Отиди на
Форум "Наука"

Мъже, Жени, Сила и Слабост


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 3 часа, dora said:

Разбирам я тази връзка, но и фундаментално не съм съгласна, че:

- има такова нещо като мъжки и женски енергии (ин, ян), или мъжки и женски характеристики, различни от тези, опосредствани от физиологичните разлики или присвоени на основата на конкретните социокултурни схващания за половите роли.

- мъжът трябва да се опитва да придобива "женски" характеристики, а жената - "мъжки", за да бъдат "цялостни", "постигнати", или, ако се придържаме към юнгианската психология, че психологическото добруване на хората минава през процес на индивидуация.

Човек може да се чувства отлично  и да е зряла, цялостна личност (каквото и да означава това) с характеристиките, които има. Не защото му е балансиран ин-янът,, а защото с тях функционира добре.

Общо взето, хората без кой знае какви сериозни разстройства се чувстват добре, когато са в свои води. Когато това, което правят и начина, по който живеят, отговаря на характеристиките, качествата и способностите им. Когато не са в свои води, могат просто да сменят водите. Без да бъдат схващани като дисфункционални заради това, което не са, или да се опитват да го компенсират, ставайки противоположност на себе си или опитвайки се да добавят към характера си неша, които не са му присъщи.

До колкото разбрах се питаше за конкретния цитат, а не за статията като цяло.

Изказах разбирането си  относно него.

Със същата критичност можем да се отнесем и към книги като "Дао и Психология" от Жан Шинода Болен. Дао, Ин-Ян присъстват в концепцията, мистично и живо. Е, далеч по-аргументирано в изказа, но общо взето написаното е и езотерично, на моменти метафизично, почти "парапсихологично"...

Авторката обаче би трябвало да отговаря що годе на профила, описан като "учен на когото можем да се доверим". https://www.jeanbolen.com/about-jean

***

До колкото имам някакво становище - хората, които се чувстват добре и в свои води нямат нужда от психологична помощ и/или литература за самопомощ. Статии като тази не са  в тяхна услуга и те надали дори биха се зачели в такива. Обикновено подобни публикации са насочени към конкретна аудитория, която нещо търси, защото нещо при нея не е наред. Или е прекалено любопитна на тези теми. Зад, което любопитство също се крие някаква ориентация към вътрешното. Има една конкретна група, за която това е подходящия език и "терминология". Дали тя ще стане още по-объркана от това? Възможно е. Но както много хора намират утеха и баланс в традиционните религии, така една съвременна част от тях намират отдушник в ин-ян, чакри, айюрведа, дъновизъм и т.н. Ако това е начин тази група да си стои по-уравновесена в социума, то не виждам проблем. Други стават вегани - това считат за правилно, това правят, така се "спасяват". За това отдавна не съм прекалено критична. Не за друго, а защото съзнавам, че всяко нещо е с времето си и понякога е дори необходимо да се мине през различни цикли именно в името на научното и металното израстване на човечеството.

Бях изненадана, че Юнг е на същото мнение когато говори за религията. Като необходимост породена от особеностите на времето, която не бива прибързано и необмислено да бъде "изкоренявана".

Ако приемем теорията ан Юнг, то тези символи са част от психическия процес. В този смисъл ако говорим на един човек с "ин-ян" термини и той ни разбира, осъзнава себе си, чрез такива символи, то не бива да ги отнемаме, а да ги ползваме като съдържания. Дори има едно разделения религиозните хора на три типа, което би означавало различен подход към съдържанията.

***

Ако приемаме юнгианството, тогава ще ни са наложи да приемем и следните постановки:

"женски елемент в мъжката психика и обратното" следва въпросът: Какво е женски елемент?

"женски психологически тенденции в мъжката психика" - изредени като: неясни чувства и настроения, пророчески хрумвания, склонност към ирационалност, способност за лична любов, усещане за природата...

Всичко това е от "Човекът и неговите символи" и звучи не по-малко "налудничаво".

Ако не бях споменала от къде го взимам, но пишех по този начин, вероятно бих била набедена, че пиша подобно на авторката в статията...

***

юнгианството не говори за "придобиване" на характеристики, защото според юнгианството ние така или иначе ги имаме

става дума за интеграцията в съзнаваното и разбирането/приемането им - това всъщност е процесът на индивидуацията

обратният процес е изтласкването ако не се лъжа.

***

спокойно мога да кажа, че човек се чувства добре защото му е балансиран ин-яна и мога да го развия по детайлно чрез ин-яна през призмата на християнството

ще звучи разумно и логично.

може да се пробвам тези дни

няма да е "психология", но ще бъде разбрано от много широка аудитория.

нали все пак търсим някакво разбиране? според мен това е целта на тези статии

(повтарям - статията като цяло не ми харесва, а онази за рака направо ме учуди спрямо отзивите за О.Б)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 149
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 3 часа, dora said:

махате психоанализа (по карантинни съображения!),

? 😃

какви са карантинните съображения?

много готино това с карантината!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4 december 2018 at 19:02, dora said:

Това, е, какво да пише човек, като няма смисъл :))

Проблемът е, че не е смешно, защото е в сайт на терапевт. Представете си, че сте в токсични отношения с човек с тежка патология и вместо да ви се дават работещи умения за справяне със ситуацията, ви се казва, ако сте жена, че не сте се разтворила достатъчно за мъжа и сама създавате условия да бъдете унижавана, понеже в собствената ви психика, на енергетично ниво, процесите в ума ви не протичат според женския принцип...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, *abi* said:

Бях изненадана, че Юнг е на същото мнение когато говори за религията. Като необходимост породена от особеностите на времето, която не бива прибързано и необмислено да бъде "изкоренявана".

Това е така. Ако вярващ човек потърси терапия за депресията си, да речем, е убийствено да се опита рефрейминг на базовия му жизнен модел, част от който е религията му или езотеричните му убеждения. Защото може да се стигне до сериозен разпад на психиката. Но ако се ползва умишлено езотерика при терапия, това вече е опит на човек да му бъде внушена друга ценностна система, напълно чужда на матрицата му и си е чист брейнуошинг. Имах такава комшийка, която беше лицензиран терапевт, но беше част от програмата Аватар и се опитваше да вербува нови души за тази секта. Забележките на Дора са изключително уместни.

Нямам представа какъв специалист е Баев, но не мисля, че подобни статии имат място в блог на професионалист.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, caress… said:

Представете си, че сте в токсични отношения с човек с тежка патология и вместо да ви се дават работещи умения за справяне със ситуацията, ви се казва, ако сте жена, че не сте се разтворила достатъчно за мъжа и сама създавате условия да бъдете унижавана, понеже в собствената ви психика, на енергетично ниво, процесите в ума ви не протичат според женския принцип...

Не помня в статията да съм прочела нещо, което да се тълкува по такъв начин.

?

Освен това какво означава "отношения с човек с тежка патология". Ако е това, което разбирам под "тежка патология" решението не се отнася до тази статия и е погрешно да се търсят отговори в такива статии. Още повече, че описаната "подкосяваща женственост", за която цитирах и Юнг, ако е със собствена "патология" има проблем със себе си, а не с чуждата "патология".

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, herkules said:

Не мога да се позная??? Този твой коментар ми хареса и ме впечатли много, и трябва да си призная, че никак не ми харесва да харесвам женски коментари, защото мисля (убеден съм на пълно), че женският пол не е равностоен на мъжкия относно умствени способности, защото няма достатъчно мисловен-мозъчен сапацитет (според мен)! Е, съществуват и изключения и може би ти си едно от тях! Също така съм убеден, предполагам и ти, че този пхсихотерапевт не е никакъв психотерапевт, а е психотерапевтка-феминистка, представяща се като мъж, за да манипулира обществото налагайки феми-възгледите си! Да допуснем, че "ЯН" и "ин" представени (в преносен смисъл), като две страни на една и съща монета, дали Ези и тура имат еднакво значение при определяне стойността на монетата от пръв поглед и от по-голямо разстояние, като са поставени само Ези, или само тура? Тази женска енергия, дето жената черпела от земята чрез половия си орган ще да е причината жената да ражда мъжа и жената, а мъжът с оная си работа можел да ражда само мъже?!? 😄 Няма как да попитам този "психотерапевт" без мъжко семе аджеба какви ли неща ще ражда жената с енергията, която черпи от земята с оная си работа, и от кого (мъжът или жената) зависи полът на фетуса?  😀  Прощавай, че не говоря на "Вие", но така съм свикнал. Приеми го като уважение и добронамереност....такъв съм си! Все пак смехът е здраве и е за предпочитане, а в случая е и безплатен!

Във всички случаи става дума за социални предразсъдъци и стереотипи. В зависимост от епохата, идеалите и строежа на обществото. Това, че в древността хората са давали наименования на определени психични процеси с Ин и Ян, по-късно с Бога Отец и Дева Мария, още по-късно Юнг ги класифицира като Анима и Анимус, а днес всеки модерен човек знае, че става дума за психическите процеси предразсъдъци, модели, матрици, стереотипи. Колкото повече човек е бъкан с такива готови модели, толкова повече това се вижда в живота му - човек създава стереотипни взаимоотношения, партньорите му си приличат по външност и характер и т.н. Колкото по-независим е човек от стереотипите, толкова по-разнообразни и богати са взаимоотношенията му.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, *abi* said:

Не помня в статията да съм прочела нещо, което да се тълкува по такъв начин.

?

Освен това какво означава "отношения с човек с тежка патология". Ако е това

Имам предвид следното, във връзка с това, че всичко е проекция на вътрешния ни свят и каквото е вътре, е такова и отвън, както четем и в статията, ще илюстрирам с пример - ако човек, няма значение мъж или жена, е бил жертва на насилие като дете, да му се каже, че причината за това насилие е в собствената му психика, както гърми езотериката на Ню Ейдж в момента, за мен е най-голямата перверзия в следствие на невежество и е твърде опасно!

Статията е опасна именно поради това, че може да бъде тълкувана всякак! В науката не е така. Както виждате, Дора се спука от смях, някои мъже реагираха с възмущение, вие изказахте мнение, че на специалиста от неговите езотерични убеждения може да няма никакво влияние в работата му, други хора са имали други реакции.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ето

Преди 3 минути, caress… said:

Колкото по-независим е човек от стереотипите, толкова по-разнообразни и богати са взаимоотношенията му.

С това съм съгласна с една вметка - дори и при разнообразни и богати  взаимоотношения, партнирането е ограничено в броя си. Говоря за сериозните връзки. Чрез тях се вижда следвания модел. Поради това, че средностатистически човек има един или два брака в живота си, тези избори са индикиращите "къде се чувства най-добре" или на какво е подвластен.

Искам да кажа, че дори и едни човек да направи 15 връзки (и 40 забежеки) преди брака, изборът на постоянния партньор чрез обвързване ще е най-красноречивият.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, caress… said:

ако човек, няма значение мъж или жена, е бил жертва на насилие като дете, да му се каже, че причината за това насилие е в собствената му психика, 

не прочитам подобен изказ в статията.

Преди 2 минути, caress… said:

Статията е опасна именно поради това, че може да бъде тълкувана всякак!

Не станахме ли свидетели на това, че и Юнг бе тълкуван всякак? Включително в тази тема се оказа, че му се привиждат анимуси и аними :)

Би следвало да се спрат всички публикации на такива теми, защото се тълкуват всякак.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, caress… said:

както гърми езотериката на Ню Ейдж в момента, за мен е най-голямата перверзия в следствие на невежество и е твърде опасно!

Честно казано не разбирам с какво толкова притеснява ню-ейдж, защото непрекъснато се споменава. Нито казва нещо, което да не може да се прочете и в дебелите книги (само, че обвито с други фрази и понятия), нито е в противовес на основни принципи в психологията. Ок, съгласна съм, че е турлу-гювеч от религия, вярвания и парапсихология, но изобщо не намирам тезите за толкова притеснителни. Може ли да илюстрирате с конкретен пример?

/Не мисля, че добър пример е този с човек насилван в детството си, защото такъв човек ако тръгне да търси причините чрез популярна литература, така или иначе изначално е обвинил себе си. Но дори и да е така, то в търсенето прим. в интернет по ключоови думи ще попадне на материали подходящи за неговия случай. Ако не прояви интелигентност да избере тях като водещи и не се обърне към специлист за проблемите си - няма да е виновна една такава статия. Която така или иначе не се отнася въобще до такива случаи, а до най-обикновено партниране при що годе "здравите" хора.

И още нещо - отдавна съм на мнение, че ако един човек е избрал да търси своето спасение само и единствено в религия, ню-ейжд течения, дъновизъм, кастанеди и тем подобни - то съжалявам много, но това е негова наклонност. Нито един психолог, колкото и сериозно да пише, да убеждава, да пледира публично, че не е точно тава начинът - успехът му ще е нулев пред "на кафе" и "кобилкинщи". И може да се стори странно становището ми, но ако това е начинът все пак да бъдат умело привлечени към психолог, който им поднася под някаква форма това, което "искат да чуват", то може би е добър подход. По същия начин процедира и религията, когато привлича последователи. Значи може би О.Б. е намерил ниша - можем ли да го виним за това? Трябва да разберете - те това искат да чуват: чакри, ин-ян, енергии, веселнсик закони и т.н. И вероятно може да им се помага и чрез подобни символи и понятия.

Тоест, не се ползва "умишлено", с цел да им се вмени - те пристигат при терапевта натъпкани с тези понятия. Търсят си "доктор", който да борави точно с тях. Ако няма такъв, хукват към Индия./

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ПС. Сами виждате какво става и в темите, които обсъждаме напоследък. Стигна се до там, че да се твърди, че е пълно с псевдо-научени, защото видите ли нямало истински учени. И учените са виновни, че се прави псевдонаука, защото не поднасят информацията така като иска да я чува плебсът. (на първа страница от снощи). И ако един човек иска да чува, че енергиите ще му оправят чакрите и вярва това, то може би рационалното решение е да чува едно, а терапевтът да води умно хорото, но както той вече си знае. Това е хипотеза - не мога да знам дали е точно така...

За мен по-интересна бе статията за рака. Може да се потопя в по-дълбок неин прочит, за да помисля дали и тя не е целенасочено спретната в "правилния" за слуха и ухото вид, по вкуса на конкретни търсещи. Които е по-добре да се обърнат към психолог (психологията позволява символни интерпретации), а не до търчат при странни шамани в Южна Америка.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, *abi* said:

не прочитам подобен изказ в статията.

Няма и как да го прочетете, защото давам пример кога Херметичният, езотеричен принцип не е действащ. Мога да дам още примери, ако е необходимо? Обикновено хора с низка различителна способност, без особено замисляне се поддават на разни суеверия, езотерични мамбо-джамбо, защото това е част от психичното минало на цялото човечество. Но днес съзнателността разполага с много по-широко опозната територия и затова колективните фантазии са станали неадекватни. Има доста по-сериозни обяснения, но за целта човек трябва да се понапъне и да чете, непрекъснато да чете.

Преди 27 минути, *abi* said:

Тоест, не се ползва "умишлено", с цел да им се вмени - те пристигат при терапевта натъпкани с тези понятия. Търсят си "доктор", който да борави точно с тях. Ако няма такъв, хукват към Индия./

Това е факт! Обаче не считам за професионален подобен ПиАр, ако целта е всякакви хора с всякакви убеждения да се чувстват свободни да се обърнат към даден терапевт. Именно защото би отблъснал други групи хора, с доста по-рационални нагласи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, caress… said:

Има доста по-сериозни обяснения, но за целта човек трябва да се понапъне и да чете, непрекъснато да чете.

В интерес на истината съм се напъвала да чета (зная, че написаното не се отнася до мен, но мога де се "взема" за пример). Прочела съм достатъчно, за да се мога да се определям като начетен човек. Като любимото ми занимание в един период бе да чета коренно противоположни тези - оборващи се взаимно. И след толкова много четене, което ми помогна единствено да съм "начетена", в края на краищата изпробвах практики подобни на тези описани в статията за рака (давам отново линка) http://orlinbaev.blogspot.com/2013/09/blog-post.html

Именно тези практики ми помогнаха. Приложени те ми доказаха това, за което говори О.Б. " Човек има капацитет за промяна, при това немалък". И не е въпрос на "различителна способност", а на приложение. Тоест Вие, или аз можем да разбираме много добре индивидуалните си характеристики, но те не се променят от самото разбиране. Необходима е упорита практика и дисциплина, за да се осъществи промяната. А дали ще вярваме в зодии, в ин-ян, в обмен на енергии - няма никакво значение. Важното е да приложим технически тези си вярвания с конкретна цел. Техники - всякакви. 

Мога да твърдя, че "езотеричните" техники са изключително успешни. До там, че могат да приличат на "магия". С практикуването затвърдих още повече убеждението си, че вярванията и ритуалите са необходимост, която не бива да бъде отнемана, там където е полезна. Наблюдавах и се удивлявах как действително има психосоматични прояви, как тялото, сънищата и околната среда "говорят" относно случващите се процеси.

За това смея да твърдя, че човек може да чете колкото си иска и е желателно, но не премине ли към конкретни действия, като този "езотеричен" разбор, който е направил О.Б. приложим само и единствено към самата личност - четенето няма да му свърши кой знае каква работа, що се касае до промяната.

Ще го илюстрирам с познатия пример - може на теория да знаем в най-малките детайли принципите на работа на автомобила и как се поправя той, но не хванем ли инструментите - няма да го оправим.

Статията за рака ми хареса що се касае да "взимането на инструментите" в свои ръце. И съм в пълне унисон с една нейна част, която споделям (и като знание, и като опит). Ето тук:

"

  Защо туморът се прояви точно в десния бял дроб? Дясната страна символизира бъдещето, стремежът към постигане и успех, волята. Белият дроб приема и предава въздух, вдишва и издишва същата субстанция, която приемат и отдават всички хора. Чрез въздуха човек се свързва с другите, общува. Както и при дишането, при общуването приемаме чувства, отношения и енергия и ги предаваме на хората. В точка три говорих как несъзнавано съм се стремял да спечеля другите и се докажа пред тях, а в крайна сметка, пред себе си. Бях силно фиксиран в бъдещето, в амбицията за постижения, исках да бъда най-добрият терапевт. Рядко отказвах на обадил се за прием. Нали несъзнавано исках да обема и обгърна колкото се може повече пространство от общуване и социалност. Да, но автоагресивното самоизчерпване, случващо се в процеса на общуване в работата ми, провокира в мен следния социопсихичен факт. Спрямо пациентите ми всичко беше наред. Не само наред, но дори ги обичах, от все сърце, силно и истински, чисто по човешки, емпатично и красиво. Претоварването, на което се подлагах с години, се прояви по отношение на случайните хора. Автоагресивният смачкващ ме мазохизъм автоматично се прояви като защитен емоционален садизъм. Случайните хора, тези от улицата, започнаха да ме дразнят! Ходех на работа с градския транспорт, тъй като кабинетът ми беше в „синя зона“ и паркирането представляваше невъзможен процес. Най-силно тази компенсаторна агресия се прояви при пътуването ми в трамвая. Затова се придвижвах два пъти на ден с такси. Автоматично тръгваше силна и жестока критика към хората наоколо – за шума, който вдигаха, за социалния им и финансов статус, за миризмата и културата им, за всичко… Просто не можех да ги дишам! Ето защо ракът се прояви именно в десния ми бял дроб. От една страна, претоварването ми с пациентите даваше команда за нужда от още енергия, а от друга, мазохистично потисканите чрез този работохолизъм страхове създаваха защитна садистична агресия, която също изискваше енергията на хормони, създаващи добро настроение и радостна мотивация. Както споменах по-горе, двете психо и социо динамики бяха двата слоя от един и същ факт или двете страни на една и съща психична монета. Aгресията се проявяваше през защитния психомеханизъм на изместването - към странични непознати.
 
Дискутираната защитна агресия, свръхопростенчески погледната, може още да се нарече гордост. Властовата ми невроза може да бъде видяна като фиксация в благополучната съдба или като въжделение за богатства и успехи, които молец изяжда и ръжда разяжда…
 
5)      Как възнамерявам да продължа оттук насетне, във връзка с преподадените ми от мъдростта на живота чудесни уроци?
 
-          Смятам да намаля работата. Да приемам по 4, в краен случай 5 пациента на ден. Мисля новият ми кабинет да бъде на място, което ми е удобно, в квартала, в който живея. Възнамерявам да приемам основно през дневните часове. Защо? Защото вечер е време за споделяне и общуване с любимия човек. Отдавна ми се иска да науча Френски и Испански. Курсовете обаче са вечер. А маса хора искат да бъдат приемани вечер, след работата им. Седем години работех до 21-22 часа. Досега не отказвах, обясних защо. Сега ще го правя! Вечер са и тренировките по бразилско джу джицу, които ме привличат отдавна. Вечер са и срещите с приятели. Тоест, поради установени социални фактори, голяма част от личния живот се случва именно вечер! Има една удачна в случая българска поговорка: „От много работа богат се не става, гърбав се става!“. Перифразирайки я, аз казвам: „От много работа нито душевно, нито финансово богат се става, но емоционално и телесно се наранява!“.
 
-          Поведенческото намаляване на работата автоматично ще активира наситените със страх и вина вярвания на онова малко момче в мен. Страхове от неуспех, малкост, слабост, загуба на социалния контрол над значимия друг, нищожност… Страхове, които и преди съм обиквал, приемал и прегръщал в обятията на прошката и самоприемането.  Сега ми предстои да го направя в още по-дълбока степен. Да се приемам и обичам не защото постигам и се справям (това вече си го доказах…), а просто защото… дишам! Безусловно! "
***
Имам почти подобно преживяване, наситено със същите чувства и параметри. Със психосоматична симптоми и еквивалентно отношение към средата. Без да бях чела тази статия взех подобни мерки, като минах през почти аналогичен себеанализ (за който прочетеното през годините спомогна много). Резултатите, промяната, вътрешното пречистване и обръщането на 180 градуса - потвърждават и при мен това, което О.Б. е написал. Така, че каквото и да се каже за тази статия - ще си запазя становището. То е, че О.Б е написал нещо, което ако всеки от нас приложи практически според своята призма (проблеми, нужди, визии), ще му помогне много повече от механичното четене.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 28 минути, Втори след княза said:

Как бихте коментирал това, че юнгианските терапевтки са все жени?

Яна Монева е много добър терапевт.

Нали пледирахте за равноправие - какво Ви притесни?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, *abi* said:

ПС. Сами виждате какво става и в темите, които обсъждаме напоследък. Стигна се до там, че да се твърди, че е пълно с псевдо-научени, защото видите ли нямало истински учени. И учените са виновни, че се прави псевдонаука, защото не поднасят информацията така като иска да я чува плебсът. (на първа страница от снощи). И ако един човек иска да чува, че енергиите ще му оправят чакрите и вярва това, то може би рационалното решение е да чува едно, а терапевтът да води умно хорото, но както той вече си знае. Това е хипотеза - не мога да знам дали е точно така...

За мен по-интересна бе статията за рака. Може да се потопя в по-дълбок неин прочит, за да помисля дали и тя не е целенасочено спретната в "правилния" за слуха и ухото вид, по вкуса на конкретни търсещи. Които е по-добре да се обърнат към психолог (психологията позволява символни интерпретации), а не до търчат при странни шамани в Южна Америка.

 

Слепият слепец е сляп, защото така му изнася! Сляпата вяра не вдъхва доверие, и хората го разбират, сблъсквайки се с реалността! Знанието с обратен знак-това е "незнанието". И какво толкова лошо става в темите които се обсъждат тук? Не "видях" някой да твърди тук, че няма истински учени! Ако ги нямаше, светът щеше да е друг. Можеш ли да отречеш обаче, че не е пълно и с псевдо-научени, които раздават зловредни съвети и нанасят вреди на обществото? Я, дай точна дефиниция за джендър-науката! Що е то трети или n-ти пол? Психичните разстройства и проблемите причинени от тях са характерни само за вида хомосапиенс! Останалите животински видове нямат такива проблеми защото им липсва психика. За това има схващане сред плебса (от който съм и аз), че лудите са щастливи хора, и че, и най-умният си е малко (доста)*****! Това, че някой използва чуждици и сложни словосъчетания само за да изглежда по-интелигентен не го прави такъв. Интелект и интелигентност са две различни неща. Интелектът са познания, които се натрупват с времето, а интелигентността е вроденост + възпитание у индивида. И като тук се говори за "големия" психо-терапевт, който обяснява как женският пол можел да ражда мъже и жени, а мъжкият само мъже, и че жената била независима, а мъжът щял да и се подчинява, защото черпела земна енергия с оная си работа, лесно може да се прецени кой е с вроден интелект (мъжът или жената), като се погледне в исторически план! Общото, за което тук се говори между "великият" психо-терапевт и Дънов е нищожно. Дъновизмът е вид религия, опиум за масите, надежда за по-добър живот. Самият Дънов не принадлежи към никоя религия, понеже религиите стесняват свободата на човека, а Дънов желае да бъде "напълно свободен"! Само че, напълно свободни хора няма, а анархията е утопия ....мечта на хората, защото всички са по един или друг начин са зависими! Идеята на "психо-терапевта" (според мен) в темата е да прокара нова религия-гиноцентризъм. За това по такъв начин говори за неравенство между половете в превес на женския пол. Слабият пол няма как да е по-силен от силния, както се убеждават подрастващите от феминистките, защото тази лъжа излиза на яве още в юношеска възраст. За днешното равенство между половете, налагано от НСР, висока цена  плаща днес обществото, нарекло се "цивилизовано" и " демократично"!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 25 минути, Втори след княза said:

Съгласен съм, че Юнг не се е занимавал с плебеи, а основно с БОГАТИ буржоазки. 

Не разбрахте иронията вложена в "плебс". 

Играта на думи бе за "непринадлежащи към академичния език".

Преди 26 минути, Втори след княза said:

. Препоръчах му да отиде, но да се подготви за релаксативна техника, да се отпусне, да има доверие и че баенето, известно е,  помага много при брадавици.

Ако повярва, че баенето помага при брадавици е напълно възможно баенето да му помогне. Точно такива са техниките в позитивната псих.

***

Много лоша услуга си правите с псевдоучените. Но това ви влече, това си четете...Освен това е поднесено на смилаем език, което още по-добре обяснява предпочитанията.

И моля, нека не се баламосваме, че "не намирате публикации учени". Толкова е несериозно това твърдение, че ще го подмина снизходително.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, *abi* said:

? 😃

какви са карантинните съображения?

много готино това с карантината!

 

Съображенията са, че твърде лесно се използва за поприще от хора, които нямат нищо общо с научния метод, и които следователно не само не си дават сметка за ограниченията й, но и я разтягат абсолютно произволно към области, които имат много повече общо с шаманството и езотериката, отколкото с нещо, което би помогнало на хората.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 часа, Втори след княза said:

ПСЕВДОУЧЕНИТЕ СЪЩЕСТВУВАТ/МЕ, ЗАЩОТО НЯМА ИСТИНСКИ УЧЕНИ.

Ей с ТАКИВА букви.

Сега го виждате, нали? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, dora said:

Съображенията са, че твърде лесно се използва за поприще от хора, които нямат нищо общо с научния метод, и които следователно не само не си дават сметка за ограниченията й, но и я разтягат абсолютно произволно към области, които имат много повече общо с шаманството и езотериката, отколкото с нещо, което би помогнало на хората.

Ръкопляскам.

Само да вметна - техники взаимствани от различни източници не претендират за дълбочинна психология. Те се отнасят повече към позитивната терапия и са с практическа насоченост.

съмнявам се, че лицензиран аналитик (психоаналитик) би попаднал изобщо в горните категории

поне всички, които аз познавам (а не са малко) не се отдават на подобни

За това не разбирам следното - юнгианската терапия е след дипломна (значи попада под карантина). Следва ли от написаното в предходния постинг да не се обръщат към юнгиански терапевти?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Втори след княза said:

Как бихте коментирал това, че юнгианските терапевтки са все жени? Вж. тук

 

 

Е, то е близко до ума, за всеки, който го има!  Аналогия: - "Жена шофьор и негър скиор"! Женският лекар-терапевт е като морското свинче. Няма нищо морско в него, а и не прилича на свинче! 😄 А, ти как ще коментираш многото професорки-преподавателки по феминизъм в СУ, че и чужди НПО-професорки от Ню-Йорк и Париж с лекции по феминизъм? https://www.ngobg.info/bg/news/102420-професорки-от-ню-йорк-и-париж-с-лекции-по-феминизъм-в-софия.html

 

Редактирано от herkules
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, *abi* said:

Ръкопляскам.

Само да вметна - техники взаимствани от различни източници не претендират за дълбочинна психология. Те се отнасят повече към позитивната терапия и са с практическа насоченост.

съмнявам се, че лицензиран аналитик (психоаналитик) би попаднал изобщо в горните категории

поне всички, които аз познавам (а не са малко) не се отдават на подобни

За това не разбирам следното - юнгианската терапия е след дипломна (значи попада под карантина). Следва ли от написаното в предходния постинг да не се обръщат към юнгиански терапевти?

 

Под "психоанализа" имах предвид фройдистката психоанализа, не Адлер и Юнг, макар и те сравнително лесно да подлежат на същото, макар в по-малка степен от Фройд.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, dora said:

Под "психоанализа" имах предвид фройдистката психоанализа, не Адлер и Юнг, макар и те сравнително лесно да подлежат на същото, макар в по-малка степен от Фройд.

Ясно. Подлежат разбира се и те. Ню-ейдж е 50% Юнг.

Което затвърждава другото мое (лично, непрофесионално) становище - че "здравите-любопитни" е най-добре да се насочват към позитивната терапия, която работи предимно със съзнаваното. Работата и на съзнавано ниво с различни практически техники (било то и "шамански") дава много приятни резултати. Бързо, лесно и успешно. Може да се прави дори от любители, решили нещо да променят в живота си. И бих казала - безопасно.

С което слагам ограничението - ровичкането на вътре може да е крайно опасно за психиката. Дълбочинната анализа трябва да е 100% запазена територия за много добре обучени терапевти. И не бива да се използва ей така...за нечие нездраво "любопитство".

В предна тема споменахте за комерсиалното. Нямаше как да не се досетя и за него.

Оттеглям се за сега от темата.

До скоро.

ПС. Може да критикувате становището ми ако има защо. Бих се радвала да прочета и различни от моето мнения. Защото може да греша и е редно да се обори щом е необходимо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Втори след княза said:

Как бихте коментирал това, че юнгианските терапевтки са все жени? Вж. тук

 

 

Като цяло навсякъде в хуманитарните специалности жените са повече от мъжете.

И това е нормално, хората харесват областите, които им идат отръки. Както и разяиват интереси към нещата, които им вървят. Ако на вас примерно чуждите езици никога не са ви вървели добре и винаги сте се мъчил да ги усвоявате в училище, вероятността да запишете филология с профил "Теория на литературата" или "Методика на чуждоезиковото образование" е нулева.

Статия, където има статистика:

https://www.apa.org/gradpsych/2011/01/cover-men.aspx

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, *abi* said:

ПС. Сами виждате какво става и в темите, които обсъждаме напоследък. Стигна се до там, че да се твърди, че е пълно с псевдо-научени, защото видите ли нямало истински учени. И учените са виновни, че се прави псевдонаука, защото не поднасят информацията така като иска да я чува плебсът. (на първа страница от снощи). И ако един човек иска да чува, че енергиите ще му оправят чакрите и вярва това, то може би рационалното решение е да чува едно, а терапевтът да води умно хорото, но както той вече си знае. Това е хипотеза - не мога да знам дали е точно така...

За мен по-интересна бе статията за рака. Може да се потопя в по-дълбок неин прочит, за да помисля дали и тя не е целенасочено спретната в "правилния" за слуха и ухото вид, по вкуса на конкретни търсещи. Които е по-добре да се обърнат към психолог (психологията позволява символни интерпретации), а не до търчат при странни шамани в Южна Америка.

 

Ето една добре написана статия как човек да отличи психолога от езотерика. Особено ми допаднаха последните два признака, а именно:

Цитирай
  • Часто именуется «практическим психологом» (особенно в случае отсутствия диплома психфака). При этом гордо противопоставляет это звание психологам «теоретическим», и вообще пренебрежительно отзывается о науке
  • Ему очень нравится писать многие слова в большой буквы — к месту и ни к месту. Большая буква, похоже, указывает на культовое значение того, что скрывается за словом :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 минути, *abi* said:

Ню-ейдж е 50% Юнг.

Това твърдение е твърде несериозно. :)

Продължавам да твърдя, че Юнг е твърде подценяван и твърде неразбиран. Но нямам ищах да продължаваме тази тема точно тук. Ще предложа едно полезно книжле - История на Съвременната Психологията, на Дуейн Шулц.

Редактирано от caress…
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...