Отиди на
Форум "Наука"

Който ще дава задачи, да ги пуска тук


m2q

Recommended Posts

  • Потребител

sin2x.cos6x=1 ми е дадено като отговор няма решение???

защо??някой може ли да я реши????

П.С.знам че задачата е елементарна ама имам да реша още 32 такива задачи а за тая не ми с занимава защото е единствената която няма решение

П.С.2 ако некой иска може да ги направа сичките 33 задачи на тест или да ви ги прата просто като задачи за некой на който му се решава :laugh::innocent::vertag:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Zdraveite,Ima edna zada4a koqto ot mnogo vreme ne moga da namerq otgovor i 6te sam vi mn blagodaren ako nqkoi mi pomogne.Stava vapros za slednoto:

Imam slednite konstanti koeficient k1, k2, k3, k4, k5. Na vseki ot tqh trqbva da otgovarq konkretna suma, saotvetno s1, s2,s3,s4,s5. V zada4ata se tarsqt imenno kakvi sa stoinostite na tezi sumi /s1 s2 s3 s4 s5/ kato usloviqta za sumite i stoinostite na koef sa slednite

k1=2,25 s1=?

k2=2,8 s2=?

k3=15 s3=?

k4=15 s4=?

k5=4,5 s5=?

Usloviq za sumite

s1>0 s2>0 s3>0 s4>0 s5>=0

k1*s1>s1+s2+s3+s4+s5

k2*s2>s1+s2+s3+s4+s5

k3*s3>s1+s2+s3+s4+s5

k4*s4>s1+s2+s3+s4+s5

k5*s5>s1+s2+s3+s4+s5

Blagodarq vi predvaritelno za okazanoto sadeistvie i idei kak da q re6a tazi zada4a

Bathory: Ще те помоля да прочетеш правилата на форума и най-вече точка 4.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Намира се на следния адрес задачата: http://secant.chules.net/~george/arc.doc Ползвал съм Ms Equation за условието, затова я качих в интернет. Всичко ми е ясно, само този arctg ми пречи... Ако се намери някой да ми помогне, ще съм благодарен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не искам да тегла Word документ - затова, ако можеш дай условието в един от следните варианти:

pdf документ - защото браузърът ми ще го отвори веднага

png картинка - ако условието е кратко

latex текстов фаел - ака знаеш какво е latex; междо другото ще трябва да го научиш, ако ще пишеш в бъдеще текстове по математика

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Сори още не учим Тригонометрия и немога да ти помогна . Ако си купиш един

Science-калкалотор там има и синос и косинос . Продават такав в Офис 1 СуперСторе

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Искаше ми се да направя статия за ЧИСЛАТА . Обаче имам малък проблем от куадродецилион ( 1045 )

имам доста големи затруднения в превода .

Изключвам гугол ( 10100 ) гуголплекс ( cddab32ac358ead4f4ed3ec82489a8a8.png ) , милилион ( 103003 ) и платилион (106000 ) Както и всички на НО-... и КУАДРО-.... . Моля за помощ за всички останали (знам че са много ) от тази страница http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_numbers ГРАФАТА American & Modern British без споменатите и тези започващи на КУАДРО и НО , за другите с колкото може да помогнете с толкова . Всяка помощ ще е от значение :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

В учебника за 12 клас по статистика има даден закона за вероятностите ето така:

Х| 2 |3 |4 |5 |6 |7 |8 |9 |10 |11 |12 |

р|1/36|2/36|3/36|4/36|5/36|6/36|5/36|4/36|3/36|2/36|1/36|

(става въпрос за хвърляне на 2 зара)

след което е написана следната функция на резпределение:

0 при х<=2

1/36 при 2<х<=3

3/36 при 3<х<=4

6/36 при 4<х<=5

10/36 при 5<х<=6

15/36 при 6<х<=7

21/36 при 7<х<=8

26/36 при 8<х<=9

30/36 при 9<х<=10

33/36 при 10<х<=11

35/36 при 11<х<=12

1 при х>12

Въпросът ми е: не е ли по малко или равно на друго място, демек при х<2 после х<3, х<4 и т.н.и също не е ли 1/36, 3/36, 6/36.... съответно при х<3, х<4, х<5.... а не при 2<х<=3, 3<х<=4, 4<х<=5?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Хора, помагайте, моля! Кажете нещо по тези задачи, с които тормозят нашите генийчета-математици. Абе аз съм попрехвърлил тая възраст, ученическата, ама не мога да ги реша - срам за мен !!! Все пак аз не съм професионален математик ,така че ми е "простено".

Е, не става дума за някакви цели решения, но някакви насоки дайте!

post-1-1183475892_thumb.jpg post-1-1183475906_thumb.jpg

http://img247.imageshack.us/img247/276/zadachi13jp6.jpg

http://img412.imageshack.us/img412/7069/asdddan7qe4.jpg

Редактирано от Bathory
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На първия линк на първа задача имаме, че: Триъгълници AXI и IYD са подобни. Аналогично BXI и IYC са подобни. От получените съотношения се получава исканото в условието. Подобните триъгълници се доказват по 2 съответно равни ъгли. Отначало имаме така: нека O е пресечната точка на правите AB и CD. Тогава лесно се показва, че OX=OY, според данните в условието (IX=IY и това, че I е равно-отделечена от OX и OY). Така се получава ъгъл AXI = ъгъл IYD. Другото равенство на ъгли се получава след сравнително лесно изчисления. Използва се, обаче, че I е център на вписаната окръжност, т.е. принадлежи на съответни ъглопоповящи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

На трета задача ще дам само идея, защото не ми се смята толкова. Първо за n=1,2,3,4 нещата са почти тривиални, т.е. може да се представи в указания вид. Трябва да се докаже, че при n=5 това не е възможно. Нека a=π/5. Тогава изчисляваме cos 5a= cos π = -1:

-1 = cos (a+4a)=cos a cos 4a - sin a sin 4a = cos a (cos 2a cos 2a - sin 2a sin 2a) - 2 sin a sin 2a cos 2a =

= cos a (1 - 2 sin 2a sin 2a) - 4 sin a sin a cos a (1 - 2 sin a sin a) =

= cos a (1 - 8 (sin a cos a)^2 ) - 4 sin a sin a cos a (1 - 2 sin a sin a) =

= cos a (1 - 8 (1-(cos a)^2) (cos a)^2 ) - 4 (1-(cos a)^2) cos a (2 cos a cos a -1)

Развивайки полученият резултат, виждаме, че cos a удовлетворява някакво уравнение от 5-та степен (може да се окаже съществено явния му вид, така че добре е да се изчисли). Следващата стъпка ще е да се изчислят степените на p+√q+3√r. Например:

(p+√q+3√r)2=(pp+q+3√rr+2p√q+2√q3√r+2p3√r)

Изчисляват се и още степени. До кога? До пета степен. Идеята е да се получи линейна комбинация, т.е. полином, който удовлетворява (p+√q+3√r. Ще покажа идеята на по-прост пример, защото както споменах не ми се смята:

x=(p+3√r)

x2=(p+3√r)2=(pp+2p3√r+3√rr)

x3=(p+3√r)3=ppp+3pp3√r+3p3√rr+r

Сега, от първото уравнение можем да изразим 3√r като полином (от първа степен) на x с рационални коефиценти. Заместваме го в другите 2. Така в те ще се преобразуват в два израза, с единствен "коренак" от вида 3√rr. Сега, изразяваме този коренак от двете уравнения и ги приравняваме. Ще получим равенство на два полинома, което ще се преобразува в "полином=0".

И сега към идеята на задачата. За cos a вече имаме полином от пета степен, който го удовлетворява. Трябва следователно да се провери, дали е възможно p+√q+3√r да удовлетворява същия този полином. Най-вероятно това няма да е възможно, защото няма да могат да се подберат подходящи p, q и r при които полиномът да се анулира.

Редактирано от Bathory
Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител

От няколко дни търся из нета една обикновена и кратка формула в читав вариант обаче няма и няма.

Става въпрос за формула за производна на uv (u на степен v). И u и v са изрази съдържащи променлива.

Работата е там, че никъде не мога да намеря формулата. Единствения еквивалент, който намерих в Уикипедия, беше xx=x(1+lnx)

Да ама дали степента е преди скобите или обратното не се казва. Освен това като имам израз с производна вместо "самотни" хиксове би трябвало еквивалента на горния израз да бъде умножен по производната на единия от двата израза.

Та основния въпрос ми е коя от следните формули е правилна:

(uv)|=u.(1+lnv).v|

(uv)|=u.(1+lnv).u|

(uv)|=v.(1+lnu).v|

(uv)|=v.(1+lnu).u|

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По принцип се използва равенството:

u^v=e^(v.ln(u))

за да се изчисли производната. Така намираш:

(u^v )'=(e^(v.ln(u)) )'=e^(v.ln(u)) .(v.ln(u))'=u^v .(v'.ln u+v.(ln u)')=u^v .(v'.ln u+v/u .u')

което е търсения израз. Когато u=v=x то горната формула ще се преобразува до:

x^x (1+ln x)

както виждаш, сбъркал си при преписването. Ако има нещо неясно - питай.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Ако някой може да ми помогне, защото тригонометрията ми е най-сложна. Имам няколко задaчки, но за жалост не се справям.

1 ) 3cos2x+14cosx-5=0

2 ) 2sin2x+sinx-6=0

3 ) 8cos2x+6sinx-9=0

4 ) 5tgx-5cotgx+24=0

5 ) 2sin4x-3cos2x=0

6 ) 1-2sin2x+4cos2x=5

7 ) 2cos(x/2)+sinx=0

8 ) 2sin2(x/2)+3cos2x=0

Решете уравненията с помощта на подходящо полагане:

9 ) tg2x+cotg2x=2

10 ) sin3x-3sin2x+3sinx=1

11 ) sin2x-3sinxcosx+2cos2x=0

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

инстапиpай си пpогpамка за peшаване на задачки

Mapple въpши добpа pабота

показва ти всички стъпки

като не можеш сам и това въpши pабота

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е тука за дискриминанти става дума бе пич ,а на последните има и по-сложно преобразуване ,така на ум не можах да го реша ,но не е невъзможно ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е тука за дискриминанти става дума бе пич ,а на последните има и по-сложно преобразуване ,така на ум не можах да го реша ,но не е невъзможно ;)

Поправка: Реших да се поопражнявам ,че така или иначе ще ги имаме на входно тея май :

1 ) 3cos2x+14cosx-5=0

D = 14^2 + 15*4

D = 256

cosx1,cosx2=-14+-16/6

cosx1=5

cosx2=-1/3 - невъзможно - cos може да е [0,1] (е за скобите не съм сиг :P )

=> cosx=5

2 ) 2sin2x+sinx-6=0

D=1+48

sinx1,2=-1+-7/4

sinx=2/3

3 ) 8cos2x+6sinx-9=0

sin2x+cos2x=1

cos2x=1-sin2x

8cos2x=8(1-sin2x)

8 - 8sin2x + 6sinx - 9

D=36-32=4

sinx1,2=-6+-2/-16

sinx1=1/2

sinx2=1/4 на тая може и да й обърках нещо

4 ) 5tgx-5cotgx+24=0

пак използваш свойствата на sin,cos,tg

5 ) 2sin4x-3cos2x=0

---||---

6 ) 1-2sin2x+4cos2x=5

---||---

7 ) 2cos(x/2)+sinx=0

Тука зациклих нещо тва съм го забравил ,имаше една формула ,която намерих като се занимавах с графики sin(x+y)=sinx*cosy + cosx*siny и тука ако вземем x=y=1/2*(нашето)x става

sinx=sinx/2*cosx/2+cosx/2*sinx/2

sinx=2*sinx/2*cosx/2

cosx=sinx/2*sinx/2

2cosx/2=sinx/(sinx/2)

мда и като цяло нищо не става ,някой ше помогне ли (принципно знам ,че би трябвало да има и по-лесно решение ,но ако може да кажете защо не става както опитвам тук ще съм благодарен )

8 ) 2sin2(x/2)+3cos2x=0

Решете уравненията с помощта на подходящо полагане:

9 ) tg2x+cotg2x=2

cotgx=1/tgx |^2

cotg2x=1/tg2x

tg2x+1/tg2x-2=0 |*tg2x

tg4x-2tg2x+1=0 полагаме tg2x=y

...

10 ) sin3x-3sin2x+3sinx=1 e за това не мога да се сетя (за сега :) )

11 ) sin2x-3sinxcosx+2cos2x=0

(sinx-cosx)^2 + sinx*cosx = 0

sinx+cosx=1

sinx+cosx-2cosx=1-2cosx

1-4cosx+4cos2x+cosx-cos2x=0

3cos2x-3cosx+1=0

D=...

И между другото някой ще каже ли каква е работата с редактирането - кога мога кога не ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами почти съм сигурен ,че си е на квадрат просто ,защото това се учи :) ,смис миналата година съм ги решавал почти същите . А можеш ли да кажеш как става това с 3те различни степени и с х/2 ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тук има списък с формулите. В частност:

sin²(x/2) = (1 - cosx)/2

cos²(x/2) = (1 + cosx)/2

Като цяло съм забравил повечето тригонометрия, обаче в решението ти на първата задача невъзможното е cosx=5, защото cosx (и sinx) може да е [-1;1] ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Тук има списък с формулите. В частност:

sinІ(x/2) = (1 - cosx)/2

cosІ(x/2) = (1 + cosx)/2

Като цяло съм забравил повечето тригонометрия, обаче в решението ти на първата задача невъзможното е cosx=5, защото cosx (и sinx) може да е [-1;1] ;)

Хахахха то точно на горния ред съм написал интервала и отдоло косинус =5 :D

Но и ти си в грешка и то 2 даже ;) -

1 Сега се замислих за интервала - sin(alfa)=a/c ,срещу по-голям ъгъл лежи по-голяма страна ,с лежи срещу 90 градуса ,а в един триъгълник 2 прави ъгъла не може да има следователно винаги с>а => интервала е отворен ( ")" ) ,аналогично и за косинуса

2 за да е отрицателна една дроб трябва числителя или знаменателя да е отрицателен , отрицателна отсечка няма така ,че интервала ,в който може да са синуса и косинуса на един ъгъл е (0,1)

А колкото до първата задача - мнооооого съм я омазал и мнооооого в мой стил - демек тъпо . Както съм си решавал на ум съм разменил минусите (разбира се ,аз ако не объркам един минус не съм я решил аз задачата) и в крайна сметка отг е cosx=1/3 ,a -5 по всички критерии е извън ДС .

Иначе благодаря за линка с формулите :) .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хора имам въпрос отностно първата задача от 1 лист - значи започваме отзад-напред - имаме окръжност ,имаме права минаваща през нея права,имаме ,че 2 прави я песичат, като в същото време те са допирателни (АВ и CD) имаме ,че х и у са на равни разстояния от I ,тези разстояния са почти напълно произволни (уж А+Д>180 и това би могло да е ограничение ,но прочетете нататък) , взимаме разстояние някакво ,по-голямо от радиуса (да верно ,това е ограничението) ,като имаме IX=IY и ,че АВ и СД са допирателни имаме 2 точни точки от АБ и СД ,което стига за да се определят равнините им (нз дали правилно се изразих -да се определят като прави) ,ОБАЧЕ - при така построените прави (като уж не определяме нищо - Х и У са произволни стига да са по-големи от раиуса ,за да може да са допирателни АБ и СД,което си е по задача) ,се оказва ,че АВ и СД са успоредни ,нещо не измислих как да го докажа ,но е точно така ,което не отговаря на условието ,че А+Д>180 .

ПП : измислих го - в триъгълниците (ако АБ и СД допират окръжността в О и Р ) - триъгълник ОХI и тр.PYI са еднакви по четвърти признак - ъгъл ,катет и хипотенуза (съответно правия ъгъл при допирателната=90 ,радиуса и IX=IY) и оттам лесно се доказва ,че АВ||СД

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, за което говориш е геометричното представяне на триг. функции. Иначе sin и cos могат да приемат стойности от -1 до 1.

sin(0°) = cos(90°) = 0,

sin(90°) = cos(0°) = 1,

sin(180°) = cos(270°) = 0,

sin(270°) = cos(180°) = -1.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Aй вярно ,че има синус и косинус и на по-големи ъгли , аз поне не съм почнал още даскало от стачката ,а триг. функции на ъгли над 90 градуса май точно ся в 10 клас трябва дa ги взимаме .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...