Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 часа, Б. Киров said:

Няма практически приложим начин в пазарна икономика, в която парите са капитал и произвеждат принадена стойност, заплатите да са по-големи от произведените стои и услуги /освен инфлация и хиперинфлация на самите пари/. Просто ако си простреш извън "чергата на произведеното" образно казано с парите "краката", пазарът ще ти ги отреже, ще обезцени самите пари.

Илюстрирам с цифри:

България

БВП произведена стойност на човек от населението:

1.jpg.94bdb930c9ed65e9318991502e60e0d0.jpg

Произведени стоки и услуги на човек за година8311 щатски долара по номинал. Това е "чергата" на възможните пари, включително за заплати, данъци и капиталови дълготрайни активи, всичко теоретично и реално възможно.

2.jpg.de5345f6dd92399bf98aab5a57ce61d9.jpg

Средна заплата 1107 лева месечно бруто, което е 535 долара по днешен курс х 12 е 6416 щатски долара годишно нетно, което е:

 

 

 

77 % от БВП на човек

 

 

 

В България се отделят около 19 % за капиталови разходи, обновление на машини и дълготрайни активи

Германия

 

 

3.jpg.d8b910e406651f5bccdb340705219e8f.jpg

БВП на човек от населението годишно 46 747 щатски долара

 

 

4.jpg.8600c30d9677d505ea5cd11f13cb8ec3.jpg

Средна заплата бруто 3803 евро бруто месечно, което в щатски долара годишно нетно е 31 880 щатски долара или

 

 

 

68 процента от БВП на човек

 

 

 

В Германия се отделят по 20.1 процента за капиталови разходи и дълготрайни активи

 

 

https://www.reinisfischer.com/average-salary-european-union-2018

 

 

Не съществува начин в природата на парите те да стават повече от стоките, на които съответстват, съществува такъв, но се нарича инфлация и хиперинфлация.

 

Увеличението на заплатите е скачен съд с увеличението на производителността, няма друг начин да стане. Ако се отделят повече за заплати при ниска производителност, това може да става единствено за сметка на по-ниски капиталови разходи за дълготрайни активи, което ще свали производителността. Единственият начин да се вдигат заплатите е да се произвежда повече.

По принцип казваш верни неща и съм съгласен с повечето от казаното.

Тук обаче е въпрос на гледна точка, според мене. Така на калпак да се преценяа само заради това, че като цяло българия не произвежда, не съм съгласен. Заради ниската производителност нивото на заплатите е такова и поради това пък, фирмите не дават повече от два пъти средната за опр. длъжност.

Аз нямам вина, че шефът не иска да купи (инвестира във) машина / кола / компютър и трябва нещата да се вършат на ръка (с крака). Или пък, че няма пазар. Тогава да бачкам една година, па да ми даде дял, като юе следваме такава логика (Аз не съм личрическия герой нали, пример давам) Като няма пазар да не отваря бизнес. Не са малко тези, които продават навън. И ако съм добър стругар (CNC оператор) с език, вместо да се хващам да работя за 800 лв и да се очаква да дойда във фирмата със собствена CNC машина, (което няма как да стане), ще гледам да се лансирам навън.

 

Или пък приеммае, че си прав, добре, така трябва да е, страната ни е с нисък БВП, затова не трябва да се плаща. Тогава - във времето като не управляват, да се хващат за машините / кирките и да дерзаят.

При всички случаи имат избор.

 

Редактирано от Joro-01
Дълн. Грешки
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 113
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребители
Преди 32 минути, Joro-01 said:

Само да вметна, че ниската управленска култура се реплицира и сред по-младото поколение (няма на кой да се метнат).

Ти ги наричаш случайни елементи, ама те май не са, по-скоро са на постовете си по правило. Ти имаш такива примери, аз имам такива примери (не един, от първа ръка), хора на които вярвам са ми казвали... Когато фирмата е голяма (доеи да е чужда), става като държавна. Във малки фирми имам примери как работят за пенсионирани милиционери дето са на ключови позиции (някакви протекции вероятно осигуряват), любовницци и т.н.

Липсата на контрол, регулации, шветчийството, начина на мислене на дребно на сужителя / работника водят към сивия сектор, който пък създава условия да нещата да продължават о стария начин (положителна обратна връзка).

 

Трябват още 3 поколения, за да се промени "софтуера"..

Условно се приема,  че за 3 -те поколения се променя "софтуера" (в преобладаващата степен) - нагласите,ценостите, и светоусещането, след като условията са налице..

Или по общо казано след услвията като са се променили...В случая промяната е замяната на  административно-команданата икономика, политика и управление (тя има и елементи на феодализъм).. с капиталистическа и демократична..

Цитирай

Когато фирмата е голяма (доеи да е чужда), става като държавна.

Побългарява се..

С теб сме го коментирали - вижте форума на Sensata България (там пишат и инженери, и икономисти) , ...и могат да ви се изправят косите... 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 11 минути, nik1 said:

Побългарява се..

С теб сме го коментирали - вижте форума на Sensata България (там пишат и инженери, и икономисти) , ...и могат да ви изправят косите... 

 

+++ Пак със всичко - Ок

Да. Общо взето процесът е такъв - чуженците покзават как, обучават, вкарват правила и изчезват (нкоя година трае процесът), финито, в БГ ги няма. Идват инцидентно, като консултатни, заедно с одитори, чужди гости / идустриални шпиони / туристи / пиари и т.н.

След това - масово побългаряване, очевидно за разходите се постигат и добри резултати, чужденците не се месят (ако няма големи издънки) и така.

 

Много помниш, Ник

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 27 минути, Joro-01 said:

+++ Па със всичко - Ок

Да. Обюо взето просесът е такъв - чуженците покзават как, обучават, вкарват правила и изчезват (нкоя трае процесът), финито, в БГ ги няма. Идват инцидентно, като консултатни, заедно с одитори, чужди гости / идустриални шпиони / туристи / пиари и т.н.

След това - масово побългаряване, очевидно за разходите се постигат и добри резултати, чужденците не се месят (ако няма големи издънки) и така.

 

Много помниш, Ник

Точно!

Нали съм и одитор :).Всъщност не искам да одитирам - правя одити само при големи молби и навивки, и ако имам съмнения или виждания че нещата (някои от тях) са побългарени - предварително предупреждавам дипломатично,но пределено ясно местните шефове /на които трябва да представя докладите/ , че един вид ще си затварям очите за някои неща,..Ако им отърва, няма проблем - помагам..Ако не, да се оправят - както могат.

Имал съм и случаи да ми отказват, и после да ми реват и да ме връткат да им правя одит :) - пълна балканщина, нали се сещаш!

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, nik1 said:

Трябват още 3 поколения, за да се промени "софтуера"..

Условно се приема,  че за 3 -те поколения се променя "софтуера" (в преобладаващата степен) - нагласите,ценостите, и светоусещането, след като условията са налице..

Или по общо казано след услвията като са се променили...В случая промяната е замяната на  административно-команданата икономика, политика и управление (тя има и елементи на феодализъм).. с капиталистическа и демократична..

 

 

PS

Ще се коригирам

Приема се с условности, че се са необходими от 3 до 5 поколения за промяна на нагласите, ценостите, и светоусещането (в преобладаваща степен, в обществата като цяло) ,след като условията са се променили.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 8.07.2018 г. at 15:05, КГ125 said:

Ми да намалят заплатите !

Да намаляват заплатите на HR мениджърите всеки път, когато напусне служител. Та по този повод: бях кандидатствала за работа във финансова институция и отпаднах още при първоначалния подбор. Преди ден-два забелязах, че HR шефката на тази финансова група се е присъединила към нашата професионална във FB. Беше обявила свободна позиция за същата длъжност, за която кандидатствах преди. Учудих се, че за година и половина двама аналитици са напуснали. Не се въздържах да не я попитам по какви критерии съм отпаднала. Аз си мисля, че е заради вида на автобиографията ми - пратих тип 'лендинг', понеже не харесвам европейския образец, а и никой няма да чете 20 стр. Ако бях на нейно място, щях да съставя въпросник за конкретната длъжност и да го изпращам за попълване след представяне на CV-то. Чак тогава щях да взема решение кого да поканя на събеседване, а на другите да обясня причината, поради която не са били избрани. Така те ще имат възможност да поработят върху това. Персоналното внимание не отнема много време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, Б. Киров said:

Няма практически приложим начин в пазарна икономика, в която парите са капитал и произвеждат принадена стойност, заплатите да са по-големи от произведените стои и услуги /освен инфлация и хиперинфлация на самите пари/. Просто ако си простреш извън "чергата на произведеното" образно казано с парите "краката", пазарът ще ти ги отреже, ще обезцени самите пари. 

Не съществува начин в природата на парите те да стават повече от стоките, на които съответстват, съществува такъв, но се нарича инфлация и хиперинфлация.

Увеличението на заплатите е скачен съд с увеличението на производителността, няма друг начин да стане. Ако се отделят повече за заплати при ниска производителност, това може да става единствено за сметка на по-ниски капиталови разходи за дълготрайни активи, което ще свали производителността. Единственият начин да се вдигат заплатите е да се произвежда повече.

 

Киров, инфлацията е нещо друго, и не е това което си мислиш. Инфлацията не идва от свръхпредлагане на пари, а идва от повишаването на цените на продуктите в следствие на различни процеси като слабо производство, нелоялна конкуренция, манипулации на пазарите и т.н. Инфлацията влече след себе си нуждата от печатане на пари, но тя не се определя от повишеното предлагане на пари. Други са причините за инфлацията.

Държавата преспокойно може да печата повече пари и да ги дава като пенсии, като заплати на държавните служители и като помощи. Тези свежи пари няма да причинят инфлация, а единствено ще засилят търговията и производството. Показателен е примера с еврофондовете. Парите които се получават от тях не са получени от произведени стоки и услуги и се вливат директно в икономиката, като не причиняват инфлация, а стимулират икономиката, търговията и производството. Същото е положението с всяка забогатяла петролна държава, при която парите идват като изведро и стимулират икономиката и всичко в държавите.

Увиличението на заплатите е напълно възможно и без да се пипат капиталовите разходи. Просто фирмите трябва да си намалят печалбата и луксозните разходи. В миналото ниските заплати са принудили работниците да създадат профсъюзите и да принудят работодаделите да дават повече пари, да намалят работното време, и т.н. Работодаделя никога няма да се съгласи да вдигне заплатите, тъй като губи печалба. И затова трябва профсъюзите или държавата да притискат работодателите. Проблема не е в производителността, а е в това, че работодателите искат максимална печалба, и ако можеха биха произвеждали с роби. Номера с фалшивата ниска производителност е опит на работодателите да оправдаят поддържането на ниски заплати.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 42 минути, makebulgar said:

Държавата преспокойно може да печата повече пари и да ги дава като пенсии, като заплати на държавните служители и като помощи.

Може. Но не го прави, първо защото има валутен борд, връзване за еврото, което и обяснява защо не се отразяват инфлационно парите по европрограми, и второ, защото все пак в държавата има грамотни икономисти, на които им е пределно ясна азбучната истина какво става, когато масата пари М1 надхвърли стойността на произведените стоки и услуги в държавата - става това, което се случи зимата на 1997 година:

4.jpg.dd3aedb4e970152c9ea7cc801b7a72a0.jpg

Може и да не си спомняш, но заплатата беше 30 лева /реални по днешен курс/, пише го и в текста над графиката, а човек можеше да си купи примерно 30 хляба и 30 кисели млека с тези 30 лева, и хората тичаха сутринта до чейнч-бюрото да си обменят получените левове в долари и марки, за да не станат наполовина следващия ден.

Преди 4 часа, Joro-01 said:

По принцип казваш верни неща и съм съгласен с повечето от казаното.

Тук обаче е въпрос на гледна точка, според мене. Така на калпак да се преценяа само заради това, че като цяло българия не произвежда, не съм съгласен. Заради ниската производителност нивото на заплатите е такова и поради това пък, фирмите не дават повече от два пъти средната за опр. длъжност.

Аз нямам вина, че шефът не иска да купи (инвестира във) машина / кола / компютър и трябва нещата да се вършат на ръка (с крака). Или пък, че няма пазар. Тогава да бачкам една година, па да ми даде дял, като юе следваме такава логика (Аз не съм личрическия герой нали, пример давам) Като няма пазар да не отваря бизнес. Не са малко тези, които продават навън. И ако съм добър стругар (CNC оператор) с език, вместо да се хващам да работя за 800 лв и да се очаква да дойда във фирмата със собствена CNC машина, (което няма как да стане), ще гледам да се лансирам навън.

 

Или пък приеммае, че си прав, добре, така трябва да е, страната ни е с нисък БВП, затова не трябва да се плаща. Тогава - във времето като не управляват, да се хващат за машините / кирките и да дерзаят.

При всички случаи имат избор.

+ Съгласен съм и тази гледна точка се нарича "свободен избор" - дали да си продадеш стоката работна сила в България или на някакъв друг трудов пазар, където ще получиш по-добра цена за нея.

Ако погледнем не от лична гледна точка, нещата изглеждат така с цените на работния труд /средна работна заплата/ и производителността на този труд:

1.thumb.jpg.ba572e9c43918ee4ceeaf17615693b11.jpg

2.jpg.2704d472e01edb1766a3a2ccf7d02c72.jpg

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B0_%D1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BD%D0%B0_%D0%B7%D0%B0%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%B0

Това е по данни на НСИ:

 

650 лева е била средната заплата през 2010

1077 лева е първото тримесечие на 2018-07-09

Ако сега вземем за база производителността на труда през 2010 и го сравним с тази днес имаме:

3.jpg.e7dea9272a44c0f6110211ad28dec2e1.jpg

Производителността на труда е нараснала на 119 % в сравнение с базовите 100 през 2010, и това е добре на фона на другите държави, както е видно

Но, заплатите са нараснали със 165 % от 650 на 1077 /тук вече си личи, че удряме гредата и трендът е надолу/

119 % производителност или имаме 45 % изпреварване на заплати към производителност, това е много голяма разлика

Както се казва, това е макро-картината, а дяволът винаги е в детайлите, а те са в структурата на икономиката и организацията й, но е много голяма тема, за да я нищим тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 часа, nik1 said:

Побългарява се..

С теб сме го коментирали - вижте форума на Sensata България (там пишат и инженери, и икономисти) , ...и могат да ви се изправят косите... 

 

ПС

Цитирам едно добре написано мнение въпросната "побългарена компания" от сайта на bgrabotodatel.com, което илюстрира "нексуса"

Мнението според мен "кърти мивки", както се казва , а и може да влезне в учебниците по организационна и обща култура :)

https://bgrabotodatel.com/company/9627/page:8

 

Цитирай

 

Анонимен

07.10.2016

1 2 3 4 5

-10 точки (това е оценката написалия коментара за Компанията)

 
виж подробна оценка

Ако се чудите дали да започнете работа тук и парите са мотиватор, нямате елементарна бизнес култура и имате желание да работите извънредно без това да се заплаща - вие сте на правилното място!
Като цяло във фирмата (както в много други) има както хора, които цял ден се чудят какво да правят, за да стане 17:30, така и такива, за които 12 часа работа на ден пак не е достатъчна за задачите им. Търсят се хора, защото много напускат, няма кой да поеме задачите и останалите се претоварват. Когато това се дискутира с мениджмънта - такъв е живота... виновни са потенциалните кандидати, конкуренцията, американците, системата... (извънземните?!). Колкото и да си работите от вкъщи или на работа допълнително - компенсация като пари или почивка (не дай си боже!) няма. Ако се разболеете бивате помолени да работите от вкъщи поне. Ако сте в планирана отпуска има 2 варианта 1. Спешните неща ги работите в хотела по някое време или 2. Като се върнете всичко за този период ви залива и работите извънредно, за да наваксате. Ако сте командировка - в хотела си работите... до 11,12,1 през нощта - колкото можете. За компенсации отново не говорим - това е мръсна дума. За помощ - още по-малко. Следващо правило - всичко е за вчера (поне!). Приоритизация липсва... Няма нещо, по което да се работи и да не е ама наистина много, много спешно - представете си спешното отделение на болниците. Покрай тук-там свестните и интелигентни колеги изобилства от индивиди, които се чудиш какво правят предвид, че не могат нито на български (камо ли на английски) да пишат и да говорят. Във всяко второ изречение е замесена нечия майка, леля, баба... Друга мръсна дума е "отговорност". Всъщност тя не се използва, защото единственото общо между всички е груповата безотговорност. Промените не се харесват - "аз това си го правя така от 10 години" е лозунга на повечето хора.
За да работите и да се впишете в колектива трябва да сте: 1. Луд; 2. Олигофрен 3. Малоумен или 4. Никъде другаде да не ви искат. Лично аз се причислявам към първите.
За мениджмънта ще се въздържа от коментар, защото просто няма смисъл...

Ако все пак ви се работи - feel free. Както се казва, няма правилно и грешно има само добър или лош опит.

 

 

 

Още две мнение написани в по-народен стил и език, които според мен са интересни и показателни за културата ни:-обща и на работното място

 

Цитирай

 

Анонимен
настоящ служител

30.12.2016

1 2 3 4 5

-24 точки

 
виж подробна оценка

Работя там от 6 месеца и се каня да напускам скоро. Машините се развалят непрекъснато, техниците не смогват, а и не всички разбират точно от такава техника. Съответно операторът ги вика през 15 минути и това го бави. На следващата смяна на оперативката, когато те попитат защо си направил само толкова и ти започнеш да обясняваш, започва едно нагло крещене в лицето ти от страна на "ръководителя":"Нямаш никакво оправдание, нямаш никакво оправдание." И така докато ти млъкнеш. Нахвърляли са много тъмносини престилки, т. е. шефове, прекалено много и повечето хора без никакъв ценз и с интелект на точката на замръзване. На шкафчетата е голямо бутане поради малкия им размер и теснотията, нямаш време и възможност да се облечеш спокойно на тръгване и после се потиш на една дъъълга опашка, където охраната проверява всеки отделно. Положили са усилия да разпределят шкафчетата така че да са от различни смени и да не се засичат много хора на едно място, и пак е трудно. Прословутите бонуси, както се очакваше, ги дадоха 2 месеца и после започнаха да си намират оправдание да не ги дават,най-често, че имало много клиентски връщания...На автобусите е пълен хаос, често се стига до скандали, защото всеки спира където му е кеф и хората се объркват понякога в кой автобус трябва да се качат и се налага да слизат хора и да се преразпределят.От тези 6 месеца само в 2 получих що годе добри пари, иначе 530, 540 лева, плюс 60 лева купони. За някакъв друг вид работа на някой може да му се стори и много добра заплата, но тук си на 3 смени, сутрин ставаш за първа в 4, прибираш се в 3 следобяд, не знаеш на кой свят си от системно недоспиване...и накрая 300 евро, ай....

 

 

 

 

 

 

 

Цитирай

 

Вече на свобода
бивш служител

28.08.2016

1 2 3 4 5

0 точки

 
виж подробна оценка

Сенсата Пловдив е фирма на абсурда. Нямат елементарна организация на производството. Началниците се назначават по-втория начин - приятели, роднини и т.н. Единствено ги вълнува, какви служебни коли ще карат и коя селска пръчка да ....( желаещи много ).Нова фирма със стари машини. Производството за сега експериментално, а за реалното никой не знае кога. Всичко е на принципа, "Една жена ми каза на пазара....". Стартова заплата 710 лв., бруто за работа на 3 смени при сумирано отчитане на работно време и нощен труд + 25 ст. на час !? Подписваш един куп декларации, с който е отказваш от всякакви права. Могат да те въртят както си искат и след това да се оплакваш на арменския поп. Наемат се работници от кол и въже. Скоро време ще наемат и "специалисти" от "Столипиново" и "Шекер махала". Ваучери за храна- според броя работни дни. Общия трудов стаж се признава, което е добре за тези с по 10-20 години трудов стаж. Обещават бонуси, но за сега всичко е мираж. Дават ти безплатни напитки - кафе, айрян и сок. Храната в стола е хубава, но е скъпа за масовия работник. Почивките са 2 по 10 мин. и една 30 мин. Работи се в така наречените "чисти стай" - нямат прозорци, постоянна температура и влажност на въздуха. Влиза се със специален скафандър, ръкавици, маска, гривна за ръката и обувки. Почивката от 10 минути ти минава в обличане и събличане. Човек, не може да изпуши и една цигара, защото мястото за пушене се намира извън завода. Да отидеш до тоалетната е мисията невъзможна. Няма кой да те обучава, защото всички сте нови работници.Операторите на машините имат толкова бумащина, че се скъсват от писане. Машините се чупят постоянно и бълват голени количества брак, за което естествено е виновен оператора. Поддръжката тепърва се обучава и нищо не разбира от машините. На микроскопите е голям ужас - всичко което се произвежда се гледа по няколко пъти, а това са хиляди бройки. В края на работния ден очите те болят и не знаеш на кой свят си. Уважение - няма такова. Началниците ти крещят и избиват комплекси най редовно. Работната среда е високо токсична - лицемерие, доносници, интриги, клюки, шуробаджанащина и всеки гледа да забие нож в гърба другия.Има и свестни колеги, но са малко. Потенциал за развитие - само за наши хора. Всеки който има врене и нерви за губене да заповяда ще го наемат веднага на работа !? Високо технологична фирма с ниско квалифициран персонал и ниски заплати. СМЯХ !!!Дерзайте, о Вий роби на труда!

 

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Б. Киров said:

Може. Но не го прави, първо защото има валутен борд, връзване за еврото, което и обяснява защо не се отразяват инфлационно парите по европрограми, и второ, защото все пак в държавата има грамотни икономисти, на които им е пределно ясна азбучната истина какво става, когато масата пари М1 надхвърли стойността на произведените стоки и услуги в държавата - става това, което се случи зимата на 1997 година: 

Тоест инфлацията се контролира не с постъпването на повече пари и със забогатяването на населението, а се контролира със мерки като валутния борд, с прикачането на лева към еврото и други подобни. По-големия паричен поток следствие на еврофондовете и печатане на пари от държавата се компенсира много лесно с повишаване на производството на продукция или с вноса й. При липсата на производство и внос съответно ще се появи инфлация, но причината за нея ще е слабото производство и внос, а не наличието на повече пари.

През 1997 година инфлацията не беше следствие от наличието на много пари, а беше следствие от свиването на производството заради вътрешни и външни фактори, както и заради банкови манипулации направени от кредитни милионери в това число  банкери и политици. В следствие на тези неща държавата тогава беше принудена да печата повече пари. Не печатането на повече пари доведе до инфлацията!

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Печатането на пари без покритие води до инфлация..

Нарастването на парите без покритие води до поскъпване на цените на стоките и услугите..

Ако нарастването на парите без покритие водеше до повишаване на потреблението и производството, то... вероятно бихме създали вечен двигател..

Не знам

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Прикачването на лева към марката тогава беше усмирителна риза за безумната политика на БНБ да печата непокрити със стоки и услуги хартии, които не бяха пари, а доверителни разписки за кредитните милионери, измиващи кражбата на реални пари, просто не ми се връща към онзи кошмар.

Забогатяването на една национална икономика, респективно участниците в нея, може да стане само по един единствен начин - да се произвеждат повече стоки и услуги, остойностени с еквивалентно количество парични знаци, парите са стока, еквивалент на всички останали стоки, ако ги увеличиш повече от общата маса на другите стоки, стойността им пада, това е елементарно, с тях можеш да си купиш по-малко, това се нарича инфлация и води към бедност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И какво е това покритие на парите!!??!! Обаснете? Ако спечеля от тото в Мексико 10 милиарда долара и ги донеса в България и почна да ги харча за имоти, ако ги раздавам на бедните пенсионери, и ако ги инвестирам в покупка на производствени машини, това до инфлация ли ще доведе или до ръст на икономиката!?

Наличието на повече пари води до повишаване на цените ЕДИНСТВЕНО когато производството не може да се справи с търсенето. В днешно време при неограничения внос който може да бъде осъществяван на ниски цени, дори и 100 милиарда лева да напечата БНБ и да ги пусне като помощи, пенсии и заплати, няма да се появи никаква инфлация, тъй като вноса на евтини продукти и услуги ще ограничи покачването на цените.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 26 минути, makebulgar said:

И какво е това покритие на парите!!??!! Обаснете? Ако спечеля от тото в Мексико 10 милиарда долара и ги донеса в България и почна да ги харча за имоти, ако ги раздавам на бедните пенсионери, и ако ги инвестирам в покупка на производствени машини, това до инфлация ли ще доведе или до ръст на икономиката!?

Дай боже да спечелиш! ако донесеш 10 милиарда долара от тотото в Мексико, ти ще бъдеш най-големия инвеститор в България, защото внасяш произведени в Мексико стоки, остойностени с мексиканска валута, която има определена котировка на валутния пазар спрямо другите валути; ако обаче отпечаташ 10 милиарда лева без покритие от стоки и услуги, това веднага ще се отрази на валутния курс на българския лев и той ще падне драстично, тоест ще предизвикаш хиперинфлация и няма да можеш да купуваш от международните пазари нито суровини, нито стоки на предишните цени, а на много по-високи за обезценените си левчета, което вероятно ще доведе и до мараториум по плащанията на всички дългове и фалит на държавата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Доколкото разбирам идеята ви е да печатаме колкото ни се иска на "душата" както се казва,  левове и с тях да си "угаждаме" (както се казва), внасяйки стоки при курс 1 лев ,равен на 0,51 евроцента?

Правилно ли разбирам?

 

http://www.referati.org/pravilata-na-valutniq-bord/21464/ref

Валутният борд е вид квази-златен страндарт

В момента нашата валута- левовете ни, имат покритие от т.н резервна валута, за да запазим и гарантираме същия курс (гарантира го централната ни банка, нашата) при печатане на нови емисии левове, ние трябва да я имаме налична тази резервна валута насреща, в трезора.

Така че всеки които има левове , например чуждите износители за България,  да може да  смени левовете по фиксирания курс

Казано по просто - няма как да стане да стане по тарикатския начин,  да си печатаме колкото искаме левове, когато сме във валутен борд..

 

ПС

Отпадането на валутния борд не променя играта.

Левовете ни биха се обезценили при печатане на количества, които нямат покритие със стоки и услуги!

(Не знам какво не се разбира тука и за какво се спори)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
1 hour ago, nik1 said:

ПС

Цитирам едно добре написано мнение ...

Дали говорим за високотехнологично предприятие или за добивната индустрия (макар и с /уж/ добре плащаща чужда фирма) е все тая. Аз ще спестя коментари за бившия работодател, иначе щяха да са в нози дух. Минало и затворени врати.

 

В Сенз. София преди 2 месеца (вече като фрийленсър) тествах един шейкър дето не се държеше адекватно. Диагнозата ми се потвърди от други на другия ден с друг тест. Аз не можех тогава, но казах по телефона как да направят тест. уредче за еталонно напрежение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 минути, nik1 said:

Левовете ни биха се обезценили при печатане на количества, които нямат покритие със стоки и услуги! 

Говорим за печатане на пари, без значение дали са левове, евро или долари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 4 минути, makebulgar said:

Говорим за печатане на пари, без значение дали са левове, евро или долари.

??

Всички "новонапенапетани" пари /валути/ които нямат покритие със стоки и услуги се обезценяват, няма значение как се казват..

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, nik1 said:

Всички "новонапенапетани" пари /валути/ които нямат покритие със стоки и услуги се обезценяват, няма значение как се казват.. 

Ако за новонапечатаните пари се намерят стоки и услуги които да бъдат купени, те ще имат покритие. Тоест повишаване на производството и внос ще доведат до покриване на парите. По този начин се стимулира икономиката. И затова американците постоянно си печатат долари.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 34 минути, makebulgar said:

Ако за новонапечатаните пари се намерят стоки и услуги които да бъдат купени, те ще имат покритие.

И какво следва от това? Че като махнем валутния борд, напечатаме 100 милиарда лева, раздадем ги и ще станем с 50 милиарда евро по-богати?

На мен не ми се връзва - няма какво друго да ви кажа..


Имате си виждане, добре..

----------------

Цитирай

И затова американците постоянно си печатат долари.

..Но чехите и индииците не..

Американците  предлагат още един вид  "услуга" и покритие...  и това е стабилността  и доверието в тяхната държава, икономика  и  финансова система..

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цените на пазара не се определят от това колко пари имаме, а се определят от търсенето. Ако на хората от днес пенсиите им рязко се променят от 300 лв на 1000 лв, но те си пестят парите и си купуват не домат за 2.00 лв, а си купуват домат за 1,80, то цените на доматите няма да се качат, и съответно няма да има инфлация.

 

 

 

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 29 минути, makebulgar said:

Ако за новонапечатаните пари се намерят стоки и услуги които да бъдат купени, те ще имат покритие. Тоест повишаване на производството и внос ще доведат до покриване на парите. По този начин се стимулира икономиката. И затова американците постоянно си печатат долари.

Сигурно си по-млад и не си спомняш Жан Виденово време. Този к*р вече го ядохме. Хлябът струваше малко над дневната надница / ставка на учител и доктор. Няма да ти хареса, можеш да ми вярваш.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ники, имам сериозен въпрос към теб. Не се заяждам, нито те бъзикам. Възползвам се от това, че знаеш повече от мен за да ми отговориш на въпрос който ме мъчи. Говориш за токсична работна среда, за малки заплати и прочее. Нещата са много зле. Това е първата аксиома. Втората е, че хората не са идиоти. Щом собственика поддържа тази политика, значи тя му е по изгодна от западната. Постоянно говорим колко добре работи западната бизнес система. Богатите хора в България не са идиоти, нито живеещи в затворена кутия. Тоест те умишлено поддържат тази политика. Третата аксиома. Никой не бяга от хубавото. Защо нашите олигарси бягат от хубавото? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Не съществува начин в природата на парите те да стават повече от стоките, на които съответстват, съществува такъв, но се нарича инфлация и хиперинфлация.

Инфлацията не е ли цената на пълната заетост? Не парите предизвикват инфлациите (те са 6 вида), а търсенето и предлагането.

 

Цитирай

Увеличението на заплатите е скачен съд с увеличението на производителността, няма друг начин да стане.

 

При социалната пазарна икономика заплащането е на взаимноизгодно ниво. В резултат на това е установена минимална работна заплата, под която не трябва да се пада. При една полиполистична конкуренция нормата на заплащането вече зависи от търсенето и предлагането на работна сила. Тук равновесната заплата е от значение. Имаме класическа ситуация, според учението за свободната пазарна икономика на Адам Смит и Давид Рикардо.

Във време на малко търсене обаче заплатите падат до жизнения минимум или под него и настъпва масов глад и нещастия. Повишаването на жизнения стандарт предизвиква желание за повече свободно време. По-високите разходи за заплати намаляват печалбата. В резултат на това предприемачите са принудени да преразгледат някои свои планове за инвестиране и да се откажат от тези проекти. А ако това не може да се случи, то те започват да увеличават цените на продаваните стоки, за да запазят квотата на своята печалба. Прав сте, че при огромни заплати и ниска производителност, с голям черпак не става да се гребе от миниатюрна тенджерка. :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 2 минути, Joro-01 said:

Сигурно си по-млад и не си спомняш Жан Виденово време. Този к*р вече го ядохме. Хлябът да струва малко над дневната надница / ставса на учител и доктор. Няма да ти хареса, можеш да ми вярваш.

Аз го помня). Бяха едни огромни банкноти като чаршафи.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...