Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

С въображаемо трудно се спори. А в същност кучето, както и свинята, е scavenger и може да консумира трупове, както и изпражнения, за него това е безопастно при определени условия, за изпълнението на които сигнализира най-силното му сетиво: обонянието. Това хо знаят кучкарите. А близостта на смъртта не дава друго познание освен това за илюзорността на груповата илюзия, такава при животните не присъства, мисля, затова и предполагам не им е тъжно.

Съгласих се, с "Пътят към човешкото съзнание - очите" Еврика!

Нали докторите светват в очите за да видят дали човек е в съзнание? Ясно, това е Пътят и истината за живота!

Възникна ми един смущаващ, но не непреодолим въпрос. Ами ако рефлексът на зеницата означава съзнание, то и конят, и мишката ...

Ами родените слепи с дефект в очния нерв, които са си съзнателни личности отвсякъде? На тях от де им е пътят? Имам някои нецензурни идеи. 

В допълнение на дискусията, да напомня, че сме обсъждали и в 

Редактирано от Втори след княза

Преди 19 часа, Втори след княза said:
Преди 20 часа, Малоум 2 said:

Сума от временна памет + условна + условно постоянна, но не и осмислена памет (тя не подава абстрактни образи)

Простете, но загубих нишката. Временна памет горе- долу зная какво е, но условна и условно- постоянна не се сещам за човека. Ако я има в информационните системи, може да я има и в човека, но не зная с какъв пример се илюстрира. А за осмислената памет, смятам, че точно тя подава абстрактните образи. Ако говорим за р. Нил в Африка, именно осмислената памет ни я подава, а картата си е съвсем абстрактно означение. Или имате друго предвид?

Вече сме  го говорили в цитираната от теб тема (по-горе):

On 18.06.2018 г. at 11:58, Малоум 2 said:
On 17.06.2018 г. at 19:15, caress… said:

Защо нашите мисли да са по-различни? Нямаме основание да твърдим това. Ние наистина не знаем как работят нашите мисли. На мен моите ми приличат повече на облаци, които се движат и отразяват в главата ми, а след това се стопяват безследно. И следва дълга пауза. ?

Обаче, ако съзнателността вече е присъща на клетките ни (панпсихизъм), които са градивния материал на всеки организъм, тогава съзнанието вече не е никакво необяснимо чудо, подобно на Божий промисъл, а най- естествено свойство на живата материя, някакъв неин квантово-механичен ефект .

Е, аз си мисля (?!), че знам как.? Абстрактните образи "играят" на "прескочи кобила" в главата ми и току някой надделее за визия-представа за ...обект, дето съм го виждал и преди. Но има в главата ми и много други образи на "обекти", дето не съм ги виждал, дори знам, че не са реалност, която да мога да покажа или да докажа. (напр. кошмари от сънища и др. илюзии)

(временната памет е: стоящи вълни в гънките на кората на Гл. мозък - като дантелени мостчета в "Големия каньон", но пълен догоре с ликвор - полупроводяща среда. Може да поляризира. Всяка от тези вълнички е само ЧАСТ от някакъв образ, като разстоянието между "страните" на гънка съответства точно на кратността на вълните с стоящата вълна. (струна в потенциална яма - между двете стени). И съдържа ЕМИмпулс. Ако излъчи - ще е фотон от ИЧ и видимия спектър. Това са записи като "пиксели" в целия обем на гънките (кухина с ликвор). При промяна (механична) на налягането в части от ликвора, се "излъчват" импулси (еластична среда) - това са части от най-различни образи. По-важно е, че избирателно, по физ.характеристики за поляризация и синхронност, се пренасят по неврони и правят-циркулират до  "цикъл" по познати пътеки - това е поне един абстрактен образ, съставен от тези части. Но, както казах - са възбудени множество други импулси - те също могат да достигат до "цикъл". Така - можем да наслагваме множества от различни "едновременно" появяващи се абстрактни образи и да ги обединим в ПОЗНАТА картинка (или въобразена, или желана)

Вижда се колко „капризни“ са нещата около „памет-съзнание, мислене с дооформяне на образ“ и как няма общо с измислицата на автора: Никаква възможност за съзнание при Клетка. Файнман, при разглеждане на „око на октопод“ – показва – цялата вътрешна част на главата на октопода е Мозък?! Ама мислене с абстрактни образи – не е установено (условна памет има)

Временната памет е външен белег за мозъка - не се предава по наследство. При превръщане на временната памет в постоянна (когато върху стояща вълна се изгради белтъчна макромолекула) се получава условна памет, която е също външен белег. Мисленето се осъществява и с двата вида памет. При образуване на цикли, обаче, е възможно и да се ползват пътища през Мозъчни Клетки. Където е "изтънена" кората по най-различни причини.  Тогава мисленето започва да влияе, не по най-добрия начин и на физиологичните процеси, цялостно.

Преди 4 часа, Малоум 2 said:

Вече сме  го говорили в цитираната от теб тема (по-горе):

Прочетох отново темата "Съзнанието като резултат-търсене в несъзнаваното". Дали правилно съм разбрал, че "условно постоянна памет" е постоянната памет, която също е подложена на забравяне и заради това постоянството й е "условно"? Ако е така, това е различно от термина "условен", отнасящ се за рефлексите при Павлов. Двусмислие, което ме обърква. Още повече, ако "условната памет" се отнася до условните рефлекси. Ако "Условна постоянна памет" се отнася до постоянна памет за условните рефлекси, това е съгласувано със смисъла за "условна памет", но не е необходимо, доколкото "условно постоянна памет" смятам, дублира "постоянната памет". Ако под "постоянна памет" разбирате някаква генетично предавана памет, като дихателния рефлекс, сърцебиенето или това, къде да отиде пеперудата Монарх, тогава "условна постоянна памет"= затвърдени в постоянна памет условни рефлекси. Тъй ли е?

Редактирано от Втори след княза

Преди 4 часа, Втори след княза said:

Прочетох отново темата "Съзнанието като резултат-търсене в несъзнаваното". Дали правилно съм разбрал, че "условно постоянна памет" е постоянната памет, която също е подложена на забравяне и заради това постоянството й е "условно"? Ако е така, това е различно от термина "условен", отнасящ се за рефлексите при Павлов. Двусмислие, което ме обърква. Още повече, ако "условната памет" се отнася до условните рефлекси. Ако "Условна постоянна памет" се отнася до постоянна памет за условните рефлекси, това е съгласувано със смисъла за "условна памет", но не е необходимо, доколкото "условно постоянна памет" смятам, дублира "постоянната памет". Ако под "постоянна памет" разбирате някаква генетично предавана памет, като дихателния рефлекс, сърцебиенето или това, къде да отиде пеперудата Монарх, тогава "условна постоянна памет"= затвърдени в постоянна памет условни рефлекси. Тъй ли е?

Кратък отговор "Да".😎 Но няма да е точно по предположения.😎

Нарекъл съм - без да съм специалист: Условно постоянната памет да  е памет от събития-обучение от детството до момент "вчера"- знаене на  уроци , адреси, околност и всичко в близкото минало. Това са същите рефлекси като при Павлов, но Човек може да ги "добива" бързо, да ги управлява, като ги съпоставя в мислене с други образи - осъзнавано в момент "сега". Просто не отчита, че са условни, макар да са придобити в условна събитийна среда - не си ги е измислил сам, фантазно... Ползва им "пикселите" при мислене с абстрактни образи.

Постоянната памет са връзки, превърнали се в белтъчна макромолекула, надълбоко в гънките на кората на Гл. мозък, почти заменили сивото вещество и имат тънка граница с бялото - мозъчните клетки. Може и "твърда" памет да се нарече, щото реагира по един и същ начин, с една и съща информация, непроменяща се с временното "питане-търсене"  за съставяне на образ. Поради подобие по структура с мозъчните клетки, чийто задача е регулиране информация за  целия организъм, може успоредно с "дразнене" на тая памет, да се дразнят и мозъчни клетки, отговорни за физиологичните процеси, поради съизмеримост-сфазиране по дължина на вълна на ЕМИмпулс. Тогава е възможно да се нарушат генетично определени процеси, което си е опасно. Условно "твърдата памет" - макромолекула лесно свързва "на късо" - хаби се много "ток", има прегрявания и ... местна коагулация, примерно поради липса на бързо охлаждане.

Всички тези памети-особености, не се предават по генетичен път - те са придобит белег, а не са генетично изменение. Само генетичните изменения могат да се пренасят в поколението. Хоризонталното смесване-проявления на ген-свойства от родители, води до разнообразие на връзките в продукта, но не и до генетични изменения - нови белези, които да не са съществували в родител...

...

...

Преди 6 часа, Малоум 2 said:

Кратък отговор "Да".😎 Но няма да е точно по предположения.😎

Нарекъл съм - без да съм специалист: Условно постоянната памет да  е памет от събития-обучение от детството до момент "вчера"-

Постоянната памет са връзки, превърнали се в белтъчна макромолекула, надълбоко в гънките на кората на Гл. мозък,

Всички тези памети-особености, не се предават по генетичен път - те са придобит белег, а не са генетично изменение. Само генетичните изменения могат да се пренасят в поколението. Хоризонталното смесване-проявления на ген-свойства от родители, води до разнообразие на връзките в продукта, но не и до генетични изменения - нови белези, които да не са съществували в родител...

...

...

Благодаря за просторното обяснение

On 16 май 2020 г. at 8:32, makebulgar said:

Но за да направи от себе си гений човек трябва да поработи доста, и да жертва разни неща. Примерно трябва да учи много, а това изисква да се отдели време за това. И съответно са малко хората и учениците, които го правят.

Това е същността на всяко постижение. Ако околната среда го подкрепя, резултата е значително по-мащабен. И все пак дори и в не толкова бпагоприятна среда резултат има, Рамануджан е най-знаменития пример, но всъщност са много. Специално при интелектуалните ппстижения е необходимо вътрешно влечение, смилаема информация, спокойствие и време. Също и пример за подражание помага, ако го няма на живо се намира в книги и филми. Всички тези фактори са социално зависими без вътрешното влечение, то засвга е извън научно обяснение. Може да се обясни с наличие на външна ноосфера на знанието по Вернадски,  свят на идеите по Платон и други подобни, към които някои хора имат връзки по рождение.Засега такива хора са малцинство и затова им се налага да се изолират социално за да я запазят. Ако свмейнага среда ги ппдкрепя е голям плюс защото социализацията е неизбежна за младите хора и те трябва да бъдат силни в нейните страсти и борби. Това е психологията се дефинира с термина "топлина на семейното гнездо", особено в детството тя е много важна и влияе цял живот. Статистически в слабо развитите страни като нашата социалната среда е груба и просташка, а при нас е и малка по размер, всички тези фактори са трудни за комбинирано въздействие, в резултат особени интелектуални постижения няма. Предизвикват интерес някои практикуващи "вътрешна имиграция", т.е. филтриране на социалното въздействие към семейната среда. Това има дълги традиции в религиозните общности, но при тях мащабите са все пак достатъчно големи за да осигурят подходящо спциално обкръжение на подрастващите.

Когато бил ня а концерт в Унгария Йехуди Менухин, слушали го двама унгарски примаша:

– Абе знае този да борави с цигулката. Гениален е!

–Гениален, гениален ама до клиента на масата ще умре.....

Интересно ми е, ако "очите са прозорец към душата", как бихме тълкували случаите, в които човек е в безсъзнание, например поради пълна упойка? Дори когато очите му са осветявани с много ярка светлина, човекът не реагира - сякаш "душата" му я няма там, зад широко отворения прозорец👀 

Преди 2 часа, Шпага said:

Интересно ми е, ако "очите са прозорец към душата", как бихме тълкували случаите, в които човек е в безсъзнание, например поради пълна упойка? Дори когато очите му са осветявани с много ярка светлина, човекът не реагира - сякаш "душата" му я няма там, зад широко отворения прозорец👀 

image.jpeg.5162f3c16f6e9041e71c9faf1b1ff939.jpeg Такива когато виждаш на деликвента, знеш, че "пътува"....И ако и температурата му е = на околната среда, тогава е пристигнал вече.

Моля да не разводнявате дискусията с всякакви "хрумки". Някои участници имат и по-важна работа за вършене, освен да ги четат, гледат и слушат. Ценете им времето. Освен това подходящо е линковете да се дават само като такива, без мултимедийни "превюта" които  ненужно "украсяват" темата. Такава опция има ако се вгледате в менюто преди да постнете най-новите си научни открития по темата. Модераторската работа също отнема време затова ценете времето на всички.

Преди 1 час, Диан Георгиев said:

Моля да не разводнявате дискусията с всякакви "хрумки".

Г-н Георгиев, бихте ли пояснили с какво лично Вие допринасяте за НЕразводняването на дискусията в този Ваш постинг:

Цитирай

Публикува Събота в 16:56

С въображаемо трудно се спори. А в същност кучето, както и свинята, е scavenger и може да консумира трупове, както и изпражнения, за него това е безопастно при определени условия, за изпълнението на които сигнализира най-силното му сетиво: обонянието. Това хо знаят кучкарите. А близостта на смъртта не дава друго познание освен това за илюзорността на груповата илюзия, такава при животните не присъства, мисля, затова и предполагам не им е тъжно.

Наистина ли считате, че написаното от Вас е в съзвучие с темата "Пътят към човешкото съзнание - очите"?🤔

Преди 3 часа, Диан Георгиев said:

Моля да не разводнявате дискусията с всякакви "хрумки". Някои участници имат и по-важна работа за вършене, освен да ги четат, гледат и слушат. Ценете им времето. Освен това подходящо е линковете да се дават само като такива, без мултимедийни "превюта" които  ненужно "украсяват" темата. Такава опция има ако се вгледате в менюто преди да постнете най-новите си научни открития по темата. Модераторската работа също отнема време затова ценете времето на всички.

За разлика от някои графомани аз обичам със снимки видеота да подчертая или изразя мислите си. Пародията беше например за гениалният Моцарт който са го слушали, наслаждавали от аристокрацията но народът–креподтниците тогава– надали го е почитал като гений.....Но засвирят ли при масата –тоест виж сегашната чалга– веднага пада бакшиш и популярност....За фиксираните ириси пък много-много няма какво ако това не, че при менталну болни или недъгави /например силно аутисти, шкизофрени/ са им съшо безжизнени погледите....И това много пъти е благодарение на кокаина или, риталин  му казват на успокоителните които даже и на 5-6 годишно дете преписват защото много от децата са социално тежко или неинтегривуващи....Ако си алкохолик например, тогава в много случаи Те препрограмират от алкохола на успокоителните... И кое е в резонс с това.....Ерик Клептон КОАИН.....✌️✌️

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

Вече 15 години "Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За контакти:

• Create New...