Отиди на
Форум "Наука"

Какви са тези монети?


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Може ли някой да ми каже какви са тези монети?

#1.монета 26-27мм / 11,78г

#2.монета 23-24мм / 7,77г

 

IMG_01_cc.jpg

IMG_02_cc.jpg

IMG_03_cc.jpg

IMG_04_cc.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не стига ,че монетите са в слабо качество, но и лошите снимки затрудняват разпознаването.Те могат да се определят но е свързано с повече време.  По добре ги занеси в музея.Така хем ще спазиш закона, хем там ще ти кажат какви са.

Най общо ,става въпрос за бронзови римски провинциални монети.Има само един бронз(Ас?) от централното римско монетосечене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря на г-н Върбанов за бързия отговор, но аз имах по-големи очаквания от този форум (а може би пуснах и повечко монети накуп...).

Може би ако се бях регистрирал като "любопиткА" с придружаваща снимка на красива жена/момиче щях да имам по-голям успех с поне един форумец тук 🤣

Знам че има специалисти, които могат да идентифират монетата само по силуета на императора, дори и да не е много запазен и се надявах поне за такива насоки.

А в музея няма да ги занеса поради две причини.

Първата е, че предполагам музеите имат големи количества от тези монети в такова лошо състояние, които киснат в мазетата им в кутии, чували, кофи... От време на време някое чувалче изчезне (самият г-н Върбанов и писал за това тук) и се появяват мистериозно на някое западно аукционче като това тук например:

https://www.biddr.ch/auctions/savocalondon/browse?a=632&c=11998

където има някои римски провинциални монети с лошо качество, подобни на моите....

Втората и тя е по-важна е, че тъй нареченият "закон" е несправедлив - той не засяга хора като Черепа (и тези които го снабдяват, консултират...) а хвърля цялата си тежест върху хора като мен и бай Пенчо от с. едикое си...
Един виден американски държавник обаче беше казал, че да се бориш срещу един "несправедлив" закон е въпрос на дълг и гражданска доблест за всеки един от нас - и аз се боря, като не го спазвам - докато той не бъде променен по подобие на тези в Европата, към която уж принадлежим!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами виж сега Върбанов си е прав...наистина снимките са лоши, и цялостно качеството си е кофти. Нямам никаква идея защо, ама ще опитам да ударя едно рамо по тези шайбички :) нямам никакви претенции за изчерпателност, и коректност, че и без това ще налучквам :)

1) следва да е на Каракала и Юлия Домна, Марцианопол, дн. Девня 198-217, отзад може би Тюхе?

2)по гадаене, най изветният женски образ е на TRANQUILLINA , жена на Гордиан III 238-244, а градът Хадрианопол, дн. Одрин.

3) и с боб и с леща не успях..може би пак Tranquillina, но не разчитам града. Отзад изглежда да е Артемис в ход на ляво, и Делтум има подобна но буквите не ми съвпадат...

ще гледам да помогна и за другите...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.07.2019 г. at 23:23, vvarbanov said:

По добре ги занеси в музея.Така хем ще спазиш закона, хем там ще ти кажат какви са.

Като ти казвам да ги занесеш в музея, аз наблягам, че ти ще спазиш закона.Тоест старая се да те предпазя от неприятности, а не защото от музея ще имат някаква полза от тях.Те са в такова качество, че никой няма да ги открадне от там, нито пък ти ще вземеш някой лев за тях.Но виж неприятности можеш да имаш.

 Аса добре се чете. https://www.acsearch.info/search.html?id=2686169

Монетите са били в силно киселинна почва.Спомням си че покрай Аспарухово се намираха в това състояние. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Г-н Върбанов, аз не търся да спечеля някой лев.

Просто наскоро открих, че сме имали (на територията на днешна България) много монетарници на римски провинциални монети и искам да си създам колекция с тези:
1-ви етап - по един император от всяка една монетарница;
2-ри етап - всеки (или почти всеки) император от всяка една монетарница;
3-ти етап - всеки (или почти всеки) номинал от "2" по-горе
Разбира се по всяко време намирането на по-добър екземпляр или дори грейдван такъв ще бъде добре дошъл...

Аз за сега съм абсолютен новак, но много бързо се ориентирам....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 47 минути, Любопитко13 said:

Някой може ли да потвърди за "#8" - Мушмов 2026 - TOMIS / GETA / Hera standing with patera and sceptre. Plate XI 21

Изглежда да е Томи, Гета и Хера отзад....иначе на 21 от снимките е Марцианопол, но няма значение, това следва да е изображението...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"#3" също е изяснена:

Smyrna. VΛΛEI (of TRANKVΛΛEINA) visible on the obverse, and MYPNAIΩN (of CMYPNAIΩN) visible on the reverse, as is the kantharos in pouring position.

https://www.acsearch.info/search.html?id=2711968

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/7.1/315.1

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/7.1/315.2

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, Любопитко13 said:

Г-н Върбанов, аз не търся да спечеля някой лев.

Просто наскоро открих, че сме имали (на територията на днешна България) много монетарници на римски провинциални монети и искам да си създам колекция с тези:
1-ви етап - по един император от всяка една монетарница;
2-ри етап - всеки (или почти всеки) император от всяка една монетарница;
3-ти етап - всеки (или почти всеки) номинал от "2" по-горе
Разбира се по всяко време намирането на по-добър екземпляр или дори грейдван такъв ще бъде добре дошъл...

Аз за сега съм абсолютен новак, но много бързо се ориентирам....

Ти разбираш ли, че нарушаваш закона?Никой няма да се интересува дали искаш да спечелиш някой лев или правиш колекция.Даже е утежняващо вината обстоятелство, че искаш да продължиш да се занимаваш с престъпна дейност.Може би защото както казваш си нов в нумизматиката не знаеш, че за три монети се завежда дело.И то независимо от състоянието им, дали са счупени и колко струват. Тия монети не са в колекционно състояние, но са идеални за завеждане на дело.Те не могат да се регистрират, срока за регистрация отдавна изтече.Само ако имаш документ, че си ги закупил от чужбина можеш да ги притежаваш законно на територията на България. Иначе те са държавна собственост.

Ще направя отделна тема за законите които касаят, металдетектинга и КЦ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искал един да види Ленин и отишъл при мавзолея. Наредил се на опашката, но докато стигне зътворил музея.....На следващия ден пак....Приближавало краят на екскурзията му и попитал в хотела как може да влезе? -Много просто- бил отговорът- отивате където почива стражата, давате по една бутилка водка на всичките и на крак ще Ви го изнесът.

Така и ти. Легално има търгове, магазини където се продават такива, даже подредени в комплект. Или давате на стражата пари и.............:dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор
Преди 4 часа, Любопитко13 said:

Някой може ли да ме каже как се редактира постинг - искам да поставя детайлите на 5-те идентифицирани монети.

След публикуването на мнение имаш няколко часа възможност да го редактираш, след това само модератор може да редактира мнения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Номер 4 - римска провинциална монета (Гета, Каракала?).На реверса е култовата статуя на Артемида Ефеска.Няколко провинции секат монети с нея Лидия,Кария,Йония,Фригия та може и някоя друга.В тия провинции има доста монетарници и трябва много да се търси.По добре да я постна в нумизматичния форум на братушките.Там има големи специалисти.Някои живеят в Израел, тия римски провинции са им по близки и познават добре монетосеченето им.

Номер 5 -Каракала на реверса Атина с нейните атрибути.Интересното е, че Императора е с лъчева корона.Обикновенно така изобразяват владетеля на дюпондиите, но тук става въпрос за римска провинциална монета.В някои малоазийски провинции се срещат римски императори с такъв тип корона. Пак трябва много материал да прехвърлям и ще се обърна към колегите в Русия за помощ.

Номер 6 -за нея може да се каже само, че е римска провинциална монета, вероятно Каракала или Гета.Монетарницата не може да се определи ,реверсът е загубен завинаги.

То имам идея но засега никой не се наема да направи металографски анализ на сплавите от които са сечени римските провинциални монети.Значи трябва от всяка монетарница да се изследват монетите на императорите от чието име са отсечени.Те не са бог знае колко много.Сега е лесно има анализатори за метал и процеса отнема по малко от минута.Това изследване си  е за научна степен, а пък е просто.Братушките вече направиха това за монетите отсечени в монетарниците на някои от градовете които се намират на тяхна територия.

Значи химическите елементи на сплавите са различни в монетарниците.Освен това се променят през годините при императорите.Така даже когато монетата е силно корозирала и изтрита ще може да се определи къде е отсечена. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, roca said:

дам, остана само 4-ката :)

 

Засега съм си намерил това, но чакам потвърждение от тежката артилерия след още 4-5-6 часа

https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/3/2118

 Trajan / Ionia /  Magnesia ad Maeandrum

OBV - ΑΥ ΝΕΡ ΤΡΑΙΑΝΟϹ

REV - ΜΑΓ ΛΕΥΚΟΦΡΥϹ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Туй то!

Но ако наистина си ги знаеше, не виждам причина да се изпитваме? Най-малкото ще ме разочарова, че съм губил време за една част от тях....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, iiulius said:

Той знае каква е , ,,просто пита" и много държи да му се отговори, а защо ли? Новият Мушмов ...

 

Преди 1 час, roca said:

Туй то!

Но ако наистина си ги знаеше, не виждам причина да се изпитваме? Най-малкото ще ме разочарова, че съм губил време за една част от тях....

Съжалявам много за това, че сте останали с впечатление че съм "знаещ", но аз наистина съм новак в тази област.

С римските монети започнах да се интересувам някъде от началото на годината, а с новата ми любов (провинциалните) от има-няма два месеца. Просто тогава купих една що-годе сносна бронзова Юлия Домна, а тя се оказа провинциална от Пауталия.

Аз в Кюстендил съм живял една учебна година - там съм карал първи клас в санаториум, така че това ме заинтригува много. Намерих си книгата на Ружичка (София, 1933) а след това един един ме посъветва, че най-хубавата литература са книгите на Върбанов. Заради заглавието им, започващо с "Гръцки" аз бях останал с погрешното впечатление че те са за гръцките монети от преди новата ера, което не ме интересува, но след като вече ги имам открих един нов за мен свят. Това е.

Аз иначе съм много оправен, зная английски и още два други езика свободно, така че няма проблеми да ходя по чужди форуми и да питам за информация. Оттам получих информация за #3 - Тран́куилина от Смирна. Не знам дали ви направи впечатление, но там имаше страхотен линк към публикации в 10 тома / 16 части за всичките римски провинциални монети. Повечето от тях са качени онлаин и има страхотно гъвкава търсачка.

Там рано тази сутрин потърсих бога на монета #4 (на мен ми приличаше на светец) - сравнително бързо намерих че става дума за "cult statue of Artemis" (както споменава и г-н Върбанов в постинга си по-горе). Търсейки по "design" с тези ключови думи в томове IV.1-4, VI и VII.1 намерих немалко градове, но нито един от тях не завършваше с буквата "Ф" в края си. Постнах друга молба за помощ в чуждия форум, като споменах че може би става дума за "cult statue of Artemis", но не искам да ги подвеждам.
След това реших да търся не с божеството на реверса, а с видимите букви по реверса като пробвах "ΚΟΦ" и "ΓΟΦ". Така намерих града, но в тези по-късни императори той се изписваше с две дълги думи, като "Ф" беше в първата и би трябвало да е вляво от божеството, а не в дясно към края.
Реших да разширя търсенето с две букви повече "Υ" в началото и "Ρ" в края - "ΥΚΟΦΡ" тъй като ги виждах на монетата и също така да почна от самото начало RPC II и.... Траянчо излезе.

Толкова за моето "знание".

Благодаря на всички отделили време ... и пак ще ви досаждам, защото аз нямам вашето око и кой знае дали някога ще ви достигна, защото се иска достъп до много монети, а в сегашната обстановка това е практически невъзможно.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...