Отиди на
Форум "Наука"

Генетиката в помощ на историята: сарматският произход на българи и славяни


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 1 минута, makebulgar said:

Грабителствата и плячкосванията са ясни. През средновековието са описани много добре, и след тях грабителите дори отвличали стотици хиляди, или пък нападнатите сами се изселвали в по-мирни и защитени региони. Нашествениците не нападали само градвете, а и млките села. Това е много добре описано за римските земи.

 

А относно обезлюдяванията на Добруджа ето какво пише Хенриета Тодорова:

 

Аз не претендирам да знам къде точно се е запазила популацията. Не претендирам, че се е запазила в Добруджа. Аз просто споделих конкретни изчисления, които не могат да бъдат отречени. За трети и последен път, споменахте изследване доказващо подмяна на населението. За такова изследване аз не знам. Ако не го споделите, вие сами се разобличавате като лъжец.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Стоян Денев said:

Аз не претендирам да знам къде точно се е запазила популацията. Не претендирам, че се е запазила в Добруджа. Аз просто споделих конкретни изчисления, които не могат да бъдат отречени. За трети и последен път, споменахте изследване доказващо подмяна на населението. За такова изследване аз не знам. Ако не го споделите, вие сами се разобличавате като лъжец.

Псевдоучените и автохтонците обикновено се концентрират върху това да докажат, че опонентите им са лъжци. Достатъчно е да ги хванат в малка грешка и съответно всичко казано от тях се обявява за лъжа. Типичен подход чрез логически заблуди.

Иначе по-горе не цитирам никакво изследване, което е пределно ясно, а изказвам мнение на база посочените данни относно хаплогрупите. Те са направени на база изследванията на населението, които са приведени в споменатия сайт.

 

Тъй като харесваме Добруджа ще продължим с още един цитат от Хенриета Тодорова, който показва колапса на популациите на Варненската цивилизация според археологията, палеоклиматичните изследвания и други изследвания:

Цитирай

В самия край на V-ото хил. пр.Хр., а именно около 4200 год. пр.Хр. цветущите късномедни цивилизации от североизточната част на Балканския полуостров почти едновременно прекъсват своето съществувание. Техните селища са поголовно опожарени, а гъстата поселищна мрежа, наброяваща над 1000 селищни могили, престава да съществува, което говори за дълбок културен и демографски колапс. Той настъпва най-напред в степните и полустепните райони на Добруджа, Мунтения, Североизточна България до река Осъм, но засяга и Тракия. Животът в Cеверозападна България, Олтения, Източна Сърбия и Валахия продължава малко по-дълго, до около 3800 год. пр.Хр., след което огнищата на късноенеолитните култури и тук колабират. Загиват рудодобивът и металургията.

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, makebulgar said:

Псевдоучените и автохтонците обикновено се концентрират върху това да докажат, че опонентите им са лъжци. Достатъчно е да ги хванат в малка грешка и съответно всичко казано от тях се обявява за лъжа. Типичен подход чрез логически заблуди.

Иначе по-горе не цитирам никакво изследване, което е пределно ясно, а изказвам мнение на база посочените данни относно хаплогрупите. Те са направени на база изследванията на населението, които са приведени в споменатия сайт.

 

Иначе тъй като харесваме Добруджа ще прподължим с още един цитат от Хенриета Тодорова, който показва колапса на популациите на Варненската цивилизация според археологията, палеоклиматичните изследвания и други изследвания:

 

Аз не съм използвал Bulgaria_Varna_C. Така че удряте в празното пространство.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Стоян Денев said:

Изпратихме едва 100, подбрани, не на стохастичен принцип. Съвсем официално преди да излязат резултатите от изследването ни се сервира хаплотип на едва една проба. Съвсем официално усунската манипулация разчита на незнанието ви, какво представляват стойностите на дрифт ребрата на граф на примесите.

Не искам да коментирам делата на Стамов. С него тук имахме лют спор и даже по едно време искаше да ме гони от форума.  Наясно съм с всичко това и затова отдавна не го чета. Чакам да видя официалното изследване на Райх. Все пак 100-те проби колкото и да е въпросно тяхното подбиране са си проби. 

Това което ви пиша не е без основание. По форумите се промъкна, че успоредно се тестват и проби от римската епоха в източна Сърбия и се очаква те да покажат горе-долу същото като пробите от Рим през имперската епоха.  Някои от баварските булки с ИЧД пък удивително приличат на нас, но това не са момичета родени тук на балканите, а малко по-насевер. 

Това обаче са само спекулации. Докато не излязат проби покриващи целия времеви интервал може да изказваме всякакви хипотези.

И още нещо. Историята на биологичната популация, историята на етноса и историята на езика са три различни истории.  Някъде може и да съвпадат, но това изобщо не е задължително. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Atom said:

Не искам да коментирам делата на Стамов. С него тук имахме лют спор и даже по едно време искаше да ме гони от форума.  Наясно съм с всичко това и затова отдавна не го чета. Чакам да видя официалното изследване на Райх. Все пак 100-те проби колкото и да е въпросно тяхното подбиране са си проби. 

Това което ви пиша не е без основание. По форумите се промъкна, че успоредно се тестват и проби от римската епоха в източна Сърбия и се очаква те да покажат горе-долу същото като пробите от Рим през имперската епоха.  Някои от баварските булки с ИЧД пък удивително приличат на нас, но това не са момичета родени тук на балканите, а малко по-насевер. 

Това обаче са само спекулации. Докато не излязат проби покриващи целия времеви интервал може да изказваме всякакви хипотези.

И още нещо. Историята на биологичната популация, историята на етноса и историята на езика са три различни истории.  Някъде може и да съвпадат, но това изобщо не е задължително. 

Притеснявате се без основание. Това че от двете страни на Дунав, живеят трудно различими популации и сега и в древността. Това си личи от проста PCA диаграма. Така че напъните на сърбите и на нашите продажници ще са напразни. Разбира се, че при разпада на римския лимес е имало вторични дифузии. Разбира се, че ще има проби, които показват северен произход. Но изчисленията са неопровержими. Примественост има. Как и защо не са се запазили средновековните мигранти, не е от значение. Очевадно са били малко, за да не се забележат от MALDER.

Редактирано от Стоян Денев
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 часа, Стоян Денев said:

За това казвам, че сте болни от нихилизъм. За да обясни над 40 превода от Кртит, американски математик работи с месеци да докаже миграция от Варна в Крит. За да обясните сходство в мечове, вие сте готови да си представите не търговия а миграция. Май си загубих времето тук.

Всъщност нихилизма, може да бъде проява на биполярно разтройство или маниакално-депресивна психоза! Но също така, твърде често болен в маниакална фаза, определя всички останали, като нихилисти! Уверявам те, че чувството за превъзходство в този случай е измамно!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, skiahtro said:

Всъщност нихилизма, може да бъде проява на биполярно разтройство или маниакално-депресивна психоза! Но също така, твърде често болен в маниакална фаза, определя всички останали, като нихилисти! Уверявам те, че чувството за превъзходство в този случай е измамно!

"Нихилизъм е философската позиция, според която всичко в света, особено човешкото съществуване, човешкото минало и настояще, е лишено от обективно значение, цел, познаваема истинност и реална ценност. Нихилизмът е още политическо движение, важно за историята на Русия през 19 век."

Уверявам те, това че се занимавам с такива като теб. Не поражда в мен чувство на превъзходство. Чувството което изпитвам е тягост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Стоян Денев said:

 Съвсем официално по думите на новия гранд дойдолог бяха ни подарени 500 проби за секвенсиране. Изпратихме едва 100, подбрани, не на стохастичен принцип. Съвсем официално преди да излязат резултатите от изследването ни се сервира хаплотип на едва една проба. Съвсем официално усунската манипулация разчита на незнанието ви, какво представляват стойностите на дрифт ребрата на граф на примесите. Само тези факти стигат да се докаже в съд, че определени лица саботират изследването пред очите ни. Така че аз не виждам, защо за вас е от ключово значение високата динамика на демичните процеси на италийския полуостров. Ако ще се прави паралел, той трябва да е с приемствеността в Галия. Каква е примествеността там вече се знае. Няма нито едно изследване, на нито една популация, което да отрича съществуването на местен субстрат. НИТО ЕДНО. Дори не съществува методология за изчисляване на демична дифузия без местен субстрат, като изключвам колониалните геноциди, които не ме интересува дали са съпроводени с насилие или са естествени и следствие от епидемии. Затова си позволявам конкретно да обвинявам в езотерика и манипулация, конкретни лица.

Уважаеми г-н Денев, мен ми се струва, че Вие сте с настройката, че тук е някаква масонска ложа или секта и си имаме някакъв "гранд дойдолог", който ни лъже и манипулира, а ние му вярваме безрезервно. И Вие сте тук да го изобличите и да ни отворите очите.

Много далече сте от истината. Ето например какво съм писал аз за въпросния "гранд дойдолог" само преди около две седмици:

On 5.06.2021 г. at 15:42, sir said:

Аз лично спрях да го чета и слушам вече Южняка, да ме прощава, ако чете, но това е положението. От разтягане на локуми по стари данни полза няма.

Човекът има някакви виждания, публикува си, не виждам какво лошо има в това. Щом смятате, че така сериозно манипулира и това толкова много ви тежи, ами публикувайте и Вие. Или пък отивайте на съд. Но да го обвинявате тук в този форум, а индиректно и нас, останалите потребители - от това полза няма, той дори вече и не пише тук. Последното му мнение, ако не съм пропуснал нещо, разбира се, е точно "сервирането" на въпросната една проба.

А що се отнася до тази проба - ако се върнете по-назад в тази тема, ще видите и обширните дискусии около нея. Сиреч, хубаво казвате, че много сте чели, но очевидно не достатъчно. Така че успокойте малко топката, няма нужда така с рогата напред.

Редактирано от sir
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, Стоян Денев said:

"Нихилизъм е философската позиция, според която всичко в света, особено човешкото съществуване, човешкото минало и настояще, е лишено от обективно значение, цел, познаваема истинност и реална ценност. Нихилизмът е още политическо движение, важно за историята на Русия през 19 век."

Уверявам те, това че се занимавам с такива като теб. Не поражда в мен чувство на превъзходство. Чувството което изпитвам е тягост.

В случай на циклофрения, игнорирането на думичката "може" в контекста, също може да се отдаде на маниакална фаза или лъжливо чувство, за превъзходство!🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, sir said:

Уважаеми г-н Денев, мен ми се струва, че Вие сте с настройката, че тук е някаква масонска ложа или секта и си имаме някакъв "гранд дойдолог", който ни лъже и манипулира, а ние му вярваме безрезервно. И Вие сте тук да го изобличите и да ни отворите очите.

Много далече сте от истината. Ето например какво съм писал аз за въпросния "гранд дойдолог" само преди около две седмици:

Човекът има някакви виждания, публикува си, не виждам какво лошо има в това. Щом смятате, че така сериозно манипулира и това толкова много ви тежи, ами публикувайте и Вие. Или пък отивайте на съд. Но да го обвинявате тук в този форум, а индиректно и нас, останалите потребители - от това полза няма, той дори вече и не пише тук. Последното му мнение, ако не съм пропуснал нещо, разбира се, е точно "сервирането" на въпросната проба.

А що се отнася до едната проба, която визирате - ако се върнете по-назад в тази тема, ще видите и обширните дискусии около нея. Сиреч, хубаво казвате, че много сте чели, но очевидно не достатъчно. Така че успокойте малко топката, няма нужда така с рогата напред.

Това са три различни теми. Едното е споделям резултат, който опровергава манипулация. Другото е обвинение към споделилите хипотези без да си ги тестват. И третото е, че си позволих да обвиня в нихилизъм лице, което си представя сцени на насилие и подмяна на население. Обвинението към групата беше подстрекация с цел да свалят тула и да си тестват представите, защото е непосилно да им разбера представите и да ги тествам. Тази подстрекация е с позитивна нагласа. Ако някой се е почувствал обиден ... да си припомни за арменския поп.

Link to comment
Share on other sites

Маниакалната фаза, се характеризира с приповдигнато, дори позитивно настроение и чувство, че всички наоколо са нищожества!

Страдащите, често цитират арменския поп, като израз на богоподобието и непогрешимостта си...!😉

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, skiahtro said:

В случай на циклофрения, игнорирането на думичката "може" в контекста, също може да се отдаде на маниакална фаза или лъжливо чувство, за превъзходство!🙂

Интересен похват, стар комунистически похват. Когато не можем да понесем казаното. Да дискредитираме казалия го. Превъзхождам ви само с едно нещо драго мазолче. Аз ползвам името си. Вие ползвате псевдоними.

Link to comment
Share on other sites

Ползвам само това, което ме характеризира най-добре, според мен! Имената не характеризират никого, могат да поставят диагноза, но същноста им е незначителна!

Похватите в психиатрията, нямат нищо общо с комунизма!

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Стоян Денев said:

Интересен похват, стар комунистически похват. Когато не можем да понесем казаното. Да дискредитираме казалия го. Превъзхождам ви само с едно нещо драго мазолче. Аз ползвам името си. Вие ползвате псевдоними.

Добре дошли в научния форум на българските ентусиасти г-н Денев! Виждам че вие идвате директно от лагера на Южняка. Аз дори ви помислих че вие сте самия него, но с ново име / псевдоним/.  Твърде добре сте запознат с методологията и данните, директно разполагате с информация от "кухнята".  Явно това тълкувание за "усуните" никак не се съвместява с вашата представа за това какво се е случило, поне аз така ви разбирам.

Аз също изказах такова предположение, че това залитане в посока "усуни" е глупост.  Особено по начина както ни го представя Стамов.  Запазете спокойствие, не сте длъжни да отговаряте на всеки запознат или незапознат тук в тоя форум.  Тука се водят дългогодишни спорове. Ако тръгнете да четете стари дискусии - може 2-3 години само да четете - толкова много нещо е изписано.  Да се ориентира човек отнема време. А има участници които изчезват и се появяват отново веднъж на 6 месеца. 

Все пак има много неща и много интересни и компетентни хора, с които можете да си сътрудничите. Стига да не се изпокарате и стига да не ви блокират достъпа, или вие да не загубите желание за общуване.  Много хора са били блокирани, а други като мен са де-факто белязани за изтриване, понеже си има и стара генерация тука, ветерани, които знаят кой е читав и кой не става и с лека ръка отрязват достъпа на неблагонадеждните по техните критерии.  Затова малко предпазливост.  Особено в тези неясни категории, хората са чувствителни. Търсенето на истината и многогодишните повтаряни клишета трудно общуват едни с други.

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, skiahtro said:

Маниакалната фаза, се характеризира с приповдигнато, дори позитивно настроение и чувство, че всички наоколо са нищожества!

Страдащите, често цитират арменския поп, като израз на богоподобието и непогрешимостта си...!😉

Ако се мислех за непогрешим, защо си търся грешката, когато според документацията на инструментите няма такава? Защо съм препрочел всичко по няколко пъти и мога да вадя цитати от всяка статия, която споменете ако си вярвах в съжденията? Ако вярвах във всичко което казвам, защо изобщо съм тръгнал да го поставям под тест? Нещо много лесно пропадна диагнозата.

Преди 1 минута, skiahtro said:

Ползвам само това, което ме характеризира най-добре! Имената не характеризират никого!

Похватите в психиатрията, нямат нищо общо с комунизма!

Ама така кажи ... аз си мислех, че претендирате за научен похват в този форум. Щом става дума за характеризации, то загубил съм ви времето, съжалявам за което, не е било със зла умисъл. Приятно проявяване на характеристики. Отностно моето душевно здраве, благодаря ти, но не се самолекувам online.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, tantin said:

Добре дошли в научния форум на българските ентусиасти г-н Денев! Виждам че вие идвате директно от лагера на Южняка. Аз дори ви помислих че вие сте самия него, но с ново име / псевдоним/.  Твърде добре сте запознат с методологията и данните, директно разполагате с информация от "кухнята".  Явно това тълкувание за "усуните" никак не се съвместява с вашата представа за това какво се е случило, поне аз така ви разбирам.

Аз също изказах такова предположение, че това залитане в посока "усуни" е глупост.  Особено по начина както ни го представя Стамов.  Запазете спокойствие, не сте длъжни да отговаряте на всеки запознат или незапознат тук в тоя форум.  Тука се водят дългогодишни спорове. Ако тръгнете да четете стари дискусии - може 2-3 години само да четете - толкова много нещо е изписано.  Да се ориентира човек отнема време. А има участници които изчезват и се появяват отново веднъж на 6 месеца. 

Все пак има много неща и много интересни и копметентни хора, с които можете да си сътрудничите. Стига да не се изпокарате и стига да не ви блокират достъпа, или вие да не загубите желание за общуване.  Много хора са били блокирани, а други като мен са де-факто белязани за изтриване, понеже си има и стара генерация тука, ветерани, които знаят кой е читав и кой не става и с лека ръка отрязват достъпа на неблагонадеждните по техните критерии.  Затова малко предпазливост.  Особено в тези неясни категории, хората са чувствителни. Търсенето на истината и многогодишните повтаряни клишета трудно общуват едни с други.

Добре заварили. Не разполагам с нищо от "кухнята". Нямам лагер. Просто прекалено много хора им е дошло до гуша и от време на време ми споделят последните манипулации по темата. Отностно методологията и данните всичко това можете да намерите лесно с google, както направих аз. Споделил съм резултатите, за да получа цялата възможна деструктивна критика по темата. Няма какво повече да споделя, така че не очаквайте отговори, но се храчете на воля. Чукча читател.
Който е прочел и разбрал да ми пише на stoyan.denev@gmail.com [да можете да злоупотребявате с адреса на воля, хунвейбините вече са го направили, филтрирания спам издава нивото им], на другите сбогом.

Link to comment
Share on other sites

Преди 12 минути, Стоян Денев said:

Ако се мислех за непогрешим, защо си търся грешката, когато според документацията на инструментите няма такава? Защо съм препрочел всичко по няколко пъти и мога да вадя цитати от всяка статия, която споменете ако си вярвах в съжденията? Ако вярвах във всичко което казвам, защо изобщо съм тръгнал да го поставям под тест? Нещо много лесно пропадна диагнозата.

Нямам претенции, нито отношение, към ничии интерпретаци! Те са твърде личностни и касаят само лични противоречия. Това което ме накара, да се намеся е твърде характерния изказ. Предположих, че някой тук има нужда от помощ и не го съзнава...

Пу! А първия момент помислих, че господ наистина е слезнал от небето...

Редактирано от skiahtro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 35 минути, Стоян Денев said:

Това са три различни теми. Едното е споделям резултат, който опровергава манипулация. Другото е обвинение към споделилите хипотези без да си ги тестват. И третото е, че си позволих да обвиня в нихилизъм лице, което си представя сцени на насилие и подмяна на население. Обвинението към групата беше подстрекация с цел да свалят тула и да си тестват представите, защото е непосилно да им разбера представите и да ги тествам. Тази подстрекация е с позитивна нагласа. Ако някой се е почувствал обиден ... да си припомни за арменския поп.

Аз обидени не виждам, а виждам хора, които за има-няма ден вече не Ви приемат насериозно. Сиреч, удряте греда с позитивната си подстрекация. Но Ви желая успех в начинанията. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Математическата статистика и обработката на данните дават доста измамни представи за хората, незапознати с истинските сложни исторически процеси. Тези опростени модели се колебаят от това балканското автохонно население никога не било премахнато, автохонните балканци и сега са си същите, само били добавени малко примеси на пришълците.  Другите пък доказват че корените на българите били някъде неизвестно къде при източните иранци / наречени усуни/.  Сега след новите сканирания на Харвардската лаборатория кой ли знае накъде ще натежат резултатите.  Преди това едни наши учени доказаха как съвременния българин бил тракиец. Италиянците и те нещо доказали..  Вижда се че човек трябва да запази скептичност , критичност и да не приема чисто статистически / математически апроксимации  за "история".  Едни и същи гени могат да са носители на различни езици.  Хора с различни гени в даден момент стават част от една общност. Това сме го коментирали много пъти.  Вече обсъждахме за екзотичната хаплогрупа Q - вероятен наследник на прабългари или хуни.  Генетическия анализ може да ни даде много добра представа за някакви кратки периоди, за близостта или раздалечеността на едни с други индивиди, да се търси родство и много други.  Но да  се пресъздаде картината на историческите процеси и движението на големи маси хора , само и единствено на база откъслечни и разхвърляни проби - това няма как да стане. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 31 минути, tantin said:

Q - вероятен наследник на прабългари или хуни. 

Защо пропуна да добавиш - или на Авар!? 😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

С. Стамов относно траките:

"Кога са се появили траките на балканите?

Преди година в частен разговор Дейвид Антъни каза, че популацията на балканите от бронзовата епоха е изчезнала без следа и ме попита не ми ли е интересно къде са се дянали. Интересно ми беше. Антъни базираше твърденията си в изследването на Митник от 2018-а, в което сам беше участвал. Приех думите му на доверие - между халколита и желязната епоха популацията на балканите е в колапс. Но; докато се ровех в българските и степните геноми преди няколко месеца, непреднамерено видях нещо, останало странно неидентифицирано от Митник и Антъни. То е на таблицата долу, оградено в червено. Пак е ф4 статистика, този път под формата абба; не ми се обяснява много (би отнело 10-на страници) за механизма на анализ, но най общо, колкото е по-голяма разликата между етнос от колонка три и етнос от колонка 4, толкова по-висок е Z -резултатът. Което обаче означава, че колкото по-мала е тази разлика, толкова по-ниско е Z. Когато е много ниско, можем да кажем, че двата народа образуват *клада * - тоест, че произлизат един от друг или че споделят голяма, *обща* генетична история. Та, в тоя смисъл, за мое учудване, траките от желязната епоха всъщност образуваха клада с българскуте образци от среднобронзовата епоха. С раннобронзовата - не, но с тези от среднобронзовата има ясна клада. Миграциите на балканите през бронза са многобройни, разнооразни, но всички са свързани с културата ямна или някой неин наследник. Тази група от стреднобронзовата епоха не прави изключение. И траките от желязната епоха са неин генетичен наследник. Та, подхвърлянето ми към Антъни е - никъде не са се дянали балканците от средния бронз. Миграцията им на балканите е терминална и са дали началото на траките. Това казва генетичния анализ. Траките от желязната епоха обаче формират клада и с още един народ - съвременните сардинци. Това е много различна група от ямненските мигранти на средния бронз, която се е смесила с хората от него някъде в периода между средния бронз и началото на желязната епоха, от което смесване са се появили траките. Сардино-подобност означава просто увеличение на "неолитния" компонент. Дали индикира нова миграция от анатолийски фермери по посока опразнените от фермери балкани, с която новата фермерска група заема опразнените полета на старите? Или е свързано с експанзията на нурагите от сардиния по това време? Или е нещо трето, примерно интензивна търговия с роби от средиземноморието и анатолия? Миграция от Троя и дардания, едва ли не? Не знам, но според генетичния анализ, траките са се появили на балканите през среднобронзовата или късно-бронзовата епоха, като първото - средно бронзовата, е по вероятното, заради индоевропейския им език. Имаме основания да мислим, че мигрантите от средния бронз са (предшествениците на) античните траки."

изследването на Митник и Антъни:

The Genomic History of Southeastern Europe

Споделям го за дискусия, от разбиращите по темата. Който има желание - разбира се. 🙂

FB_IMG_1624023549205.jpg

Редактирано от Stoned
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е, което чакаме. От днешна дата... 

Via: S. Stamov

"така или иначе първите резултати от изследването на Райх относно българи, прабългари траки и т.н. ще са известни след около 40-50 дни. От там нататък няма да има особено значение кой, какво казва"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За да не бъркаме кои са прабългари и кои са сармати, нека погледнем кои са сарматите преди идването на Хуните.

В тази презентация се прави подробно разглеждане на археологическото наследство от сарматите, разглежда се различието им спрямо скитите и историческото им разселение на запад от Дон /Азовско море/.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Започва да става още по-интересно 

https://www.youtube.com/watch?v=eCkVtMq4fBM

Генетический код казахов

кандидат биологических наук, профессор, академик Международной академии информатизации Лейла Булатовна Жансугурова

В това представяне, казахстанската изследователка цитира резултатите на Дейвид Райх и Сванте Паабо .

Казахстанците търсят връзка между съвременните казахи и хуните и откриват такава близост.  Също така казахите откриват близост и с европейските сармати.  

 

Редактирано от tantin
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Същата тази Leyla Djansugurova участва в голямото казахстанско изследване - това го коментирахме на стр.48 от сегашната тема.

(генеральный директор института общей генетики и цитологии Министерства образования и науки Республики Казахстан)

https://advances.sciencemag.org/content/7/13/eabe4414

Интересно е казахстанското тълкуване на тези резултати, вижте предното видео ако имате време. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...