Отиди на
Форум "Наука"
Втори след княза

Човекът на изкуството

Recommended Posts

Ами да дам един пример, който всъщност ми изникна още в първите моменти - имаме един майстор-железар (най-общо казано, същевременно представител на някое малцинство/или екзотично племе и естествено мало- или никак-грамотен ). Е да но същия човек, правейки брадви и ножове (освен другото), ги прави толкова изкусно,  че много хора ги определят като произведение на изкуството, той самия не се определя, а и никога не би му дошло наум че е, или има нещо общо с някакво изкуство. Имаме негови роднини да речем, които се занимават със същото но много непрофесионално или направо посредствено (вместо примерно да изковават някое от от техните продукти, със спазване на сложна и продължителна технология, чисто и просто правят някакви чугунени или железни отливки и веднага се опитват да ги пласират на пазара) - ?!? и така стигаме до моето разсъждение по въпроса ( това в един най-общ контекст ) - бих могъл да причисля този изкусен майстор към категорията творец и човек на изкуството (макар и никой друг да не го прави в момента, самия той също ), и не мога да поставя негови колеги/евент. конкуренти в същата категория, поради гореизложените причини/и примери.

• Харесва ми! 3

Относно ,,сравнимото", ,,неповторимото" и сходните категории съм съгласен. Но все пак да добавя че подобни размисли и умозаключения, ако щете и творчески ,,напъни" (това най-общо казано и в добрия смисъл 🙂 ), са доста продуктивни когато имат и съответното вдъхновение, в нашия случай (колкото и особено да звучи, или може би не? ) подтикнат само от едно сутрешно кафе на гладно, не можеше да се очакват някакви чудеса от умствена храброст, сега вече подкрепен в обедната почивка от 3 наливни бири, фантазията и дарът-слово, бих казал че се завръщат при мен.

• Харесва ми! 1

Впрочем замислих се и за още едно нещо - възможно ли е/трябва ли ? да поставим знак за равенство м/у  понятията ,,човек на изкуството" и ,,творец" ?

Преди 1 час, kirasirrav said:

Е да но същия човек, правейки брадви и ножове (освен другото), ги прави толкова изкусно, 

Ключовата дума е "другото". Това друго е изкуството. Самият Живот може да съществува и без изкуството.

"Човекът придържащ се към фактите и поетът никога няма да могат да се разберат" - Освалд Шпенглер

Под "поетът" може да сложите и човекът на изкуството,творецът и творчеството му. Тоест,изкуството живее във виртуалният свят. Самата дискусия,която водим в момента тук е виртуална и с нищо не влияе върху реалността. Този изкусно направен нож от майстора-железар ако попадне в ръцете на престъпник,изящната му изработка няма да го възпре да извърши престъпление.

• Харесва ми! 2

Преди 1 час, deaf said:

Тоест,изкуството живее във виртуалният свят. Самата дискусия,която водим в момента тук е виртуална и с нищо не влияе върху реалността.

"О, нощи теменужни,

Те не са на голо теме, нужни!"

(Трендафил Акациев)

...

• Харесва ми! 2

Преди 3 часа, kirasirrav said:

... и така стигаме до моето разсъждение по въпроса ( това в един най-общ контекст ) - бих могъл да причисля този изкусен майстор към категорията творец и човек на изкуството (макар и никой друг да не го прави в момента, самия той също ), и не мога да поставя негови колеги/евент. конкуренти в същата категория, поради гореизложените причини/и примери.

Изкуство е "изкуствената" част от правенето, носеща естетическо удоволствие не само за субекта. Докато творчеството е правене на неща, до този момент неописани (в смисъл на неизвестни) и не целят само естетическа наслада. В патент-закона - минават за "полезен модел". Така - майсторът е "творец и човек на изкуството", особено, ако не работи "по поръчка", а внася в произведенията си "свое виждане"- индивидуалност.

...

Преди 4 часа, kirasirrav said:

същия човек, правейки брадви и ножове (освен другото), ги прави толкова изкусно,  че много хора ги определят като произведение на изкуството

У мен възниква въпросът, дали сравняването в практическа полезност е изкуство.

Дали добре наточената брадва е майсторски наточена брадва или е изкусно наточена?

Съдя по музея на резбарското изкуство в Трявна. Резбарското изкуство тръгва от това, че започват да украсяват гегите, вретената, лъжиците с орнаменти. Тези пособия не е необходимо да са майсторска изработка, да са по- здрави, по- удобни за ползване, с тях да се върши повече работа. Те са традиционните, само дето са изписани. Наистина, разнообразяването на гърнетата като форма води до по- красиви, но като им се сложи име "стомна", "делва"., "ручка" и формата остава постоянна. Те се ваят от занаятчии. От там артистът е този, който ще сложи украса и ще направи гърнето красиво . Т.е. занаятчията прави традиционни неща, които се търсят, (примерно отпечатани на хартия русалки като в "Операция ы") а художникът, според способностите си- може да направи нещо ново. Това може да е и едно и също лице, което да прави традиционно нещо продаваемо и от време на време нещо изключително. Остава въпросът дали това нещо е по- полезно или по- красиво.

Връщам се на това, че да се заговори за изкуство, трябва технологията да е по- статична, да е развита до някаква степен, колко "някаква" не знам.

Редактирано от Втори след княза
  • Харесва ми! 2

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...