Отиди на
Форум "Наука"
Конан вулгарина

Кимерийците не трябва да са табу за българските историци (и за македонските им колеги).

Recommended Posts

Преди 14 минути, Янков said:

Че аз какво казвах? Или само ти не разбра?

Това че Херодот е описал една част от Скитите ( в случая да ги наречем коректно западни Скити), това не означава че другите две групи Скити не съществуват. Това е все едно да кажеш днес, че Норвежците са европейци, но понеже Италианците не са норвежци, то те не са и европейци.

Еми за Херодот не е имало други скити. Тюрките не са съществували по негово време и той не ги е наричал скити. При херодот определението скити не е географско, а е езиково, тоест не може едни скити да са ираноезични, а други да са тюркоезични. "Скити" става географско определение по-късно. 

Тоест всички онези които в по-късни времена са наричани скити заради географското им разположение в Скития не са скити и относно тях имаме анахронизми. Същото е и със сведението за кимерите и утигурите. Това че човека е описал кои народи са живели около Дон не значи че ги смята за един и същ народ. Ако се заселиш около Кимерийския босфор е логично някой да те нарече кимериец. Ако се заселиш в Пловдив може някой да те нарече тракиец, въпреки че рода ти може и да е от Конго. 

Редактирано от makebulgar

Преди 4 минути, Янков said:

А какво пише в този текст за оногундури, кутригури  и пр. чукундури? Или те не са Българи, след като не са Кимери?

Пише че чукундурите хванали пътя за Китай и се заканили на всеки 100 километра да строят по един град Балг. Болг Балх. ..... демек искали да ни разгонят историята(Научната).

Преди 54 минути, Конан вулгарина said:

Bulgaroide има и жанр художествена литература.😉 . Много лесно и найвно ги смесваше народите(племената) . Като един Сталин. А кога ще стигнеш до Б.🤔   п.п. Във века на либерализма моля те булгароиде не ме дискриминирай за това че съм чел по малко от теб.  

Човек аз ти задавам прост въпрос, ти ме обвиняваш в дискриминация? Нищо не смесвам, и казвам каквото мисля,че е правилно, тука си говорим общи приказки и пълни глупости, няма кимери, няма и скити,изчезнали са когато идват хуните тук са сарматите и даже те са сменили името и са алани. Тези сармати са унищожили скитите които преди това са унищожили кимерите. Това е, ако ще търсиш връзка търси при аланите а това е лесно,виж Салтово Маяцката култура. Хайде да работим с фактите не с измислици. 

Преди 51 минути, bulgaroid said:

Човек аз ти задавам прост въпрос, ти ме обвиняваш в дискриминация? Нищо не смесвам, и казвам каквото мисля,че е правилно, тука си говорим общи приказки и пълни глупости, няма кимери, няма и скити,изчезнали са когато идват хуните тук са сарматите и даже те са сменили името и са алани. Тези сармати са унищожили скитите които преди това са унищожили кимерите. Това е, ако ще търсиш връзка търси при аланите а това е лесно,виж Салтово Маяцката култура. Хайде да работим с фактите не с измислици. 

Фактите! Археологически находки за кимерийците има но никой не може да каже на 100% че са тяхни.припокриват се с по-ранни  култури и със скитите така че... На мен също не ми се слуша за китайско-монголската хуни! Как някакви племена принудени от обстоятелствата съжителствали и се изграждали като народ. Тези Хуни променили Европа тръгват от Кавказ.

Преди 6 часа, bulgaroid said:

Според теб в IVв. кимери има така ли? 

Изненадан съм, че си адресирал въпроса към мен. :)

ще отговоря така:

Според мен кимери в IVв. след христа няма! (но аз не съм въобще компетентен по тази тема, както споменах веднъж и наистина не знам защо точно аз трябва да дам отговор) :)

Преди 5 часа, Конан вулгарина said:

Фактите! Археологически находки за кимерийците има но никой не може да каже на 100% че са тяхни.припокриват се с по-ранни  култури и със скитите така че... На мен също не ми се слуша за китайско-монголската хуни! Как някакви племена принудени от обстоятелствата съжителствали и се изграждали като народ. Тези Хуни променили Европа тръгват от Кавказ.

Да, те тръгват от Кавказ ама преди това са пристигнали от Средна Азия.:D Да тук в Европа те се смесват с аланите и готите, но нашествието им  започва от Средна Азия, хуните се променят и  с времето придобиват местен облик. Не знам защо така упорито се отрича това, нито са тюрки нито са монголи, най-обикновени индоевропейци са които са били част от арииското нашествие на изток,а после се завръщат. Не можем да отречем тази връзка защото се губи приемствеността. Тук в Европа няма народ от които да приемем,че произлизат хуните и връзката се губи. По същия начин няма връзка с тюрките, защото по-времето на хуните те просто не са съществували,чак около 500г. ще се появят. Дали са бивши хионити,усуни,кангюи,саки или тохари,или са смес от всички тези народи тепърва ще се разбере.

Че как иначе! Ако не са ги изобретили кимерийците ще са великите траки, а ако питаш македонците всички те са древни макета, тъй че спора е излишен на кой са кънките.

Преди 22 часа, bulgaroid said:

Ами до новата ера е по-скоро обратното, ариите отиват все по-на изток, чак около 300г. нещата се обръщат,предполагам заради климата. Всъщност специално хуно-българите са се зародили около 100г. като след разгрома на Сюнну и голямото местене насам на там на различни народи се срещат няколко племена или народи около Памир и са принудени от обстоятелсвата да живеят заедно, имаме различни погребения с трупополагане и трупоизгаряне на едно място. Смесени некрополи. От там след поредния катаклизъм се местят на запад и около 300г. смазват аланите... после знаем, готи,Рим и другите по реда им. Когато са дошли имат поне 200г,. обща история,това си е нов народ не няколко рода. Не са събирали армията си я имат просто покорените са присъдинени, интегрирани.

Има и обратна миграция и то преди 3000 г.

Цитирай

Субклад VL67 ветви N1a2b-P43 распространён на Алтае, а также рассеяна во всем ареале тюркских народов, вплоть до Турции и Азербайджана. Субклад Y3195 характерен для коми, удмуртов и в меньшей степени — для татар и марийцев. Там же и южнее распространён субклад N1a1-Y9022. Ареал субклады L1026 смещён к западу и у коренных народов Урала встречается очень редко. Субклад N1a2a-M128 (ранее N1a) распространён с низкой частотой среди маньчжуров, японцев, сибо, маньчжурских эвенков, корейцев, северных хань, буи, восточных казахов и некоторых других тюркских народов Средней Азии. У казахов очень молода (возможно, менее 1000 лет). Возраст M128 — менее 9000 лет.

Считается, что впервые в Европу она была принесена через Евразию большой миграцией лесных сибирских народов на запад, последняя фаза которой — расселение поУралу и далее с него по Поволжью и северо-восточной Европе (Русский Север, Финляндия, Прибалтика) — ассоциируется с распространением в этом регионе уральских языков. Субклад N1a1-L1025 сформировался уже в юго-восточной части Балтики около 3000 лет назад и сегодня в значительной степени маркирует именно балтские миграции[7].

Същото важи и за HG Q

Цитирай

Разделение гаплогрупп Q1 и С2 на субклады происходило в Сибири до Последнего ледникового максимума (до 15,3 тыс. л. н.). Дифференциация гаплогруппы Q-M242 на субклады происходила в Центральной Азии и Южной Сибири начиная с палеолита. Из 10 субветвей Q1, образовавшихся в Сибири, в миграции в Берингию участвовали 3 субветви (Q1b1a1b-L804, Q1-Z780 и Q1-M3), Америки достигли 2 субклада (Q1-Z780 и Q1-M3). Разделение Q1a1-F746/NWT01 на гаплогруппы Q1a1a-M120 (ISOGG 2018) и Q1a1b-B143 (ISOGG 2018) произошло ок. 15,25 тыс. лет назад. Гаплогруппа Q1b1a2-Z780 (ISOGG 2018) возникла ок. 15 тыс. л. н. и найдена исключительно в популяциях американских индейцев (из древних образцов к ней принадлежит образец Анзик-1 (Anzick-1) возрастом 12,7 тыс. л. н.).

В Евразии встречается в пределах треугольника с вершинами в Норвегии (для скандинавских стран типичен сбклад Q1-M346), Иране и Монголии. Но в основном среди всех этих народов встречается редко.

• Субклад Q1a2 обнаружен у мезолитического обитателя стоянки Звейниеки (Латвия)[22].
  • Субклад Q1a обнаружен у представителя хвалынской культуры, жившего 6700 лет назад[23].
  • Субклад Q1a3 обнаружен у обитателей позднего неолита—ранней бронзы стоянки Усть-Ида и обитателей ранней бронзы стоянки Курма XI в Прибайкалье[24].
  • Гаплогруппа Q обнаружена у двух мужчин из захоронения среднего бронзового века в Бертек 56 на плато Укок на Алтае[25].
  • Y-хромосомная гаплогруппа Q1a была обнаружена у представителя карасукской культуры[26].
  • Q1a1 определён у киммерийца черногоровской культуры[27].

Черногоровская культура — предскифская археологическая культура раннего железного века (IXVII века до н. э.) в Северном Причерноморье. Название культура получила от кургана у села Черногоровка (Бахмутский район, Донецкая область, Украина), раскопанного В. А. Городцовым в 1901 году.

Носителями культуры были выходцы с востока (Южной Сибири[1]), родственные скифам[2], однако согласно письменным источникам они кочевали до приходов скифов, таким ообразом их отождествляют с историческими киммерийцами. Большую роль в черногоровской культуре играло всадничество, что прослеживается по погребальным памятникам. Основное занятие населения — кочевое скотоводство. Предполагается конфликтное существование с племенами кобанской культуры.

Редактирано от Пандора