Отиди на
Форум "Наука"
tantin

Патриархалното семейство

Recommended Posts

Преди 14 часа, nik1 said:

В периода на капитализма (до 1944 г), и в периода на късния Османлък, традиционно семействата/домакинствата/  са едноядрени.  

Според повечето учени които се занимават с икономическа история едноядрените семейства са преобладаващи още от средновековието (поне от византийския период). Големите патриархални семейства, задруги и други подобни са "характерни за българите" повече в очите на етнографи, куртуролози и т.н.

В интерес на истината  на балканите има всякакви модели. При българите преобладава земеделието, пък и винаги сме били в центъра на разни империи, затова се налага малкото семейство. В периферията и по чукарите преобладава скотовъдството и там е разпространен родово-клановия модел.  Ето например как вижда нещата Густав  Вайнгад:

Цитирай

И аромъните като албанците живеят на родове, съставени  от няколко обединили се семейства. Родът може да се състои от 20 до 200 семейства. Начело на рода стои челник (слав.), в Македония наричан и кехая (турски). Той е господарят, когото всички слушат. Той изглажда всички спорове, неговите нареждания са задължителни. Има право да наказва, по-рано е можел дори да налага смъртно наказание. Той плаща данъците, митническата такса при преминаването на политически граници, той е притежател на стадата и трябва да се грижи за препитанието и благополучието на рода. Продажбата на вълна, сирене, кожи му осигурява необходимите средства, които са достатъчно големи, като имаме предвид, че понякога един род притежавал 10 000 и повече овци.

Тук същият автор сравнява положението на жената при различните общности:

Цитирай

Жената се оценява най-различно в Македония. При заможните мохамедани, както е известно, тя е напълно откъсната от обществения живот и живее изолирана от света, заключена в дома на съпруга. При по-бедните класи и сред селското население жената взема участие в работата на мъжа, но пази лицето си забулено и не допуска да го зърне гяур.......

При албанците-християни и аромънските фаршериоти е съвсем същото. Жената принадлежи на дома, не на улицата и неомъжените момичета също толкова страхливо се дръпват от чуждите погледи както и мохамеданките. Доста често годеникът вижда годенината си преди самата сватба. Когато обаче жената вече е омъжена, тя не се крие толкова старателно. Както при аромъните, така и при албанците жената се явява в гостната и поднася на присъстващите освежителни напитки, кафе, сладкиши и накрая ракия. На обяд мъжете сядат около софрата, а жените стоят наоколо и прислужват. ...... Ако минеш по улицата покрай седнали жени, те стават прави за поздрав, младите жени често се обръщат с гръб към чужденеца; така е при аромъните-пастири и албанците-християни.

В по-заможните албански и аромънски семейства това унизително положение на жените е смекчено, но не и отменено. Те вземат участие в разговорите на мъжете, но не и на обяд и на кафе, когато само прислужват. Освен домакинската работа те предат и плетат, но не вършат тежка работа, а селянката се труди и на полето. Виждал съм понякога обаче тежко натоварени албански жени да отиват на пазар, докато господин съпругът седи удобно напряко на седлото и, яхнал така магарето, в такт го ръга с крак в корема.

Съвсем различно е при българите. Жената се цени еднакво и като жена, и като помощничка на мъжа, не като при сърбите, които гледат на нея само като на слугиня. Българката се показва свободно пред обществото, сяда на трапезата, дори когато има гости, дели с мъжа си всички радости и задължения.  Тя е нежна майка и вярна съпруга. 

Преди 12 минути, Atom said:

Според повечето учени които се занимават с икономическа история едноядрените семейства са преобладаващи още от средновековието (поне от византийския период). Големите патриархални семейства, задруги и други подобни са "характерни за българите" повече в очите на етнографи, куртуролози и т.н.

В интерес на истината  на балканите има всякакви модели. При българите преобладава земеделието, пък и винаги сме били в центъра на разни империи, затова се налага малкото семейство. В периферията и по чукарите преобладава скотовъдството и там е разпространен родово-клановия модел.  Ето например как вижда нещата Густав  Вайнгад:

Тук същият автор сравнява положението на жената при различните общности:

++

във връзка с различните  модели на Балканите

Бях чел един професионален  анализ от колектив  за турските къщи  и семейства в София по време на Османлъка. Авторите илюстираха,  че в  жилищата на турците от града живеят средно по 4 човека, което мен ме учуди доста. После започнах  да си го обяснявам  с това че мнозинството турци-граждани  в периода  са били чиновници/ колонисти  на държавна служба..

Редактирано от nik1

Преди 21 минути, nik1 said:

++

във връзка с различните  модели на Балканите

Бях чел един професионален  анализ от колектив  за турските къщи  и семейства в София по време на Османлъка. Авторите илюстираха,  че в  жилищата на турците от града живеят средно по 4 човека, което мен ме учуди доста. После започнах  да си го обяснявам  с това че мнозинството турци-граждани  в периода  са били чиновници/ колонисти  на държавна служба..

Авторите имат  интересна теза за по-ниската раждаемост при турците

https://books.google.bg/books/about/Демографско_развитие.html?id=y8G9mAEACAAJ&redir_esc=y

https://www.dw.com/bg/животът-в-годините-на-българското-възраждане/a-16446262

Цитирай

Българите постигат значително по-висока обща раждаемост - до 60 живородени деца на 1 000 жители. За сравнение: сред мюсюлманите раждаемостта никога не превишава 48 на 1 000.
Християнското население нараства по-бързо и заради другия важен демографски фактор: смъртността е с около една трета по-ниска, отколкото при мюсюлманите. 

.............

В българските земи се укриват и много млади мюсюлмани, които искат да избегнат тежката военна служба, продължаваща понякога до 8-12 години. Именно военната служба и военните походи са основната причина не само за по-ниската брачна раждаемост сред турците, но и за разпространението на множеството епидемии на чумата, а след 1820 г. - и на холерата. Мюсюлманите са били по-податливи на заболявания с фатален изход и заради религиозните им нагласи - смирение пред съдбата, която Аллах им е отредил.

Преди 10 часа, nik1 said:

Имам един познат бразилец. той ми каза, че много богатите и много бедните имат много деца. Едните могат да си позволят а на другите е финансово осигуровка.

Виж сега в най-бедната страна кои имат средно най-много деца.....

Нищо общо с такива диващини, че кой мюъюлманин, кой християнин, кой турчин, кой българин. Това са глупости. СМСМ  

Преди 4 часа, Skubi said:

Нищо общо с такива диващини, че кой мюъюлманин, кой християнин, кой турчин, кой българин. Това са глупости. СМСМ  

Преди 14 часа, nik1 said:

Българите постигат значително по-висока обща раждаемост - до 60 живородени деца на 1 000 жители. За сравнение: сред мюсюлманите раждаемостта никога не превишава 48 на 1 000.
Християнското население нараства по-бързо и заради другия важен демографски фактор: смъртността е с около една трета по-ниска, отколкото при мюсюлманите. 

.............

В българските земи се укриват и много млади мюсюлмани, които искат да избегнат тежката военна служба, продължаваща понякога до 8-12 години. Именно военната служба и военните походи са основната причина не само за по-ниската брачна раждаемост сред турците, но и за разпространението на множеството епидемии на чумата, а след 1820 г. - и на холерата. Мюсюлманите са били по-податливи на заболявания с фатален изход и заради религиозните им нагласи - смирение пред съдбата, която Аллах им е отредил.

Преди 15 часа, nik1 said:

Редактирано от nik1