Отиди на
Форум "Наука"

Риновирус и хеморагична пневмония


dora

Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте,

Знаете ли за случаи, в които риновирус може да причини хеморагична пневмония и при какви обстоятелства?

От няколко дни търся публикации по въпроса, но всичките, които намирам, свързват този вид пневмония с други патогени, напр. грипен вирус, морбили, антракс, хемолитичен стрептокок, чума. За риновирус чета, че той е свързан с възпаления на горните дихателни пътища и може да причини възпаление на долните, но никъде не намирам публикация, в която да е причинил хеморагична пневмония точно.

Link to comment
Share on other sites

Преди 16 минути, dora said:

Здравейте,

Знаете ли за случаи, в които риновирус може да причини хеморагична пневмония и при какви обстоятелства?

От няколко дни търся публикации по въпроса, но всичките, които намирам, свързват този вид пневмония с други патогени, напр. грипен вирус, морбили, антракс, хемолитичен стрептокок, чума. За риновирус чета, че той е свързан с възпаления на горните дихателни пътища и може да причини възпаление на долните, но никъде не намирам публикация, в която да е причинил хеморагична пневмония точно.

Всеки вирус , който може да причини възпаление на дихателни пътища, <долни>, бронхити и бронхопнеумонии, може да причини и <злокачествена> пнеумония. Това знам аз, това си спомням от ученото и преживяното.
  Преди много години в социализъма , баща ми беше детски лекар , умирали са при него няколко деца и по спомен поне 2 , 3 от такива нетипични пневмонии.После той спря да лекува деца и изобщо вътрешни и инфекц. болести.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, dora said:

Здравейте,

Знаете ли за случаи, в които риновирус може да причини хеморагична пневмония и при какви обстоятелства?

От няколко дни търся публикации по въпроса, но всичките, които намирам, свързват този вид пневмония с други патогени, напр. грипен вирус, морбили, антракс, хемолитичен стрептокок, чума. За риновирус чета, че той е свързан с възпаления на горните дихателни пътища и може да причини възпаление на долните, но никъде не намирам публикация, в която да е причинил точно.

При условие,  че всеки човек на планета  заболява един  или два пъти годишно риновирусна инфекция ("настинка"), и стига да не живее в група, която няма контакти с други хора, то фактът че не намирате данни за връзка на риновирусите с хеморагична пневмония...най-вероятно  значи че такава няма,  Или по-точно -  не е статистически доказуема  и значима (да кажем че 0.01 процент от случаите на хеморагична пневмония, прининител е HRV)

 

Иначе, риновирусните  пневмонии са познати, но вие питате конктретно за хеморагичната

https://www.medscape.com/answers/300455-107852/what-are-the-clinical-manifestations-of-rhinovirus-pneumonia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5721016/

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, nik1 said:

При условие,  че всеки човек на планета  заболява един  или два пъти годишно риновирусна инфекция ("настинка"), и стига да не живее в група, която няма контакти с други хора, то фактът че не намирате данни за връзка на риновирусите с хеморагична пневмония...най-вероятно  значи че такава няма,  Или по-точно -  не е статистически доказуема  и значима (да кажем че 0.01 процент от случаите на хеморагична пневмония, прининител е HRV)

 

Иначе, риновирусните  пневмонии са познати, но вие питате конктретно за хеморагичната

https://www.medscape.com/answers/300455-107852/what-are-the-clinical-manifestations-of-rhinovirus-pneumonia

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5721016/

 

Tочно така, питам конкретно за хеморагичната.

За това, че риновирус може да доведе до пневмония, няма спор. Но друга. Изчетох за пневмониите след риновирус, причинени от самия вирус. Други са, не хеморагични. 

Прочетох и за риновирус, последван от бактериална инфекция, която прави пневмония.

И те са други, освен ако вирусът не е определен стрептокок, но тогава има два патогена - риновирус и стрептокок, не един, само риновирус.

Питам, защото при липса на патогени, предизвикващи точно хаморагична - а НЕ друга пневмония, това ме навява на мисълта за автоимунна реакция. От какво обаче. Защото чета, че такава автоимунна реакция може да се случи вследствие прилагането на антибиотици.

От което може да следва, че към антибиотиците трябва да се прибягва още по-внимателно. Включително от обикновения, презастраховащ се личен лекар, който ги изписва на кило. Това ме интересува.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

On 22.11.2019 г. at 17:17, dora said:

Tочно така, питам конкретно за хеморагичната.

За това, че риновирус може да доведе до пневмония, няма спор. Но друга. Изчетох за пневмониите след риновирус, причинени от самия вирус. Други са, не хеморагични. 

Прочетох и за риновирус, последван от бактериална инфекция, която прави пневмония.

И те са други, освен ако вирусът не е определен стрептокок, но тогава има два патогена - риновирус и стрептокок, не един, само риновирус.

Питам, защото при липса на патогени, предизвикващи точно хаморагична - а НЕ друга пневмония, това ме навява на мисълта за автоимунна реакция. От какво обаче. Защото чета, че такава автоимунна реакция може да се случи вследствие прилагането на антибиотици.

От което може да следва, че към антибиотиците трябва да се прибягва още по-внимателно. Включително от обикновения, презастраховащ се личен лекар, който ги изписва на кило. Това ме интересува.

Не ги разбирате нещата, това мога да кажа. Не искам аз да говоря за лекарска специализирана лечебна методика извън моята си специалност. 

От моя гледна точка , наистина изписвам антибиотици на кило, когато се случи да работя  и лекувам пациенти на една от работните ми позиции. Избора е , или освен другото лечение приемаш , влагат ти го ,антибиотик, или риска от много сериозни усложнения , или смърт става огромен, често няма никаква алтернатива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, laplandetza said:

Не ги разбирате нещата, това мога да кажа. Не искам аз да говоря за лекарска специализирана лечебна методика извън моята си специалност. 

От моя гледна точка , наистина изписвам антибиотици на кило, когато се случи да работя  и лекувам пациенти на една от работните ми позиции. Избора е , или освен другото лечение приемаш , влагат ти го ,антибиотик, или риска от много сериозни усложнения , или смърт става огромен, често няма никаква алтернатива.

Не проверявате ли първо каква е инфекцията? За различните патогени има различни антибиотици.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, laplandetza said:

Хах, не, няма време и пари.

Световната здравна организация:

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/193736/9789241509763_eng.pdf?sequence=1

Оттам:

Healthcare workers have a vital role in preserving the power of antimicrobial medicines. Inappropriate prescribing and dispensing can lead to their misuse and overuse if medical staff lack up-to-date information, cannot identify the type of infection, yield to patient pressure to prescribe antibiotics, or benefit financially from supplying the medicines. Patients should be aware that most colds and flu are caused by viruses against which antibiotics are not effective and how rapid tests are used and their role in determining whether or not antibiotics should be prescribed.

Има бързи тестове.

И нататък, в същия параграф:

Hospital patients infected with methicillin-resistant Staphylococcus aureus have a higher risk of dying than those infected by a non-resistant form of the bacteria.

Точно този патоген предизвиква хеморагична пневмония:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0027246

Риновирусът нищо такова не предизвиква, доколкото никъде не успявам да намеря медицинска публикация, която да показва връзката между такъв тривиален вирус и такава форма на пневмония.

Link to comment
Share on other sites

Преди 37 минути, dora said:

Световната здравна организация:

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/193736/9789241509763_eng.pdf?sequence=1

Оттам:

Healthcare workers have a vital role in preserving the power of antimicrobial medicines. Inappropriate prescribing and dispensing can lead to their misuse and overuse if medical staff lack up-to-date information, cannot identify the type of infection, yield to patient pressure to prescribe antibiotics, or benefit financially from supplying the medicines. Patients should be aware that most colds and flu are caused by viruses against which antibiotics are not effective and how rapid tests are used and their role in determining whether or not antibiotics should be prescribed.

Има бързи тестове.

И нататък, в същия параграф:

Hospital patients infected with methicillin-resistant Staphylococcus aureus have a higher risk of dying than those infected by a non-resistant form of the bacteria.

Точно този патоген предизвиква хеморагична пневмония:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0027246

Риновирусът нищо такова не предизвиква, доколкото никъде не успявам да намеря медицинска публикация, която да показва връзката между такъв тривиален вирус и такава форма на пневмония.

Те пневмониите при деца особенно много бързо стават смесени вирусни-бактериални. Както казах не е правилно да говоря аз, нямам никакъв клиничен опит с такива заболявания, мога да съм в позиция само в моята си ниша, да говоря свободно зад гърба си с много, много случаи, аз съм зъболекар, зъболекар-хирург.
  Като зъболекар имам много спешни случаи, а в хирургичната работа имам планувани и спешни. Инфекциозните спешни няма кой да се занимава и чака, амбулаторно след бързото лечение, хирургично обикновенно , директно подходящи статистически антибиотици, никакви микробиологии, ако ги правя директно ме уволняват, просто хората нямат желанието и капацитета да си организират така здравната система, а и аз трябва да действам максимално бързо. При плановите, след лечението често за да се избегне усложнение, антибиотик, няма инфекция, просто риска от последваща такава е много голям.
Така стоят нещата, здравните системи нарочно нямат тази възможност да предоставят <книжната методика> .Лекар не се става с книжни ръководства, трябват стотици реално излекувани болни и разбира се лекар който не нарушава редовно правилата на системата, направена нарочно да пречи на лечението, той не е никакъв лекар, а един фигурант, статист и статистик, пренасочващ и отчитащ дейност, точки.

Link to comment
Share on other sites

Искам да ви кажа как стоят нещата с лекарското отношение. Общо взето според зависи.Както е известно аз съм с бдезмонетарна и антикапиталова идеология и мислене.За мен истинските комунисти са братя. Моята заплата като зъбен лекар, хирург стоматолог зависи от това какви сметки пиша на пациентите. Опашката за планови лечения при мен е втората половина на месец Май 202о г., като края на май съм в двумесечна лятна отпуска, имам общо 3 месеца годишна отпуска.Аз не мога да лекувам всички както трябва да се лекува, за това когато ми е кеф и преценя умни , интелигентни хора с потенциал, образоеани или природно интелигентни ги селектирам в отделни групи и вместо да чакат половин година ги лекувам бързо по възможност, освен това правя компромис с  доходите си и ги таксувам до 2 пъти по малко от нормалното. Да уточня,  вече лекувам хора предимно за удоволствие, имам доходи от друга дейност около 2,5/ 3 пъти по големи от лекарската ми заплата.Когато усетя <професори> директно без да се замислям ги пускам по пързалката, същото е със всияки социални олигофрени, тъпанари , псих. болни, тарикати и скрънзи.Моите набори в БГ също селектират групи и нестойностните ги пускат в месомелачката, такава е жестоката истина.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Случайно да сте гледали дали може да се излекувате чрез природни средства. При пневмония ползвах т-нареченото резене. Резене представлява малко известно растение в нашата страна. Наричат го още див копър и фенел. Резене всъщност е гръцка дума, а в превод наименованието на билката означава „гръцко сено“. Вярва се, че редовната консумация води до удължаване на живота. Освен това в миналото хората са гонели зли духове с помощта на билката. Римляните и древните египтяни са били убедени в нейните качества.

Link to comment
Share on other sites

Преди 20 минути, Дидия Вайова said:

Случайно да сте гледали дали може да се излекувате чрез природни средства. При пневмония ползвах т-нареченото резене. Резене представлява малко известно растение в нашата страна. Наричат го още див копър и фенел. Резене всъщност е гръцка дума, а в превод наименованието на билката означава „гръцко сено“. Вярва се, че редовната консумация води до удължаване на живота. Освен това в миналото хората са гонели зли духове с помощта на билката. Римляните и древните египтяни са били убедени в нейните качества.

Да , може , с билки, от тук и израза в народотворчеството,   < Да гушнеш букета>😀

Link to comment
Share on other sites

Също така помагат и по груби растителни части, народа го е казал < да гризнеш дървото> , а пък църквата винаги е готова за спасение, есоес духовна пожарна, хората от векове я знаят божата помощ срешу пневмонията и я призовават като <да ритнеш камбаната>😀

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 25.11.2019 г. at 16:36, laplandetza said:

Моите набори в БГ също селектират групи и нестойностните ги пускат в месомелачката, такава е жестоката истина.

Надявам се това да е ваше предположение, а не обективната истина, защото тогава излиза, че побоят над лекари от маргинализирани групи не е непредизвикан. Защото излиза, че ако не конкретният лекар, отзовал се да ги спасява и оказал се набит, то все някога все някой колега се е отнесъл с тях така, сякаш не заслужават помощ само на основата на някакви техни социални или други характеристики. Абсолютно всеки човек заслужава медицинска помощ.

И да припомним, преди години пребит бе един от най-добрите реаниматори, "светило" на "Бърза помощ", вече покойният д-р Красимир Йорданов (https://nova.bg/news/view/2017/11/11/198246/последната-линейка-на-софия-остана-без-своя-лекар)

От това, което пишете, излиза, че за побоя над него отговорни следва да бъдат държани точно вашите набори, които с действията са дискредитирали лекарската професия.

По-опорочено от това нищо не би могло да бъде.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

On 2.12.2019 г. at 21:32, dora said:

Надявам се това да е ваше предположение, а не обективната истина, защото тогава излиза, че побоят над лекари от маргинализирани групи не е непредизвикан. Защото излиза, че ако не конкретният лекар, отзовал се да ги спасява и оказал се набит, то все някога все някой колега се е отнесъл с тях така, сякаш не заслужават помощ само на основата на някакви техни социални или други характеристики. Абсолютно всеки човек заслужава медицинска помощ.

И да припомним, преди години пребит бе един от най-добрите реаниматори, "светило" на "Бърза помощ", вече покойният д-р Красимир Йорданов (https://nova.bg/news/view/2017/11/11/198246/последната-линейка-на-софия-остана-без-своя-лекар)

От това, което пишете, излиза, че за побоя над него отговорни следва да бъдат държани точно вашите набори, които с действията са дискредитирали лекарската професия.

По-опорочено от това нищо не би могло да бъде.

 При разговори така споделят моите близки колеги, приятели. Никой от тях не работи < на терен> , всички са лекуващи  заплатени с доволно пари, видяли много, помогнали много, но вече изморени и изхабени, нямат пламъка.............., разбирам ги .

Не е почтенно да говоря от името на колегите, нека да е само за мен си. Както се казва <мера според мера>  на зло общество , зъл доктор и не говоря само за българското, отнася се за целият развит и полуразвит свят. Няма стойностна обществена идеология и цели, няма причини да бъда добър човек , добър лекар  и пр.Както казах през мен минават много стотици за година, дори хиляди , съхранявам си силите и възможности и ги прилагам на обекти по моя преценка, ако не го правя, вече от години трябваше да съм мъртвец.Принципа е същият и в широкият живот, мога да помиогна там където съдбата пожелае и събуди онова което нося, огненото острие на Слънцето, а когато то отвори очи добро и зло се вплитат и размиват, губят смисъл , чуват се единственно стъпките , Неспирния ход на Времето, със или без Вас и Нас.

Искате истина , ето ви я, нямате право на претенции да сте недоволни от истината, напротив, би трябвало да сте доволни , че изобщо някой ви говори без заблуди, директно и пряко. Всеки човек има право на лечение, напълно е така, НО какво лечение, кой човек, що за човек  и най важното , Защо?, просто не ме интересува, през дедовия ми е , вече съм изморен , болен , остарявам бързо, моето време мина, новите поколения лекари дали биха дали Жертва, едва ли.........................Общество и Свят човешки без път.........нужно е друг вид <лечение> , радикално , масово и с голям риск.😃

Link to comment
Share on other sites

Предполагам с право може да кажете , това ти е работата да лекуваш всички с еднакво усилие, старание и вложена енергия, Отново болезнената истина, лечението не е работа, това е процес, който изисква буквално да си отдадеш част от живота и е строго индивидуално за всеки случай, при едни влагаш малко време, енергия, при други би ти отнело почти целия ден.Болните се тълпяти чакат помощ, физически е абсолютно невъзможно всички да получат истинското лечение , което можеш да дадеш, по тази причина да лекуваш хора не е професия, не е работа, нещо много по въвличащо и ресурсоемко е, за мен то е лично , а не бизнес. Вие искате да е бизнес, Ето ви Го, защо недоволствате!😃

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 25.11.2019 г. at 17:36, laplandetza said:

Когато усетя <професори> директно без да се замислям ги пускам по пързалката, същото е със всияки социални олигофрени, тъпанари , псих. болни, тарикати и скрънзи.

Тия твои усещания са субективни.Те може да не са верни.

(Аз например имам усещането, че точно ти си тъпанар, олигофрен и псих. болен.)

Но защо всички трябва да се придържат към твоите критерии?На някой може да не му харесват пълните или слабите.Друг може да ги избира по политически пристрастия, цвета на кожата, косата, пола,.....варианти бол. 

И доктор Менгеле е смятал. че подобни човешки експерименти ще допринесат за развитието на науката.

Представям си как би изглеждал света, ако и монтьорите, администрацията, продавачите, шофьорите,.... почнат да си избират клиентите според това кой е тъп, олигофрен,   и т.н. 

 Сега като се замислих повече, стигнах до извода, че на друг може да му харесват тъпанарите! За това най добре ще е да сложиш указателна табела, че не харесваш олигофрени, тъпанари, псих.болни, тарикати и скрънзи.По честно ще е.Така хем няма да те ядосват и няма да си губиш времето с тях, хем те ще се насочат към някой друг лекар, който има табела на вратата си, че лекува тъпанари.

On 25.11.2019 г. at 17:36, laplandetza said:

Аз не мога да лекувам всички както трябва да се лекува, за това когато ми е кеф и преценя умни , интелигентни хора с потенциал, образоеани или природно интелигентни ги селектирам в отделни групи и вместо да чакат половин година ги лекувам бързо по възможност, освен това правя компромис с  доходите си и ги таксувам до 2 пъти по малко от нормалното.

Това написал ли си го в ценоразписа? Всички трябва да знаят тия цени.Това е право на клиента, независимо дали е тъп или умен.Погледни го от към хубавата страна.Така при теб ще идват само интелигентни хора, които както казваш ти е кеф да лекуваш.

Виж сега! Ти си измислил и въвел някаква хубава нова терапия за лечение, защото без съмнение смяташ, че тя е по добра  и ти харесва повече.Но за да има по добър ефект, трябва да я рекламираш и доведеш до знанието на клиентите, за да могат да ти съдействат.Така ще дадеш възможност на болните да се възползват максимално от нея.

Струва ми се, че  и някоя лекарска организация би се заинтересувала от твоите методи на лечение.Даже според мен е задължително да знаят за тия твои прогресивни идеи и практика в здравеопазването!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Чл. 85. На пациента се оказва здравна помощ независимо от неговата възраст, пол, произход, език, национална, расова или политическа принадлежност, образование, убеждения, културно равнище, сексуална ориентация, лично, обществено или материално положение, увреждане и вид и причина на заболяването.

- Закон за здравето.

Отказът от спешна медицинска помощ е инкриминиран. Има изрично разписано в закона задължение лекарите да оказват спешна помощ.

Увреждането на състоянието и заплахата за живота и здравето на когото и да било вследствие на небрежност, неизпълнение на служебните задължения, също е инкриминирано:

https://pravatami.bg/4113

Не само лекарски организации би трябвало да се заинтересуват,  когато нечие здраве или живот бъдат увредени, обикновено това представлява интерес за прокуратурата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..... В памет на д-р Красимир Йорданов:

Целият филм временно се намира в линка по-горе, но не е ясно колко дълго.Силно препоръчвам да се гледа.

Link to comment
Share on other sites

Преди 49 минути, dora said:

....

Е и, какво от това. Знаем 2 и 200, мога да те лекувам по правилата.т.е. по документи и да отбия номера, да не навредя и да помогна малко , ако изобщо това е лечение, но е по правилата, неможе да се атакува. Или да лекувам истински, въпрос на моя воля и преценка.
  В сила е за общо взето всякъде , но в БГ сте я докарали на <бизнес> в здравеопазването , а в такава среда, човек за човека е звер, няма прошка и колкото и да се въртите и тръшкате ;е гризвате дървото , докато не попаднете на колега природно извисен , в настроение и в подходящият момент.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, laplandetza said:

Е и, какво от това. Знаем 2 и 200, мога да те лекувам по правилата.т.е. по документи и да отбия номера, да не навредя и да помогна малко , ако изобщо това е лечение, но е по правилата, неможе да се атакува. Или да лекувам истински, въпрос на моя воля и преценка.
  В сила е за общо взето всякъде , но в БГ сте я докарали на <бизнес> в здравеопазването , а в такава среда, човек за човека е звер, няма прошка и колкото и да се въртите и тръшкате ;е гризвате дървото , докато не попаднете на колега природно извисен , в настроение и в подходящият момент.

В това, което пишете, има няколко проблема, от различно естество.

Най-важното от което се крие в обстоятелството, че и без да са природно извисени, обезателно да са в настроение и да са някакъв точно подходящ момент, повечето ви колеги  (слава богу, и за което като и общество, и всеки от нас поотделно, всички им дължим благодарност!) всъщност си вършат работата, доколкото им е възможно- технически, организационно и всякак. Иначе смъртните случаи щяха да са под път и над път, докато това не е съвсем така. Спасяват се животи, поставят се диагнози, оперират се и се лекуват хора, това всеки ден, ден след ден. С което не казвам, че няма трески за дялане - във всяка система има, но не е добре вината да се хвърля обезателно на човешкия фактор, особено когато той като цяло е читав, с някои изключения. Проблемът е, че няма механизъм, по който системата да се отървава от изключенията, да не допуска те да работят тази професия. А това е защото не са въведени нито одобрените, научно доказани международни протоколи за лекуването на всички болести, чието спазване да се проследява стриктно и стриктно документира, еднакво от всички здравни заведения,  нито има прозрачни институции за одит и контрол (обикновено грешките се замитат), няма и национална система за регистриране на т.нар."нежелани събития", за да може те да се използват с обучителна и контролна цел, и защото като цяло етичната и правна култура на лекарите е ниска, по причина, че те не изучават правните аспекти на професията си.

С което ето ги другите няколко проблема с това, което пишете.

Първото е отново тези "нежелани събития" ("adverse events", понякога ги превеждат и като "нежелани реакции" - ако става дума за медикаменти).

 Eто какво са те:

In summary, adverse events refer to harm from medical care rather than an underlying disease. Important subcategories of adverse events include:

  • Preventable adverse events: those that occurred due to error or failure to apply an accepted strategy for prevention;
  • Ameliorable adverse events: events that, while not preventable, could have been less harmful if care had been different;
  • Adverse events due to negligence: those that occurred due to care that falls below the standards expected of clinicians in the community.

Когато се упражнява нехайство, когато използваните процедури, методи, средства и т.н. са под стандартите, изисквани от лекарите, тогава ако не с този конкретен случай, то с някой, задължително се случват тези "нежелани събития" - въпрос на време.

Какви са тези "нежелани" събития се описва в насоките за лекаря за всяка процедура и за всеки медицински инструмент.  Но те включват всякаква увреда на здравето на пациента, включително смърт.

И по повод на нейахството, че и повече от него - намирането на начини хем да се проявява нехайство, хем това да се прикрива чрез някакви методи, така че да не бъде "хванато". В правото има един термин "mens rea", буквален превод "виновен ум". Той касае извършването на престъпления.

Когато има настъпило събитие на увреждане на правата, собствеността, здравето или живота, това може да се случи без преднамереност, "виновен ум", примерно по случайност, по непредпазливост, или от независещи от човека обстоятелства, примерно природни бедствия.

"Менс реа" обаче е условието, което прави от конркетния факт престъпление. И особено тежко престъпление, ако освен умишленото извършване на действия или бездействия (умишлено, защото човекът е наясно какви ще са последствията от тях), има и действия по прикриването на престъплението ("така да го извъртим, че да не могат да ни обвинят") - това, за което говорите.

Та, всичко написано от вас по-горе, говори за "виновен ум". При което, ако не дай си боже ви се случи някое от тези "нежелани събития", то ако наистина разсъждавате и правите така, ще има пълно основание да ви съдят за престъпление.

Затова и се надявам тези неща, по-горе, да не ги казвате насериозно. Не защото се тръшкам.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

p.s. Регулаторните органи във всички държави напр. изискват от всички производители на лекарствени средства и медицинска апаратура от каквото и да било естество да поддържат регистър за нежеланите реакции/събития, да ги проверяват/разследват,  резюмират по категории и задължително да ги публикуват в документацията към всеки продукт или лекарство.

Същото следва да важи за всички лицензирани здравни заведения,  но за да има такъв регистър, трябва да са въведени като задължителни международните протоколи. Така и пациентът, когато отиде на лекар, може да е сигурен, че при когото и да отиде, в която болница и да бъде хоспитализиран, заболяването му ще бъде лекувано по един и същи начин, и медицинският специалист, в случай на нещастен случай, може да докаже, че не е допусната лекарска грешка. А ако има такава, то да има система, която да позволява тя да не бъде допускана повече. Като примерно се анализират и публикуват неща като това:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022522307017424

Всичко това вместо всеки път, когато някой почине, роднините да трябва да пишат писма до телевизиите и да стигат чак до премиера, за да може на случая изобщо да се обърне внимание и да има някаква проверка... Да не говорим за стотиците дела с двойни експертизи, тройни експертизи, четворни експертизи и накрая - нищо, защото без система с ясни правила нищо не може да се докаже със сигурност...

За илюстрация, един протокол на конкретно болнично заведение:

http://www.miemss.org/home/Portals/0/Docs/Guidelines_Protocols/MD-Medical-Protocols-2018-WEB.pdf?ver=2018-04-11-134820-493

Напр. какво се прави при брадикардия на възрастен пациент, какво се прави при брадикардия на педиатричен пациент, какво се прави, ако пациентът е новородено, кой алгоритъм и т.н. Тези неща не са случайни, те са обект на потвърдени научни изследвания и утвърдена клинична практика, независимо потвърдена по статистически начин и с оглед на максималното избягване точно на събитията, за които говорим.

Да не споменавам, че въвеждането на международно утвърдените протоколи би довело до невъзможност лекар, отговорен за смъртта на здрава родилка поради използване на отдавна отречени медицински практики (от 19 век) да продължава да работи по професията си, като просто смени града...

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 час, dora said:

...

 

Хахах, Дора, не си наясно с положението. Ако съдим по виновен ум, т.е. умишлени действия , но недоказуеми , гарантирам присъди за всички ръководни фактори в коя да е болница в Европа. Такива действия са всекидневие и са неизбежни.
 Въвеждане на стандартни лечебни планове е един от главните виновници за лошото лечение, който и лекар с десетилетия опит да питате ще ви го каже ипр. и пр. Празни приказки, когато лекуването се превърне в трудова стандартизирана дейност играта свършва и вие ще платите цената , а не онези създаващи умишлено правила за едно НЕработещо <здравеопазване> .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, laplandetza said:

Хахах, Дора, не си наясно с положението. Ако съдим по виновен ум, т.е. умишлени действия , но недоказуеми , гарантирам присъди за всички ръководни фактори в коя да е болница в Европа. Такива действия са всекидневие и са неизбежни.
 Въвеждане на стандартни лечебни планове е един от главните виновници за лошото лечение, който и лекар с десетилетия опит да питате ще ви го каже ипр. и пр. Празни приказки, когато лекуването се превърне в трудова стандартизирана дейност играта свършва и вие ще платите цената , а не онези създаващи умишлено правила за едно НЕработещо <здравеопазване> .

Ами, напишете ги тези ръководни фактори поименно тогава,, заедно с нарушенията им, такъв аргумент на ангро не може да бъде приет насериозно :)

"Ми то всички правят така" е честосрещано оправдание, но не е валидно. Също толкова срещано колкото "на мен това няма да ми се случи, щото съм много печен".

Здравеопазването си е стандартизирана дейност, защото се основава на достиженията на медицинската наука. Всяка наука разполага с методи на верификация, иначе нямаше да е наука. Неспазването на установените с клинични тестове, потвърдени клинични практики и верифицирани научни методи процедури носи риск от травма и смърт на пациента. Всяко медицинско устройство, инструмент, консуматив или вещество се използва при много точно описана процедура.  Нарушаването й води до описаните в предното изречение рискове. Например има много видове хирургични конци, има и различни начини за завръзването им. Едни се резорбират, други не. Това какви да се ползват, как да се шие, как да се завръзват, е обект на стандартизация. Едва ли който и да било хирург би зашил и завързал тъкан как да е, без одобрена техника, без оглед на правилата за стерилност. Щото освен инфекция това може да означава и смърт. И дори за по-дребни неща, за жлъчна хирургия не се ползват конци, които могат да доведат до образуването на жлъчни камъни. Друг пример - стерилизация. Има си точни процедури кое да се стерилизира как. Ядреномагнитен резонанс. Някои устройства могат да бъдат подлагани на такъв, други - не. Върху опаковките и в документацията на устройствата има символи, които означават кое от тях как може да бъде сканирано и дали изобщо. За радиолозите за ЯМР-условните устройства има точни разписания как да настроят скенера, за да не нанесат травма или смърт на пациента.

Стентове - неспазването на процедурата по поставянето на стент може да доведе до неща от руптура на съда, преминаване от минимално инвазивна към отворена хирургия, та чак до смърт на пациента. А стентове днес се слагат с минимално инвазивна процедура за нула време, непрекъснато. И това не е стандартизирана процедура според вас?

Лечение на раковите заболявания. Има статистически данни приложението на какви процедури осигурява по-добра прогноза от други. Напр. кога се прилага радиотерапия и с каква продължителност. Какъв брой вливки на химиотерапия, с какви медикаменти, при какви интервали и с каква продължителност. В рамките на колко седмици след приключването на химио/радиотерапията следва да се извърши операция за най-добри резултати. Кога след операцията е необходимо да се проведе допълнителна химиотерапия, с каква продължителност. Какъв тип лечение се предприема според инвазивността на тумора и наличието или липса на метастази, засягането на близки или далечни лимфни възли. И т.н. За всичко това има разписани протоколи. Волни импровизации и отклоняване от схемата на лечение означава, че тези ракови клетки, които необезпокоявани си пътуват по кръвоносната и лимфната система, могат да напрвят микрометастази, а после и немикро такива, в органи, за които вече лечение няма, напр. в черния дроб, мозъка, сърцето и костите.

Същата стандартизация - този път на използваните методи и техники забранява в процеса на раждане да се използва прийом Кристелер, защото води до:

*Отлепяне на плацентата, което да доведе до смърт на бебето
*Перфориране на матката, което да е причина за смърт на майката
*Счупване на ребра, които да пробият черния дроб или далака на майката
*Счупване на ключицата на бебето, ръчичките или крачетата
*Фрактури на главичката, мозъчен оток

и т.н.

Е да де, но се оказва, че в България този кощунствен метод като от времето на инквизицията се прилага...

Примери мога да ви дам колкото искате. Пуснах ви и протоколите за действие при спешни медицински случаи на един от щатите в САЩ. Обяснете им на тях как те са вредни и не работят....

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

Преди 57 минути, dora said:

Ами, напишете ги тези ръководни фактори поименно тогава,, заедно с нарушенията им, такъв аргумент на ангро не може да бъде приет насериозно :)

"Ми то всички правят така" е честосрещано оправдание, но не е валидно. Също толкова срещано колкото "на мен това няма да ми се случи, щото съм много печен".

Здравеопазването си е стандартизирана дейност, защото се основава на достиженията на медицинската наука. Всяка наука разполага с методи на верификация, иначе нямаше да е наука. Неспазването на установените с клинични тестове, потвърдени клинични практики и верифицирани научни методи процедури носи риск от травма и смърт на пациента. Всяко медицинско устройство, инструмент, консуматив или вещество се използва при много точно описана процедура.  Нарушаването й води до описаните в предното изречение рискове. Например има много видове хирургични конци, има и различни начини за завръзването им. Едни се резорбират, други не. Това какви да се ползват, как да се шие, как да се завръзват, е обект на стандартизация. Едва ли който и да било хирург би зашил и завързал тъкан как да е, без одобрена техника, без оглед на правилата за стерилност. Щото освен инфекция това може да означава и смърт. И дори за по-дребни неща, за жлъчна хирургия не се ползват конци, които могат да доведат до образуването на жлъчни камъни. Друг пример - стерилизация. Има си точни процедури кое да се стерилизира как. Ядреномагнитен резонанс. Някои устройства могат да бъдат подлагани на такъв, други - не. Върху опаковките и в документацията на устройствата има символи, които означават кое от тях как може да бъде сканирано и дали изобщо. За радиолозите за ЯМР-условните устройства има точни разписания как да настроят скенера, за да не нанесат травма или смърт на пациента.

Стентове - неспазването на процедурата по поставянето на стент може да доведе до неща от руптура на съда, преминаване от минимално инвазивна към отворена хирургия, та чак до смърт на пациента. А стентове днес се слагат с минимално инвазивна процедура за нула време, непрекъснато. И това не е стандартизирана процедура според вас?

Лечение на раковите заболявания. Има статистически данни приложението на какви процедури осигурява по-добра прогноза от други. Напр. кога се прилага радиотерапия и с каква продължителност. Какъв брой вливки на химиотерапия, с какви медикаменти, при какви интервали и с каква продължителност. В рамките на колко седмици след приключването на химио/радиотерапията следва да се извърши операция за най-добри резултати. Кога след операцията е необходимо да се проведе допълнителна химиотерапия, с каква продължителност. Какъв тип лечение се предприема според инвазивността на тумора и наличието или липса на метастази, засягането на близки или далечни лимфни възли. И т.н. За всичко това има разписани протоколи. Волни импровизации и отклоняване от схемата на лечение означава, че тези ракови клетки, които необезпокоявани си пътуват по кръвоносната и лимфната система, могат да напрвят микрометастази, а после и немикро такива, в органи, за които вече лечение няма, напр. в черния дроб, мозъка, сърцето и костите.

Същата стандартизация - този път на използваните методи и техники забранява в процеса на раждане да се използва прийом Кристелер, защото води до:

*Отлепяне на плацентата, което да доведе до смърт на бебето
*Перфориране на матката, което да е причина за смърт на майката
*Счупване на ребра, които да пробият черния дроб или далака на майката
*Счупване на ключицата на бебето, ръчичките или крачетата
*Фрактури на главичката, мозъчен оток

и т.н.

Е да де, но се оказва, че в България този кощунствен метод като от времето на инквизицията се прилага...

Примери мога да ви дам колкото искате. Пуснах ви и протоколите за действие при спешни медицински случаи на един от щатите в САЩ. Обяснете им на тях как те са вредни и не работят....

 

<<<  ...Ами, напишете ги тези ръководни фактори поименно тогава,, заедно с нарушенията им, такъв аргумент на ангро не може да бъде приет насериозно....>>>

       Те се знаят кои са, как без тях да се извършват държавнокоординирана и закриляна престъпност в здравеопазване.

<<<..."Ми то всички правят така" е честосрещано оправдание, но не е валидно. Също толкова срещано колкото "на мен това няма да ми се случи, щото съм много печен"..>>

Тези девизи са най разпространени в кадровия състав на всички нива в прокуратура , милиция, данс, службите съдебна власт , администрации и пр. там е концентрирано с играчи и артисти.

<<<,,Здравеопазването си е стандартизирана дейност, защото се основава на достиженията на медицинската наука...>>>

Хахах, колко пациента си излекувала, хиляди , или николко.Стандартизирана, друг път , ако се придържахме само по стандарти ........ доста хора щяха да си идат и много инвалиди и преждевр. умрели, нелекувани .Стандартни тъпаци........., не се вписваме там , да ви се връща.

<<<..... Например има много видове хирургични конци, има и различни начини за завръзването им. Едни се резорбират, други не. Това какви да се ползват, как да се шие, как да се завръзват, е обект на стандартизация. Едва ли който и да било хирург би зашил и завързал тъкан как да е, без одобрена техника,...>>>

Леле мале, какви тъпотии, аз съм хирург, ти колега ли си , колко заши, аз не съм кой да е хирург и често се случва да <зашивам> по неодобрена техника, защото си има конкретните показания, критични причини, и какво правим сега, да се обадим на милиционера гешеффф да вика талавизията.........гати тъпотата!

Почвам да се ядосвам и наистина ще се разприказвам за технологията на масовата престъпност в планиране, управление , работа в системите Здравеопазване.

 За начало в БГ , назначените на важни позиции в системата от държавно до общинско ниво са обикновенно проверени , доверени наши момчета и момичета, най често ограничени, много са откровенни некъдърници, дъждовници послушни , чрез тези св спускат големите схеми за ограбване на общественните касови пари, бюджетните и с тях фармацевт. медицинските корпорации са впили пипала смучейки и отстранявайки брутално неудобните елементи.Тези убавци не могат да действат без <лобита> в МЗ. координирани са от много доверени лица, които са и посредници с <лобисти> от прокуратурата.Мога да давам много имена , нямам доказателства.

  

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...