Отиди на
Форум "Наука"

Случвало ли ви се е да разговаряте за история с необразовани българи в кръчма или в такси?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Преди 10 часа, Р. Теодосиев said:

Проблема е че такива неща в университетите им преподават ;)

нормално, създават си нова идеология за бъдеща експанзия.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
On 4.02.2020 г. at 13:24, Skubi said:

И когато успеем да съченим няколко въпроса почват да се съвземат.. .............................. ........................... ........................ Или защо замълчават, че богомилството е било фактически официалната религия на балканите до идване на турците. И че те самите предпочели да вземат ислама, вместо православието?

Богомилството никога не е било официална(та) религия на Балканите, а е намерило най-добра почва в Босна от XI-XII век нататък. След християнизирането на Римската империя, официалната религия (в случая - конфесия) по Балканите (почти по всяко време) е било православието, с изключение на кратки периоди, когато арианството надделява.

Турците (т.е. огузо-туркмените, че турци много по Азия) са сплав от някогашни езичници, които след X-XI век приемат исляма (визирам огузите, с най-ярки представители от династията на Селджуките, а много преди тях - родът Ашина) и иранизирани или омешани с иранци-мюсюлмани огузи-мюсюлмани (т.е. туркмените).

Пред турците никога не е седяла дилемата православие или ислям. Нито в Азия, нито в Европа.

Или въобще искаше да кажеш, че сърбите-богомили и хърватите-богомили по Босна предпочели исляма? Скуби, изразявай се по-точно, ако обичаш. Десет години си в този форум; толкоз ли не си припомни българският?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да, по форумите също е пълно с такива ...

Особено частта с това колко много японците знаят за нас, па и ние как знаем за тях ...

Редактирано от Kujiro
Добавка
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, monte christo said:

Богомилството никога не е било официална(та) религия на Балканите, а е намерило най-добра почва в Босна от XI-XII век нататък. След християнизирането на Римската империя, официалната религия (в случая - конфесия) по Балканите (почти по всяко време) е било православието, с изключение на кратки периоди, когато арианството надделява.

Турците (т.е. огузо-туркмените, че турци много по Азия) са сплав от някогашни езичници, които след X-XI век приемат исляма (визирам огузите, с най-ярки представители от династията на Селджуките, а много преди тях - родът Ашина) и иранизирани или омешани с иранци-мюсюлмани огузи-мюсюлмани (т.е. туркмените).

Пред турците никога не е седяла дилемата православие или ислям. Нито в Азия, нито в Европа.

Или въобще искаше да кажеш, че сърбите-богомили и хърватите-богомили по Босна предпочели исляма? Скуби, изразявай се по-точно, ако обичаш. Десет години си в този форум; толкоз ли не си припомни българският?

872 година се заселват арменските ереси павликените. Те оказват влиание върху раждащото се окло 950 година богумилство.  Тази дата е позната от писмото на Theophylact Lacapenus към цар Петърр където той пита как да се отнася с тях, че ереса от микстурата на павликените и манихейството,  не заслужават друго освен смърт, но желаното е да бъдат приютени към християнството.  Първите 100 години минават без особенни препятствия. Тогава почват да смущават официалната църква когато им нараства количеството и се разпространяват из цялата империя. Стигат до манастира на Euthümiosz, който станал техният най-зъл враг. Стига се до там, че католическата църква организилва с помоща на унгарският цар християнски поход срещу богомилизираният боснянски цар Кулин /1180-1204/. Въпреки това богумилите се засилват не само в Босния ами и в България. 1211 цар Борис издава строги закони против ересите. 1218 година  Иван Асен с помоща на богумилите сваля от престола Борис. Това подпомага значително богумилите. В 14. почва отпадъка на богумилството благодарение на упоритото гонене от западната и източната християнска църква и смесването им с напредващото   мессалианство. Когато османските турци завземат в 1371-87 година Македония, Сърбия и средната част на България много от тях приемат исляма. До краят на 15 век напълно се сплотяват с ислама.

Превод от книгата на Bohumil Vurm Тайната история на Европа унгарско издание, XXII. Глава Богумилите стр.224-229.

ПС. Преведох Борис но според мен и викито тогава Борил е бил. 

ПС2. "Десет години си в този форум; толкоз ли не си припомни българският?" Аз съм вече на път към "Облакът", нямам вече никой освен Вас с които да обменям мисли на родният ми език....Така, че от ден на ден не да си припомням а забравям....Ден след ден....

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Skubi said:

Въпреки това богумилите се засилват не само в Босния ами и в България. 1211 цар Борис издава строги закони против ересите. 1218 година  Иван Асен с помоща на богумилите сваля от престола Борис. Това подпомага значително богумилите. В 14. почва отпадъка на богумилството благодарение на упоритото гонене от западната и източната християнска църква и смесването им с напредващото   мессалианство. Когато османските турци завземат в 1371-87 година Македония, Сърбия и средната част на България много от тях приемат исляма. До краят на 15 век напълно се сплотяват с ислама.

Превод от книгата на Bohumil Vurm Тайната история на Европа унгарско издание, XXII. Глава Богумилите стр.224-229.

ПС. Преведох Борис но според мен и викито тогава Борил е бил. 

Борил, Борил е: https://bg.wikipedia.org/wiki/Борилов_синодик

Болднатото от мен (и преведено от теб) твърдение на чешкият историк е пресилено (поне аз не знам извори, в които изрично се твърди това). 

Добре, че си превеждал думи като богомили и богомилство, защото като си стигнал до османските турци си изкарал точно тях прозелити и неофити в исляма, понеже не си споменал самите богомили. Караш ни да използваме излишна логика в и извън контекста 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз също съм имал подобни случаи на приятелски разпри след втората-третата ракия. Например, преди време си чешим езиците с банков служител и бивш надзорник на студентски общежития. Интелигентни хора, плашещо залитащи към комунизма на Сталин и обзети от носталгично минало, но от средни векове и османска власт по Балканите не разбират нищо.

Не могат да направят разлика между кланета по време на бунтове и своеволие на османската администрация от една страна, и статутът на българите в Османската империя от друга страна. Щом, нали, турците са клали българите, значи последните са несли тежко робство...

Славяните пък, към 680-681 г. са най-верни съюзници на българите, според моите събеседници. Аз им опонирам и им разказвам за някои си там хронисти (Теофан Изповедник и патриарх Никифор). Как тези хронисти твърдят, че българите покорили славяните по Мизия. Не било вярно... От ГИБИ им извадих страниците - фалшификат били....

Аз като син на народен враг им твърдя, че Сталин винаги е бил в добри взимоотношения с Рокфелерови, и без американска помощ Съветска Русия я пиши бегала след 1941 г. - не са никак съгласни. Разправям им също: Уолстрийт е вашият господар, а не  — Москва. Що не ме попържат чак... 😜 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 4.02.2020 г. at 10:07, bulgaroid said:

Всичко описано е напълно нормално за обикновен човек без пристрастия към историята, получаващ сведения от разговори и пресата.Така е навсякъде,не само в България.

Точно. Хората навсякъде са хора.

 

Цитирай

Ние тука гледаме малко отвисоко на другите ...

На това му се вика интелектуален материализъм, които много начетени хора с удоволствие практикуват.
Подиграват се на неукия, вместо да му помогнат.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
On 3.03.2020 г. at 20:00, monte christo said:

 

Аз като син на народен враг им твърдя, че Сталин винаги е бил в добри взимоотношения с Рокфелерови, и без американска помощ Съветска Русия я пиши бегала след 1941 г. - не са никак съгласни. Разправям им също: Уолстрийт е вашият господар, а не  — Москва. Що не ме попържат чак... 😜 

И аз им казвам на някои, че евреите са на четвърто място по герои на СССР след руснаци, украинци и белоруси през ВСВ, ма се пулят...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, kramer said:

И аз им казвам на някои, че евреите са на четвърто място по герои на СССР след руснаци, украинци и белоруси през ВСВ, ма се пулят...

Не само в СССР.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, kramer said:

И аз им казвам на някои, че евреите са на четвърто място по герои на СССР след руснаци, украинци и белоруси през ВСВ, ма се пулят...

Еее по тая логика аз ти казвам че Пушкин е еритреец. Не дей да се пулиш обяснявам. Ако поданник на Сталин наполовина руснак а другата половина еврейн извърши някакво геройство в защита на родината си....? А. Той е герой израелтянин. Б. Пиян руснак не знаещ къде се намира.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип, лишаването от приказки в кръчма - не е приемливо, в бъдеще:

https://slovo.bg/showwork.php3?AuID=261&WorkID=9534&Level=2

И това не е живот

 

Илюстрация © Борис ДимовскиГенчо Мърляча от Долна Малина го знаеха из целия окръг. Той можеше да изпие една каса бира и да изяде четвърт вол и пак да остане гладен и жаден. Нормалният му дневен капацитет беше кило и половина мастика, а когато беше в добро настроение или пък искаше да се кара културно с жена си, повишаваше дозата на две кила.

Как стана така, че той се напи до смърт, никой не можа да разбере. Жалко, но факт. Генчо Мърляча падна под масата в новия ресторант на селото и докато повикат лекаря от съседната маса, той вече се беше вкочанил.

Направиха му погребение, както се полага, поръсиха гроба не с вино, а със светена ракия, за да не обидят мъртвеца, булката му плака три месеца, а след това се ожени за счетоводителя на стопанството...

Минаха две хиляди години.

В деня, когато започваше изкопаването на шахтата за директната инфрагравитационна линия Долна Малина— Сидней, се случи странно събитие. Локализаторите дадоха тревожен сигнал, роботите копачи спряха и хората се спуснаха в двуметровата дупка пред тях. След като очите им свикнаха с полумрака, те видяха остатъци от дървен ковчег, за каквито бяха чували от прадедите си, сред тях едно напълно запазено тяло, обкръжено от хиляди червеи, които клатеха глави с възхищение. Това беше трупът на Генчо Мърляча. Отнесоха го в участъковия медицински университет, където се установи, че трупът е така напоен с алкохол, че се е консервирал напълно и е плашил цели двадесет века местните червеи.

След няколко дребни манипулации Генчо се съживи и първите му думи бяха:

— Коле, сипни още по едно на вересия, пък аз утре...

Професорът по свръхархеология успя да дешифрира думите му. Веднага бе заредена една кибернетична машина преводач и чрез нея започнаха да разговарят със съ-живения. Обясниха му, че е прескочил един интервал от две хиляди години, че сега е попаднал в един нов свят, където няма мъки и печал, където всички живеят щастливо, където...

— Добре де — прекъсна ги Генчо. — Сега няма ли да почерпите по една ракия?

Учените решиха, че организмът на възкръсналия постепенно трябва да се отучва от отровите на тъмното минало, и затова по хипнотичен път го напиха.

— Не, бе... — запелтечи по пиянски Генчо — аш ако не ши ггаавррътна юшчето... — и заспа.

Когато се събуди, той беше махмурлия и гладен.

— Ех, да имаше сега една пържолка, а!

Хората от трихилядната година бяха решили на всичко да му угаждат. Те веднага му предложиха хранителна музика: „Пържола в си бемол мажор“. Генчо наистина се понахрани, но все пак си въздъхна тежко:

— Бе, благодарим и сполай ви, ама такива, каквито ми ги печеше моята булка...

Веднага научните сътрудници провериха в речниците термина „булка“, кимнаха си многозначително и повикаха свободния в момента амуроробот СК 147. Ужасен от чудовището, което се появи пред него, Генчо Мърляча хукна да бяга. Но... стаята нямаше врати. По това време хората вече се бяха научили да минават през стените. Отчаян, той поиска да се просне върху леглото, но... и легла нямаше. По това време сгъстяваха на определени места атмосферата и лягаха върху нея.

— Ееееей, хораааа! — провикна се по овчарски Генчо, но... нямаше хора. По това време те се казваха вече съвсем другояче. И все пак влязоха двама души, които може би бяха негови внуци на ента степен, и се осведомиха защо харчи така звукова енергия, когато тя може да се използува за толкова други неща.

— Бе, да ви умра на енергията! Дайте ми да излезна малко на чист въздух!

Оказа се, че това е излишно. Единият от младежите погледна едно копче на стената и на Генчо му замириса на люляк, здравец и озон, комбиниран с оборски тор.

— Не, бе сине. Друго искам! Навън да изляза, да погледам горички, полянки, рекички, туй-онуй...

В същата секунда една от стените, която беше и стерео-екран, се превърна в прекрасен пейзаж, който се движеше, звучеше, даже и понамирисваше.

— Ох, да ви умра на техниката! Слънцето искам да видя, бе!

Но тук младежите се извиниха на Генчо и му казаха, че ще трябва да почака известно време, защото слънцето в момента е в командировка към центъра на галактиката, където затопля една простинала планета. Но след стотина години...

— А, върнете си ме тогава обратно в мойта си ми Долна Малинааа —• заизвива Генчо, както го правеше някога баба му — майстор оплаквач I степен.

— И това не може, скъпи. Връщане назад във времето още не сме постигнали. Виж, ако искаш да те пратим още по-напред чрез дематериализация и с последваща след това материализация, това е по-лесно.

Генчо се хвана за главата, изпусна още един сноп звукова енергия и реши, че това не е живот. Не, не е! Единственото, което му оставаше, беше да се самоубие. Уви, хората от това време вече бяха забравили как се самоубиват и нямаха никакви подходящи средства.

Горкият Генчо и досега си живее и страда в 3965 година.

...

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...