Отиди на
Форум "Наука"

Военните конфликти между Армения и Азърбейджан - Карабах


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 8 минути, deaf said:

Снощи пуснаха много интересен американски игрален филм точно за операторите на дронове. Накратко - те са подложени на силен морален натиск от който може да "избушат". Проблемът е че при ударите с дрон може да бъдат убити цивилни. Едно е да убиеш врага от упор,друго е да стреляш от хиляди километри без да си напълно сигурен по кой и по какво стреляш.

Подобно е положението и с операторите на ядрени ракети. По време на учения редовно някакъв процент от тях (май че беше към 10%) отказват да натиснат ядреното копче.

Я чакай малко,повярвай азерите и турците нямат такива проблеми,Нерде Америка,Нерде Стамбул?

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 466
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Преди 19 минути, deaf said:

Снощи пуснаха много интересен американски игрален филм точно за операторите на дронове. Накратко - те са подложени на силен морален натиск от който може да "избушат". Проблемът е че при ударите с дрон може да бъдат убити цивилни. Едно е да убиеш врага от упор,друго е да стреляш от хиляди километри без да си напълно сигурен по кой и по какво стреляш.

Подобно е положението и с операторите на ядрени ракети. По време на учения редовно някакъв процент от тях (май че беше към 10%) отказват да натиснат ядреното копче.

В случая с Карабах може да забравим, че някой от операторите изпитва каквито и да било морални проблеми.

  • Харесва ми! 2
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 минути, новорегистриран2 said:

В случая с Карабах може да забравим, че някой от операторите изпитва каквито и да било морални проблеми.

И аз така мисля.Между впрочем по тази логика и пилотите на бомбардировачите би трябвало да имат такива терзания но не съм чувал за подобно нещо.Операторите на дронове са висококвалифицирани офицери а не незрели тинейджъри.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, resavsky said:

И аз така мисля.Между впрочем по тази логика и пилотите на бомбардировачите би трябвало да имат такива терзания но не съм чувал за подобно нещо.Операторите на дронове са висококвалифицирани офицери а не незрели тинейджъри.

 

  • Харесва ми! 1
  • Благодаря! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Явно отстъплението на силите на Арцах, не е толкова организирано, както се твърди в арменските СМИ. Вижте видеото от линка..

 

Пленено голямо количество въоръжение и боеприпаси на Въоръжените сии на Арцах. Това е позорно! Същият този склад от илнак е следвало да бъде взривен/унищожен, за да не попадне съхраняваното в него въорежене и боеприпаси в ръцете на противника!

Явно и бойният дух на арменците в таи война не е толкова висок, колкото би им се искало.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жал ми е за арменците! Имат съдба, дори по-тежка от българската! Свива им се отническото пространство...Това не е обикновена война...За съжаление обаче, не се виждат вълни от доброволци от арменция, които да отиват в Арцах...Явно е до ценности на новото поколение арменци, родени след войната от 1992-1994г.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още едно интересно видео. Показателно за това, какво се случва, когато се сблъскат армиите на две държави, с различно ровнище на техническо обезпечение. Азербайджансакта армия осъществява високоточни удари, чрез БЛА, а арменците нямат никакво адекватно ПВО/в/ покритие. Жалко, но се очертава пълен разгром на арменската армия...

 

 

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 27 минути, andreiS40 said:

Жал ми е за арменците! Имат съдба, дори по-тежка от българската! Свива им се отническото пространство...Това не е обикновена война...За съжаление обаче, не се виждат вълни от доброволци от арменция, които да отиват в Арцах...Явно е до ценности на новото поколение арменци, родени след войната от 1992-1994г.

В момента нещата не опират до бройката доброволци. Обикновено това са хора с боен опит и силно мотивирани. Тук става въпрос за нещо друго и когато командващите проявят разум и забранят струпването на едно място на много хора, тогава ще има и доброволци.

Побеждават и оцеляват тези, които умеят да се нагаждат към промените.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, новорегистриран2 said:

В момента нещата не опират до бройката доброволци. Обикновено това са хора с боен опит и силно мотивирани. Тук става въпрос за нещо друго и когато командващите проявят разум и забранят струпването на едно място на много хора, тогава ще има и доброволци.

Побеждават и оцеляват тези, които умеят да се нагаждат към промените.

За съжаление, мачът вече приключи ...за Армения и за арменската кауза в Арцах/Нагорний Карабах! Арменците можеха да инвестирамта известни средства в съвременни ЗРК за ПВО/в/, които да придадат в Арцах.....Уви, вече е късно! С "пръдня боя, не става"! Особено, когато става дума за обърудване на армия със съвременни средства за водене на война. Армения е просто бедна държава и не може да си позволи за структурира действително боеспособна, силна армия. Конфликтът през 1992-1994г., беше съвсем различен, при различен геополитически конктекст. А тогава, Азербайджан, практически няма армия! Сега, дднес, на Азербайджан директно помага Република ТУрция! Да не говорим за мощабната модернизация, която се извърши и продължава да се извършва в Азербайджанската армия от близо 20 години. Арцех ще бъде поставен под фактическсия контрол на Азербайджан и така арменското етническо пространство ще се свие още повече.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, andreiS40 said:

За съжаление, мачът вече приключи ...за Армения и за арменската кауза в Арцах/Нагорний Карабах! Арменците можеха да инвестирамта известни средства в съвременни ЗРК за ПВО/в/, които да придадат в Арцах.....Уви, вече е късно! С "пръдня боя, не става"! Особено, когато става дума за обърудване на армия със съвременни средства за водене на война. Армения е просто бедна държава и не може да си позволи за структурира действително боеспособна, силна армия. Конфликтът през 1992-1994г., беше съвсем различен, при различен геополитически конктекст. А тогава, Азербайджан, практически няма армия! Сега, дднес, на Азербайджан директно помага Република ТУрция! Да не говорим за мощабната модернизация, която се извърши и продължава да се извършва в Азербайджанската армия от близо 20 години. Арцех ще бъде поставен под фактическсия контрол на Азербайджан и така арменското етническо пространство ще се свие още повече.

Чак пък да е приключил! Нещо не ми се вярва азерите да се справят в планините,зимата!? Те са едни войни, не казвай на никой!:ag: Ако арменците имат воля да се бият в планините, нищо не е приключило,започват да си маскират позициите,купуват си от Иран БПЛА,и продължават. Нищо не е свършило. Само воля за борба да има.

  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Днес се очаква азерите да превземат Лачин и да отрежат Степанакерт от директна връзка с Армения.  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 часа, andreiS40 said:

Още едно интересно видео. Показателно за това, какво се случва, когато се сблъскат армиите на две държави, с различно ровнище на техническо обезпечение. Азербайджансакта армия осъществява високоточни удари, чрез БЛА, а арменците нямат никакво адекватно ПВО/в/ покритие. Жалко, но се очертава пълен разгром на арменската армия...

Ако слушате внимателно какво казва говорещият в този клип между 5-6 минута, той твърди че показваните удари не са от дронове, а от артилерия насочвана сателитно. Склонен съм да го приема за чиста монета, защото визьорът на мерната система не е като тази на Байрактар, освен това проектилът не идва отгоре, а хоризонтално. Такива насочващи системи могат да бъдат точни до 5 метра в реално време.

Ето тук е описано най-общо как работи такава система:

Основными входными данными, получаемыми от системы управления боем системы FCS, будут: тип цели, тип боеприпаса и тип взрывателя, технические расчеты управления огнем будут выполняться встроенными средствами вычисления баллистических данных NLOS-C. Обеспечивающие элементы бортовой системы управления огнем включают GPS/инерциальную навигационную систему и интерферометрическую систему сопровождения снаряда (PTS), разработанную фирмой Technovative Applications (также заимствованная с гаубицы Crusader). Система PTS использует плоские антенные решетки, закрепленные на наружной поверхности башни алюминиевой конструкции, которые обеспечивают возможность сопровождения снаряда почти на всей дальности его полета и прогнозировать его точку попадания с точностью менее 5 м кругового вероятного отклонения на дальности более 16 км .

http://btvt.info/2futureprojects/nlos.htm

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, andreiS40 said:

За съжаление, мачът вече приключи ...за Армения и за арменската кауза в Арцах/Нагорний Карабах! Арменците можеха да инвестирамта известни средства в съвременни ЗРК за ПВО/в/, които да придадат в Арцах.....Уви, вече е късно! С "пръдня боя, не става"! Особено, когато става дума за обърудване на армия със съвременни средства за водене на война. Армения е просто бедна държава и не може да си позволи за структурира действително боеспособна, силна армия. Конфликтът през 1992-1994г., беше съвсем различен, при различен геополитически конктекст. А тогава, Азербайджан, практически няма армия! Сега, дднес, на Азербайджан директно помага Република ТУрция! Да не говорим за мощабната модернизация, която се извърши и продължава да се извършва в Азербайджанската армия от близо 20 години. Арцех ще бъде поставен под фактическсия контрол на Азербайджан и така арменското етническо пространство ще се свие още повече.

Нека не забравяме, че именно южния фронт бе най-слаб от самото начало - от към войски, брой техника, укрепления. А азерите в южното направление настъпват с цял армейски корпус. Видеата с ударите на БПЛА са основно от южния фронт, на другите фронтове дроновете май не работят така интензивно.

Струва ми се, че арменците предварително са знаели къде могат да се съпротивляват успешно и къде трябва да отстъпят (и до къде да отстъпят). Както писах по-горе, едва ли в арменското командване са само идиоти, но им липсва визия. И най-вече мисъл за това как да съхранят личния състав чрез елементарни мерки.

И нещо много важно, там където азерите напредват лиспват големи населени места или географски прегради, на които арменците да могат да се опрат.

Т.е. борбата тепърва предстои!

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 33 минути, Б. Киров said:

Ако слушате внимателно какво казва говорещият в този клип между 5-6 минута, той твърди че показваните удари не са от дронове, а от артилерия насочвана сателитно.

Един от "проектилите" коригира траекторията си по много нехарактерен начин за обикновен снаряд. ;)

Цитирай

Склонен съм да го приема за чиста монета, защото визьорът на мерната система не е като тази на Байрактар, освен това проектилът не идва отгоре, а хоризонтално. такива насочващи системи могат да бъдат точни до 5 метра в реално време.

Това трябва да е визьора на дрон за наблюдение.

Още един довод подкрепящ моето съмнение, че това е артилерия е релефа на бойното поле.

-----

Арменците вероятно (не съм 100% сигурен, ще продължа да търся) са поразени с това.

 

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изглежда парадоксално, но значението на Украйна за руския газов експорт ще става все по-значимо през следващите 5-7 години. СП-2 отиде у ряката - в пряк и преносен смисъл. Турция купува почти символични количества газ от Русия, за сметка на втечнен, азерски и до 2-3 годи - и собствен добив. Т.е. и на бай Бойко малкото турско поточе в Северна България известно време ще бъде безполезно за руски експорт, освен един символичен сръбски пазар. Освен ако  арменците не опраскат газопровода ТАНАП, за което ще бъдат добре възнаградени от Путин.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Между другото в последните един два дни арменската съпротива рязко намаля.Явно сведенията за падането на бойния дух след загубата на Гадрут имат някакво основание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, Vulgaria said:

Изглежда парадоксално, но значението на Украйна за руския газов експорт ще става все по-значимо през следващите 5-7 години. СП-2 отиде у ряката - в пряк и преносен смисъл. Турция купува почти символични количества газ от Русия, за сметка на втечнен, азерски и до 2-3 годи - и собствен добив. Т.е. и на бай Бойко малкото турско поточе в Северна България известно време ще бъде безполезно за руски експорт, освен един символичен сръбски пазар. Освен ако  арменците не опраскат газопровода ТАНАП, за което ще бъдат добре възнаградени от Путин.

Абе не е точно така - СП-2 още не е в "ряката", германците правят всичко по силите им да го пуснат. На бат Бойко турското поточе има за цел да докара 9 млрд. куб.м. руски газ в Унгария /Унгария е голям консуматор на природен газ за разлика от БГ/, и оттам още 4-5 млрд. в голямото хранилище на Австрия, откъдето вече брокерите могат да го продават като евтин "европейски" газ, тази игра я играят от поне 15 години.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 40 минути, новорегистриран2 said:

Арменците вероятно (не съм 100% сигурен, ще продължа да търся) са поразени с това.

Може би сте прав, отбелязвам само какво твърди говорещият в този клип. Може би има смесване на кадри с удари от дрон с такива от артилерия, в няколко от кадрите визьорът беше с лилави на цвят ограничители. Ето тук си играх да хвана секундата в която се вижда ъгълът под който идва проектилът/снаряд или ракета?/:

zaemi.jpg.0205622965c99d14a3eef50a39f738c5.jpg

Това размазаното към което сочи стрелката, точният момент е 4.11 мин. от клипа.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минути, Б. Киров said:

Може би сте прав, отбелязвам само какво твърди говорещият в този клип. Може би има смесване на кадри с удари от дрон с такива от артилерия, в няколко от кадрите визьорът беше с лилави на цвят ограничители. Ето тук си играх да хвана секундата в която се вижда ъгълът под който идва проектилът/снаряд или ракета?/:

zaemi.jpg.0205622965c99d14a3eef50a39f738c5.jpg

Това размазаното към което сочи стрелката, точният момент е 4.11 мин. от клипа.

Аз за 6:43 имах предвид.

-----

Цената на един американски управляем снаряд е 110 000 щ.д., което ми се струва скъпичко, дори за азерите. Ако приемем, че ползват такива, то това изисква и платформа, която да ги изстрелва и да имат запас в достатъчни количества...

Азерите имат руски/съветски САУ, което логически води до нуждата от руски управляеми снаряди. Не съм много запознат с тематиката, но от видяното досега в Сирия, руснаците изостават с точните оръжия и имат сравнително малък запас.

Та, ако са си купили руски снаряди те едва ли биха били толкова точни и в такива големи количества, че да ги ползват за толкова хаотично избрани цели.

Редактирано от новорегистриран2
  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Колапса на  арменците в южната част на Карабах продължава.Днес азерите без бой са превзели град Зенгиван и сериозна част от Южен Карабах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 55 минути, resavsky said:

Колапса на  арменците в южната част на Карабах продължава.Днес азерите без бой са превзели град Зенгиван и сериозна част от Южен Карабах.

Арменците пишат, че азерите са били принудени да се оттеглят от някои места. А във въпросното населено място Зенгиван/Зангилан са обкръжени няколко азерски роти.

Предстои да видим дали това е реално случващо се събитие или мореден арменски фейк, за да не се изпада в пораженчество.

Редактирано от новорегистриран2
Link to comment
Share on other sites

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...