Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки
Преди 16 минути, nik1 said:

Какво правиш в Германия? Нали си работеше и живееше в БГ ?

В командировка, почивка,... или си емигрирал вече ? :)

Уф, не ми се отговаря още, приятелю. Не съм в онази систеа вече, така че... :)

В други ден съм в БГ, където ще реша какво да правя занапред. Изкарах не малко, но трябва да се върна и исъвсем не е финансов проблемът и като го реша (за седмица), ще преценя. Невски какво беше написал в ъстоянието и: "Suspended, but waiting..." . Нещо такова.

36664442_2136215389739134_4951673439145426944_n.thumb.jpg.a17e0928f6eb88e41f3750f893f49a23.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 113
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Модератор Инженерни науки

Пояснения по бележката -

1. Първото  - 1.29 евро е плътен, черен хляб тежащ килограм и в нашите магазини е по-скъпичък от 1,3 лв за 1/2 кг;

2. Второто нямам база, щото не съм го видял в БГ колко е. Предсатвлява пилешки мръвки с мариновани зеленчуци и подправли в свински желатин, резени прозрачен "самам", 100 г;

3. Килограм банани, но хванати с бандерол (връзка), теглото се разбира;

4. Кисело мляко, 3.8%, 0,5 кг е кофичката. Лев и трийсе в наши пари;

5. Инстантно кафе (да не ги наричме нес) 100 г. Ай на бас, че в БГ ще е над 5 лв. Тука "разфасовки" инст. кафета под 100 г липсват.

6. Шоколоадите не ща и да кометирам, два от трите ги има в БГ, по-скъпи са.

 

Редактирано от Joro-01
грешки
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За качеството и двойния стандарт вече знаете, аз отпреди скандала.

ДДС-тата явно не съм ги гледал тук (или не'ата са се променили за година или заради мястото), в Швейцария или Австрия съм сигурен, че ги има.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разгледайте наемите в Германия. Аз лично изкарах късмет с моето жилище- плащам 450 евро за двустаен в много добро състояние което е малко. За сравнение двустайните в моят район вървят около 600-700 евро. Има по-голямо търсене отколкото предлагане. На един оглед се явяват горе долу към 20 а понякога и повече хора . Отделно и наемодателят изисква и бележка показваща колко взимаш и че работиш, евентуално ако си му симпатичен ще те одобри. Жилищата в момента тук са много наболяла тема, даже се опитват да вкарат закон с който да спрат покачването на наемите. 

Нормално след като цели държави се изселиха тук...очакваше се. Тези хора все някъде трябва да живеят.

Редактирано от Иванка
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 14 минути, Иванка said:

Разгледайте наемите в Германия. Аз лично изкарах късмет с моето жилище- плащам 450 евро за двустаен в много добро състояние което е малко. За сравнение двустайните в моят район вървят около 600-700 евро. Има по-голямо търсене отколкото предлагане. На един оглед се явяват горе долу към 20 а понякога и повече хора . Отделно и наемодателят изисква и бележка показваща колко взимаш и че работиш, евентуално ако си му симпатичен ще те одобри. Жилищата в момента тук са много наболяла тема, даже се опитват да вкарат закон с който да спрат покачването на наемите. 

Нормално след като цели държави се изселиха тук...очакваше се. Тези хора все някъде трябва да живеят.

Благодаря. Тези неща са възможни след като имаш постоянен трудов договор, както казахте. Докато нямаш - не. Предплатили сте два, а може би и три наема, предполагам. От региона най-вече зависи. Много се радвам, че сте успели!

Сключаш го за някакво време или там 3 медсеца предизвестие и така. Предполагам, че това е чист наем без включени услуги, т.нар. Kaltmiete (студен наем) и предполагам,че не е бил обзаведен (което според мене е добре).

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Захари Стоянов описва отношението работник- работодател през 60 те години на 19 век. 

Младият Захари приет да учи за абаджия трябва още да копае лозето на майстора, да му мете двора, да му цепи дърва и прочее... 

 Това са взаимоотношения учител - ученик. Младият Захари търси къде да го научат на занаят, като през това време го хранят. А говорим за точно обратното - квалифицирани кадри, които са инвестирали в своята квалификация, трябва да метат дворовете и да копаят лозето на нискоквалифицирани работодатели, само защото вторите са "облизали" подходящите задници.

1489171399996.thumb.jpg.091d2117f00f2cb3a74654bf69bf48f0.jpg

Това йерархичната структура в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Лека-полека започнахте да се насочвате към един основен и страшен проблем за България, а именно емиграцията. Не знам доколко политиците, бизнесмените, а и ние си даваме сметка, че ако преди години един наемен работник, (ако не му харесва работното място) е обмислял в коя друга фирма да си потърси работа, сега обмисля в коя друга държава да си търси работа. Дотам е стигнало положението.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Joro-01 said:

Пояснения по бележката -

1. Първото  - 1.29 евро е плътен, черен хляб тежащ килограм и в нашите магазини е по-скъпичък от 1,3 лв за 1/2 кг;

2. Второто нямам база, юото не съм го видял в БГ колко е. Предсатвлява пилешки пръвки с мариновани зеленчуци и подправли в цвински желатин, резени прозрачен самам, 100 г;

3. Килограм банани, но хванати с бандерол (връзка), теглото се разбира;

4. Кисело мляко, 3.8%, 0,5 кг е кофичката. Лев и трийсе в наши пари;

5. Инстантно кафе (да не ги наричме нес) 100 г. АЙ на бас, че в БГ юе е над 5 лв. Тука еасфасовки инст. кафета под 100 г липсват.

6. Шоколоадите не юа да кометирам, два от трите ги има в БГ по-скъпи са.

 

image.jpeg.b5ae95ead458f5b9675a208bd6a6c8a5.jpeg

Нещо такова ли имаш пред вид? Въпросът ми е колоко е там данък оборота? Защото тук не е показано отделно колко е мерверщайера...

Такива сметки би трябвало да се слагат на гига постери, да види народа.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 3.07.2018 г. at 9:48, Skubi said:

Неразбирам заглавието и илюстрацията....Шофюрите на електрокарите, кадри ли са?

Незнам в България как е но в повечето отрасли на икономията, западните фирми внасят технологии с високо роботизиране и местната работна ръка е достатъчно да има основно образование......

Хайтек индустриите все още не са ни заляли, най-много тези които са екозамърсяващи

Аз където работя сега не е нужно никакво образование на наемните работници. Взимаме под наем работници, които са регистрирани в 4 часа при газдата си, пътуват 2х по 3 часа, работят по-8–10–12 часа/ядрото което остана е около 5-9 души/. Преди години имахме постоянно около 20–30 ежедневно наръка. Сега ако дойдат 9–10 сме щастливи. И идват такива.....След 3 часа работа предпочита да излезе и седи в микробуса защото го "заболя кръстът" или му стигат тези пари които е заработил за 3 часа....И това са хора които и основно образование нямат....И ежедневно трябва да селектират, комисират плод и зеленчук по 4-5 камиона /от 33 палети/, на големите супери.

Така, че под кадри трябва да си помислим какво значи.....

Една вметка и пояснение

В половината или две трети от браншовете на  hi-tech индустриите (всъщност изключва  се само фармацията) , т.н. "ръчен труд" е много застъпен, всъщност секторът не би съществувал без него..

Не можеш да се построи реактивен  самолет или космическа ракета (вкл асемлирането, заводските проверки и тестове,), като се изполват роботи и ИИ. Изполват се хората, много и квалифицирани служители

Не може да се произведе апарат за ядрено-магнитен резонанс или друга научна апаратура като изполват роботи и ИИ. По същите причини, изполват се много и квалифицирани служители..

Hi-tech индустриите,без фармацията ( и голяма част тези в високият среден сегмент) имат нужда от армии от квалифицирани техниици, инженери (от проектанти, през технолози... до инженери по качество)

------------

Проблемът с "излишните хора" се проява с по-голяма сила при при нискотехлогичните производства и дейности.
В ниския сегмент , при нискотехногичните производства (а и в земеделието) по правило се върви към автоматизация/роботизация и изключване на ръчния труд и човешкия фактор - от бирени заводи без хора,.... до печатаници или плетачници без хора..

 

Може да се отвори бирена фабрика без хора

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 40 минути, Skubi said:

image.jpeg.b5ae95ead458f5b9675a208bd6a6c8a5.jpeg

Нещо такова ли имаш пред вид? Въпросът ми е колоко е там данък оборота? Защото тук не е показано отделно колко е мерверщайера...

Такива сметки би трябвало да се слагат на гига постери, да види народа.

 

 

Не се горещи, тези неюа не са отсега и не съм единственият дето знае. Данък оборота съм видял в някоя от другите две държави  от DACH

 

Да. Нещо такова :)

K2TFCPO9JYHFNBHGXFWLPBVG_999x999.jpg

Точно горното е това, за което говоря и 100 са 0,99 EUR. Това на снимката е от другата верига и под друга марка.

Долното май не е с пилешко

Sulz2.jpg

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, nik1 said:

Една вметка и пояснение

В половината или две трети от браншовете на  hi-tech индустриите (всъщност изключва  се само фармацията) , т.н. "ръчен труд" е много застъпен, всъщност секторът не би съществувал без него..

Не можеш да се построи реактивен  самолет или космическа ракета (вкл асемлирането, заводските проверки и тестове,), като се изполват роботи и ИИ. Изполват се хората, много и квалифицирани служители

Не може да се произведе апарат за ядрено-магнитен резонанс или друга научна апаратура като изполват роботи и ИИ. По същите причини, изполват се много и квалифицирани служители..

Hi-tech индустриите,без фармацията ( и голяма част тези в високият среден сегмент) имат нужда от армии от квалифицирани техниици, инженери (от проектанти, през технолози... до инженери по качество)

------------

Проблемът с "излишните хора" се проява с по-голяма сила при при нискотехлогичните производства и дейности.
В ниския сегмент , при нискотехногичните производства (а и в земеделието) по правило се върви към автоматизация/роботизация и изключване на ръчния труд и човешкия фактор - от бирени заводи без хора,.... до печатаници или плетачници без хора..

 

Може да се отвори бирена фабрика без хора

Например може и такаimage.jpeg.ac9dbf15cabf6a48fa85d97c80307fc0.jpeg

но може и така 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, Joro-01 said:

Аз за това се сетих, но реших да се поспра, заюото почнах да приличам на плювалмик и хейтър. Надявах де обаче някой да се сети, както и стана, благодаря ти!

На ниските нива всички сме хейтъри. От ниско не може да се плюе. Но пък и няма къде повече да се пада. Щом веднъж си бил подчинен, трябва да можеш да понесеш и като последица цялата помия от това. По закон всеки работодател е длъжен да пази достойнството на служителите си, а аз не срещнах един досега, който да каже, че е имал в екипа си свестни хора. Обичайната фраза е: "Той/тя какво ми направи..." Това, дето го пишем в автобиографиите си кой къде е работил, разни други подробности, семейно положение и т.н., е солиден автогол при репрезентативни отношения. Защото рекомендациите на бивши работодатели често са доста прецакващи. Като по този начин нарушават основното право на човек да си изкарва прехраната. А аз да ги питам какво отношение към работата ми има семейният статус? И защо трябва да ровят в живота ми да го разглеждат под лупа? Имаме или нямаме деца? Наше право със съпруга ми е да решим това. Не съм длъжна да давам подробности за личния си живот. Законът защитава и това мое право. При работа на срочен трудов договор служителят може да не иска да го поднови. Работодателят няма как да го задължи да остане на работа. Напълно законно служителят може да упражни и това свое право. А в такава ситуация трябва да имаме едно на ум, че никой не бяга от хубаво. Нали? Каквито и грешки да сме допуснали (всички допускат), има процедури за изправянето им. Ама колко ли ги знаят? Друг е въпросът, че където започна работа, все са се съдили, все решението не е било в тяхна полза, все имат да плащат. И там заминават заплатите ни - в блокираните сметки. И когато си обвързан с договор, искаш или не искаш, тръгваш да поправяш последиците от конфликта. Читави работодатели, читави колеги, които допълнително вгорчават живота. За да прекъсна отношения внезапно, значи имам основателна причина да го сторя. Никой не може да вирее в нездравословна среда. И никой не може да знае колко ми е било трудно. Някои хора от нашето обкръжение не можем да изберем, но имаме правото да избираме работодателите си. Каквито са те, такава е и икономиката ни.

Редактирано от insighting
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Joro-01 said:

Благодаря. Тези неща са възможни след като имаш постоянен трудов договор, както казахте. Докато нямаш - не. Предплатили сте два, а може би и три наема, предполагам. От региона най-вече зависи. Много се радвам, че сте успели!

Сключаш го за някакво време или там 3 медсеца предизвестие и така. Предполагам, че това е чист наем без включени услуги, т.нар. Kaltmiete (студен наем) и предполагам,че не е бил обзаведен (което според мене е добре).

Да, прав сте- калт мите, необзаведен с 2 предплатени наема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

68% от фирмите в България не могат да запълнят свободните си позиции

https://www.vesti.bg/bulgaria/biznesyt-e-izpraven-pred-rekorden-glad-za-kadri-6084268

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 54 минути, makebulgar said:

68% от фирмите в България не могат да запълнят свободните си позиции

https://www.vesti.bg/bulgaria/biznesyt-e-izpraven-pred-rekorden-glad-za-kadri-6084268

Ако искаш го постни или коментирай. Аз не ща да се съгласявам да си давам даниите на халшиви сайтове, само за да чета глупости.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Joro-01 said:

Ако искаш го постни или коментирай. Аз не ща да се съгласявам да си давам даниите на халшиви сайтове, само за да чета глупости. 

Резултатите са от проучване на "Менпауър”, цитирано от NOVA.

https://www.vbox7.com/play:0872631f3a

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Joro-01 said:

Ако искаш го постни или коментирай. Аз не ща да се съгласявам да си давам даниите на халшиви сайтове, само за да чета глупости.

 

68% от фирмите в България не могат да запълнят свободните си позиции. Най-трудни за намиране у нас са заварчици, програмисти, шофьори, финансисти и инеженери

 

Дори и това да отговаря на истината...

Заварчиците и програмистите са дефицитни кадри на пазара, и са сравнително добре платени, както всички други "дефицитни" кадри /стругари, багеристи, и много. други/ тук

Шофьори, финансисти и инженери - обаче има бол, много..(това може да се види и в статистиките)

Причините фирмите да не могат да си комплектуват щатоветете в тези специалности са ясни на всеки един от тези специалисти.. Мога да пиша дълги постинги, защо не искам повече да работя като инженер (и не работя в момента, а имам 25 стаж като инженер и то в частния сектор, в няколко компании) , но е безпредметно..

Не става дума само за мижаво заплащане, а най-вече за скапана фирмена култура от горе до долу, и от а до я, визирам индустрията, в моя случай.

Апропо, фирмената култура произхожда от общатата ни, и трудно може да се изгради нова и добра само от менаджерите, (когато те имат друга "добра" обща и фирмена култура)...Освен това, менаджерите са подложени на такъв стрес и натиск, че нямат въможности да вървят срещу течението (визирам тези които искат да подобрят фирмената култура).

В команията в която работих последно, (тя е в сектора на високите технологии и високата част на средните) в рамките на 2 години напуснахме всички ръководители на отдели с инженера насоченост, (R@D, крайно производство, лаборатории и качество, механика)  , след като властта беше сменена и директор стана  човек който не разбира и не се интересува нито от култура, нито от техническите им инженерните въпроси...   и човек които развали малкото "добра" култура. Защо  този човек стана директор?.. Много просто - защото е един от големите акционери , т.е стана директор поради принадлежмост, а не заради качествата си.. Типична соц-ком-андрешковска работа

Т.е. нещата са по-сложни от това което обикновения форумен потребител без позния си представя - че става дума само за пари.. НЕ

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, nik1 said:

 

68% от фирмите в България не могат да запълнят свободните си позиции. Най-трудни за намиране у нас са заварчици, програмисти, шофьори, финансисти и инеженери

 

Дори и това да отговаря на истината...

Заварчиците и програмистите са дефицитни кадри на пазара, и са сравнително добре платени, както всички други "дефицитни" кадри /стругари, багеристи, и много. други/ тук

Шофьори, финансисти и инженери - обаче има бол, много..(това може да се види и в статистиките)

Причините фирмите да не могат да си комплектуват щатоветете в тези специалности са ясни на всеки един от тези специалисти.. Мога да пиша дълги постинги, защо не искам повече да работя като инженер (и не работя в момента, а имам 25 стаж като инженер и то в частния сектор, в няколко компании) , но е безпредметно..

Не става дума само за мижаво заплащане, а най-вече за скапана фирмена култура от горе до долу, и от а до я, визирам индустрията, в моя случай.

Апропо, фирмената култура произхожда от общатата ни, и трудно може да се изгради нова и добра само от менаджерите, (когато те имат друга "добра" обща и фирмена култура)...Освен това, менаджерите са подложени на такъв стрес и натиск, че нямат въможности да вървят срещу течението (визирам тези които искат да подобрят фирмената култура).

В команията в която работих последно, (тя е в сектора на високите технологии и високата част на средните) в рамките на 2 години напуснахме всички ръководители на отдели с инженера насоченост, (R@D, крайно производство, лаборатории и качество, механика)  , след като властта беше сменена и директор стана  човек който не разбира и не се интересува нито от култура, нито от техническите им инженерните въпроси...   и човек които развали малкото "добра" култура. Защо  този човек стана директор?.. Много просто - защото е един от големите акционери , т.е стана директор поради принадлежмост, а не заради качествата си.. Типична соц-ком-андрешковска работа

Т.е. нещата са по-сложни от това което обикновения форумен потребител без позния си представя - че става дума само за пари.. НЕ

 

Става дума само за пари. За парите които се дават на специалистите и за парите с които се осигуряват.

Ако работодателя дава по 2000 евро на инжинера или на шофьора и ако ги осигурява на тавана, те със сигурност ще преглътнат някои дефекти от фирмената политика.

Шофьри има, ама никой не им дава в България заплати от по 2000 евро. Съответно те за 700 лв няма да се хванат на работа, а ще ходят по чужбина да пътуват по 3 месеца за истински пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 24 минути, nik1 said:

 

68% от фирмите в България не могат да запълнят свободните си позиции. Най-трудни за намиране у нас са заварчици, програмисти, шофьори, финансисти и инеженери

Дори и това да отговаря на истината...

Толкова еднакво мислим с тебе, че просто нямам какво да допълня. Ама то... за какво мислене говория, това е опит, преживяно е.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, makebulgar said:

Става дума само за пари. За парите които се дават на специалистите и за парите с които се осигуряват.

Ако работодателя дава по 2000 евро на инжинера или на шофьора и ако ги осигурява на тавана, те със сигурност ще преглътнат някои дефекти от фирмената политика.

Шофьри има, ама никой не им дава в България заплати от по 2000 евро. Съответно те за 700 лв няма да се хванат на работа, а ще ходят по чужбина да пътуват по 3 месеца за истински пари.

Губи ви се по-голямата картина- в компания със скапана култура в общия случай, няма как да се изкарат такива пари (говоря за моя бранш)..Тези компании никога не отиват в топа на производителнмост и печалби..(такива които позволяват образно казано шефа да идва с хеликотер, а служителите да си купуват нови коли)

Ооо боже, ако ставаше дума само за "някои недостъци" - с мед да полееш увеличената заплата..:)

Питайте някои от колегите ми, дали би се върнал в компанията, при същата култура .. /мен също ме търсиха преди два месеца и ми предлагаха по-висока заплата , познайте какво отговорих/

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, nik1 said:

Губи ви се по-голямата картина- в компания със скапана култура в общия случай, няма как да се изкарат такива пари (говоря за моя бранш)..Тези компании никога не отиват в топа на производителнмост и печалби..(такива които позволяват образно казано шефа да идва с хеликотер, а служителите да си купуват нови коли)

Ооо боже, ако ставаше дума само за "някои недостъци" - с мед да полееш увеличената заплата..:)

Питайте някои от колегите ми, дали би се върнал в компанията, при същата култура .. /мен също ме търсиха преди два месеца и ми предлагаха по-висока заплата , познайте какво отговорих/

 

Как да се обясни на номенклатурчик, който цял живот само е взимал, но не и давал, че в света на бизнеса кадрите решават всичко. Дали сталин ги е казал тези думи или не, това е истината. Важното е да се издават директивите, а пробите да изпълняват... Всяка една компания е организация и когато на управляващите я им липсват организационни способности, съответно това обединение/колектив се разпада и всеки се спасява поединично. Но прихватизаторите, докато се научат как да упрявляват частен бизнес и накрая нищо няма да остане от него. Просто такива са повечето управленски кадри.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Няма практически приложим начин в пазарна икономика, в която парите са капитал и произвеждат принадена стойност, заплатите да са по-големи от произведените стои и услуги /освен инфлация и хиперинфлация на самите пари/. Просто ако си простреш извън "чергата на произведеното" образно казано с парите "краката", пазарът ще ти ги отреже, ще обезцени самите пари.

Илюстрирам с цифри:

България

БВП произведена стойност на човек от населението:

1.jpg.94bdb930c9ed65e9318991502e60e0d0.jpg

Произведени стоки и услуги на човек за година8311 щатски долара по номинал. Това е "чергата" на възможните пари, включително за заплати, данъци и капиталови дълготрайни активи, всичко теоретично и реално възможно.

2.jpg.de5345f6dd92399bf98aab5a57ce61d9.jpg

Средна заплата 1107 лева месечно бруто, което е 535 долара по днешен курс х 12 е 6416 щатски долара годишно нетно, което е:

 

77 % от БВП на човек

 

В България се отделят около 19 % за капиталови разходи, обновление на машини и дълготрайни активи

Германия

3.jpg.d8b910e406651f5bccdb340705219e8f.jpg

БВП на човек от населението годишно 46 747 щатски долара

4.jpg.8600c30d9677d505ea5cd11f13cb8ec3.jpg

Средна заплата бруто 3803 евро бруто месечно, което в щатски долара годишно нетно е 31 880 щатски долара или

68 процента от БВП на човек

В Германия се отделят по 20.1 процента за капиталови разходи и дълготрайни активи

https://www.reinisfischer.com/average-salary-european-union-2018

Не съществува начин в природата на парите те да стават повече от стоките, на които съответстват, съществува такъв, но се нарича инфлация и хиперинфлация.

Увеличението на заплатите е скачен съд с увеличението на производителността, няма друг начин да стане. Ако се отделят повече за заплати при ниска производителност, това може да става единствено за сметка на по-ниски капиталови разходи за дълготрайни активи, което ще свали производителността. Единственият начин да се вдигат заплатите е да се произвежда повече.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 17 часа, новорегистриран2 said:

Как да се обясни на номенклатурчик, който цял живот само е взимал, но не и давал, че в света на бизнеса кадрите решават всичко. Дали сталин ги е казал тези думи или не, това е истината. Важното е да се издават директивите, а пробите да изпълняват... Всяка една компания е организация и когато на управляващите я им липсват организационни способности, съответно това обединение/колектив се разпада и всеки се спасява поединично. Но прихватизаторите, докато се научат как да упрявляват частен бизнес и накрая нищо няма да остане от него. Просто такива са повечето управленски кадри.

3 поколения сме откъснати от нормалното капиталистическо развитие  . Мисля че това главната причина управленската култура  да е ниска, като цяло в, поколението в средна възраст.. Което държи икономическата власт..

Може да се четат много и разични материали за това какво е добра огранизациона култура, какви са практиките (има и стандарти на IEC и ISO), но това според мен е все далече от "софтуера на ума" на средностистическия управленец на средна възраст.

А що се отнася до случайните елементи, попаднали в бизнеса поради принадлежност и връзки - то там дори и основните/ базови ценности може са объркани: Образно казано: истинския предприемач ще гледа да спаси компанията, (с работните места), а "случайният", най-вероятно ще каже "Колега/колеги, както вървят продажбите, може да се стигне дотам да затворим компанията, и да дадем сградите под наем", ...и казано "на ум" от същия, ..........."и на мен като голям акционер ще ми "капе" нещо за старините ми"

Преразказвам истински случаи от моя опит..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 8 минути, nik1 said:

3 поколения сме откъснати от нормалното капиталистическо развитие  . Мисля че това главната причина управленската култура  да е ниска, като цяло в, поколението в средна възраст.. Което държи икономическата власт..

Може да се четат много и разични материали за това какво е добра огранизациона култура, какви са практиките (има и стандарти на IEC и ISO), но това според мен е все далече от "софтуера на ума" на средностистическия управленец на средна възраст.

А що се отнася до случайните елементи, попаднали в бизнеса поради принадлежност и връзки - то там дори и основните/ базови ценности може са объркани: Образно казано: истинския предприемач ще гледа да спаси компанията, (с работните места), а "случайният", най-вероятно ще каже "Колега/колеги, както вървят продажбите, може да се стигне дотам да затворим компанията, и да дадем сградите под наем", ...и казано "на ум" от същия, ..........."и на мен като голям акционер ще ми "капе" нещо за старините ми"

Преразказвам истински случаи от моя опит..

 

 

 

Само да вметна, че ниската управленска култура се реплицира и сред по-младото поколение (няма на кой да се метнат).

Ти ги наричаш случайни елементи, ама те май не са, по-скоро са на постовете си по правило. Ти имаш такива примери, аз имам такива примери (не един, от първа ръка), хора на които вярвам са ми казвали... Когато фирмата е голяма (доеи да е чужда), става като държавна. Във малки фирми имам примери как работят за пенсионирани милиционери дето са на ключови позиции (някакви протекции вероятно осигуряват), любовницци и т.н.

Липсата на контрол, регулации, шветчийството, начина на мислене на дребно на сужителя / работника водят към сивия сектор, който пък създава условия да нещата да продължават о стария начин (положителна обратна връзка).

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...