Отиди на
Форум "Наука"

Каква е заплатата в БНА, в БА, в армиите на страните-членки на Варшавския договор?


Recommended Posts

  • Модератор Военно дело
Преди 27 минути, Verto said:

благодаря ! 

Имам още, Не искам да пишат масово. Предпочитам да го напиша малко по-ясно.

Това добре ли е?

Съвет от мен. Не вярвай на всичко което си спомнят хората, в най добрия случай им изневерява паметта, в по лошия са под влияние на съвременни събития, в още по лошия лъжат просто така- за спорта или Бог знае защо. А в най лошия са политически ангажирани и разказват "правилни" спомени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравей, добър ден,
това преживяване вече го направих. затова имам много 3 и повече
срещу тествани (понякога 5 до 10 пъти или повече) нещо от паметта беше написано.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

полски
~ Октомври 1989г
Функция надбавка - длъжност
командир на полка - 435.000 зл
командир на батальона - 325.000 зл
командир на рота - 298.000 зл
командир на взвода - 267.000 зл
командир на отделение - 230.000 зл

Командир на взвод,  лейтенант, 4 години, 491.300 злоти

за звание са се издигнали тук след годините явно за прослужени години

Редактирано от Verto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.08.2019 г. at 15:33, granichar said:

1980 г; Командир на взвод, лейтенант, 1 година служба - 165 лв.+75 лв.= 240 лв.

Здравейте,
благодаря за отговора!
Знаете ли повече за това, също за добавките надбавки ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Verto said:

Здравей, добър ден,
това преживяване вече го направих. затова имам много 3 и повече
срещу тествани (понякога 5 до 10 пъти или повече) нещо от паметта беше написано.

Интересни данни представяш. През преводача на гугъл ли пишеш?

Та 89г като редник 3 лв заплата

90 като мл. сержант и командир на отделение - 10 лв. 8 за длъжност и 2 за звание

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за отговора !

звание мл. сержант 2,50 лв, 2,00 лв = ефрейтор.

имаше нещо за клас - 2.- , 1.- клас,? за значката за качество

Редактирано от Verto
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чичо ми като полковник получаваше ок. 500 лв. (с всички надбавки за длъжност, прослужено време и пр.). Това е в началото на 80-те години и бяха доста пари.

Не случайно тогава битуваше израза, че военните вземет една шапка пари... 😎

Баща ми като началник отдел в министерство получаваше 320 лв.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 часа, Black Wolf said:

Чичо ми като полковник получаваше ок. 500 лв. (с всички надбавки за длъжност, прослужено време и пр.).

Благодаря,
възможно ли е точните числа да изляза
за звание, длъжност , надбавки

 

БНА 
за звание
Редник- 1.50 лв
Ефрейтор - 2,00 лв
Младши сержант - 2,50 лв

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това с заплатите незнам за каква цел се събира, но. Всеки знае, ако незнае сега го казвам, че до заплатите поне толкова ако не повече се крадеше. И то буквално всичко се крадеше и продаваше на черно....И колкото по-висок чин беше толкова пъти повече крадеше. Така, че споко може средно с едно 5 да се умножат тези цифри дето ги събирате. 

Я, да. И във всичките народни армии, независимо от националноста.....😉

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
On 31.08.2019 г. at 19:10, Black Wolf said:

Чичо ми като полковник получаваше ок. 500 лв. (с всички надбавки за длъжност, прослужено време и пр.). Това е в началото на 80-те години и бяха доста пари.

Не случайно тогава битуваше израза, че военните вземет една шапка пари... 😎

Баща ми като началник отдел в министерство получаваше 320 лв.

 

Наистина доста пари.Средната заплата тогава беше 140-150 лева.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

полски


звание 1988 ( вероятно в края на годината )


Generał Dywizji генерал лейтенант 136.000 зл
Podpułkownik, подполковник 98.000 зл 
Porucznik ст лейтенант 67.000 зл

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Търсих в нета инфо каква е заплатата на нашите войници в Афганистан днес,но не успях да намеря! Единствената информация която намерих беше,че получават по €100 на ден командировачни. Тоест,€3000 на месец. Само че не знам колко евро успяват да спестят от тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Средната заплата е била 140 лв. не знам кога. Когато започнах да работя (1985 г.) започнах с 140 лв. В т. нар. "материално производство" по това време средните заплати бяха 300-350 лв.

Няма смисъл да се сравняват заплатите на срочно служещите войници с тези на кадровия сержантски и офицерски състав - съвсем различна работа е.

Що се отняся до кражбите - далеч не всеки и навсякъде е имал възможност за такова облагодетелстване. Главно в интенданството. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 31 минути, Black Wolf said:

Средната заплата е била 140 лв. не знам кога. Когато започнах да работя (1985 г.) започнах с 140 лв. В т. нар. "материално производство" по това време средните заплати бяха 300-350 лв.

Няма смисъл да се сравняват заплатите на срочно служещите войници с тези на кадровия сержантски и офицерски състав - съвсем различна работа е.

Що се отняся до кражбите - далеч не всеки и навсякъде е имал възможност за такова облагодетелстване. Главно в интенданството. 

Абсурд е 1989 година средна заплата от 300 лева.Просто нямаше такова нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 минути, Black Wolf said:

Ако работиш в завод (не във всички сектори на промишлеността), в строителството и пр. - имаше такова нещо.

Говорим за средна заплата.Ясно е че е имало и по скъпоплатени.Но огромното болшинство от хората вземаха заплати до 150 лева.За сравнение един адвокат /тогава са били на заплата/ което е престижна и сравнително добре платена  професия е вземал заплата от 160 лева.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Големи заплати взимаха само миньорите,(металурзите) и милиционерите. За последните не съм много сигурен,че им бяха високи заплатите. Оня ден минах покрай военното окръжие в нашият град и видях разлепена обява за набиране на войници. Беше посочена и стартовата заплата - 800лв. Една важна сметка - 150лв. през соца днес се равняват точно на 675лв. По-горе колега беше извадил данни от които се вижда,че един лейтенант в армията днес взима с около 200лв. повече от лейтенанта през соца. Всички военни днес получават несравнимо по-високи заплати в сравнение със соца. В Афганистан наш войник получава по €3000 командировачни на месец! Като са на сравнително безопасна служба - охраняват вътрешният периметър на летището в Кабул. По време на смазването на Пражката пролет през 1968г. българският войник е получавал по 17лв. на месец,доколкото си спомням. Което си е направо гавра с достойнството.

Но е вярно и друго - днес има около два милиона работещи българи (без пенсионерите) които се бъхтят за по-малка заплата в сравнение с времето през соца. По-малка от 675лв. НЕТО,както я изчислих по-горе. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Обикновените милиционери не вземаха бог знае какви заплати преди 1989 година.Офицерите разбира се бяха по добре платени.Но и те подобно на военните имаха редица привилегии.Например при получаване на  жилище и т.н.Но същевременно и дисциплината в МВР е била на много по високо равнища в сравнение със сегашната анархия.Например на милиционерите е било строго забранено да посещават дискотеки и са били жестоко наказвани при такова провинение.А повечето  от тях са били до 30 години млади хора.Всеки може да направи аналогии с днешно време.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Здравейте,
Открих и нещо за 1968 година.
Инструкция на генерал Джуров.
между 3 и 50 рубли.
3 рубли войник, 50 офицера, 30 старшина,
после нещо с 5 рубли и в ЧССР 150 крони


Имам страни търсене в интернет.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За интересно.

При мобилизацията са извикали значително количество запасни. Това било толкова секретно, че за въпросът за изплащането на актуалните заплати на тези мобилизирани никой не се погрижил.....Това довело до затрудняване на финансовото положение на някои семейства. Имало е пример 200-300 жени да отидат пред казарма за да питат....Това води до значителното полошаване, на иначе ентусиаризаният морал на запасните.....

После, към септември се взимат мерки във връзка с осведомяването на местните власти за преодоляване но това положение.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
ВВС ГДР

длъжност

длъжност

1962

1.12.1971

1.1.1974

1.7.1977

1.3.1978

01.03.

1981

01.03.

1986

самолетен техник

400,- M

425,- M

450,- M

500,- M

625,- M

725,- M

875,- M

пилотен изтребител

400,- M

500,- M

550,- M

700,- M

800,- M

950,- M

Ст пилотен изтребител

500,- M

550,- M

575,- M

725,- M

825,- M

975,- M

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...