Отиди на
Форум "Наука"

Мъже, Жени, Сила и Слабост


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 30 минути, Втори след княза said:
On 7.12.2018 г. at 23:40, *abi* said:

Разбира се, че съм чела Ялом. Би било съмнително някой да твърди, че се интересува живо от Психология (да дращи уупорито в теми за психология и да дава оценки за научност) и да не е чел поне една негова книга.

Явно сте напред с материала, но чак пък толкова самокритичност... оставете другите да кажат, че дращите. 

Хайде сега :) детински номера...

Аз съм Ви виновна, че упорито участвате в теми за психологията, имате необорими мнения!?, а едва вчера прочетохте, че имало някакъв проф. Ялом издаван на ... не знам и аз колко езика...

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 149
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 4 часа, caress… said:

Ако се вгледаме внимателно в природата, то всеки природен обект сам по себе си е силен, сам по себе си е самодостатъчен и е необходим, понеже е жизнено свързан с всички останали обекти.

Да вземем за пример една гора - прекрасно природно образование, конгломерат от най-разнообразни сили. Прекрасните елени или вълците, мечките и в нашия свят са символ за благородство или сила, но ако отнемем от картината всички опрашващи растенията насекоми, червейчетата, къртиците и птиците, то гората ще умре, понеже точно нежната сила на пчелата няма да й достигне за баланса.

Т.е. понятието за сила и слабост в природата принципно е приписано от човека. В Мирозданието няма такива понятия. Всичко в природата, ако е живо, притежава сила, житейска сила, а ако я губи - умира. За да създаде пространство за новите поколения, изпълнени със сила.

С това искам да се върнем към заглавието на темата и заблужденията във връзка със силата и слабостта човешка.Силата не е показател за мъжественост, а само показател за съответствие. Показател, че съответстваш на собствените си ценности и създаден смисъл. Показател обаче, а не яростна демонстрация, защото себедоказването на всяка цена пък е показател за слабост. И това са общи за всички хора характеристики, а не присъщи предимно на единия или другия пол.

Идеята е, че характеристиките се проявяват в различни степени при половете. За това се говори условно за "типично женски" и "типично мъжки" прояви. Също така за "женски принцип", "женски елемент", "женски компонент в психиката", "обучаван по мъжки женски дух" и т.н. Съгласна съм, че е трудно да се диференцират, но се наблюдават характерни разлики при проявите е и за това налага такава понятност, прим. при юнгианците.

Точно при югианците се среща следното тълкувание: "тя не може да се свързва  с  мъже по по-доверчив, женски начин - не само сексуално, но и еротично в по-широк смисъл на свързаност на нивото на осъзнатата ѝ еротичност"

Което кореспондира с два момента от цитираната статия:

"Когато мъжът е интимен с жената той казва: "Аз правя секс" и това е буквално така. Когато жената е интимна с мъжа тя казва: "Аз правя любов" и това също е буквално "

и

"че тя е незряла и не отдава на мъж. Но тя няма да може да отдаде, защото първо трябва да отдаде на вътрешния си мъж. " (бях пуснала и още един характерен цитат от юнгианците, който описваше доста добре конкретната ситуация "Но даже и при жена, която външно е много женствена, Анимусът може да бъде непоклатима сила. Човек може да се отзове пред нещо упорито, студено и абсолютно недостъпно у жевата")

****

За това не разбирам следното - не се съгласявате с Юнг по тези въпроси?

Защото написаното в статията в това отношение казва същото, с по-различни думи.

И също така все още не разбирам кое точно не одобрихте в цитата/респ. статията. 

Не, че одобрявам как е написана статията, но бе даден цитат, а той изцяло кореспондира с юнгианството, не мога да разбера несъгласието - към тази теза за женско-мъжкото изобщо ли е? Защото ако не се лъжа май писахте, че приемате Анимус и Анима. А в цитата се говори точно за ролята им, но без да се използват понятията. Този цитат аз го виждам като интерпретация по Юнг (но изменено текстово, за да не е "преписано" и да звучи оригинално)

Или ми се привижда несъгласие, което е мой грешен подход към написаното.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, Втори след княза said:

Зная от самото начало.

Добре. Намери се виновният.

Сега да се връщаме към същината на темата.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, Втори след княза said:

В същата енциклопедия пише за Айзенк. За сведение, енциклопедията е издадена 1987 г. Айзенк умира 1997 г. Просто Айзенк е значим. Не се въртете... когато спите. Съгласен за драскането.

Вие говорите за по-късно издание на енциклопедията, като ако не се лъжа първото издание у нас е от 1998 г.

Почти съм убедена, че и във второто издание на оригинала от 1994, съответно при нас 1998 надали е спомената биографична справка.

Защо ми губите времето?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Втори след княза said:

В същата енциклопедия пише за Айзенк. За сведение, енциклопедията е издадена 1987 г. Айзенк умира 1997 г. Просто Айзенк е значим. Не се въртете... когато спите. Съгласен за драскането. 

Хайде мирясайте вече. Третото издание на енциклопедията от 2004 (за България би трябвало да е от 2008), където е упомената и датата на смъртта на Айзенк.  https://the-eye.eu/public/WorldTracker.org/Reference/Encyclopedia's/Encyclopedia of Psychology and Behavioral Science.pdf  В изданието от 1987 това няма как да бъде упоменато. Може да се упоменат разработките по ред причини, като справката се отнася до конкретна професионална насока.

Биографични справки за живи хора се правят много внимателно в изданията и принципно се избягват. Вие търсехте биография "къф е тоя? къде е работил?" Не е да не сме срещали из форума доста напористи личности, дето питат "къф е тоя професор и има ли той почва у нас"

Оказва се, че отчаяно търсите само и единствено споменаването някъде на нечие име, за да демонстрирате ерудиция или да се опитвате да оборвате събеседник...

Кое птиченце Ви подшушна, че Ялом относно работата си не присъства в енциклопедията? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Втори след княза said:

Просто питах какво пише

По-точно проверявахте дали е зелен хайвера :) Черен е, но знам, че няма да го опитате. 

Вече се върнах в същината на темата и междувременно отговорих на друг участник по нея.

В което време Вие (не някой друг) ме занимахте с енциклопедичните справки. И не се порових заради Вас, а заради принципа.

Имате го и в изданието от 2008. Но не ползвате азбучния показалец.

Ялом е споменат на 414 страница в оригиналното издание.

Лека нощ от мен.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, *abi* said:

Идеята е, че характеристиките се проявяват в различни степени при половете. За това се говори условно за "типично женски" и "типично мъжки" прояви. Също така за "женски принцип", "женски елемент", "женски компонент в психиката", "обучаван по мъжки женски дух" и т.н. Съгласна съм, че е трудно да се диференцират, но се наблюдават характерни разлики при проявите е и за това налага такава понятност, прим. при юнгианците.

Точно при югианците се среща следното тълкувание: "тя не може да се свързва  с  мъже по по-доверчив, женски начин - не само сексуално, но и еротично в по-широк смисъл на свързаност на нивото на осъзнатата ѝ еротичност"

Което кореспондира с два момента от цитираната статия:

"Когато мъжът е интимен с жената той казва: "Аз правя секс" и това е буквално така. Когато жената е интимна с мъжа тя казва: "Аз правя любов" и това също е буквално "

и

"че тя е незряла и не отдава на мъж. Но тя няма да може да отдаде, защото първо трябва да отдаде на вътрешния си мъж. " (бях пуснала и още един характерен цитат от юнгианците, който описваше доста добре конкретната ситуация "Но даже и при жена, която външно е много женствена, Анимусът може да бъде непоклатима сила. Човек може да се отзове пред нещо упорито, студено и абсолютно недостъпно у жевата")

****

За това не разбирам следното - не се съгласявате с Юнг по тези въпроси?

Защото написаното в статията в това отношение казва същото, с по-различни думи.

И също така все още не разбирам кое точно не одобрихте в цитата/респ. статията. 

Не, че одобрявам как е написана статията, но бе даден цитат, а той изцяло кореспондира с юнгианството, не мога да разбера несъгласието - към тази теза за женско-мъжкото изобщо ли е? Защото ако не се лъжа май писахте, че приемате Анимус и Анима. А в цитата се говори точно за ролята им, но без да се използват понятията. Този цитат аз го виждам като интерпретация по Юнг (но изменено текстово, за да не е "преписано" и да звучи оригинално)

Или ми се привижда несъгласие, което е мой грешен подход към написаното.

 

Ще кажа само, че Селф, същността, :)според Юнг е андрогинен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека си е андоргинен. Това пак не променя съществено проявите на едната или другата природа, може би заради ролите и биол. особености. За "коя" сила ще говорим, защото мъжете са по-силни физически. И тази сила трябва да се прояви по един или друг начин като необходимост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, *abi* said:

Нека си е андоргинен. Това пак не променя съществено проявите на едната или другата природа, може би заради ролите и биол. особености. За "коя" сила ще говорим, защото мъжете са по-силни физически. И тази сила трябва да се прояви по един или друг начин като необходимост.

Психиката е обща за цялото човечество, т.е. тя е човешка, а не мъжка или женска, и ако държите да подходим по тези въпроси строго по Юнг, то той, ако не бъркам, е бил против обясняването на психиката чрез физиологията. Неговият подход е феноменологичният и се отнася конкретно и само до психичните феномени. Друго характерно за теориите на Юнг е, че той тръгва от общото за всички нас колективно несъзнавано и се движи в посока конкретизиране на отделни психични процеси. Като винаги е допълвал, че не счита теориите си за абсолютна истина.

Индивидуацията е процес, който трансформира дуалността, но какво значи това на практика? Означава, че на съзнателно ниво спираме да делим обектите или хората на мъже и жени, млади и стари, на бели и черни, на хетеросексуални и хомосексуални и т.н., а на мястото на тези дуалности, се появява синтезираното и комплексно разбиране за човека, което включва и биологичния му пол, неговата сексуална ориентация, произход и т.н., но човек не се изчерпва само с тези определения, нали?

По-силен и по-слаб винаги съществуват само в отношение към нещо друго и е релативно, нужен е контекст, извън който обобщението е погрешно. Според мен, би било по-точно да се каже, че някои хора са по-силни от други, при определени обстоятелства, било физически, независимо от биологичният пол. Не може да се твърди, че всички мъже са по-силни от всички жени, тъй като не е вярно, предразсъдък е. Един обладан от несъзнаван образ човек, е способен на свръхчовешки деяния - макар и за кратко, независимо от това дали човек е психично здрав. Примери за подобни състояния на съзнанието има достатъчно, както от психиатричната практика, така и в живота.А Анима и Анимус са реални психични феномени в собственото ни несъзнавано, и се отключват именно поради личната ни вяра в конкретни клишета, митове, идеи, образи, намиращи се в колективното несъзнавано. Като дори вярата може да не е напълно осъзнавана. Последното го установихме и в този форум, колко много хора не осъзнават, че вярват ежедневно в това, че животът им няма да приключи точно днес. Че ще ни има и утре, и след месеци, дори години, десетилетия.Чехов отбелязва, че човек е това, в което вярва, а Юнг го доказва по емпиричен път, с внимателно наблюдение в практиката си на психиатър и упорито търсене на научно обяснение за патологии като шизофренията, например.

Последният феномен - психиката, която не се занимава с идеята за край или смърт, за да бъде здрава и функционираща, също е занимавал Юнг и той казва в тази връзка, че се явява и причина за вярата в задгробен живот или прераждане, а не страхът от смъртта. Просто психиката има един такъв принцип на континюитет, усещане за безкрайна продължителност, безсмъртност дори, ако не беше така, никой човек нямаше да пилее времето си в безсмислени неща. Но е факт, че всеки човек го прави.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, caress… said:

Последното го установихме и в този форум, колко много хора не осъзнават, че вярват ежедневно в това, че животът им няма да приключи точно днес. Че ще ни има и утре, и след месеци, дори години, десетилетия.Чехов отбелязва, че човек е това, в което вярва, а Юнг го доказва по емпиричен път,

Това вярване не е погрешно и се извежда емпирично. Животът наистина не свършва "утре". "Утре" е по-изключение и ако хората вярваха, че ще свърши "утре", всъщност биха живели под огромно напрежение. Тези вярвания са необходимост.Извежда се и "средна продължителност на живота". И е много добре, че човек прекарва живота си и в "безсмислени" неща. Едно от най-приятните моменти са тези, на безметежната почивка - без никакъв смисъл и никаква цел, далеч от смисъла и целите. В противен случай застава 24/7 изправен пред най-неприятните екзистенциални въпроси, чиито истини трудно се понасят.

 

Преди 12 часа, caress… said:

Индивидуацията е процес, който трансформира дуалността, но какво значи това на практика? Означава, че на съзнателно ниво спираме да делим обектите или хората на мъже и жени, млади и стари, на бели и черни, на хетеросексуални и хомосексуални и т.н., а на мястото на тези дуалности, се появява синтезираното и комплексно разбиране за човека, което включва и биологичния му пол, неговата сексуална ориентация, произход и т.н., но човек не се изчерпва само с тези определения, нали?

Не съм намирала за сега подобен прочит при Юнг. Подобно "зануляване" на признаците ще води до липса на критерийност. Човек може да бъде по-малко критичен, но не може и не трябва да спира да различава характеристиките на обектите. Без това да пречи на синтезираното и комплексното приемане на хората - такива каквито са.

Едно е да надрастеш предразсъдъците към другите, да приемеш и себе си и със своите слабости и силни страни и друга да загубиш делимост, защото би означавало да не съзнаваш ничия идентичност. А хората се стремят точно към това - да бъде приемани, но с тяхната идентичност. Тя определя нуждите им - примерно нуждите на младите и нуждите на старите хора, инвалидите, предпочитанията им, диетата им и какво ли не. Тези нужди са различни, на пук на изключенията от "правилата".

***

Сетих се къде го прочетох, защото засегнахме темата за смъртта (финала на статията):

http://webstage.bg/li-ri-chni-otkloneniya/5748-iskam-iskam-kakvo-iskash-arvin-yalom.html

Общо взето до три от тези изводи на Ялом за екзистенциалната болка съм стигнала и аз, по опит и логика (за това настоявам, че процесът е болезнен, защото е предизвикан от болезнени въпроси, често с болезнени отговори). Не се бях замисляла само за "изначалната самота". 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 7.12.2018 г. at 23:08, Втори след княза said:

Имам някакво обяснение, защо жените са много по- жестоки и безмилостни от мъжете, щом имат власт.

Ето го обяснението

 

On 7.12.2018 г. at 21:06, *abi* said:

Първо чистка.

 

On 7.12.2018 г. at 21:06, *abi* said:

Продължавате да си търсите ниши за да си леете глупостите?

Следва бан.  

Повече компромиси - никакви. Ако се наложи си връщам временно и модераторските права.

Значи да задаваме въпроси за изказвания по темата, означава, че леем глупости. След такава заплаха, получих психично разстройство и нямаше повече да влизам тук, но не се стърпях. Обвинен съм в спамене. Добре, а какво точно е спам или офтопик? Дайте точна дефиниция! Иронията с плебса сигурно не е спам? Явно съм от простолюдието и не ползвам академичен език! Сравненията с големия взрив също не са спам. Само попитах,  *abi* дали е съществувал, тъй като е упоменат в коментара и. Просто исках да знам какво мисли. Щях да я попитам и за Ошо, понеже говорим за психология, но се отказвам, вече няма смисъл. Заглавието на темата е очевадно! Мъже, Жени, Сила и Слабост! Знам, че мъжете са силни, а жените са слаби. И в много други неща съм убеден. По някога задавам риторични въпроси, но винаги питам, когато нещо не ми е ясно. Само глупакът може да вярва, че всичко му е ясно. "Човек цял живот се учи, и ненаучен си умира" - от народопсихологията!  *abi*, иронията с Кобилкина ми е ясна, но ако аз кажа нещо за А. В. психотерапевтката със същия патос, като отговор на иронията, веднага ще го отъждествиш като спам. За това спирам и повече няма да те питам за нищо.

P. S.  Извинявам се за грубия език и за това, че не говоря на ВИЕ! С приятелите говоря на "ТИ", с враговете също! Не говоря на "ВИЕ", защото го смятам за фалш, куртоазия, или подмазмане, а и съм от плебса и не ги разбирам тия работи!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, *abi* said:

Не съм намирала за сега подобен прочит при Юнг. Подобно "зануляване" на признаците ще води до липса на критерийност. Човек може да бъде по-малко критичен, но не може и не трябва да спира да различава характеристиките на обектите. Без това да пречи на синтезираното и комплексното приемане на хората - такива каквито са.

Едно е да надрастеш предразсъдъците към другите, да приемеш и себе си и със своите слабости и силни страни и друга да загубиш делимост, защото би означавало да не съзнаваш ничия идентичност. А хората се стремят точно към това - да бъде приемани, но с тяхната идентичност. Тя определя нуждите им - примерно нуждите на младите и нуждите на старите хора, инвалидите, предпочитанията им, диетата им и какво ли не. Тези нужди са различни, на пук на изключенията от "правилата".

***

 

Нямах предвид изгубване на различимостта, а по-оцелостен, по-обектовен поглед върху различията. Това, което трудно се разбира у Юнг, е значимостта, която той отдава на нуминозния опит. За това писа и Инкоректус в другата тема, а ето какво казва и самият Юнг в едно писмо до свой английски колега:

Цитирай

Мне всегда казалось, что определенные символические события, характеризовавшиеся сильным эмоциональным тоном, были подлинными вехами. Вы совершенно правы, главный интерес моей работы заключался не в лечении неврозов, но, скорее, в подходе к нуминозному. Но дело в том, что подход к нуминозному является подлинной терапией и, стало быть, приобретая нуминозный опыт, вы освобождаетесь от проклятия патологии. Даже сама болезнь приобретает нуминозный характер.

Последните две изречения съдържат и есенцията на аналитичната терапия, чиято цел е извоюване или осъзнаване на колкото се може повече несъзнавани територии. За да бъде разбран правилно методът на Юнг, предлагам да бъде внимателно прочетена информацията на следния линк, от който е и горният цитат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 часа, caress… said:

Това, което трудно се разбира у Юнг, е значимостта, която той отдава на нуминозния опит.

Последните две изречения съдържат и есенцията на аналитичната терапия, чиято цел е извоюване или осъзнаване на колкото се може повече несъзнавани територии.

В опит за потвърждаване на Колективното несъзнавано. То може да се потвърди само при нуминозно преживяване.

Впрочем О.Б. описва свое нуминозно преживяване в статията за рака. От там и този подход/виждане към проблема.

Само, че нуминозното преживяване не се отнася до това, за което говорихме - индивидуалните различия между хората. Със или без него те си остават видими. Не прави мъжа по-силен/слаб и не променя характеристиките - променя може би само отношението и разбирането за тях.И не при всеки преживял го.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По темата: Цитатът(извадката) от статията си е nonsense отвсякъде.Направих си труда да я прочета цялата и какво да напише човек,Абсолютен bullshit! А има пасажи(особено анатомичната част),които направо изумяват.При подобни писания сериозно започвам да се замислям къде е границата между смешното и трагичното и дали въпросната авторка си вярва на творението.Достатъчно е направен разбор от потребители още на първата страница и мисля,че едва ли има здравомислещ човек,който да е на друго мнение.А що се отнася до одобрението на подобни ''хомини идеи''в блог на психотерапевт,няма да коментирам.Мъжът си е мъж(биокогично,физиологично)-с полова хромозомна двойка XY,а жената-жена ,с две еднакви XX полови хромозоми.Оттам нататък ''я камилата,я камиларя''.Всичко тече,всичко се променя и всичко е ''според зависи''!

On 5.12.2018 г. at 22:00, *abi* said:

О.Б е доста успешен терапевт за тревожни разстройства. До колкото знам се ползва с добро име в средите и е препоръчван именно за този тип терапии. Според мен е стилът му е повлиян от Петър Дънов. Може би по-точен поглед би дал официалният му сайт: http://orlin.bravehost.com/index.html

Добра реклама на въпросният(един от многото в BG).Дано да е успешен(както твърдите).Последните години, като че ли стана някаква '''модна тенденция'' да се говори и пише за психотерапия. Доста хора не биха се сетили, че имат нужда от психотерапия, ако не се говореше толкова за психотерапия.А тук вече и аз сериозно се замислих:

On 5.12.2018 г. at 22:00, *abi* said:

За всеки случай преди година часовете му бяха запълнени за две години напред. 

Ако написаното от Вас е вярно...тук вече нещата не са трагични,а направо плашещи!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, tack said:

Дано да е успешен(както твърдите).

Не го твърдя аз - това е мнение в средите. За да има такова мнение, значи има добри резултати. Знаете, че тези неща стават от уста, на уста. Ако има достатъчен брой доволни от терапията, значи терапевтът е успешен. Тревожно разстройство не се преодолява лесно.

Преди 3 часа, tack said:

Ако написаното от Вас е вярно...тук вече нещата не са трагични,а направо плашещи!!!

Ако Ви е уплашило това, че има голям брой нуждаещи се - да, има нуждаещи се. А ако знаете колко народ може да си оправи важни, ежедневни-екзистенциални проблеми само с две-три посещения...но си живеят с тях, защото са предубедени, че отидат ли на "луд лекар", значи непременно са "луди".

Но ако той приема по 3-4 човека на ден в приемните си дни и те имат нужда от определен брой сесии, бройката не е чак толкова плашеща.

Преди 3 часа, tack said:

Мъжът си е мъж(биокогично,физиологично)-с полова хромозомна двойка XY,а жената-жена ,с две еднакви XX полови хромозоми.Оттам нататък ''я камилата,я камиларя''.Всичко тече,всичко се променя и всичко е ''според зависи''!

Статията не твърди нещо различно. Цитатът се отнася до съмнителни, хиперболизирани образи, които понякога срещаме и обикновено усещаме, че зад фасадата се крие друго.

Авторката си вярва според мен - не виждам друга причина за списването на статията (която и аз не одобрих по ред причини - просто не се пише така за тези неща - видно от реакциите на всички).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.12.2018 г. at 19:51, *abi* said:

Не го твърдя аз - това е мнение в средите.

На 2-ра страница прочитам следното:

On 7.12.2018 г. at 0:33, *abi* said:

Но е факт и то признат, че О.Б е един от тримата най-успешните терапевти в страната за тревожни разстройства. Особено резултатни са груповите терапии, които прави.

Това се знае в средите и обикновено него препоръчват за случаите на тревожно разстройство. Ако недай си Боже Ви се случи подобно и търсите успешен терапевт - накрая ще стигнете до О.Б ако друг не успее да Ви помогне...

Дори сте го написали ''болднато''- безспорно,проверено и не подлежи на съмнение.Коректно би било да споменете(или да напишете) поне инициалите и на другите двама от споменатата от Вас тройка.Във всяко състезание победителите(3-мата най-добри) се качват на почитната стълбица и според представянето си получават съответния медал.Така е правилно според мен.
Ако става въпрос за генерализирано тревожно разстройство-то наистина е сериозно.С такива случаи се заниимават психиатрите.По-леките форми(тревожни разстройства)отново са деликатни,защото е възможно да са съпътстващи с други по-тежки заболявания.Тук важна роля играе отново професионалната лекарска намеса,които чрез съотватната ДД(диференциална диагноза) изключват неврози,психози etc,други състояния и заболявания,които са със сходна симптоматика.Пиша това,защото преглеждайки 'блогът' на въпросния терапевт,попаднах да доста 'странни неща'',които според мен не са ''лъжица за неговата уста''(лично мнение).А преглеждайки офф.му сайт видях,че няма медицинско образование.Курсове,курсове,часове...etc.

Иначе правилно:В крайна сметка,като се удари чертата са важни крайните резултати.Неписаното правило е ''Ако не можеш да помогнеш,гледай да НЕ вредиш''!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, tack said:

Ако става въпрос за генерализирано тревожно разстройство-то наистина е сериозно.

 Здравейте, плюсче от мен плюс потвърждение на горното:

обсесивно-компулсивното разстройство понякога е толкова сериозно и трудно за лечение, че за случаите, на които нищо друго не помага се обмисля имплантирането на DBS - deep brain stimulation устройства (https://en.wikipedia.org/wiki/Deep_brain_stimulation)

Което изобщо не е малкорискова процедура, но случаите могат да са с такава тежест, че дори това да е по-добре, отколкото да бъдат оставени на традиционната психиатрия.

Оттам и моите съмнения по прочетеното, но тъй като не познавам човека,  нищо не мога да кажа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, tack said:

По-леките форми(тревожни разстройства)отново са деликатни,защото е възможно да са съпътстващи с други по-тежки заболявания.

В този линк коморбидностите отлично са описани:

http://www.medinfo.bg/spisanie/2008/6/statii/trevojnostta-br-aspekti-na-klasifikacijata-komorbidnostta-i-predstavjane-na-klinichni-sluchai-462

(благодаря)

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, tack said:

Дори сте го написали ''болднато''- безспорно,проверено и не подлежи на съмнение.Коректно би било да споменете(или да напишете) поне инициалите и на другите двама от споменатата от Вас тройка.Във всяко състезание победителите(3-мата най-добри) се качват на почитната стълбица и според представянето си получават съответния медал.Така е правилно според мен.

За съжаление не помня другите две имена, но сред тях О.Б. бе препоръчан на мой познат, който ме помоли за справка, защото имам познанства в средите. Той сам си е избрал О.Б. И му помогна. Препоръката дойде от две имена, които са изключително добри специалисти, с награди, принос и т.н. Имена на които може да се има доверие, вкл. преподават (но не са преподавали на Баев). Не е нужно да навлизаме в подробности - тук не е място за реклами. О.Б. бе споменат заради статията. Това е единствената причина да бъде коментиран. Освен това ако се споменават имена ще има обвинения в пристрастие, което смятам да си спестя.

Може да четете тук: http://www.beinsadouno.com/board/forums/forum/172-психология-и-психотерапия/

И да си създадете сам мнение. Не случайно няколко пъти споменах, че пише там и всеки може да си прецени - да се довери ли, да хареса или отрече...

Сега моето лично мнение - при толкова писаници на тема психология от кого ли не из форумите е видно, че има хора, които са готови да излеят душата си он-лайн, но не и да посетят терапевт. Ангажираността в тази насока от терапевти за мен е приемлив начин да се оказва някаква помощ. В края на краищата е по-добре да получат първоначална насока така, отколкото да не получат никаква. Налага се да приемем, че дигиталната ера ще предлага и подобни опции - дори и да имаме възражения към тях.

Преди 5 часа, tack said:

Ако става въпрос за генерализирано тревожно разстройство-то наистина е сериозно.С такива случаи се заниимават психиатрите.По-леките форми(тревожни разстройства)отново са деликатни,защото е възможно да са съпътстващи с други по-тежки заболявания.Тук важна роля играе отново професионалната лекарска намеса,които чрез съотватната ДД(диференциална диагноза) изключват неврози,психози etc,други състояния и заболявания,които са със сходна симптоматика.Пиша това,защото преглеждайки 'блогът' на въпросния терапевт,попаднах да доста 'странни неща'',които според мен не са ''лъжица за неговата уста''(лично мнение).А преглеждайки офф.му сайт видях,че няма медицинско образование.Курсове,курсове,часове...etc.

До колкото си спомням е завършил психология, но в нбу. На както се казва - може пък да има харизмата...

Ние не знаем следното - дали О.Б. преценявайки състоянието препраща към психиатър. Защото има случаи, в които пациентите чуват едно име, запазват час, но при първата среща се вижда, че случаят е по-специфичен. Няма да влизам в подробности, но при интелигентно съобщаване на симптомите дори в предварителен разговор по телефон се разбира, че лицето има нужда първо от медицинска помощ.

За това моля, нека не приемаме за дадености "как процедира" О.Б. или който и до било без да имаме личен опит с терапевта. В случая, който споменах по-горе нещата наистина не бяха чак толкова сериозни и терапията имаше нужния ефект.

Но ми прави впечатление това, което болднах в цитата. Може ли да линквате, за да видя какво имате предвид? Не съм се ровила в сайта му подробно.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, dora said:

Оттам и моите съмнения по прочетеното, но тъй като не познавам човека,  нищо не мога да кажа.

За ОКР се препоръчва и терапия. Тоест, пациентът може да си взима лекарствата, но съвсем спокойно може да се подложи и на терапия.

Нека не изхождаме с презупцията, че О.Б. ще "вземе" всеки за терапия (отбил се първо при него) и изобщо няма да препрати към психиатър. Това ще са инсинуации ако не сме го проверили, нямаме доказателства и т.н. Съмнявам се и да накърнява по този начин репутацията си. Би бил...глупак.

Това е вярно по същество:

- Прекаленото разчитане на психофармака! При тежко ОКР е допустимо дори успоредно приемане на медикаменти и провеждането на ефективна психотерапия. Но - само при действително тежко и с години и години поддържано състояние, при това докато човекът усвои стратегиите за справяне чрез собствените си сили. Тогава медикаментите се спират по схема и се работи на чисто. Имал съм случаи на хора с изключително тежко ОКР, приемащи шепи от антипсихотици и антидерпесанти, многократно хоспитализирани, които когато усвоят подходящите стратегии, отношение, методология, постепенно спират психофармака, а разчитането на собствените потенциали довежда усилията им до цялостно освобождаване от състоянието.

http://orlinbaev.blogspot.com/2017/03/blog-post.html

Не важи за всеки, ясно е. Но придружените с терапия лечения може да са много ефективни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 14.12.2018 г. at 21:23, *abi* said:

До колкото си спомням е завършил психология, но в нбу. На както се казва - може пък да има харизмата...

За мен лично това е напълно достатъчно!

On 14.12.2018 г. at 21:23, *abi* said:

Но ми прави впечатление това, което болднах в цитата. Може ли да линквате, за да видя какво имате предвид? Не съм се ровила в сайта му подробно.

Отивате в блога му.От изброените там ''Естествени психотерапии'',лично мен ме смущава:Естествена психотерапия при ОКР,Хипохондрия и Конверзионно разстройство!!! За ОКР имам леки съмнения,но специално за другите две съм убеден в ''нещо'' и се чудя защо са публикувани там.Почти съм сигурен,че терапевтът дори не е виждал и срещал правилно диагнозтициран ''хипохондрик'' и най-вече хора с такава диагноза на какво са способни.Психосоматичното разстройство е ''сериозно и задълго''(щом има психоСОМАтично в наименованието...от soma(гр.)-тяло).Нарцисизмът ''ряпа да яде''.На жаргон може да се каже,че хипохондриците(реалните), са ''психопатични нарциси'' Напишете си в нета хипохондрия и ще си го изясните за себе си.
Следващото,което ме смущава:Конверзионно разстройство?! Какво има предвид? Ако става дума за дисоциативните разстройства,те включват доста разнообразни прояви. Дисоциативните (конверзионни) разстройства са тясно свързани по време с травмиращи събития, неразрешими и непоносими проблеми или разстроени взаимоотношения, като неприятният афект, породен от проблемите и конфликтите, които пациентът не може да разреши, се трансформира в симптоми. Те имат склонност към повторение, възможно е да се развият хронични състояния, упорити телесни смущения без данни за телесно заболяване, понякога парализи и анестезия без увреда на нервната система. Пациентите с дисоциативни разстройства често показват поразяващо отричане на проблемите или на затрудненията, които могат да бъдат очевидни за другите. Разновидности са дисоциативна амнезия, дисоциативна фуга, дисоциативен ступор, транс и състояния на обладаност, двигателни и сетивни разстройства, дисоциативни гърчове, нарушения в координацията (атаксия), чудата походка или невъзможност да се стои прав без подкрепа (астазия ­абазия), преувеличено треперене или тресене(тремор),  бездействие(апраксия),липса на активни движения(акинезия), невъзможност за издаване на звуци-до липса на глас(афония), разстройство на речта(дизартрия). Нарушените функции помагат на пациента да избяга от неприятен конфликт или да изрази индиректно своята зависимост или протест. Обикновено се срещат абнормности(отклоняване) в преморбидната(предболестната) личност и в междуличностовите отношения. Често пъти е трудно да се разграничи съзнателната симулация от дисоциацията. Тук се отнасят и Ганзеровият синдром(най-рядко се проявява) с неточни отговори, недоумение и псевдооглупяване, както и множествената личност с очевидно съществуване на две или повече ясно отграничени личности у едно лице, като в даден момент се проявява само една от тях.Признаци и симптоми на това разстройство включват загуба на паметта, дереализация, не се разпознават в огледалото, чуване на гласове и etc.Основно и важно за последното:Множествената личност е ''раздвояване на съзнанието'',а шизофренията(вид психоза) е ''раздвояване на личността''-често се бъркат,а НЕ трябва!!! Когато се говори за дисоциативни разстройства(от написаното горе),се разбира ''разпад на съзнанието'' със своите разновидности. Може да Ви е малко трудно за прочит написаното от мен,но по-разбираемо не знам как да го обясня.
Това е в общи линии и да си кажа човек,завършил психология не ми се струва да са му понятни ''нещата'',чак с такива подробности,а как се справя с подобни случаи,само той си знае.С това мисля да приключа,за да не спамя темата,че навлизам в друго направление.Дано да сте доволна от отговора ми.Хубава вечер от мен!

On 14.12.2018 г. at 21:33, *abi* said:

Имал съм случаи на хора с изключително тежко ОКР, приемащи шепи от антипсихотици и антидерпесанти, многократно хоспитализирани, които когато усвоят подходящите стратегии, отношение, методология, постепенно спират психофармака, а разчитането на собствените потенциали довежда усилията им до цялостно освобождаване от състоянието.

Олеле майко!!! Фокус-мокус и всичко е ''мед и масло''.Не доумявам защо сте го написали.И то в мн.ч-''случаИ с изключително тежко ОКР..." Лично ''АЗ'' отдавна не вярвам в Торбалан! Виждам,че сериозно се интересувате от това ОКР.Не обичам  да поствам линкове,но специално за Вас давам един-какво казват ''Светилата по този въпрос".

https://iocdf.org/wp-content/uploads/2014/10/Bulgarian-Translation-What-You-Need-To-Know-About-OCD.pdf

Особено обърнете внимание в края на 6-та страница(за продължителността на лечение,след първите симптоми).Това не го казвам аз,а наистина ''Експерти по ОКР''.Най-долу има и линкове,мейли и всичко може да се провери за достоверност!!!

Наистина приключвам по тази тема,защото няма смисъл и да не се стигне до момента,в който да се запитам ""Каква е ползата от файдата?!?!  Нищо лично нито към Вас,нито към въпросния терапевт.Дано сте ме разбрали правилно.Отново хубава вечер и както се казва: Risus sanitas est !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 часа, tack said:

Може да Ви е малко трудно за прочит написаното от мен,но по-разбираемо не знам как да го обясня.

Разбираемо е, но ми стана по-интересно къде сте завършили и доволен ли сте от степента на обучение.

Преди 17 часа, tack said:

Олеле майко!!! Фокус-мокус и всичко е ''мед и масло''.Не доумявам защо сте го написали.И то в мн.ч-''случаИ с изключително тежко ОКР..." Лично ''АЗ'' отдавна не вярвам в Торбалан! Виждам,че сериозно се интересувате от това ОКР.Не обичам  да поствам линкове,но специално за Вас давам един-какво казват ''Светилата по този въпрос". 

Притесни Ви, че в цитатът пише "изключително тежки ОКР"? Може би сте прав, че е "изхвърляне".  А ако все пак е истина - но трябва да разпитаме самия терапевт.

Написаното беше цитат от блога на О.Б.. Може да не е много ясно технически цитирането, в моя постинг, за това подчертавам - не е написано от мен. Но това ще ми го простите, защото пък Вие не ползвате шпацията технически :) Това в кръга на шегата.

Изобщо не се интересувам сериозно от ОКР. Но се интересувам от психология, от причините за човешките страдания от поради  емпатия. Приятно ми е да имам познания, вълнуваща е човешката психика.

Когато някоя тема ме заинтригува, се зачитам и ето защо смятам, че написаното за комбинираната терапия е вярно по-същество:

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.504.7374&rep=rep1&type=pdf

Зачетох и ето тук: https://iocdf.org/about-ocd/treatment/

Общо взето казва същото. В цитираната от Вас брошура също...

***

Честно казано не разбирам какво искате да подчертаете - че конкретния терапевт няма как и му е невъзможно да помага при ОКР? Но и във линка който давате е упоменато, че едни терапевти се справят по-добре с ОКР от други... А ако този се справя? Редно ли е да твърдим, че не се справя? С какво разполагаме, за да твърдим едното или другото - подчертах единствено, че се говори за справяне, като нямам пълната картина.

Сега, ако разчитаме за избора на терапевт по начина на писане/изразяваме на колегата (изразни средства, стил и т.н.)... то имам забележки и към начина, по който Вие пишете. Трябва ли да Ви се доверя?

Това не е лична нападка, но не разбирам защо се отрича и възможността за терапевтичната харизма. Ние в момента нямаме никакви конкретни сведения за това каква успеваемост има О.Б. На кого да вярваме - на нашата преценка или все пак да потърсим повече информация преди да отсъдим...

Защо изключваме харизмата? По отношение на харизмата си имам теория - мисля, че на "обикновените хора" (уплашени, че нещо страшно става с тях) подобен формат на писане би се харесал. Разбира се че брошурата https://iocdf.org/wp-content/uploads/2014/10/What-You-Need-To-Know-About-OCD.pdf е изключително интелигентно поднесена! Но дали за българската мисловна действителност един подход като този на О.Б. е по-приемлив на този етап - ти ела при мен по "народно му", аз ще ти помогна "професионално".

****

И тук се повдига един много сериозен въпрос - брошури като тази къде може да намери българският читател? Ето я за трети път:

https://iocdf.org/wp-content/uploads/2014/10/What-You-Need-To-Know-About-OCD.pdf

Поне аз не съм попадала на подобни, нито на сайт (обществено здраве), който да образова интелигентно, детайлно и достъпно хората. Чудно ли е тогава, че се привличат към терапевти на "техния език", защото с друг формат, лицензиран държавно, одобрен и структурно поднесен от А до Я, те просто не разполагат?

Ако има образователен линк на български - моля. Може пропускът да е мой, за което се извинявам.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо смятате, че О.Б. или който и да било "няма от къде да знае" такива подробности. Вие как ги научихте? 

Какво е имал предвид? Прим. хистерия (има статии в раздела). И няма как да се сбърка със шизофренията. Цялостната картина е различна и тя се разкрива по време на терапията. Ако пациентът е със шизофрения,  ще бъде препратен където трябва.

А дали това е начинът? Това не мога да го знам: http://orlinbaev.blogspot.com/2017/09/blog-post_18.html

Но съм готова да се хвана на бас, че точно такъв тип терапия помага на определени пациенти и съм убедена, че някои хора "не могат да преглътнат нещо" и това се проявява психосоматично. Освен това и психиатри препоръчват йога, разходки в природата, медитация,  дишане и т.н. техники като съпътстващи терапията на определени разстройства.
 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, *abi* said:

Защо смятате, че О.Б. или който и да било "няма от къде да знае" такива подробности. Вие как ги научихте? 

Какво е имал предвид? Прим. хистерия (има статии в раздела). И няма как да се сбърка със шизофренията. Цялостната картина е различна и тя се разкрива по време на терапията. Ако пациентът е със шизофрения,  ще бъде препратен където трябва.

А дали това е начинът? Това не мога да го знам: http://orlinbaev.blogspot.com/2017/09/blog-post_18.html

Но съм готова да се хвана на бас, че точно такъв тип терапия помага на определени пациенти и съм убедена, че някои хора "не могат да преглътнат нещо" и това се проявява психосоматично. Освен това и психиатри препоръчват йога, разходки в природата, медитация,  дишане и т.н. техники като съпътстващи терапията на определени разстройства.
 

Не съм чела целия блог, случайно отворих това:

http://orlinbaev.blogspot.com/2017/09/blog-post_18.html

Оттам:

"- Практикувай сесия нидра/ хипноза/ нлп, фокусирана върху промяната на отношението ти към преглъщането, по преобразуването му от страх в обич. Такава сесия може да приготви терапевт или дори и сам (доколкото и както...)...

 
- Практикувай кундалини тантра йога практики (крии) - това е работа с вътрешната енергия, центрове, канали, дишане, осъзнаване, работа с енергийното тяло, коетое пряко свързано с психиката, която пък причинява глобулус хистерикус (за който говорим).
 
- След горните практики, парадоксално умишлено стягай още повече гърлото си, като настройката е "Да бъде както е нужно, ако ще да продължава още хиляда години и да е сто пъти по-силно, добре, да бъде волята Божия!". Стягай и отпускай няколко пъти, като при отпускането практикувай отработеното отношение на смирено любящо приемане и горните дишания и практики по доверяване.
 
- Моли се върху гърлото си. Това е фокусиране в центъра на гърлото с любящо приемане и простичка молитва. Както винаги, молитвата не е искане, а учене, прошка, смирение, себезаявяване, работа с психиката при присъствието на Бога, на безкрая. Например така" Господи, нека се науча да обичам това усещане, да го приема с любовта Ти, да смиря съпротивата си и се отпусна с благостта ти в творчеството на смиреното себезаявяване във всяка една сфера в живота си!" Амин
 
- Дишай пълно йогийско (биоенергийно), леко и приятно, като усетиш как през цялото ти тяло минава канал от енергия и светлина. Насочи се в гърлото, като осъзнаваш целия канал. При вдишване енергията се вдига нагоре, при издишване слиза надолу. При вдишване си казвай "Господи", а при издишване "помилуй". Господи помилуй, Господи помилуй, Господи помилуй - усещай как сякаш Небесен мехлем се спуска и лекува, стапя. Може да бъде Господи помилуй, но и Со Хам или Шиво Хам или друго, към което имаш афинитет."
 
Как да кажа, дори само на едно място в блог на психотерапевт да има подобно нещо, и мнението ми, че това е ню ейдж шарлатанство става непоклатимо.
 
Всичко от гореизброеното няма нищо общо с научния метод.
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...