Отиди на
Форум "Наука"

Brexit затъна. А сега?


Recommended Posts

  • Потребител
On 18.05.2019 г. at 18:02, kramer said:

Имат си общност на нациите, имат си 16 държави, дето държавен глава им е кралицата, за кво им е европейското котле?

Също така имат и неща, които нямат :) или да кажем им се изплъзват.

Който и да е британски ПМ, би се радвал да има място на общата софра. :)

 

По последни новини от YouGov, брехит партията изпреварва с малко консерваторите, като предимство се дава на лейбъристите, веднага след тях 2 и 3 място си делят либералите и брехитерите с по 16-17%,  торите с 10-11%, зелени с 9-10% и общо-взето това е. Това e на базата на exit poll, за евроизборите.

Какъв извод можем да си направим..... с изтичането на хардкор брехит консерватори към брехит партията, Найджъв Фараж се затвърждава като фактор в UK политиката, но само за вътрешна употреба. Неговото предприятие, наречено брехит партия, консолидира избирателите, които наистина желаят брехит - на всяка цена. това е действителния процент като подкрепа -  20-25% преко сили да се покачи.

Разбира се този резултат обезсилва основните партии и раздробява двуполюсния модел, ще се окаже ясен съгнал към управляващите, че брехит е бита карта. Парламента(дори и при нови избори) би останал почти в същата конфигурация относно отношението към процеса, само би имало разместване на партиите. Тоест нищо ново. 

До лятоот ако не се постигне разбирателство между тори и лейбъри, а това е нищожно вероятно, брехит няма да има.

Още в началото малко сбъркаха и не доуточниха, че резултата от референдума не е закон и по правило парламента може да го отхвърли, ако е в ущърб на националния интерес или да го приеме. Вместо да запознаят електората с истинската роля на референдума, те избраха да се впуснат в политиканстване и заиграване с тълкуването на  демокрацията.

Да видим на 23-ти какво ще излезе като резултат. Според мен ако Фараж запази тели нива, то остава само да изчакаме да мине лятото и да гледаме кой ще бъде ПМ-а, който ще изтегли артикъл 50. :)

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, БатеВаньо said:

Също така имат и неща, които нямат :) или да кажем им се изплъзват.

Който и да е британски ПМ, би се радвал да има място на общата софра. :)

 

По последни новини от YouGov, брехит партията изпреварва с малко консерваторите, като предимство се дава на лейбъристите, веднага след тях 2 и 3 място си делят либералите и брехитерите с по 16-17%,  торите с 10-11%, зелени с 9-10% и общо-взето това е. Това e на базата на exit poll, за евроизборите.

Какъв извод можем да си направим..... с изтичането на хардкор брехит консерватори към брехит партията, Найджъв Фараж се затвърждава като фактор в UK политиката, но само за вътрешна употреба. Неговото предприятие, наречено брехит партия, консолидира избирателите, които наистина желаят брехит - на всяка цена. това е действителния процент като подкрепа -  20-25% преко сили да се покачи.

Разбира се този резултат обезсилва основните партии и раздробява двуполюсния модел, ще се окаже ясен съгнал към управляващите, че брехит е бита карта. Парламента(дори и при нови избори) би останал почти в същата конфигурация относно отношението към процеса, само би имало разместване на партиите. Тоест нищо ново. 

До лятоот ако не се постигне разбирателство между тори и лейбъри, а това е нищожно вероятно, брехит няма да има.

Още в началото малко сбъркаха и не доуточниха, че резултата от референдума не е закон и по правило парламента може да го отхвърли, ако е в ущърб на националния интерес или да го приеме. Вместо да запознаят електората с истинската роля на референдума, те избраха да се впуснат в политиканстване и заиграване с тълкуването на  демокрацията.

Да видим на 23-ти какво ще излезе като резултат. Според мен ако Фараж запази тели нива, то остава само да изчакаме да мине лятото и да гледаме кой ще бъде ПМ-а, който ще изтегли артикъл 50. :)

Едва ли сте им притрябвали вие,   източноевропейските "навлеци" на британците (вижте филмчето на DW)

Не аз го казвам , белязани сте за такива вече,    Това е плод  на  възхода на популистите и популизма , а това че няко хора още живеят с илюзиите за "добрите льо Пенки и си- е" от Австрия, Холадия,  и Севера  -защитници  и на българите ,   си е техен проблем и тяхно право разбира  се...,Всеки има право да е глупав и да мисли както си иска..но  само гледайте кого  ще нарочат първи крайните националисти във Франция, Австрия и Холандия, ако вземат властта еднолично https://www.24chasa.bg/Article/1333220  :)

 

 

На британците обаче им трябва:

-  общия  пазар или митническото споразумение с ЕС

- и запазването  на мира в Сев. Ирландия и споразумението от Разпети Петък,  /Които, според мен няма да се запазят трайно  ако се построят чек пойтнове и митници (или не дай си боже огради) между Севера и Юга/

 

 

Гледайте филмчето:

https://www.dw.com/bg/няма-българи-и-поляци-има-проблем/a-47272610

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

Едва ли сте им притрябвали вие,   източноевропейските "навлеци" на британците (вижте филмчето на DW)

Не аз го казвам , белязани сте за такива вече,    Това е плод  на  възхода на популистите и популизма , а това че няко хора още живеят с илюзиите за "добрите льо Пенки и си- е" от Австрия, Холадия,  и Севера  -защитници  и на българите ,   си е техен проблем и тяхно право разбира  се...,Всеки има право да е глупав и да мисли както си иска..но  само гледайте кого  ще нарочат първи крайните националисти във Франция, Австрия и Холандия, ако вземат властта еднолично https://www.24chasa.bg/Article/1333220  :)

 

 

На британците обаче им трябва:

-  общия  пазар или митническото споразумение с ЕС

- и запазването  на мира в Сев. Ирландия и споразумението от Разпети Петък,  /Които, според мен няма да се запазят трайно  ако се построят чек пойтнове и митници (или не дай си боже огради) между Севера и Юга/

 

 

Гледайте филмчето:

https://www.dw.com/bg/няма-българи-и-поляци-има-проблем/a-47272610

 

Не знам Ник.

Според мен малко се отклоняваме от линията и от предишния ми пост, но ще си кажа мнението по клипа.

Аз лично не съм имал подобни контакти - дали за радост, дали за пропуснат опит или интерес.

Но... не смятам че, лицето на британците са представителите от този тип. Това са, така наречени канселяци или познатият ви white trash.

Ако сте гледали Гримсби брадърс(градчето Гримсби с колоритните си обитатели - (по-малката част, разбира се)), значи сте се запознали с манталитета на редовия канселяк отгоре отгоре. То, по принцип манталитета може да се разпознае в България, като събираемо между неинтегриран български циганин(без лоши нагласи го казвам)
 + много слабо образован етнически нискоинтелигентен българин, увлякъл се, без да подозира по някаква ултранационалистическа мода. Може да се добави и декадент.

Та, не знам дори защо DW тиражира подобни филмчета. От тях просто не виждам никаква? полза. 

В конкретния случай, както например канселяка може да е причина за ситуацията, така и поляците може да са провокирали с някое действие или... бездействие. Не казвам че няма интеншън от страна на редовия британец спрямо чужденците. Това повече отива в графата битови скандали. Дори по телевизиите имат странни наглед предавания - война мейду съседи, принцеси на помощи, лоши наематели - добри хазяи и т.н. - все глупави, но ако искаш да си загубиш времето, можеш да погледнеш. Подобни предавания и kлипове създават ролеви модели на поведение у гледащите по цял ден телевизия и в същото време бих казал че дори и клипа на DW прилича на вид пропаганда.  Предполагам ако се гледа от европейци - централно или западни, ще кажат: ебаси скапаните британци..., същото е и в UK, знаеш ли че съм чувал коментари как се притесняват ...и вярват някои дори, че немците се готвят да ги нападнат - :) невероятно, но реални коментари. :)

Та.... какво исках да кажа, всичко това е известно. Има го навсякъде по белия...черния и жълтия свят. Въпросът е да се погледне обективно и човек да търси истинската реална информация.


За ЛьоПен, какво да се каже - всяко чудо за три дни(стара прабългарска поговорка). Веднъж добрала се до власта(АКО) ще омекне, както всички останали. Специално тази статия отразява изяви от 2012. Тогава и Ципрас(много бързо се преобрази), Фараж си говореше глупостите и трупаше политически актив. Но мисля ,че са отминали времената на крайностите. Разбира се винаги ще има крайни политически образувания, но не с решаващо значение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 минути, БатеВаньо said:

Ако сте гледали Гримсби брадърс(градчето Гримсби с колоритните си обитатели - (по-малката част, разбира се)), значи сте се запознали с манталитета на редовия канселяк отгоре отгоре. То, по принцип манталитета може да се разпознае в България, като събираемо между неинтегриран български циганин(без лоши нагласи го казвам)
 + много слабо образован етнически нискоинтелигентен българин, увлякъл се, без да подозира по някаква ултранационалистическа мода. Може да се добави и декадент.

Та, не знам дори защо DW тиражира подобни филмчета. От тях просто не виждам никаква? полза. 

Бате Ваньо, и у нас тези хора не са мнозинство (и са много по-слабо представени парламентрано от брекситърите)  но днес доминират , а тяхнотпо мнение  домнинира е в медиите и мейнстрийма..

И знаеш ли защо - една от причините  е че партиите им се позиционират така че да са хем и едните, хем с другите, Другата е са много кресливи ("нетолератните   побеждават") , а "умният в спора с глупавия  винаги губи. ..Невежеството е войнстващо по природата си..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, БатеВаньо said:

За ЛьоПен, какво да се каже - всяко чудо за три дни(стара прабългарска поговорка). Веднъж добрала се до власта(АКО) ще омекне, както всички останали. Специално тази статия отразява изяви от 2012. Тогава и Ципрас(много бързо се преобрази), Фараж си говореше глупостите и трупаше политически актив. Но мисля ,че са отминали времената на крайностите. Разбира се винаги ще има крайни политически образувания, но не с решаващо значение.

Ципрас и Льо Пен, според мен, са доста различни като политически генезис - Сириза беше "програмирана" партия от другите две традиционни политически сили, които оставиха Ципрас да вади кестените от огъня, който те разпалиха, с голи ръце, но по мое мнение е имало някаква "сделка" между Ципрас и лидерите на старите партии, която той в общи линии спазва.

Льо Пен, националистите в Италия и тези в Германия нямат такива сделки и ангажименти и кой знае до къде биха стигнали, ако имат пълната власт. Впрочем в Италия вече се вижда, но това е само начало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скоро ще се разбере, има или няма сделки. Ще се разбере ако се успее да се 'доловят между редовете'. 

:)

Иначе какви са очакванията от днешната изява на ТМ,.... май минорни. Няма големи реакции. Всякаш вече темата не е сериозна. 

Ччаст от акцентите може да видите по-долу в линка. Лично на мен ми прилича като поредната сметка без кръчмаря. Още този следобед Корбин се изказа, че е слабо вероятно да даде своята подкрепа, защото идеите не са с нищо по различни от първоначалните:

"" 

Prime Minister's New Brexit Plan Offers Vote On Second Referendum

"" 

В същото време много добро впечатление ми прави Блеър. Откакто се оттегли от активната политика, дава основно интервюта и търгува с недвижими имоти на едро - това разправят че му е хобито :)

Майтап да става, но наистина не си знае имотите. 

Вчера имаше интервю и това което каза, на 100% съвпада с моето виждане по брекзит, без големите конспирации. Може да видите интервюто на долния линк:

"" 

Iain Dale: Interview With Tony Blair - Watch In Full

"" 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 11 часа, БатеВаньо said:

Скоро ще се разбере, има или няма сделки. Ще се разбере ако се успее да се 'доловят между редовете'. 

:)

Иначе какви са очакванията от днешната изява на ТМ,.... май минорни. Няма големи реакции. Всякаш вече темата не е сериозна. 

Ччаст от акцентите може да видите по-долу в линка. Лично на мен ми прилича като поредната сметка без кръчмаря. Още този следобед Корбин се изказа, че е слабо вероятно да даде своята подкрепа, защото идеите не са с нищо по различни от първоначалните:

"" 

Prime Minister's New Brexit Plan Offers Vote On Second Referendum

"" 

В същото време много добро впечатление ми прави Блеър. Откакто се оттегли от активната политика, дава основно интервюта и търгува с недвижими имоти на едро - това разправят че му е хобито :)

Майтап да става, но наистина не си знае имотите. 

Вчера имаше интервю и това което каза, на 100% съвпада с моето виждане по брекзит, без големите конспирации. Може да видите интервюто на долния линк:

"" 

Iain Dale: Interview With Tony Blair - Watch In Full

"" 

 

Embattled May dangles promise of new Brexit vote

Updated May 22, 2019, 6:21 a.m. | By AFP

Британският министър-председател предлага нов пакет с подсладители, на които тя се надява да разрешат кризата в Brexit. Мей вече заяви, че ще напусне поста си малко след като мерките, които тя посочи във вторник, бъдат подложени на гласуване в началото на следващия месец - независимо от резултата на гласуването.

Най-атрактивното е обещанието да се даде възможност на депутатите да гласуват за потвърдителен референдум за каквато и да е версия на Brexit, която те евентуално ще одобрят в следващите седмици или месеци.

"Признавам искренота и силно желание в цялата страна по този важен въпрос" каза Мей в национален телевизионен адрес. - Ето защо правителството ще включи в Законопроекта за оттегляне въвеждането на изискване да се гласува дали да се проведе втори референдум", каза тя и добави - Това трябва да стане преди Споразумението за оттегляне да бъде ратифицирано."

Мярката е ключово изискване на основната опозиционна Партия на труда.

Но на тази мярка остро се противопоставят консерваторите, подкрепящи Brexit, от чиито гласове Мей също се нуждае, ако иска да бъде приет нейния законопроект.

Британският паунд рязко поскъпна в отговор на съобщението на Мей.

ТМ каза, че нейните предложения са "последен шанс" на този парламент да сложи край на политическата безизходица, която вече отложи Brexit след първоначалния срок и предизвика огромен обществен гняв.

Правителството се стреми законът да бъде одобрен до началото на лятната ваканция на парламента на 20 юли, което ще позволи на Великобритания да напусне ЕС в края на този месец - ако депутатите отхвърлят втори референдум.

В противен случай процесът може да бъде отложен до 31 октомври - крайния срок, определен от ЕС - или дори по-късно, ако лидерите на ЕС предоставят на Великобритания още едно отлагане.

Може да се определят 10 нови инициативи, които ще бъдат включени в нов законопроект за Brexit, който се очаква да се появи за гласуване през седмицата след 3 юни.

Мерките ще дадат възможност на парламента да одобри временен митнически съюз с останалите 27 държави.Те също така задължават правителството да запази правата на европейските работници и да спазва екологичните стандарти на ЕС.Това са всички основни изисквания на труда.

Но тези нови мерки заплашват само да засилят съпротивата в редиците на нейната Консервативна партия.

Бившият министър на външните работи Борис Джонсън, фаворит, който най-вероятно ще замени Мей в конкурса за лидерство, заяви в Twitter, че няма да подкрепи новото превъплъщение на сделката, като ще гласува против него за последен път в парламента.

"Законът е пряко против нашия манифест - и аз няма да гласувам за него. Можем и трябва да постигнем по-добро - и да постигнем това, за което гласуваха хората", каза той, като отхвърли идеята за митнически съюз или втори референдум.

Мей предупреди евроскептиците в партийните й редици, че отхвърлянето на последното й предложение заплашва да унищожи Brexit завинаги.

Това компромисно решение "е практично", каза Мей. - Отговорно е. То е осъществява Брекзит. И точно сега то се изплъзва от нас."

Повечето анализатори и британските вестници все още дават на Мей малък шанс да спечели този вот.

Според британски медии една трета от членовете на нейния кабинет или открито са заявили амбициите си да станат министър-председател или подготвят кампаниите си.

https://www.jacarandafm.com/news/news/embattled-may-dangles-promise-new-brexit-vote/

Консерваторите губят, Джеръми Корбин спечели. Той на практика направи нещо като голямата рокада в шаха при това заплаши с топа си противниковия цар :)

Имам предвид че успя да си пробута точката за референдум: с това, според мен, нещата отиват към предсрочни избори и идването на лейбъристите на власт като шансовете да няма Брекзит стават все по-големи. Но ще видим какво ще се случи след 3 юни.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Премиерката ще остане начело на служебен кабинет до избора на нов лидер на консерваторите
 
 
%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B0%20%D0%BC%D0%B5%D0%B9_cr.jpg
 

Британската премиерка Тереза Мей ще подаде оставката си като премиер и председател на Консервативната партия на 7 юни. Гласуването за неин заместник ще започне през следващата седмица от 10 до 14 юни. Очаква се надпреварата между кандидатите да трае около 6 седмици, съобщиха световните агенции.

 Мей ще остане начело на служебно британско правителство до избирането на нов лидер на консерваторите, който ще я наследи, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА. 

Резултатът от надпреварата за нов лидер на Консервативната партия, който ще стане и премиер, се очаква а бъде обявен преди излизането на парламента в лятна ваканция.

"Ще има редица гласувания, докато не бъдат определени окончателно кандидатите, за които ще гласуват всички партийни членове", казаха в комюнике високопоставени представители на партията. "Очакваме процесът да приключи до края на юни, което да позволи на членовете да се срещнат и да разговарят с кандидатите, след което да гласуват навреме, за да може резултатът да бъде обявен преди лятната ваканция на парламента", добавиха те. 

Парламентът обикновено излиза във ваканция към края на юли.

Като фаворит за наследник на Мей се сочи бившият външен министър Борис Джонсън - най-видният привърженик на Брекзит. Залозите дават 40 на сто вероятност той да я спечели.

Друг вероятен претендент е Доминик Рааб, също привърженик на Брекзит и бивш министър по въпросите за развода с ЕС. Неговите шансове се оценяват на 14 на сто. Други вероятни кандидати за наследници на Мей са Майкъл Гоув, Андреа Ледсъм и сегашният външен министър Джереми Хънт, като шансовете на всеки от тях се оценяват на 7 процента.

По-рано Мей обещаваше да се оттегли, след като прокара през парламента споразумението за оттегляне, което тя постигна с ЕС. То обаче на три пъти бе отхвърлено от депутатите, и то със солидни мнозинства. Днес тя трябваше да представи споразумението за четвърти път в парламента с някои компромиси в него с цел привличане на повече депутатски гласове. Но още преди това реакциите срещу него бяха категорично отрицателни, което предвещаваше то отново да бъде решително отхвърлено. Последната информация е, че публикуването му се отлага за 3 юни. 

"Премиерката изслушва своите колеги относно проектозакона (за Брекзит) и ще продължи дискусиите", каза нейният говорител

Очакваше се Мей да остане на поста си по време на предстоящото държавно посещение на президента на САЩ Доналд Тръмп в началото на юни. Той идва по нейна отдавнашна покана.

Жан-Клод Юнкер не се радва

„Председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер е следил изявленията на Тереза Мей тази сутрин без чувство на радост, - заяви говорителката на ЕК Мина Андреева. - Той много харесваше и ценеше работата с премиерката и, както е казвал и преди, Тереза Мей е смел човек, когото той много уважава.“

Юнкер по същия начин ще уважава и ще създаде работни отношения с всеки нов министър-председател, който и да е той, увери Андреева. Но няма да прекрати разговорите си с Мей.

 

Няма промяна в позицията на ЕК за споразумението за „Брекзит“ от обявената вчера от говорителя Маргаритис Схинас. Той заяви, че британците „наистина няма какво ново да предложат“, след като бе попитан дали са усилва подготовката за излизане на Лондон от Съюза без сделка. Всичко ще бъде направено в рамките на член 50.

https://clubz.bg/83361-tereza_mej_se_otteglq_na_7_yuni

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, nik1 said:

Няма промяна в позицията на ЕК за споразумението за „Брекзит“ от обявената вчера от говорителя Маргаритис Схинас. Той заяви, че британците „наистина няма какво ново да предложат“, след като бе попитан дали са усилва подготовката за излизане на Лондон от Съюза без сделка. Всичко ще бъде направено в рамките на член 50.

Наистина британците няма какво ново да предложат, нито ЕС има какво ново да им предложи, освен още едно удължаване в случай на втори референдум. От друга страна този британски парламент вече гласува срещу "Брекзит без сделка" и сега този път през него е отрязан. Така че, според мен, който и да е новият лидер на торите, каквото и да говори той, няма да може да докара нещата до брекзит без сделка. А това означава еднопосочен билет към нови избори или нов референдум, което, по мое мнение е една и съща дестинация.

Theresa May was broken by Brexit, it is likely to break her successor too

The UK's departure of the EU is a problem delayed not resolved, and the battle to come will be bloodier still.

By Beth Rigby, political editor

Saturday 25 May 2019 05:16, UK

Тереза Мей беше премиер с прякор "Мeйбот" заради нейните роботизирани и шаблонни публични изяви. И въпреки това, след 20 години на политическата сцена, тя завършва кариерата си по най-човешки начин: разкъсваща се в сълзи, когато се сбогуваше с работата, която обича.

Тя финално рухна след разгорещена битка с нейния кабинет и нейната партия.

Г-жа Мей пренебрегваше политическите конвенции, докато воюваше за доверие; преживя три парламентарни загуби на вота на нейното ключово Brexit законодателство; и две удължавания на срока на Brexit.

Всяко едно от тези неща би било достатъчно, за да свали един министър-председател, но тя се противопоставяше на политическата гравитация.

Най-сетне комбинацията от двете удължавания на срока за Brexit, междупартийните разговори с лидера на труда Джереми Корбин и опитът да се върне сделката за четвърти път с перспективата за втори референдум се оказаха твърде много за нея.

Тереза Мей обяви, че ще подаде оставка като лидер на консерваторите на 7 юни, давайки с това стартов изстрел за надпреварата за лидерското надбягване в нейната партия.

Нейното управление ще бъде описвано като провал и безспорно мнозина ще я посочат с пръст като главен виновник за цялата тази бъркотия.

Можете да видите лесно грешките й: г-жа Мей начерта нейните червени линии на Brexit - не на единен пазар, не на митнически съюз, не на свободно движение, не на юрисдикция на ЕС в Обединеното кралство - тя направи това твърде рано и твърде строго.

Тя беше едновременно и непримирима, и неубедителна, и твърде тромава, за да приспособи политическите реалности към едно правителство на малцинството, каквото беше нейното.

Накрая тя остана изправена пред единствената възможност да достави Brexit върху гърба на някакъв междупартиен компромис. Но тя напусна тези преговори твърде късно.

Сега този вакуум в ръководството в Консервативната партия служи само за калциране на архи Brexiteer и архи Remainer позиции, тъй като и двете страни се окопаха в траншеите си по-дълбоко, без да си оставят междинна полоса за компромис.

Но тя също беше получила тежко наследство. Тя никога не е имала числата, които да й осигурят нейната Brexit сделка чрез парламента. Дейвид Камерън не само й завеща една страна, която е разполовена от референдум, но и мнозинство от само 12 депутати през 2016 г. Тя загуби окончателната си сделка с 58 гласа. Тридесет и четирима консерватори гласуваха против нея.

Г-жа Мей също така беше изправена пред тежка опозиция. В лицето на Джеръми Корбин тя имаше като политически опонент един от най-племенните лидери на труда от времето на Майкъл Фут; шотландският първи министър Никола Стърдън се зае да използва Brexit като средство за започване на кампания за независимост; и либералдемократическата партия, която никога няма да бъде изместена от позицията й за оставане в ЕС.

Марк Рът, нидерландският премиер и един от истинските съюзници на г-жа Мей в Европа, описва ситуацията:

"Проблемът не е Тереза Май ... проблемът е ситуацията да се работи в реалностите на Споразумението от Страшния петък, а Обединеното кралство не желае да остане член на митническия съюз и не иска да остане членов на европейския пазар и всички тези червени линии, беше почти невъзможно да се измисли нещо, което можеше да управлява мнозинство в Камарата на общините."

И докато хората бързат да я преценят като "най-лошия премиер някога" - бих предупредил какво ще стане след нейната оставка. Съюзниците на премиера ми казаха, че е тя е блокирала Brexit "без сделка" поради последиците, които това би могло да има за Обединеното кралство и разпадането на съюза. Като министър-председател на Консервативната партия и Юнионистката партия, г-жа Мей принципът на компромиса, за който тя говори, е единственият път през безизходицата Brexit. Този принцип ще бъде още по-неизбежен при нов премиер-консерватор.

В предстоящото състезание, което ще замени Тереза Мей, партията ще се поляризира по-нататък в два лагера на "без сделка" срещу "сделка". И всеки, който иска да спечели лидерския пост, знае твърде добре, че поддържането на "твърд Brexit" е най-близкият път към сърцата на членската маса на Tory.

Както ми каза един депутат в часовете, след като г-жа Мей обяви, че си подава оставката на 7 юни:

"Нищо не се променя. Не и в Европа. Не и в математиката в парламента. Единственото, което ще се случи сега, са избори. Нищо друго."

Крилата на партията остават непримирими както винаги.  Твърдолинейните ще приемат единствено "чист Brexit". Парламентът няма да приеме Brexit без сделка.

Ако бъдещият министър-председател се опита да извади Обединеното кралство без сделка на 31 октомври, ще се опита ли парламентът да срине правителството?

Ако новият премиер реши да отложи допълнително Brexit, "спартанците" Brexiteers няма ли да се опитват да направят същото?

И битката, която предстои, ще бъде още по-кървава.

https://news.sky.com/story/theresa-may-was-broken-by-brexit-it-is-likely-to-break-her-successor-too-11728055

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В момента по ББС тече пряко обявяване на резултатите по райони и в общи линии се потвърждават прогнозите. 

Брекзит партията печели(но брекзит процеса губи), за сметка на UKIP, която изчезва от политическата сцена + брекзит електората на консерваторите. Торите от своя страна са големите губещи, като се топят до 7-8%. Борис Джонсън ще има сравнително малка аудитория :)

Лейбърите също губят, заради своето непостоянство и затова, че не бяха достатъчно ясни по отношение на брекзит. 

Големите печеливши са либерал демократите и зелените. Към тях можем да прибавим и CHANGE. Сумарно техния вот е по-голям от този на брекзит партията(бившата UKIP), което отправя сигнал главно към лейбъристите да заявят по - ясно позицията си по искане на втори референдум или оттегляне на артикул 50. Според анализатори Лейбърите губят, противно на някои мнения, електората главно към зелените и либералите, а торите - за сметка на Найджъл Фараж. 

В Скотланд SNPполучава рекорден вот - 38%, а брекзитерите само 16%.

В Уелс брекзит партията печели навсякъде, но не с много според мен. Там идеите са изравнени. 

Изборите показват това, че брекзит се иска от 28-29% от електората, при 37% избирателна активност, като това е максимума на потенциалния брекзитерски вот. Само по себе си, това показва умора и отрезвяване на голяма част от избирателите. 

Та така. 

 

 

Редактирано от БатеВаньо
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Brexit-news-flowchart-timeline-graphic-M

"" 

Theresa May is set to make one final attempt to get her Brexit deal through Parliament when she introduces the withdrawal agreement bill (WAB) in the Commons in the first week of June.

But after Labour leader Jeremy Corbyn announced the collapse of cross-party talks, few at Westminster believe she will win the support of MPs in this fourth vote after they rejected her deal three times

"" 

След снощните резултати най-добре да ходят към избори за парламент. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 12 часа, БатеВаньо said:

Brexit-news-flowchart-timeline-graphic-M

"" 

Theresa May is set to make one final attempt to get her Brexit deal through Parliament when she introduces the withdrawal agreement bill (WAB) in the Commons in the first week of June.

But after Labour leader Jeremy Corbyn announced the collapse of cross-party talks, few at Westminster believe she will win the support of MPs in this fourth vote after they rejected her deal three times

"" 

След снощните резултати най-добре да ходят към избори за парламент. 

Като гледам схемата, всички пътища водят към предсрочни избори за нов парламент, обаче там, ако са сега...

1e0fc9417621e2bf5f5fe4a1ddf35d23.jpg

https://yougov.co.uk/topics/politics/articles-reports/2019/05/17/voting-intention-conservatives-25-labour-25-13-14-

Между другото, Корбин се превъртя като палачинка спрямо манифеста си и изведнъж направи силно изявление, че е за втори референдум; о Времена, о Нрави :)

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители

Борис Джонсън предупреди консервативната партия, че е изправена пред изчезване, ако не достави Brexit и не постави Найджъл Фараж "обратно в кутията му".

Джонсън каза пред депутатите от центристкото крило на партията, че е от решаващо значение да изведем Великобритания от ЕС до края на октомври, като заяви, че той е кандидатът, за който ще спре както Фараж, така и лейбъриста  Джереми Корбин.

Изключвайки възможността да обяви предсрочни парламентарни избори или да се опита да прокара за гласуване през парламента Брекзит без сделка, Джонсън каза:

„Ние сме в много трудна ситуация и трябва да се подготвим, евентуално, но не веднага, да победим Джереми Корбин и да поставим Фараж обратно в кутията му. Изправени сме пред екзистенциална криза и няма да ни бъде простено, ако не доставим Брекзит на 31 октомври."

„Вярвам, че съм в най-добра позиция да вдигна на крака тази партия, за да победим Джеръми Корбин и да ентусиазирам отново хората за консерватизма и консервативните ценности. Трябва да осъзнаем дълбочината на проблемите, с които се сблъскваме - ако не се заемем и не извършим това, ще бъдем наказани за много дълго време. Налице е много реален избор между това да се направи Brexit и потенциалното изчезване на тази велика партия. Но аз вярвам, че мога да неутрализирам влиянието на Фараж и да спечеля избирателите, които са спечелени от него."

Джонсън каза още, че торите трябва да „спрат да вдигат празен шум около Брекзит и да "сложат това бебе в леглото му, да го успокоят и да възвърнат политическия дневен ред с един подобаващ консерватизъм”.

https://www.theguardian.com/politics/2019/jun/04/boris-johnson-tories-must-deliver-brexit-or-face-extinction

В Бъкингамския дворец имаше много великолепие, когато Доналд Тръмп срещна кралица Елизабет II в понеделник, но валутата на Нейно величество има послание към президента на САЩ: Неговите съвети за справяне с Европа са изключително нежелани за притежателите на стерлинги.

Притежателите на паунда вече бяха разтревожени, че политическият хаос в Уестминстър означава, че Великобритания може да се насочи към конфронтация с Европа, която г-н Тръмп препоръча през уикенда. Паундът достигна рекорда си от 11 поредни ежедневни падания спрямо еврото миналия месец, след като Тереза Май обяви, че ще напусне като премиер. Последният път, когато паундът падаше толкова последователно и толкова дълго време, беше когато в U.K. фалира първата банка през през септември 2007 г. в началото на кризата.

Инвеститорите обикновено бъркат, когато се опитват да предскажат политиката. Водещ в надпреварата за лидер на консерваторите е Борис Джонсън, бивш външен министър, който  заплаши, че ще напусне ЕС, ако Брюксел откаже да преговаря отново.

Има и по-лошо, инвеститорите смятат, че крайния резултат от всичко това може да се окаже, че опозиционната Партия на труда идва на власт. Ако левият лидер на труда Джереми Корбин стане премиер, той със сигурност ще влоши отношенията с международните инвеститори, които се страхуват от неговата антифинансова реторика и обещанията за по-високи данъци. Отношенията му с г-н Тръмп биха били също толкова мрачни; Г-н Корбин дори бойкотира срещата на президента с кралицата и говори на протестен митинг срещу посещението на Тръмп във вторник.

И най-сетне, като за десерт има и Европа. Докато ЕС не може да спре Великобритания да напусне, той многократно е заявявал, че няма да предоговори сегашното споразумение, което беше отхвърлено от Парламента. Все пак ЕС има свои собствени проблеми - скоро трябва да назначи ново лидерство в лицето на разделения европейски парламент.

Британската политика достига точка на кипене, а пазарите за лирата са с още по-голяма нестабилност около датата на Брекзит, когато рискът от общи избори се повиши.

Единствената добра новина: спокойните световни валутни пазари спомогнаха за запазване на общите разходи за хеджиране. Въпреки това, всеки, който не може да види път през политическата бъркотия, трябва просто да стои настрана от британския паунд, ако няма пряка покана от кралицата.

https://www.wsj.com/articles/trumps-brexit-strategy-is-anathema-to-sterling-11559642100

Във вторник Т.М. имаше нещо, което приличаше на последния й спектакъл на политическата сцена, докато стоеше до президента Тръмп, който обеща, че може да постигне „феноменална търговска сделка“ с Великобритания.

Но тази сделка - каквото и да е - ще бъде постигната с наследника на Мей. Няма никакъв знак, че това агонизиращо нещо, наречено Brexit, ще приключи скоро. Може да са месеци, или може да са години. Не може да има и нова търговска сделка между САЩ и Обединеното кралство, докато Великобритания остане член на Европейския блок.

На съвместната им пресконференция Мей изглеждаше като фигурант. Въпросите всъщност не бяха насочени към нея, защото скоро тя ще изчезне. Тя се оттегля като лидер на консервативната си партия в петък и ще служи като "сламен" премиер на страната през лятото, докато един от многото й конкуренти ще я замести.

Тръмп се опита да похвали Мей като „огромен професионалист и човек, който обича своята страна силно.“

Мей беше първият чуждестранен лидер, който се срещна с него в Овалния кабинет след избирането му за президент. Но това са двама лидери с много различни стилове и светогледи и никога не са създавали специални отношения.

Във вторник, макар и много по-деликатно, отколкото в миналото, Тръмп потвърди мнението си, че Мей е трябвало да се справи с Brexit по различен начин.

Мей от своя страна отбеляза: „Помня, че президентът предложи да сме по-настоятелни към Европейския съюз, което ние не направихме. Влязохме в преговори и излязохме с добра сделка."

Тръмп отвърна: " Аз бих настоявал по-силно, но и това е добре. Може би бих настоявал за повече и бих го уредил, но никога не знаеш."

След малко той добави: "Тя вероятно е по-добър преговарящ от мен..."

Преди година, по време на първото си официално пътуване до Великобритания, Тръмп изненада - всъщност, шокира Даунинг стрийт, като разгроми плана на Мей за Brexit в интервю за таблоида „Сън“ в навечерието на пристигането си. "Бих го направил много по-различно - заяви Тръмп. -Аз всъщност казах на Тереза Мей как да го направи, но тя не ме послуша."

"Ще имаме имаме /с Великобритания/ споразумение за Huawei и всичко останало", каза той сега. "Имаме невероятни връзки между службите ни за сигурност и ще можем да изгладим всички различия."

На пресконференцията с Мей, Тръмп беше попитан за различни нейни потенциални наследници. Той спомена, че знае двама от претендентите - Борис Джонсън и Джереми Хънт - и каза, че и двамата ще „свършат много добра работа“.

https://www.washingtonpost.com/world/europe/trump-says-theresa-may-should-stick-around-for-the-great-us-british-trade-deal-but-shell-be-gone-by-july/2019/06/04/743dfade-8234-11e9-b585-e36b16a531aa_story.html?utm_term=.3710a30cfd4b&wpisrc=nl_most&wpmm=1

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вече се объркахме насъвсем. Добре че с Върбанов бдително разкритикувахме козните на Кръмъл и банките му по финансирането и манипулирането  на БРЕКЗИТ  ама вече се обърквам кой е наш човек европец и кой агент на Кремъл и Брекзитец ? Някои наши хора борци с дългата ръка на Мос , се държат понякога както маши на М. 

img_20190603_175725.jpg?itok=1bx0_rVH

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Du6ko said:

Вече се объркахме насъвсем. Добре че с Върбанов бдително разкритикувахме козните на Кръмъл и банките му по финансирането и манипулирането  на БРЕКЗИТ  ама вече се обърквам кой е наш човек европец и кой агент на Кремъл и Брекзитец ? Някои наши хора борци с дългата ръка на Мос , се държат понякога както маши на М. 

img_20190603_175725.jpg?itok=1bx0_rVH

 

В шоуто на Джон Оливър (англичанин който живее в САЩ) попитаха  един англичанин - бизнесмен  "какво ще стане след Бресит с бизнеса му". Той каза че ще си загуби бизнеса, жилището и семейстото.

Когато го питаха по-късно  за какво е гласувал, той наведе глава и каза с въздишка че е гласувал за Брексит (излизане с напускане на митниеския съюз и общия  пазар - за което се пропонираше преди гласуването на референдума от партиите и политиците, искащи напусмаме на ЕС)..

Брексит без сделка, което искат Тръмп, Бо.Джо. и Фараж може да доведе до там че флагът на UК да не е същият . Флагът на UK е образуван от насложените  едно върху друго английско и шотландско знаме, и флагът на Св.Патрик.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, nik1 said:

 

В шоуто на Джон Оливър (англичанин който живее в САЩ) попитаха  един англичанин - бизнесмен  "какво ще стане след Бресит с бизнеса му". Той каза че ще си загуби бизнеса, жилището и семейстото.

Когато го питаха по-късно  за какво е гласувал, той наведе глава и каза с въздишка че е гласувал за Брексит (излизане с напускане на митниеския съюз и общия  пазар - за което се пропонираше преди гласуването на референдума от партиите и политиците, искащи напусмаме на ЕС)..

Брексит без сделка, което искат Тръмп, Бо.Джо. и Фараж може да доведе до там че флагът на UК да не е същият . Флагът на UK е образуван от насложените  едно върху друго английско и шотландско знаме, и флагът на Св.Патрик.

f09906b246793ca357a6efdfeefc59ad.jpg

Като чета най-противоречиви коментари и мнения в британската и американската преса, очертават се няколко константни общи пресечни точки:

1.Консерваторите-претенденти за мястото на ТМ, трима са фаворититите

https://www.express.co.uk/news/politics/1136956/tory-leadership-brexit-news-latest-boris-johnson-michael-gove-jeremy-hunt-ITV-Peston-leave

всъщност не искат Брекзит без сделка, а използват фразата единствено като мобилизиращо средство за твърдия електорат

2. САЩ /Тръмп/ на този етап също не желаят Брекзит без сделка, поне така излиза от изявленията на Тръмп, който хвали ТМ, че е "свършила добра работа" с нейната сделка, но можело "още по-добре"

3. САЩ не допускат вариант Джереми Корбин министър-председател - оказва се, че Корбин е поискал среща с Тръмп, която му е била отказана, и чак след това се е врътнал обиден и е отказал поканата за приема при Кралицата

https://www.bbc.com/news/uk-politics-48522068

4. Съдейки по изявленията на Борис Джонсън, който засега е фаворит на консерваторите за премиер, неговата тактика е да търси още едно отлагане след 31 октомври, явно надявайки се, че ще може да поднови преговорите за нова сделка с новата Еврокомисия, за да търси по-добра сделка

5. Джонсън казва и друго, важно според мен: „Вярвам, че съм в най-добра позиция да вдигна на крака тази партия, за да победим Джеръми Корбин и да ентусиазирам отново хората за консерватизма и консервативните ценности. Трябва да осъзнаем дълбочината на проблемите, с които се сблъскваме - ако не се заемем и не извършим това, ще бъдем наказани за много дълго време. Налице е много реален избор между това да се направи Brexit и потенциалното изчезване на тази велика партия. Но аз вярвам, че мога да неутрализирам влиянието на Фараж и да спечеля избирателите, които са спечелени от него."

Това означава подготовка на партията му за избори. В този смисъл двете партии на Фараж изиграха ролята на "подгряващи групи" и мобилизираха електората на брекзитърите максимално, при едни общи избори, ако Джонсън съумее да си върне бегълците от гласуващите за торите обратно в консервативния вот, нещо за което той говори, може да постигне решаващо мнозинство, което да го приближи до 50 процента и възможност за ново правителство на торите.

6. При посещението на Тръмп либералдемократите заеха твърда позиция за оставане в ЕС и срещу Тръмп /слушах интервю с председателя на партията им/ - не се знае обаче след евентуални предсрочни избори те накъде ще тръгнат - наляво към Корбин или надясно към Джонсън, за да участват в някаква коалиция

7. По принцип и по закон Брекзит без сделка е изключен от британското законодателство - преди последното посещение на ТМ в Брюксел двете камари на парламента прокараха закон, ратифициран от Кралицата в рамките на 24 часа, така че всеки министър-председател ще бъде длъжен да достави Брекзит със сделка, каквито и словесни еквилибристики сега да се правят и заигравки, това е блъф - Брекзит без сделка няма да има.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На мен и друго ми прави впечатление, и то е ниската избирателна активност, въпреки екстремно важната тема брекзит. 

Торите взеха около малко над милион гласа, които е спорно, че са за хард брекзит + Н. Фараж взе малко над 5 милиона гласа, които са 100% за екзит(дори възможно най-бруталния). Което задава въпрос, какво стана с остатъка брекзит гласове до 17 милиона от референдума? Отдръпнаха ли се едни 10 милиона избиратели, заради популистки обещания за по-големи обещания? 

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Тръмп обеща на Великобритания значително търговско споразумение след Brexit

 

Американският президент Доналд Тръмп обеща на Великобритания значително търговско споразумение след Brexit със САЩ, като се пошегува с премиера в оставка Тереза Мей, че трябва да остане до окончателното му договаряне, въпреки че тя трябва да се оттегли след два дни, съобщава Ройтерс.

След като присъства на прием при кралица Елизабет II в първия ден от държавната си визита във Великобритания, Тръмп насочи вниманието си към политиката във вторник с възможни срещи с кандидати за наследници на Мей и дискусия за ролята, която китайската компания Huawei трябва да има в изграждането на 5G мрежите.

Още преди президентският самолет да кацне на британска земя Тръмп похвали основните лидери на Brexit – Борис Джонсън и Найджъл Фараж, а съветниците му призоваха новия британски лидер да блокира Huawei за следващото поколение технологии за мобилни телефони.

Във вторник Тръмп се е обадил на Джонсън и е предложил среща на четири очи, но Джонсън отказал поканата, тъй като трябвало да се съсредоточи върху среща с депутати от Консервативната партия, които ще изберат следващия премиер на страната, съобщи запознат източник.

Тръмп проявил разбиране и заявил, че очаква с нетърпение определянето на по-късна дата. Телефонният разговор продължил около 20 минути, допълни източникът.

Преди това американският президент обеща на Великобритания значителна търговска сделка след Brexit.

„Ще имаме много, много значителна търговска сделка, която ще бъде много честна и мисля, че това е нещо, което и двете страни искат да направят“, казал Тръмп на Мей на срещата им в двореца „Сейнт Джеймс“, 500-годишната официална резиденция на монарха.

Държавното посещение, което Мей обеща още през януари 2017 г., когато стана първият чуждестранен лидер, посетил Тръмп след встъпването му в длъжност, е смятано за шанс да се отбележат „специалните отношения“ на Великобритания със САЩ, да се стимулират търговските връзки и да се потвърди отново сътрудничеството в областта на сигурността.

Но оставката на Мей заради Brexit и склонността на Тръмп да не се съобразява с условностите на съвременната дипломация превърнаха посещението в една от най-необичайните държавни визити в съвременната британска история.

Преди посещението Тръмп похвали Джонсън, като заяви, че той ще бъде „много добър“ премиер и посъветва страната да напусне ЕС на 31 октомври със или без сделка.

Huawei също ще е сред основните теми на разговорите в Лондон, след като британското правителство не се съобрази с исканията на администрацията на Тръмп и предостави на китайската компания ограничена роля в изграждането на 5G мрежата.

„Ние заявихме ясно: Нашето искане е съюзниците, партньорите и приятелите ни да не правят нищо, което може да застраши споделените ни интереси в областта на сигурността или да ограничи възможностите ни да споделяме чувствителна информация“, заяви американският държавен секретар Майк Помпейо.

Някои британски избиратели, които не се съобразяват с дълготрайния съюз на Великобритания със САЩ, смятат Тръмп за суров, колеблив и противник на техните ценности по въпроси като глобалното затопляне и отношението му към жените.

Гигантско надуваемо нацупено бебе с образа на американския президент беше издигнато край британския парламент преди един от най-големите протести срещу чуждестранен лидер в града.

„Опитваме се да напомним на президента колко нежелан е в тази страна“, заяви Лео Мъри, който е един от създателите на надуваемото бебе. „Доналд Тръмп се държи детински, просташки и обидно. Той е въплъщение на всички тези неща. Това е невероятно уместен начин да го приветстваме“, допълни Мъри.

Хиляди хора протестираха в центъра на Лондон срещу Тръмп, но броят им беше далеч по-малък от десетките хиляди, които се събраха, за да изразят недоволството си от визитата му миналата година.

Протестиращите развяваха остроумни и понякога груби плакати по време на „Карнавала на съпротивата“, както го нарекоха организаторите, на площад Трафалгар, докато премиерът Тереза Мей разговаряше с американския президент на намиращата се наблизо Downing Street.

Източник: https://www.investor.bg/evropa/334/a/trymp-obeshta-na-velikobritaniia-znachitelno-tyrgovsko-sporazumenie-sled-brexit-283410/

На мен тук ми е интересно как може да предлага каквото и да е без да знае какъв ще е изхода от брексит и крайното споразумение?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, Р. Теодосиев said:

На мен тук ми е интересно как може да предлага каквото и да е без да знае какъв ще е изхода от брексит и крайното споразумение?

Там му е проблема;) на Доналд, трябва да се нареди на "опашката" след ЕС, преди да предлага каквито и да е двустранни договори с Великобритания - докато няма "черно на бяло" Брекзит само ще говори за "сделки", но той може би това и цели - цялата тази клоунада и надуване на мускули, според мен, която включва и туитовете на Тръмп към китайците по повод на "тарифната война", перченето пред Мексико, в това число влиза и реториката за "специалните взаимоотношения" между САЩ и Великобритания - та всичко това са политически дивиденти пред изборите догодина. Ще бъде битка на живот и смърт с кандидата на Демократическата партия /то оттам пък какви "зелени балони" се вдигат, опазил бог/.

Между другото, "специални взаимоотношения" си е нещо като политическо клише от времето на Чърчил, той е бащата на фразата:

https://en.wikipedia.org/wiki/Special_Relationship

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали разбирате,че след като Великобритания излезе от ЕС отношенията между тях вече няма да са същите. Както е след всеки развод. В смисъл икономическите връзки например,неизбежно ще бъдат намалени с времето. На мен ми се струва,че ЕС има повече да губи отколкото Британия. Великобритания е най-големият пазар в Европа на немски коли. Ако англичаните се ориентират към американски и японски коли,Меркел ще изпищи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

10 кандидати за наследник на Тереза Мей

 

10 кандидати за наследник на Тереза Мей

Източник: архив ЕПА

 

Десет са кандидатите за лидер на британските консерватори, обявиха от партията.

Кандидатите трябваше да внасят документите за участие в битката за наследник на Мей до 17,00 часа днес.

За да участват в изборите, кандидатите се нуждаят от подкрепа от поне осем други членове на Парламента.

Всички депутати от партията ще участват в поредица от вотове, за да останат двама кандидати накрая.

 

Първото гласуване, което ще се проведе в четвъртък, изисква 5% подкрепа (16 депутати), а второто ще изисква 10% подкрепа (32 депутати).

Бившият външен министър Борис Джонсън е фаворит за поста.

Министърът по околната среда Майкъл Гоув и външният министър Джереми Хънт днес официално ще дадат старт на кампаниите си. Те са разглеждани като основни съперници на Джонсън.

 

Но Гоув започва кампанията си в сложна ситуация, след като през уикенда призна, че е вземал кокаин няколко пъти, докато е работил като журналист преди 20 г.

Хънт от своя страна твърди, че германският канцлер Ангела Меркел му е съобщила, че ЕС е "склонен да преговаря" за сделката за Брекзит с новия британски лидер.

Джонсън заема по-твърда позиция от Гоув и Хънт. Той е готов да извади страната от ЕС със или без споразумение. Той също отказва да изплати 39 милиарда британски лири на ЕС за "бракоразводната сметка", освен ако не получи по-добри условия от Брюксел.

Сред останалите, които са се кандидатирали, са ексминистърът за Брекзит, Доминик Рааб, вътрешният министър Садид Джавид, Лидерът на Камарата на общините на Великобритания Андреа Ледсъм и други.

 

Припомняме, че британският премиер и лидер на торите Тереза Мей обяви, че подава оставка. Тя ще остане премиер до избора на нов лидер.

Великобритания трябва да напусне блока на 31 октомври. Условията по излизането на страната от ЕС ще бъдат основен въпрос в битката за поста председател на Консервативната партия.

https://news.bg/world/10-kandidati-za-naslednik-na-tereza-mey.html

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Нещо свежо от нет-а(не че има кой знае каква връзка, но е леко за четене) :

 

"" 

................ 

...... Представяйте си движението на времената като планина или хълм. Тръгването е от точка „Тежки времена“, а върхът е точка „Лесни времена“. Превозното средство нагоре е „силни хора“, а надолу – „слаби хора“. 

През петдесетте години Норвегия все още се възстановява от нацистката окупация, в цялата държава само в няколко домакинства има нови перални машини, а жилищата са почти непосилен лукс.

Заради тази ситуация много двойки отлагат брака, като на мнозина се налага да споделят малки апартаменти с други хора. 

За последните около 70 години Норвегия е изпълзяла от блатото и е на върха на света. Но техният връх „Лесни времена“ е достигнат скоро. Те още са на него и не са „омекнали“, не са станали „слаби хора“. С други думи – са в перфектната си форма. 

От друга страна имаме Британия. Една империя, чийто поданици прекалено дълго време „омекваха“, бяха властелини, богати спрямо останалия свят; и дори бедняците им ставаха богати или поне средна класа, веднъж отишли в друга страна, където малкото им лири се оказваха малко състояние в местна валута. 

Британците поеха надолу към „Тежки времена“, благодарение на това, че започнаха трансформацията си в „слаби хора“. 

Резултат: Brexit, Фараж, Борис Джонсън, състезанието за най-слаб премиер в историята, расизъм и хора, които смятат, че консерваторите работят за народа. (тук би следвало да чувате запис на смях – като в ситком)

Безсилието и безпомощността идва от обществото и се прехвърля в политиците. Можете да го видите и в България, но това е съвсем друга тема…

На Евроизборите британците пак показаха нивото на общественото си съзнание и масово гласуваха за партията на расистите, хомофоби, криещи данъци и дарения – партията на Фараж, който открито хвали Путин и политиката му.

Фараж заяви съвсем открито и нещо друго. Каза, че за него да се случи Brexit е по-важно отколкото да се запази целостта на империята. Иска излизане от ЕС, дори това да означава разпадане на Обединеното кралство. А това, както и да го гледаме, е двоен удар по Британия и всеки нормален човек го осъзнава. А Фараж го иска! Иска да работи против страната си. И мнозинството го подкрепя. 

На това му се казва да поемеш надолу към „Тежки времена“. Но, какво да се прави – така работи историята. Все някога трябва да слезеш от сцената и, ако се задържиш прекалено дълго, се намира някой Фараж, който самопрострелва държавата/империята в крака и я праща в учебниците по история. Винаги е било така. 

Разбира се, той не работи сам. Да не забравяме Борис Джонсънчетата и всички торита. 

Адам Биенков написа в Business insider, че членовете на консервативната партия биха предпочели да видят Обединеното кралство разбито, отколкото да се спре Brexit. Защо? Защото иначе биха нарушили „обещанието си“, а това ще им коства гласове в КРАТКОСРОЧЕН ПЛАН. „Тук и сега“ е това, което ги интересува. После… после – кучета го яли послето

И да не се заблуждаваме – Brexit не е никаква платформа за икономическа или социална, или каквото и да е там „свобода“, с каквато се опитват да „захаросат“ истината. А тя е проста – расизмът действа най-силно там, където хората са слаби умствено, не произвеждат, не знаят как да запазят това, което имат, стават все по-бедни и автоматично се хвърлят да мразят „различните“. Мигрантите; „черничките“; „кафявичките“; „българите и румънците“, „мюслитата“ и т.н. Същата работа е и в България, огледайте се. Но, както казахме, това е съвсем друга история. 

Расизмът се отприщи в Британия след гласуването за Brexit и според изследване, цитирано от The Guardian, 71% от хората от малцинствата са се сблъсквали с расизъм или дискриминация.

Процентите ПРЕДИ Brexit са 58 на сто. И, казвайки „малцинства“, съвсем нямам предвид само имигранти, а хора, които просто не изглеждат като бели британци. Толкова. Дори и да са 4-то или пето поколение британци. 

Ето една малка подробност, която убягва на „слабите хора“: Мигрантите от ЕС донасят в бюджета на Обединеното кралство с по 2300 паунда годишно повече от средностатистическия британец.

Толкова с легендите за „паразитите“, източващи системата и т.н. 

Но важното е враг да има, да се лае по някой, да се отклонява вниманието от факта, че управляващите са некадърни, а за сметка на това – алчни. 

И, ако сте си мислели, че политическата тъпотия е присъща само за нашите географски ширини, помислете пак… Половината, повтарям: половината, 50%, всеки втори – в консервативната партия е против и не иска мюсюлманин за премиер, но…

… само 8% от тях смятат, че в партията им има расизъм…

Главният кормчия на консерваторите Борис Джонсън… подчертавам – НА КОНСЕРВАТОРИТЕ – отново събра погледите върху себе си, след поредния скандал с гаджето си, свързан с крясъци, заплахи, опити от нейна страна да го изгони от жилището си…

65092536_1444105282398653_3880330350085275648_o.jpg

Всичко това завърши с подигравки от типа на вицовете: Boris, ‘leave’ means ‘leave’! – казала приятелката му; карикатури и какво ли още не. Но Джонсън, подпомогнат от жълтите медии, които в Британия работят за (каква изненада!) силните на деня, в случая – неговата партия, замаза (или поне той така си мисли) скандала, пускайки снимки, на които се вижда колко щастливо и мирно двамата влюбени си прекарват времето отново заедно и как това въобще, ама въобще не е част от сделка. Докато съседите, подали сигнала в полицията за семейния скандал, бяха разчекнати от същите тези медии, които се завряха в най-интимните детайли от личния им живот. Защо? Защото посланието е ясно: всеки, който дръзне да подаде сигнал срещу наш човек или по някакъв начин застраши доброто му име, ще бъде преследван! и не!—не ни интересува дали така предотвратявате престъпление! нашите хора могат да вършат престъпления и ние ще ги защитаваме дори тогава! ще ги защитаваме от вас! от всички! 

***

Да се отървем от влагата на Острова и да го напуснем засега…

Прави впечатление, че много политици по света (да, както и в Британия, разбира се), които го играят консерватори и защитават „семейните ценности“, са били хващани „в крачка“, нарушавайки именно тях; хващани именно в „грехове“ срещу семейните ценности – стриптийзьорки, проститутки, кокаин, хомосексуални връзки. 

Най-силно крещящите са ми най-съмнителни. Та, гледайте внимателно кой срещу какво крещи, просто наблюдавайте и си представяйте какво ли прави в свободното си време.

.................

"" 

 

https://m.novini.bg/bylgariya/obshtestvo/546570

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, БатеВаньо said:

Ето една малка подробност, която убягва на „слабите хора“: Мигрантите от ЕС донасят в бюджета на Обединеното кралство с по 2300 паунда годишно повече от средностатистическия британец.

Това са ползите от типа "днес и сега за някого", дългосрочните последици никой не ги брои.

 

Преди 20 часа, БатеВаньо said:

Иска да работи против страната си

В цяла Източна Европа хиляди работят "срещу страната си" - едни искат да слушат още Москва, други тичат към Брюксел или Вашингтон. И се мразят взаимно. Такива са времената днес.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...