Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребители
Преди 21 минути, Б. Киров said:

Soft power: Soft power is the ability to attract and co-opt, rather than by coercion (hard power), which is using force or giving money as a means of persuasion.

https://en.wikipedia.org/wiki/Soft_power

? : -)

 

Точно!

Моделът "Пеевски, Цацаров и сие", или по-точно, моделът #КОИ се приема и смята за "меко-силния" Орбанов аналог..

 

Една публикация (дори и да е измислица или щуротия) в медиите на Пеевски срещу опонентента или критикуваща модела медия, съдия, или срещу негов икономически конкурент веднага "самосезира" прокуратурата, и човекът (собственикът) го удрят, или смачват и разнищват (повечето се предават и дават заден ход)

За какво ти трябват твърди закони срещу медии, противници и критикари, след като има други "бухалки" за тази работа? Мафията ги измислила отдавна тези неща, а на Балканите се практикуват от времето на Дочоолу и Гочоолу..

./Викторчо и Володя има да се учат от нашите симпатяги- дебеланковци ;)  /

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 229
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 14 минути, nik1 said:

Преди 95 години: "Капиталът плюс армията и тайната полиция е железно, нема мърдане!"

 

 

Днес: "Капиталът плюс медиите, плюс партиите в парламента  с техните клиенти, и техните  избиратели и електорат (които също са клиенти на партиите), плюс прокуратурата, е железно, нема мърдане!"

Не е приемливо да анализирате България от 20-те години на 20 век въз основа на художествен роман писан  90 години след събитията.

Романът "Чамкория" отразява съвремието и няма много общо с България от между-военния период.

ПС Поздравления за темата. Чета с интерес.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Е, не анализираме, шегуваме се, направих уговорката, че е офтопик?; разбира се, че е художествена литература, тоест фикция.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, Dobri_I said:

Не е приемливо да анализирате България от 20-те години на 20 век въз основа на художествен роман писан  90 години след събитията.

Романът "Чамкория" отразява съвремието и няма много общо с България от между-военния период.

ПС Поздравления за темата. Чета с интерес.

ОК..Романът няма връзка...

 

Обаче..

В онези времена, преносно казано, е написана/съставена "енциклопедия за корупцията" в България

Става дума за един доклад, които е представен навремето в Народното Събрание,  и той е наречен  "енциклопедия за корупция". (вижте в прикачения файл най-долу, монографията "Стопанският 20 век на България")

 

Има и други изследвания и монографии по въпроса с корупцията и корупционните практики в периода - края на 19-ти век и началото на 20-ти: :

http://anamnesis.info/fonts/versiq.1.3/journal/flash_journal/broi12-H.Berov/H-Berov_recenziya_br_1-2_2011.pdf

=================================

 

1146214674__xx_vek.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 17.06.2018 г. at 21:41, Б. Киров said:

Републиканизъм, популизъм, национализъм, секуларизъм, етатизъм и реформизъм.

1.: Cumhuriyetcilik - Републикализъм

2.: Halkçılık - Популизм

3.: Milliyetcilik - Национализъм

4.: Laiklik - Секуларизъм

5.: Devletcilik - Държавност

6.: Devrimcilik - Революционизм

Редактирано от Greatest Turk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам защо но гугъл преводачът е пукнал.....Все едно, какъв език. Опитай и с други езици. Бълва глупости. Май не е случайно......

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Skubi said:

Незнам защо но гугъл преводачът е пукнал.....Все едно, какъв език. Опитай и с други езици. Бълва глупости. Май не е случайно......

Работи. Нещо в Маджарския нет се е объркало. Орбан иска да заблуди мигрантите. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, nik1 said:

Edit: За Б. Киров се отнася :)

Аз като един турчин да ми показваш скрийн с превод? 

Редактирано от Greatest Turk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, Greatest Turk said:

Аз като един турчин да ми показваш скрийн с превод? 

 

"Показах" линк към статията за Statism, цитирайки скрийн-шота, в който преводът на Devletcilik е "Statism"..

ПС

Ако имаме личен "проблем" с мен, заради написаното в постингите ми ,... моля - пишете ми на лични..
Така няма да стане, както си го мислете (демек - да се и заяждате с мен и да си избивате комплексите, в темата)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 32 минути, Greatest Turk said:

Аз като един турчин да ми показваш скрийн с превод?

От три езика с едно и също значение, нарича се засичане по три точки - Триангулация, много надежден метод, работещ във всички сфери, където има установяване на логическа връзка

https://bg.wikipedia.org/wiki/Триангулация

И не подценявайте машината за превод на Гугъл, тя е ИИ, който при добро използване от човек елиминира субективни грешки

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 40 минути, Б. Киров said:

От три езика с едно и също значение, нарича се засичане по три точки - Триангулация, много надежден метод, работещ във всички сфери, където има установяване на логическа връзка

https://bg.wikipedia.org/wiki/Триангулация

И не подценявайте машината за превод на Гугъл, тя е ИИ, който при добро използване от човек елиминира субективни грешки

Приятелю този преводач не струва, аз като един турчин няма да знам значението на думата Devletcilik ли?

Devlet означава държава, Devletcilik означава Държавност. Както и да е, няма да споря с Гугъл преводача явно по-добре знае майчиният ми език.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това не е съвсем така

https://tr.wikipedia.org/wiki/Devletçilik



Принципът Devletcilik е късен, влкючен е в прогамата на Народно-републиканската партия през 1931 година.  Не е логично да се мисли, че  в Турция има дефицит на държавност до 1931 година, или  че политическата класа, партиийните  ръководители са се сетили че трябва да има "държавност" (вижте и обяснението най-долу какви значи думата "държавност") чак в 1931 година.

Принципът набира значимост в обществото и политическата класа, заради вижданията на Кемал че да бъдат одържавени тези предприятия и институции, които са с обществен интерес (Devletleştirme)

В 1937 година принципът Devletcilik е включен в Конституцията на Република Турция..

 

============================

Думата "държавност" в български език е калка на руската "государственность" (в балканските славянсвки думата друга). Какво е "държавността"? Най-просто е това:
https://www.google.com/search?q=государственность&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b

PS

По-общо "държавноста" е синоним на "държава", "съществуване на независима държава с нейните институции"..Преводачът няма грешка, "грешките" са другаде, при нас..

 

PPS

Народния (простия езиков превод) на "Devletcilik" ,като на "държавност" може да е правилен (да не е грешен), но тук говорим за политически термин с това име, който има определено значение в политическата и историческата наука , а това че съвпада с народнто езиково значение на държаност,  не е важно...

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Greatest Turk said:

Приятелю този преводач не струва, аз като един турчин няма да знам значението на думата Devletcilik ли?

Devlet означава държава, Devletcilik означава Държавност. Както и да е, няма да споря с Гугъл преводача явно по-добре знае майчиният ми език. 

Да беше само езиков и филологически спорът, бял кахър, можем да обсъждаме суфиксите /наставките/, които стоят след корените на думите, както и самата етимология на самите корени. Но, уви или за наше улеснение в конкретния случай, не е езиков спор.

1. Ако подходим чисто формално от езиковедска гледна точка:

1.: Cumhuriyetcilik - Републикализъм

2.: Halkçılık - Популизм

3.: Milliyetcilik - Национализъм

4.: Laiklik - Секуларизъм

5.: Devletcilik - Държавност

6.: Devrimcilik - Революционизм

Давате 6 думи с различен корен и еднакъв суфикс "cilik"

този суфикс /наставка към корена/ и в 5-те думи, без държавност е "изъм" в българския му превод, но само при "държав - ност" променяте "изъм" с "ност", защо по реверсивната логика, аз да не мога да заявя, че тълкувате зле думата на български език; по логиката на българския език, би трябвало понятието да се преведе като "държав-изъм", еквивалентно на другите пет, и тъй като в българския е възприета чуждицата "етатизъм" за това понятие, нещата си идват на мястото, в английскията му превод "етатизъм" е буквално "държавизъм"

2. Оставяме настрани етимологичното тълкуване и отиваме на по-високо смислово-понятийно. Вижте сега косвен аргумент:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Devletçilik

проследете паралелните линкове на български, английски, испански, немски, руски - смисловото съпоставяне на тази статия в турската секция на Уикипедия навсякъде е "етатизъм"; хайде преводачът на Гугъл е глупав и изтрещял и превежда като пиян ескимос, ами авторите на статиите на всички тези езици, в това число и на турската секция на Уикипедия, и те ли са изтрещели и глупави като преводача?

3. Да оставим настрана тълкуванията и филологичните спорове около думата, нека се обърнем към историческите факти - държавата приема петилетни планове и води политика на държавен капитализъм като най-големият предприемач в икономиката, никой историк не оспорва тази практика на управлението по време на Ататюрк, защото няма и място за оспорване.

За какво тогава спорим? Няма нищо обидно и непристойно, че Турция е минала през фазата на етатизма в икономиката, България също. Въпросът е, че когато този тип управление в икономиката стане спирачка за нейния растеж, някои нации и държави го изоставят като принцип на управление, други не.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

 

Преди 33 минути, Б. Киров said:

по логиката на българския език, би трябвало понятието да се преведе като "държав-изъм", еквивалентно на другите пет, и тъй като в българския е възприета чуждицата "етатизъм" за това понятие, нещата си идват на мястото, в английскията му превод "етатизъм" е буквално "държавизъм"

С литератор, писател и издател не трябва да се спори за български  език ( и не само),........... но ние нали много обичаме да спорим :)

Аз затова и не споря.. ами се уча :)

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Б. Киров said:

Да беше само езиков и филологически спорът, бял кахър, можем да обсъждаме суфиксите /наставките/, които стоят след корените на думите, както и самата етимология на самите корени. Но, уви или за наше улеснение в конкретния случай, не е езиков спор.

Не спорим, но така се превежда от турски на български БУКВАЛНО! а вече кои как го разбира не знам, защото българският е много "широк" нека така да го кажа. В нашият език нямаме родове - среден род- женски род- мъжки род. Както и да е, важното е че всеки разбра какво означават :) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Не знам защо разтегляте разни локуми за Тръмп, етатизъм, внос-износ и.т.н.

3 дена преди изборите бях в Истанбул по работа - е, не съм виждал никъде другаде такава предизборна агитация в подкрепа на една единствена партия (освен може би на местни избори в Бавария). Всички главни улици и булеварди бяха окичени от край до край с огромни знамена и транспаранти на AKP и Ердоган като на някакъв мега-парад. Не знам какво е било в другите градове, но Истанбул е мегаполис с 20 милиона жители. Замислете се колко би ли струвало подобно нещо в София.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.06.2018 г. at 0:20, Du6ko said:

Премиерът на Турция: Нова високоскоростна железница ще свърже Турция и Европа

Турция ще започне да изгражда своята част от новия проект за високоскоростна железница, която да е част от
трансевропейския транспортен коридор, съобщи министър-председателят на Турция Бинали Йълдъръм пред предава Anadolu Agency, цитирана от "Фокус".
В изказване на съвместна пресконференция с българския си колега Бойко Борисов в град Измир, Йълдъръм заяви: „Започваме нов проект за високоскоростна железница в близките месеци, която е турската част от трансевропейския транспортен коридор.
По думите му ж.п. линията ще бъде с дължина от 223 километра и ще покрие цялото разстояние от Истанбул до Одрин.
Турският премиер добави, че железницата ще бъде част възобновяването на историческия „Път на коприната“, свързващ Европа, Балканите, Анадола, Близкия Изток и Далечния Изток. „В същото време, тази връзка ще е транспортен коридор към Европа през Турция и България“, обясни Йълдъръм.
От съобщението на Министерството на транспорта, корабоплаването и комуникациите на
Турция става ясно, че високоскоростните влакове ще развиват скорост от 200 км/ч.

Това са абсолютни фантастики - не стига, че на прясно ремонтираната жп линия стана голямата катастрофа... ей онзи ден. Щото от икономии и уволнения не се инспектират калпаво построените жп съоръжения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Perkūnas said:

Това са абсолютни фантастики - не стига, че на прясно ремонтираната жп линия стана голямата катастрофа... ей онзи ден. Щото от икономии и уволнения не се инспектират калпаво построените жп съоръжения.

Вестник СЕГА
 
 
Турция ще строи високоскоростна жп линия от Истанбул до България

Typция пoдгoтвя изгpaждaнeтo нa виcoĸocĸopocтнa жп линия oт Иcтaнбyл дo гpaницaтa c Бългapия. Hoвият жeлeзeн път, дълъг 230 ĸм, щe зaпoчвa oт зaпaднaтa гapa нa мeгaпoлиca Xaлĸaлъ и щe cтигa дo ГKΠΠ Kaпъĸyлe. Cтpoитeлcтвoтo мy щe бъдe финaнcиpaнo отчасти c eвpoпeйcĸи cpeдcтвa, a тpъжнaтa пpoцeдypa e нacpoчeнa зa ceптeмвpи, cъoбщи миниcтъpът нa тpaнcпopтa и инфpacтpyĸтypaтa Чaxит Typxaн, цитиpaн oт тypcĸи мeдии, съобщава money.bg.

Зaлoжeнaтa цeнa e 3.2 млpд. тypcĸи лиpи (661.74 млн. дoлapa), a пpoeĸтът тpябвa дa бъдe зaвъpшeн дo 2022 г. Цeлтa нa нoвaтa жп линия e cвъpжe виcoĸocĸopocтнaтa жп мpeжa нa Typция c eвpoпeйcĸaтa. Πo мapшpyтa щe ce движaт вътpeшни и мeждyнapoдни влaĸoвe, a cъщecтвyвaщaтa сега линия щe бъдe изпoлзвaнa зa тoвapeн тpaнcпopт. "EC пpoдължи дa пpeдocтaвя пoмoщ c нoв пaĸeт cлeд 2014 г. Πpeз пepиoдa 2014 - 2020 г. 372 млн. eвpo бяxa oтпycнaти нa нaшeтo миниcтepcтвo. Πpeз тoзи пepиoд бe избpaнa линиятa Xaлĸaлъ-Kaпъĸyлe ĸaтo пpиopитeтeн пpoeĸт зa изпoлзвaнe нa тeзи cpeдcтвa. Бeшe пpeдлoжeнo дa бъдe пocтpoeно ново трасе ĸaтo виcoĸocĸopocтнa жeлeзoпътнa линия, пoзвoлявaщa cĸopocт oт 200 ĸм/ч", oбяcнява Typxaн. Πpoeĸтът щe бъдe изпълнeн нa 2 eтaпa, ĸaтo yчacтъĸът oт Xaлĸaлъ дo Чepĸeзĸьoй щe бъдe изгpaдeн oт тypcĸитe дъpжaвни жeлeзници, дoĸaтo тoзи oт Чepĸeзĸьoй дo гpaницaтa щe бъдe плaтeн c eвpoпeйcĸo финaнcиpaнe. Според министъра тpъжнитe пpoцeдypи ca зaпoчнaли и вeчe ca пoлyчeни пpeдлoжeния зa ĸoнcyлтaнти. Tъpгът зa caмoтo cтpoитeлcтвo e във фaзaтa нa oбявявaнe, a пpeдлoжeниятa щe бъдaт cъбpaни пpeз ceптeмвpи. "Дoгoвopът ce oчaĸвa дa бъдe пoдпиcaн дo ĸpaя нa гoдинaтa, a cтpoитeлcтвoтo щe зaпoчнe в нaчaлoтo нa 2019 г.", е oбявил Typxaн.

Typция пycĸa виcoĸocĸopocтни влaĸoвe дo 41 гpaдa на територията си. Cтpaнaтa планира да инвecтиpa 46 милиapдa долара в жп линии в cлeдвaщитe 5 гoдини.

На българска територия има планове за обновяване на жп трасето от турската до сръбската граница. Отделни къси участъци вече са ремонтирани и позволяват скорости до 160 км в час. Най-сложният участък от Елин Пелин до Костенец обаче засега се бави и вече има опасения, че може да загубим определените за него европари.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

https://www.mediapool.bg/turskata-lira-se-srina-erdogan-uspokoyava-s-allah-news282578.html

Турската лира рухна

Е, колеги какво стана ? Нещо не е така нали?Понякога мразя да съм прав.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, bulgaroid said:

https://www.mediapool.bg/turskata-lira-se-srina-erdogan-uspokoyava-s-allah-news282578.html

Турската лира рухна

Е, колеги какво стана ? Нещо не е така нали?Понякога мразя да съм прав.

 

За пореден път лирата рухна. Ако така продължава може да стане като японската йена .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, bulgaroid said:

https://www.mediapool.bg/turskata-lira-se-srina-erdogan-uspokoyava-s-allah-news282578.html

Турската лира рухна

Е, колеги какво стана ? Нещо не е така нали?Понякога мразя да съм прав.

 

Ако искат американосите и немците могат даизкарат Ердоганчо  до там до където Чавес стигна, но. Да не забравяме, че държи в лагер милиони бежънци, които ако ги громоляса на българската и гръцката граница.....  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ердо има само няколко милиона свои хора в Германия. Според някои турцита са втората нация в Централна Европа след немците. Засега.

Богатата на ресурси, територия и население гигантска Куба издържа за сега почти 60 години на тотална блокада. На един хвърлей разстоярие о  хегемона. Ех не са така богати като Германия или Англия, но по сравнение с демократично Хаити , Доминиканската република, Гватемала или Хондурас условията за живот са май по - добри отполкото в демократичните приятелски нам съседни нс Куба страни . Турция е доста по- голяма от Куба и доста по - далече от ръководителя на прогресивния демократичен свят 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...