Отиди на
Форум "Наука"

Какво са за вас парите?


Recommended Posts

  • Администратор

Малко философска тема, но и със свободен характер, в която искам да видя как разсъждават интелигентни хора като вас за парите.

Може ли да се живее без пари или парите са всичко?

Какво са за вас парите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, че можеш да живееш без пари. Но съответно ще живееш не 80, а 35-40 години. Ако трябва сам да си осигуряваш всичко онова което можеш да си купиш с пари със сигурност няма да можеш да го направиш. Без вода, ток, зъболекар, лекарства, храна и разни други жизнено важни неща ще ти е тежко да се справяш и ще мизерстваш, а това ще ти намали живота. А и ако нямаш пари да купуваш на жена си рокли и обувки, ще останеш сам. Със сигурност 99,999% от жените не искат да живеят на село без пари и да оцеляват като гледат кози и крави...  Не е невъзможно, но е самоубийство. И при това възможностите са толкова много в свят в който парите са кръвоносната система, така че да имаш пари в джоба си е най-нормалното и естествено нещо..

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

В моя живот имах един момент, където бях на границата да се откажа от всичко материално, но може би рационалното мислене не ми позволи.

Минаха доста година от тогава...с приятели пътувахме на стоп до Амстердам и минахме през цяла Европа:

Та тогава имаше момент, в който нещата се случваха много просто - пътувахме без пари, спахме без пари при разни хора (couchsurfing.com) свирихме на улицата и си изкарвахме някакви допълнителни джобни, което за нас беше голямо предизвикателство, но нещата се случваха.

Няма да забравя как седяхме пред катедралата в Кьолн и пиехме бири и си говорихме за живота. Тогава ме обзе едно странно чувство, че мога никога да не се прибера в България и да продължа да пътувам по този начин. Вече бяхме се запознали с няколко човека, които го правеха.

Преди 40 минути, dora said:

Границите на личната ми свобода.

Много точно! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

Малко философска тема, но и със свободен характер, в която искам да видя как разсъждават интелигентни хора като вас за парите.

Може ли да се живее без пари или парите са всичко?

Какво са за вас парите?

За мене парита са нещо което прави живота ми по - лек , по- интересен . Нещо както апартамента или колата. Предпочитам удобна надеждна кола , удобно за живеене жилище а не показуха. Парите са за екскурзии, книги , срещи с приятели и познати , хоби, увлечения, малко ядене, пиене, музеи, театри, кино, битова техника . Разбира се нямам нищо против да спечеля повече пари , но не съм съгласен да ЖЕРТВАМ свободното си време, хобито си . Нямам намерения да работя на 2 или 3 места, да вземам допълнително работа в събота и неделя, да жертвам отпуската си за да спечеля пари, било чрез бакане някъде, било чрез копане на село или нещо такова. Разбира се мога да работя събора или неделя или нощна смяна но при УСЛОВИЕ че ще получа свободно време както компенсация !

Познавам приятели работохолици вземат 2 , 3 и повече работи за да спечелят повече пари. Които при инфлации просто изгарят )

Не съм мързелив, но не бих казах че съм работохолик. Хубавите работи стават бавно, еваш еваш с пениз ! Моят девиз е както на моя любим политик - Октавиан Август "Festina lente" - БЪРЗАЙ БАВНО !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бях на 4-5 години възраст. Когато ме питаха, че какво искам да стана като порастна винаги казвах :

-Пенсионер!

-????? Ами защо не пилот, шофор, инжинер, войник? Защо персионер?

-Ами нищо не правят, живеят като си искат, никой не ги командва. И получават месечно пари!

Години по късно на работните ми места винаги имах календар, където до датите написвах с дребни цифри колоко дена има още до пенсията....

Но ми развалиха математиката, защото постоянно сменят задължителните дни, години за право на пенсия. 

Така не може да се планува кариера!:cool2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Р. Теодосиев said:

В моя живот имах един момент, където бях на границата да се откажа от всичко материално, но може би рационалното мислене не ми позволи.

Това е възможно, но само ако си сам и нямаш никакви отговорности. Ако имаш деца, или ако искаш да имаш и ако искаш да им осигуриш добър живот няма как да съществуваш само на стоп и на бира..

Тоест въпросът е колко напред в бъдещето гледаш.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Числа от общоприето средство за размяна.

Нямаше да отговоря на въпроса, но го написах, защото след като си го формулирах за себе си, погледнах в речника на Webster и установих, че почти съм постигнал академична точност, което е забавно:

: something generally accepted as a medium of exchange, a measure of value, or a means of payment:

https://www.merriam-webster.com/dictionary/money

Най-краткият отговор е: пари.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ами ето един човек, който кара без пари. Май не му е много весело.

Като съм гледал и други репортажи за клошари ми е направило впечатление, че репортерите все го обръщат на позитивизъм. Те не зависят от никого, имат много свободно време, едва ли не е благородно и хубаво да си клошар. Това е личен избор на хора които желаят да живеят свободно. 

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето ти свободен живот....Тъпчиш педалите и си на чист въздух....За 2010 година половината на таксистите са унгарци....

OLqk9kqTURBXy9jMWM5ZTYzODk4MmI1ZDNlYjg2Yjc0MDA1NDg0MjI1ZC5qcGVnkZUCzQJsAMLDgqEwAaExAA И на него не са нужни пари, имот....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Frujin Assen said:

Ами ето един човек, който кара без пари. Май не му е много весело.

Като съм гледал и други репортажи за клошари ми е направило впечатление, че репортерите все го обръщат на позитивизъм. Те не зависят от никого, имат много свободно време, едва ли не е благородно и хубаво да си клошар. Това е личен избор на хора които желаят да живеят свободно. 

Само за пример. Тук имаше едно време световно извистна лудница, на доста елитно място /сякаш да е до Бояна/ повече от 100 години....Затвориха я по повод на поредната реформа на здравеопазването. Болните които бяха там, ги препратиха към окръжните кварталски психиатри /които нямат легла ами само амбуланции/, че лечението там да продължават. Представете си колко болни са се явили...

Друго. От години върви лечението на алкохолизма така, че практически алкохолиците ги препрограмират за дрогисти. И след като свикнат с даденото количество успокоителни и други хапчета ги пущат на улицата...

Резултатите са горе посочените. Тоест не. Този има още няколко години и като го хвани диабетеса или друго кръвоносно заболевание, ще попадне в болницата, където вместо рехабилитация ще му отрежат първо единият крак и ще го изпъдят на улицата. Другата година, другият и ако има късмет може да попадне в някой дом. Ако не ще лежи в болницата докато получи зараза на кръвта от многото лежене и умре.....

Тук по-закон макс 100 дена могат да го държат в болницата и после.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Skubi said:

OLqk9kqTURBXy9jMWM5ZTYzODk4MmI1ZDNlYjg2Yjc0MDA1NDg0MjI1ZC5qcGVnkZUCzQJsAMLDgqEwAaExAA И на него не са нужни пари, имот.... 

Добре че са онези с парите и имотите че да му напълнят купичката с храна, иначе бързо ще си замине. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, makebulgar said:

Добре че са онези с парите и имотите че да му напълнят купичката с храна, иначе бързо ще си замине. 

Гледаш ли пу харпуна?Åsi szláv szigony - jelképe a trójaiak, a jele, magasabb szellemi erÅ Åsi szláv szigony - jelképe a trójaiak, a jele, magasabb szellemi erÅ Åsi szláv szigony - jelképe a trójaiak, a jele, magasabb szellemi erÅ Åsi szláv szigony - jelképe a trójaiak, a jele, magasabb szellemi erÅ Åsi szláv szigony - jelképe a trójaiak, a jele, magasabb szellemi erÅ Åsi szláv szigony - jelképe a trójaiak, a jele, magasabb szellemi erÅ Åsi szláv szigony - jelképe a trójaiak, a jele, magasabb szellemi erÅ Åsi szláv szigony - jelképe a trójaiak, a jele, magasabb szellemi erÅ http://www.hogyan-kell.com/articles/osi-szlav-szigony-jelkepe-a-trojaiak-a-jele.html

Защо употребява старославянски символ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, Skubi said:

Защо употребява старославянски символ? 


Прочети статиите Псевдонаука, Наука, Хипотеза, и  Списък с логически грешки от Уикипедия и сам ще си отговориш на въпросът дали въпросът ти е правилен и научен, или е просто спам.

Редактирано от makebulgar
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 12 минути, makebulgar said:


Прочети статиите Псевдонаука, Наука, Хипотеза, и  Списък с логически грешки от Уикипедия и сам ще си отговориш на въпросът дали въпросът ти е правилен и научен.

Много си материален бре! Я се отдалечи малко в спиритуалната сфера. Или не можеш?

Въпросът ми е правилен и научен с едно изключение. Това не е старославянски символ или по-точно не само старославянски.

И тук иди науката която стои с пръст в уста/или на другият край с пръст в ....за/ защо този символ се е разпространил по-целият свят независимо от континенти, народи, култури. И обикновенно не е към оръдията на труда ами повечето символизира нещо свято, благословено, божествмено....

Да не говорим за тройката остриета? Защо не две или четири, ами на цял свят са 3. 

И тук пък иди въпросът защо 3 е толкова популярно число? Даже и в християнството Отца Сина Светова Духа....

Това немогат го разбра научномо..... 🤗

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имаше народна поговорка, която отговаря на въпроса "какво правят парите за хората":

ПарЪтъ прави РанЪтъ

но започваше така:

РанЪтъ прави БорбЪтъ -> БорбЪтъ прави ПарЪтъ -> ПарЪтъ прави РанЪтъ

В днешно време, това е фундаментална истина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, Skubi said:

Да не говорим за тройката остриета? Защо не две или четири, ами на цял свят са 3. 

И тук пък иди въпросът защо 3 е толкова популярно число? Даже и в християнството Отца Сина Светова Духа....

Ако на третата планета на Алфа-Центавър трикракото извънземно си направи копие с три върха, означава ли това, че е лингвистично извънземното е славянин или тракиец?!

Иначе за тривърхите копия съ сигурност има научно обяснение и едва ли то е някаква генетична връзка. Ако едно е малко, две и четири сигурно е трудно да направиш на върха една пръчка, а 5 и повече са твърде много, тъй че е логично да направиш тризъбец - централно здраво копие и две странични шила.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ура Ура Ура!!!

Сфинксът е български!

https://vijti.com/любопитно/български-изследовател-сфинксът-е-пр/61597/?fbclid=IwAR2c8t5K545wnXon8fautyABVW1C2Qcz3R8bc5RDWcirNQPgYznuk7RrsPM

Поне така казва Христо Смоленов. 

Това относно тризъбеца.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...