Отиди на
Форум "Наука"

Мораво Рогче


Орфей

Recommended Posts

  • Потребител

От един сайт чух, че при поглъщане на моравото рогче отровата причинява липса на червени кръвни телца, непрестанен глад, шизофрения и аномалии при развитието (костите започват да се развиват като тези на кучето)- тоест ставаш на нещо като върколак :hmmm: . Е това тук може да звучи малко като научна фантастика или измислица, но все пак ако имате някаква информация за отравянето от гъбата Glaviceps purpurea (мораво рогче) пишете тук.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Ето информация за гъбата http://www.bgnauka.com/view_botanik.php?id=23

Описаните там белези на натравяне са малко по различни от това което ти казваш, но може и да има сходство. Трябва вече по запознати ботаници да кажат.

П.С.

Пише се Claviceps purpurea, а не с G от пред. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Брей, голям запас от биологични видове сме имали на сайта :v: Много странно създание, наистина има силно неготивен ефект върху организма. Тва с върколясването обаче е измислица - костната структура просто не може да бъде променена, особено пък от някаква гъба.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз мисля, че аномалиите при развитието се получават при бременни майки, които погълнат гъбата (бебетата започват да се развиват по друг начин)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дори и тогава ме съмнява, че може да стане. Изкривяването или разместването на костната структура може да стане само при силно облъчване с радиация например.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И мен ме съмнява тоя ефект, не знам дали при бременни няма да предизвика раждане/аборт. Иначе наистина гъбата причинявала досто гадни отравяния, някъде бях чел, не знам колко е вярно, че в миналото се срещали често (нали си е паразит по житните култури) и се практикувало следното лечение: изкарвали натровения на площада, свирила му музика и го карали насила да танцува дотогава, докато не паднел от преумора. :guitar::wavetowel2::guitar2: Дали от изпотяването или от друго, но имало ефект - натровеният оцелявал.

Един от симптомите на натравянето били халюцинациите (все пак едно от веществата, добивани от моравото рогче - ерготаминът от своя страна пък е суровина за производството на LSD), демек нищо не пречи на погълналия тази гъба да се мисли не само за върколак, а и за далеч по-страшни работи :devil::)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Гъбите, освен че са изключително интересни като отделно царство организми, са и доста интригуващи като влияние върху организма и психиката на човека.

Например една от големите победи на зулусите над англичаните я обясняваха с надрусване с някаква гъба, англичаните все пак са с полуавтоматични пушки, а негроците са голи диваци!

Друго нещо, за което искам и аз да питам, обаче не знам името на гъбата:

Казаха ми за някаква гъба, която при поглъщане и употреба на алкохол (дори и съвсем незначително количество) води до внезапна непреодолима поредица от конвулсии на организма. Стомахът започва да се свива докато не изкара всичко през отделителната система, в смисъл не само екскременти, черва и тн. излизат навън, но и всички останали вътрешности стрити на пихтия от действието на отровната гъба, докато това не причини смъртта на индивида.

До колко има истина в това - незнам, но ми се ще да разбера как е в действителност. Ако има просветени - да кажат!

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Друго нещо, за което искам и аз да питам, обаче не знам името на гъбата:

Казаха ми за някаква гъба, която при поглъщане и употреба на алкохол (дори и съвсем незначително количество) води до внезапна непреодолима поредица от конвулсии на организма. Стомахът започва да се свива докато не изкара всичко през отделителната система, в смисъл не само екскременти, черва и тн. излизат навън, но и всички останали вътрешности стрити на пихтия от действието на отровната гъба, докато това не причини смъртта на индивида.

Май става въпрос за копринката

Гъбите, освен че са изключително интересни като отделно царство организми, са и доста интригуващи като влияние върху организма и психиката на човека.

Например една от големите победи на зулусите над англичаните я обясняваха с надрусване с някаква гъба, англичаните все пак са с полуавтоматични пушки, а негроците са голи диваци!

Доста народи са се упоявали с гъби (или по-точно ги са употребявали ритуално), сещам се за индианците и псилоциба, сибирските шамани и мухоморките, ама да не даваме материал на младежта... :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

що се отнася до моравото рогче- интересна гъбка. В миналото хиляди хора са умрели от натравяне с нея, понеже тя е паразит по житните растения най-обича ръжта и хляба от това заразено зърно е отровен- натравянето се казва ерготизъм и протича със силни и болезнени спазми на кръвоносните съдове най- вече по краиниците и от тук тези странни танци , отделно се вярвало , че като танцуват хората ще се избавят - народното име на отравянето е светивитово хоро, ефекта е почти нулев, повечето нещастници умирали от гангрена на крайниците- алкалоидите силно свиват кръвоносните съдове и кръвта не достига до най- малките съдове- само през 944 г. във Франция умрели около 40000 човека от ерготизъм!

по- късно Алберт Хофман синтезира от алкалоидите на моравото рогче ( от лизергиновата киселина ) LSD - за него няма какво да говорим, освен ,че известно време се е предлагал съвсем легално и официално като терапевтично средство

днес някои от алкалоидите на моравото рогче намират приложение в медицината- ерготамина например при мигрена ( в нашенския кофергамин) и ергометрина - за свиване на матката по време и след раждане

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...