Отиди на
Форум "Наука"

Квинтсенция на икономическата /и не само/ теория


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

" Класическата версия на приказката за мравката и щуреца:

През цялото лято мравката се труди усърдно, събира храна за зимата и си стяга къщата.

Щуреца през цялото лято пее и танцува и си мисли колко е глупава мравката да работи толкова много. Но зимата идва и мравката се прибира на топло, има си храна, подслон, изобщо, всичко при нея е О.К. Щуреца обаче няма къде да се прибере, целия е вледенен, няма и какво да яде.

Край

Френската версия:

През цялото лято мравката се труди усърдно, събира храна за зимата и си стяга къщата.

Щуреца през цялото лято пее и танцува и си мисли колко е глупава мравката да работи толкова много. Но зимата идва и мравката се прибира на топло, има си храна, подслон, изобщо, всичко при нея е О.К. Щуреца обаче няма къде да се прибере, целия е вледенен, няма и какво да яде, свиква пресконференция и пита защо мравката има право да стои на топло и да има какво да яде, а нещастния щурец мръзне гладен под снега. Телевизията веднага организира предаване на живо, как щуреца е посинял от студ и се чуди къде да се свре на завет. В същото време се пуска видео как мравката се е разположила удобно в топлия си дом, а масата е препълнена с храна. Всички французи са поразени, че в една толкова богата страна оставят бедния щурец да замръзва на улицата, докато другите тънат в изобилие и охолство. Асоциациите, борещи се срещу бедността организират протести пред дома на мравката. Журналистите организират интервюта, питащи как е допуснато мравката да забогатее на гърба на щуреца и искат от правителството да увеличи данъците на мравката, за да плати справедливата цена на богатството си. В отговор на сондажите, правителството приема закон за икономическо равенство и закон срещу дискриминацията. Данъците на мравката са увеличени и плюс това, тя трябва да плати огромна глоба за това, че не е наела щуреца на работа (за да му помогне финансово). Тъй като мравката няма достатъчно пари да си плати глобата и данъците, къщата й е иззета от държавата и тя напуска Франция и се заселва в Швейцария.

Телевизията прави репортажи как щуреца е надебелял. Той е на път да изяде и последните запаси от храна, натрупани от мравката, а пролетта е още далеч. Жилището на мравката се превръща в социално жилище за щуреца и започва да се разпада, защото последният не прави нищо за да го поддържа. И за това се порицава правителството.

Съставя се анкетна комисия по проблема, която ще струва 10 милиона.

Щуреца умира от свръхдоза.

Вестниците "Либерасион" и "Юманите" коментират провала на правителството да се справи със социалното неравенство.

Къщата се превръща в свърталище на банда от паяци имигранти.

Правителството се поздравява с голямото разнообразие на културни общности във Франция.

Паяците организират трафик на марихуана и тероризират целия квартал.

Край.

"

ОТ gbg.bg

Хайде сега кажете има ли смисъл от четене на дебели книги:)))

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Хайде сега кажете има ли смисъл от четене на дебели книги:)))

Нали? ;)

Аз съм убеден и се съмнявам нещо да може да ме разубеди в обратното, но това кара повечето хора да се правят на щуреца. За съжаление не са малко хората с подобни разбирания и седящи целогодишно по улиците и кафенетата.

За мен лично това е повече от възмущение и точно в момента съм в една фаза, в която се мъча да разбера повечето щурци и как те не могат да разберат, че всичко зависи от тях. Че повечето преуспели мравки са го постигнали с честен труд и много работа. Но явно им е насаждано, че всичко става с проституция, търговия с наркотици и оръжие. Не може да се разбере, че той може сам да получи всичко, за което е мечтал или гледал по ТВ-то и го е желал, когато работи усърдно и използва разума си. Но явно има не малко външни фактори, които влияят на тази преценка и оставят всички да чакат мравката да се изсели и те да завземат мястото й.

Как може да се предотврати този проблем? Как може да се накара щуреца да работи и най важното да осъзнае, че тази работа може да му докара всичко, от което се нуждае плюс не малко щастливи моменти и най малкото да се гордее със себе си за постигнатото в живота. Как да му се покаже, че той е в тълпата, но е с никого.

Проблема е, че всичко знаят кое отваря очите, но дали искат да им се отворят? Да видят действителността? Защото тогава всичко ще зависи от тях, а не те да зависят от мравката ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

A, аз това за книгите се пошегувах, в смисъл, че някои неща могат да се изразят алегорично, не само чрез сложни теории:) Иначе важното е да се получи информацията, е, не е лошо и от някоя и друга книга.

А що се отнася до щурците и мравките, има само един начин щурците да са по-малко - ако не се прави като във френския вариант, т.е. ако се остави на мира мравката, а пред "събирането на зърно" да не се поставят излишни пречки. Иначе, ако някой се е роден щурец, такъв ще да си и остане; ако е "малко" щурец, то ако пред него няма големи бариери, би могъл да "мине към мравките". ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ами то по принцип без дебелите книжки е трудно да се възприемат тези малки алегорични писанца, както за написването така и за разбирането са нужни дебелите книжки…

Лошото е, че щуреца го е страх да „мине към мравките”, защото другите щурци ще му се смеят, а така му е по добре…в мизерията…

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Тъй е.

А ако щуреца иска да си стои щурец, толкова по-добре за мравките, в края на краищата ....

Явно такъв е изводът!

Така е било от самото начало на човечеството и така ще продължава. Както казва Сократ „или си роб или господар”. Но нали сме хора и трябва да проявил съчувствие (поне докато сме все още долу ;) ). На мен не в момента не ми е приятно както казах и в горния пост, че хора които ценя и имат потенциал се отдаван на „насладите” и пропиляват много важен шанс.

Както казва Епихарм:

„Срещу труд ни продават всички блага боговете.” И любимото ми „ Негоднико, не търси леснина, за да не ти е трудно насетне.”

Предполагам, че това чувство с времето ще отмине и на въпроса „Защо щурците си остават щурци ще си отговарям с: Така е по лесно. И няма да им обръщам внимание, но все още аз съм щурец ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А къде е Съветската Версия :D

E, тя е много позната. Мравката теоритично, с аргументи и дебели книги е обявена за виновник за всички беди и разстреляна. Разстреляни са и много други мравки, а някои успяват да побегнат на запад. Мравчетата й са пратени на лагер да чукат камъни, като врагове на народа. Къщата е конфискувана, и в нея са настанени щурци и бивши мравки, по-малки. Една малка част от тях свирят хубаво, а мравките /бивши/ пак работят, но на дребно и полека-полека стаите им от къщата почват да изглаждат по-добре от тези на щурците, но фасадата на къщата се разваля, защото не могат да се съберат пари за ремонт. Понеже стаите са малки, марвки и щурци се прескачат по коридорите паяци с дрога не се допускат, но пък няколко щуреца системно докладват кой какво говори. Отвреме-навреме идват и прибират някого, я щурец, я мравка на лагер, а пък мравчетата им ги изселват от столицата. Полека-полека всичко това се смегчава и остава само олюпената фасада.

Явно такъв е изводът!

Така е било от самото начало на човечеството и така ще продължава. Както казва Сократ „или си роб или господар”. Но нали сме хора и трябва да проявил съчувствие (поне докато сме все още долу ;) ). На мен не в момента не ми е приятно както казах и в горния пост, че хора които ценя и имат потенциал се отдаван на „насладите” и пропиляват много важен шанс.

Както казва Епихарм:

„Срещу труд ни продават всички блага боговете.” И любимото ми „ Негоднико, не търси леснина, за да не ти е трудно насетне.”

Предполагам, че това чувство с времето ще отмине и на въпроса „Защо щурците си остават щурци ще си отговарям с: Така е по лесно. И няма да им обръщам внимание, но все още аз съм щурец ;)

Добри цитати:):good:

Хората са си хора, възможностите да им се повлияе не са особено големи, обаче в мнозинството си заслужават уважение. Пък и не се делят точно на "мравки" и "щурци", нещата са по-сложни, както винаго.

Не си "щурец", обаче ;) Това се определя само и единствено от нагласата, а не от бъдещите й резултати.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Добри цитати:):good:

Хората са си хора, възможностите да им се повлияе не са особено големи, обаче в мнозинството си заслужават уважение. Пък и не се делят точно на "мравки" и "щурци", нещата са по-сложни, както винаго.

Не си "щурец", обаче ;) Това се определя само и единствено от нагласата, а не от бъдещите й резултати.

Възможността да им се повлияе най вече зависи от тях самите. Ако няма желание тогава става много по сложно, а сами виждаме, че такова няма.

„В мнозинството щуреца е с другите, но не е с никого.”

Разбира се, че не се делят на щурци и мравки. Но ако отново спомена Сократ с „или си роб или господар” няма да сгреша – въпрос на гледна точка. ;)

В момента съм мравка през лятото, а зимата я чакам :)

Може би моето виждане на нещата е много строго спрямо ситуацията в момента и самите хора, но не малко обстоятелства са ме направили такъв. А и самите щурци, паяци, стоножки и какви ли не паразити всекидневно ми напомнят, че да си мравка е много по добре, защото „Срещу труд ни продават всички блага боговете.”

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Амин, бих казал по повод на това "срещу труд ни продават благата боговете". Това визира главно "мравките", според мене. :)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...