирала типично мъжки занимания и никога не съм се съревновавала с мъже или жени, но не защото имам предразсъдъци, а защото моите занимания сами ме намират така, както слънцето намира нуждаещото се от лъчите и топлината му цвете. 

Редактирано от caress…
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, *abi* said:

Или със сигурност ще си намери подходящия вариант за себе си. Защото ще е в роля. Избирателната способност на вниманието ще го води към търсените партньори. 80 % от жените, които познавам, търсещи осигурен мъж се сдобиха с осигурен мъж и от тях 75 % са щастливи в браковете си (говорим за връзки над 20 години) . И разбира се са положили нужните усилия, за да привлекат подобен партньор - визия, поведение, задоволяване на очакванията му. Ролята е роля. Персоната си върши отлично работата, когато знаем какво искаме. Търкулва се гърнето и си намира похлупака.

Сега, ако човек има нереалистични очаквания спрямо собствените си възможности тогава става по-сложно...Например Крокодил - Ален Делон трудно ще хване. Но и това не е невъзможно...Убедих се с времето, че всичко е възможно.

Споделям напълно други критерии. Според мен за една успешна любовна история е необходимо умствено равенство. Главното е, че това е трудно до отчаяние!

И много хора не го намират за необходимо, защото за мъжът е особено трудно да срещне умна жена. Сред жените умът продължава да е рядкост, която може да бъде оценена единствено от специален тип мъж, останалите ги плаши.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, caress… said:

Според мен за една успешна любовна история е необходимо умствено равенство. Главното е, че това е трудно до отчаяние!

Дори и това да го има времето може да доведе до

цитирам:

 

Преди 45 минути, caress… said:

когато непознатото се превърне в добре изучено и познато, може да пропадне интересът, ако няма други, по-дълбоко изградени взаимовръзки. 

Ако говорим предимно за началото на една връзка е едно. Но ако проследим развитието на връзките се оказва, че няма универсални правила. Всичките списвани "предпоставки за една добра връзка/един добър брак" са само някакви ориентири, които е добре да се спазват, но може да се окажат неприложими във времето. И да има други дълбоки взаимоотношения ние сме подвластни дори на инциденти, каквито изобщо не сме в състояние да понесем. Например съпруга/съпругата развива психическо заболяване (нали сме във такъв раздел) и съжителството става невъзможно. Всички дълбоки взаимоотношения предхождащи заболяването отиват на кино. Нито деца, нито икономически интереси, нито каквото и да било е в състояние да спаси тази връзка при дадени обстоятелства. Форсмажорни обстоятелства, които няма как да се предвидят в началото и да се проявят 20 години по- късно.

Или баналното  - хората просто си омръзват. "До смърт", демек до раздяла. Никакво "умствено равенство" не може да ни спаси от рутината, не за друго, а защото ставаме банални в даден момент за партньора. Предвидими, безинтересни и невълнуващи. Човек се изчерпва във възможностите си и не е в състояние непрекъснато да бъде интересен или да развива непременно нови интереси, които да вдъхновяват другия.

Наблюдавайте по-възрастните хора. От един момент насетне започват да "въртят една и съща плоча", да разказват едни и същи истории, да повтарят едни и същи модели, някои дори неприятни. След дадена възраст някои задръжки падат и човекът започва да проявява едни неприятни черти, които ако са достатъчно дразнещи, отблъскват.

Дългосрочната връзка е рутина. С която всички трябва да се справят всеки ден. Дали рутината ще е поносима или не - честно казано е повече въпрос на "късмет". И този късмет се крепи все повече на липсата на "това, това, това и това и т.н." от колкото да присъства "това, това, това и това и т.н." Защото времето води до извода за редукции, а не до натрупвания. Колкото повече натрупвания, толкова по-зле за връзката. Връзките в даден момент са на принципа "да не ти дойде до главата", а не "да ти се случи немислимото". Защото с възрастта хората по-скоро стават неприятни ...Та идеята е да са достатъчно приятни, за да се ...търпят (да не извадят на показ или развият дразнещи навици и поведение).

Преди 43 минути, caress… said:

И много хора не го намират за необходимо, защото за мъжът е особено трудно да срещне умна жена. Сред жените умът продължава да е рядкост, която може да бъде оценена единствено от специален тип мъж, останалите ги плаши.

Една умна жена трудно би се свързала дългосрочно с мъж, който не я цени, по нейните критерии за достойнства.

А мъжете се плашат до смърт ако омлетът се окаже глетав. И най-умната жена на света може да се провали пред своя Принц заради един най-обикновен омлет...

Критерият "умен" във връзките е много разтегливо понятие. Примерно коя жена е по-умна? Тази която е свела интересите до дома, съпруга и децата, като се справя достатъчно изобретателно и стриктно с тях. Или интелектуалката, която живее в хаоса на интересите си, разконцентрирано и не може да приготви добре дори един омлет? Това са две крайности, но предпоставката за дългосрочната връзка я държи първата жена. Дори и най-великата книга, която е прочела да е на Хорхе Букай. Омлетът винаги пречели пред Букай (времето е неумолимо за тези неща), колкото и специален да е мъжът (значи на интелектуалката задължително ще ѝ трябва специален-спонсор, ако тя не може да спонсорира или не се спонсорират на равно, колкото и да са специални двамата...). Интелектуалката би имала голям проблем ако двойката няма доживотна рента за ресторанти...Дългосрочната връзка иска онова "сиренце" и колкото и да е "умна" една жена, не вложи ли и ресурс в баналното е по-вероятно да отпадне от класацията. Говорим за средната статистика.

В живота обаче има толкова изключения, че пак стигаме до това, че "гърнето може и да си намери похлупака". На пук на всяко разсъждение :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, caress… said:

защото моите занимания сами ме намират така, както слънцето намира нуждаещото се от лъчите и топлината му цвете. 

Много поетично, много ми хареса. Ще си присвоя за позитивно мото.

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само малко за стереотипите. Някога са търсели "здрави" жени с червени бузи, яки бедра, защото това е налагала ситуацията - да роди няколко деца, да е работлива, да избута домочадието.... Сега се търсят конкретни размери, защото сме в ерата на презентирането. При всички положения партньорът е вид "трофей", който върши някаква необходима за времето дейност. За това ако жената търси стабилен финансово мъж тя е напълно права - разходите само по едно дете понякога надхвърлят месечната издръжка на възрастен! А ако мъжът се чувства по-така с една Барби, то стига това да го вдъхнови да е успешен, не виждам проблем.

Моди или каквото щем...Човечеството винаги е минавало през фази. Дори бих казала, че търсенето стимулира предлагането. Нека повече мъже се борят за стабилност - днес "ловът" е под такава форма. Повече стабилно-финансово мъже, по-богато общество :)

***

Ред и хаос

Втори закон на термодинамиката - ентропията на системата нараства и процесът е необратим.

Обаче животът има свойството да създава нов ред.

Връзките също са такива метафорично - ентропията им нараства. Ако и двата партньора не участват в създаването на ред, връзката ще се разпадне. Какъв ред ще има във дадена връзка е въпрос на индивидуалните профили на двамата, обстоятелствата, ресурсите и т.н. Въпросът е да се поддържа ред. И понеже сме "машини", чиято енергия се изчерпва с времето е добре редът да се стреми към редукция на неприятното, за да могат "машините" да функционират добре. Защото физическото тяло е напълно подвластно на ентропията. Вътрешният ред оабче може да се поддържа. Стига разумно да се употребяват ресурсите и да се подхожда по-скоро рационално към обстоятелствата с повече хумор, повече позитивизъм, като се отделя по-малко време за щуротии (мисли и действия).

Това е скалъпено много набързо, но онагледява някак си процеса във времето.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, caress… said:

Хайде сега и вие. Каква борба за надмощие, каква дискриминация. Единственото, което съвременната жена очаква от всеки разумен съвременен мъж, е да не се отнася нито със снизхождение към нея, нито от позицията на превъзходството.

Според мен, няма нищо по-глупаво за една жена от това да се опитва да се съревновава с мъжа до себе си. Същото се отнася и за мъжа. Хората се събират, за да се подкрепят и стимулират в развитието си, а не за да водят безсмислени войни. Аз никога не съм си избирала типично мъжки занимания и никога не съм се съревновавала с мъже или жени, но не защото имам предразсъдъци, а защото моите занимания сами ме намират така, както слънцето намира нуждаещото се от лъчите и топлината му цвете. 

Не искам да опонирам, но не се стърпявам. Вярно е, че хората се събират да се подкрепят и стимулират в развитието си, но можеш ли да отречеш войната между половете днес? Имало ли е такава в миналото? То е наистина глупаво жена да се опитва да се съревновава с мъжа до себе си, защото няма да е по силите и, ако мъжът и е истински мъж, но и съревнование с други мъже също ще е, ако не глупаво, то поне смешно. Каква е разликата между съвременна жена и жената в миналото? Как мислиш, аз понеже не съм чак толкова съвременен, дали съм женен. Предполагам вече може да ми направиш психо-профил, тъй като смятам, че познанията ти са на много високо ниво........за жена! Прощавай, че говоря на "ТИ", но така съм свикнал. Обръщение на "Вие" ми звучи лицемерно. Ако не ти харесва въпросът ми, не отговаряй. Темата си е твоя и щом сметнеш, че с нещо преча тук ми кажи, и няма повече да коментирам в нея!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 минути, herkules said:

можеш ли да отречеш войната между половете днес?

Не е война. Само така изглежда.

Приспособяване е. Къде може би грешно, къде видимо правилно...

Не се тревожете за това. Всичко ще си дойде на мястото, защото нуждите ще си кажат последната дума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, caress… said:

Според мен за една успешна любовна история е необходимо умствено равенство. Главното е, че това е трудно до отчаяние!

И много хора не го намират за необходимо, защото за мъжът е особено трудно да срещне умна жена. Сред жените умът продължава да е рядкост, която може да бъде оценена единствено от специален тип мъж, останалите ги плаши.

Направо ме срази!!! Аз отдавна съм разбрал това, но ако излезе от моята уста (клавиатура) веднага някоя от четящите ще ме докладва, и край с темата. Ще ми спрат достъпа, както в другата тема на ВСК!!

P.S. Умствено равенство между двойката няма как да има, защото мъжкият и женският мозък се различават и са пригодени да управляват различна физиология!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, *abi* said:

Не е война. Само така изглежда.

Приспособяване е. Къде може би грешно, къде видимо правилно...

Не се тревожете за това. Всичко ще си дойде на мястото, защото нуждите ще си кажат последната дума.

Е да, само че, това приспособяване продължава вече повече от 150 години, и още няма финиш! Ха дано скоро свърши, ама надали!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, herkules said:

Ха дано скоро свърши, ама надали!

Няма как при такава динамика. Налага се да се приспособяваме всеки ден. Но Вие си гледайте Вашите нужди - за всеки влак си има пътници и всеки му според поисканото.

Не се тревожете за останалите и по принцип. Животът е прекалено кратък, за да се тревожим за неща, които са извън средата ни. Ако си създавате Ваша клетка, неко да е по-размер и удобства :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, *abi* said:

Няма как при такава динамика. Налага се да се приспособяваме всеки ден. Но Вие си гледайте Вашите нужди - за всеки влак си има пътници и всеки му според поисканото.

Не се тревожете за останалите и по принцип. Животът е прекалено кратък, за да се тревожим за неща, които са извън средата ни. Ако си създавате Ваша клетка, неко да е по-размер и удобства :)

Така си е. Не оцелява най-силният, нито най-интелигентният, а този, който е най-адаптивен към всяка промяна! Като космическа величина-време, животът е нищожно кратък, но дори и кратък, според мен най-добре е, човек да го изживее, като опита от повече човешки удоволствия. Човек може много да е изживял, без въобще да е живял. Самочувствието от това е голямата ирония!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, *abi* said:

 

Или баналното  - хората просто си омръзват. "До смърт", демек до раздяла. Никакво "умствено равенство" не може да ни спаси от рутината, не за друго, а защото ставаме банални в даден момент за партньора. Предвидими, безинтересни и невълнуващи. 

Една умна жена трудно би се свързала дългосрочно с мъж, който не я цени, по нейните критерии за достойнства.

А мъжете се плашат до смърт ако омлетът се окаже глетав. И най-умната жена на света може да се провали пред своя Принц заради един най-обикновен омлет...

Критерият "умен" във връзките е много разтегливо понятие. Примерно коя жена е по-умна? Тази която е свела интересите до дома, съпруга и децата, като се справя достатъчно изобретателно и стриктно с тях. Или интелектуалката, която живее в хаоса на интересите си, разконцентрирано и не може да приготви добре дори един омлет? Това са две крайности, но предпоставката за дългосрочната връзка я държи първата жена. Дори и най-великата книга, която е прочела да е на Хорхе Букай. Омлетът винаги пречели пред Букай (времето е неумолимо за тези неща), колкото и специален да е мъжът (значи на интелектуалката задължително ще ѝ трябва специален-спонсор, ако тя не може да спонсорира или не се спонсорират на равно, колкото и да са специални двамата...). Интелектуалката би имала голям проблем ако двойката няма доживотна рента за ресторанти...Дългосрочната връзка иска онова "сиренце" и колкото и да е "умна" една жена, не вложи ли и ресурс в баналното е по-вероятно да отпадне от класацията. Говорим за средната статистика.

В живота обаче има толкова изключения, че пак стигаме до това, че "гърнето може и да си намери похлупака". На пук на всяко разсъждение :)

 

Форсмажорните обстоятелства не ги включвам, защото тях не можем да ги направляваме. Обаче омръзването може да не бъде фактор. Ако и двамата се стараят достатъчно, ако са креативни, живи, любопитни хора със зест за живот, омръзването няма да ги връхлита. Има толкова много неща, които можеш да правиш с партньора си или теми, които да обсъждате, неща, които да преживявате заедно!

Когато използвах "ум", нямах предвид "умен", а онази специфична философско-интуитивна и абстрактна, творческа перцепция, която притежават всички творчески хора и учени, въобще всички интелигентни хора, които вечно остават "незавършени" поради нестихващият им интерес към познание, открития, експлорейшънс. Няма как да очакваме от такава жена да бъде кухненска принцеса, нейната ценност не е в това, но всякакви битови умения са винаги в плюс за всеки човек независимо от пола.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 52 минути, herkules said:

То е наистина глупаво жена да се опитва да се съревновава с мъжа до себе си, защото няма да е по силите и, ако мъжът и е истински мъж, но и съревнование с други мъже също ще е, ако не глупаво, то поне смешно. Каква е разликата между съвременна жена и жената в миналото? Как мислиш, аз понеже не съм чак толкова съвременен, дали съм женен. Предполагам вече може да ми направиш психо-профил, тъй като смятам, че познанията ти са на много високо ниво........за жена! Прощавай, че говоря на "ТИ", но така съм свикнал. Обръщение на "Вие" ми звучи лицемерно. Ако не ти харесва въпросът ми, не отговаряй. Темата си е твоя и щом сметнеш, че с нещо преча тук ми кажи, и няма повече да коментирам в нея!

Конкурирането между хората никога не е било залог за резонанс и партньорство, то има напълно други цели в развитието ни. Затова и всички мои партньори никога не са били колеги и хора от същата професия, понеже тази прилика, колкото и да е стимулираща първоначално, почти винаги води до тежки негативи с течение на времето. Много рядко не е проблематична. Не дай си Боже единият да се реализира по-успешно от другия в професията! Когато реализацията е в различни сфери, дори единият да е по-успешен, е някак по-поносимо. Това предимно се отнася за мъжете, тъй като жените, като цяло, не държат толкова на професионалната си реализация, те не изпитват силна нужда да се самодоказват пред света.

Относно профила ви:) - момент да погледна кристалната топка. Ха, каза, че сте разведен! (Шегичка. За един профил са необходими много и различни научни подходи, не става само с писане по форуми.)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, *abi* said:

Ред и хаос

 Втори закон на термодинамиката - ентропията на системата нараства и процесът е необратим.

Обаче животът има свойството да създава нов ред.

Връзките също са такива метафорично - ентропията им нараства. Ако и двата партньора не участват в създаването на ред, връзката ще се разпадне. Какъв ред ще има във дадена връзка е въпрос на индивидуалните профили на двамата, обстоятелствата, ресурсите и т.н. Въпросът е да се поддържа ред. И понеже сме "машини", чиято енергия се изчерпва с времето е добре редът да се стреми към редукция на неприятното, за да могат "машините" да функционират добре. Защото физическото тяло е напълно подвластно на ентропията. Вътрешният ред оабче може да се поддържа. Стига разумно да се употребяват ресурсите и да се подхожда по-скоро рационално към обстоятелствата с повече хумор, повече позитивизъм, като се отделя по-малко време за щуротии (мисли и действия).

Това е скалъпено много набързо, но онагледява някак си процеса във времето.

Наблюдавала съм подобни експерименти - колко време могат да се задържат двама, когато отношенията им нямат стабилна, а хаотична основа. Винаги води до неизбежно натрупване на фрустрации от всякакъв вид. Може дори да доведе до насилие. Все пак човек създава отношения с идеята за здрав тил. А неопределеността, колкото по-дълго трае, толкова стават по-силни дисонансите и картината за другия тотално се изкривява.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, caress… said:

Относно профила ви:) - момент да погледна кристалната топка. Ха, каза, че сте разведен! (Шегичка. За един профил са необходими много и различни научни подходи, не става само с писане по форуми.)

Няма как, пак признавам, че отново съм изненадан. Е, не съм ходил на психо-терапевт преди да се оженя, или след това, защото тогава нямаше толкова много. Повече от 25 г. живеем и остаряваме заедно с моята съпруга, а щерките отдавна са пълноленти, като едната вече работи, а малката е трета година студентка! Мъка ми е, че нямам син, който да бъде като мен, но това е съдба, нищо не мога да направя. Дора греши за мен и за пропагандирането на мизогинистични възгледи! Аз не мразя жените, мразя феминизма! Няма как да мразя майка си и баба си, които много обичах и на тях дължа възпитанието си. А, трите си жени у дома много обичам и винаги съм се стремял, да не им липсва нищо!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, caress… said:

Има толкова много неща, които можеш да правиш с партньора си или теми, които да обсъждате, неща, които да преживявате заедно!

Тук опираме до общите интереси. Ако партньорът се вълнува от футбол, а дамата от психология :) нещата стават много размити в обсъждането. Дори на интелектуални теми пак стават размити... Проблемното при двама интелигентни партньори ( специфична философско-интуитивна и абстрактна, творческа перцепция, която притежават всички творчески хора и учени, въобще всички интелигентни хора, които вечно остават "незавършени" поради нестихващият им интерес към познание, открития, експлорейшънс.) може да се породи от наличието на мнения по дадени въпроси. Които мнения да създадат такива разлики, че тези двамата да не могат да търпят капацитетите си. Освен това, често артистичните натури са готови да се откажат от моногамията. Това любопитство, интелектуалното непрекъснато търси нови стимули, а както знаем за хора от този тип самото интелектуално е възбуждащо. Въпрос на обстоятелства е дали няма да се потърси нова муза за будния ум...

За това казвам, че ирационалното в началото прави нещата прекрасни и хората склонни на далеч по-големи компромиси от колкото биха правили в едно необозримо бъдеще. Важното е да се опитва. А на къде ще тръгне една връзка - времето ще покаже. Виждала съм такива драматични обрати там където съм се кълняла, че няма сила на света да ги раздели ...

Мисля, че трябва да се действа по "инстинкт". Онова вътрешно, шесто, шестнайсто чувство, което подсказва, че една връзка би имала бъдеще и да ѝ се даде шанс.

Също така "нашият начин" не е чуждият начин. Хорските похвати за пробив може да ни се струват странни, но това си е тяхната посока на действие. Ето защо вече не се учудвам нито на силикон, нито на татуировки или половин килограм пиърсинг. Може да не ми е по вкус или стил, но този тип групиратдоста успешно - това им е начинът, това им е визията...те така са...шастливи :) било то и временно. А дали ще се справят с реда? Не може да се знае предварително, колкото и отлично да са зададени параметрите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, herkules said:

Повече от 25 г. живеем и остаряваме заедно с моята съпруга, а щерките отдавна са пълноленти, като едната вече работи, а малката е трета година студентка! Мъка ми е, че нямам син, който да бъде като мен, но това е съдба, нищо не мога да направя. Няма как да мразя майка си и баба си, които много обичах и на тях дължа възпитанието си. А, трите си жени у дома много обичам и винаги съм се стремял, да не им липсва нищо!

Да сте живи и здрави и само така. Хубаво е предколедно да се чуват повече такива истории.

Весели празници!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22.12.2018 г. at 11:25, caress… said:

Ами, всичко започва първо вътре, в самия човек. В каква степен мисли стереотипно. Кои стереотипи са водещи или в каква степен е освободил мисленето си от тях.

Всичко започва(според мен) от "Пред огледалото"!!! и физическите характеристики определят в по-голяма степен развитието на описаното в темата.Като се погледне човек(вижда реалното) ,да е наясно със себе си какво да очаква.Всички отношения...до избор на партньор в живота започва с "физическото привличане".Вариантите (ако,ако...Левски с ботуши и Ботев с каска) са "след после" и никой не знае "знае ли се?!" При едни е по-лесно,при други по-трудно,а при трети невъзможно(има и такива).Претенциите са хубаво нещо,стига да имат "покритие"...Когато младият организъм го "удари хорнома" едва ли е в състояние да мисли трезво( той единствено "желае"),защото е подвластен само и единствено на физиологията.Оттук започва изграждането на "личността"(индижидуално),хвърляйки се в "лотарията на живота".Колкото повече контакти с хора,толкова по-добре,защото така може да се "избира",а правото на избор е от съществено значение.Това е периода на израстване във всяко отношение и докато всеки млад човек не си извърви "Via Dolorosa",няма да се научи,а най-добрия учител е Живота,с аболютно всичко,което "поднася" всеки ден!!

On 22.12.2018 г. at 16:36, herkules said:

В борбата за надмощие на единият "дискриминиран" до сега пол са "другите отношения" за които питаш!

Мъжът си е "мъж",с всичко мъжко в него и жената си е "жена",с всичко женско в нея. Нуждаем се един от друг,защото така сме създадени.Това е!

 

Интересна тема(дано така да се запази),с много разнообразни постинги,а е хубаво да се видят различните гледни точки .

P.S Весело посрещане на Коледните празници на всички!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, tack said:

Весело посрещане на Коледните празници на всички!

Да!🦋😎🦋

Днешният "виц на деня":

Отива Дядо Коледа при психиатър: -Докторе, помогнете! Не вярвам в себе си...

...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 22 december 2018 at 18:22, herkules said:

Аз не мразя жените, мразя феминизма! 

Радикалният феминизъм е едно, идеята, че феминизмът, като цяло, е зло - нещо съвсем друго. Но е факт, че откакто жените се сдобиха с повече права и свободи, много мъже, с по-традиционни убеждения, не успяват да се адаптират.Движения като MGTOW и понятия като incels, не съществуват като следствие от феминизма, а поради неадекватност към новите условия на живот. От това страдат и двата пола, понеже финансово независимита жена предпочита в пъти да е сама, отколкото зле придружена. Забелязвам напоследък едно силно нежелание за компромиси и стандарти, които невинаги кореспондират с реалността, това е и поводът за тази тема.

Честита Коледа на всички!

Редактирано от caress…
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...