Отиди на
Форум "Наука"

Обрязването при християнството


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте, интересувам се от религия и по специално от християнството. Християнството е млада религия възникнала някъде в 1 век пр.Христа, знае се че има много по древни религии от християнството, някой дали знае в трактовките на хиндуизма или античната древногръцка политеистична религия да фигурира обрязването като религиозен обичай? та въпроса ми към теолозите по християнство тук, е  - как е възникнало обрязването като обичай в християнството, и защо не всички християни го практикуват, и дали в библията пише че християните трябва да се обрязват или да не ядат свинско.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

В библията пише. Обаче един тип, дето никога не е виждал Исус се самообявил  за християнин и казал и да не им пука какво пише. Оттогава наистина не им пука.

 

А древните гърци са смятали обрязването за гнусен варварски обичай. И са яли свинско.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Християнството възниква като реакция срещу жреческта прослойка на юдеите която контролирала храмовете и приходите от дарения в тях. Реакцията била от юдеи за които арамейския или юдейския не бил майчин език. Те били поколение на преселници в градове като Антиохия и Ефес, където основен език след империята на Александър станал гръцкия. Тези гръкоезични юдеи вече не се придържали към каноните на религията и били възприели много от елинските обичаи. Реакцията била срещу опитите на равините да вкарат в правия път тези грешници. И се появява историята за Христос така, че да отпадне нуждата от равините. Съответно отпада нуждата и от ритуалите на старата система, в това число и обрязването. Тези гръкоезични юдеи пишат Новия завет на гръцки. И вкарват в него един куп стари легенди и митове от други религии (особено от египетската и от слънчевата), така че да придадат на Христос нужната божественост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Деяния 15 глава

"

19 Затуй, аз съм на мнение да не отегчаваме тия измежду езичниците, които се обръщат към Бога; space.gif
20 но да им пишем да се въздържат от оскверненията чрез идоли, чрез блудство и чрез ядене удавено и кръв.

"

https://biblia.bg/index.php?k=44&g=15&tr1=1

Ако не бяха така решили, тогава пораждащата се нова религия, щеше да си остане една маргинална сектичка на мнозинсвото други еврейски възникнали и изчезнали в историята. С това, че отхвърлят обрязвянето като задължително членство в католицизма, дават огромен тласък на гойовете да приемат новото еврейско/гръцко учение, вяра.

Обрязването остава само там където по-обичай си е било популярно, например коптите. 

Интересно, че мъжете от английският престол традиционално биват обрязани....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 2 часа, makebulgar said:

Християнството възниква като реакция срещу жреческта прослойка на юдеите която контролирала храмовете и приходите от дарения в тях. Реакцията била от юдеи за които арамейския или юдейския не бил майчин език. Те били поколение на преселници в градове като Антиохия и Ефес, където основен език след империята на Александър станал гръцкия. Тези гръкоезични юдеи вече не се придържали към каноните на религията и били възприели много от елинските обичаи. Реакцията била срещу опитите на равините да вкарат в правия път тези грешници. И се появява историята за Христос така, че да отпадне нуждата от равините. Съответно отпада нуждата и от ритуалите на старата система, в това число и обрязването. Тези гръкоезични юдеи пишат Новия завет на гръцки. И вкарват в него един куп стари легенди и митове от други религии (особено от египетската и от слънчевата), така че да придадат на Христос нужната божественост.

От градове като Тарс, бих казал. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Thorn said:

От градове като Тарс, бих казал. :)

Възможно е. За събитията в Антиофия и Ефес пише З.Косидовски в Библейските или Евангелски сказания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както разбрах, обрязването при християните не е задължително, забраната за консумацията на свинско месо също не е задължителна. В библията пише ли, че не трябва християни да консумират свинско месо, и трябва да се обрязват?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, krapetz said:

Както разбрах, обрязването при християните не е задължително, забраната за консумацията на свинско месо също не е задължителна. В библията пише ли, че не трябва християни да консумират свинско месо, и трябва да се обрязват?

Толкова ли не можеш да намериш една библия да прочетеш, а ако те мързи иди при някое отче да те светне

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, JImBeam said:

Толкова ли не можеш да намериш една библия да прочетеш, а ако те мързи иди при някое отче да те светне

Hе нужно. Сложих му цитатът от деянията на Апостолите ама кат не ме чете.....кво да го правя?😉

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, JImBeam said:

Толкова ли не можеш да намериш една библия да прочетеш, а ако те мързи иди при някое отче да те светне

Не става въпрос само да го прочетеш, то да четат могат много хора.Не е достатъчно отчето да те поръси със светена вода за да ти светне.

 

Преди 6 часа, Skubi said:

Hе нужно. Сложих му цитатът от деянията на Апостолите ама кат не ме чете.....кво да го правя?😉

Това не е отговор.

 

Преди 20 часа, krapetz said:

Както разбрах, обрязването при християните не е задължително, забраната за консумацията на свинско месо също не е задължителна. В библията пише ли, че не трябва християни да консумират свинско месо, и трябва да се обрязват?

Това е въпросът на krapetz.

On 30.10.2018 г. at 0:32, Skubi said:
19 Затуй, аз съм на мнение да не отегчаваме тия измежду езичниците, които се обръщат към Бога; space.gif
20 но да им пишем да се въздържат от оскверненията чрез идоли, чрез блудство и чрез ядене удавено и кръв.

Виж сега Скуби,човекът пита трябва (или не трябва)християните да консумират свинско месо.

Цитата който си дал засяга не християните, а езичниците.Те трябва да се въздържат от "ядене удавено и кръв".

Значи krapetz пита за християните, ти му отговаряш за езичниците.

 Според мен езичниците могат да си хапват месце, стига да го измият от кръвта.Защото де факто се забранява яденето на кръв, а не на месо.

Въпросът е сложен, но хубавото е, че всеки може да го тълкува в зависимост колко е гладен и яде ли му се месо.

При юдаизма и исляма консумирането на свинско месо е проблем.

Открит остава и въпросът дали според църквата, може да се консумират генно модифицирани продукти.

ГМ свиня и говедо са създадени от човека.Генно модифицираните не са упоменати  в библията, Бог е  забранил само свинята която той лично е направил.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, vvarbanov said:

Не става въпрос само да го прочетеш, то да четат могат много хора.Не е достатъчно отчето да те поръси със светена вода за да ти светне.

 

Това не е отговор.

 

Това е въпросът на krapetz.

Виж сега Скуби,човекът пита трябва (или не трябва)християните да консумират свинско месо.

Цитата който си дал засяга не християните, а езичниците.Те трябва да се въздържат от "ядене удавено и кръв".

Значи krapetz пита за християните, ти му отговаряш за езичниците.

 Според мен езичниците могат да си хапват месце, стига да го измият от кръвта.Защото де факто се забранява яденето на кръв, а не на месо.

Въпросът е сложен, но хубавото е, че всеки може да го тълкува в зависимост колко е гладен и яде ли му се месо.

При юдаизма и исляма консумирането на свинско месо е проблем.

Открит остава и въпросът дали според църквата, може да се консумират генно модифицирани продукти.

ГМ свиня и говедо са създадени от човека.Генно модифицираните не са упоменати  в библията, Бог е  забранил само свинята която той лично е направил.

Да, точно това питам и никой смисленно не ми отговори, освент ти но само частично. Значи християнството забранява свинското за християни, и кърваво месо също, аз съм чувал от пастори едни казват че не било забранено за християни да ядат свинско но забраняват кърваво месо ( такова с кръв по него, недоопечено, алангре му викат и е много вкусно) други пастори твърдят че абсолютно се забранява свинско за християни, точно както е забранено консумирането на свинско и колбаси със свинско, от корана. А за обрязването не даде никакъв отговор, пак питам, вярно ли е, че в библията пише, че християни трябвало да се обрязват също като мохамедани? или това си го измислят някои неортодоксални християни тълкуващи погрешно библията?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, krapetz said:

 

 

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 37 минути, krapetz said:

Да, точно това питам и никой смисленно не ми отговори, освент ти но само частично.

Тия въпроси никога не са ме интересували.За това не мога да ти кажа.

Има обаче различни християнски църкви, секти, клонове,...чиито обичаи се различават.Някои се придържат много строго към ограниченията и забраните, а другите я карат по свободно.

 До колкото зная, православните християни,католиците и протестантите не подлежат на санкции при употребата на свинско месо.Ограничението важи само по време на пости.

Юдеите имат наложена забрана за свинско.

п.п.То имаше тука специалисти по различни религиозни въпроси, но много ги тормезеха и те рядко се мяркат сега насам.Останаха само такива като мене дето не се интересуват от религия и разни тролове.

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

След като ме критикувахте....

Затова сложих цитатът от деянията, защото там фигурира това, което дава възможност на католическата секта да почне да се развива....

Обрязването не е възникнало...напротив....

Тоест то е отхвърлено....Но например при коптите и до ден днешен е на практика....

За месцето пък само душено и кърваво не позволява...Породи или копита не споменават апостолите....

Но като ме мъмрите....

С толкова конкретен въпрос "В библията пише ли, че не трябва християни да консумират свинско месо, и трябва да се обрязват?" който по-рано беше малко по-различен

"та въпроса ми към теолозите по християнство тук, е  - как е възникнало обрязването като обичай в християнството, и защо не всички християни го практикуват, и дали в библията пише че християните трябва да се обрязват или да не ядат свинско."

Значи ако го вълнува толкова този въпрос защо не прочете Бибилията и-или попита  компетентно лице....Понеже кратетцз пише, че е слушал пастори/тоес светци, значи не някойси сектански изроди/ защо не ги попита. Те са обучени, грамотни хора...😉

СМСМ

 
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ок, обяснявам. В стария завет, т. е. еврейската библия, има изрична забрана за папкане на прасешко и изрично задължение да си с клъцната пишка. Но за евреи.

Като се родила новата еврейска секта на почитателите на Исус, нищо от това не е официално променяно. Така и така евреите били вече с клъцнати пишки и така и така не ядели свинско. Обаче гуруто на сектата бил казал да проповядват на всички народи и те почнали да проповядват и на неевреи. И тук станало проблем. И тогава едни новоприсъединил се към сектата хитрец, който никога не бил виждал гуруто наживо и явно е бил скаран с повечето му ученици, си позволил да прави произволни несъгласувани промени в учението. И казал споко, муайте свинско и си пазете кожичката на паламарките, като ги смятате за толкова ценни. И християните неевреи така и направили. А християните евреи практически изчезнали след първото и второто еврейско въстание и това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

А ако трябва да сме точни, все пак си направили конгресче, въпроснят се похвалил колко много езичници е присъединил към сектата и как ще ги изпусне ако ги кара да спазват всички еврейски тъпотии и тогава шефовете на сектата казали, че е важно езичниците да верват и толкова. Могата да не се клъцкат и да хапват всичко, стига да не е от жертвоприношения или удавено.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Теологичното обяснение е елементарно. Мисля, че Върбанов като цяло го е казал. Християнството е нова религия, различна от  Юдаизма, с нов обряд.Решението за нов обряд се взима на Апостолския събор и е описано в Новия завет. Няма обрязване, но има Свето кръщение.

Християнството се основава на Стария завет и на Новия завет взети заедно. Старият завет е сключен между Бог и юдеите, Новият завет освен юдеите включва и всички останали хора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Doris said:

Теологичното обяснение е елементарно. Мисля, че Върбанов като цяло го е казал. Християнството е нова религия, различна от  Юдаизма, с нов обряд.Решението за нов обряд се взима на Апостолския събор и е описано в Новия завет. Няма обрязване, но има Свето кръщение.

Християнството се основава на Стария завет и на Новия завет взети заедно. Старият завет е сключен между Бог и юдеите, Новият завет освен юдеите включва и всички останали хора.

Някои християни обаче се обрязват и не ядат свинско,  например коптите, сирийските християни също. Даже пастори са казвали че има забрана и в новия и в старият завет, за ядене на свинско и кърваво нечисто месо, също и обрязването било задължително за християни. Но това го казват някои не всички отци на християнството. Прилагат и различни тълкования на библията.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в Близкия изток и Африка не е оферта да ядеш свинско месо - бързо се разваля и рискът от натравяне е голям. В Европа този проблем не стои на дневен ред. А Християнството е разпространено и предназначено точно за неюдеи /римляни и гърци/, за които обрязването и неконсумацията на свинско са чужди неща. Съответно тези забрани не пускат корени.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2.11.2018 г. at 11:32, Last roman said:

в Близкия изток и Африка не е оферта да ядеш свинско месо - бързо се разваля и рискът от натравяне е голям. В Европа този проблем не стои на дневен ред. А Християнството е разпространено и предназначено точно за неюдеи /римляни и гърци/, за които обрязването и неконсумацията на свинско са чужди неща. Съответно тези забрани не пускат корени.

И аз така мисля. А един страничен въпрос, защо именно Християнската религия да е предназначена за неюдеи, римляни и гърци?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

питай Павел. Той избира да проповядва сред неюдеи.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Християнството е предназначено за всички хора по света и се е разпространило навсякъде.

On 1.11.2018 г. at 18:41, krapetz said:

.... пастори са казвали че има забрана и в новия и в старият завет, за ядене на свинско...

Няма такава забрана в Новия завет.

Освен това, християнството набляга на духовната, а не на материалната страна на нещата:

1. Събраха се при Него фарисеите и някои от книжниците, дошли от Йерусалим,
2. и като видяха, че някои от учениците Му ядяха хляб с нечисти, сиреч, неумити ръце, укориха ги.
3. Защото фарисеите и всички иудеи, придържайки се о преданието на старците, не ядат, докле си не умият ръцете до лактите;
4. и като си дойдат от тържището, не ядат, докле се не умият. Има и много друго, което са приели да пазят: измиване чаши, шулци, котли и пейки.
5. След това фарисеите и книжниците Го запитват: защо учениците Ти не постъпват по преданието на старците, а с неумити ръце ядат хляб?
6. Той им отговори и рече: добре е пророкувал Исаия за вас, лицемерците, както е писано: "тоя народ Ме почита с устните си, а сърцето му стои далеч от Мене;
7. ала напразно Ме почита, проповядвайки учения, - заповеди човечески."
8. Защото вие, като оставихте Божията заповед, държите се о преданието човеческо, миете шулци, чаши и вършите много други подобни неща.
9. И им рече: добре отменяте заповедта Божия, за да спазите вашето предание.
10. Защото Мойсей е казал: "почитай баща си и майка си", и, "който злослови баща или майка, със смърт да се накаже".
11. А вие казвате: ако някой каже на баща или на майка: корбан, сиреч, дар Богу, е онова, с което би се ти ползувал от мене, -
12. такъв вие не го оставяте вече да стори нищо за баща си или за майка си,
13. като престъпвате словото Божие чрез преданието си, що сте вие предали, и вършите много подобни неща.
14. И като повика целия народ, думаше им: слушайте Ме всички и разбирайте:
15. нищо, което влиза в човека отвън, не може го оскверни; но което излиза от него, то осквернява човека.
16. Ако някой има уши да слуша, нека слуша!

http://bg-patriarshia.bg/index.php?file=bible_new_testament_2.xml#7

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.11.2018 г. at 14:23, Doris said:

Християнството е предназначено за всички хора по света и се е разпространило навсякъде.

Няма такава забрана в Новия завет.

Освен това, християнството набляга на духовната, а не на материалната страна на нещата:

1. Събраха се при Него фарисеите и някои от книжниците, дошли от Йерусалим,
2. и като видяха, че някои от учениците Му ядяха хляб с нечисти, сиреч, неумити ръце, укориха ги.
3. Защото фарисеите и всички иудеи, придържайки се о преданието на старците, не ядат, докле си не умият ръцете до лактите;
4. и като си дойдат от тържището, не ядат, докле се не умият. Има и много друго, което са приели да пазят: измиване чаши, шулци, котли и пейки.
5. След това фарисеите и книжниците Го запитват: защо учениците Ти не постъпват по преданието на старците, а с неумити ръце ядат хляб?
6. Той им отговори и рече: добре е пророкувал Исаия за вас, лицемерците, както е писано: "тоя народ Ме почита с устните си, а сърцето му стои далеч от Мене;
7. ала напразно Ме почита, проповядвайки учения, - заповеди човечески."
8. Защото вие, като оставихте Божията заповед, държите се о преданието човеческо, миете шулци, чаши и вършите много други подобни неща.
9. И им рече: добре отменяте заповедта Божия, за да спазите вашето предание.
10. Защото Мойсей е казал: "почитай баща си и майка си", и, "който злослови баща или майка, със смърт да се накаже".
11. А вие казвате: ако някой каже на баща или на майка: корбан, сиреч, дар Богу, е онова, с което би се ти ползувал от мене, -
12. такъв вие не го оставяте вече да стори нищо за баща си или за майка си,
13. като престъпвате словото Божие чрез преданието си, що сте вие предали, и вършите много подобни неща.
14. И като повика целия народ, думаше им: слушайте Ме всички и разбирайте:
15. нищо, което влиза в човека отвън, не може го оскверни; но което излиза от него, то осквернява човека.
16. Ако някой има уши да слуша, нека слуша!

http://bg-patriarshia.bg/index.php?file=bible_new_testament_2.xml#7

Ето този човек го казва това дето и в стария и новия завет пише че християните задължително трябва да се обрязват и да не ядат свинско. Ако искаш включи се в дебатите там, и ще ти каже това. Не напразно се допитвам и тук, за да преценя истината, и дали въпросният Георги Шуманов не е подръжник на секта в Чикаго. Ето и линка към фейса на пастора Божието слово Ето и канала му в тубата Канала на Шуманов

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Незнам защо е толкова вълнуващу обрязването. Но досега не ми показа никой точно цитатите където това е описано в новият завет. Защото при юдеите обрязването е един вид съюз с Бог. Бриза или как му казват /вижте викито/, при християните нали това го направи Христос /който също е бил обрязан/, когато със своята жертва изкупува всички наши грехове за винаги.....

Така, че ако обичате дайте ми цитати да си ги видя.....Мерси боку....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, krapetz said:

Ето този човек го казва това дето и в стария и новия завет пише че християните задължително трябва да се обрязват и да не ядат свинско. Ако искаш включи се в дебатите там, и ще ти каже това. Не напразно се допитвам и тук, за да преценя истината, и дали въпросният Георги Шуманов не е подръжник на секта в Чикаго. Ето и линка към фейса на пастора Божието слово Ето и канала му в тубата Канала на Шуманов

В Стария завет има забрана за прасета и задължение за обрязване, в новия няма. И ти посочиха къде точно е взето такова решение - Йерусалимския събор, където Павел уредил неевреите да не се  клъцкат и да муат прасешко като досега.

Редактирано от Thorn
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...