Отиди на
Форум "Наука"

Стига! Технологиите не водят до социална изолация


Recommended Posts

  • Потребител

Hавремето когато се е водело спор за монтиране или не на улично осветление. Един от аргументите е бил, че с това значително ще се подобри сигурноста в нощният град.....

Грабежите и насилията значително са се увеличили след осветляването на улиците.......😎

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 53
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

всъщност не искам да навлизам в спорове защото лично аз-субективно е допускам, допускам и че може да е обективно, т.е. всички, се изнервят от интернет и ако има някакви разногласия, интернет формата на "общуване" би ги катализирала. А пък за откритията и нововъведенията - има дълъг списък от такива които са престанали да се използват и сега са смешни. Ако се изчисли сериозно- от компании, на които не им плащат от ИТ индустрията, едно такова обективно изследване интересно какво би показало като резултат от навлизането на тези технологии - до колкото знам например психолози са се видели в чудо, т.е. клиентелата им е много нараснала във връзка с модерните технологии. Но както знаем пък има и "норма", която си пада стремително - т.е. нещо което е било смятано за патология, вече е норма. Но до тук ще са ми глупостите защото си вкарвам авто гол. Сериозно изследване и дискусия не знам кой може да направи. То и това си е работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, petar1982 said:

Сериозно изследване и дискусия не знам кой може да направи. То и това си е работа.

Сериозно изследване което да отговаря на вижданията и изискванията на питащия вероятно може да направи единствено питащия. 

Иначе дискусията е сериозна щом някой изказва мнение по въпроса. Това, че на питащия не му харесва е друг въпрос. 

Интернета изнервя сямо онези които имат причини да се изнервят, а не всички. Ако човек си е добре интернета няма да му навреди, тъй като той няма и да отделя много време в мрежата. Същото е и с телевизора. Ако му е скучен и банален живота на човек може и ди си губи много време да гледа сериали или да чати в безмислени блогове или из фейса, но ако живота му е пълноценен нещата ще са други. 

Тоест при някои хора е едно, а при други друго, и съътветно няма как да се обобщава. Интернета си е прекрасно нещо и възможностите които дава са толкова големи, че проблемите на някой тинейджър или на някой пристрастен към мрежата няма как да се пишат като нещо което засяга всички. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Навремето на панаира в Лайпциг ГДР експозира вечно горящите ел. крушки. Всички заинтересовани западни представители веднага почнаха да ги критикуват, нападат.

Горките гдр-ци незнаеха за „1000 Hour Life Committee”, тоест за споразумението то 1925 година за планираното разваляне.....

Защо ли ми иде на ум? Имах принтер, чудесно бачкаше без проблем и от единият ден за другиа капут. Чипът го блокира. Или си купуваш айфончето, плащаш го 2 години и когато вече еееееей ще се отскубнеш почва батерията да вацънгува. Внезапно се загирещява, почва след денонощно зареждане за полуден да се изтощява. Ок мениш батерията.....Но телефона става все по-бавен и бавен. През деня се изключва многократно, и подобни вбесяващи щурутии. Докато ти дотегне и отидеш и купиш нов и пак почваш да плащаш години.....

И сега иди редът на леките коли. 

Роби сме на една невидима мрежа която от писмекерите до инкубаторите всичко може да манипулира.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Skubi said:

Навремето на панаира в Лайпциг ГДР експозира вечно горящите ел. крушки. Всички заинтересовани западни представители веднага почнаха да ги критикуват, нападат.

Горките гдр-ци незнаеха за „1000 Hour Life Committee”, тоест за споразумението то 1925 година за планираното разваляне.....

Защо ли ми иде на ум? Имах принтер, чудесно бачкаше без проблем и от единият ден за другиа капут. Чипът го блокира. Или си купуваш айфончето, плащаш го 2 години и когато вече еееееей ще се отскубнеш почва батерията да вацънгува. Внезапно се загирещява, почва след денонощно зареждане за полуден да се изтощява. Ок мениш батерията.....Но телефона става все по-бавен и бавен. През деня се изключва многократно, и подобни вбесяващи щурутии. Докато ти дотегне и отидеш и купиш нов и пак почваш да плащаш години.....

И сега иди редът на леките коли. 

Роби сме на една невидима мрежа която от писмекерите до инкубаторите всичко може да манипулира.....

Това с принтера е ясно, чиповете изключват на определен брой копия, но това се отнася само за домашните и евтините, а професионалните бачкат много. 

За айфона пък нещата ако са така не е много добре за него. Може би друга марка е по-добрия избор. Примерно имам от незнам вече колко години ноут 4 на сам и сунг, и си работи перфектно и дори от година и половина вече го ползвам без никакви протектори и калъфи. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, makebulgar said:

Това с принтера е ясно, чиповете изключват на определен брой копия, но това се отнася само за домашните и евтините, а професионалните бачкат много. 

За айфона пък нещата ако са така не е много добре за него. Може би друга марка е по-добрия избор. Примерно имам от незнам вече колко години ноут 4 на сам и сунг, и си работи перфектно и дори от година и половина вече го ползвам без никакви протектори и калъфи. 

Може би Ти да си освежаващото изключение. Но вярвай ми в повечето нови продукти се програмира диапазона на работоспособност....Може би би било интересно да почнем да питаме на кого кога му се разваля домашната електоника. След или после гаранцията или изтичане на изплащането. Но въпросът беше за изолацията....

Виж по рано имаше един телевизор в блокът или етежа и всички комшу се събираха заедно да гледат филм или мач....Сега в домът, майката в кухнята нейният си сериал/докато извърти баницата/, татито в голямата стая до биричка гледа филм или футбол, 1, 2 деца в зависимост от пол и години или играе или гледа филм или води чат по своят копютър....Изолирани ли са? Физически не, но иначе....Най много на масата да се срещнат, но сега е модерно всеки си взима чинията и в стаята си се прибира....Изолирани ли са?   Незнам. Незнам. Сякаш във виртуален свят живееем.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Skubi said:

Виж по рано имаше един телевизор в блокът или етежа и всички комшу се събираха заедно да гледат филм или мач....Сега в домът, майката в кухнята нейният си сериал/докато извърти баницата/, татито в голямата стая до биричка гледа филм или футбол, 1, 2 деца в зависимост от пол и години или играе или гледа филм или води чат по своят копютър....Изолирани ли са?

А преди телевизора и радиото да ги изобретят хората седели ли са накуп по семейному да се занимават заедно с нещо подобно?!. Тоест телевизора както първоначално е станал обект на всеобщ интерес така днес вече е обект на индивидуален интерес. Със сигурност обаче не телевизорът определя това дали семейството е единно и дали общува. Съвсем други сили го държат или разделят. И в крайна сметка идва момент в който децата си отиват... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, makebulgar said:

А преди телевизора и радиото да ги изобретят хората седели ли са накуп по семейному да се занимават заедно с нещо подобно?!. Тоест телевизора както първоначално е станал обект на всеобщ интерес така днес вече е обект на индивидуален интерес. Със сигурност обаче не телевизорът определя това дали семейството е единно и дали общува. Съвсем други сили го държат или разделят. И в крайна сметка идва момент в който децата си отиват... 

И ние по скайп, вибер, ватсап или фейс месъджер държим с тях връзка и сме "щастливи", чи ги виждаме и разговаряме с тях 😪от 1000, 2-3-5-10000 километра.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

https://www.vesti.bg/tehnologii/prouchvane-novite-tehnologii-sa-vinovni-za-lipsata-na-tyrpenie-6099343

Проучване: Новите технологии са виновни за липсата на търпение

Анкетираните съобщават, че губят търпение само след 16 секунди чакане за зареждане на уеб страница и след 25 секунди чакане за смяна на светофара

Т ърпението е добродетел, но се превръща в изключително рядко качество в съвременното общество. Според ново проучване сред 2 000 възрастни британци, луксът на съвременния живот е направил повечето хора невероятно нетърпеливи - в почти всеки аспект от живота им. 3/4 от анкетираните са заявили, че смятат, че доминирането на дигиталните технологии, като смартфоните, телевизорите и компютрите, са виновни за тази непрекъснато нарастваща липса на търпение, пише Study Finds.

Анкетираните съобщават, че губят търпение само след 16 секунди чакане за зареждане на уеб страница и след 25 секунди чакане за смяна на светофара.

Направено по поръчка на компанията за доставки на канцеларски материали BIC, проучването показва, че 38% от анкетираните губят търпението си, докато се опитват да си водят бележки и да следят реч на говорител по време на час или работна среща.

Често пъти е необходимо само секунди чакане хората да изгубят хладнокръвието си. Например, анкетираните съобщават, че са загубили самообладание след само 20 секунди чакане да изсъхне мастило върху поздравителна картичка. Освен това са им били нужни само 22 секунди, за да започнат да ругаят компютрите си, ако шоуто или филмът не започне веднага да се сваля от стрийминг платформа. Анкетираните британци също съобщават, че губят хладнокръвието си само след 18 секунди търсене на химикалка.

Изненадващо, въпреки цялото това нетърпение, проучването показва, че повечето хора все още са готови да изчакат няколко дни за колет или писмо по пощата.

"Нашето изследване подсказа, че ние можем да чакаме само 2,8 дни за пристигане на онлайн поръчка на хранителни стоки и 3,7 за съкровено ръкописно послание по пощата", коментира Джо Холинс, ръководител маркетинг и управление в BIC на Великобритания и Ирландия.

"Благодарение на технологиите съвременният живот се движи по-бързо от всякога, но изглежда, че все още сме готови да чакаме колкото е необходимо за добро старомодно ръкописно писмо".

Какво ще кажете да излезете за вкусна храна или напитка? Анкетираните твърдят, че след 14 минути, прекарани в очакване на поръчаната храна в ресторант да бъде сервирана, търпението им сериозно е подложено на изпитание и 7 минути или повече, прекарани в опит да поръчат напитка, ще бъдат достатъчни, за да ги накарат да търсят друга кръчма.

Студенти предпочитат смартфоните си пред храна

Ако телефона изисква повече от 11 минути зареждане, това е "твърде дълго".

Прекомерната употреба на телефона води до похотливост

Освен други открития, проучването разкри, че анкетираните очакват да получат багажа си след полет в рамките на 13 минути.

Чакането на опашка изглежда особено дразнещо за анкетираните, като 45% признават, че губят самообладание, след като изчакват "прекомерно" количество време.

Но, какво точно е прекомерно? Анкетираните казват, че само 30 секунди чакане ще бъдат достатъчни за тяхното търпение, а половината казват, че има вероятност да се наредят на друга опашка ако тяхната не се движи достатъчно бързо.

Изненадващо 95% от анкетираните все още признават, че смятат търпението за добродетел. 

...

...

Динамиката на процесите, следствие на технологиите, убива човешкото. Стресът!.. е болест.

...

Link to comment
Share on other sites

Верно и аз губя търпение, новите технологии са виновни, по точно новите, младите в <технологиите> . Като ида при Нова техноложка, ако не ми вдигне производителността до 16< 25 секунди , съвсем съм изгубил търпение !😜

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, laplandetza said:

Верно и аз губя търпение, новите технологии са виновни, по точно новите, младите в <технологиите> . Като ида при Нова техноложка, ако не ми вдигне производителността до 16< 25 секунди , съвсем съм изгубил търпение !😜

Има ситуация/възраст на която новите техноложки струват прекалено скъпо и не само, че не вдигат производителноста ами направо я блокират......😆

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Какво е според вас "пълноценен живот" и какво е "нормално", сиреч какво е "психично здраве"?

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, Петър Станков said:

Какво е според вас "пълноценен живот" и какво е "нормално", сиреч какво е "психично здраве"?

Психично здрав е този,който е подчинил същността си на една цел. Пример,Левски. Когато у човека цари хаос от много цели,психичното здраве се уврежда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чувал съм мнение, че не е нужно, дори не бива да имаш цели и планове. А личности като Левски... Тук идва въпроса - едно нещо, което на някои може да се струва лудост, де факто е здраве. Например за някои е било лудост това да ти предлагат богатства, ако се отречеш от това което вярваш, а ти да не се отричаш, дори като те подлагат на страшни мъчения.

От друга страна, съм бил свидетел на групова заблуда, която едни хора са приели за истина. Не са лоши хора, напротив, в тяхното схващане, те се борят за благородна кауза... 

 

Сещам се още за фразата "целта оправдава средствата", мисля, че е свързана с Хитлер.

 

Друго като голяма тема ми идва на ум - каква е била точно целта на Левски. Сега излизат най различни пак исторически теории, за връзките му с масоните. А мисля, че той все пак не е споделял съвсем техните цели, защото техните цели са по различни се оказва от целите на другото, което знаем, че Левски е изповядвал, а именно християнството.

Ако се върнем на въпроса - какво е психично здраве и пълноценен живот? Може би такива примери от миналото биха могли да служат за ориентир. Дори сред предците ни, колко по-"нормални" са. От друга страна казват да не са сравняваш с други хора. Т.е. лично ти бил ли си по-здрав от сега? И това по-здрав кое го определя? Едното е - симптомите - в мислите, чувствата и пр. Друго, причините за симптомите... Преди как си живял та си нямал такива симптоми или от кой момент или период нататък се появяват тези "симптоми". И какво можеш да предприемеш, за да заживееш нов живот.

А се сещам и такава история: при един монах отива човек с оплакването, че пуши много, по 3 кутии. Монаха му казва: " Пуши по 10 кутии". Човека помислил, че се е побъркал този, но му казват иди пак, ти не си го разбрал. Монахът този път му обяснил, "Не ти е това проблема, а че прекалено си се вторачил в себе си, в своите " проблеми".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Петър Станков said:

А личности като Левски...

От самото начало всички инстинкти и сили на Левски са подчинени на една цел,дори и когато не осъзнава това. Левски става дякон. Поддържа интимна връзка с монахиня без това да му създава дискомфорт и без изобщо да се двоуми кое да избере - момата,(Любовта) или религията. (Може би заради това БПЦ и до днес отбягва да говори за Апостола.) След това Левски зарязва Църквата. Привидно се скита безцелно по чужбина,но всъщност тези години го подготвят за голямата Цел. Левски убива хладнокръвно десетки потенциални и реални предатели на Делото. Убива ги без да му мигне окото и без да изпитва угризения на съвестта. Само това е доказателство колко здрав психически е бил Дякона. До последният си час той се държи смело и стабилно. И дори убедително лъже османският съд. И т.н.,и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, аз не искам да съдя кой какъв е бил.. Въпроса е принципен. 

Делото, целта... С други думи идеала. Според теб, който има такъв е здрав, това е за теб нормата.

Но...

Какъв следва да е, ако приемем това за здраве, да имаш "висок идеал".

И делото, какво следва да е. И наистина, оправдани ли са всякакви средства, колкото и велик да е идеала? 

Не говорим сега за конкретна историческа личност, тъй като не можем да сме съдници, дори на съвременниците си.

Все пак мисля, че има логика и друго, именно компромиса със своите планове и цели в отношенията с другите. В смисъл, това може да е един висш идеал, когато идеалът ти е доброто на друг човек/ човеци. В вашите отношения да постъпваш неегоистично, това си е висок идеал.

 

Но, нормата - психично здраве какво е?

"Делото".. 

Да се абстрахираме от историческите личности, говорим принципно. 

Значи човек следва според теб да си изясни какво е " делото".  За мен това, "делото" е 99% на човека със самия него. Защо? Защото в момента, в който почнеш да разглеждаш друг човек, има опасност да забравиш за своите трески за дялане и да го осъдиш него за нещо си. 

А когато си си свършил делото със себе си, току виж и другите стигнали до прозрение за своите си грешки.

А какво тогава би било висок идеал? В отношенията ни с другите - дела трябват. Например можеш ли да прощаваш? Можеш ли да осъзнаваш свои грешки? 

Т.е. това да прощаваш и на врага си и да съзнаваш своите си грешки е някакъв висок идеал и дело и може би симптом на здраве.

Друго нещо, което е здраве е да имаш истински мир, не на спокойствие когато си, а в най- отчайващи ситуации.

Всъщност мисля, че има едни висши ценности и добродетели, но това може би е не просто психично здраве, а нещо изключително. Да се разберем за нормата, не за съвършенствата. Въпроса е, че не всичко което едни смятат за норма е действително здраво състояние.

 

Аа .. и що е то пълноценен живот?

Това във връзка с интернет манията. Идеята, че който има пълноценен живот е имунизиран към пристрастености, вкл. към интернет злоупотреба.

Какво е това пълноценен живот, може ли да се дефинира. 

Ако това е "делото"... Какво е " делото"? За всеки различно или едно, същото за много хора от много поколения...

Може би искаш да кажеш, че не може да бъде пълноценен живота ако няма такъв висок идеал и дело, който е повече от личния интерес, че дори семейството, ако си семеен.

Добре е да се изясни, защото, както по-горе стана дума, това, което е за едни "лудост", всъщност може да е истински здраво. Но трябва много добре да се изясни, защото си има и лудост която си е просто отклонение.

 

 

Редактирано от Петър Станков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, deaf said:

Психично здрав е този,който е подчинил същността си на една цел. Пример,Левски. Когато у човека цари хаос от много цели,психичното здраве се уврежда.

Аз съм такъв, но не смятам, че съм увреден психически. Точно обратното. Единствено банковата ми сметка не може да порастне както си трябва  :)  Лошото е, че и жените го надушват.  :)

Това настрана:), но смарт-технологиите наистина увреждат психичното здраве. Не случайно Бил Гейтс, техният зъл гений, е бил забранил на децата си до 14 г. да ползват смартфон. 

   Тотално, всички сегашни деца и младежи са увредени. Увредена е дълбоко човешката им същност. Говоря за България, но вярвам, че в сериозните държави има огнища, където се поддържа вида хомо сапиенс. В България сякаш умишлено се провежда ДЕСАПИЕНСИЗАЦИЯ  /нова дума/. Да не би да сме моделен обект за предварително тестване на нови психиатрични технологии? Надявам се ТЕ в един момент да се смилят над нас и да си намерят някоя друга държавица. Струва ми се, че оставни само на собствената си природа, ние много бързо ще се възстановим?

 Смарт технологиите плюс целенасоченото медийно облъчване разрушават основни психически вериги за пренасяне на опит от старите поколения на младите. Това, което е същността на човека. Разрушава се импринтинга/има го и при животните/ - подражаването на родителите и особено на бащата. Малко от съвременните деца са бъбриви, защото имат беден словарен запас, заради слабо семейно общуване. Оттам следва намалена способност да поемат знания. Децата не общуват и със природата, поради което не развиват "здрав смисъл" за физическите взаимовръзки на природните явления. Почти не правят нищо с ръце и не добиват представа за полезните свойства на материалите.  

  Пример за гореказаното са отчайващите "бисери" от телевизионните състезания. 

 

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето едни мои мисли, бих се радвал на "обратна връзка" и не се обиждам, ако някой ми покаже грешка и дори отклонение или просто тъпизъм.

Вчера гледах онлайн събитие за това как се приспиват бебета, как се отглеждат въобще. Жена обясняваше за някакъв режим, по колко е добре да спи детето и пр. 

Моята реакция беше- е как са гледали децата преди 100 г. да кажем и още повече, на село. Не съм прочел още такова повествование, но потърсих видеа за живота на племената и попаднах на видеа за племето "масаи". Бебето

 е навсякъде с майката или на земята или в скута й спи или го кърми или , на гърба й се вози докато тя прави колибка.

От там мисълта ми тръгна в посока на това какво е психично здраве и пълноценен живот и помислих за мъжете Масаи, които как живеят: Заедно играят " хоро", заедно отиват на лов или да пасат добитъка. Правят го за общото благо, както и жените заедно гледат деца, готвят, строят колиби и пр. Та замислих се има ли го това днес в българското общество имало ли го е, кога?

Може би и днес го има в нечии животи, те са които живеят пълноценно, пък в други животи го няма, от там най-различните проблеми и диагнози.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 часа, Петър Станков said:

С други думи идеала.

Идеалът е нещо странично и до голяма степен случайно. Всеки велик човек като Левски,по природа е егоцентричен в добрият смисъл на думата. Той иска да премери силите си с Империята и ако спечели,"печели (свобода) цял народ". Идеалът на Апостола е Свобода. Това е всичко. А кой пречи на неговата свобода? Империята. Следователно трябва да се бори срещу нея.

"Целта оправдава средствата" е мисъл на Николо Макиавели,а не на Хитлер. Нацисткият лидер никога не е следвал този принцип.

Преди 15 часа, Петър Станков said:

. това да прощаваш и на врага си и да съзнаваш своите си грешки е някакъв висок идеал и дело и може би симптом на здраве.

Макиавели не мисли така! "Които от прекомерно благоразумие или глупост не се решат да прибягнат до непочтени средства,с всеки изминал ден затъват все по-дълбоко в робство и нищета".

Преди 15 часа, Петър Станков said:

Аа .. и що е то пълноценен живот?

Това във връзка с интернет манията. Идеята, че който има пълноценен живот е имунизиран към пристрастености, вкл. към интернет злоупотреба.

Когато инстинктите и волята на човека са подчинени на една цел,той дори с часове да виси в интернет,това няма да увреди здравето му.

Иначе ето един линк на психотерапевта Валентин Йорданов за технологиите и който съвпада с моето мнение за тях:

https://www.psy-blog.net/нови-технологии-нови-форми-на-страдан/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за реакцията. Понятието свобода следва да си изясня, имал съм такива мисли: ако си дадеш пълна свобода, т.е. освободиш се от самоконтрол, виждаш, че в сърцето си не си свободен от разните пристрастености, значи това не води до свобода. Много работи не разбирам...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...