Отиди на
Форум "Наука"

Как преди 30 години купихме МИГ-29


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело

Цитирам по памет. Семерджиев споменава, че сме имали голям проблем с флота. Той споменава, че флота е бил изтърсака в семейството и пари са давани преди всичко за авиацията, която е била галеното дете и всичко друго за армията. Затова след консултации руснаците са се съгласили да ни помагат, като реално ни подаряват кораби. За да се поддържа някаква видимост е ставала тази замяна. 

Също споменава за съвещание в Чирен на което се повдига въпроса как ще издържаме армията си без помощ от СССР. Това когато идва демокрацията. Отговора е бил- не можем, трябва да я съкращаваме. 

Иначе си прав, повечето сме си го купували сами. Преди време четох за българските МиГ-17 и замяната им със Су-25. МиГ-17 още през 70 те е бил остарял самолет, пари за замяната му няма. Нашите му слагат по още един пилон под всяко полукрило и така "усилват" въоражението му с идеята да служи повече време. Само където това претоварване влияе много лошо на здравината на конструкцията и летците са били недоволни. Наложило се е да им се обяснява, че пари няма и затова трябва да летят с риск за живота си, за да не се оголва отбраната. За мнозина това е било "героизъм в мирно време". 

За подобно нещо съм чел и за Ми-24. Там нашите поради недостиг на финансиране закупуват истински зоопарк Ми-24 различни модели по няколко бройки които често са били с различни двигатели, различно въоражение и прочее. Сагата с Ми-24 е може би най голямата простотия в българските ВВС.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители
Преди 19 часа, Frujin Assen said:

Бележка към Киров. Доколкото знам, тъй наречените "преводни рубли" са квазивалута използвана в СИВ. Поради тази причина прякото и превръщане в долари "По курса за деня" не е съвсем коректно.

Не са били квазивалута, а обменна валута в рамките на СИВ, всички сделки в рамките на СИВ се конвертираха в преводни рубли. Курсът на 1 лев, доколкото си спомням, може да се провери, през 1989 е бил около 0.98 щатски долара, съответно към преводна рубла 1 лев е бил около 0.65 преводни рубли.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Frujin Assen said:

В случая Джим Бийм просто е цитирал една медия която е пуснала статия на друга с променено име

Г-н модератор - нали си представяте какво би се получило ако всеки тръгне да размята фейкове с оправдание, че само "цитира" медия. Колко подобни "медии" могат да се намерят при желание и сами би следвало да знаете. Можете поне да промените името на заглавите и да изтриете силно манипулативния първи ред като оставите само статията. Ако отказвате да го направите, то погледнато отстрани (като от някой, който рядко отваря този форум и не "познава" потребителите) изглежда все едно толерирате подобен тип фейкнюз, всякаш ви е близък по душа и нямате нищо против :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 6 часа, Б. Киров said:

Не са били квазивалута, а обменна валута в рамките на СИВ, всички сделки в рамките на СИВ се конвертираха в преводни рубли. Курсът на 1 лев, доколкото си спомням, може да се провери, през 1989 е бил около 0.98 щатски долара, съответно към преводна рубла 1 лев е бил около 0.65 преводни рубли.

Чакай сега малко. Хем не е била квазивалута, хем не е била достъпна за хората. В смисъл бай Иван не може да иде в банката и да си купи преводни рубли. Няма и магазини които да продават стоки в преводни рубли. Доколкото знам, не е било възможно и България да купи от Франция примерно или Индия стоки в преводни рубли, защото те не ги използват. Тези ограничения на преводната рубла и я превръщат в квазивалута. 

В този смисъл е възможно що годе пълноценно сравнение с лев, рубла или източногерманска марка, и при това само когато става въпрос за междудържавни сделки, но с долари, френски франкове и прочее валути на страни които не са в СИВ не е съвсем коректно.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 3 часа, Sharana said:

Г-н модератор - нали си представяте какво би се получило ако всеки тръгне да размята фейкове с оправдание, че само "цитира" медия. Колко подобни "медии" могат да се намерят при желание и сами би следвало да знаете. Можете поне да промените името на заглавите и да изтриете силно манипулативния първи ред като оставите само статията. Ако отказвате да го направите, то погледнато отстрани (като от някой, който рядко отваря този форум и не "познава" потребителите) изглежда все едно толерирате подобен тип фейкнюз, всякаш ви е близък по душа и нямате нищо против :)

Какво трябва да значи "отказваме". Щом човека е създал темата с такова име, значи така е искал да го направи. Дали я е нарекъл така по грешка или умишлено не мога да зная. За да "откажа" преди това някой трябва да "поиска". А може да иска само автора на темата защото тя си е негова. Той не е изявявал желание за промяна на името. 

А ако тръгна по мое усмотрение да променям имената на темите така както на мен ми се струва правилно ще има пак мрънкане, че манипулирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 37 минути, Frujin Assen said:

Чакай сега малко. Хем не е била квазивалута, хем не е била достъпна за хората. В смисъл бай Иван не може да иде в банката и да си купи преводни рубли. Няма и магазини които да продават стоки в преводни рубли.

Валутата за обемнна търговия в рамките на СИВ няма банкноти, но има записи за нея и сметки в съответните банки..

 

 

Цитирай

В този смисъл е възможно що годе пълноценно сравнение с лев, рубла или източногерманска марка, и при това само когато става въпрос за междудържавни сделки, но с долари, френски франкове и прочее валути на страни които не са в СИВ не е съвсем коректно.

Не е съвсем коректно защото курсът на тази валута  спрямо западните валутине се определя пазарно, а административно, Все пак разликите не са в порядъци, а проценти..

За да се разбере колко са 400 милиона преводни рубли , като обем на произведна и изнесена продукция от наша страна (да се каже какъв е паритета им), трябва да знаем и какво и на каква цена (в преводни рубли) изнасяме в СИВ .

При условие че нямаме данни, не можем да кажем нищо конктретно..

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 13 минути, nik1 said:

Валутата за обемнна търговия в рамките на СИВ няма банкноти, но има записи за нея и сметки в съответните банки..

 

 

Не е съвсем коректно защото курсът на тази валута  спрямо западните валутине се определя пазарно, а административно, Все пак разликите не са в порядъци, а проценти..

А как стои въпроса с реалната търговия между България и Франция (примерно) в преводни рубли? Доколкото знам подобни сделки не са правени. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Frujin Assen said:

Какво трябва да значи "отказваме". Щом човека е създал темата с такова име, значи така е искал да го направи. Дали я е нарекъл така по грешка или умишлено не мога да зная. За да "откажа" преди това някой трябва да "поиска". А може да иска само автора на темата защото тя си е негова. Той не е изявявал желание за промяна на името. 

А ако тръгна по мое усмотрение да променям имената на темите така както на мен ми се струва правилно ще има пак мрънкане, че манипулирам.

Добре де,аз знам няколко човека с бан заради разпространение на невярна информация и лъжи, имаше наскоро даже ултиматум на един потребител да докаже твърдението си и после наказание. Тука имаме откровена лъжа и ти ни казваш,че не можеш да пипаш? Малко не е ли странно това ? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 45 минути, Frujin Assen said:

А как стои въпроса с реалната търговия между България и Франция (примерно) в преводни рубли? Доколкото знам подобни сделки не са правени. 

В долари, или франкове. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 час, Frujin Assen said:

А как стои въпроса с реалната търговия между България и Франция (примерно) в преводни рубли? Доколкото знам подобни сделки не са правени. 

Търговията ни с тези страни, които не са членове на СИВ се извършва в долари или с бартер.

Банките тук оперират с фиксираните курсове  - т.е ако еди коя си организация е продала във Франция стоки за 1 000 000 долара, тук и се превръщат в левове (с които можем да купим преводни рубли) по официалния курс.

Затова официалният курс на преводната рубла се определя така, че не се отклонява много от реалния.  Ако отклоненията са големи, в един момент може да се окаже че голяма част от търговиата си страните от Съвета са ориентирали на Запад ( по-изгодно има е заради подобрия курс) , за сметка на търговията вътре СИВ...
В действителност тази тенденция я има.. Чехия и ГДР си насочват голяма част от износа към Западните и други не-СИВ страни (второ направление)  Ние също "хитреем"

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, nik1 said:

Търговията ни с тези страни които не са членове на СИВ се извърва в долари или с бартер.

Банките тук оперират с фиксираните курсове  - т.е ако еди коя си организация е продала във Франция стоки за 1 000 000 долара, тук и се превръщат в левове (с които можем да купим преводни рубли) по официалания курс.

Затова официалният курс на преводната рубла се определя така, че не се отклонява много от реалния.  Ако отклоненията са големи, в един момент може да се окаже че голяма част от търговиата си страните от Съвета са ориентирали на Запад ( по-изгодно има е заради подобрия курс) , за сметка на търговията вътре СИВ...
В действителност тази тенденция я има.. Чехия и ГДР си насочват голяма част от износа към Западните и други не-СИВ страни (второ направление)  Ние също "хитреем"

Трансферален рубел му казваха и стойността му спрямо националните валути се определяше от банката на СИВ. Доколкото си спомням когато на унгарците един долар /не туристически/ беше 60 форинта рубелът беше 30 форинта.

Много хитруваха помежду си братските социалистически страни...... Неофициалното мото беше, че в рамките на СИВ даваме боклук за боклук. Защото което можеше да се продаде на запад/макар и под цена/ все пак носеше твърда валута.

Имаше пример, когато унгарците свалят руските гуми от ЗиЛ камионите и ги слагат на Икарусите /защото фабриката Таурус няма капацитет-бачка за запад/ и братушките не приемат автобусите с тези брак гуми....

В електрониката само западни полупроводници се монтирваха/по каталог имащи руски еквивалент/, иначе не приемаха апаратурата....Още го имам каталога....

Едно две изключения имаше /ГДР, Чехия, Куба/ които руският нефт имаха право да го продават на германците за валута......

Но повечето ние купувахме градивни елементи за валута внедрявхме ги в апаратури  и ги давахме за рубли на братушките.....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 4 часа, bulgaroid said:

Добре де,аз знам няколко човека с бан заради разпространение на невярна информация и лъжи, имаше наскоро даже ултиматум на един потребител да докаже твърдението си и после наказание. Тука имаме откровена лъжа и ти ни казваш,че не можеш да пипаш? Малко не е ли странно това ? 

Джима е сложил за заглавие това което е и на статията както я е намерил. В самата тема той никъде не е твърдял, че самолетите са подарени. Личното ми мнение е, че човека се е объркал и никаква манипулация не е искал да прави.

Отделно моята лична политика на модериране е да се намесвам възможно най малко. Вие и сега ме обвинявате, че ви цензурирам, а ако наистина започна да се намесвам ще ме изкарате по черен и от дявола. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 4 часа, nik1 said:

Търговията ни с тези страни, които не са членове на СИВ се извършва в долари или с бартер.

Банките тук оперират с фиксираните курсове  - т.е ако еди коя си организация е продала във Франция стоки за 1 000 000 долара, тук и се превръщат в левове (с които можем да купим преводни рубли) по официалния курс.

Затова официалният курс на преводната рубла се определя така, че не се отклонява много от реалния.  Ако отклоненията са големи, в един момент може да се окаже че голяма част от търговиата си страните от Съвета са ориентирали на Запад ( по-изгодно има е заради подобрия курс) , за сметка на търговията вътре СИВ...
В действителност тази тенденция я има.. Чехия и ГДР си насочват голяма част от износа към Западните и други не-СИВ страни (второ направление)  Ние също "хитреем"

Ами анджък де. Аз затова и казвам, че търговията вътре в СИВ с преводни рубли не е коректно да бъде превръщана в долари. Ти вече ги каза причините. Отделно и Скуби го каза. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎22‎.‎1‎.‎2019‎ г. at 10:57, bulgaroid said:

Мдаа подвеждащо заглавие и опит за измама на читателите, и аз веднага се зачетох защото знам,че СССР никога нищо не ни е подарявал,ами всичко си плащаме и изведнъж тук ни пускат фейк новини!? :D

Мда, грозна работа. Това десет пъти сме го смятали по форумите, даже през злато сме прекарвали преводната рубла и през цените на нефта за НРБ и винаги излизат между 15-30 милиона долара самолетите (спарките бяха по-скъпи, но сега не помня) в зависимост от метода на изчисление. За тогава са били луди пари, два пъти по-скъпи от 23-ката, която в МЛД версията  не по-лош самолет от 9-12. За това и нашите толкова дълго се дърпат за тия самолети и то пред СССР. Вероятно една от причините, плюс постановлението за частната собственост, Горби да свали Тодор. 

Обаче! Всичко това няма никаккво значение! Никога фактите не са били от интерес за крайните русофили. При тях се работи с упоритост. Бих казал, несломима, животинска упоритост.

Хората не рзбират много от самолети, а дори и да разбират може да не са чели за одисеята по придобиване на МиГ-29. Много хора, четат само заглавието на статията, или началото. И какво правим? Взимаме някаква статия по тематиката, шибваме заглавие, като горното, даваме за източник уважаваното от всички Аеро, че и него да изцапаме, изсираме се и бягаме.

Горното залавие, сега като обиколи фейсбук и всички по-посещавани форуми и буквално ще се импрегнира в главите на хората "Как преди 30 години СССР ни подари 22 изтребителя МиГ-29".

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎23‎.‎1‎.‎2019‎ г. at 7:08, Frujin Assen said:

Ами подарявали са ни. 

Напълно възможно. През студената война всички са го правили. САЩ подаряват на Турция доста използвани F-4. Обаче това не е случаят с МиГ-29 и заглавието си е манипулация. На твое място бих го сменил на "Как придобихме МиГ-29", или нещо подобно. Иначе стаиите в Аерото съм ги чел и мисля, че са много добри и си заслужават да имат собствена тема, но не под такова заглавие. Мисля, че и автора, Красимир Грозев би възразил. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Amazonski said:

Напълно възможно. През студената война всички са го правили. САЩ подаряват на Турция доста използвани F-4. Обаче това не е случаят с МиГ-29 и заглавието си е манипулация. На твое място бих го сменил на "Как придобихме МиГ-29", или нещо подобно. Иначе стаиите в Аерото съм ги чел и мисля, че са много добри и си заслужават да имат собствена тема, но не под такова заглавие. Мисля, че и автора, Красимир Грозев би възразил. 

Скъпа или нова техника и машини- не ми се вярва..Поне там където съм служил, всяка нова техника идваше след като се развърже щедро кесията

Служил съм в през 80-те - първо в разузнавателен дивизион  дивизион за радиотехническо, радиолокационо и звуково разузнаване. След това - в ракетен дивизион (SS-xxxx).

И на двете места съм свидетел на доставяне на нова техника и машини с яки цени..

-----

В статията за купуването на МИГ-29 пише какви аргументи излага главният от страна на СССР когато нашите го молят за отбивки от цената - и другите ще поискат. СССР са си решили въпроса принципно , Иначе такава навалица и надцакване щеще да стане, че и за самия СССР щеще да има проблеми да си достави за армията нова техника :) .

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Смених името на темата от "Как преди 30 години СССР ни подари 22 изтребителя МиГ-29" на "Как преди 30 години купихме МИГ-29".

 

Вече може да продължите да коментирате темата, а не нейното заглавие.

:bg:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 часа, nik1 said:

В статията за купуването на МИГ-29 пише какви аргументи излага главният от страна на СССР когато нашите го молят за отбивки от цената - и другите ще поискат. СССР са си решили въпроса принципно , Иначе такава навалица и надцакване щеще да стане, че и за самия СССР щеще да има проблеми да си достави за армията нова техника :) .

Има го и този момент. Освен това нашите мигове не са някакви орязани "експортни" изделия. Каквото излезе от завода се разпределя между руските ВВС и страните от Варшавският Договор. Това според хора работили в завода. То и какво и как да му орязваш на този самолет...

Обсега му е орязан под санитарният минимум конструктивно. Двигателите са "квото има такова!". Добрият радар, който е може би най-доброто в самолета е лампов, не е като да можеш лесно да го ограничиш софтуерно. Предполагам алгоритмите са заложени в схемите и това е положението. А поне аз не съм чувал за отделен експортен вариант на радара.

Не обвинявам нашите че са го купили този самолет. Първо са ги натискали. Второ, той както всички руски самолети, се е представял много добре на авиошоутата. Тогава не се е знаело, че няма да се окаже добра бойна платформа и от над 1600 произведени и продавани навсякъде, този изтребител никога няма да свали нищо и ще служи основнно за скъпа мишена.

Има и други аргументи. Инфраструктурата ни не е върха на сладоледа и МиГ-29 с неговите "хриле" е бил по-прощаващ към оваляни с камънаци полоси. Предполагало се е и че ще е достоен противник на F-15. Срещал съм изказване на наш пилот, че преди това, са били инструктирани ако радара им покаже профил на F-15 да бягат. 

Нашите са знаели, че Су-27 е по-добрият самолет, но пари за него е нямало. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Amazonski said:

. Предполагало се е и че ще е достоен противник на F-15. Срещал съм изказване на наш пилот, че преди това, са били инструктирани ако радара им покаже профил на F-15 да бягат. 

 

 

И как се познава профила на Ф 15 на допотопния радар на МиГ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Чел съм, че югославските МиГ-29 са били с орязан радар. 

Българските пилоти да видят силуета на Ф-15? Това къде? Защото нито Турция, нито Гърция имат тези самолети. Всъщност никой в Европа и Африка го няма, а в Азия са Израел и Япония. Така че, нашите могат да видят само американски машини- което е вече нещо съвсем друго. 

Авиошоута, в средата на 80 те? И българските политици и военни са повлияни от тях? Извинявам се, но такова твърдение се нуждае от сериозни доказателства. Кой български политик и военен къде какво е видял и какво е казал. Хайде да не са документи (сигурно още са секретни), но поне някакви спомени.

Су-27 се каза защо не ни е нужен- твърде е голям. А преди това сме яли попарата с МиГ-25. 

Какво общо има МЛД версията на МиГ-23 с покупката на МиГ-29? Доколкото знам, МЛД е бил предназначен само и единствено за съветските ВВС, а на нас са ни давали МЛА. Доколкото съм чел МЛД има по модерен и добър радар от МиГ-29. Единствените 5 български МЛД са доставени през 90 те при други политически обстоятелства. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 8 часа, Amazonski said:

Има го и този момент. Освен това нашите мигове не са някакви орязани "експортни" изделия. Каквото излезе от завода се разпределя между руските ВВС и страните от Варшавският Договор. Това според хора работили в завода. То и какво и как да му орязваш на този самолет...

Обсега му е орязан под санитарният минимум конструктивно. Двигателите са "квото има такова!". Добрият радар, който е може би най-доброто в самолета е лампов, не е като да можеш лесно да го ограничиш софтуерно. Предполагам алгоритмите са заложени в схемите и това е положението. А поне аз не съм чувал за отделен експортен вариант на радара.

Не обвинявам нашите че са го купили този самолет. Първо са ги натискали. Второ, той както всички руски самолети, се е представял много добре на авиошоутата. Тогава не се е знаело, че няма да се окаже добра бойна платформа и от над 1600 произведени и продавани навсякъде, този изтребител никога няма да свали нищо и ще служи основнно за скъпа мишена.

Има и други аргументи. Инфраструктурата ни не е върха на сладоледа и МиГ-29 с неговите "хриле" е бил по-прощаващ към оваляни с камънаци полоси. Предполагало се е и че ще е достоен противник на F-15. Срещал съм изказване на наш пилот, че преди това, са били инструктирани ако радара им покаже профил на F-15 да бягат. 

Нашите са знаели, че Су-27 е по-добрият самолет, но пари за него е нямало. 

 

Военната концепция за използването на МИГ-29 е иновативна за СССР, самият самолет е иновативно чудо за СССР..(по малък е от СУ-27, това значи че е по-компактен )..

Впечатлява с agility, но трудно е да се предположи, че е можел да бъде достоен противник на F-15 или F-16 (не вярвам че някой го е мислил) ..Като му гледам харатеристиките на радара (първият "Жук" на Фазотрон, който и нашите МИГ-29 в момента имат) , дори го няма на снимка в мрежата, предпогам че и останалата част от авиониката е била на такова (соц-) ниво..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 53 минути, Frujin Assen said:

Какво общо има МЛД версията на МиГ-23 с покупката на МиГ-29? Доколкото знам, МЛД е бил предназначен само и единствено за съветските ВВС, а на нас са ни давали МЛА. Доколкото съм чел МЛД има по модерен и добър радар от МиГ-29. Единствените 5 български МЛД са доставени през 90 те при други политически обстоятелства. 

Това е некоректна информация, Фружине

http://www.aeropress-bg.com/articles/4634-краят-на-прехващача-миг-23-част-1

Цитирай

Когато инженерът започва службата на летище Габровница, на въоръжение в ескадрилата са чисто новите МиГ-23МЛД. Първите осем самолета (№№ 385, 386, 389, 390, 391, 392, 395 и 396), произведени в началото на 1984 г., пристигат в Габровница през есента на същата година, а останалите (№№ 203, 204, 205, 211, 212, 215, 217 и 219) са произведени в края на 1984 г. в московския завод „Знамя труда“ и пристигат в началото на 1985

ВВС получава 16 броя  нови МиГ-23МЛД през 1984 и 1985

 

... Които са "прецакани" в от безпаричието , а също и от лошото отношение и неглижиране на ръководството през 90-те..

Ръководството решава да заложи на МИГ-21  (вместо на МиГ-23МЛД+МИГ-21) , защото МИГ-21 е "познат и  удобен за пилоти, ИТП, летищна структура, и за него има "утъпкани" пътища за снабдяване с резервни части..

 

Интересни статии са , не ги цитирам тук, защото не са по темата..

http://www.aeropress-bg.com/articles/4634-краят-на-прехващача-миг-23-част-1

http://www.aeropress-bg.com/articles/4860-краят-на-прехващача-миг-23-част-2

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...