Отиди на
Форум "Наука"

Прабългарският език - обща тема за дискусии, рунд пореден


Recommended Posts

  • Модератор История
Преди 35 минути, Янков said:

 Чудна статийка в стил Спароток. Най-много ми хареса това -" Например, името ОМОУРТАГ може да се чете Омортаг или Омуртаг, но по-правилно е да се чете Омортаг (Омор - таг, Омор възкачил се в годината на коня), защото подобно българско лично име Умор (Омор ?) съществува."

 

Това с уж календарните имена на българските владетели е такава невероятна глупост че  не знам кой и се връзва още.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 841
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 1 час, resavsky said:

Ами доста вероятно е името на Омуртаг да е всъщност само Муртаг /тоест без "о" в началото/то си звучи съвсем иранско..

Не доста вероятно, ами на 99% сигурно. Но и тази "драма" я дължим на големите ни експерти начело с Бешевлиев, който иначе на други места много обича да допълва и да фантазира.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, resavsky said:

Да поне да бяха прочели Паисий.Там ясно си пише "Муртагон".Поне за това е прав.

Паисий или източника му просто са познавали гръцкия език и определителния член "О".

И Маламир и Негавон са записани Омаламир и Онегавон, но не ги четат така, сигурно защото в тюрксиките имена няма Омала и Онега...

Редактирано от makebulgar
  • Харесва ми! 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 Четете източниците, но май не четете какво пиша аз.

Цитата за Омуртаг съм го взел от статията която подаде Ресавски в подкрепа на ирански произход на името Токт / Токту / Токтос/ Токтон. И мисля че достатъчно красноречиво демонстрира в какво вярва автора и. И доколко трябва да възприемаме неговите писания като достоверни. И изобщо не съм коментирал с какъв произход е името Омуртаг / Муртаг / Муртагон. Това се пусна, за да се избяга от темата. Ето и мнението на Ресавски за този автор:

Преди 1 час, resavsky said:

Това с уж календарните имена на българските владетели е такава невероятна глупост че  не знам кой и се връзва още.

 Е при това положение, как да приема писанията от линка за квалитетни?

Така че за четвърти път задавам един и същ въпрос - Имаме ли основание да приемем, че името Токт / Токту/ Токтос / Токтон и т.н. е с ирански произход? Същото важи и за името Паган.

 И ако е възможно, без опити за бягство от въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Янков said:

Името  Паган иранско ли е?

Думата е латинска, pāgānus "rural, rustic", later "civilian" Токт не се знае, има тълкувания в уралските езици,скандинавските, киргизки и балтийски, ти си избери.

Редактирано от bulgaroid
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Янков said:

Така че за четвърти път задавам един и същ въпрос - Имаме ли основание да приемем, че името Токт / Токту/ Токтос / Токтон и т.н. е с ирански произход? Същото важи и за името Паган.

За имагинерното име Токту ще трябва да си потърсиш сам. За другите нямаме основание да приемем, че са тюркски. От там нататък майката му е ровене и сериозна работа.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 7 минути, sir said:

За имагинерното име Токту ще трябва да си потърсиш сам. За другите нямаме основание да приемем, че са тюркски. От там нататък майката му е ровене и сериозна работа.

Е те според тюркофоните всички са тюркски до доказване на противното.

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, sir said:

За имагинерното име Токту ще трябва да си потърсиш сам. За другите нямаме основание да приемем, че са тюркски. От там нататък майката му е ровене и сериозна работа.

Вима Токту  - кушански владетел.  За кой път да го казвам?

Кушани /юечжи/ разположени в Бактрия  преди  създаването на империята си.

Тохарски произход, но претопени.  Език на империята гръго-бактрийски, после само бактрийски.

Самоназвание - аройо /арии/.

Предполагаем център на прародината   Бухара-Самарканд-Балх-Мерв.

Не твърдя, че българите са точно юечжи. Може би сбор от поданици на юечжи?

 

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 12.04.2019 г. at 22:26, resavsky said:

Не е дулу а е дулоби.И не е племе а е сбор от племена в Казахстан която си съществува и до ден днешен.Само че къде е Кавказ къде е Казахстан.

От Казахстан до Кавказ хич не е далече.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 12.04.2019 г. at 14:47, resavsky said:

Голяма грешка.Самоназванието на българите не е "булгар" а "българи" и е  невъзможно да бъде произнесено на който и да е тюркски език.Между впрочем и на който и да е славянски език.Тоест самоназванието на българите не идва нито от тюркските нито от славянските езици.

"Ъ" го има в турския език, който е тюркски. Обозначава се с "I".

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 15.04.2019 г. at 13:49, makebulgar said:

 

Като говорим за мейнстрима ще посочим цитат от един от учените ни траколози - Калин Порожанов, който не е точно специалист по древните българи, но е професионален български учен-историк: 

„За българите/протобългарите неслучайно все по-убедително се доказва, че са част от иранската група на индоевропейците. Добре видимо е, че тяхната култура е иранска, независимо от тюркоезичните надписи от времето на Първата Българска империя. Тези надписи се обясняват с историческия факт, че контактният език, във вековете на Великото преселение на народите, в Евразийските степи, през които минават българите, е тюркски. Впрочем, в такъв контекст, трябва да се отчете и фактът, че надписите на гръцки език в Първата българска империя на Балканите, не означават, че българите са гърци. И днес в славянския български език се откриват около 800 лексикални успоредици с иранския език, за които се смята, че съществуват в него без език-посредник, какъвто е могъл да бъде арабският или турският. Очевидно, българите не са били малка мобилна група, а добре организиран държавно цял един народ, умеещ да интегрира в себе си и местни съставки, при придвижването си на запад.” [Порожанов, К. (2017). Тракийската цивилизация в началата на два континента и по крайбрежията на три морета (в десет етюда). София, Второ преработено и допълнено издание. Първо издание 2012 г.: ИБЦТ - БАН, Thracia Antiqua 12, Народно читалище "Литературна София - 2013", стр.296]

Общи приказки. Нещо по-академично?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, resavsky said:

Е те според тюркофоните всички са тюркски до доказване на противното.

 Стана пълен смях.

Не че ме обижда етикета " тюркофон ", но ще съм изключително много благодарен, ако ме цитираш къде точно съм казал че Токту е тюркско име. Просто зададох един елементарен въпрос.

 След това се започва:

Преди 3 часа, sir said:

За имагинерното име Токту ще трябва да си потърсиш сам. За другите нямаме основание да приемем, че са тюркски. От там нататък майката му е ровене и сериозна работа.

 Странно. Никъде не твърдя че другите имена, освен Токту и Паган са тюркски. Всъщност и за тях не твърдя че са тюркски, както посочих по-горе, а просто питах - има ли довод да ги смятаме за ирански. А попитах защото:

Ресавски каза:

"Е чак пък нищо да не знаем.Знаем със сигурност че всички имена на български владетели до приемане на християнството са носели имена с ирански произход. "

Сега, това твърдение, вярно ли е, или не? И защо аз трябва да ровя и да върша сериозна работа по въпроса, за да доказвам или оборвам чуждо недоказано твърдение?

Преди 5 часа, resavsky said:

Първо Паган не е име.А Токт - е нямаме основание да мислим че не е иранско име.

Някакви доказателства че Паган не е име? Това че:

Преди 4 часа, bulgaroid said:

Думата е латинска, pāgānus "rural, rustic", later "civilian" Токт не се знае, има тълкувания в уралските езици,скандинавските, киргизки и балтийски, ти си избери.

една дума в чужд език има някакво значение, не означава че на друг език същата дума не може да е име. При желание мога да дам и нецензурен пример с китайско име, какво значение има на български.

В допълнение - Ресавски, между Тервел и Севар има двама владетели, не един.

Редактирано от Янков
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Exhemus said:

Не твърдя, че българите са точно юечжи. Може би сбор от поданици на юечжи?

Не са, няколко народа участват в етногенезиса, но тохари има. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Thorn said:

От Казахстан до Кавказ хич не е далече.

Около 1500км. по въздух,ако заобикаляш около Каспия  2800км.

 

Преди 6 минути, Янков said:

една дума в чужд език има някакво значение, не означава че на друг език същата дума не може да е име. При желание мога да дам и нецензурен пример с китайско име, какво значение има на български.

За това спор няма,ама от кои език идва? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, bulgaroid said:

За това спор няма,ама от кои език идва? 

Идея си нямам. Обаче Теофан го споменава като Паган, а Никифор като Кампаган, което е възможно да е деформирана форма на Кан Паган.

Обаче пък не виждам никакъв смисъл, гръкоезични автори да използват латинската дума за езичник вместо име на български владетел, при условие че са можели да ползват гръцката такава.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, bulgaroid said:

Не са, няколко народа участват в етногенезиса, но тохари има. 

Залезът на кушаните много добре се връзва по време с миграцията на българите към Кавказ и Кубан.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Янков said:

Идея си нямам. Обаче Теофан го споменава като Паган, а Никифор като Кампаган, което е възможно да е деформирана форма на Кан Паган.

Обаче пък не виждам никакъв смисъл, гръкоезични автори да използват латинската дума за езичник вместо име на български владетел, при условие че са можели да ползват гръцката такава.

Кам - е приставка към жреческо звание при келтите. Както е известно тохарският показва сходство с келтския.  Нали имаме засвидетелствано - камбоян?   И досега в руския език има глагол  - камлянит или камланит -  бая, мрънкам молитви.

 

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, Exhemus said:

Кам - е приставка към жреческо звание при келтите. Както е известно тохарският показва сходство с келтския.  Нали имаме засвидетелствано - камбоян?   И досега в руския език има глагол  - камлянит или камланит -  бая, мрънкам молитви.

 

Това Камбоян къде е засвидетелствано? За мен е нова информация. И какво общо имаме с келтите в този случай?

Но все пак не обяснява едно - защо гръкоезични автори да използват латинската дума за езичник вместо име на български владетел, при условие че са можели да ползват гръцката такава?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, Янков said:

Но все пак не обяснява едно - защо гръкоезични автори да използват латинската дума за езичник вместо име на български владетел, при условие че са можели да ползват гръцката такава?

  Защото едва ли са се старали да си отворят ушите и да чуят правилно думата. Записали са каквото им харесва.  Камбоян  станало  кампаган. По мелодия са еднакви.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 13 минути, Exhemus said:

Кам - е приставка към жреческо звание при келтите. Както е известно тохарският показва сходство с келтския.  Нали имаме засвидетелствано - камбоян?   И досега в руския език има глагол  - камлянит или камланит -  бая, мрънкам молитви.

 

В унгарският има 85 думи почващи с кам. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Skubi said:

В унгарският има 85 думи почващи с кам. 

Има ли такива свързани с молитва, жречество или просто мърморене?

пс  Сега гледам руски източник  Кам-боян  /юрган/ тенгриански жрец  при тюрките.

Редактирано от Exhemus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 32 минути, Янков said:

Идея си нямам. Обаче Теофан го споменава като Паган, а Никифор като Кампаган, което е възможно да е деформирана форма на Кан Паган.

Обаче пък не виждам никакъв смисъл, гръкоезични автори да използват латинската дума за езичник вместо име на български владетел, при условие че са можели да ползват гръцката такава.

Идея нямам, и едва ли ще разберем някога.

 

Преди 29 минути, Exhemus said:

Залезът на кушаните много добре се връзва по време с миграцията на българите към Кавказ и Кубан.

Това е така, но имаме няколко вида погребения и това говори за няколко народа. Като минималния брои е 3-4,а според мен са 4 или 5, ама може и да се подвеждам от детайлите а всъщност да са 3 или 4.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Това е така, но имаме няколко вида погребения и това говори за няколко народа. Като минималния брои е 3-4,а според мен са 4 или 5, ама може и да се подвеждам от детайлите а всъщност да са 3 или 4.

 

Съглаен съм.   Но някои са били в напреднал стадий на взаимно претопяване.

Липсата на племенни митове и легенди при българите показва точно това.  Смесване и загуба на традиции и устно предание.

Както при българо-американците 3то поколение.

Редактирано от Exhemus
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...